waaLwijkse en lanqstRaatse couRant „Voor diverse sectoren heeft stadsgewest Midden Brabant alleen maar voordelen" supermarkt Leerlingen Jongerencursus JNaalwijk verdiepten zich in „Oorlog en Bevrijding" Grotestraat in Drunen wordt gereconstrueerd RAAD LOON OP ZAND AKKOORD MET BEGROTING BURGEMEESTER L VAN ERP 1® verse EIEREN 1.19 Bezinning Raadsieden sneden in algemene beschouwingen veel onderwerpen aan CARBONADE 2.98 Raapsteeltjes 59 ct. GEHAKT 1.79 ANDIJVIE BBEFBURGERS 98 ct. kroppen SLA 49 ct. WAALWIJK - DRUNEN Grondbedrijf Voorzieningen Antwoord burge meester L. van Erp In de Paasweek verschijnt er een speciale krant Onderwerpen Marktplan Stadsgewest I I MAANDAG 9 MAART 1970 93e JAARGANG No. 20 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit -blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Zuióen Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) 0,35 +P- mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJr.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" van onze verslaggever KAATSHEUVEL De begroting voor 1970 van de gemeente Loon op ZandKaatsheuvel vertoont een groot tekort. Er vielen donderdagavond tijdens de begrotingsbehandeling dan ook weinig optimistische geluiden te beluisteren van de zijde van de raad. Tijdens de algemene beschouwingen drongen de meeste leden er bij het college op aan om de vinger op de pols te houden. Men had alle begrip voor de noodzakelijke verhoging van reinigings rechten, personele belasting, wegenaanlegkosten- en bouwgrond belasting. De begroting werd in zijn geheel door de raad aan- In de algemene beschouwingen sneden de meeste raadsleden ook de plaatselijke belastingen aan. De heer L. Hornman was van mening dat men deze belastingen niet verder kon verhogen. Hij was er wel van overtuigd dat, wil men het voorzie- ningenpeil op stand houden, aan de nu voorgestelde verhogingen niet te ontkomen was. Juist dat voorzienin- DINSDAG y2 KILO 3 BOSSEN WOENSDAG KILO panklaar, per zak 59 ct. DONDERDAG 2 STUKS 2 GROTE bij 10,boodschappen EM-TE genpatroon had de hoogste aandacht van de heer Hornman, die met name urgentie toekende aan de sport accommodatie. Aandacht vroeg hij verder voor verbeteringen rond de kerk in De Moer. „Zijn de plannen die het gemeen tebestuur ontwikkeld heeft ten aan zien van het centrum van Kaats heuvel niet te hoog gegrepen", zo vroeg de heer Hornman zich af. Hij vond dat alleen die gronden aange kocht moesten worden die men ook kwijt kon. Volgens hem werden er aan de vormgeving te hoge eisen gesteld. In dit verband wees hij er op dat het begrotingstekort dat mede veroorzaakt was door de verliezen van het grondbedrijf. Daarbij wegen overigens ook de las ten van 't gemeentehuis 150.000) erg zwaar. De heer Hornman zei geen voorstander te zijn van het doorvoeren van al te grote besnoei ingen op nieuwe investeringen. De verliesdekking van het grond bedrijf (250.000 gulden op een te kort van 650.000 gulden) was voor de heer v. Nieuwstadt aanleiding om B. en W. te vragen bij de opzet van de bestemmingsplannen niet zolang vooruit te werken. Vijf tot zeven jaar oordeelde hij beter dan vijftien jaar, zoals nu het geval is. Ook hij was van mening dat ten aanzien van de plaatselijke belas tingen het plafond was bereikt. Een betere begeleiding van de Dienst Openbare Werken vond hij noodza kelijk. De heer v. Nieuwstadt zei, dat het aanzien van de gemeente nog veel te wensen overlaat. Hij dacht hierbij met name aan straten, verlichting en trottoirs. Het was verheugend, aldus dhr v. Nieuwstadt, dat de onderwijs voorzieningen goed zijn. Als de uit breiding van de MAVO gereed is en de Levensschool heeft een nieuw gebouw ter beschikking, dan hoeft er niet veel meer te gebeuren. Hij hoopte dat er dit jaar veel woning- bouwprojekten gerealiseerd worden. Met verlangen zei de heer v. Nieuw stadt uit te zien naar het verkeers- rapport. Zijn verlangens op dit ge bied wilde hij dan ook liever niet spuien. Hij drong ook aan op een betere samenwerking tussen de stadsgewesten Tilburg en Waalwijk. Hij vroeg B. en W. een duidelijker standpunt in te nemen ten aanzien van de keuze voor een van beide stadsgewesten. Het grote tekort op de begroting gaf ook voor de heer J. Beerens aanleiding tot alle bezorgdheid. Naar zijn mening waren de belas tingen door de nieuwe maatregelen voldoende opgevoerd. Het rioolaf- voerrecht verdiende naar zijn me ning een betere differentiatie. Als een van de oorzaken voor de gerin ge bevolkingsgroei zag de heer Bee rens de huisvestingsmoeilijkheden en de industriële werkgelegenheid. Zaken, waar volgens hem wat aan gedaan moet worden. De heer Bee rens informeerde naar de mogelijk heid voor het invoeren van een prioriteitenschema voor de aanleg van GSW-projekten. Exposities in het gemeentehuis juichte hij toe, maar hij vroeg wel deze tentoon stellingen te bestemmen voor een vaard. Burgemeester L. van Erp wees er nog op dat de belasting verhoging noodzakelijk is, wil men voor een extra aanvullende uitkering van het gemeentefonds in aanmerking komen. De bur gemeester liet de verhouding Efteling-Gemeentebestuur onaan geroerd. Ten aanzien van het op peil houden van het voorzie ningen-niveau zei hij van mening te zijn dat de bouw van een sporthal voorrang heeft. De heer v. Erp was verheugd over het feit dat de grenzen van de stadsgewesten Waalwijk en Tilburg momenteel in discussie zijn. Een groot stadsgewest (Midden Bra bant) had volgens hem zeker ook voordelen. groter publiek. Het raadslid vroeg aandacht voor de verbetering van enkele wegen. Na eerst getracht te hebben de begroting te analyseren, noemde de heer J. Huybregts als een van de belangrijkste zaken de verbetering van de verhouding overheidbur gerij en de oplossing van het kon- flikt tussen gemeentebestuur en De Efteling. Als De Efteling en de ge meente beter zouden samenwerken, kon er veel goeds tot stand komen. Een commissie van goede diensten kan volgens hem het klimaat mis schien wat verbeteren. Evenals B. en W. vond hij het belangrijk te komen tot een sporthal, zwembad, bibliotheek en gemeenschapshuis. Omdat de gemeente het Efteling- zwembad jaarlijks met 25.000, subsidieert, vond de heer Huybregts dat abonnementhouders op drukke dagen wel voorrang verdienen. Als vertegenwoordiger van de Loonse gemeenschap, stelde hij nog verschillende zaken uit dit dorps- deel aan de orde. Hij pleitte o.m. voor een tunnel onder de nieuwe rijksweg 62 tussen het dorp Loon op Zand en het Kraanven. Ook de heer Eijkemans stond nog even stil bij deze tunnel. Hij kon zich echter niet aan de indruk onttrekken dat het gebrek aan financiën een spoe dige realisering van dit projektwel in de weg zou staan. De heer Eijke mans vond, dat hoewel de belastin gen tot het maximum waren opge trokken, men hiermee weinig sou laas kreeg geboden. Hij stelde voor om een efficiëncybureau het ge meentelijk bestuursapparaat te la ten doorlichten. Om de eigen bouw te stimuleren, oordeelde hij meer publiciteit over de mogelijkheden hiertoe bijzonder nuttig. In een bijna twee uur durend be toog antwoordde burgemeester L. v. Erp alle sprekers. „Het is ons erg zwaar gevallen met een dergelijk begrotingstekort te moeten komen. Men moet echter niet uit het oog verliezen dat er ook met een lege portemonnaie toch nog wel een pro gressief beleid gevoerd kan worden. We zullen meer initiatieven moeten ontplooien, waarmee niet direct geld is gemoeid. De vaart moet er zeker in blijven. Het valt echter moeilijk te zeggen welk beleid gevoerd wordt. Daarom zal speciale stuur manskracht zeker nodig zijn", aldus de heer Van Erp. Volgens de burgemeester was een wat schriel overheidsbeleid met be trekking tot de realisering van gro tere plannen er de oorzaak van dat de gemeentelijke plannen niet in dat hoog tempo waren gerealiseerd als men zich aanvankelijk had voor gesteld. Het aanbod van bouwrijpe grond was volgens hem zeker niet te groot. Van belang vond de bur gemeester de realisering van een eigen zwembad. Met het bestuur van De Efteling zou hij kontakt op nemen ten aanzien van nieuwe mo gelijkheden voor abonnementshou ders. De instelling van een vdste raadscommissie voor Openbare Wer ken vond de heer Van Erp niet op portuun. Benoeming van een wet houder voor deze aangelegenheid wilde hij liever uitstellen tot na de begroting. De aanleg van riolering en een zuiveringsinstallatie zal sa men met Sprang-Capelle worden (van onze verslaggever) WAALWIJK De deelnemers aan de Jongerencursus in Waalwijk heb ben zich de afgelopen week ver diept in de Tweede Wereldoorlog en de gevolgen daarvan. De leiding van dit instituut wilde de Paasvie ring in het kader van het thema „Oorlog en Bevrijding" plaatsen. De meisjes, in leeftijd variërend van 14 tot 18 jaar, gaan hun gedachten over „Oorlog en Bevrijding" op pa pier zetten. Daarvoor zijn er de af gelopen week een aantal gesprekken gevoerd met personen die iets over de periode 19401945 hebben ver teld. In de Paasweek geeft de Jonge rencursus een speciale krant uit die is geschreven door de meisjes. Dit redaktionele werk gebeurt onder leiding van de Waalwijkse journa listen H. Putter en P. Gons, die de afgelopen week de diverse sprekers bij de meisjes hebben ingeleid. Men koos oorlog en bevrijding, omdat 't op 5 mei precies 25 jaar geleden is dat Nederland werd bevrijd. Die be vrijding past uitstekend in de Paas- gedachte. De circa 100 leerlingen van de Jongerencursus zijn verdeeld in 8 groepen. Iedere groep kreeg een onderwerp toegewezen. Dhr Cou- wenberg, gemeente-archivaris van Waalwijk, vertelde ondermeer over de gebeurtenissen rond de Joodse groepering in Waalwijk. Boeiend schetste de heer Couwenberg ook 't verloop van de oorlog in de Lang straat. Speciaal over de bevrijding van Drunen en de hevige be schieting die daar aan vooraf ging kwam de heer Portier, gemeente ambtenaar uit Drunen, iets vertel len. bezien. Volgens hem was het col lege er mee akkoord gegaan dat 't oude gemeentehuis door diverse be volkingsgroepen werd gebruikt. Daarin had hij ook alle vertrouwen. Veel meer aandacht gaf hij aan de woningbouw. Kwantitatief ging men naar eèn oplossing. Kwalita tief mankeerde er echter nogal wat aan. Zo noemde de heer Van Erp afbraak van 258 krotten binnen 2 (van onze verslaggever) DRUNEN De belangrijkste verkeersader door Drunen, de Grotestraat, wordt gereconstru eerd. Zo zal de gehele Grotestraat en een deel van de Bosscheweg van nieuwe riolering worden voorzien. Ook worden er trottoirs aangelegd en waar mogelijk komen parkeerhavens. Dit 700.000 gulden kosten projekt moet deze zomer gereed komen. Ook de verlichting zal worden vervan gen. wmmm Met de uitvoering van dit projekt is men deze week begonnen. De foto toont het eerste deel van de werkzaamheden: het rooien van de oude lin den langs de Grotestraat. Hoewel niet alle bomen uit de Grotestraat verdwijnen zal het grootste gedeelte ervan worden geofferd voor het treffen van de parkeervoorzieningen. Overigens gebeurt het bomenrooien in etappes. Men werkt gelijk op met de werkzaamheden voor de riolering. Uiteraard kwam ook de held van de Langstraat, Jan de Rooy uit Sprang, ter tafel. Het was de heer Van Wijlen zoon van de onlangs overleden kapitein André, tot wiens verzetgroep Jan de Rooy behoorde, die deze zaak voor de meisjes uit de doeken deed. In het gebouw van de Jongerencur sus aan de Taxandria*weg is deze week een expositie van oorlogsma teriaal ingericht. De heer Van Ven- rooy uit Loon op Zand, die 'n schat aan materiaal heeft, lichtte de ex positie toe en gaf zijn visie op „oor logsherdenking". Eee algemeen beeld van de oorlog werd ondermeer geschetst door de heer Norb. van Loon uit Kaalwijk, die in de oorlogsjaren aktief is ge weest in het verzetswerk. Hij wist ook verhalen te vertellen van enke le gijzelaars die in Vught gevangen hebben gezeten. De hongerwinter werd beschreven door mevr. Putter uit Hilversum, terwijl de heer A. Verschuur over het verschrikkelijke oorlogsdrama in Heusden kwam vertellen. Dinsdag tenslotte komt dokter Lenglet de leerlingen wat vertellen over de fusillade van burgemeester Moonen en de gebroeders Hoffmans in september 1944 te Waalwijk. Aalmoezenier L. v. Berkel de man achter deze Paasviering ver wacht dat deze rechtstreekse con frontatie met de meisjes over een oorlogsonderwerp, de kans op een grondige bezinning groter maakt. Juist doordat de jongelui er over kunnen schrijven en de zekerheid hebben dat het afgedrukt wordt, verdiept men er zich des te meer in. De aktie van de Jongerencursus wordt in de Goede Week afgerond. Dan ook verschijnt de krant en zal er ondermeer een film worden ge draaid over de bevrijding van Waal wijk. jaar en van 40 kroten binnen vijf jaar dringend nodig. „Het huidige contingent, dat echter niet slecht is, is maar een druppel op 'n gloeiende plaat. Deze materie en ook de ge stegen grondprijzen drukken sterk op de groei van de bevolking". De voorzitter vertelde nog dat het aan tal aanvragen voor premiebouw het aantal beschikbare premies verre overtreft. Aan de raad vroeg hij om de genoemde waslijst-verlangens op het gebied van verkeersvoorzienin- gen. Een interne commissie zal de hele materie ter hand gaan nemen. Opschroeving van de winst van het gasbedrijf werd pas mogelijk als de kostbare investeringen voor de om bouw geheel genivelleerd zijn. Dat het Marktplan voor het dorp Kaatsheuvel niet te hoog was ge grepen, acht de heer Van Erp be wezen voor de vele gunstige reac ties erop. Schaarste aan kapitaal, veranderingen in verkoopmethodes enz., waren er de oorzaak van dat het allemaal wat stroef liep. Hij zeg de binnenkort opening van zaken toe. Verhuur van het voormalige Pehave-pand aan de schoenfabriek „Diana", zei hij met voorzichtigheid gezien de werkgelegenheid te willen behandelen. Namens het col lege kon hij verder vertellen dat men wel wat zorgen had omtrent de werkgelegenheid in de schoen en lederbranche. In stadsgewestelijk verband werd deze materie echter doorgelicht. De onmogelijkheid om grond tegen sterk concurrerende prijzen aan nieuwe bedrijven te kunnen aanbieden, had de gemeen te er van af doen zien meer grond bouwrijp te maken. Burgemeester Van Erp noemde 't een gelukkige zaak dat de grenzen van de stadsgewesten Tilburg en (vervolg op pag. 3) T

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1