vvaaLwijkse en lanqstRaatse couRant 98 ct. supermarkt „De Echo" bevordert oriëntatie binnen Stadsgewest Waalwijk De spil van het stadsgewest is de oude Langstraat GRAMMOFOON PLAAT I Groei Bewegelijk Drunen snelst groeiende gemeente in de streek CARBONADE 2.98 RAAR STE ELTJ ES 69 ct. GEHAKT 1.79 RODE KOOL BIEF-BURGERS 98 ct. WORTELTJES WAALWIJK- DRUNEN Leeftijdsopbouw „Hollands" karakter Woni ng voor raad Verdeling Krotopruiming Hef verleden en hef heden in hef licht van de toekomst Nederzeffingen Wegen MAANDAG 23 MAART 1970 93e JAARGANG No. 24 !N van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Helen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week L0SSe nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p, kwrt. (3,95+10 ct. incJc.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Groeitempo bevolking in stadsgewest Waalwijk hoger dan elders in Brabant (Van onze verslaggever) WAALWIJK Het aantal inwoners in het stadsgewest Waal wijk, dat de gemeenten Drunen, Waalwijk, Sprang-Capelle, Loon op Zand-Kaatsheuvel, Waspik en 's-Gravenmoer omvat, is de laatste iO jaar enorm gestegen. Telde dit gewest in 1930 ongeveer 33.000 inwoners, 39 jaar later zijn er dat 62.000. De groei van de bevolking in de jaren voor de oorlog is iets bij die van Noord- Brabant als geheel ten achter gebleven; in de jaren vijftig was het zelfde niveau bereikt, tenvijl de groei nu zelfs iets boven dat van Brabant ligt. Deze gegevens ontlenen we uit het eerste deel van de ontwerp- structuurnota van het Stadsgewest die donderdag door de Stads gewestelijke Raad is behandeld. In dit eerste deel wordt de be volkingssamenstelling uitvoerig behandeld. In de groeigeschiede- nis tekenen zich twee groepen gemeenten duidelijk af: Drunen en Waalwijk met een sterk boven gemiddelde groei die zich tel kens ten opzichte van de voorafgaande periode versnelt. Momen teel is Drunen de snelst groeiende gemeente in het Gewest. Daar tegenover staan s-GravenmoerSprang-Capelle en Waspik met een zeer matig groeitempo. In Loon op Zand is de terugloop in de tweede helft van de jaren zestig De groei van de bevolking kan door twee onderling zeer verschil lende groepen factoren worden ver oorzaakt: enerzijds geboorte en sterfte, met als resultante het zoge naamde geboorte-overschot; ander zijds vestiging en vertrek, met als resultante het zogenaamde migratie saldo. Van 1951 tot 1955 was de natuur lijke aanwas van het gewest, dat wil zeggen het aantal levendgebo renen minus de sterfgevallen 4.130 personen; de feitelijke groei was DINSDAG KILO 3 BOSJES WOENSDAG y2 KILO panklaar, per zak 49 ct. DONDERDAG 2 STUKS panklaar, per zak 49 ct. Tophits, Meezingers, Gouden ouden. Soul, R. en B. Zangeres zonder Naam, Johnny Hoes enz. enz. geen 4.75 maar slechts bij 15,boodschappen. EM-TE echter 3.704 personen omdat 426 personen meer uit het gewest ver trokken waren dan er zich hadden gevestigd. De groei was dus geheel aan de natuurlijke aanwas te dank en, die daarenboven nog voor 12% door een vertrekoverschot teniet werd gedaan. In de daarop volgende perioden slaat het vertrekoverschot in een vestigingsoverschot om en gaat ook dit laatste in toenemende mate aan de groei bijdragen. In de periode 1956 t/m 1960 was nog maar 15% van de groei aan een vestigings overschot te danken, in de periode het dubbele opgelopen om in de vol- 1960 t/m 1964 was dit al tot bijna gende periode echter sterk te vallen tot ca. 6%. Door de scherpe daling van het geboortecijfer en de naar verhouding veel langzamere daling van het sterftecijfer is het geboorte overschot sterk teruggelopen. Des ondanks ligt dit laatste nog op een iets hoger niveau dan dat van Bra bant en op een aanmerkelijk hoger niveau dan dat van Nederland. Naar gemeente bezien doen zich opmerkelijke verschillen voor: In alle gemeenten daalt het geboorte cijfer snel en worden de onderlinge verschillen sterk genivelleerd. Dru nen met zijn zeer snel groeiende be volking - grotendeels jonge gezin nen met kinderen - echter laat aan vankelijk nog een stijging van het toch al uitzonderlijk hoge geboorte cijfer zien. Voor de categorie ge meenten met 5 - 20.000 inwoners ligt het geboortecijfer in 1967 op 21,6 0/00. Drunen blijft daar dus ruimschoots boven. Het aanvanke lijk ook hoge cijfer van Loon op Zand daalt echter tot iets onder dit cijfer. De cijfers van Waalwijk - evenals Drunen een snelgroeiende gemeente - liggen minder hoog maar dalen aanvankelijk vrij traag, maar liggen in 1967 toch nog boven het gemiddelde van 19,5 0/00 van ge meenten met 20.000 - 90.000 inwo ners. Ook Waspik werd door vrij hoge cijfers gekenmerkt, die zeer snel daalden, maar zich tot op een niveau boven het gemiddelde van 21,4 0/00 van gemeenten van minder dan 5.000 inwoners stabiliseerden. Afwijkend is het beeld in Sprang- Capelle en 's-Gravenmoer, die door aanmerkelijk lagere cijfers dan de overige gemeenten gekenmerkt worden. De meeste geboortecijfers liggen voor 1967 tussen de 19 en 22 0/00, hetgeen dicht bij hetBra- foantse gemiddelde van 20,8 0/00 Komt. Drunen en 's-Gravenmoer steken hier echter een flink stuk boven uit. Naar absolute aantallen is Waal wijk de gemeente waar zich de meeste bewegelijkheid ten aanzien van vestiging en vertrek voordoet. Voor Waalwijk komen zowel Den Bosch als Tilburg sterk naar voren. Tot 1966 heeft Waalwijk een vesti gingsoverschot ten opzichte van bei de grote steden, daarna een vertrek overschot. Waalwijk heeft ook ten opzichte van het Land van Altena, West Brabant en de Dongemond een positief saldo. Voor Drunen zijn de belangrijkste realisaties vooral Vlij men en Den Bosch. Er vestigen zich uit deze gemeenten meer mensen in Drunen dan omgekeerd het geval is. (Van onze verslaggever) WAALWIJK In de ontwerp-structuurnota wordt ook aan dacht besteed aan de verbindingen. De samenstellers zijn van oordeel dat over het algemeen de wegontsluiting van het gebied redelijk is te noemen. De intensiviteit van het verkeer is sterk toegenomen. Een op iedere zeven inwoners heeft een auto. In de nota lezen we verder: Tot de verbindingen kunnen in ze kere zin ook de streekkranten gerekend worden, die door de aard van hun artikelen en advertenties tot de beeldvorming van de Langstraat bijdragen en mogelijk een zekere samenhang en daar mee oriëntatie binnen het gewest bevorderen. „De Echo van het Zuiden" en de speciale editie voor de Langstraat van 't Brabants Dagblad zijn de streekorganen. Tot het voornaamste versprei dingsgebied van De Echo behoren vooral Waalwijk, Kaatsheuvel en Sprang-Capelle en verder Waspik en Drunentot dat van het Brabants Dagblad vooral Waalwijk, Vlijmen, Drunen en Heus- den en verder Kaatsheuvel. Aantal inwoners per abonnement (december 1968). Echo van het Zuiden Brabants Dagblad Langstraat editie Waalwijk 6,1 5,7 Kaatsheuvel 6,4 12,7 Drunen 17,1 5,5 Sprang-Capelle 5,6 21,4 Vlijmen 48,8 4,9 Heusden 0,0 6,7 Zelfs ten opzichte van Tilburg heeft Drunen een positief saldo. Loon op Zand heeft ten opzichte van Tilburg een bescheiden vesti gingsoverschot. In Waspik zijn de relaties met de naburige Donge mond en Oosterhout vrij sterk. De externe relaties van Sprang-Capelle zijn sterk gespreid. Brabant heeft in vergelijking met Nederland een jonge bevolking. In het explosief groeiende Drunen (dat lang een hoog geboorte-overschot) bezet valt een sterke groei van de jongste leeftijdscategoriën te con stateren. In Waalwijk handhaaft de jongste leeftijdscategorie in tegen stelling tot de overige gemeenten "aar relatief hoog aandeel. 's-Gra venmoer en Sprang-Capelle hebben voor Brabantse verhoudingen een hoog aandeel oudere mensen en een wat geringer aantal jongere mensen. De sterftecijfers vertonen geringe schommelingen in de tijd. Zij liggen in Drunen en Waalwijk over het al gemeen een stuk lager dan in de an dere gemeenten van het gewest - een gevolg van de naar verhouding jon- je bevolking - en dicht op het Bra bantse gemiddelde van 6,6 0/00 in 1967. De overige gemeenten hebben ook in dit opzicht een "Hollandser" karakter en liggen op het niveau van het Nederlandse gemiddelde van 7,9 0/00 in 1967. Waalwijk en Drunen kennen aan zienlijke vestigingsoverschotten, die spectaculair in omvang toenemen. WAALWIJK Het ontwerp van het eerste deel van de struc tuurnota van het stadsgewest Waalwijk is donderdagavond in de openbaarheid gebracht. Dat gebeurde tijdens de vergadering van de Gewestelijke Raad, in het gemeentehuis van Waalwijk. De no ta is samengesteld door het Bureau „sociaal-geografisch en be stuurskundig onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten". Drs. Ph. Dordregter, een van de samenstellers lichtte de nota donderdag toe. Elders in dit blad vindt u meer over deze besprekingen. Op deze pagina treft u enkele artikelen aan, waar in deze nota - die handelt over de sociaal economische structuur in de streek - uitvoerig wordt behandeld. De nota is de eerste uit een serie van drie rapporten die in het kader van een gewestelijk onderzoek ten behoeve van een ontwikkelingsplan is opgesteld. De twee volgende deelstudies verschijnen over enkele maanden. In de tweede nota zal het welzijn nader worden verkend. Daarbij zullen woon-, werk- en vestigingsklimaat, voorzieningenstructuur e.d. aan de orde komen. In een derde deel tenslotte zullen tegen de achtergrond van de analyses van de huidige situatie de toe komstmogelijkheden voor het gewest worden verkend. De groei van de bevolking moet in de woningen worden opgevangen. De mate waarin en waar woning bouw kan worden gerealiseerd be paald mede in hoeverre de groei binnen de gemeente en op welke plaats kan worden opgevangen. Van 1947 tot 1960 nam de woningvoor raad met bijna 2500 woningen of 47% toe; de bevolking groeide in die periode met 10.000 inwoners of 25%. De laatste tien jaar nam de woningvoorraad met 45% toe en steeg de bevolking met 20%. Dit impliceert een omvangrijke gezins verdunning. De samenstelling van de nieuw bouw voor het gehele gewest over de periode 1960 tot en met 1968 is als volgt: 34% woningwetwoningen 31% premiewoningen en 35% zoge naamde vrije-sectorwoningen. De bouw van woningwetwoningen, con centreert zich vooral in Waalwijk en daarnaast een drietal andere kernen: 42% in Waalwijk, 22% in Kaatsheuvel, 10% in Drunen en naar schatting eveneens 10% in Vrijhoeven - Capeiile - Sprang; niet minder dan 84% in de centrale sa menballing van kernen in het ge west. De premiesector is wat gelijk matiger over een aantal grotere kernen verdeeld, maar is daarin toch grotendeels geconcentreerd: Waalwijk met 32%, Drunen met 27% en Kaatsheuvel met 13%. De viije-sector concentreert zich ener zijds sterk in Waalwijk met 46%, anderzijds in Drunen met 17%, Kaatsheuvel met 13% en Loon op Zand met 15%. De noodzaak tot krotopruiming en sanering heeft met name in Loon op Zand en Waalwijk grote offers gevraagd. In de eerste gemeente staan tegenover elke honderd nieuw gebouwde woningen in de periode I960 tot en met 1968 niet minder dan 23 aan de woningvoorraad onttrok ken woningen, in de kern Kaatsheu vel zelfs 27. In Waalwijk - hoewel aanzienlijk in aantal - ligt de ver houding veel gunstiger met 17 ver dwenen op 100 nieuw gebouwde woningen. Naar verhouding is ook Waspik de inspanning groot geweest 20 opgeruimde op 100 nieuw ge bouwde woningen. Dit betekent dat in Waalwijk en Kaatsheuvel 1 op iedere 6 inwoners de Echo leest. In Sprang-Capelle zelfs 1 op iedere 5 inwoners. WAALWIJK „De spil van het stadsgewest Waalwijk wordt door de oude Langstraat gevormd, de oude zuidelijke dijk van het Oude Maas je. De kernen Waspik, Capelle, Waalwijk (met de daarin opgenomen dorpen Baardwijk en Besoyen) en Drunen zijn als dijkdorpen aan deze dijk ontstaan. De verwevenheid van het gebied met de Maas is wisselvallig. Van oudsher zorgde het Oude Maasje voor een deel van de afwatering van de eigenlijke Maas, die als hoofdtak voor Heus- den noordwaarts afboog naar Gorinphem. In 1904 werd een nieuwe westwaartse monding van de Maas op het Hollands Diep als Bergse Maas tot stand gebracht", zo lezen we in de ontwerp-structuurnota. De vaak hoge waterstanden vroe ger van het Oude Maasje en nu van de nieuwe monding brachten over. stromingen aan de zuidelijke oevers met zich mee, waardoor deze gro tendeels uit rivierklei bestaande buitendijkse polders vrijwel onbe woond moesten blijven en hoofdza kelijk als zomerweidegebied dienst deden. De nieuwe haven van Waal wijk is in dit gebied aangelegd. Het gebied ten noorden van Drunen vormt een eigen oude polder waar in onder meer Elshout is gelegen. De talrijke wielen langs de oude dijk van deze polder duiden ook hier op een wisselvallige verhouding met de Maas. Meer naar het westen bij Waspik, 's-Gravenmoer en Sprang-Capelle treffen wij restanten van de vroe- fgere uitgestrekte veengebieden in dit deel van Brabant aan die van de Elizabetsvloed gespaard zijn ge bleven. Het gebied met zijn vele sloten en vaarten en drassige riet en wilgengebieden bezit hierdoor een geheel eigen karakter. Het zuidelijke gedeelte van het gewest bestaat uit - nu grotendeels ontgonnen - heidegronden, zandver stuivingen en bossen. Het uitge strekte bos- en duinencomplex van de Loonse en Drunense duinen be hoort tot dit gedeelte. De meeste nederzettingen in het gewest zijn als straat-, dijk- of vaartdorpen ontstaan. De langge rekte nederzettingsvorm is dan ook typisch voor dit gebied, zij het dat deze door uitbreidingen van meer recente datum niet overal meer dui delijk waarneembaar is. Met name Waalwijk en Drunen zijn sterk in het achterliggende land uitgebreid. Loon op Zand ten zuiden van het natuurgebied gelegen draagt daar entegen de kenmerken van het meer eigenlijke Brabantse zandgronden- dorp. Het gewest wordt aan de noord zijde in oost-westrichting door de oude tevens verouderde Langstraat- weg doorsneden, die sedert enkele jaren een parallel heeft gekregen in de nieuwe buitendijkse provin ciale Langstraatweg. De weg, op den duur als vierbaansautosnelweg met ongelijkvloerse kruisingen uit te voeren, vormt een directe oost- westverbinding buiten de bebouw de kommen om tussen 's-Hertogen- Vervolg op pag. 3)

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1