Aantal arbeidsplaatsen in stadsgewest Waalwijk laatste jaren sterk gegroeid Waalwijk vervult in de streek centrumfunktie De spil van het stadsgewest is de oude Langstraat Stadsgewestelijke Raad aanvaardde eerste deel van structuurnota GEMEENTERADEN GAAN ZICH NU BERADEN Schoenindustrie 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 MAART 1970 3 Aantal arbeids plaatsen in schoen industrie nam met 14% af Veel kleine bedrijven Historie Centrum functie Donderdag: De arbeidsmarkt en koopgewoonten Land- en tuinbouw Stuurgroepen uit Stadsgewest Deel II en III volgen snel. Nog dit jaar structuurplan? Schoen - leder Spoorlijn Sprang-Capelle Artisten voor de maand maart Trio Latino Mady Christanthene Udine de Bombay Pamela Ron THE BLUE NOTE Tilburg Sprang-Capelle Wandelsport .:VV.VX (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In de ontwerp structuurnota van het Stadsgewest Waal wijk is ook een hoofdstuk gewijd aan de economische activiteiten vanuit de bedrijven en andere instellingen. Hier gaan we nu nader op in. De samensteller van het rapport, drs. P. Dordregter en drsF. Vonk be schrijven eerst de provinciale economie. Met een totale produktiewaarde van 11.227,2 miljoen gulden vormt de Noordbrabantse economie circa 14 procent van de totale Nederlandse produktie. Vergelijking van de pro vinciale met de landelijke cijfers laat zien dat de relatieve produktiewaarde van de landbouw in beide gebieden gelijk is. De nijverheid is evenwel in Noord-Brabant sterker vertegenwoordigd. Daarnaast zijn andere sectoren in hun productiewaarde ondervertegenwoordigd. In onze provincie is de produk tiewaarde van de bedrijven (uitge drukt in procenten) als volgt ver deeld: landbouw 8,8%, mijnbouw 0,1%, nijverheid 65,4%, bouwnij verheid 7%, openbare nutsbedrij ven 1,4%, handel en verkeer 12,6%, diensten 3,9%, goederen 1%. Met name de bedrijfsklassen dranken, tabaksprodukten, textiel, schoeisel en kleding alsmede leder en leder waren zijn over-vertegenwoordigd. Het aantal arbeidsplaatsen in het Stadsgewest Waalwijk is na 1950 sterk gegroeid. In Drunen met 86%, 's-Gravenmoer 39%, Loon op Zand 17%, Sprang-Capelle 23%, Waal wijk 42% en Waspik 20%. Er heeft zich in de periode 1950' 1963 een lichte verschuiving voorge daan in de ruimtelijke spreiding van de werkgelegenheid door een aan zienlijke groei van het aantal ar beidsplaatsen in Drunen. Deze ont wikkeling die we in mindere ma te ook in Waalwijk waarnemen is vooral ten koste gegaan van Loon op Zand. Het groeipercentage in Loon op Zand-Kaatsheuvel blijft aanzienlijk achter bij het gewest, de provincie en het landelijk cijfer. Tot de „groeiers" behoren vooral de chemische, bouw en grafische nijverheid alsmede in de diensten sectoren de groothandel. Een stag natie doet zich voor in de bedrijfs klassen voedings- en genotmidde len, textiel, kleding, schoenen en leder. Omdat in het Gewest Waal wijk de bouwnijverheid haar aan deel in de werkgelegenheid sterk vergrootte bleef de groei van de sectoren handel, verkeer en diensten bij Nederland achter. In Drunen, en Waspik verminderde dit aandeel zelfs. In het Stadsgewest Waalwijk is het aantal bedrijven in de nijverheid dalend. Het aantal bedrijven daalde namelijk van 658 in 1950 naar 601 in 1963. De industriële werkgelegen heid neemt af. Er is alleen 'n kleine groei in Sprang-Capelle en een be hoorlijke aanwas in Drunen. Bin nen de nijverheid neemt de kleding en schoeiselindustrie een overheer sende positie in. Overigens daalde van 1963 - 1968 het aantal arbeids plaatsen in de leder- en rubberin dustrie met 1000. Het grootste aantal arbeidsplaat sen in de schoen- en aanverwante nijverheid concentreert zich in Waalwijk en Loon op Zand. Deze arbeidsplaatsen overtreffen die in de overige nijverheid bovendien in zeer ruime mate. Drunen is met na me een centrum voor overige nij verheid, die echter in Waalwijk naar arbeidsplaatsen in 1963 nog om vangrijker was dan in Drunen. De ambachtelijke arbeidsplaatsen in de schoennijverheid concentreren zich in Waalwijk en Loon op Zand, die in d overige nijverheid spreiden meer over het gehele gewest. De overige nijverheid draagt in de meeste gemeenten in tegenstelling tot Drunen en Waalwijk een over wegend ambachtelijk karakter. De arbeidsplaatsen in de schoen nijverheid zijn met 1000 of 14% af genomen. Deze vermindering komt maar voor 200 arbeidsplaatsen voor rekening van Waalwijk en betreft vooral de overige gewestgemeenten. Het gewicht van Waalwijk op het totaal aantal arbeidsplaatsen binnen het gewest in deze bedrijfstak neemt dan ook met ca. 50 tot 55 procent toe. De overige bedrijvigheid neemt met ca. 650 arbeidsplaatsen toe. In Waalwijk blijft het aantal arbeids plaatsen van deze vrijwel constant. De toename komt dus geheel ten goede aan de overige gewestge meenten, met name Drunen (bijna 400). Drunen is hierdoor in 1968 't eerste werkgelegenheidscentrum ge worden voor de overige nijverheid. Van de kleinste en kleinere ves tigingen (tot 100 werknemers) in de schoen- en aanverwante nijver heid in Brabant is ca. de helft in het gewest gevestigd, van de grotere echter maar een derde. In het spe cifieke schoenenklimaat van de Langstraat gedijen de kleine veelal ambachtelijke bedrijven het best. Velen proberen vaak maar enkele jaren met succes veelal in eigen huis of op eigen erf 'n klein schoen- produktiebedrijfje gaande te hou den. Volgens informatie uit het ge- (Vervolg van pag. 1) bosch en de Dongemond. Naar Til burg loopt de provinciale weg van Waalwijk langs Sprang-Capelle en Kaatsheuvel en door Loon op Zand Leze weg krijgt in de naaste toe komst een parallel in rijksweg 62, die als autosnelweg zal worden uit gevoerd. De snelweg zal bij Waal wijk de Bergsche Maas met een brug kruisen en het huidige pont- veer bij Drongelen wellicht overbo dig maken. - Een tweede pontveer boven Ca- pelle en de brug bij Heusden vor men de andere verbindingen met bet Land van Altena. Meer naar 't westen kan ook de snelweg Breda- Utreoht als zodanig worden be schouwd. De wegverbindingen bin nendoor naar Breda en omgeving blijven beneden het niveau van de andere verbindingen. De ontsluiting van 's-Gravenmoer is in haar tota liteit ten achter gebleven. Ontsluiting per spoor vindt alleen nog plaats voor goederenverkeer. Het personenverkeer is reeds een aantal jaren beëindigd. Een enkele historische kantteke ning is hier nog op haar plaats. Een groot deel van de noordrand van Brabant heeft oudtijds tot Hol land behoort. Zo het Land van Al tena, de steden en dorpen Heusden, Vlijmen, Besoyen, Baardwijk, Waal wijk niet, Sprang-Capelle, Waspik, 's-Gravenmoer, Raamsdonk en Geertruidenberg en zo verder west waarts. De zgn. Zuid Hollandse Dijk op de grens tussen de gemeenten Sprang-Capelle en Loon op Zand herinnert nog aan deze situatie. In de sociale structuur en de onder linge relaties zijn hiervan zoals later zal blijken nog duidelijke sporen terug te vinden, ook al be horen genoemde gebieden en ne derzettingen al sinds 1813 tot de provincie Brabant. west is het verloop onder deze be drijven, die zich vooral in Kaats heuvel concentreren zeer groot. Hoe sterk het ondernemerschap in de schoen- en aanverwante nijver heid in het gewest is geconcentreerd blijkt uit het feit dat in 1963 55% van alle bedrijven in Brabant in deze bedrijfsklasse in het gewest gevestigd was tegen maar ca. 4,5% van alle Brabantse vestigingen in de overige nijverheid. In de Lang straat zijn ibijna 7800 personen recht streeks met het leder- en schoei selcomplex verbonden. Uit het rapport blijkt duidelijk dat Waalwijk een belangrijke cen trum-functie vervult. Vooral de dienstverlening is sterk in Waal wijk geconcentreerd. Hier vindt men ook een Kamer- van Koophandel, Arbeidsbureau, Belastingkantoor en Douanekantoor. In Waalwijk is de absolute en relatieve groei van de werkgelegenheid in handel, verkeer en diensten het grootst, wat wijst op de toenemende centrumfunctie WAALWIJK In onze editie van vandaag hebben we ruimschoots aandacht besteed aan het eerste deel van de ontwerp-structuurnota van het Stadsgewest Waalwijk. Eén hoofdstuk hebben we nog niet behandeld: de situatie op de ar beidsmarkt, de koopgewoonten van het publiek en de inkomstenverde ling. In een apart artikel komen we hier in de krant van donderdag na der op terug. van de stad. De werkgelegenheid die door de zes stadsgewestgemeen ten zelf en door de daarin aanwe zige niet-commerciële instellingen van onderwijs en verpleging wordt rgeboden wordt geraamd op 1800 ar beidsplaatsen, waarvan ca. 1300 in Waalwijk. Met uitzondering van Waspik en 's-Gravenmoer verminderde in alle gemeenten van het stadsgewest het aantal agrarische bedrijven regel matig. Door de ruilverkaveling is in de oostelijke gemeenten Drunen en Waalwijk de vermindering van het aantal bedrijven na 1965 extragroot. In de gemeenten met relatief veel tuinbouw is de afname van het aan tal kleine bedrijven door overscha keling van een groot aantal agra riërs op de tuinbouw beperkt ge bleven. De sterk verhoogde omzet van de Veiling in Drunen wijst er op dat de tuinbouw in dit gebied groeit. De tuinbouw van het Stadsgewest is te onderscheiden in een weste lijk en een oostelijk bij Vlijmen aansluitend gebied. De tuinbouw rond Sprang-Capelle en Waspik is reeds lang een agrarische hoofdac tiviteit, die als zodanig door de tuin. ders in het Westland is geleerd. In het oosten is daarentegen uit de ak kerbouw geleidelijk aan een speci alisatie gegroeid, waarbij de volle- grondtuinbouw nog overheerst en s eel meer gemengde bedrijven voor komen. Gedurende de laatste jaren is de glas-tuinbouw echter ook in de oostelijke gemeenten toegeno men, waardoor het onderscheid tus sen beide gebieden op dit punt klei ner wordt. Wel blijft nog een opmerkelijk ver schil bestaan in de gemiddelde op pervlakte glas (staand en platglas) per gemeente. De drie ..westelijke gemeenten hebben wat dit betreft een hoger gemiddelde. Een laatste indicatie voor de tuinbouwontwik- keling in dit gebied wordt gevormd door de vergroting van de op de veiling per veilinglid aangevoerde hoeveelheden. Bedrijven met een omzet van 10.000.- of meer maak ten in 1968 23,1 procent van het aantal aanvoerders uit, tegen in 1964 nog maar 14,8 procent. Inmidels zijn reeds twee stuur groepen uit het stadsgewest gaan functioneren. Dat zijn de stuurgroe pen Arbeidsmarktbeschrijving-werk gelegenheid en Welzijnszorg. In de eerste hebben zitting ir. A. de Wildt, hoofdinspecteur-directeur van de Arbeidsvoorziening in Nrd.- Brabant, diens assistent drs. J. Jan sen, A. Maas, directeur GAB-Waal- wijk, drs. Laurijssen uit Dongen, J. Souer, drs. W. Smits en drs. J. de Haan van de Kamer van Koophan del, burgemeester mr. H. Stieger van Drunen namens 't stadsgewest, mr. H. Kuijpers gem. secretaris in Waalwijk en drs. J. v. Rosendaal, secretaris van het stadsgewest. In de commissie Welzijnszorg hebben zitting: burgemeester L. van Erp van Loon op Zand (voorzitter), drs. J. de Geus uit 's-Gravenmoer, mevr. Overweel-v. Someren uit Sprang- Capelle, mej. Stokwielder uit Waal wijk, ir. J. de Both uit Drunen, G. Theuerzeit uit Waspik, drs. J. van Rosendaal als secretaris en advi seurs zijn drs. A. Verdijk en drs. W. Eichholz. dfi; (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Gewestelijke Raad van het Stadsgewest Waalwijk kreeg donderdagavond tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis van Waalwijk het eerste deel van de ontwerpstructuumota aangeboden. Deze nota, getiteld „Onderzoek ten behoeve van een regionaal ontwikkelings programma voor het stadsgewest Waalwijk" is samengesteld door het Bu reau sociaal, geografisch en bestuurskundig onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te Den Haag. De beide samenstellers, drs. P. Dordregter en drs. F. Vonk, waren donderdag aanwezig om de nota toe te lichten. De nota, die door het dagelijks bestuur, waarvan de zes burge meesters deel uit maken, al uitvoerig was doorgesprokengaf geen aan leiding tot discussie. Slechts drie leden van de gewestelijke raad maakten enkele opmerkingen. Burgeemeester J. Teijssen, voor zitter van het Stadsgewest, vertelde dat in het eerste deel van de nota een aantal basisgegevens zijn opge nomen waaruit in twee verdere deelnota's de nodige beleidsconclu sies getrokken zullen worden. Het ontwerp van de tweede deelnota, waarin een aantal zaken wat „har der" benaderd zullen worden, komt nog deze maand op tafel. In de der de nota zal een samenvatting zijn opgenomen van de beide voorgaan de nota's, terwijl hierin ook 'n aan tal conclusies en aanbevelingen wor den gedaan. Deze laatste nota moet uitmonden in het structuurplan, dat behalve een beschrijvende tekst ook een aantal kaarten zal omvatten. Met de samenstelling van deze nota's zijn nogal wat jaren gemoeid geweest. Drs. Dordregter zei deze vertraging te betreuren. In zijn in leiding wees hij er op dat ruimte lijke ordening een te eng begrip is! Het ruimtelijk orde op zaken stel len vond hij een onvoldoende wijze van benadering. Ook de maatschap pelijke opbouw moet volgens hem hierin word envastgelegd. Proces matige aanpak verdiende, volgens de heer Dordregter, de voorkeur. In de tweede nota, zo zei de heer Dordregter, zullen de samenstellers zich kritischer opstellen ten aanzien van het leefmilieu, onderwijs en welzijnsvoorzieningen. Ook zullen de mogelijkheden die de streek biedt voor het bedrijfsleven worden onderzocht. Drs. Dordregter wilde de derde nota vergelijken met een spiegelbeeld en een schawelpaneel waarin een aantal belangrijke zaken uit het stadsgewest zijn af te lezen en waarin een aantal taken duide lijk zijn gelegen. Nadat de beide samenstellers de nota in grote lijnen hadden behan deld, werden er vanuit de Geweste lijke Raad enkele vragen gesteld. De heer v. Nieuwstadt (Loon op Zand) had enkele onduidelijkheden gesignaleerd ten aanzien van het hpöfdstuk industrie en in het bij zonder bij de onderdelen schoenen en leder. In het rapport werd o.m. gesprokenover een „afwijzing" van de gehuwde vrouw in het arbeids proces. De heer v. Nieuwstadt vond dit een vreemde zaak, met name omdat de industrie in de streek schreeuwt om vrouwelijk personeel. Uit het antwoord van drs. Vonk bleek, dat de samenstellers hierbij niet op een afwijzing van de zijde van de industrie doelden, maar op de gehuwde vrouw zelf en haar om geving, die in de meeste gevallen afwijzend staat tegenover arbeid van de gehuwde vrouw. De heer v. Nieuwstadt was het ook niet eens met de passages waar in gesproken werd over „veelal ver ouderde bedrijfsgebouwen". Hij ging er van uit dat de samenstellers de bedrijfsruimten die bij veel kleine bedrijven bestaan uit een bijbouw- tje, bij het woonhuis niet hadden meegerekend. „De grote bedrijven beschikken veelal over een goede accomodatie", aldus de heer Van Nieuwstadt. Drs. Vonk was het hier maar ten dele mee eens. Naar zijn mening missen veel bedrijven de fi nanciële mogelijkheid om het image te verbeteren. Naar aanleiding van een vraag van de heer v. Nieuw stadt of er voor werknemers van el ders hogere lonen betaald worden, antwoordde de heer Vonk ontken nend. Alleen de totale som van kos ten is dan hoger. Ook de heer Meijs (Waalwijk) had enkele opmerkingen. Hij was van mening dat de bestedingsmoge lijkheden minder verschillend zijn dan werd gesuggereerd, omdat de lonen voortdurend stijgen en ook de pensioenen worden opgetrokken. Verder zag hij graag een onderzoek ingesteld naar het kwalitatieve be stand van de woningen. In 't hoofd stuk verbindingen miste hij 't Lang straat-lijntje. Hij verzocht hierover contact op te nemen met de N.S. De heer Dordregter antwoordde hierop dat de verlangens ten aanzien van het woninggebied in heel Nederland groot zijn. Met de N.S. was al con tact geweest. Men volgt hier de ont wikkelingen in de streek nauwlet tend. De urgentie om een lijn te heropenen, is bij de N.S. nog niet zo urgent. Ook de beide vertegenwoordigers van Sprang-Capelle plaatsten enke le opmerkingen. Burgemeester M. v. Prooijen wees er op dat het gemeen tebestuur ten aanzien van de wo ningbouw altijd afhankelijk is ge weest van de toewijzing van de pro vincie. Op dit gebied is men altijd erg aktief geweest, dat werd onder streept door de heer Genuit. Deze informeerde waarom de gemeente was verdeeld in de kernen Vrijhoe- ve-Capelle-Sprang Drs. Dordregter antwoordde hierop dat dit alleen ge daan was om binnen de gemeente een juiste situering te krijgen. Uit de discussie trok voorzitter Teijssen de conclusie dat de Gewes telijke Raad zich fundamenteel met de inhoud kon verenigen. Hij be- MUZIEK STRIP-TEASE en ATTRACTIE-NUMMER Geopend van 22.00 uur tot 04.00 uur. VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 In het cultureel centrum Zidetvinde werd vorige week vrijdagavond de jaarvergadering gehouden van de wandelsportvereniging Er op Uit, on der leiding van haar voorzitter de heer P. Hamers. Na een openings woord van de voorzitter werden door de secretaris de notulen der vorige vergadering gelezen, gevolgd door 'n uitvoerig jaarverslag waarin hij de voornaamste gebeurtenissen en akti- viteiten der vereniging en haar leden van het afgelopen jaar naar voren bracht. Tot de aktiviteiten behoorden o.a. het organiseren van de winterserietochten de avond-vierdaagse, de 10 Jan Hen drik de Rooymars met ongeveer 2800 deelnemers. Deelname aan een groot aantal wandeltochten in tal van plaat sen in Nederland, waarbij ook nacht- todhten opgenomen waren voor de training der viefdaagse-deelnemers. In Nijmegen werd weer met een aan tal leden deelgenomen aan de Vier daagse, terwijl enkele jeugdgroepen deelnamen aan de Jeugd-Vierdaagse te Breda. In het najaar werd weer gestart met de organisatie van de win- terwandeltoehten in het kader van de landelijke aktie Trim U Fit. Ook werd in dat jaar een groep op de 5 km afstand in het leven geroe pen, waarvoor zich reeds een aantal jeugdige leden hebben gemeld. De penningmeester bracht hierna zijn fi nancieel overzicht en daaruit bleek dat ondanks de steeds stijgende kos ten de boeken over 1969 met een ba tig saldo waren afgesloten. De kas controle had plaats gevonden door de dames J. de Jong en E. Muis, en bij monde van eerstgenoemde werd mee gedeeld dat alle (boeken en beschei den in orde waren (bevonden. De voorzitter bracht dank aan de le den van de kas-controle, alsmede aan de secretaris en penningmeester, resp. de heren P. Vos en J. Vos. Voor het komende jaar werden voor de kas controle benoemd de dames J. de Jong en E. de Roon. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftredende be stuursleden P. Vos en C. van Zeist herkozen, terwijl als nieuw bestuurs lid werd gekozen de heer F. v. Gu- lick loofde de komende dagen naar alle gemeenten een aantal exemplaren te zenden, zodat alle raadsleden zich hierin kunnen verdiepen. Ook naar de Kamer van Koophandel, het Ar beidsbureau en de Prov. Planologi sche Dienst en Stadsgewesten el ders in Brabant, zal de nota wor den verzonden. Het dagelijks be stuur van het stadsgewest verwacht de reacties van de diverse gemeen teraden voor 1 juni. Volgende maand zal in een vergadering van de ge westelijke raad deel twee worden aangeboden. - :<h -V

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 3