vAAlwijkse en UnqstRaatse couRant Bij rechtspleging meer aandacht voor delinquent dan voor het slachtoffer supermarkt *5Bruilolt vieren by STRAKS IN HET PARLEMENTWAAR BLIJFT BEVEILIGING VAN DE MAATSCHAPPIJ Krenten- of Rozijnenbrood S9 ct. Veiling De Langstraat maakte in 1969 betere prijzen dan voorheen >/EDe (§ouclen eeuw« ió ,,ket einde BELANGRIJKE CONSUMPTIE-VEILING Zijn wij op de verkeerde weg met rechtspleging? CARBONADE 2.98 3 BOSSEN KEELTJES 59 ct. GEHAKT 1.79 RODE KOOL ROOM- SCHNITZELS 98 ct. WORTELTJES WAALWIJK - DRUNEN Geen misdadiger Waar is het evenwicht Omzet steeg opnieuw tot f 8.397.838,31 De grote drie Stichting M.G.M. In parlement Opbrengsten Export EEN DODE Opnieuw ernstig verkeersongeval op iVlaasroute in Waalwijk Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. fcwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 pjkwrt. p,post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra MAANDAG 6 APRIL 1970 93e JAARGANG No. 28 een goed begin aan CL{ic kuweiyk. Receptie en diner in aparte sfeervolle zalen. Ruime keuze uit voortreffelijke menu's in alle prijsklassen en zeker niet duurder dan elders. Vraag vrijblijvend inlichtingen. Tel. 04160 - 2330 3£otel cüerwiel - HDaalwyk Grotestraat 208 Er bestaat in ons land een zekere onvrede met de ontwikkeling die men waarneemt in de rechtspleging. Velen zijn van mening, dat de moderne rechtspleging op de verkeerde weg is en zij we ten daarvan een groot aantal voorbeelden op te sommen. Men klaagt steen en been over de toename van de gewelddelicten en terecht, maar wat wordt hier door sommige rechters tegenover gesteld? Er is hier en daar sprake van straffen, die Imen nauwe lijks met die naam mag betitelen. Zelfs bij veelvoudige herha ling van geweldpleging e.d. komt het voor, dat er straffen wor den gegeven, waar iedereen om lacht. Er is een sterke tendens om delinquenten met fluwelen hand schoenen aan te pakken. Zelfs in het geval van een keiharde „killer" als Hans van Z. vragen in „Het tijdschrift van de po litie" de commissarissen, die deze zaak behandelden zich af, of zij tegenover deze delinquent wel ethisch genoeg gehandeld heb ben! Natuurlijk zal ieder weldenkend mens het er mee eens zijn, dat het niet nodig is om middeleeuwse- of Gestapo-metho- den op een verdachte toe te passen, want tenslotte blijft een misdadiger ook een Imens. Maar hier vroegen de commissaris sen zich af, of het ethisch wel verantwoord was om bij de lang durige verhoren een verborgen bandrecorder te gebruiken, die het gesprokene dus vastlegde. Men was hiertoe overgegaan, om dat van Z. over een zodanige vloed van woorden beschikte, dat het niet doenlijk was dit schriftelijk bij te houden. Het gevolg was, dat na ver loop van tijd niemand meer wist wat er was gezegd. Aanvankelijk stelde men de bandrecorder verdekt op en was men ook overeen gekomen, dat deze banden niet als bewijs zouden worden gebruikt, doch slechts als DINSDAG 500 GRAM WOENSDAG 500 GRAM panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG 2 STUKS geschrapt, p. zak 49 ct. Bij 15 gulden boodschappen: van 1.01 EM-TÉ vervanging van de stukken die nor. maal zouden worden geschreven over het verhoor. Later bleek zelfs, dat van Z. helemaal geen bezwaar had tegen het gebruik van een band recorder, waarna het apparaat open lijk werd gebruikt. Dergelijke ethische overwegingen zijn het, die bij het grote publiek wrevel opwekken Van Z. was ver dachte in een zeer ernstige zaak en het was voor beide partijen (politie en verdachte) van belang, dat er zo snel mogelijk duidelijkheid in deze zaak kwam. Was van Z. de dader, dan was een snelle oplossing van belang, omdat recht kon geschieden; was van Z. niet de dader dan was een snelle oplossing eveneens van misschien nog groter belang, opdat de onschuldige zo snel mogelijk weer op vrije voeten zou komen. Het is zelfs een kwestie van ethiek, wanneer men, om dit te bereiken gebruik maakt van de moderne mid delen en die ons ten dienste staan. Iets soortgelijks ziet men, wan neer de psychologen er aan te pas komen. Dan is een delinquent plot seling geen misdadiger meer, maar een arme zieke medemens, die recht heeft op ons medelijden. Zo'n cri mineel wordt met zorgen omringd, die soms aandoenlijk zijn. Psychopaten gaan met proefver lof en begaan dan weer een mis drijf. Niemand blijkt dan verant woordelijk te zijn, ook niet zij, die toestemming tot dit proefverlof ga ven. De arme zieke bleek nog niet voldoende genezen te zijn en wordt weer opgevangen Zo zijn er talloze voorbeelden te noemen. Het zijn al lemaal gevallen die tot ernstige wre vel leiden bij het publiek. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat er op deze wijze geen recht wordt gepleegd! De maatschappij wenst zich be schermd te zien en stelt daarom be paalde spelregels op in de vorm van wetten met de bedoeling, dat de personen die deze maatschappij vor men zich aan deze regels zullen houden. De justitie is er in de vorm van de politie, om eventuele over treders te ontdekken en de rech ters zijn er om de overtreders te straffen, waarbij de straffen dienen te variëren al naar gelang de ernst van de overtreding. De rechters hebben tot taak het rechtsgevoel van de maatschappij te bevredigen. Uit naam van de maatschappij klaagt de officier van justitie aan, de delinquent wordt door een ad vocaat naar beste vermogen verde digd en zo dient op correcte wijze recht te worden gepleegd. In eerste instantie is de rechter er, om hen die de spelregels van de maatschap pij overtreden te bestraffen, om op deze wijze die maatschappij,die sa menleving te beschermen. Later is men ook aandacht gaan besteden aan de persoon van de de linquent en zeker niet ten onrechte Maar men overdrijft! Waar is het evenwicht gebleven? Waar blijft de bescherming van de samenleving? Er is niet eens zorg voor eventuele slachtoffers. Wanneer, zoals waar gebeurd, een jongeman wordt aangevallen, waarbij de „dapperen", optredend uit pure verveling, het slachtoffer zo mishandelden, dat deze jongeman voor zijn leven invalide werd, heeft hij jgeen enkele mogelijkheid van soulaas. Met de daders wordt consideratie betracht, want men moet rekening houden met de toekomst van derge lijke jonge kerels. Men mag hun le ven niet verwoesten, dat zou toCh te erg zijn voor zo'n enkele misstap. Tientallen mensen beijveren zich om dergelijke knapen op te vangen, maar wie stelt 't onschuldige slacht offer schadeloos, wiens jonge leven wel is verwoest? Het bovenstaande is maar een voorbeeld, helaas een voorbeeld uit vele, vele gevallen. Er zijn reeds enige malen stemmen opgegaan om daar iets aan te doen en wel door privé-acties. Maar in wezen is dat niet juist. Zo goed als de overheid zch beijverd over het Was iin het verleden de uitbrei ding de belangrijkste factor van 'n grote omzet, in het verslagjaar wa ren het de betere prijzen, die de grootste stoot gaven. De veiling vindt dit een verheugend feit, na enige jaren voor diverse belangrijke p rodukten matige prijzen gekend te b ebben. Men hoopt in deze op een ommekeer. Aangetekend dient te worden, dat een van de belangrijk ste factoren, de weersomstandighe den, het afgelopen jaar voor de tuin bouw bijzonder gunstig zijn geweest. De gemiddeld te lag° temperaturen in de eerste helft van 1969, zowel in ons land als in de ons omringende landen, deden het prijspeil van de meeste produkten op een gunstig peil belanden. Het warme weer in juli en augustus had tot gevolg, dat in september enige vollegrondse produlkten ongekend hoge prijzen opbrachten. Na een normaal najaar met matige prijzen bracht decmbeer met wisselend winterweer goede tot zer goede prijzen voor de winferpro- dukten. De landelijke „grote drie", sla, kom- wel en wee van de delinquent, mag diezelfde overheid zich ook druk maken over het wel en wee van het slachtoffer. Reeds drie jaar werkt er een par ticuliere Stichting MGM (Medele ven Gedupeerden ten gevolge van Misdrijven), die uit eigen middelen probeert het ergste leed te verzach ten. Het is een schande, dat dit no dig is. Het wordt de hoogste tijd, dat onze politieke ijveraars in het parlement, zich eens met deze ma teria gaan bezighouden. E- is reeds sprake van een interes sant initiatief en wel dat van het Tweede Kamerlid dr. van Schaik, die een fonds wil oprichten voor de slachtoffers van geweldplegingen (waarom alleen voor deze slachtof fers?). Het fonds zou met een basis van niet minder dan f 20 miljoen van start moeten gaan. De heer van Schaik wenst, dat een deel hiervan moet worden bijgedragen door de delinquenten zelf. Hij meent, dat de kommers en tomaten, ook voor vei ling De Langstraat de belangrijkste produkten, hebben het afgelopen jaar 52 procent van de omzet voor hun rekening genomen. De aanvoer van de zgn_ consumptie-artikelen handhaaft zich op een gunstig peil, iets wat voor de veiling belangrijk is. De veiling die 393 leden telt, ken de een grootste dagomzet op 23 juni van f 134.001,73 tegen de kleinste dagomzet op 31 okt. van f 4.764,09. De grootste weekomzet: f 378.289,21 tegen f 47.510,55. In het jaarverslag schrijft het vei- hngbestuur: „Na een jaar in de nieuwe veiling gedraaid te hebben, kan gezegd worden dat alles naar wens is verlopen. De aan- en afvoer heeft een vlotter verloop gehad dan voorheen het geval was. Nu de veL ling aan redelijk te stellen eisen vol doet en in een gunstige financiële positie verkeert, kunnen we de toe komst met optimisme tegemoet zien" „Is een gezonde veiling een belang rijk facet, even belangrijk, zo niet belangrijker zijn de bedrijven van onize leden, daar dit de peilers zijn, waarop de vereniging steunt. Het is zaak, dat iedere tuinder zich reali seert, dat er voor de toekomst al leen maar plaats is voor bedrijven, die aan de eisen des tijds voldoen." rechter de delinquent bijv. moet verplichten om naast zijn boete of celstraf, binnen een bepaalde perio de een zeker bedrag te storten in dit fonds, waardoor de delinquent ook een persoonlijke bijdrage levert aan de delging van het leed van het slachtoffer. Dr. van Schaik meent, dat er veel rneer gebruik moet worden gemaakt van de mogelijkheid de door het strafbare feit veroorzaakte schade geheel of gedeeltelijk te laten ver goeden. In het verkeer bestaat deze regel al, waarbij in noodgevallen slachtoffer of gedupeerden schade loos worden gesteld uit het waar borgfonds. Zoiets moet ook bestaan als het gaat om misdaden e.d. Het Tweede Kamerlid werkt zijn plan nader uit en hoopt het in het parle ment ter sprake 'te kunnen brengen. Het wordt de allerhoogste tijd, dat de Nederlandse justitie rekening gaat houden met de slachtoffers en de maatschappij die recht eist en de bemoeienis met de delinquenten tot wat normaler proporties terug brengt. Dit ter bevrediging van het normale rechtsgevoel, waar in som mige justitionele kringen te weinig rekenng mee wordt gehouden. De opbrengst van de vijf belang rijkste produkten in 1969 waren: tomaten 1.970.051 (in 1968: 1.940.433,—); komkommers: 1.218.604, (ƒ900.573); sla: 1.153.188,— (ƒ1.015.420,—); aardbeien: ƒ628.526,— (ƒ486.947,-) Wat een totaal omzet maakt van en bonen: ƒ629.478,— (ƒ587.830,-). deze produkten van 5.599.847, tegen 4.932.203,- in 1968. In stuks bedroeg de aanvoer 15.425.820 kg/st tegen 13.624.943 kg/st in 1968. De tomaten gaven een meeromzet van 30.000,doch de aanvoer liep terug met 176.000 kg. Hieruit blijkt dat de middenprijs hoger was dan in 1968. Het produkt sla, dat in 1968 zowel in aanvoer als opbrengst het sterkst wat toegenomen, gaf weer een belangrijke stijging. De omzet van dit produkt steeg met 138.000,de totaal aanvoer met 500.000 stuks. De glassla gaf een meeraanvoer van ruim 650.000 st., terwijl de natuursla met 150.000 st. verminderde. De warme dagen van juli en augustus zijn hier wel de oorzaak van. Gaven de komkommers in 1968 een mindere aanvoer en opbrengst te zien, in 1969 steeg de aanvoer met ruim 1.250.000 stuks en de om zet met ƒ318.000,Ook de aard beien zorgden voor een meeromzet van 140.000,welk bedrag geheel kwam van de fabrieksaardbeien. Een produkt dat de laatste jaren 'n verdubbeling te zien gaf, was het artikel prei. Het afgelopen seizoen bedroeg de aanvoer 1 miljoen kg. Het totaal geveilde bedrag van (Van onze verslaggever) WAALWIJK Bij een ernstig ver keersongeval op de Maasroute, nabij de Baardwijkse brug, is donderdag avond de heer A. Alessie (50) uit Waalwijk om het leven gekomen. Drie personen raakten bij dit onge val ernstig gewond. De auto, waar in de heer Alessie samen met zijn echtgenote zat, werd bestuurd door zijn zoon Gerard die donderdagmid dag was geïnstalleerd als politie agent. De auto raakte in een slip op de plaats waar het vierbaans rij- gedeelte overgaat in twee rijbanen. Door opvriezing was het klinker- wegdek glad geworden. De auto die van de richting Drunen kwam, sloeg over de kop en kwam tegen een dijkwand tot stilstand. De drie in zittenden werden eruit geslingerd. De bestuurder van een passerende auto (afkomstig uit Helvoirt) die assistentie wilde verlenen, werd door een achterop komende auto ge grepen en brak beide benen. Mevr. Alessie, haar zoon Gerard en de bestuurder van de andere au to \yerden met een ambulance naar het St. Nicolaasziekenhuis in Waal wijk vervoerd. De zwaargewonde heer Alessie werd overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Tilburg, waar hij later overleed. De wagen van de familie Alessie werd volko men vernield, terwijl ook de andere auto's zware schade opliepen. Het wordt tijd dat Provinciale Waterstaat maatregelen gaat ne men. Woensdagavond was op dit punt ook een auto geslipt, waarvan de bestuurder zwaar gewond werd. Ongeveer een maand geleden kwa men hier, na een slippartij, 2 auto's met elkaar in botsing, waarbij drie personen werden gewond. Het be trokken weggedeelte kan bij opvrie zing bijzonder glad zijn. 8.397.838,was van 771 aanvoer ders. De afname door de kleinhan del met inbegrip van de grootwin kelbedrijven steeg met 1% en bleef veruit de grootste groep afnemers. Ook de export steeg ten opzichte van 1968. Kocht een aantal jaren geleden de binnenlandse handel al leen van de export geschikte pro dukten als de prijs praktisch rond de minimumprijs lag, de laatste ja ren is het binnenland steeds meer in het gehele seizoen van de export- geschikte produkten gaan kopen. Als consumptie-veiling neemt De Langstraat een grote plaats in. Het aanvoerpatroon van de specifiek binnenlandse produkten, die ook steeds beter gepresenteerd moeten worden, zal dan ook gelijke tred met de overige uitbreidingen moeten houden. Voor de bedrijven die be doelde produkten in hun bedrijfs- opzet kunnen plaatsen, zijn goede perspectieven aanwezig. (Van onze verslaggever) DRUNEN Vrijdagavond ontvingen de leden van de veilingvereni ging De Langstraat, tijdens een algemene vergadering in het veiling gebouw, het jaarverslag over 1969. Hieruit bleek dat de gemaakte prij zen, de omzet en het behaalde resultaat zonder meer goed zijn te noe men. Een uitzondering hierop is het fruit. De uitkomsten in deze sec tor zijn, volgens het veilingbestuur, zonder meer bedroevend. De omzet bedroeg in 1969: f 8.397.838,31 tegen f 7.718.641,71 in 1968. Dat betekent een meeromzet van f 679.196,60. Het aantal aangevoerde colli be droeg 1.755.047 stuks. 1

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1