Studenten Sociale Academie onderzochten samenlevingsopbouw in Waalwijk-Zuid b Veel jongeren discussiëerden tijdens drugs forumavond over gebruik van Begin gemaakt met struktuur- onderzoek in de Lederindustrie Jeugdteam Flying Shuttle team gepromoveerd m DWiHElIHCj WEINIG BELANGSTELLING VOOR HEARING VAN „STICHTING SAMENLEVINGSOPBOUW" INITIATIEF VORMINGSCENTRUM TE WAALWIJK EINDRAPPORT NOG DIT JAAR initiatieven Wijk-iudeSing Minder afwijzend ft 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 APRIL 1970 3 Waalwijk-Zuid heeft een relatief jonge bevolking „Justine" f 5.50 korting Haal nu nog een voordeel- chèque bij: HOMBERGEN Belastingdruk stijgt komende jaren met 0,3 Contact-armoede Artisten voor de maand april Trio Vere's Antonio del Madrid Duo Aspecos THE BLUE NOTE Tilburg Wetgeving op dit terrein achter gebleven Vier groepen Maatschappelijke positie Verkeersplan in Waalwijk maandag in de raad Periode van voorbereiding is afgesloten Nu van de C- naar B-klasse OPBRENGST COLLECTE RHEUM AFOND S Jaarverslag WAALWIJK Donderdagavond hield de Stichting in oprichting „Sa menlevingsopbouw Waalwijk-Zuid" in de aula van de St. Michael-Ma- vo een tweede hearingsbijeenkomst, die echter door een teleurstellend aantal personen werd bezocht. Er waren door geheel Waalwijk-Zuid huis aan huis aankondigingen verspreid, maar blijkbaar is de interesse toch niet zo groot als het bestuur terecht verwacht. We kunnen gerust stellen, dat de wegblijvers ongelijk hebben gehad, want vele wetenswaardigheden zijn deze avond de revue gepasseerd, al waren het alleen al de conclusies van de beide stagiaires van de Sociale Aca demie, verkregen uit een ingesteld onderzoek. Het doel van de Stichting, om schreven in de concept-statuten is, zoals de voorzitter de heer V. Ber- kensteijn zei, raadpleging over de aspecten van de groei van Waal wijk-Zuid. Hij memoreerde in het kort nog de gebeurtenissen, zoals die tot nu toe hebben plaatsgevon den. Op 19 augustus van het vorig jaar is er reeds een hearing gehou den, terwijl er toen ook reeds een studiecommissie bestond met be trekking tot het eventueel realise ren van een gemeenschapshuis. Er vond een levendige discussie plaats, waaruit resulteerde een toestem ming om door te gaan. Contacten zijn er geweest met CRM, waar men de suggestie heeft gekregen om te komen tot een stichting. Het eerste wat men dan ook ge daan heeft, is het creëren van con cept-statuten en een terreinverken ning over Waalwijk-Zuid. In de con cept-statuten wordt over 't bestuur opgemerkt, dat een bestuurslid niet langer zitting kan hebben dan gedu rende 4 jaren. Dit heeft men spe ciaal gedaan om beweging in 't be stuur te krijgen en om eventuele nieuwe stromingen een kans te ge ven. Als doelstelling geldt: het in gang zetten en onderhouden van de samenlevingsopbouw, waarbij orga nisaties en nieuwe organisaties zo veel mogelijk worden betrokken ten aanzien van maatschappelijk dienst betoon, algemene vorming en vrije tijdsbesteding. Dit doel tracht men dan te berei ken door: het peil van de behoefte te handhaven, aanmoedigen en sa menbrengen van activiteiten ten aanzien van de samenleving, contact onderhouden met organisaties, groe pen en personen op aanverwant ter rein, exploitatie van ruimtelijke voorzieningen en alle overige acti viteiten die er komen. Belangrijk zijn ook de steungroepen, die 't be stuur kunnen bijstaan in werk, waarvoor een gespecialiseerde ken nis voor vereist is of werkzaamhe den op specifieke terreinen. Initia tieven voor deze groepen kunnen niet allen uitgaan van het bestuur, maar ook van de samenleving zelf. De tot op heden verkregen ge gevens wijzen op een grote proble matiek. Zo heeft men een onder zoek ingesteld naar de plaats van herkomst van de gezinshoofden in Waalwijk-Zuid. Uit de gegevens van de Afdeling Bevolking van de Ge meente Waalwijk per 31 december 1969 bleek, dat er in Waalwijk-Zuid 2034 gezinshoofden zijn, waarvan maar 28% uit Waalwijk zelf komt, die dan nog nagenoeg wonen in de oudere bebouwing van Waalwijk-Z. 41,5% van de gezinshoofden is af komstig uit een groot aantal omlig gende gemeenten. De overige 30%, hetgeen wil zeggen 620 gezinshoof den, komt van elders en 91 van hen zijn buitenlanders. Hieruit kan wel geconcludeerd worden dat men el kaar niet zo goed kent. Een ander opvallend feit was de leeftijd. Slechts 6.3% van de bevol king van Waalwijk-Zuid is 65 jaar of ouder. Dit houdt in, dat Waal wijk-Zuid een relatief jonge bevol king heeft. Als CRM akkoord gaat, zal er een gekwalificeerde kracht PARFUM gecreëerd voor U door Louis Féraud Paris van 14,tijdelijk voor 8.50 Ter kennismaking Dépositair voor Waalwijk en omgeving: SALON Dames-Heren Coiffure Parfumerie - Bijouterie - Haarwerken Martk 11, Waalwijk - tel. 2477 I Minister Witteveen is van me- dat ook bij handhaving van t huidige beleid de belastingdruk 'k de komende regeringsperiode en wel die van 1971 tot 1975, zal stijgen ®et ruim 0,3% per jaar. kog dit voorjaar verwacht het ka- h'kk -Segevens> die betrekking lebben op de te verwachten stij- kunnen worden aangetrokken, die zich dan met alle problemen zal kunnen gaan bezighouden. Door twee stagiaires van de So ciale Academie, de heren Kremers en v. d. Spek, is onder een aantal bewoners van Waalwijk-Zuid een onderzoek uitgevoerd naar aanlei ding van de samenlevingsopbouw. Uit het onderzoek zijn een aantal globale conclusies naar voren geko men. Waalwijk-Zuid kan niet als een samenhangend geheel worden be schouwd. Te onderscheiden zijn „oud" en „nieuw". Verdere onder verdelingen zijn: St. Antoniusstraat en St. Crispijnstraat. Van de dich- terstraten vinden de geênqueteer- den zelf, evenals van de Afrikastra- ten, dat ze achteruitgaan. „De „Wit te Wijk" vindt men gesloten en vasthoudend. Van de Vondelstraat en Burg. Smeeielaan vindt men, dat deze zich afzetten tegen de witte wijk. Bloemenoord kent ook nog onderscheidingen en wel in gele en rode huizen en het wel of niet heb ben van c.v. Tenslotte heeft men 't gedeelte ten zuiden van de Blyde Incomstelaan „De Goudkust" ge noemd. Door de vrije vestiging woont in Waalwijk-Zuid een gemêleerde be volking, waaronder een groot aan tal jonge gezinnen, terwijl er onder de bevolking een groite mobiliteit valt waar te nemen. Hierdoor be staan er weinig bindingen en kan men in feite spreken van contact armoede. Met name zijn die contac ten er niet tussen de autochtone be volking en die van buiten Waal wijk. Het oude Waalwijk-Zuid wordt door de rest minder geaccepteerd, terwijl men Bloemenoord een nette wijk vindt. De mogelijkheden voor de jeugd zijn gering; ook geldt dit voor de bejaarden, hoewel daar mo menteel druk aan gewerkt wordt. MUZIEK STRIPTEASE SPAANS TRIO ATTRACTIE-NUMMER Geopend van 22.00 uur tot 04.00 uur. VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 WAALWIJK Een honderdtal belangstellenden, merendeels jonge ren, was j.l. donderdagavond aanwezig in de aula van de Herman Broerenschool te Waalwijk om getuige te zijn van de forumavond over drugs, die belegd was door het Vormingscentrum voor Jongvolwasse nen. Het forum stond onder leiding van de heer Stevens, docent aan de sociale academie te Breda, en bestond voorts uit de heer Pulles, verbonden aan het medisch consultatiebureau voor alcoholisme te Til burg, de heer De Graaf, jeugdwerker in Breda en Brabant Pers-redac teur Hans Kessens. De heer Pulles hield een inleiding, waarin hij het begrip „drugs" af bakende als „middelen, waarvan misbruik wordt verondersteld". Het gebruik van drugs heeft een rot- naam, zo vervolgde de heer Pulles, maar we moeten onderscheid ma ken: „soft-drugs" (marihuana, has- jies, LSD) zijn n.l. in tegenstelling tot „hard-drugs" (zoals heroïne, opium en morfine) geen verslaven de of verdovende middelen; het ge bruik van soft-drugs vormt op zich geen gevaar voor de lichamelijke gezondheid, hoewel psychische span ningen niet uitgesloten zijn. Wanneer we, zo vervolgde spr., een ander onderscheid maken, n.l. tussen a. kalmerende (pijnstillende) b. stimulerende en c. geestverande rende (-verruimende of -vernau wende) middelen, vallen de soft drugs, het specifieke gespreksonder werp van deze avond, onder de laat ste groepering. De heer Pulles ging nader in op het gebruik van met name hasjies, een produkt van de hennepvezel, en LSD, een synthetisch produkt. LSD wordt meestal groepsgewijs ge bruikt o.l.v. een tripbegeleider, waarbij bijzondere ervaringen op geroepen kunnen worden, zoals het wegvallen van de eigen ik. Soms kan de ervaring ongunstig werken (bad trip, flippen) en moet de ge bruiker uit zijn trance gehaald wor den om psychisch letsel te voorko men. De gebruikers van drugs werden door de heer Pulles ruwweg in vier groepen onderverdeeld: 1. Zij, die voor eenmaal drugs ge bruiken om te weten wat het is en er dan mee stoppen. 2. Zij, die het gebruik onder de knie hebben door een voldoende kennis van drugs (vergelijk wijnkenners). 3. Zij, die meedoen omdat 't hoort in de groep waarin ze leven (sub- kuituur etc.). 4. Zij, die er door in de kreukels raken en steeds zwaardere tot en met hard drugs dreigen te gaan ge bruiken. Tenslotte stond de heer Pulles stil bij de achtergebleven wetgeving, die van 1928 dateert, toen Nederland 'n internationaal verdrag tegen ver dovende middelen tekende, dat van toepassing is op hard drugs, met na me opium („opiumwet"). Softdrugs zijn in Nederland pas een tiental jaren in omloop. De heer De Graaf plaatste 'n aan tal kritische kanttekeningen bij het betoog van de heer Pulles. Hij wil de wel eens het verband tussen druggebruik en criminaliteit onder zocht zien. Bovendien wees hij op de hoge prijs van drugs en op het feit dat je na je fijne ervaringen, na de uitwerking van drugs, weer in ging van de overheidsuitgave in 1972 en 1973, bij een ongewijzigd beleid Volgens de zogenaamde „Zijilstranorm" Zou dit ongeveer 6% per jaar kunnen zijn. de kou staat. Verder is er op den duur van enige zakelijkheid bij een gebruiker geen sprake mee, zo zei hij, en de creativiteit tijdens 'n trip levert niets concreets op. De heer De Graaf werd over zijn opmerkin gen nogal fel geattaqueerd door het publiek. De heer Kessens stond minder af wijzend tegenover een verantwoord gebruik van drugs en criminaliteit, op dat de term „verdovende midde len" niet van toepassing is op ma rihuana, hasjies en LSD, hoewel in politiejargon vaak gebezigd. Hij be klaagde zich voorts over het grove gebrek aan deugdelijke Voorlichting omdat soft-drugs ten onrechte nog in de sfeer van onwettigheid liggen. Hij weidde uit over het uitheemse karakter van drugs in tegenstelling tot bijvoorbeeld alcohol, dat al van ouds tot het westerse cultuurpatroon heeft behoord. Uit de plenaire discussie kwam naar voren, dat het verband dat enigszins aanwijsbaar is tussen het gebruik va ndrugs en criminaliteit, vooral het gevolg is van 't officieel verboden zijn van geestverruimen de middelen. Overigens werd be toogd, dat in de praktijk in veel ge vallen van strafvervolging wordt afgezien, maar het niet-vrij-gegeven zijn van drugs zat kennelijk velen dwars. Noodzakelijk is, zo pleitte de heer Kessens nogmaals, dat we weten wat we ons in handen laten stoppen, dat we kenners worden, zoals we ook alles afweten van drinken en roken. Hij betoogde, dat het gebruik van drugs voortkomt uit een algemeen onbehagen onder de nieuwe generatie, met de be staande vaste waarden en waarhe den en het zoeken naar nieuwe. Heftig werd degiscussieerd naar aanleiding van een opmerking van forum-lid De Graaf, of je het ge bruik van drugs afhankelijk moet stellen van, of eventueel op moet WAALWIJK Het Ingenieurs bureau voor Verkeerskunde uit Den Haag-Zurich heeft in opdracht van het gemeentebestuur een verkeers circulatieplan voor Waalwijk ont worpen. Dit plan zal maandag 13 april tijdens een openbare raadsver gadering worden behandeld. B. en We zijn ervan overugd, dat de be staande verkeersproblematiek in Waalwijk op bevredigende wijze kan worden opgelost door het tref fen van de voorzieningen zoals die in het plan zijn weergegeven. In on ze editie van donderdag komen wij uitvoerig op dit plan terug. De maandelijkse raadsvergade ring wordt dit keer niet op donder dag 30 april (Konginnedag) gehou- >den maar op dinidsdag 28 april om 19.30 uur ten gemeentehuize. offeren aan een goede maatschappe lijke positie. Tenslotte werd men het niet eens over de vraag, wie de werkelijke „schoften" zijn bij de drughandel, de heimelijke handelaars, die hun prijzen hoog opdrijven, of de rege ring, die door haar verbod op drugs sluikhandel juist aanwakkert. Hierna sloot de heer Stevens deze voor velen uitermate verhelderende hearing, waarin men de diskussie niet geschuwd had. Van onze verslaggever) TILBURG De eerste fase van het structuuronderzoek in de le derindustrie is voltooid. Dit deelde drs. J. Verster, de projekt- leider, donderdagmiddag mee tijdens een vergadering van het be stuur van het Bedrijfschap voor de Lederindustrie. Men wil het onderzoek, dat moet uitmonden in een aantal conclusies, nog dit jaar realiseren. Het ministerie van Economische Zaken heeft een subsidie toegezegd van 2/3 van de kosten, die geraamd wor den op ruim driehonderdduizend gulden. De eerste fase omvatte de periode van voorbereiding. Dat was, zoals drs. J. Verster vertelde, een tijdro vende zaak. Het structuuronderzoek omvat vier onderdelen. Door de Ne derlandse Stichting voor Statistiek wordt een onderzoek uitgevoerd naar de rentabliteit en financiële structuur en andere bedrijfsecono mische gegevens. Ook stelt deze Stichting een onderzoek in naar de structuur van de markt. Voor bei de onderdelen is reeds een begelei- dingscommisise gevormd. Verder wordt er een onderzoek ingesteld naar optimale bedrijfs- grootte, waarbij zijn ingeschakeld 't Lederinstituut TNO, het secretari aat van het Bedrijfschap en enkele onder prof. dr. P. Verheijen wer kende econometristen. Er is reeds een model ontworpen dat de eerste fase van de looierij, n.l. het nathuis, omvat. Door het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psycho logie, wordt tenslotte een onderzoek ingesteld naar de sociale problema tiek. Het is de bedoeling dat het onder zoek in de tweede periode (die per 1 juli afloopt) wordt afgestoten. In het derde kwartaal worden de rap porten van het deelonderzoek be studeerd, waarna men in de laatste drie maanden van dit jaar tot een eindrapport hoopt te komen, waarin dan een aantal aanbevelingen en conclusies worden opgenomen. Het kampioensteam van Flying Shuttle Team. Boven v.l.n.r. M. Klerks, P. Emmers (voorz.), T. van Delft en A. Vreeling. Onder v.l.n.r. L. v. d. Broek, H vain de Griendt en H v. d. Ossenblok. Het jeugdteam vain F ST, dat op fraaie wijze afdelingskampioen werd, is er na twee promotiewedstrijden in geslaagd dit kampioenschap met pro motie van de C naar de B-klasse van de BBF, te bekronen. De tweede pro- werd na de zwaarbevochten overwin ning in de eerste, met enige angst te gemoet gezien. Temeer daar Vlied berg kampioen werd in de afdeling waarin het derde team van FST op de tweede plaats eindigde. In het begin leek het er echter op dat de Waalwijkers, vergezeld door bijna de voltallige jeugdafdeling van hun vereniging, tegen de geroutineerde Vlijmenaren goed stand zouden hou den. Na drie partijen n.l. was de stand nog steeds gelijk: 3-3. H. v. d. Ossenblok en A. Vreeling hadden in de eerste partij voor één punt kun nen zorgen, hetgeen gezien de sterke tegenstanders een goed resultaat was. In de herendubbel wisten H. van de Griendt en L. van den Broek beide punten in de wacht te slepen en daar mee hun team op een 3-1 voor sprong te zetten. Het geweld dat Vliedberg echter in de eerste dames- duibbel inzette was teveel voor T. van Delft en M. Klerks, die ondanks goe de tegenstand bedde punten bij de te genstanders terecht zagen komen. Nog zou er niets verloren zijn ge weest als H. v. d. Ossenblok en H. van de Griendt in hun herendubbel tot winst hadden kunnen komen. Maar toen ook zij beide punten af moesten staan, bleek de angst voor deze wedstrijd niet ongegrond ge weest te zijn. Met een tikkeltje geluk hadden A. Vreeling en T. van Delft in hun damesdulbbel nog een punt kunnen bemachtigen, hetgeen gezien de game-standen van hun partij (15- 14 en 15-11) ook een betere weer gave van de krachtsverhoudingen in deze ontmoeting geweest zou zijn. Ook hier gingen echter weer twee punten naar Vliedberg en in een ver loren positie begonnen. M. Kledks en L. van den Broek dan ook aan de laatste partij in deze ontmoeting: de tweede mixed-dubbel. Ondanks de aanmoedigen van hun clubgenoten die de tribune in de fraaie Orthense sporthal bijna geheel bevolkten moest zij het na sterke tegenstand, nog maals de volle winst in Vlijmense handen worden gegeven. Vliedberg won weliswaar deze wedstrijd maar FST mag samen met deze vereniging, dankzij bet hoge aantal gewonnen games in de kompetitie en de twee promotiewedstrijden promoveren naar de B-klasse. De collecte van het Nationaal Rheumafonds, die onlangs door het plaatselijk comité in Waalwijk is gehouden, heeft 2982,25 opge bracht. Bij de behandeling van het jaar verslag wees voorzitter J. Middel huis er op, dat de lederindustrie 'n levensvatbare bedrijfstak is. In dit verband noemde hij een export die 50% van de totale produktie omvat, niet ongunstig. Overigens daalde in 1969 zowel de afzet van waar leder als die van licht leder. De waarde van de invoer is verhoudingsgewijs in vrijwel dezelfde mate gestegen als de uitvoer. Het aantal onderne mingen met meer dan 10 werkne mers bedraagt 58. In totaal zijn 87 bedrijven ingeschreven. Tijdens de vergadering van don derdagavond vond ook 'n bestuurs verkiezing plaats. In het bestuur van het Bedrijfschap werden in de vacatures voor de heren Hoeve- naars, Manders, Verster en v. Hilst de volgende heren benoemd: drs. C. Hoevenaars, P. van Heesbeeen, A. Aarts en J. Sauer. Als plaatsvervan gende leden werden benoemd de heren H. v. d. Eerden, E. v. Hoorn, H. Muller, Jac. Kirkels en W. Setz. KOMENDE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN SPRANG-CAPELLE Uit enkele gesprekken, met zowel ouderen als jongeren is gebleken dat hier en daar de situatie om de ko mende gemeenteraadsverkiezingen verkeerd gezien wordt. Mede door 't schrijven van de plaatselijke bestu renbond aan de kiesvereniging GHU en AR, is dat er niet duidelijker op geworden. De plaatselijke besturen bond liet namelijk weten dat zij het nodig, zelfs wenselijk, achten om bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen met één prot. chr. lijst uit te ko men. Een gesprek in deze richting tussen CHU en AR was hierover al lang reeds gaande. Beide besturen zowel van de zijde van de CHU als van de AR waren het in principe hier al over eens met één lijst uit te komen. In de komende ledenvergaderingen zou dit aan de le den worden voorgelegd. Bij de leden der OHU 'bleek echter de grote meer derheid tegen, het in principe geno men besluit van hun bestuur cwn met één prot. ohr. lijst uit te komen, om dat zij meenden dat samengaan op één lijst, één zetel verlies met zich mee zou brengen. De AR-leden ston den daarentegen in zijn geheel achter, het in principe genomen besluit van hun bestuur, omdat zij meenden dat samengaan op én lijst geheel in over eenstemming is, met de Wensen van de jongeren. Ook in een gezamenlijke ledenverga dering van C'HU en AR kon geen overeenstemming bereikt worden. Dit was voor de AR kiesvereniging bij zonder teleurstellend omdat zij van mening is, dat juist in de christelijke politiek eenheid zo dringend nodig is. Iedere bladzijde in de' bijbel dwingt ons in die richting. Opdat christus' woord onder ons gestalte moge krij gen, opdat zij allen één zijn. Voor onze jongere kiezers was de weg gemakkelijk gemaakt, die van dat oud zeer van onze vaderen toch niet veel begrijpen. Wat betreft de besturenbond in Spr.- Capelle wil ik adviseren, om vooral hun stem uit te brengen op die ohr. partij, die in zijn totaliteit steunt op uw plannen, ten opzichte van 1 prot. dhr. partij. Met nadruk wil ik paar voren brengen, om vooTal niet met 'n eigen lijst uit te komen, omdat de ver warring onder de Christelijke partijen hiermee eerder toe, dan af zal nemen. Menende hiermede de vragen en ge dachten rondom het schrijven van de plaatselijke besturenbond nader toe gelicht te hebben. L. D. van Seist, Burg. Meyerstraat 45

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 3