waaLwijkse en lanqstRAAtse couRant Koninklijk Huis koopt „De Hooge Vuursche" Arbeidsreserve in gewest Waalwijk van GAB^met 1,8 pet. erg laag 3 Chocoladebollen voor f 1.- MARKTPLAN GEEFT KAATSHEUVEL STRAKS EEN UNIEK WINKELCENTRUM GROTE VRAAG NAAR PERSONEEL IN SCHOEN- EN METAALINDUSTRIE Woningbouw EEN NIEUWE RESIDENTIE VOOR PRINSES BEATRIX EN PRINS CLAUS GEHAKT 1.79 Diepvries spinazie 69 ct. CARBONADE 2.98 ANDIJVIE Aan de Markt nieuw PTY-kantoor en Boerenleenbank J Nieuwe rijksweg Bejaardenwoningen Stadsgewest Lange tijd exciusief hotel 15 hectaren Driekwart miljoen Saner ingsfonds De cijfers M DINSDAG 500 gram WOENSDAG 500 gram 450 gram TARTAAR per stuk 69 Ct. SLA per krop 29 Ct. Bij 15 gulden boodschappen: WAALWIJK - DRUNEN panklaar, p. zak 49 Ct. MAANDAG 13 APRIL 1970 93e JAARGANG No. 30 v an het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. incJc.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+lOct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij .girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beu^denstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Woningbouw uitermate belangrijke zaak voor Loon op Zand - Kaatsheuvel (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL Het centrum van Kaatsheuvel heeft over enkele jaren een geheel ander aanzien dan nu het geval is. Hei gemeentebestuur heeft namelijk de plannen klaar liggen voor een Marktplein dat is gecreëerd rond het nieuwe raadhuis. Bor den langs de Markt wijzen al op dit plan en in de hal van het raadhuis vindt men een fraaie maquette. Dat het plan nog niet Centraal in het Marktplein staat het nieuwe raadhuis dat medio 1969 is geopend. De noordzijde van deze Markt heeft de beste ming van winkelbouw met wo ningen. Voor deze winkelgalerij is door een belegger grond gere serveerd.' De contingentering van de prëmiebouw door de rijksoverheid werkt vertragend ten aanzien van deze te bouwen woningen. Als nog dit jaar de premie wordt verleend, mag worden verwacht dat ook met de bouw een aanvang gemaakt zal worden. Ook aan realisatie van de zuid zijde van het plan wordt hard ge werkt. De PTT heeft voor de bouw van een nieuw postkantoor inge stemd met het terrein, gelegen ten westen van het gebouw van Open bare Werken. Met de Boerenleen- leenbank zijn de onderhandelingen in een vergevorderd stadium. Een schetsplan voor de bouw van een nieuw bankgebouw met 10 drive-in woningen is reeds ingediend. De woningbouw heeft alle aan dacht van het gemeentebestuur. Er moeten zowel in Loon op Zand als in Kaatsheuvel veel woningen wor den gebouwd wil men aan de vraag kunnen voldoen. Burgemeester van Erp ziet nog steeds met lede ogen de jeugd vertrekken die naar nieuwbouw woningen in Waalwijk of Tilburg gaat. De heer van Erp vindt het jammer dat de steden zo wel industriële bouw als de contin genten woningwet en premiewonin gen krijgen toegewezen terwijl de dorpen mondjes maat worden be deeld. Hij vindt dat deze zaak in stadsgewestelijk verband bezien moet worden. Overigens komen er dit jaar meer woningen gereed dan vorig jaar 't geval was. Aan de Vossenbergse- laan worden momenteel 10 wonin gen gébouwd, terwijl ook aan de noordzijde nog 30 woningen ko men. Als deze projekten zijn gerea liseerd dan is aan deze laan geen bouwperceel meer vrij. Ook aan het President Kennedyplein komen 40 woningen. Oorspronkelijk was het de bedoeling om op dit plein een kerk te bouwen ter vervanging van de kerk in Berndijk. Door de woningstichting worden in Kaatsheuvel Zuid 55 woningen ge bouwd. Verder is er door diverse firma's grond gereserveerd voor de bouw van particuliere woningen. Het gaat hier om totaal 94 wonin gen. Vinden deze plannen doorgang dan is het bestemmingsplan geheel gerealiseerd. In het Land van Kleef te Loon zijn nog enkele bouwpercelen vrij. Verwacht wordt dat in de loop van gerealiseerd is vindt zijn oorzaak ondermeer in de afwachten de houding van de belegger. Burgemeester L. van Erp wilde dan ook geen tijdstip noemen toen hij vorige week de gemeentelijke plannen met een aantal Midden-Brabantse journalisten besprak. In dit gesprek werd het duidelijk dat realisering van bouwplan nen nummer één staat op de urgentielijst van het gemeentebe stuur. De maquette van het Martkplan. In het midden het Raadhuis met daarvoor het Raadhuisplein. dit jaar het bungaluwpark vol zat zijn. Dan zal aan uitbreiding ge dacht moeten worden. In het plan Molenwijck worden dit jaar 18 wo ningen opgeleverd. Verder is hier nog grond gere serveerd voor de bouw van ruim 70 woningen. De woningstich ting zal bovendien 10 woningen bouwen aan de Willem li-straat in Kaatsheuvel en 5 aan de Zuid-hollandsche Dijk. In 1970 komt ook het bejaardencentrum „Venloene" in Loon gereed. Hierbij komen 19 bejaardenwo ningen terwijl de gemeente in Pannenhoef te Kaatsheuvel li bejaardenwoningen bouwt. Oor spronkelijk waren er hier 50 ge dacht. Zonder een dienstencen trum is realisatie van een derge lijk projekt echter niet mogelijk. Verwacht wordt dat er dit jaar veel woningen gereed komen. Dat is overigens ook wel nodig, omdat ook weer vele woningen in ver band met hun bouwvalligheid of onbewoonbaarheid moeten verdwij nen. In de gemeente komen nog 280 woningen -in aanmerking voor krot opruiming. Dat op een woningbe stand van totaal 3400. Burgemees ter van Erp tekent daarbij aan dat men ook streeft naar woningverbe tering, wat voor een groot aantal woningen - met name voor sanitai re voorzieningen - dringend nodig is. Burgemeester van Erp heeft goe de verwachtingen dat dit najaar de aanbesteding zal plaatsvinden van het eerste deel van de nieuwe rijks weg 62, Tilburg-Gorkum. In eerste aanleg zal het tracé Tilburg-Loon op Zand worden aangelegd, aan sluitend op de huidige provinciale weg naar Waalwijk. Als deze weg er ligt wordt Loon belangrijk ont last. Van doorgaand verkeer is dan geen sprake meer. Bovendien komt er een nieuwe provinciale weg naar Tilburg die ook buiten het dorp langs gaat en voor een deel langs de rijksweg loopt. Als deze plan nen zijn voltooid kan een aanvang worden gemaakt met de recon- struktie van de dorpskern Loon. De burgemeester schonk tijdens de pers-bijeenkomst ook nog aan dacht aan het stadsgewest. Zoals bekend neemt de gemeente deel aan twee stadsgewesten: Tilburg en Waalwijk. Dit is een onhoudbare situatie, zowel op financieel als or ganisatorisch terrein. Overigens is burgemeester van Erp een groot voorstander van stadsgewestelijke samenwerking. Volgens hem wint de Midden-Brabantse gedachte steeds meer veld. Er zal gezocht moeten worden naar een vorm van samenwer king tussen de stadsgewesten Tilburg en Waalwijk. De voor zitters van beide stadsgewesten staan hier niet onwillend tegen over. Met name zaken als de werkgelegenheid kunnen dan in groter verband worden bena derd. Hierbij zal dan uitgegaan dienen te worden van het feit dat de haven van Midden-Bra bant ligt, terwijl ook niet voor bij gegaan kan worden aan de metaalreus (LIPS) die de ge meente Drunen binnen haar grenzen heeft. Of en wanneer de gemeenteraad zich zal moeten uitspreken voor keuze van één stadsgewest staat volgens bur gemeester van Erp nog niet vast. DEN HAAG Z.K.H. prins Claus en li.k.h. prinses Beatrix schijnen geslaagd te zijn met een ruimere behuizing, nu het kleine kasteeltje met de wijdse naam „Groot Drakestein" niet genoeg ruimte meer biedt voor het prinselijk gezin. De keuze is blijkens betrouwbare bronnen te Baarn gevallen op het prachtige landgoed „De Hooge Vuursche", dat in de twintiger jaren werd gebouwd voor de schatrijke jhr. Van den Bosch. „De Hooge Vuursche" werd na de tweede wereldoorlog lange tijd als exclusief hotel geëxploiteerd en kreeg een bekende naam in bin nen- en buitenland. Het behoorde tot de hotelcombinatie waarin ook het vermaarde hotel Gooiland te Hilversum en het gerenommeerde hotel Hamdorf te Laren partici peerden. In „De Hooge Vuursche" logeerden vaak gasten van het Ko ninklijk Huis, het is dus voor de koninklijke familie geen onbekend terrein. De dochter van wijlen jhr. Van den Bosch heeft nu, na haar terug keer uit Amerika, het kapitale ge bouw met omringend park met een oppervlakte van zeker vijftien hec taren, blijkens de berichten ver kocht aan 't Koninklijk Huis. Zelf zal zij er niet meer gaan wonen. Voor haar zal een nieuwe bunga low worden gebouwd aan de over zijde van de Hilversumsweg op grond, die eveneens tot de erfenis behoorde. Niet bekend is nog, welk bedrag met de aankoop van „De Hooge Vuursche" gemoeid is, maar er zal naar raming van onze deskundige zeker driekwart miljoen gulden mee gemoeid zijn. Het kapitale pand zal bovendien een zekere verbouwing moeten ondergaan, omdat het prin selijk gezin nu eenmaal niet in een hotelgebouw zal willen wonen, maar een andere indeling zal wen sen. Prins Claus en prinses Beatrix hebben al enige tijd gezocht naar een ruimere behuizing. Zij zullen ook wel verschillende kastelen en vrijgekomen landgoederen hebben bezichtigd. „De Hooge Vuursche" biedt het paar echter vele voorde len. Het is vrij nieuw en vergt daardoor minder onderhoudskosten. Het ligt bovendien uiterst gunstig ten opzichte van paleis Soestdijk en de steden Utrecht, Hilversum en Amsterdam. Het behoort boven dien tot de zelfde heerlijkheid als Lage Vuursche, zodat zij voor wan delingen enz. in de omgeving nog in de zelfde bossen terecht kunnen. Eén ding zal het kroonprinselijk De bungalow komt op de plaats I paar hier missen en dat is t wegge- van het koetshuis, dat wordt afge- +.o A broken. Dit koetshuis was afzon derlijk bewoond, maar de bosar- foeider Meerveld die daar met vrouw en kinderen huisde, is de huur opgezegd. Zijn werkgever heeft voor hem inmiddels een huis je gekocht aan de Eikenlaan 6 te Lage Vuursche. Speciale maatregelen moeten wor den genomen voor de bewaking van het uitgestrekte landgoed. Hierbij wordt ook de Koninklijke Marechaussee ingeschakeld. Er zijn echter meer mensen nodig dan thans bij het belangrijke kleinere kasteeltje in Lage Vuursche. (Van onze verslaggever) WAALWIJK „In één woord fantastisch", zo noemde de heer A. Maas, direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Waal wijk de situatie op de arbeidsmarkt. Met name in de bouw, de metaal en de dienstensector is de vraag naar arbeidskrachten groot, terwijl er in deze sectoren praktisch geen aanbod is. Ook de schoen- en lederwarenindustrie kan nog veel personeel ge bruiken. De werknemers die bij sluitingen vrijkomen, vinden meestal direkt weer elders werk. Toch drukte de categorie schoen en leder zwaar op de ar beidsmarkt. In de maandelijkse overzichten van het GAB wordt bijna niet gesproken over de an dere bedrijfstakken dat, terwijl de schoen- en ledergroep niet meer dan een-derde van het to tale bedrijfsleven omvat. Na tuurlijk het saneringseffekt drukt zwaar op deze traditione le industrie. In dit verband wijst de heer Maas er op, dat 1969 als een kalm jaar aangemerkt kan worden maar dat 1970 nu al een hardere lijn te zien geeft. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben al verschillen de schoenfabrieken besloten de produktie stop te zetten. Van in vloed op de werkgelegenheid in 't algemeen zijn deze sluitingen ech ter beslist niet. Overigens kennnen de meeste schoenfabrieken een produktiever- meerdering. Het grote probleem hierbij is dat het rendement niet volgt in deze lijn. Met name nu het voorjaarsweer zo lang op zich laat wachten nemen de moeilijkheden in deze industrie toe. Dat blijkt on dermeer uit het aantal aanvragen tot werktijdsverkorting. Zeven be drijven dienden hiervoor een ver zoek in, wat veel meer is dan nor maal. Van de 357 ontslagzaken die in het eerste kwartaal verwerkt zijn is meer dan de helft afkomstig uit de groep schoen- en leder. De ove rige zaken zijn vaak door positie verbetering veroorzaakt. In het rapport Vedkamp wordt aangedrongen op een sanerings fonds voor de schoenindustrie. Tot tje „binnendoor" door de bossen naar de tuin van het paleis Soest dijk. Een gemakkelijk „achterdeur tje" in de gevallen, dat leden van het Koninklijk Huis de belangstel ling voor de hekken wilden ontwij ken. op heden zijn daar wel besprekin gen over gevoerd maar tot een de finitieve uitspraak is men nog niet gekomen. Nu veel bedrijven, mede met het oog op de rendementsfac tor, tot liquidatie besluiten wordt dit saneringsfonds actueel. Als een dergelijk fonds ook voor de schoen industrie wordt ingevoerd zal dat echter wel snel moeten gebeuren, zo bleek uit de woorden van de heer Maas. Overigens heeft ook de heer Maas goede verwachtingen voor de toe komst. Ten aanzien van de werkge legenheid wees hij nog op een uit spraak van Gedeputeerde Coppens, die tijdens een verkiezingscampag ne verklaarde dat na Helmond en Tilburg, Waalwijk aan de beurt is om „opgekrikt" te worden. Dat de arbeidsmarkt niet voldoende is om aan de steeds stijgende vraag te voldoen blijkt uit het aantal bui tenlanders dat in het gebied ver toeft. Het aantal werkvergunnin gen voor buitenlanders neemt nog steeds toe. Als we de cijferlijsten van het GAB over de maand maart overzien, dan blijkt dat het aanbod ten opzichte van februari opnieuw wat afnam, namelijk van 457 naar 439. Er is een kleine stijging in de groep schoen-leder (9) en metaal (7) ter wijl het aanbod in de bouw daalde van 93 naar 58. De categorie min- (vervolg op pag. 3) DONDERDAG EM-TE ^i™^

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1