wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Cultureel Centrum in Waalwijk wordt in september aanbesteed f roei- •riljant JP0» Stereo LP. van N.H. kerkkoor uit Waalwijk en koor uit Hank Comité Buitenlandse werknemers Waalwijk e.o. heelt aktieprogramma VOORLOPIG GEEN HUURVERHOGING VOOR 230 WONINGWETWONINGEN IN PLAN LAAGEINDE 1 „GOM NU MET SANGH" HUISVESTING EN COMMUNICATIE KERNPUNTEN van <~Yï]j.erio Raad akkoord met voorgestelde verhoging Stadsgewest Cultureel Centrum Flexibel Groter Woningbouw Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant - nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant. Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil. Beginprijs reeds vanaf 126,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant. U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort.,, zo. groeit uw bezit! Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groei-briljant Nu ook een „Brabant L.P." Brabant L.P. In Langstraat Land van Heusden werken ruim 550 buitenlanders Stichting M idden-Brabant Joegoslavische meisjes Financiën Heel de provincie Verwerking van ons huisvuil vormt probleem een fiets TOON AARTS VRIJDAG 1 MEI 1970 93e; JAARGANG No. 35 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. incJr.) 0,35 p. mnd. (1,45+lOct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. incdc.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In september zal de bouw van het Sociaal Cultureel Cen trum in Waalwijk worden aanbesteed. Wethouder Mvan Eijl, voorzitter van het Stichtingsbestuur deed deze mededeling dinsdagavond tijdens de openbare raadsvergadering. De raad ging toen akkoord met het voorstel van b. en w. om een aanvullende subsidie van f 79.300,- toe te kennen aan de Stichting Sociaal Cultureel Centrum Waalwijk. De oorspronkelijk geraamde begroting van 800.000,- wordt met bijna drie ton overschre den. Deze kostenverhoging wordt vooral veroorzaakt door een post BTW (f 107.000,-) en hei-kosten (f 80.000,-). In de vergadering van dinsdag ging de raad verder akkoord met het voorstel om aan de Talmastraat en de Groen van Prinstererlaan 68 cwoningen te bouwen in een huurklasse van 290,- per maand. Vol waardering was men, verder over het bereikte succes van b. en w. om de huurverhoging van 230 woningen in Laageinde I te doen uitstellen. Met name mej. van Doorn (KU) en de heer A. van Seters (Alg. Werne- merslijst) spraken hun voldoening uit over het bereikte resultaat van het college, om de minister zo ver te krij gen dat de huurverhoging voor de 230 woningwetwoningen in het plan Laageinde I niet toegepast wordt. De heer van Seters wees er wel op dat dit niets afdoet aan het nog te berei ken resultaat in de verwarmingskwes tie. Daarmee was wethouder C. P. v. d. Hoven het eens. Hij berekende dat de huurders nu een voordeel van f 250 hebben. Voor de verwarmings kwestie moet een afzonderlijke op lossing korrien. De raadsleden hebben onlangs het eerste deel van de ontwerp-stractuur- nota van het stadsgewest Waalwijk ontvangen. De heer van Seters zei (leze nota met belangstelling te heb ben doorgenomen. Hij informeerde naar de ;stand van zaken met betrek king tot de gemeente Loon op Zand. Naar aanleiding van de mededeling van het college, dat bejaarden voort aan voor de helft van de prijs het zwembad kunnen bezoeken, drong hij er bij het college op aan, nog meer voor de bejaarden te doen. Daarmee was de heer Dercksen het eens. Hij pleitte zelfs voor gratis openstelling van het zwembad voor de bejaarden. Ten aanzien van de ontwerp structuurnota drong hij aan op een uitvoerige toelichting in een speciaal hiervoor belegde vergadering Burgemeester J. Teijssen zegde dit toe. Hij wees er op dat het hier om een informele nota ging. De positie van de gemeente Loon op Zand blijkt pas als het structuurplan vaste vor men gaat aannemen. De raad voteerde een krediet van 845.300,- voor de aanleg yan een grondwatertransportleiding van 'het woongebied Zanddonk naar de Ak kerlaan. De heer Buys informeerde of deze kosten straks ten koste van VANAF OGENBOSCH de bewoners komen. Hij kreeg van wethouder van Eijl een 'bevredigend aanwoord op. Burgemeester Teijssen deelde nog mee dat Waalwijk ontpol- dert, dus uit het waterschapsverband verdwijnt. Overigens is de prijs per m2 niet zo hoog. Het voorstel om een extra subsidie toe te kennen aan de Stichting Soci aal Cultureel Centrum bracht heel wat stemmen los. De heer van Seters haalde nog even de vroegere plan nen aan, die toen wegens de hoge lasten niet haalbaar waren. Hij vrees de dat het nu dezelfde richting in gaat. Hij was bevreesd dat het bij plannen bleef en wilde graag spijkers met koppen slaan. De heer van Se ters was benieuwd of of de bevol- kingsbijdrage van 80.000,- al bij een was gebracht. De heer v. d. Boogaard vond de post heiwerk 80.000,-) erg hoog. Hij vroeg of hier geen andere oplossing voor mogelijk was. De heer Brouwer zag de zaken wat somber in. Die me ning deelde ook de heer Louwerse, die zei bevreesd te zijn dat het ge bouw er nooit komt. "Vorig jaar is het besluit om mede werking te verlenen op goede gron den genomen. Die gronden bestaan nog steeds. Door deze verhoging wordt de exploitatie niet duurder. Bovendien is het gebouw in de nieu we opzet meer flexibel", zo sprak de heer Dercksen. Ook mejvan Doorn drong op een spoedige realisatie van het gebouw aan. Wethouder M. van Eijl haalde ook het plan van 1958 aan. Men ging toen uit van een schouwburg. Het toenma lige p'lan van de Boxtelse architekt Strik vergde een investering van ruim 2,5 miljoen. Mede doordat het rijk niet subsidieerde was het plan niet haalbaar. In 1968 zijn er nieuwe plannen op tafel gekomen die resul teerden in een Sociaal Cultureel Cen trum dat 'n investering van 800.000 vergde. Hierop verleende het minis terie van CuReMa 25 procent sub sidie. Dat plan is mede op verzoek van CuReMa gewijzigd. Dit beteken de 'n meer-investering van 290.000 mede veroorzaakt door de post BTW 107.000) en heiwerk 80.000). De belangstelling bij de bevolking voor dit gebouw is zeker aanwezig. De Stichting heeft momenteel reeds 76.000,- binnen. Wethouder van Eijl deelde verder mee dat dinsdag morgen de goedkeuring van het mi nisterie was ontvangen voor de finan-, ciële opzet. Dat betekent ook dat, bij deze kostenstijging, de subsidie wordt verhoogd. In de nieuwe opzet wordt de inhoud van het gebouw aanmerkelijk groter, namelijk 6432 m3 tegen 5373 m3 in de eerste opzet. In m2 uitgedrukt is dit 1540 m2 tegen 1230 m2 eerst. De bovenverdieping kan geheel wor den gebruikt. Ook is de mogelijkheid nog aanwezig om in de zaal een bal kon te maken Burgemeester Teijssen wees nog eens op het provinciale standpunt. G.S. kende Waalwijk voor de bouw van dit centrum de hoogste urgentie toe. Waalwijk is in Brabant de enige ge meente met meer dan 20.000 inwo ners, waar geen Cultureel Centrum aanwezig is. Ten aanzien van de fi nanciën zei de burgemeester dat het gaat om een subsidieverhoging van 79.300,-, waaraan het rijk 80 pro cent bijdraagt. Het kost de gemeen te dus jaarlijks 1983,-. Daarmee kon de raad zich verenigen. De mees te raadsleden waren het er over eens dat het gebouw er snel moet komen. De heer Louwerse wenste aantekening tegen het voorstel te zijn. Door de toekenning van een extra contingent kan de gemeente Waalwijk nog eens 68 premiewoningen bou wen. Deze riante woningen komen aan de Talmastraat en de Groen van Prinstererlaan. De vermoedelijke huurprijs bedraagt f 290,- per maand exclusief de stookkosten. B. en w. achtte deze woningen van groot be lang voor de doorstroming. De raad juichtte het plan toe. Overigens was men het er wel over eens dat de woningnood in Waalwijk nog groot is. Wethouder Van den Hoven zei dat het college werkt aan een complex woningen in een goed kopere huurklasse. Hij verzekerde de raad dat de woningcommissie alle in spraak krijgt bij de toewijzing. De overige agendapunten, waaronder een aantal onderwijsvoorzieningen, gaven geen aanleiding tot op- of aan merkingen. Ook met de voorgestelde straatnamen ging men akkoord. Tot kleuterleidster aan de openbare kleu terschool aan de Coubertinlaan wer- I K. VERHULST juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260. Waalwijk Tel. 04160-4681 den benoemd mevrouw H. Speeken brink-Coen en en mej. E. Meuwese. WAALWIJK - Enige dagen geleden werd een stereo-langspeelplaat uit gegeven met als titel "Com nu met sangh" van het Nederlands-Hervormd kerkkoor uit Waalwijk-Centrum en de Gemengde Zangvereniging "Zang en Vriendschap" uit Hank. De plaats is overal te krijgen en is te beschou wen als een verzoekprogramma van gewijde muziek. De beide koren staan o.l.v. Henk Nieuwkoop uit Heesbeen en ze worden begeleid door de or ganist Bram Beekman, terwijl Ellen de wind uit Waalwijk optreedt als sopraansoliste. De opnamen voor deze langspeelplaat zijn gemaakt in de Ned. Herv. Kerk te Waalwijk. Het was producer Ad Kraamer van platenmaatschappij Negram-Delta uit Haarlem die in de loop van het vo rig jaar Henk Nieuwkoop benaderde voor een dergelijke opname. Omdat beide koren een grote overeenkomst met elkaar vertonen werd besloten om beide koren tezamen te laten zin gen om zodoende ook een grotere ho mogeniteit te krijgen. In de praktijk hield dit in, dat er aan de totstand koming van de plaat zo'n 80 zangers en zangeressen hebben meegewerkt. De heer Nieuwkoop is 'blij met de plaat, hoewel niet te voorspellen valt of de plaat zal gaan lopen. Reeds eni ge' tijd geleden is van het Nederlands Herv. koor een plaat uitgegeven ten bate van het orgelfonds. Naast het feit, 'dat Negram-Delta bovengenoem de plaat heeft uitgegeven is er nog een voor Brabant unieke langspeel plaat op de markt gekomen. Het idee cm een Brabant-LP uit te geven was van Hans Keilerman, de directeur van de platenfirma. De opdracht voor het produceren van de plaat werd in han den gelegd van Ad Kraamer, leerling aan het Brabants Conservatorium. De bedoeling was om zoveel mogelijk verschillende muzikale gejires bijeen (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het Comité Buitenlandse Werknemers Waalwijk c.a. krijgt meer inhoud. Na een voorbereidingsperiode van ruim vier jaar is men eind vorig jaar tot een definitieve samenstelling van het comité geko men, dat aktiviteiten wil ontplooien ten behoeve van de in de streek geves tigde buitenlandse werknemers. In het Stadsgewest Waalwijk en het Streekgewest Land van Heusden en Altena verblijven op dit moment ruim 500 Buitenlandse werknemers. Het ziet er naar uit, dat deze aantallen in de naaste toekomst nog sterk zullen groeien. Dinsdagmiddag belegde het Comité Waalwijk een voorlichtingsbijeen komst voor de bedrijven die buitenr landers in dienst hebben. De voorzit ter van het comité, de heer H. D. W. Boven (burgemeester van Almkerk) wees er op dat de buitenlanders recht hebben op een aangepaste begelei ding, om daardoor de problemen op het vlak van de communicatie, de huisvesting en de integratie te helpen voorkomen en uit de weg te ruimen. Op landelijk niveau getuigt de over heid van deze plicht door in ruime mate subsidie te verlenen, nl. 70 In het bestuur van het Comité Bui tenlandse Werknemers Waalwijk c.a. helbben o.m. zitting de heren H. Bo ven (burgemeester Almkerk, L. van Berkel (Bedrijf saalmoezenier), C. Braspenning (Kamer van Koophandel en Vakorganisaties), B. Schuyl (be drijfsleider Lips n.v.), D. Stibbe (pres. direkteur Bloch Stibbe n.v.) H. Roest (pers. chef Léon Pare), C. Schutte (adj. dir. Arbeidsbureau), J. van Heeswij'k (wethouder Waalwijk) en mej. M. Hoffmans (Maatschappe lijk Werkster). Men streeft naar centralisatie, van de begeleidingsactiviteiten. Dit 'beteken de voor het bestuur van het Comité Waalwijk o.m. dat het niet raadzaam zou zijn om met een eigen stichting te beginnen. Zo zocht men aanslui ting bij de Stichting Midden Brabant te Tilburg. In januari trad men offi cieel toe tot deze regionale stichting. Zo kan men nu ook gebruik maken van de diensten van het Bureau van de Stichting in Tilburg. Hier heeft men o.m. furiktionarissen in dienst die speciaal de kontakten met de Tur ken en de Joegoslavische meisjes on derhouden. Bovendien kan men een beroep doen op funktionarissen van de Stichtingen in Eindhoven en Bre da. Toen het Comité Waalwijk zijn werk zaamheden begon, werd men gecon fronteerd met de bestaande situatie, het aanwezig zijn van een grote groep Turken. 'Men heeft 'het dan ook als eerste taak gezien om zo snel moge lijk tot een ontmoetingscentrum voor Turken te komen. Men had hiervoor het Parkpaviljoen in Waalwijk-Cen trum op het oog. Van de zijde van de Turken werden hier bezwaren tegen gemaakt, gezien de afstand, aange zien de meeste Turken in het stads deel Baardwijk wonen. Sinds de komst van de vele Joegosla vische meisjes naar Waalwijk en Kaatsheuvel heeft men ook hier stap pen ondernomen om tot een centrum te komen. Die ruimte werd gevonden in één van de lokalen van het vor mingscentrum in het oude ziekenhuis. De leiding hiervan is in handen van een bestuur, dat door de meisjes zelf is gekozen. Verder worden er voor deze Joegoslavische meisjes taalles sen gegeven en denkt men aan koök- en naailessen alsmede vaardigheid in handenarbeid. Voor de Turken wordt er om de veer tien dagen een Turkse film vertoond in het Gemeenschapshuis Baardwijk. Van deze mogelijkheid maken iedere keer zo'n 100 Turken gebruik. Ver der werd in december vorig jaar op grootse wijze het Mohammedaanse Suikerfeest gevierd en in februari van dit jaar het Feest van Abrahams Of fer. Binnenkort gaat een funktiona- ris van de Stichting Midden Brabant een voorlichtingsbijeenkomst organi seren over sociale voorzieningen, va- kantiemogelijkheden etc. Ook wil men spreekuren gaan houden. De aanwezigen op de dinsdagmiddag gehouden voorlichtings-bijeenkomst juichten de aktiviteiten van de Stich ting toe. Wel drong men er op aan de buitenlanders zoveel mogelijk vrij te laten in het zoeken naar hun ont spanning. Kernpunten vond men de huisvesting, communicatie en voor lichting. Ook vroeg men om begelei ding van de gezinnen, die zich steeds meer in de streek vestigen. Met de voorgestelde begroting ging men ak koord. Voorgesteld werd om de be te brengen. De keuze was moeilijk, maar tenslotte kwamen op de plaat de Heinekenfanfare uit Den Bosch, het Brabants Barok Ensemble uit Til burg, de beatgroep The Indeps uit Heusden, het Mandolineorkest Estre- lita uit Moo'lenschot. het Bartjeskoor uit Den Bosch, de Trommelaere van Roesendale, het Lalbré-orgel uit Eind hoven, een kindervolkszang met zo'n 5000 zingende kinderen en het koor Zang en Vriendschap uit Hank. Ad Kraamer heeft er zowat een half jaar aan gewerkt. Dankzij de mede werking van de VVV's kreeg hij lijs ten met namen van amateurmuziekge- zel'schappen uit geheel Brabant. Ad Kraamer heeft in de provincie wel ondervonden dat er veel gezongen en gemusiceerd wordt door jong en oud. De enige professionals die bij de toe- standkoming van de plaat betrokken zijn geweest zijn de leden van het Brabants Barok Ensemble, allen lera ren van het Brabants Conservatorium te Tilburg. De opnamen voor de kin dervolkszang werden gemaakt op de dag dat er in Den Bosch bevrijdings feesten werden gevierd. De Brabant- LP werd gemaakt door Tony Dirne uit Breda. In feite zou men van Bra bant wel 10 LP's kunnen samenstel len, maar het moest noodgedwongen een keuze worden. -Qxcluóieve a^lerenkleding WAALWIJK De hoeveelheid huisvuil, die wij niet z'n allen per jaar produceren, wordt per jaar steeds groter, stijgt met 3,5%. Op het ogenblik is het reeds zo, dat we per jaar een hoe veelheid voortbrengen, die een me ter dik en een meter breed de gehe le wereld kan omspannen. Dat vuil zal ergens moeten blijven en het vormt als onderdeel van de veront reiniging van ons leefmillieu een bedreiging en een zaak van ernstige studie voor de overheid en het be drijfsleven Er zullen speciale inrichtingen moeten worden gebouwd, bestemd voor de totale vernietiging van af- vafprodukten en dat zal zonder meer vele miljoenen, men. spreekt reeds va.n twee miljard tot het jaar 2000,gaan kosten. Ook al zouden de kosten nog hoger zijn, we zullen er toch iets aan moeten doen, willen we niet het slachtoffer gaan worden van onze eigen verontreiniging. Des kundigen rekenden uit, dat het voor een gezin van vier personen een verhoging van kosten van rond der tig cent per week betekent. Dat kan en mag toch geen 'bezwaar zijn! BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 drijven per buitenlandse werknemer een bijdrage van f 20,- per jaar te vragen en de gemeenten een bijdrage van 10,- voor de in de gemeente gevestigde buitenlandse werknemers.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5