m I waalwijkse en UnqstRaatse couRant Ondanks vele pogingen blijft vakantiespreiding groot probleem Nieuwbouw SIO-school in Waalwijk komt aan het Rembrandtpark ER GAAN IN NEDERLAND STEEDS MEER MENSEN MET VAKANTIE IN NIEUWE OPZET 10 LOKALEN I, Met kinderen gebonden aan de schoolvakanties School in Waalwijk voldoet goed 10 klassen Succes In één maand Maar keuze Collectief Ander systeem Schoolvakanties WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 RODE KOOL BIEFBURGERS WORTELTJES MAANDAG 11 MEI 1970 Echo 93e JAARGANG No. 38 va n het Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Helen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" Het is elk jaar weer hetzelfde liedje; voor velen is de vakantie een probleem. De wensen komen voor het grootste deel overeen voor alle vakantiegangers: ze willen mooi weer, heerlijk ergens in de natuur zijn en rust. Wat die punten betreft, wordt het in ons kleine landje steeds moei lijker. Het mooie weer is en blijft ook een gok met een kleine kans op succes, de beschikbare recreatieruimte wordt helaas elk jaar klei ner en waar vindt men nog werkelijk rust in een zo dicht bevolkt land? Een land waar niet alleen reeds enkele miljoenen Nederlanders trachten vakantie te houden, maar waar ook nog vele honderdduizen den buitenlanders, voornamelijk Duitsers, proberen te recreëren. Wanneer men het zo bekijkt, lijkt het zonder meer een hopeloze op gave om eenieder te geven wat hij went. Nu is het zo, dat veel vakan tiegangers bereid zijn om water in hun wensenwijn te doen. Als het weer tegenvalt (waar gelukkig niemand verantwoordelijk voor is), maken ze ervan wat er van te maken is; velen zijn al tevreden met een heel klein stukje natuur, of althans iets wat daar op lijkt en wat de rust betreft, zijn de meesten ook al tevreden als het niet drukker is dan ze het in het normale leven al gewend zijn. Veel van deze faktoren spelen dan ook een belangrijke rol bij veel va kantiegangers, die wel hoge eisen stellen en geen Water in hun wen senwijn willen doen en die daarom hun heil over onze grenzen zoeken. In zuidelijke landen is de kans op mooi weer aanzienlijk groter dan bij ons. In veel andere landen beschikt men over een veel groter areaal aan recreatieterrein dan in Nederland en doordat die landen dunner be volkt zijn en meer recreatieruimte hebben, is het er niet zo druk. Dat zijn enkele belangrijke faktoren die er toe leiden dat vele honderddui zenden Nederlanders tijdens hun vakantie hun heil over de grenzen zoeken. Op zich betekent dat natuurlijk een belangrijke verlichting van de drukte in eigen land. Maar hoe men het ook keert of wendt, de vakantie periode blijft ook voor de deskun digen, die er zich mee bezig hou den, een enorm probleem. Vroeger waren er bijzonder veel mensen die nooit vakantie hadden, De maquette van de nieuwe SIO-school die niet aan de Woei;ingenlaan maar aan 't Rembrandtpark komt. WAALWIJK In de plannen ten aanzien van de bouw van de nieu we School voor Individueel Onderwijs, zijn een aantal wijzigingen op getreden. Zoals bekend, was het terrein gesitueerd aan de Woeringen- laan in Waalwijk-Zuid. Nu is men tot de ontdeking gekomen dat het gebouw niet op het geplande terrein paste in verband met de rooilijn. Gezocht moest er daarom worden naar een nieuw terrein, dat men ge vonden heeft aan het Rembrandtpark tegenover 't bejaardencentrum Antoniushof aan de Smeelelaan. Met de projektie van de school op deze plaats is men overrigens ook zeer gelukkig. De situatie zoals die op het ogen blik is ten aanzien van de SIO- school, wordt nagenoeg onhoudbaar. Naast het feit dat de school over 'n aantal lokalen in Waalwijk verdeeld is, doet zich het feit voor dat tij dens de pauzes en vooral ook 's mid dags 120 kinderen moeten toeven op een kleine plaats naast het voorma lle oude ziekenhuis. Hierbij dient men wel te bedenken dat 90% van de kinderen 's middags overblijft. Ongevallen konden dan ook niet uitblijven. Van de Inspectie voor het Bijzon der Onderwijs kreeg men inmiddels een schrijven dat men akkoord kan gaan met het terrein aan het Rem brandtpark. Bovendien heeft men de opzet van de school enigszins ge wijzigd en wel in die zin, dat er een 10-klassige inplaats van een 9-klas- sige school komt. De unit voor de jongste kinderen krijgt een klas ex tra, omdat dit de unit is waar het meest de behoefte bestaat aan een uitbreiding. De SIO-school, en dat betreft dan Waalwijk, functioneert, zoals staats secretaris Grosheide ze bedoeld heeft. Naast het didactische element heeft de schoolleiding ook het peda gogische element op de voorgrond laten treden. De resultaten van de SIO-school zijn goed te noemen, want het is gebleken dat die kinde ren, een bewijs temeer dat de SIO- school zeker voorziet in een behoef te. De SIO-school in Waalwijk kan gezien worden als een experimen teer-school. Vele kweekschoolleer- lingen hospiteren dan ook in Waal wijk. Met de. nieuwbouw is niet alleen de SIO-school gebaat, maar ook ze ker de Miohaël-MAVO en het Lager Onderwijs in Waalwijk-Zuid, die dan de beschikking krijgen over 'n aantal vrijkomende lokalen, die men in het kader van de Mammoetwet goed zou kunnen gebruiken. of hoogstens enkele dagen. Dat was natuurlijk helemaal niet juist, maar dat nam niet weg dat men toen niet met de problemen van heden werd geconfronteerd. Vrijwel iedere wer ker heeft tegenwoordig vakantie en daarbij gaat het meestal niet meer om een aantal dagen, maar om en kele weken. De huidige welvaart maakt het voor de meesten ook mo gelijk om echt vakantie te gaan hou den en duswil men er op uit. Uit statistische onderzoekingen is gebleken, dat het aantal Nederland se vakantiegangers nog jaarlijks toe neemt, in de laatste drie jaar met niet minder dan 1 miljoen en de top is nog niet bereikt. Op zich is al dat met vakantie gaan in wezen geen probleem, wan neer die vakanties uitgesmeerd zou den worden over het gehele jaar. Dan zouden al die miljoenen vakan tiegangers in ons eigen land en in het buitenland gemakkelijk, te ver werken zijn. Dan zouden er geen nare toppen zijn in de recreatiesec toren, maar zou er steeds overal 'n prettige continuïteit heersen van komen en gaan zonder dat men zich in bepaalde tijden als recreatiesec- tarpersoneel over de kop behoefde te werken en men als vakantiegan ger genoegen moet nemen met dat, wat men toevallig tegen soms veel te hoge prijzen kan krijgen. Maar helaas is een dergelijke spreiding over het gehele jaar onmogelijk om verschillende redenen. Een belangrijke faktor in ons land is hierbij, dat het ongeveer negen maanden van het jaar minder aan genaam weer is en dat we het moe ten hebben van hooguit drie maan den met redelijk tot goed weer. Dat betekent zonder meer, dat de va kanties in ons land in die 3 maan den worden samengeperst. Dat zijn de maanden juni, juli en augustus. De maand september begint de laat ste tijd ook wat meer mee te tellen, dus kan men hoogstens gaan sprei den over vier maanden. Nu zijn de vakantiegangers, al naar gelang de maatstaven die men aanlegt, in verschillende groepen te verdelen, groepen, die naar blijkt, weer elk hun eigen problemen heb ben. Zo kunnen we de vakantiegan gers bijvoorbeeld verdelen in gezin nen met kinderen en gezinnen zon der kinderen en losse paren. De laatste 2 kategoriën, die geen kin deren hebben, zijn tot op zekere hoogte vrij om vakantie te nemen naar eigen keus. Zij zouden dus bv. vakanties kunnen nemen in juni of september, om daarmee de piek van juli en augustus te ontwijken die 't gevolg is van de schoolvakanties, waardoor mensen met kinderen wel De Nederlander brengt zijn vakantie het liefst in het buitenland door. Hij is dan meestal verzekerd van zon en goed weer. De foto werd ge nomen op Majorca. gedwongen worden om in die twee maanden (dikwijls zijn het slechts zes weken) met vakantie te gaan. Wanneer alle betrokkenen daar aan zouden meewerken en de feiten zo simpel zouden liggen, och, dan was er nog wei een oplossing mogelijk. Maar zo is het helaas niet. Er zijn hele bedrijfstakken, zoals de bouw en de metaalnijverheid en de textiel, om er maar enkele te noemen, die collectief vakantie ne men. Voor zo'n bedrijfstak wordt een bepaalde periode als vakantie- tijd vastgesteld en dat betekent dat de mensen die in die sectoren wer ken, getrouwd zijn-en kinderen heb ben, dan moeten gaan, maardat hun collega's zonder kinderen of vrijgezellen, ook in die periode met vakantie moeten gaan. Alleen al wanneer de bouwnijverheid met aanverwante takken met vakantie gaat (de zgn. bouwvakantie) bete kent dit, dat er niet minder dan in totaal zo'n twee miljoen vakantie gangers op stap gaan. Het is ook geen wonder dat men van de zijde van verkeerspolitie en andere in stanties bij de start en het einde speciale maatregelen moet nemen om die geweldige stromen op te vangen. Het is duidelijk dat dit systeem doodgewoon niet deugt, maar in de bouwibranche wil men niet anders om zakelijke redenen. Men doet van overheidszijde alle. moeite om toch te spreiden. Men overlegt met Duits land, om te trachten de vakanties daar en hier niet samen te laten vallen. Men maakt reclame voor spreiding en poogt de mensen die niet door kinderen of werk aan be paalde tijden zijn gebonden, te sti muleren om in juni of september te gaan. Maar dat betekent allemaal nog niet dat we er zijn. Op geen stukken na zelfs, want er komt nog een andere faktor de laatste jaren meespelen en wel, dat men de nei ging krijgt langer met vakantie te gaan. Er zijn mensen die niet meer een week of twee weken met va kantie gaan, maar drie of vier we ken. Dat betekent automatisch dat er van de spreiding ook weer min der terecht kan komen. Men zou natuurlijk al veel win nen wanneer het mogelijk zou zijn om de schoolvakanties regionaal meer te spreiden dan nu reeds het geval is. Maar dat brengt weer pro blemen met zich mee. Het ene deel van het land zou dan bijvoorbeeld examen doen in maart of april, het andere in mei of juni, waar een an der deel in juli of augustus, kortom, door de uniformiteit van de exa mens kan men daar moeilijk aan voldoen. Daarnaast heeft dë sprei ding van schoolvakanties weer wei nig zin, wanneer de vader in een branche werkt waar hij in een be paalde periode vakantie krijgt, een periode die misschien dan buiten de regionale schoolvakanties valt, om dat hij werkt in een sector, zoals bv. de bouwvakken, die landelijk sluit. Het zijn en blijven geweldige pro blemen, waaraan men zoveel moge lijk iets gracht te doen, maar die dermate complex zijn en waarbij zo bijzonder veel faktoren een rol spe len, dat men er gewoon geen oplos sing voor zal kunnen vinden. Het zal er wei op neer blijven komen dat een ieder naar eigen mogelijk heden tracht het probleem zo goed op te lossen. EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 59 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct. geschrapt, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1