w^alwijkse en LAnQstRAAtse couR&nt Ruilverkaveling in westelijke Langstraat is een slepende zaak Nixon in moeilijkheden wÈBSSk '"W Wm i - yk- afeia |asa >- ■ssfisisa Pinksteren 1970 PLANNEN BLIJVEN LIGGEN TOT AKKOORD IS BEREIKT OVER FINANCIËLE BIJDRAGE VAN HET RIJK +ay van ïïllerlo Strijdpunt P 'NÉpIiJBS Projekt van 9000 hectaren vergt investering van 50 miljoen Aktie-comité Watervrij maken sauiD^iflTÊNii Financiën Voor de streek Sun Set Kwartet Dit jaar? De Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent DONDERDAGAVOND 14 MEI 1970 93e JAARGANG No. 39 VAD Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" Het plotseling besluit van presi dent Nixon van de Verenigde Sta ten, om zijn troepen samen met Zuidvietnamese strijdkrachten de grenzen van Cambodja te laten overschrijden, om daar even over de grens, de stellingen, kampen en uitvalsbases van de communisten aan te vallen en eventueel te ver nietigen, hetgeen leidde tot een (hopelijk slechts zeer tijdelijke) es calatie van de strijd in Zuidoost- Azië, is als een bom ingeslagen in vrijwel de gehele wereld. De reac ties varieerden van volledige af keuring tot ernstige bezorgdheid over het gebeuren. In de V.S. zelf een en ander een ware golf van oppositie opgeroepen, althans onder veel jongeren en wel speciaal studenten en middelbare scholieren. Deze oppositie is om twee rede nen volkomen begrijpelijk. Ten eerste zijn het deze jongeren, die als eersten in aanmerking komen om binnenkort militair te moeten worden met het grote risico uitge zonden te worden naar Vietnam, hetgeen niemand een pretje vindt en ten tweede komt daar dan nog bij, dat diezelfde jongeren weten, dat de oorlog in Vietnam voor Amerika een bijzonder moeilijke oorlog is, die in feite niet te win nen is, wanneer men althans geen gebruik kan maken van de aller zwaarste en ergste wapens. Dat laatste gebeurt niet, dus is het in wezen voor de V.S. een verloren oorlog, die nog het best beëindigd kan worden door Amerika's gezicht te redden, via een rustig en gelei delijk terugtrekken van de troepen uit dat deel van de wereld, waarbij (zoals het plan is) de oorlog wordt gevietnamiseerd. Dat laatste wil z,eggen, dat de V.S. de opengeval len plaatsen der Amerikanen laten opvullen door goed getrainde en door de V.S. van de modernste wa pens voorziene Vietnamezen. Wan neer de V.S. zich dan hebben terug getrokken mogen de Vietnamezen het onder elkaar verder uitvechten. Voor deze politiek, die Nixon kort na zijn aanvaarding van het presidentschap bekend maakte, voelden veel Amerikanen en voor al veel jongeren. De oppositie werd minder, ook al wilde men wel een nog snellere terugtrekking en veel jongeren kregen meer vertrouwen in deze nieuwe president. Nu hij plotseling is overgegaan tot nieuwe militaire akties, die het karakter dragen van een escalatie, dus opvoering van de oorlog, komt de oppositie extra versterkt los en dat is begrijpelijk. Nixon op zijn beurt verklaart zijn optreden met de mededling, dat deze (hopelijk korte) aktie noodza kelijk is, om de communisten de gelegenheid te ontnemen, na het vertrek der Amerikanen met kracht toe te slaan. De tot nu toe niet te bereiken uitvalsstellingen op Cambodjaans gebied waren en bleven een ernstige bedreiging voor Zuid-Vietnam. Nixon illustreerde in gesprekken met afgevaardigden van de studen ten zijn zienswijze door er op te wijzen, hoe hijzelf voor de tweede wereldoorlog de Engelsman, Cham berlain, aanhing, die in München met Hitier sprekend toen de vrede had weten te bewaren, ook al was een deel van Midden-Europa hier aan opgeofferd. Churchill, die hier fel tegen was, zag Nixon toen als een oorlogshitser. Toch bleek in de loop der geschiedenis, dat Cham berlain ongelijk had en zich had la ten beetnemen door de Nazi's, ter wijl Churchill gelijk had. Nixon Meent dat hij nu in een soortgelij ke positie verkeert. Hij wenst vre de, hij wil de Amerikaanse troepen graag naar de V.S. laten terugke ren, hij koestert dezelfde wensen als zijn jeugdige opposanten, maar, wat gebeurt er daarna? Blijft de te genstander dan ook vredelievend, of zullen de communisten, die zelf bijzonder militant zijn, de gelegen heid waarnemen om de na het ver trek der Amerikanen de ernstig verzwakte inheemse militaire le gers wederom aan té vallen en te trachten dan heel Indo-China te (Van onze verslaggever) WALW1 ]K - "Als de ruilverkaveling niet spoedig op gang komt, blijft er van de tuinbouw in de westelijke Langstraat niet veel over". Deze uitspraak is de laatste jaren vele malen door tuinders uit dit gebied gedaan. Ook landbouwers worstelen met het probleem van de versnippering van gronden. De plannen om in de weste lijke Langstraat (het gebied van het Zuider Afwateringskanaal en de Beneden Donge) een ruilverkaveling tot stand te brengen dateren uit 1952. Volgens de heer A. Kamp uit Drunen, lid van Provinciale Staten en nauw betrokken bij ruilverkavelingsprojekten, hangt de uitvoering van deze ruilverkaveling op de financien. Men is het niet eens over de lastenverdeling van het watervrij-maken van dit gebied. De heer Kamp acht het van het grootste belang dat de ruilverkaveling ,op gang komt. Realisering van dit projekt vergt zeker tien jaar. Mf-uicn 'fc-ftT T. ÏN Jt», Xv VVAAI'.VUK 'dDRUNIN Vvxx KAATiïftoVtC QOSTÏ_e.K0UT 3 tOON CP 2 AMD Dowcf xxvj SNUNOATiLA c i 2 M. Deze kaart geeft een juist beeld van de ruilverkaveling. Het gearceerde gedeelte omvat het gebied van het Oude Maasje en de Beneden Donge. "Een wezenlijk punt van vertraging is de verdeling van de kosten die het water vrijmaken van dit 9000 ha om vattende gebied, vergt. De streek zal een belangrijk deel van de totale kos ten van een ruilverkavelingsprojekt (zeker 50 miljoen gulden) moeten dragen. Daartoe is men ook wel be reid, als aangetoond wordt dat deze bedragen redelijk zijn. Bij het water- vrijmaken is men het over "de rede lijkheid" niet eens. Men ziet dit als een taak van de overheid. De weste lijke Langstraat heeft immers altijd als boezemgebied gefungeerd voor andere streken. Daardoor moesten verbeteringen altijd vertraagd wor den". "Bovendien heeft het rijk odk alle kosten gedragen van het watervrijma- ken van de boezengelbieden in Zuid- Holland. Waarom gebeurt dat dan ook hier niet", aldus de heer Kamp. Volgens dit Statenlid is men het wel eens over de kostenverdeling voor de overige onderdelen van de ruilverka veling. In de ruilverkavelingswerken draagt 'het rijk 75% bij. Voor de streek blijven dan verder nog de on gesubsidieerde werken, terwijl ook de waterschapslasten verhoogd moe ten woïden. ^xcluóieve cllerenkleding WAALWIJK overlopen? Daarom wil hij voor het vertrek der Amerikanen de com munisten een nog zo stevig mogé- lijke klap geven, opdat zij voorlo pig niet in staat zullen zijn de vij andelijkheden te hervatten. De heer Kamp - direkteur van de RK Lagere Land- en Tuinbouwschool in Nieuwkuyk - is altijd bij de ruil verkavelingsplannen betrokken ge weest. Hij vertelt dat, toen in 1954 de aanvraag wegging, het ging om 'n projekt van 1600 ha, dat in hoofd zaak alleen de buitenpolders van Ca- pelle en Waspik omvatte. Toen meen in 1960 de zaken opnieuw ging aan pakken kwam daar het stroomgebied van de Beneden Donge bij, waardoor het gebied op 9000 ha kwam. Tot nu toe is het definitieve plan nog steeds uitgebleven. Dat heeft vorig jaar de verontrusting gewekt van de NCB-afdeling in Waspik. De NCB pleegde overleg met alle standsorga nisaties die in het ruilverkavelingsige- 'bied voorkomen. Dat zijn ondermeer de Maatschappij van Landbouw en de Christelijke Boeren- en Tuinderslbond. Er is een comité gevormd, met ver tegenwoordigers van deze standsor ganisaties. Een werkgroep bracht een aktieprogramma op tafel. Dit aktieprogramma omvat tien kern punten. Zo wil men door een bestu dering van de toekomstige plannen een bijdrage leveren aan de ontwikke ling van de ruilverkaveling, in het bijzonder bezien uit de gezichtshoek van het agrarische bedrijfsleven. Men wil voortdurend overleg blijven ple gen met alle bij het gebied betrokken instanties. De opvattingen en bevin dingen die hierbij gedaan worden zul len in de openbaarheid worden ge bracht en ter discussie worden ge steld. Omdat er wezenlijke agrari sche belangen op het spel staan vindt men de ruilverkavelingsplannen van verstrekkende betekenis. Men stelt zich dan ook construktief op tegen over deze plannen, maar, zo zegt het comité, als daar aanleiding toe is wil men odk van een kritische houding doen blijken. Het comité wil een inzicht verwerven in de ontwikkeling van de ruilverka veling Zuider Afwaterinigskanaal- Beneden Donge. Men vraag dè aan dacht voor een koppeling van deze ruilverkaveling aan de uitvoering van de aanpassingswerken in dit gebied in het kader van de Delta-werken. M+DS VANAF; fm5, BEZOEK ONZE APARTË BRUIDESALONS r i» Ook de water-vrijmakingswerken in dit gdhied moeten, volgens het co mité, een punt van studie en overleg gaan uitmaken. Daarbij moet de fi nanciering en de eventuele financiële gevolgen voor de streek worden on derzocht. Men vindt de wijze van uitvoering van de bestaande plannen een punt voor ernstig beraad. Dit vooral ten aan zien van het verkrijgen van een vas te oeververbinding ter ontsluiting van de ten noorden van het Oude Maasje gelegen gebieden. Van wezenlijk be lang vindt men het verder dat de tijdsduur van uitvoering van dit rail- verkavel in gs object zoveel mogelijk wordt bekort. De heer Kamp vertolkt de gevoelens van dit comité als hij zegt dat men de lastenverdeling het wezenlijke punt van vertraging vindt. "Er wordt nu gepleit voor een gunstige subsidiere geling. Men had de redelijke verwach ting dat het rijk een bijdrage van 75 procent zou geven in de watervrijma- kingslasten. Dit percentage was ge baseerd om 'n vroegere rijksregeling. "We hebben altijd de last van het wa ter gehad. Nu zouden we dat moeten ruilen tegen een zware financiële last. Dat is toch onredelijk"vindt de heer Kamp. Hij is er wel van overtuigd dat de ruilverkaveling niet te reali seren is zonder de aanpassingswerken voor het water vrijmaken. Drie vrije dagen, mooi weer, 'n beetje geld en een goede ge zondheid, dat zijn wel de beste wensen die de meesten voor de Pinksterdagen koesteren. Wan neer deze dagen voorbij zijn, zullen velen beamen dat zij te gen Pinksteren aankeken als tegen een lang weekend, waar in zoveel kan voorvallen. Dat gebeurt dan ook. Met gemengde gevoelens lezen 0M>e dinsdag in de krant over ge- I leverde sportprestaties, over nikampioenschappenmaar ook ^'ouer de vele doden die gevallen zijn op de weg en in de oorlo gen. Ook lezen we weer over betogingen. Pinksteren is voor dit alles een ideale tijd- En er gens weten we dat Pinksteren moet bestaan in het vaste ge loof dat de wereld zal veran deren en het patroon der ver lossing er op zal worden ge drukt. Duidelijk stelt de heer Kamp dat, zo lang er geen overeenstemming is over de financiële bijdrage, deze ruilver kaveling niet van de grond komt. Voor het watervrijmaken wil het rijk nu 60 procent in de kosten bijdragen. De provincie izal dan een .subsidie van 20 procent toekennen. De resterende 20 procent vindt men in de streek echter te hoog. Daarbij komen im mers de lasten van ruilverkaveling (25 procent) en niet gesubsidieerde werken (ruim 1 miljoen), terwijl bo vendien de waterschapslasten wor den verzwaard. Die laatste punten zijn echter acceptabel. Strijdpunt blijft naar alle waarschijnlijkheid al leen de bijdrage voor het watervrij maken van het gebied. "Deze ruilverkaveling is geen agrari sche zaak. De gehele streek kan hier door tot ontwikkeling gebracht wor den. Men krijgt zo de gelegenheid 't gdbied integraal aan te pakken. Dat is een goede zaak. Jammer is het dat de agrariërs met de enorme lasten zit ten. Maar men wil betalen, als de re delijkheid van de bijdrage wordt aan getoond. Dat is ten aanzien van de bijdrage in het watervrijmaken niet gebeurd. Daarbij mag niet uit het oog verloren worden dat het gemiddelde inkomen in dit gdbied vrij laag is. Een onderzoek naar de draagkracht van de streek moet dan oök zeker .ge schieden", zo vindt de heer Kamp. Het Drunense Statenlid wil ook een onderzoek naar de peilschade. De voordelen van watervrijmaken van dit gebied voor de agrariërs vindt hij ge- BAR DANCING WAALWIJK Bekend in nachtclubs in geheel Brabant. Zaterdag en zondag (le Pinksterdag) Onder de 18 j. igeen toegang Een beeld van het gebied in Waspik, dat in de ruilverkaveling valt ring. Er is geen aanwinst van cultuur grond en de kwaliteit van de gronden wordt niet beter. Het watervrijmaken verkleint alleen het risico van water schade. Daarbij wijst de heer Kamp direkt op de verbeteringswerken van de Maas, die het watergevaar weer hébben vergroot. Allemaal zaken, die volgens hem eerst onderzocht moe ten worden, voordat men tot een defi nitieve afspraak van de kosten-verde- ling komt. Overigens ziet de heer Kamp de za ken niet al te pessimistisch. Hij ver vracht dat men dit jaar tot overeen stemming komt, waarna de ruilver kaveling kan worden gestemd. Als dit geen problemen oplevert - en daar ziét het gezien de reacties van de agrariërs niet naar uit - kan spoedig worden begonnen met het werk in dit 9000 ha omvattende gebied. Als al les meezit zal dit - zeker 50 miljoen gulden kostende projekt - over tien jaar gerealiseerd zijn. Behalve per ceelconcentratie zullen tot de grote voordelen ook de nieuwe wegen en andere voorzieningen gerekend kun nen worden.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1