In Loon op Zand en Kaatsheuvel zijn plannen voor bouw 2000 woningen „Vraag naar personeel is uitzinnig groot" V3u\lwi]kse en LxnqstRAAtse couR&nt BUNGALOWPARK OUDE OMDRAAIER IN KAATSHEUVEL MOLENWIJCK IN LOON WORDT RIANT WOONGEBIED ill gram GEHAKT 1.79 BIEFBURIERS 49 ei 49 ct, DIREKTEUR A. MAAS VAN GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU zak 49 ei. WORTELTJES PER ZAK Huize Venloene V Dit jaar komen er honderden woningen gereed RHofenwijck Land van Kleef Sportzaal Oude Omdraaier Kaatsheuvel-Zuid Diensfensecior en metaalindustrie van steeds meer beteke nis in de streek Metaal Gr©te vraag Nationale titelstrijd neo-kader 47/2 begint donderdag in Lido - Waalwijk Zomervakbeurs voor koffers en lederwaren WAALWIJK - DRUNEN Woensdag Donderdag Züióen DINSDAG 19 MEI 1970 93e JAARGANG No. 40 Echo VAn Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Er wordt in de gemeente Loon op Zand mo menteel veel gebouwd. In alle bestemmingsplannen zowel in de kernen Loon als Kaatsheuvel, zijn woningen in aanbouw. Dat is ook wel nodig, want de laatste jaren heeft de woningbouw in de ze gemeente praktisch stil gestaan. Het gebrek aan nieuwe wo ningen is ook een van de redenen waarom het inwonertal eer der daalde dan dat er van enige vooruitgang sprake was. Met na me de inwoners die met trouwplannen rondliepen besloten nogal eens uit te wijken naar omliggende gemeenten. Het gemeentebe stuur heeft nu alle hoop dat het getij keert. Dit jaar komen er honderden woningen gereed, terwijl nog veel plannen op stapel staan. De bouwaktiviteiten zijn voor wat de huurwoningen be treft voornamelijk in Kaatsheuvel geconcentreerd, terwijl de koopwoningen vooral in Loon op Zand tot standkomen. Vooral ook omdat er in alle plan nen met veel groenvoorziening-en wordt gewerkt, zijn de nieuwbouw wijken bijzonder attraktief. Als woongemeente krijgt Loon op Zand- Kaatsheuvel dan ook steeds meer betekenis. Vorige week nodigde burgemeester L. van Erp een aantal journalisten uit de regio uit, om de uitbreidingsplannen eens te bekij ken. Men was toen ook getuige van liet aanbrengen van een gedenk steen in een van de woningen die de Woningstichting Loon op Zand in Kaatsheuvel-Zuid bouwt. Het grootste uitbreidingsplan vindt men in de kern Loon op Zand. In de „Molenwij ck" is plaats voor in totaal 1085 woningen. Op dit com plex van 42 ha komen 61 bejaarden woningen, 634 premiewoningen en 290 vrije-sector woningen, waaron der 24 luxe fiats. In dit plan is bij zonder veel groen opgenomen. De ontwerpers willen in Molen wij ck een verfijnde vorm van het zgn. hofje-systeem invoeren. Het plan is in feite opgebouwd uit woonerven. Centraal in deze nieuwe wijk - die op een steenworp afstand van Til burg ligt en van deze centrumstad gescheiden wordt door een beperkt bosgebied - komt een winkelcen trum van beperkte omvang. In dit winkelcentrum zullen uitsluitend dagelijkse verbruiksgoederen wor den verkocht. Momenteel zijn er in Molen wij ck ongeveer 70 woningen in aanbouw. Het bouwbedrijf Mutsaerts bouwt 18 verkoopwoningen, de Woning stichting neemt 37 huizen voor haar rekening terwijl het bouwbedrijf Lips uit Tilburg nog eens dertien premiewoningen bouwt. Er bestaat grote belangstelling voor dit plan. De koop-woningen zijn praktisch allemaal verkocht. Het moet in dit bosrijke gebied bijzonder riant wo nen zijn. Het bungalowpark „Land van Kleef' is een projekt waarmee het gemeentebestuur in de roos heeft geschoten. In dit park staan bijzon der fraaie bungalows. Men heeft overal voor beplanting gezorgd, zo dat er voldoende privacy is. Er blijkt vooral van mensen uit de randstad Holland veel belangstel ling voor het huidige plan te be staan. Van de 55 bouwplaatsen die in het plan waren opgenomen zijn er nog maar drie beschikbaar. Men werkt dan ook' hard aan uitbreiding. Men heeft een voorlopige schets gereed, die een andere stedebouw- kundige structuur te zien geeft dan het huidige plan Land van Kleef 2 cmvat 12 ha. Het totaal aantal bouwplaatsen hierin wordt op 67 geraamd. Men denkt dan aan 45 vrijstaande bungalows en 22 patio's. De noordzijde van de Wetering straat is ook in het plan betrokken, maar wel zodanig dat het aanwezi ge groen niet wordt aangetast. In de kern van Loon staat een sa neringsplan op stapel. De eerste ont- werpschetsen hiervoor zijn gereed. Men wil de bestaande bebouwing - die erg afwisselend is - zo veel mo gelijk handhaven. Overigens ont komt men niet aan sloop. Er zijn al 16 woningen door de sloper neer gehaald terwijl er nog 19 op de lijst slaan. De sloop woningen zijn reeds vervangen door 15 nieuwe huizen. Hierbij komen nog 28 woningen. Het plan in Loon op Zand komt in aanmerking voor een rijks sane ringsbij drage, wat de bouwplannen ratuurlijk bijzonder gunstig maakt. In dit saneringsplan past de nieu we sport- en spelzaal bijzonder goed. Dit projekt gaat in een grote behoefte voorzien. Men heeft in Loon nimmer de beschikking gehad over een sportzaal. Voor de leerlin gen van de lagere scholen waren er dan ook geen gymnastieklessen weggelegd. Dat verandert met in gang van het nieuwe schooljaar, want dan staat de nieuwe sportzaal ter beschikking. In de zaal komt ook een toeschouwersaccommodatie voor ongeveer 200 personen. De zaal, die volledig wordt uitgerust, kan voor alle takken van sport wor den gebruikt. Ook de bouw van het Bejaarden centrum Venloene aan de v. Rijcke- vorselstraat vordert goed. De ne gentien vrijstaande bejaarden wo ningen zijn gereed en voor een be langrijk deel aj bewoond. Deze huis jes hebben een royale woonkamer, een keuken, bijkeuken en wisselend een of twee slaapkamers. De huur prijzen bedragen 150,- of 185,- per maand, exclusief de stookkos ten. Men heeft individuele centrale verwarming. Als de beplanting op het binnenterrein gereed is zijn de ze bejaardenwoningen als het ware in een park gebouwd. De huisjes staan door middel van een telefoor in verbinding met het hoofdgebouw. Ook dit vordert goed. Het hoofd gebouw heeft een capaciteit van 12 2-persoonskamers en 47 1-persoons kamers. Het huidige bejaardenhuis wordt, als de nieuwbouw gereed is, gesloopt. Ook in Kaatsheuvel komt een bungalowpark: de Oude Omdraaier. Dit park, met ruimte voor 110 bun galows, is ongeveer 20 ha groot. De Oude Omdraaier is het nu nog braakliggende terrein langs de pro vinciale weg naar Waalwijk, tussen de oude molen en Hotel De Drie Kabouters. Aan de zijde bij het WïL helminaplein zijn al enkele bunga lows gebouwd. Het krediet voor de eerste wegaanleg is inmiddels aan gevraagd. Men wil hier op korte termijn starten want debelangstel ling voor het plan is groot. Het plan ligt bijzonder aantrekke lijk op een steenworp afstand van 't fraaie natuurgebied van de Loonse en Drunense Duinen. Van de andere kant is men snel in het centrum van KaatsheuVel. De gemeente gaat ook in De Oude Omdraaier voor vol. doende groenvoorzieningen zorgen. Men wil afschermende groensingels van ongeveer 8 meter, tussen de bouwplaatsen aanleggen. Het is de bedoeling dat door verdere beplan tingen het gebied geleidelijk wordt getransformeerd tot een park, zodat men als het ware in een bosgebied woont. Men hoopt dit jaar ook tot een af ronding te komen van de bebouwing aan de Vossenbergselaan. Door de fa. Lips en de Ebomij worden hier 20 middenstandswoningen gebouwd terwijl de fa. Lips nog eens 16 mid denstandswoningen in voorberei ding heeft. Het Kaatsheuvelse bouw bedrijf Pepping heeft een plan in voorbereiding dat voorziet in de bouw van 69 eengezinswoningen aan het Kennedyplein. Met al deze plan nen hoopt men dit jaar te starten. In Kaatsheuvel-Zuid, dat 26 ha omvat, komen in totaal 620 wonin gen. Hiervan zijn er reeds 324 ge bouwd. Bovendien zijn er 71 in aan bouw; 55 premiewoningen van de woningstichting en 16 koopwonin gen. De premiewoningen die wor den gebouwd door de fa. Pepping zijn luxe en bijzonder goed afge werkt. Deze woningen zijn voorzien van een individueel centrale ver- De heer Maas stelt zelfs zeer duide lijk: "de vraag naar personeel is uit zinnig groot. Alles vloeit direkt door. Sluit er een bedrijf dan infor meert men bij 't arbeidsbureau, maar daar blijft het dan ook bij. Dat is een gunstig beeldOok de sluiting van een grote schoenfabriek (Diana - red.) heeft op dit terrein geen problemen gegeven". Dat het bedrijfsleven nu reeds de aanstaande schoolverlaters benadert wijst op de krapte op de ar beidsmarkt. Wie over 't gewest Waalwijk spreekt en het over de werkgelegenheid heeft denkt in belangrijke mate aan de tra ditionele sdhoen- en lederindustrie. Todh neemt de betekenis van deze be drijfstak in het kader van de werkge legenheid sterk af. We hoeven nog niet zo lang in de geschiedenis terug te gaan, toen deze bedrijfstak meer dan de helft van het aantal arbeids plaatsen in de streek voor haar re kening nam. Die tijd is voorbij. De schoen- en lederindustrie neemt 1/3 deel voor haar rekening. Dat is even veel als de dienstensector (ook 1/3), terwijl de groep metaal 1/4 deel om vat. Burgemeester L. van Erp veel woningen warmingssysteem en aangesloten op het centraal antennne-systeem. Men denkt aan een huurprijs van 38,tot 46,per week. Deze prijs is dan exclusief stookkosten. In dit plan is de bouw van 181 wo ningen in voorbereiding. De wo ningstichting bouwt hier 23 woning wetwoningen en 16 corporatiewo ningen. Voor de verkoop worden er door diverse bouwbedrijven dan nog eens 142 woningen gebouwd. In het plan Kaatsheuvel-Zuid zijn, als deze plannen gerealiseerd zijn, nog 37 bouwplaatsen beschikbaar. Hierbij kan direkt aangetekend wor- den, dat het er naar uitziet dat "me taal" over enkele jaren in het gewest Waalwijk de meeste werknemers zal pmvatten, terwijl de schoen- en leder industrie nog verder daalt. Voor de werknemers die gedwongen zijn de schoen- en lederindustrie te verlaten betekent dit alleen een omschakeling. Van werkloosheid is totaal geen spra ke. In dit verhand wijst de heer Maas nog op de vele overwerk verguningen die worden verstrekt. Het aanlbod nam in april iets af ten opzichte van maart, namelijk van 439 naar 400. Die daling werd vooral veroorzaakt door de bouwnijverheid, scihoen, leder en metaal. Een kleine stijging was er in de categorie "per soneel algemene dienst". De vraag bleef groot en nam zelfs iets toe, van 1011 in maart naar 1042 in april. De sdhoen- en lederindustrie lean nog 338 werknemers gébruiken, de me taalindustrie bijna evenveel, namelijk 336. Als men van de geregistreerde ar beidsreserve, de minder-geschikt'en en de minder-validen alsmede de jeugdigen (20) aftrekt, blijft 'n aan bod van 220. Hiervan zijn dan nog 50 personen te beschouwen als sei zoen werklozen. Blijft een reëel voor Abonnement p. Week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" (Van onze verslaggever) WAALWIJK Als donderdagmid dag Willem Duys de openingsstoot heeft verricht kan het nationaal kampioenschap ere-klasse neo-ka der beginnen. De Waalwijkse bil jartvereniging 't Zwaantje organi seert deze titel-strijd - ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan - van 21 tot en met 24 mei in het Lido. De wedstrijden beginnen alle dagen 's middags om 2 uur en 's avonds om 8 uur. Zondagmiddag worden de finale partijen gespeeld. In de grote zaal van het Lido is een toeschouwersaccomimodatie voor ongeveer 50q personen. Er wordt igei speeld op twee biljarts. De deelne mers aan dit kampioenschap neo- kader 47/2 zijn: Hans Vultink, Louis Rijvers, Tini Wijnen, Jean Ressems, Joop Roodenburg, Hans Sundquest, Janus Jacobs en B. Velt huis. Zowel vrijdag- als zaterdag morgen maken- de spelers enkele excursies. Zaterdagmorgen vindt er ook een ontvangst plaats op het gemeentehuis door het college van b. en w. Het is voor de eerste maal dat er in Nederland een titelstrijd neo-anker kader plaats vindt. Europees kam pioen is Hans Vultink. Er bestaat voor dit tournooi grote belangstel ling, vooral omdat het om een nieu we spelsoort gaat. De Waalwijkse biljartliefhebbers kunnen dus vier dagen hun hartje ophalen. Van maandag 1 tot en met vrijdag 5 juni zal in het nieuwe Beatrixge- bouw aan de Croeselaan te Utrecht de Zomervakbeurs voor Koffers en Lederwaren gehouden worden. Evenals tijdens de Wintervakbeurs voor Koffers en Lederwaren treft j men, naast het nationale aanbod, te vens produkten aan uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ita lië, Japan en Zweden, welke pro dukten door 105 deelnemers zullen worden gebracht. Op de 2e verdieping van het Bea- trixgebouw, waar de vakbèurs wordt géhouden, zijn niet alleen de laatste nouveauté's op het gebied van Koffers en Lederwaren voor 't komende najaar en de winter te S zien, want op dezelfde verdieping treft men het Sohoenencentrum Ne derland dat acte de présence zal ge ven waardoor een totaalbeeld op het gebied van de ledermode wordt ge presenteerd. Voor de Zomervakbeurs voor Kof fers en Lederwaren gelden de vol gende openingstijden: maandag 1 en dinsdag 2 juni van 9.00-21.00 uur; woensdag 3 en donderdag 4 juni van 9.00-18.00 uur; de laatste dag vrijdag 5 juni van 9.00-16.00 uur. het bedrijfsleven beschikbaar aanbod van 170 personen, waarvan er dan nog 90 ouder zijn dan 50 jaar. De vraag na aftrek van 380 jeugdigen is 660. In percentages uitgedrukt is de werkloosheid in Nederland 1,4; in Noord-Brabant 1,7 en in het gewest Waalwijk ook 1,7 procent. Dit zijn de nieuwe bejaardenwoningen bij Huize Venloene in Loon op Zand. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - "De bevolking in het gewest Waalwijk is beslist niet ar- beidsmoe. Men is bereid te werken. Uit de thuisarbeid blijkt dat men (bij zonder vlijtig is. Natuurlijk is er in de groep schoen- en leder wat onge rustheid. De mening van de 'samenstellers van de structuurnota van het stadsgewest dat men arbeidsmoe is, deel ik niet", zo vertelde de heer A. Maas, direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Waalwijk deze week tijdens de maandelijkse persbijeenkomst. Uit de cijfers die het GAB iedere maand verstrekt blijkt dat de werknemers die in de schoenindustrie door bedrijfssluitingen op de arbeidsmarkt komen, zo weer geplaatst zijn. EM-TE supermarkt AH0U JIE panklaar, PER

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1