Avondcollege in Den Bosch biedt veel mogelijkheden BETER WONEN? Oss wordt „Le Mans op twee wielen" tijdens 24-uurrace Verdere uitbouw in 1969 van Raiffeisenbank Langstraat-West Gemeenteraad Waalwijk vergadert donderdag UW MENING UVI MENING Algemene Bank Nederland U bent welkom bij de DE ECHO VAN HET, ZUIDEN VAN, MAANDAG 25 MEI 1970 Artisten voor de maand mei Trio 8. Mariziane {Helena Carona Viola The Three Dancing Spars Een Beter Wonen Krediet 1.000,- tot 8.000,-) maakt aanleg van centrale verwarming, modernisering van de keuken of andere verbouwingen van uw eigen huis (en soms ook huurhuis) mogelijk. Vraag een folder met alle inlichtingen. Itöarathonrace met tepmotorcoureurs THE BLUE NOTE Tilburg 16 mëloen gulden aan spaargelden Loon op Zand Capelle secretaresse. Paul Peters. Ondanks de democratisering van het dagonderwijs blijkt het avondonder wijs nog steeds in een grote behoefte te voorzien. Er zijn altijd nog vele personen die vroeger geen kans heb ben gehad om een middelbare school te volgen of die in hun jeugd een verkeerde keus hebben gedaan. Ook de veranderende maatschappij dwingt velen tot bijscholing of omscholing. Vele boerenzoons kunnen geen werk meer krijgen in de landbouw. De avondscholen geven iedereen de kans op latere leeftijd nog een diploma te halen dat de toegang opent voor een goede en passende funktie in de maatschappij. Het Avondlyceum in Den Bosdh is omgezet in 'n Avondsdholengemeen- sohap en omvat thans een Mavo (de vroegere Ulo), een Havo en 'n Athe neum (de oude HBS). De nieuwe ver zamelnaam voor deze 3 scholen is Avondcollege. Het Avondcollege te Den BosCh is op algemene grondslag toegankelijk voor personen van alle gezindten, van alle maatschappelijke kringen, van alle leeftijden (van 16- 70 jaar), van heide gesladhten, ge- huWden en ongehuwden. Doordat ve len tegenwoordig een eigen motorisch vervoersmiddel bezitten, zijn de af standen steeds kleiner geworden. Ve len geven elkaar een lift. Uit de verre omtrek van Gemert tot Gorinchem, van Best tot Tiel, van Veghel tot Leerdam, van Ravenstein tot Alm- kerk, van Oss tot Waalwijk komen de leerlingen naar het Avondcollege MUZIEK STRIPTEASE STRIP-TEASE ATTRACTIE Geopend van 22.00 uur tot 04.00 uur. te Den Bosch. Vanuit al deze plaat sen bedraagt de afstand hoogstens 30-45 minuten. Het aantal leerlingen is al meer dan 500, van wie eenderde uit Den Bosch zelf afkomstig is en de andere tweederde uit de regio. Ook de leraren van het Avondcollege te Den Bosch zijn van alle godsdien stige gezindten en zijn eveneens af komstig uit de hele bovengenoemde streek; evenzo de leden van 't school bestuur. Door dit alles is het Avond college te Den Bosdh een uitgespro ken streekschool met een zeer gevari eerde bevolking, die in de beste har monie samenwerkt. Het is duidelijk dat het Avondcollege te Den Bosdh met zijn 3 scholen een grote betekenis heeft voor de ontwik keling van deze hele streekMidden en Oost Brabant, de hele Maaskant, de Langstraat, het Land van Heusden en Altena, de Bommelerwaard en het hele Rivierengdbied van Midden Ne derland. De rijksoverheid erkent die grote waarde door een zeer grote rijkssubsidie zowel voor de Mavo als de Havo en het Atheneum. Daardoor zijn de schoolgelden bijzonder laag! Het behoort tot de sociale voorzie ningen van de overheid. Blijkens advertentie in dit blad wor den nadere inlichtingen gaarne ver strekt door de Directeur van het Avondcollege, Sweelinckplein 3, Den Bosch-Zuid. Waalwijk, Grotestraat 180, telefoon (04160) 5441 Sprang-Capelle, Van der Duinstraat 67, tel. (04167) 3023 Vanaf zaterdag 13 juni 16.00 uur tot zondag 14 juni 16.00 uur zal de 24-uurrace voor motoren, die vorig jaar een doorslaggevend succes werd, van Oss wederom het „Le Mans op twee wielen" maken. Deze marathonrace, die in feite een zware uiihoudingsproef voor mens en ma chine betekent, zal deze keer echter VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 Uit het gepubliceerde jaarverslag van de Raiffeisenbank 'Langstraat-West' blijkt dat over 1969 in alle takken van haar bedrijf van een verdere uit bouw kan worden gesproken. Het aantal spaarrekeningen steeg met ruim 800t de toevertrouwde spaar gelden bereikten de 16 miljoen. In clusief een bedrag van 617.000,- aan bijgeschreven rente, bedroeg de stijging 2,8 miljoen. Het aantal re kening-couranthouders groeide in één jaar tijd met ruim 47 pet., waarvan in de groep privé-rekeningen de groei het grootste was. Het gehele jaar. was er een grote vraag naar kredieten in rekening-courant en hypothecaire le ningen, waarvan een belangrijk deel in de particuliere woningbouw werd geplaatst. Hetzelfde kan worden gezegd met betrekking tot de persoonlijke lenin gen. Het totaal der uitzettingen steeg in 1969 van 7,6 miljoen tot 9,6 mil joen gulden. Ook op ander terrein ontplooiden de werkzaamheden en diensten der bank zich sterk. Enkele voorbeelden hiervan zijn de aan- en verkoop van effecten en vreemde va luta, terwijl het service-pakket per 1 januari 1970 werd uitgebreid met de WAALWIJK De leden van de raad van de gemeente Waalwijk komen bijeen voor een openbare vergadering op donderdag 28 mei 1970 om 19.30 uur ten stadhuize. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstal tot vaststelling van een voorbereidingsbesluit voor het gebied ten oosten van het Afwate ringskanaal 's-Bosch-Drongelen. 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 3.600, voor de plaatsing van ballen,vangers in het sportpark „Olympia". 5. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 24.110, voor de aankoop van gasmeters ten behoeve van het gemeentelijk gas bedrijf. 6. Voorstel tot verlening van medewerking voor de aanschaffing van meubilair, luxaflex, gordijnen, verduisteringsmateriaal, televisie toestel en diverse sehoolbehoeften ten behoeve van de Burgemeester Moonenschool, Wijnruitstraat 196, alhier. 7. Voorstel tot verlening van medewerking en beschikbaarstelling van een krediet van f 706,voor de aanschaf van een stencilmachine ten behoeve van d# Mariaschool, Loeff- straat 72ib. 8. Voorstel tot aankoop van de panden Westeinde nrs. 37a t/m 37g, 39, 41 en 43 van mevr. A. P. Nieu- wenhuizen en consorten te Sprang- Capelle. 9. Voorstel tot aankoop van grond, (gelegen ten zuiden van de Groenewoudlaan, van A. de Rooij. 10. Voorstel tot verkoop van strookjes grond, gelegen ten oosten van de Putstraat, aan diverse per sonen. 11. Voorstel tot verkoop van de woningwetwoning St. Crispijnstr. 74 aan mej. A. J. Duister. 12. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Molenstraat, aan J. A. Ophorst. 13. Voorstel tot ruil van de wo ning Putstraat 21 tegen grond, ge legen in de buitenpolder van Waal wijk, met de firma V. Hoffmans en Zonen. 14. Voorstel tot ruil van grond, gelegen ten zuiden van de Dongen- seweg, met L. van Son. 15. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de gemeente- en be- drijfsrekeningen 1967. 16. Voorstel tot vaststelling van het Algemeen Kasgeldbesluit derde kwartaal 1970. 17. Wijziging begroting. verkoop van vakantiereizen. De afdeling assurantiën maakte een spectaculaire groei mee en is thans een geheel afzonderlijke afdeling van deze bank. Dat door deze groei de werkzaamheden in sterke mate zijn toegenomen is begrijpelijk. Dit blijkt onlder meer zeer duidelijk uit de toe name van het aantal boekingspasten van 126.000 in 1968 tot 180.000 in het afgelopen jaar. Het balanstotaal steeg van 15,6 miljoen per 1 januari 1969 tot 19,3 op het eind van het boekjaar. Het totaal van de jaarre kening was in 1968 ruim 92 miljoen, over 1969 bedroeg dit 121 miljoen. Het aantal personeelsleden breidde zich uit tot 19 personen, werkzaam op het hoofdkantoor te Raamsdonks- veer en haar 5 bijkantoren te 's-Gra- venmoer, Lage Zwaluwe, Sprang, Capelle en Waalwijk! Het jaar 1969 kan worden afgeslo ten met een voordelig saldo van ruim f 58.000,-, waarvan 28.000,- werd gereserveerd voor bijzondere 'bedrijfs risico's en de rest naar de reserve rekening zal worden overgeboekt. Vermeldenswaard is zeker, dat de bank in 1969 een drietal nieuwe bij kantoren opende, n.l. te Waalwijk in de Stationsstraat een geheel nieuwe vestiging en te Lage Zwaluwe en 's-Gravenmoer nieuwe bijkantoren ter vervanging van bestaande vestigings- punten CONCORDIA JUBILEUMTOTO De laatste en 10e Concordia-toto had een inleg van 253,50. le prijs gewonnen door: Dhr. J. Heyda, genoteerd f 253,40 Willi- brordusstraat 26, Loon op Zand en ontvangt f 50,70. 2e prijs: genoteerd 253,31. Dhr. J. Wielke, Mr. v. Coothstraat 72, Waalwijk en ont vangt 25,35. Prijzen worden thuis bezorgd tegen overlegging van controlestrook PV DE LUCHTVAART Afgelopen zondag hield de PV De Luchtvaart een wedvlucht vanuit Gor- beil, afstand 385 km. De uitslag was als volgt: H. de Jong 1 24; L. ten Berge 2 6; A. Ramsteijn 3; A. van Oosteilhout 4 5 23 26; H. Verduyn 7 27; DAKW 8 12 13; P. Nieuwen- huizen 9; H. Vos 10 22 31; C. Blok 11 17 18 19 30; L. Vos 14 33; mej. van Caanpen 15; G. Treffers 16 20; B. Pols 21 25; D. de Jong 28; J. van Oosterhout 29; J. Nieuwenhuizen 32 BILJARTEN In zaal De Ruyter wordt hedenavond de finale gespeeld 'om de Burg. van Prooijen bokaal. De strijd gaat tussen het eerste viertal van HMS en Nooit Thuis uit Waalwijk. Aanvang 8 uur. VERZILVERING VAKANTIEBONNEN De verzilvering van vakantiebonnen van de ANB kan geschieden ten hui ze van de heer G. de Graaf, Jozef Israëlstraat 2, alhier en wel in de pe riode van 1 t.m. 5 juni a.s. nog spectaculairder worden, daar het aantal inschrijvingen van top- rijders alle verwachtingen overtreft. Van buitenlandse zijde zijn er reeds vele aanmeldingen, waaronder fa- brieksteams als Moto Gussi, Laver- da en Aermacchi. Onderhandelingen met Honda (Japan) zijn nog gaan de. Na een zeer strenge selectie zijn thans ongeveer 30 buitenlandse teams gecontracteerd. De wedstrijd leiding heeft besloten maximaal 50 combinaties toe te laten. De steun van het Nederlandse be. drijfsleven en de sponsering door de importeurs is samen met de me dewerking van officiële instanties van dien aard, dat een werkelijk groots evenment kan worden, ver wacht. Vrijdagavond 12 juni zal om 18.00 uur de machine-keuring van de „in ternationals" plaats hebben. Reeds diezelfde avond zullen de eerste trainingsronden worden verreden. Het rijden in de nacht zal bewaakt worden door een nieuw veiligheids systeem. Bij ongevallen of andere moeilijkheden kan de wedstrijdlei ding in alle bochten van het 3.000 m lange circuit gelijktijdig knipperin stallaties inschakelen. Een werk-comité van 12 man heeft zich al vanaf januari met veel energie aan deze 24-uurs gegeven, zodat straks met portofoon- en mo bilofoondiensten, alsmede speciale telefonische voorzieningen, een technisch gaaf geheel geleverd zal kunnen, worden. Ongetwijfeld zullen duizenden straks weer getuige willen zijn van een sportgebeuren, waarbij de klei. ne wijzer van de klok twee maal rond gaat en dat qua spanning en doorzettingsvermogen in de veelzij dige sportwereld een geheel eigen plaats zal innemen. WAAROM DOET D'66 IN WAALWIJK AAN DE VERKIEZINGEN MEE? Ondanks dat wij bewondering heb ben voor het feit dat Waalwijk de laatste jaren is gegroeid en zich steeds meer aan het ontwikkelen is als streekcentrum, komt het ons toch voor, dat met de huidige samen stelling van de gemeenteraad een werkelijk krachtige gemeente poli tiek moeilijk te voeren is. Vele problemen ter zake van: o.a. verhouding burger - overheid laten te wensen over. Ook het industria lisatiebeleid heeft de laatste jaren vragen opgeworpen. In de naaste toekomst gaan wij hier in de Lang straat een moeilijke tijd tegemoet met betrekking tot de werkgelegen heid. Niet dat er een regelrechte werkeloosheid in de lucht hangt, maar het zal eenieder duidelijk zijn dat de huidige tendens in de schoen industrie er een is, die de grootst mogelijke zorgen baart. Willen wij Waalwijk en regio be waren voor een crisis, dan moeten wij nü reeds gaan werken aan een planning om deze moeilijkheden op te vangen. Zoals in het verleden reeds gesteld, is het voor een plaat selijke groepering veel moeilijker deze zeer gecompliceerde problemen uit te diepen. Men staat immers goeddeels alleen. Incidenteel kan kan men terugvallen op een bepaal de achterban, maar van een des kundige begeleiding over de gehele linie zal weinig sprake zijn. D'66 heeft dit gevaar onderkend. Onze landelijke werkgroepen doen rap porten verschijnen, gespecialiseerde begeleiding kan worden gevraagd en bovenal kan onze fractie in de toekomst putten uit een immense voorraad van gegevens, welke lan delijk centraal wordt bijeen gegaard uit alle plaatselijke frac ties. Het zal dus duidelijk zijn dat een fractie, ook al is zij niet bijzonder groot, met deze „achterban" vele mogelijkheden in zich herbergt. Het gaat ons uiteraard niet alleen om de economische problemen van stad en regio, ook de sociale pro blemen, zoals bejaardenzorg, gezins zorg en jeugdwerk zal o.i. op een moderne leest geschoeid moeten DE STUURLUI Uit het antwoord van de heer Hovenier in „De Echo" van 19 mei blijkt, dat hij de bedoeling van de gelijkenis toch niet begrepen heeft. De heer Hovenier had in z'n eerste artikel enige kritiek op het werk van de (mede door hem gekozen) gemeenteraad. Hij uitte deze kri tiek als kandidaat van een partij die als zodanig tot nu toe geen aandeel leverde in het bestuur van de gemeente. Deze kritiek werd geuit in de geest van: tot nu toe was het maar een stelletje ja-knik kers dat danste naar de pijpen van B. en W., zie verwarmingskwestie enz., maar dat zal straks anders wordenenfin, U hebt 't zelf gelezen. Welnu, de bedoeling van de para bel was, ervoor te waarschuwen dat de aldus geformuleerde kritiek straks als de heer Hovenier, naar hij hoopt, zelf gemeenteraadslid wordt als een boemerang in zijn richting en die van zijn partij zal terugkeren. Als gemeenteraadslid heeft men n.l. andere en grotere verantwoordelijkheden dan men als eenvoudig toekijkend burger kan bevroeden, alleen al omdat de ach tergronden en konsekwenties van bepaalde zaken duidelijk worden. De vader zei tegen z'n zoon: „jij wilt toch zelf ook stuurman wor den? Pas dan een beetje op met je kritiek. Je wordt er straks zelf naar geoordeeld". Zo heb ik de heer Ho venier in gemoede willen waarschu wen. A. Dercksen. DE GEMEENTERAADS VERKIEZING Met de verkiezing van de gemeen teraadsleden op 3 juni voor de deur, wil ik gaarne een stukje plaatsen in deze ruibriek. Er is reeds geschreven dat er zo weinig belangstelling is bij het publiek. Waarom is dat? Wij zullen prober én hier antwoord op te vinden, voor zover dit moge lijk is. Naar mijn mening komt dit door le. dat de partijen in de gemeente raad nog nooit een programma heb ben bekendgemaakt; 2e. omdat de leden tussen de verkiezingen door geen verdere informatie meer ver strekken aan de bevolking; 3e. dat de weinige geïnteresseerden die in de gemeenteraad gekozen worden, misschien wel het overgrote deel, nooit meer opleiding hebben geno ten dan de lagere school en daar door niet opgewassen zijn tegen het college van B. en W. Door deze ver houding komt het voor, dat er be slissingen 'genomen worden die nor maal, met een gemeentebestuur van iets meer vooruitdenkende mensen, nooit genomen zouden worden, zo dat dit de gemeenschap niet ten goede komt. Hierdoor krijgen wij een situatie als b.v. het collége van B. en W. een pre-advies naar aan leiding van een ingekomen stuk aan de gemeenteraadsleden zend, zij dit met hamerslag accepteren, zonder dat zij deze brieven hebben gelezen. Hoe kunnen wij aan deze situatie verandering brengen? Het antwoord hierop zal niet moeilijk zijn. Door het presentiegeld van de leden te verhogen, zijn wij al een heel eind in de goede rich ting; misschien worden er dan men sen wakker geschud die, gezien hun opleiding, voor een taak in de ge meenteraad wel bekwaam zijn, maar omdat deze mensen nu eenmaal niet voor een appel en een ei willen werken, zeker geen gemeente wil len besturen, zullen wij daarom maar hopen dat het onze kleinkin deren in de toekomst met iets meer opgeleide gemeenteraadsleden mo gen doen, dan zullen wij het wel weer met het oude doen. Hartelijk dank voor uw plaat sing. 'n Abonné. worden. Ook de typische lokale pro blemen zoals de wijkverwarming, liever vandaag over op individuele verwarming, dan morgen, hebben onze aandacht. Wat wij o.m. zeer dringend nood zakelijk vinden hier in Waalwijk (regio), dat is een verpleegtehuis voor chronische zieken (bejaarden), voor verwezenlijking zullen wij ons inzetten. Her-invoering van het „nachtta rief" (stroomvoorziening) over het gehele weekeinde, ook overdag) ach ten wij o.m. wenselijk. Wat hopen wij in de komende jaren te verwezenlijken? In de. eerste plaats uiteraard uit voering van ons programma. Het zal in de situatie Waarin Waalwijk zich momenteel bevindt, niet gemakke lijk vallen de voorgestelde punten uit te voeren. Dit geldt uiteraard niet voor wat betreft de openheid en doorvoering van de democratie. Wel echter de punten waarmee fi nanciën gemoeid zijn. Het is een feit dat Waalwijk momenteel „on der curatèle" staat. Dat houdt in, dat het financiële beleid in het ver leden niet altijd even gelukkig is geweest en dat de huidige financië le situatie niet gezond genoemd kan worden. Een deel van de onvree die hier en daar in Waalwijk geproefd wordt, kan worden toegeschreven aan de krappe financiële mogelijk heden. Wij zien het dus als eerste taak er voor te zorgen dat deze financiële situatie de komende tijd ten goede keert.1 Dit hopen wij te bereiken door o.a. een controle op de doel matigheid van de gemeentelijke diensten en bedrijven. Een efficiën- ty-doorlichting, bij voorkeur uitge voerd door onafhankelijke gespecia liseerde buro's. Verder door het be trachten van zakelijkheid en sober heid. Als deze stevige financiële fun dering ligt, kunnen wij verder gaan bouwen. Intussen zullen wij met de beschikbare gelden zoveel mogelijk trachten te verwezenlijken. Hoe staan wij tegenover het werk in de Raad? Het zal niet velen bekend zijn dat de gemeenteraad de hoogste over heid in de gemeente is. Burgemees ter en Wethouders zijn haar „uit voerend orgaan". Dit is in onze grondwet, zij het met andere be woordingen, vastgelegd. Hoe ligt echter de praktijk? Wij hoeven niet ver te gaan bij het zoeken naar een voorbeeld waaruit overduidelijk blijkt dat de opzet, zoals bedoeld in de grondwet, niet geheel uit de verf komt. Maar al te vaak wordt er veel te veel aan B. en W. gedelegeerd, waardoor de Raad aan kracht in boet en zij gedegradeerd wordt tot een controlerend lichaam, dat meest al met handen en voeten is gebon den. Gebrek aan kennis, te korte perioden ter bestudering van de ge gevens en in sommige gevallen ge brek aan achtergronden, is hier de oorzaak van. De gemeentewet geeft de Raad uiteraard ruimte haar ta ken over te hevelen naar B. en W., maar het is een minder gelukkige situatie, die onmacht in de hand werkt. Wij zullen zoveel mogelijk onze grondwettelijke rechten ge bruiken en de inbreng zo groot mo gelijk maken. Wij laten ons liever niet verleiden tot het louter goed- of afkeuren van het „beleid" van B. en W. Dit houdt niet in dat wij beroepsopposanten willen gaan wor den; als wij het met een bepaald facet van het beleid niet eens zou den zijn, dan zullen wij daartegen over ook een alternatief stellen. Hoe zal onze houding tegenover de overige groeperingen zijn? Wij geloven in „Politiek nieuwe tijd", dit is, het met andere par tijen uitwisselen van ideeën en ken nis, b.v. door het houden van open bare discussievergaderingen, zoals door een der aanwezigen op onze openbare vergadering van 19 mei jl. paar voren werd gebracht. Hierop zouden zowel de politieke partijen als de inwoners van Waalwijk hun standpunten naar voren kunnen brengen. Wij als D'66 zijn gaarne bereid deze avonden te organiseren. Politiek dient immers niet begon nen te zijn om persoonlijke eer, of die van een bepaalde partij. Wij als politieke groeperingen, staan mèt elkaar voor één taak en dat is Waalwijk. Onder dank voor plaatsing, het bestuur van D'66 afd. Waalwijk. G. M. v. Weely, voorz. Mevr. E. Schut-Hummelman,

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 3