Tini Wijnen eerste Nederlandse neo-anker kader kampioen DESK en RKC deelden voor weinig toeschouwers in streekderby de buit >1 Michaël-Mavo wint cup van schoolhandbaltoernooi Vlijm. Boys sluit competitie af met zege op Reusel Sport JPS en RWB winnaars van NEO-jeugdtoernooi 1 II SERIE-RECORD (274) VOOR HANS VULTINK Waalwijkse en Langstraatse courant 1100 SCHOLIEREN BIJ WAALWIJKSE SPORTHAL IN AKTIE mm Biljartwedstrijd in 't Lido trok weinig toeschouwers Verlies voor Vultink Wijnen in finale Spanning Spannende strijd in Waalwijk om Hei neken-trofee" 144 229 274 116 120 124 72 80 Uitslagen Weih. J. v. Heeswijk reikt prijzen uit bij b.v. B.S.V. ECHO MAANDAG 25 MEI 1970 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Tini Wijnen is de eerste Nederlandse biljartkampioen ge worden in de nieuwe spelsoort neo anker kader 47/2. In een spannende finalepartij slaagde Wijnen er in de jeugdige Limburger Jean Bessems op veilige afstand te houden. He zag er oorspronkelijk naar uit dat Wijnen de partij snel zou beslissen. In de vierde beurt bouwde hij aan een grote serie waarmee hij regelrecht op de titel leek af te stevenen. Hij kwam Het zo rustiek gelegen Lido is 4 da gen een biljart-arena geweest. In de grote zaal van deze zo bij uitstek voor biljartwedstrijden geschikte dancing, beleefde Nederland de primeur van een nieuwe spelsoort. De initiatief neemster hiervan was de biljartver eniging 't Zwaantje uit Waalwijk. Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan organiseerde de club deze titel strijd. Daarmee heeft 't Zwaantje bij zonder veel eer ingelegd. Het kam pioenschap is namelijk zonder één wanklank verlopen. Officials van de KNBB, spelers en arbiters staken hun lof voor de or ganisatoren dan ook niet onder stoe len of banken. De elf leden van 't Zwaantje hebben de afgelopen dagen getoond niet alleen wat mans te zijn op het groene laken, maar ook bij zonder goed te kunnen organiseren. Dat deze titelstrijd zo geslaagd is, is voor een belangrijk deel ook te dan ken aan de goede accommodatie van het Lido, waar in de toekomst wel licht nóg meer biljartkampioenschap pen worden verspeeld. De BV Van den Brandt loopt namelijk met plan nen rond om volgend jaar in Waal wijk de wereldkampioenschappen driebanden te houden. Het is voor de eerste maal dat deze wereldkampioen schappen in Nederland wofden ver speeld. Het zag er na de laatste partijen vrij dagavond niet naar uit dat in de fi nale Tini Wijnen de jeugdige Jean Bessems zou ontmoeten. Iedereen re kende op een strijd tussen Vultink en Wijnen. De koffiedik-kijkers kwa men echter bedrogen uit. De sterk spelende Bessems klopte Hans Vul tink. Bessems startte met een serie van 144, waarbij hij in de tweede beurt nog 5 carambols voegde. Vul tink had toen nog steeds geen enkele carambole gemaakt. Dat deed hij in de derde beurt toen hij met een serie van 96 weer in de buurt van Bes sems kwam. De Lintburger liep met een serie van 52 verder uit tot .201 en na in twee beurten tevergeefs de keu ter hand te hebben genomen, maakte Bessems in de zesde beurt de 300 vol. Vultink was niet verder gekomen dan 164. Het was te verwachten, zaterdagmid dag, dat Tini Wijnen op veel tegen stand kon rekenen van de Amster dammer Janus Jacobs. De oude mees ter draaide daar geen doekjes om. Tot in de derde beurt slaagde Wijnen er in Jacobs bij te houden (159-115), daarna liep Jacobs snel uit om in 7 beurten de partij te beslissen. Tini Wijnen, die veel hinder ondervond van zijn gekneusde ribben (opgelopen bij een auto-ongeluk) was niet verder gekomen dan 170 caramboles. Na de ze partij stond Jean Bessems dus al leen aan de leiding. Dat zou blijven tot zondagmiddag in de finale. Voor de ontmoeting DESKRKC, die alleen uit statistisch oogpunt nog enige betekenis had en toch al tijd goed is voor zo'n 4000 kijkers, was de belangstelling maar aan de zeer matige kant. Ondanks 't fraaie weer dus een sombere dag voor de DESK-penningmeester. De thuisblij vers hoeven overigens geen spijt te hebben, want zij hebben niets ge mist. Met uitzondering van de eer ste helft was het een zeer matige vertoning, die spoedig vergeten zal zijn. In die eerste helft wilden beide partijen er nog wel iets aan doen en in die periode is de thuisclub dicht 'bij de overwinning geweest. Maar in het Waalwijkse heiligdom stond de uitstekende doelman De Veer, die enkele malen schitterend redding bracht en er aldus voor zorgde dat de punten eerlijk wer den gedeeld. Een juiste uitslag, om dat ook het DESK-doel enkele ma len op het nippertje aan doorboring ontsnapte. Wel was het tegen de verhouding in dat de gasten in de 8e minuut, nadat diverse pogingen van DESK waren mislukt, onver wacht de leiding namen door Süoss, die vanaf de vleugel een schuiver loste, waar doelman Lugters gran dioos overeen viel. Maar reeds in de volgende minuut maakte DESK aan deze voorsprong een einde, nadat Passier een overtreding had begaan. Voogd plaatste de bal uit de vrije trap naar het RKC-doel, waar Soe- terboek plotseling opdook en met 'n kopbal in de bovenhoek het net trof. DESK ontsnapte vervolgens, toen een verre kogel de paal trof, waarna men met een serie aanval len het Waalwijkse doel onderdruk zette. Na een rush van stopper Broers kon een der RKC-verdedi- gers op de lijn de ingeschoten bal met het hoofd ontzetten. Een flit sende combinatie Soeterboekvan Esdonk besloot de laatste met een schot, maar De Veer redde schitte rend. Een moment later ondernam v. Rooij een solo, waaruit v. Esdonk overschoot. En toen Soeterboek na een snelle aanval met v. Rooij in schoot, bracht de uitgelopen De Veer opnieuw redding. Aan de an dere kant bracht RKC een mooie kans om hals door bij een onver wachte uitval hoog over te schieten. De tweede helft was weinig inte ressant. Het tempo was beduidend lager. De pogingen van DESK strandden steeds weer op de Waal wijkse defensie, die vooral v. Rooij goed afschermde, terwijl aan de an dere kant menige RKC-aanval door buitenspel op niets uitliep. Eenmaal kon Süoss toch aan zijn bewakers ontsnappen, maar zijn tam schot ging tegen de paal. In de laatste mi nuten maakte het Waalwijkse doel nog tweemaal een benauwd moment door bij vrije trappen, maar in bei de gevallen trad ook nu doelman De Veer als reddende engel op. echter niet verder dan 293 carambols, waarna Bessems gelegenheid kreeg gevaarlijk te naderen. De wat nerveus spelende Limburger hield Wijnen echter niet van de titel af. De Europese neo anker kader kampioen Hans Vultink, die als favoriet in dit tournooi van start ging had zaterdag een zwarte dag. Hij verloor van Bessems en Wijnen, waardoor zijn titelkansen waren verkeken. Wijnen en Vultink maakten zaterdag avond laat, onder het oog van de te levisiecamera's, uit wie in de finale Bessems mocht ontmoeten. Het werd na een bijzonder spannende partij uit eindelijk Wijnen, die met een slot- serie van 104 voorlopig winnaar werd. Vultink, die nog aan de tafel moest komen, stond toen op 279 en alles was dus mogelijk. De Europese kampioen speelde echter te riskant en mocht Wijnen als winnaar de hand drukken. Op de andere tafel was Bes sems er in geslaagd Jacobs van zich af te houden (249-300). In deze par tij zag het er lange tijd naar uit dat Janus Jacobs kampioen-doder zou worden door ook Bessems een neder laag toe te brengen. Bessems had vol doende kracht over omdat te voorko men. Hoewel de belangstelling voor het ge hele tournooi heslist matig is geweest (totaal 500 betalende bezoekers) was de zaal zondagmiddag tijdens de fi nalepartijen goed gevuld. Met span ning wachtte men op het treffen tus- In de afgelopen week streden 7 biljarters uit het distrikt Waalwijk der K.N.B.B. in poule C om de bo venste twee plaatsen, om zodoende door te dringen tot de finale. Het bad een zeer spannend verloop, en eerste pas op woensdagavond in de laatste stoot werd pas beslist wie de poule-winnaar werd. En wie zouden over gaan naar de finale. Als winnaar kwam uit de bus de heer A. Boom van B.S.V. met 10 matchpunten terwijl de heer A. de Roos van K.O.T., Elshout ook 10 matchpunten wist te verzamelen, doch het percentage behaalde ca ramboles was voor de heer Boom doorslag gevend, n.l. 97% tegen 91% van de heer de Roos. Einduit slag poule C: 1. A. Boom, BSV 211 203 8 1,03 10 2. A d. Roos, KOTe 214 181 10 1,18 10 3. K. Krooswijk, BSV 136 194 6 0,70 8 4. A. Tabbers, KOTe 237191 10 1,24 6 5. J. v Broekhoven, HBS 200 170 10 1,17 4 6. J. Blijlevens, WZVH 163 206 5 0,79 2 7. K. Hombergen, WZVH 187 191 9 0,97 2 Komende week wordt in poule B begonnen en wel op dinsdag 26 mei en donderdag 28 mei a.s. aanvang 'der wedstrijden 19.00 uur. sen Bessems en Wijnen. In de tweede beurt zorgde de Limburger voor een serie van 106. Daar zette ook Wijnen wat tegenover. Hij produceerde 107 en 144 caramboles in de 3e en 4e beurt, wat hem op 292 car. bracht. De hierdoor aangeslagen Bessems slaagde er in de volgende beurt niet in om punten te vergaren. Toen Wij nen het opnieuw af liet weten kwam zijn tegenstander terug. De kreunende Wijnen - die met ta bletten op de been bleef - zat zich te verbijten toen Bessems aan een se rie bouwde. Met 80 caramboles kwam het einde en dat boor Wijnen de kan sen op de titel, die hij zich niet meer liet ontgaan. Op het andere biljart zorgde LIans Vultink voor sensatie. De partij tegen Rijvers maakte hij in de 6e beurt met een serie van 274 uit. Als "troostprijs" haalde hij daarmee het Nederlands serie-record binnen. Bonds-bestuurder Nico Donders hangt Tini Wijnen de kampioensmedaille om. Tot slot van dit bijzonder geslaagde tournooi mochten de spelers in een van de zalen van het Lido de prijzen in ontvangst nemen. Daarbij werden ook woorden van lof gesproken, on dermeer door bestuursleden van BV 't Zwaantje, door KNBB-bestuurder Nico Donders, door wethouder J. v. Heeswijk en door kampioen Tini Wij nen, die er geen doekjes om wond, dat hij de organisatie van de nationa le titelstrijd bijzonder geslaagd vond. EINDSTAND: Wijnen Bessems Vultink Van Leur Jacobs Sundques Rijvers Velthuis 12 12 10 6 6 6 2 2 53.24 21.31 38.09 25.38 21.97 18.01 14.29 13.29 De grote cup van 48 cm van het 8e schoolhandbaltournooi, aangeboden door b. en w. van Waalwijk werd ge wonnen door de Michael Mavo te Waalwijk met het team Atilla. De sportiviteitsbeker ging dit jaar van 't Dr. Mollercoïlege naar de Mavo Ma ria Koningin te Waalwijk. De beker is het vorig jaar beschikbaar gesteld door de sportraad van Waalwijk. In het slotwoord door de heer Bergmans van Tachos gesproken werden alle in stanties 'en personen persoonlijk of als instantie bedankt en met royaal applaus werden de ruim 60 scheids rechters Isters beloonddie in 2 dagen 'n 500 wedstrijden geleid hebben. Met b. en w. van Waalwijk, de dienst gemeentewerken, de EHBO, die ook 2 dagen constant aanwezig was en 'n kleine 50 keer hulp heeft geboden, de hoofden van scholen, de sportle raren en leraressen, de h.v. Avanti uit Drunen, het Ned. Handbal Verbond, het afdelingsbestuur voor de ballen en netten, de heer P. Pot voor zijn toestemming, de bedrijven die bekers beschikbaar hebben gesteldmevrouw Hendriks voor het beschikbaar stellen van de kleedruimte en de Waalwijkse sportraad, die een subsidie aan dit tournooi heeft geschonken Het is moeilijk om iedereen persoon lijk te belanken, daar het tournooi zo groot wordt, dat er wel vele mede werkers moeten zijn om 1100 scho lieren 2 dagen zoveel wedstrijden te laten spelen. De heer van Heeswijk bedankte Tadhos voor de geweldigen- de organisatie, het vele werk dat er voor gedaan is en het vele plezier dat in zo'n weekend aan de jeugd gege ven wordt. Bij de vele medewerkers wilde de heer van Heeswijk een uit zondering maken voor de heer H. v. Mierlo en de jeugd beloonde dat met applaus. De vele honderden toe schouwers in de sporthal hebben ge noten van de uiterst spannende wed strijden, die een bekroning waren van de vele, vele wedstrijden met allen weer een eigen spanning en sfeer. Het is onmogelijk om van het gehele sportfestijn met prachtig weer en wel duizenden toeschouwers een totaal beeld te geven e.n daarom moeten we ons beperken tot het vermelden van de prijswinnaars uit de diverse pou les. Poule I: meisjes 17 jaar: 1. Vormingscentrum; 2. Jongeren cursus. Poule 2 3 4: meisjes 15-16 jaar: 1. Huishoudschool; 2. J. P. v. Rooij- Mavo, Drunen; 3. Huishoudschool. Poule 5 6 7: meisjes 14 jaar: 1. Huishoudschool Kaatsheuvel; 2. Maria Koningin Mavo; 3. Huishoud school Kaatsheuvel. Poule 8 9 10: meisjes 12-13 jaar: 1. Maria Koningin Mavo; 2. Huis houdschool; 3. Maria Koningin Mavo Poule A B: jongens 17 jaar: 1. Miohaël Mavo; 2. LTS. Poule C D: jongens 15-16 jaar: 1. Dr. Mollercoïlege; 2. LTS. Poule E F G: jongens 14 jaar: 1. J. P. van Rooij Mavo, Drunen; 2. Dr. Mollercoïlege; 3. J. P. van Rooij Mavo, Drunen. Poule H J K: jongens 12-13 jaar: 1. Michael Mavo; 2. J. P. v. Rooij Mavo, Drunen; !3. Michaël Mavo. Sportiviteitsbeker: meisjes 12-13 jaar Maria Koningin Mavo. Begunstigd door goed weer, hield NEO zaterdag 23 mei zijn eerste toernooi voor B- en C-jeugd. In beide groepen waren 5 deelnemers die streden om de drie bekers voor iedere poule, plus de sportiviteits beker. Na zeer spannende wedstrijden kon om kwart over zes de voorzitter van NEO de uitslag bekend maken. Bij de C-jeugd was de eerste prijs voor JPS uit Tilburg met 7 pnt.; Baardwijk legde met 6 punten be slag op de tweede prijs en NEO met vier punten op de derde prijs. De vierde en vijfde plaats waren voor resp. RWB en RKSSS. Bij de B-jeugd werd RWB met 7 punt enwinnaar. NEO kwam met 6 punt enals tweede uit de strijd en RKSSS met 4 punten won de derde prijs. Hier was JPS 4de Baardwijk vijfde. De sportiviteitsprijs werd door de scheidsrechters toegekend aan de C-jeugd van RKSSS. Met een woord van dank aan de scheidsrechters en overige mede werkers, sloot de voorzitter van NEO dit uitstekend geslaagde toer nooi. Zondag speelde Vlijmense Boys een thuiswedstrijd tegen Reusel Sp. Deze was voor de Boys van groot belang voor de 2de plaats en Reu sel had bij winst nog kans om uit de gevaarlijke zone te geraken. Aan de wedstrijd was dit niet te zien. Reusel was het eerst in de aanval, maar de Boys werkten goed weg. Bij een Vlijmense aanval gaf Joos- Zaterdag 30 mei om 20.00 uur vindt in het clublokaal van de biljartver eniging B.S.V., café-rest. Molenvliet, de huldigingsavond plaats aan de prijswinnaars van het grote jubi- leumtournooi dat deze vereniging van 20 maart t/m 22 mei organi seerde ter gelegenheid van hun 20- jarig bestaan. Tot op de laatste avond had dit tournooi een bijzonder spannend verloop. Men mag dit tournooi dan ook als bijzonder geslaagd noemen. Loco-burgemeester en Wethouder van Sportzaken, de heer J. v. Hees wijk, heeft zich bereid verklaard deze avond de prijzen aan de win naars uit te reiken. 'Verder zullen er nog diverse prominenten uit di verse distrikten aanwezig zijn. Tot slot van deze avond zal de trekking plaatsvinden van de door B.S.V. georganiseerde loterij. ten een goede pass aan v. d. Wiel, die in buitenspelpositie, inschoot; dus geen doelpunt. Even later was het Ekels die een goede voorzet gaf en Joosten zorgde voor 10. Aan de andere kant gingen enke le kansen verloren door naast te schieten. Ook v. d. Wiel zocht het doel te hoog. Doelman v. Engelen moest daarna enkele malen redding brengen. Na de rust ging de strijd goed te gen elkaar op; in de 25e minuut was het v. d. Wiel die van een misver stand in de achterhoede van Reusel profiteerde; 20. Reusel nam de af trap en meteen was het een doel punt; 21. Oremans, die was inge vallen, kwam steeds gevaarlijk op zetten en bij een afgemeten pass aan Joosten zorgde deze voor 31. Nog eenmaal schoot Oremans juist naast. Reusel zette nog eens alles op alles, maar doelman v. Engelen liet zich niet meer passeren. Bij de grens van Libanon is door Palestijnen een Israëlische schoolbus beschoten, waarbij 7 kin deren en 4 volwassenen om 't leven kwamen en 23 werden gewond. Israël op zijn beurt nam wraak door de beschieting van een Libanees dorp, waarbij 6 mensen werden ge dood, 60 gewond en 64 huizen wer den vernield of beschadigd.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5