vvAAlwijkse en lanqstRaatse couRAnt Terugtrekken uit Vietnam Trekpleister voor steeds grotere groep toeristen fr ampe jCampe NIEUW TIJDPERK BREEKT AAN VOOR OUDE MAASVESTING bouwman brillen van cITlierlo mmm jmm m jJÏÏI li Sinds twee jaar Van overal Binnenhaven Zeer kostbaar HM» PM fLZZ i Nieuwtje Panden grotestraat 231 waalwijk tel: 3866 Zonnebrillen en verrekijkers Uithangborden Streekmuseu m een fiets TOON bAARTS Rondwandeling I I I I a i a a I i i I a a a i a a v •n Goed adres, 'n Uniek adres, in Tilburg: DONDERDAGAVOND 11 JUNI '70 93e JAARGANG No. 47 van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukker^ Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" Restauratie en sanering geven aan Heusden een ander gezicht Onder invloed van 'n uitzichtloze oorlog in Azië, is er onder het volk van de Verenigde Staten een sterke tendens ontstaan, om te trachen zich uit dit wespennest terug te trekken, voordat de Verenigde Staten totaal hun gezicht verliezen. Nog nooit in de geschiedenis van de V.S, heeft dit land een oorlog verloren, of niet tot een aanvaardbaar einde weten te brengen en deze keer worden de Amerikanen met een dergelijke te genvaller geconfronteerd. Dat be zorgt velen een „kater". Het gevolg hiervan is de neiging terug te krui pen in eigen schulp. In de laatste periode van zijn ambtstermijn werd president John. son hier reeds mee geconfronteerd, doch hij heeft de beslissing overge laten aan zijn opvolger Nixon. Deze begon dadelijk met de aankondiging dat de V.S. langzaam maar zeker hun troepen zouden terugtrekken, maar natuurlijk moest dit op een zodanige wijze geschieden, dat de V.S. hun gezicht niet verloren te genover de wereld. De Vietnamisering van de strijd bood de mogelijkheid om het aantal Amerikanen in Vietnam tot een mi nimum te beperken Toen de communisten echter steeds meer gebruik gingen maken van de zogenaamde Ho-Tsji Min-route, die voor een belangrijk deel door Cambodja, langs de Zuidvietnamese grens loopt, waardoor het voor hen mogelijk werd onverwachte aanval len van over Cambodjaanse grens op Zuid-Vietnam te ondernemen, werd de toestand militair gezien heel moeilijk. De omwenteling in Cambodja, waarbij prins Sihanoek werd afgezet en de anti-communis. tische generaal, Lon Nol, de leiding nam, opende de mogelijkheid om de communisten ook in Cambodja aan te pakken en de route langs de grens aan te vallen. Hieraan namen naast Amerikanen ook Zuidvietna- mezen deel. De communisten kre gen aanvankelijk rake klappen te incasseren, maar hebben zich snel hersteld. Vanuit het noorden vallen nu geregelde Noordvietnamese een heden, samen met de Vietkong, de Cambodjaanse troepen aan, die mi litair weinig waarde hebben en die veelal door de communisten onder de voet worden gelopen. De Ameri kanen hebben zich bij monde van Nixon verplicht niet verder dan 35 kilometer binnen de grenzen van Cambodja te opereren, omdat het hen ging om het aanvallen van de grensroute. Nu kunnen zij echter geen steun verlenen aan de Cam bodjaanse troepen. De Zuidvietna- mezen gaan echter hun eigen gang en vallen Cambodja verder binnen Maar de verhouding tussen Zuid- vietnamezen en Cambodjanen is niet zo bijzonder goed, omdat men elkaar niet vertrouwd en Lon Nol van mening is, dat Zuid-Vietnam de kans waarneemt om bepaalde Cam bodjaanse gebieden voorgoed te be zetten. Hij heeft, gezien de com munistische druk, echter geen an dere mogelijkheid, dan de steun van Saigon te aanvaarden. Veel liever had hij, dat de Verenigde Staten hem uitgebreider steunden. Deze Amerikanen zouden dan de Zuid- vietnamezen in toom kunnen hou den en hun steun is voor Lon Nol veel belangrijker. Nixon, die meende dat het Cam bodjaanse avontuur slechts een kwestie was van het ernstig versto ren van de grensroute, Om daarna zijn troepen, z'oals hij heeft aange kondigd, voor 1 juli terug te trek ken, staat nu voor het grote pro bleem, wat hij moet doen. De steun aan Cambodja weigeren en toelaten dat de communisten geheel Cam bodja gaan bezetten of de Zuidviet- namezen de vrije hand laten? Hanoi verstevigt zijn offensief om op die manier Nixon in moeilijkhe den te brengen. Trekken de AmerL kanen volgen^ Nixons belofte terug, dan hebben de communisten bijna vrij spel, trekken ze niet terug, dan betekent dit zeer ernstige politieke moeilijkheden voor de Amerikaanse president. Voor Hanoi snijdt dan het mes aan twee kanten. Hun offensief zal altijd succes hebben, militair of politiek en Nixon staat voor een van de grootste problemen in zijn nog zo prille ambt als president van de Verenigde Staten. (Van onze verslaggever) HEUSDEN Rust is vele tientallen jaren kenmerk geweest van het verstilde stadje Heusden. Terend op vergane glorie lag het daar aan de boorden van de Bergse Maas. Glorie uit vroeger eeuwen, toen zich vele malen verbitterde strijdtonelen afspeelden rond de veste, die mede door z'n bouw en de kordate inzet van z'n verdedigers ten enenmale onneembaar leek. Heusden floreerde uitstekend in die dagen. Als cen trumstad voor een groot gebied trok men de handel tot zich. Alle ruimte tussen de wallen werd dan ook benut voor de bouw van woonhuizen en winkels. Het ambacht vierde er welig. Tot echter een vestiging als bolwerk tegen binnenvallende krijgsmachten niet meer nodig was en er op betrekkelijk geringe afstand - mede door verbetering van wegen en vervoersmid delen - alternatieve trekpleisters van de grond kwa men. Heusden verloor een belangrijk deel van z'n bevolking. Huizen en bedrijven raakten in verval en de wallen werden geslecht. Toch heeft de stad zich nog lang kunnen handhaven. Aan het begin van deze eeuw was het er echter meegedaan. Tot eer van een grote groep men sen moet overigens worden gezegd, dat er steeds pogingen in het werk zijn gesteld om de stad als zodanig te doen herleven. Pas een nieuwe burgemeester - de Twentenaar G. M. Scholten - vond het klimaat rijp voor zijn niet aflatende ijver. Hij klom op de afgesloten wallen en bazuinde zijn roep tot opbouw en herstel over de wat moedeloos weg gezakte daken en panden. Hij vond gehoor. Heusden bleek rijp voor herstel. Allengs kon een grotere groep mensen enthousiast worden gemaakt voor wederopbouw. De veste Heusden heeft een aan tal zaken mee. Die hoedanigheden zijn altijd wel aanwezig geweest maar nooit zijn ze voor de volle honderd procent benut. Neem nu ■Qxcluaieoe V-lerenkledinq WAALWIJK eens de fraaie ligging aan z'n bre de water de Bergsche Maas met recht voor z'n inmiddels verdwe nen waterpoort ook nog vertakkin gen naar Andel en Well. Een uniek watersportgebied. Heusden heeft al sinds jaren een haven. Weliswaar een rijksvluchthaven maar er was toch ligplaats te creëeren voor wa tersportliefhebbers. Neem daarnaast nog eens z'n oude straatjes, plein tjes, z'n wallen en door riet over woekerde grachten, de vele oude panden met echt wel mooie gevel tjes. Wat Heusden echter nodig had was een grote schoonmaakbeurt. Goed, er is veel moed en doorzet tingsvermogen voor nodig om ten eerste zo'n Augias-stal (vergeef me de uitdrukking) te reinigen, de wat verdoezelde mogelijkheden op te merken en uitputtend te gebruiken. Daarnaast zou er een groot bedrag gemoeid zijn met het werk. Geld dat Heusden zelf niet had. Z'n an tieke opbouw (verouderde riole ring, versleten straten en verlich ting) kostte bij herstel handen vol geld. Om dan nog een karwei als het in eer herstellen van alleen maar de wallen en grachten aan te pakken daar was heel wat moed voor nodig. Van burgemeester Ge rard Scholten - geboren en getogen in Borne - gaat dan ook het ver haal, dat hij op zeker ogenblik per telegram liet weten aan o.a. het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk z'n taak on middellijk neer te leggen als er niet binnen enkele dagen de toezegging kwam, dat het rijk die zeer nood zakelijke wederopbouw van een verpauperd stadje zou steunen. Nu, twee jaar na de officiële start van het herstel van wallen en grachten kosten circa 10 mil joen - kan worden gezegd dat het aanpakken van deze omvangrijke taak van - psychisch - veel beteke nis is geweest. De Heusdenaren werden daarmee dagelijks gecon fronteerd. Steeds opnieuw werd men met de neus gedrukt op het feit, dat er voor Heusden echt nog wel toekomst was. Niet alleen door z'n snel expanderende industriële bolwerken als Verolme en Jonker Fris maar zeker ook in de recrea tieve sector. Met name die laatste mogelijkheid om de stad te doen herleven, is uitputtend aangepakt door de burgemeester. Hij juist zag die combinatie van restauratie en sanering en het aantrekkelijk ma ken van de stad voor een totaal nieuwe categorie bezoekers nl. de toeristen. „Geen Anton Pieok-stad- je", heeft burgemeester Scholten overigens herhaaldelijk gezegd. „Niet dat suikerzoete aantrekkelijk heid van het sprookje. Heusden moet een keihard leefbare stad worden met woongelegenheid voor een zo groot mogelijke groep men sen." Welnu, die restauratie van de eeuwenoude vestingwerken is vol op bezig. Ruim de helft van het reusachtige karwei kan na twee jaar voor gedaan worden be schouwd. Ook in de stad zelf heeft men echter niet stil gezeten. Op al le mogelijke plaatsen werd ge poetst en gewreven om iets van die oude glans terug te brengen. Er moesten oude gevellantaarns ko men. Ze werden gevonden, des noods in het buitenland. Oude keien waren er nodig om straten en pleinen te herstraten. Ze liggen nu te wachten op de stratenmaker. Er moest een molen komen om het Maasbastion weer te gaan sieren. De molen ligt in onderdelen klaar en de fundering ervan werd al op gegraven. Toen aan het begin van deze eeuw vanaf Heusden een nieuwe verbinding naar de zee werd ge graven - de Bergsche Maas werd in 1904 officieel in gebruik gesteld - is een belangrijk stuk van Heusdens uiterlijk verloren gegaan. Zonder pardon werd toen ten eerste de aantrekkelijke binnenhaven in het centrum van de stad dichtgespoten, terwijl er aan de rivierkant tegen de aanvankelijk in de rivier staan de wallen een laadr en losplaats - de zgn. Vlammenburcht - werd op gespoten. Beide onderdelen van het silhouet van de stad zullen weer in eer worden hersteld. Zoals gezegd is de restauratie van wallen en grachten een zeer kostbare aangelegenheid. De ge- gemeente zelf hoeft er maar een zeer gering deel van te betalen. Dit komt dan ook nog eens in de ge meentekas terug via uitkeringen uit het gemeentefonds Daarnaast deed zich de kans voor het werk als zgn. aanvullend cultuurtechnisch werk te laten uitvoeren. Dit betekende 'n forse injectie van het Ministerie van Sociale Zaken. Er werd dan dan ook niet geschroomd het werk op die manier te laten uitvoeren. MïÈÊ m ji Nog even zo wat speldeprikken over dat wallen- en grachtenpro- jekt. Het riet, dat in de loop der ja ren de vroeger zeer omvangrijke waterpartijen overwoekerd 'had, wordt op een bijzonder ingenieuze v/ijze verwijderd. Een zuiger haalt er namelijk het zand onderuit waar door veen en riet in de diepte ver zinken. Deze zeer groeizame laag wordt dan afgedekt met een stevi ge laag wit zand. Bij het herstel van de wallen stuitte men op wee oude vluchtgangen, die van buiten naar binnen de wallen voerden ten gerieve van de verdedigers van de voorste linies. Beide vluchtgangen werden geheel herbouwd. Voor de wandelaar op de wallen - iedere vrije -dag is het er overigens een magnifiek uitzicht over het fraaie landschap rondom en over de stad. In de afgelopen twee jaar zijn er al heel wat panden in de oude stad onder handen genomen. Voor het Gratis brilverzekering HZ'* o '\- - 'ÊÊÊtÉSliiÊSiM- sfi ,.N 'TtTzZZr. I èmMNPP Foto boven: De Vismarkt in Heusden. Foto midden: Een doorkijkje op een van de mooiste huizen van Heus den. Foto beneden: De Botermarkt in Heusden. De stadswallen van de vesting Heusden. .allerbelangrijkste deel zijn het par ticulieren geweest die de handen uit de mouwen staken oim een his torisch pand te restaureren en op hieuw voor bewoning geschikt te maken. Niet op de allerlaatste plaats trok de forse subsidie in de resau- ratiekosten bijzonder aan. Hoe het ook zij, in de stad prijken inmiddels al diverse fraaie gevels. Dit aantal wordt nog steeds uitge breid door de nimmer aflatende ijver van het gemeentebestuur en hofstedebouwkundige Peetom, die al heel wat adviezen gegeven heeft Ambtenaar Lith, speciaal vrij ge maakt voor alles wat met de restau ratie te maken heeft, vertelt dan ook dat het aantal aanvragen om oude panden snel toeneemt. Het ge meentebestuur is daarnaast van plan in 'het verleden door afbraak opengevallen plaatsen door in stijl aan de oude stad aangepaste nieuw bouw weer op te trekken. Een voor beeld hiervan is een projekt van zestien bejaardenwoningen, die over de hele stad verspreid een plaatsje zullen krijgen. De plannen hiervoor verkeren in een vergevorderd sta dium. Naar verwacht wordt, zal er op korte termijn mee worden 'be gonnen. Het steeds weer verschijnen van meer uithangsborden is eigenlijk 't eerste symptoom geweest van die groter wordende belangstelling van de Heusdenaar voor het gebeuren binnen de stad. Juist deze aktie viel zo toe te juichen omdat het iniatief daartoe van de mensen zelf kwam. Op diverse plaatsen kan men deze uithangborden - in alle vormen en kleuren - inmiddels terugvinden. Ze dragen er zeker toe bij - evenals b.v. oude lantaarns, sierbestrating, her stel van de oude stoepen enz. - dat de sfeer van vroeger dagen herleeft. In dit verband moet toch nog even de nieuwe behuizing van het Streekmuseum worden aangesne den. Sinds de oprichting enkele ja ren geleden is het gehuisvest ge weest in het gerestaureerde pand „In 't Paradijs" aan de Breestraat. Het pand bleek echter toch wel wat te groot en te kostbaar voor het stichtingsbestuur. Inmiddels heeft men het pand aan een particuliere 'bewoner verkocht De collectie van het museum vond onderdak op de BLIJF FIT EN JONG Koop Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 bovenverdieping van het stadhuis, dat voor dit doel door vakmensen werd ingericht. Inmiddels is Heusden op iédere vrije dag steeds weer voor meer mensen doel van een uitstapje. Een bezoek aan de veste is alleszins de moeite waard. Aanbevelenswaardig is b.v. een rondwandeling over de v/allen. Deze wandeling is rond de hele stad te maken. Daarbij kan men zowel inmiddels 'herstelde, als in uitvoering zijnde en nog in oude staat verkerende vestigingwerken zien In de stad zelf vindt men veel oude geveltjes, fraai gerestaureerd en vervallen, naast elkaar. Men vindt er leuke pleintjes en doorkijk jes. Een bezoek alleszins waard. cx KWALITEIT stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma ken, inkorten enz. enz. enz. VAKWERK jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, k Heuvelstraat 14 a

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1