vA^lwijkse en LanQstRAAtse couR^nt In 3 tot 4 jaar 2000 nieuwe arbeidsplaatsen in gewest Uitbreidingsplannen van metaalindustrie bChrJstofle Toeleveringsbedrijven voor schoen en lederwarenindustrie exposeren PONTIAC SCHIESSER Grasduinen 1970 in teken van de werkende jeugd Banketbakkerij' VAN MIL &trv€btotn CAKE ARRIBA DIREKTEUR G. MAAS VAN GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU IN WAALWIJK OOK VANDAAG NOG IN LIDO IN WAALWIJK Beurzen Wit-Zwart Huisvesting Cijfers Vraag en aanbod Stabiel Een begrip voor stijlvolle disgenoten. «Jeugdaktiviteiten Wij kopen voorvader een natuurlijk bij: J. TAUSCH gemis van voorjaarsbeurs Overlappen Exposanten Prenten Cecile Dreesmann niet naald kunstwerk in textielmuseum ANTOON VERHULST Overleg met voor zitter van K.W.J. Cake Royale, Madeira Cake, Amandel Cake, Cake Oriëntale DONDERDAGAVOND 11 JUNI '70 93e JAARGANG No. 47 v^n het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" WAALWIJK Binnen drie tot vier jaar zullen er in het gewest Waal wijk van het Arbeidsbureau circa 2000 nieuwe arbeidskrachten kunnen worden geplaatst. Het scheppen van even zoveel nieuwe arbeidsplaat sen wordt in de hand gewerkt door voor realisering gereed liggende uitbreidingsplannen van diverse bedrijven in de streek. De belangrijk ste impuls zal naar verwacht wordt uit de metaalbranche komen. De schoen- en lederindustrie zal er vrijwel geen aandeel in hebben. De heer A. Maas, directeur van het GAB, vertelde van deze nieuwe ont wikkeling tijdens de maandelijkse persconferentie van zijn bureau. Hij vertelde dit getal becijferd te hebben uit aan hem voorgelegde nieuw bouw- en uitbreidingsplannen. De normale aanwas van de bedrijven is er buiten gehouden. In hoeverre de verder gaande sane- j ring van de schoen- en lederindustrie - de heer Maas dacht dat dit nog vele jaren zou kunnen doorgaan - in deze uitbreiding van het aantal ar beidsplaatsen meewerkte, was moei lijk te zeggen. Het is een bekend feit, dat ondanks een sterke afvloeiing uit genoemde branches de plaatsingskan sen voor het vrijkomende personeel nog steeds optimaal zijn. Opvallend is overigens de vermindering van de aanvragen voor werktijdverkorting. Dat van Timtur in Waalwijk waar men gedurende drie weken een dag per week minder werkt, noemde de heer Maas zeer incidenteel. Met name uit de metaalsector neemt het aantal aanvragen voor overwerk toe. De arbeidsmarktsituatie in het gewest blijft onverdeeld gunstig. "De vraag is nog steeds zo groot, dat men aan het aantrekken van nog meer buiten landse arbeidskrachten niet kan ont komen". De heer Maas illustreerde deze op merking met een aantal cijfers. Zo bleek, dat er tussen januari en mei 70 148 nieuwe buitenlandse arbeids krachten werk hebben gevonden. Dat zijn dan 52 Joegoslavische meisjes, 53 Turken en 43 Marokkanen. Het GAB tracht op dit ogenblik nog een overzicht te krijgen van het aantal Belgische grensarbeiders, dat dage lijks in het gewest Waalwijk werk vin den. De werving van buitenlandse arbeids krachten vindt in alle sectoren van 't bedrijfsleven in de streek plaats. Schoen- en lederindustrie en ook de metaal voeren de boventoon. De voe- dings- en genotsmiddelenindustrie (conservenfabrieken) werven echter ook buitenlanders, alhoewel dit vaak alleen voor de campagnes is. Het in omvang zeer belangrijke cijfer onder schrijft in hoge mate de schaarste aan werknemers in het gebied. Over het algemeen wordt er steeds meer waarde gehecht aan verbetering van de huisvesting. In het gebied be weegt een speciale commissie zich ook op dit gebied. Inmiddels is men bij de N.V. Lips in Drunen bezig met de voorbereiding van een projekt wo ningen waarin men buitenlandse ar beiders wil gaan onderbrengen. Met name voor de gasten van het voorma lige klooster in Elshout betekent dat een verbetering van het woongerief. Het klooster zal dan worden gesloopt. In de maanden januari tot en met mei heeft het GAB in totaal 719 ontslag- gevallen verwerkt. In 1969 waren het er maar 277. Het allerbelangrijkste deel van die ontslagen werd overigens weer snel geplaatst. Slechts n kleine groep - hogere leeftijden of met li chamelijke handicap zijn wat moei lijker onder te brengen. In het cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve (405) schuilen er dan ook 90 van 50 jaar en ouder. Met name in de schoen- en ledersector manifesteert zich dit. In de maand mei waarop de cijfers van het GAB voornamelijk betrekking hébben, hebben zich weinig verande ringen voorgedaan. Het aanbod liep op van 400 naar 403. Over de hele linie waren er zo goed als geen ver schuivingen. De groep minder ge- schikten/minder validen liep terug van 162 naar 158. Dat is beduidend minder dan in dezelfde maanden van 1969 namelijk 280 en 278. Die ver mindering wordt voornamelijk in de hand gewerkt door een administratie ve maatregel van het GAB waar men de niet meer in het normale arbeids proces op te nemen groep van de lijst afvoerde. Een belangrijk deel hiervan is geplaatst in o.a. de sociale werk plaats. Ook het vraagcijfer is bijzonder sta biel. Dat liep iets terug namelijk van J.K.VERHULST (Uw juwelier met het klokkenspel) Grotestraat 260 - WAALWIJK - tel. 4681 1042 naar 1029. In de maanden april en mei van 1969 waren die cijfers resp. 468 en 613. Genoemd vraagcij fer van 1029 bevat de acute vraag, van het bedrijfsleven en niet de plan- ningsvraag waarover al eerder werd geschreven. De geregistreerde ar beidsreserve van mannen bleef in de maand mei op 1,7% gehandhaafd. Met name voor de schooljeugd werd er in de eerste vijf maanden van dit jaar nogal wat gedaan door het GAB. Gewerkt werd aan 'beroepsvoorliCh- ting en beroepskeuzevoorlichting. Als tijdstip waarop die voorlichting zou moeten worden gegeven, werd de 3e/ 4e klas van de Mavo gekozen. Drie endertig scholen bezochten de beroe- pententoonstelling. Hierbij waren 1074 leerlingen betrokken. Voorlich tingsavonden werden verzorgd o.a. voor de ouders van leerlingen van de Herman Broerenschool in Waalwijk. Ook werd voorlichting gegeven aan militairen op de vliegbasis Gilze- Rijen. JUWELIER Grotestraat 231 A Waalwijk tel. 2625 WAALWIJK - In Lido in Waal wijk wordt tot en met vrijdag voor de tweede maal achtereen een gezamen lijke voorjaarsshow - afgestemd op voorjaar en zomer '71 - gehouden. Hiervoor hadden vijf Langstraatse toeleveringsbedrijven voor de schoen en lederwarenindustrie de handen in een geslagen. In de zalen van Li- do komen de grote collecties van de verschillende bedrijven - N.V. Han- delchemie Futura uit Kaatsheuvel, A. van Helvoirt De Nijs, G. A. Maas, Van Oldenbeek en Smelt N.V. uit Waalwijk en Louis Ververs Handels onderneming uit Kaatsheuvel - uit stekend aan hun trekken. Getoond worden de colecties leder, kunstma terialen, fournituren, leesten enz. van tal van bekende Europese toeleve ringsbedrijven. Het vijftal koos voor het gezamenlijk exposeren ten gerieve van de schoen en lederfabrikant. De heer Kantelberg uit Kaatsheuvel van Futura zei hier over: „Zowel in het voor- als in het najaar houden alle fabrikanten en im porteurs van de materialen voor ge noemde branches hun shows. In het verleden is ons regelmatig gebleken, dat het trekken van de ene naar de andere show de meeste fabrikanten toch niet zo goed bevalt. Hier moet hij wachten voor hij aan de beurt is en elders zit de verkoper geruime tijd zonder mensen om er dan ineens een groot aantal tegelijk binnen te krijgen. Zo'n gezamenlijke, expositie heeft dan ook voor beide partijen voordelen.' Nu is een gezamenlijke expositie na tuurlijk niet iets nieuws. Het beurs- wezen heeft al een hele geschiedenis achter zich. Toch mag de Mitroshow die ieder najaar in Kaatsheuvel wordt gehouden, wel een voorbeeld worden genoemd van een expositie die groei de uit de behoefte tot gezamenlijke oriëntatie van en voor het bedrijfsle ven in een bepaalde streek, in dit ge val de Langstraat met z'n sterke re gionale gebondenheid aan de schoen en lederwarenindustrie. De leder- en fourniturenshow in het Lldo moet alhoewel de schaal veel kleiner is - todh wel in hetzelfde licht worden ge zien. Voor de vijf deelnemers wordt er in ieder geval een leemte mee op gevuld. De exposanten in Lido brengen gezamenlijk een zeer uitgebreid as sortiment artikelen. Door de grote verscheidenheid heeft men een mode- pakket bijeen kunnen krijgen dat Voor iedere geïnteresseerde wat van zijn gading biedt. Hier en daar overlap pen de collecties elkaar misschien een beetje, maar storend werkt het beslist niet. Het geeft de fabrikant alleen maar de kans zich nog beter te oriën teren. Zo blijkt bv. dat de kleurvaria- ties in het pakket leder veel omvang rijker zijn als in eerste instantie door het modecentrum werd aangegeven. Met name de pasteltinten komen er voor voorjaar en zomer '71 veel be ter in aan hun trekken. Ook aan soe pelheid heeft het leder veel gewon nen. Die soepelheid past geheel bij de nonchalance, die de mode van dit ogenblik en van volgend jaar zeker nog beheerst. De leestvormen blijken veel slanker en langer te zijn gewor den. De hakken groeien naar een hoogte van zo'n zes centimeter, ter wijl de omvang afneemt. Althans zo decreteren het de vijf exposanten, die in Waalwijk bijeen zijn. Futura blijkt zich steeds verder te specialiseren op de hoogfrequente lastechniek met name waar dit de vervaardiging van schoenschachten (ook sandalen) van kunststof betreft. Daarnaast toont men een grote col lectie garneringen, die voor een deel in eigen bedrijf werd vervaardigd. Ververs laat de uitvoerige collectie van o.a. Balamundi zien. Bistan, Ba- lan en Balasan, die de laatste tijd zo uitvoerig in de belangstelling ston den, komen er aan hun trekken. Met name enkele nieuwe toepassingen worden er getoond. Ook voetbedden en andere buitenlandse kunststoffen ten gerieve van de schoenindustrie zijn er. De firma G. A. Maas blijkt een col lectie zeer fraaie leersoorten te heb ben. Grandioos van schoonheid en ook van vindingrijkheid is bv. de ca tegorie prenten. Voor de durvers is er bv. de struis, een stevig genopte leersoort, die z'n uiterlijk van leer wel degelijk heeft behouden. Andere TILBURG In 'het Nederlands Textielmuseum in Tilburg is van middag een expositie geopend. In 't gebouw namelijk heelt men kunst naaldwerken van de Nederlandse kunstenares Cecile Dreesmann bij eengebracht. De zeer bijzondere ex positie van dit qua vorm en kleur zeer fraaie materiaal is geopend tot en met 23 augustus. Op werkdagen kan men er van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur terecht. Op za terdag en zondag is het museum aan de Gasthuisring van twee tot vijf uur en op maandag van zeven tot tien uur geopend. HERENONDERGOED :v ',:'V+7 tr i-V-.y. 9 HERENMODES - WAALWIJK prenten zijn bv. de kroko, python, walvis, sdhildpad enz. Over de hele lijn kan worden gezegd, dat materiaal en kleur van uitzonderlijke kwaliteit zijn. Odk de firma Van Helvoirt De Nijs brengt leder in overvloed, zowel voor de vervaardiging van schachten als voor het binnenwerk. Daarnaast •brengt men het hele programma four nituren, Bally chemische artikelen, garens enz. De firma Van Oldenbeek en Smelt tot slot is van oudsher ook een bedrijf, dat zich met de verkoop van leder bezig houdt. Ook hier een grote collectie overleder - o.a. zeer fraaie imitatie reptiel in wondermooie kleuren en zooileder. Daarnaast heeft men veel fournituren, garens, Heksluitingen enz. WAALWIJK - In Waalwijk organiseert het plaatselijk Bedrijfsapostolaat op 21 juni haar intussen plaatselijk al welbekende gesprekswandeltocht voor werkende jongeren „Grasduinen Het is bedoeld als pen plezierige manier om in een zomerse sfeer \andere jongeren te ontmoeten op een luchtige wandeling door de duinenver van de dagelijkse fabriekssfeer. Het is een gesprekstocht, maar dat wil bepaald niet zeggen, dat {er stug marcherend wordt gediscussieerd over wereldproblemen. Veel meer is het een: eens lekker uitpraten over zaken, die jongeren belangrijk genoeg vin den om over te praten, maar die thuis 1 en .op het werk meestal niet uit de verf (mogen) komen. Er gaan gespreksleiders mee: ervaren deskundigen, die vooral hebben geleerd om niets te zeggen, als 'er niet duidelijk om ge vraagd wordt. De jongelui merken, dat ze meer weten dan ze zelf dachten, en dat er eindelijk eens ergens mensen bereid zijn naar hen te luisteren, en ze op weg te helpen als het in het begin allemaal niet zo vlot wil komen. Op 21 juni wordt de vijfde gras- dumtocht gehouden, die dit jaar geheel in het teken staat van de be langen van de werkende jeugd: de grote groep, waarmee iets moet ge- toeuren, wil die tenminste over vijf tien of twintig jaar de ontwikkelin gen nog kunnen volgen. Dat deze jeugd nog achter staat bij de rest, is voor een deel te wijten aan de huidige maatschappij-structuur In hun vooropleidingen worden deze jeugdigen te weinig voorbereid op déze maatschappij en de maatschap pij van de toekomst. Mensen, die belast zijn, met de zorg voor deze jongeren, kijken soms meer naar hun eigen belang dan naar het be lang van de gehele gemeenschap. De dagindeling is als volgt: Ver trek 's morgens om half 9 in Duk dalf, Blijde Incomstelaan 9 Waal wijk-Zuid. Daar volgt allereerst de groepsindeling. We vertreken dan o.l.v. een gespreksleider/ster rich ting Drunense Duinen Na vier uur wandelend praten is er een pauze, waarin cola wordt aangeboden. Dit zal geschieden in de omgeving van de .Rustende Jager'. Hierna op naar de Biezenmortel, een kerkdorp in de gemeente Udenhout. Men wordt daar verwacht tussen half drie en drie uur. Hier bestaat alle gelegen heid voor wassen en verfrissen. Om half vier begint het middagpro gramma. Dit wordt ingeleid met de Het grootste bestanddeel van de Cake Arriba wordt ge vormd door de echte ouder wetse boter cake. Zijig zacht op de tong en strelend tegen het gehemelte. Oimgoten wordt dan de cake met een laagje pure chocola de. De beste chocolade uit Ar riba, de landstreek in Zuid- Amerika, die de beste cacao ter wereld geeft. Als afwisse ling bij de thee komt 't heer lijke smaakaroma goed tot haar recht. De Cake Arriba is één van de vijf cakes, die wij onder uw aandacht willen brengen. Er zijn er nog vier, n.l. GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon -04160 - 2312 inmiddels bekend geworden film „Werkende Jeugd 70". Deze film werd vertoond via de K.R.O. T.V. op 21 april j.l. en handelt over de situatie van de werkende jeugd, zo als die bleek uit de desbetreffende enquête van het bureau Veldkamp. In deze film treedt o.a. op Wim Bos, de landelijke voorzitter van de K.W.J., die tevens als gespreksleider optreedt in de discussie, die hierop aansluit. Na de film zullen de verschillende groepen verslag uitbrengen van hun gesprekken onderweg. In aansluiting op de film en de verslaggeving volgt dan een open beraad van de deelnemers met ver tegenwoordigers van organisaties en instanties, die zich bezig houden met de belangen van de werkende jeugd. Men denkt hierbij speciaal aan de besturen van vormingsinsti tuten, vakbonden, onder wij sintsteL lingen en werkgeversorganisaties. Om half zeven volgt een gebeds dienst, die verzorgd zal worden door de jongeren zelf. Hiermee wordt het officiële deel van deze dag besloten. Ook aan de voetballiefhebbers heeft men gedacht op deze dag, waarop de finale gespeeld wordt van de wereldkampioenschappen in Mexico. Er zullen meerdere T.V.- toestellen worden geplaatst, zodat iedereen ruimschoots aan zijn trek ken komt. Om negen uur wordt een aanvang genomen met een gezellige feestavond. Om elf uur sluit de dag. Dan staan er bussen gereed om ieder veilig huiswaarts te brengen. Praktische punten voor aspirant deelnemers: de kosten bedragen 2,50 per persoon Men zorgt wel g.elf voor eteen en drinken voor de hele dag. Tot zondagavond 14 juni kan men zich aanmelden op de vol gende adressen: Lia Boons, Past. Kuipersstr. 14; Simon Versteeg, v. Berckenrodelaan 61; Jan van Dae- len, Baardwijksestraat 141, tel. 5108; Peter van Breugel, Hoefsvenlaan 2, tel. 3542; Aalmoezenier van Berkel, Markt 4a tel. 3716; K.W.J., oude ziekenhuis; woensdag- en dondag- avond na 8 uur en zondag tussen half twaalf en half twee. WIT-ZWART-ALTENA IN RAAMSDONKSVEER De wedstrijd Wit-Zwart-AItena om het kampioenschap van de vier de klas A wordt zaterdagmiddag om vier uur gespeeld op het terrein van Good-Luck in Raamsdonksveer. Het terrein van Good-Luck is na loting door de K.N.V.B. aangewezen. Scheidsrechter is de heer G. Schroots uit Dordrecht. Grensrech ters zijn de heren P. van Koetsveld en G. van Duin, beiden eveneens uit Dordrecht.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5