NvaaLwijkse en UnqstRAAtse couRant Sowjets en kanaal Hulp aan duivenhouders voornaamste drijfveer i r (X ampe JCampe GEBROEDERS VOS STICHTTEN UNIEK BEDRIJF VADERDAG Juwelier STASSAR tIEM ycX i Molen Ondernemerslust Nieuwe Oorzaken Werktijden tuinbouw Coloradokever aktief DONDERDAGAVOND 18 JUNI '70 93e JAARGANG No. 49 Internationaal Vier broers Geef Vader een persoonlijk cadeau PTT-brievenbussen 'm in l I Tilburg weer De tcho var> het Zuiöen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" De Witte Molen» in Meeuwen geeft jaarlijks 15.000 jonge duiven weg Reeds eerder werd er door de Britse ambassadeur in Caïro op ge wezen, dat het de Sowjets wat be treft hun hulp aan de Arabieren in het Midden-Oosten slechts te doen is om heropening van het Suezka- naal Alles wat de westerse politiek van de Sowjet-Unie betreft, draait om de invloed in de Middellandse Zee en de naaste omgeving daarvan. Om in het Middellandse zeegebied een forse vloot te kunnen handha ven, waren marine bases rond de ze 'ze,e noodzakelijk en dus probeer den de Russen vriendschapsbanden aan te knopen met de landen in Noord-Afrika. Dat is hen op voor treffelijke wijze gelukt door steun te verlenen aan hun verzetsorgani saties in de periode dat die landen trachtten hun zelfstandigheid te verkrijgen. Algerije is hiervan een goed voorbeeld In het Midden-Oosten werd steun verleend aan Nasser, eveneens hoofd van een Arabisch land, die het plan koesterde om samen met andere Arabische landen Israël plat te lopen en wederom te Arabiseren. Dat was precies wat de Sowjet-Unie wenste, want het kleine niet-Arabi- sche Israël was in het Midden-Oos ten een westers eiland, dat beter kan verdwijnen. Tot grote schrik van Moskou bleek, dat dit onder de voet lopen niet zo eenvoudig was en Israël sloeg keihard terug, met als naar gevolg, dat zij doordrongen tot de oevers van het Suezkanaal. Dat is hard voor de Russen, want nu zij juist hun invloed in het Middel- landsezeegebied zo prachtig hebben vergroot, belangrijke steunpunten hebben in Egypte en Algerije, waar door zij de NATO aan de zuidflank kunnen bedreigen, lopen ze toch nog het risico om te worden opge sloten in deze Middellandse Zee. Enerzijds is Turkije een NATO-land en dat kan de Bosporus afsluiten, waardoor de verbinding met de Zwarte Zee is verbroken, ander zijds zitten de Engelsen nog altijd in Gibraltar en die kunnen de ver binding met de Atlantische Oceaan afsluiten. Daarom staat Moskou ook op uit voering van het besluit van de VN, waarbij Israël opgedragen wordt zich uit de bezette gebieden terug te trekken. Israël denkt daar niet over en negeert dit besluit, weten de, dat het teruggedrongen op eigen klein gebied, geen enkele uitweg meer heeft bij een eventuele aan val Het is de Russen echter bijzonder veel waard, om het Suezkanaal vrij en in handen te krijgen. Dat is ook de reden, dat zij niet schromen om lot persoonlijke inmenging in het konflikt in het Midden-Oosten over te gaan. Aanvankelijk kwamen er luehtafweerinstallaties in het Egyp tische binnenland, om de aanvallen van Israëlische vliegers af te slaan. Daarna volgende straaljagers met Russische piloten, eveneens slechts patrouillerend boven het binnen land, allemaal om dit gebied tegen Israëlische aanvallen te beschermen. Rustig wachttte Moskou op reakties van de Verenigde Staten. Er gebeur de niets. Israël kreeg zelfs geen vliegtuigen. De V.S. wilden geen escalatie in het Midden-Oosten. Men heeft de handen al vol genoeg. Dat gaf Moskou moed en nu wor den reeds raketinstallaties langs de Egyptische zijde van het Suezka naal opgesteld en komen Russische jagers aan deze zijde patrouilleren. Dit zou de Israëli's kunnen dwingen zich van die oostelijke oever terug te trekken. Doen zij dit niet en ko- raen zij in konflikt met aan de wes telijke over opererende Russen, dan is de kans groot, dat de Sowjets die gelegenheid aangrijpen om, m,et ge bruikmaking van hun, in de Mid dellandse Zee aanwezige vloot, die ook helicoptermoederschepen en luchtlandingseenheden bevat, de door Iisraël bezette oostelijke oever san te vallen en zo het Kanaal te ..bevrijden"! W'at doen de V.S. dan? Het bij voorbaat aankondigen van passende maatregelen door de V.S. zou misschien veel narigheid kunnen voorkomen. Zwijgen geeft de Russen meer moed verder te gaan. MEEUWEN Een witte molen beheerst al enkele eeuwen het landschap rond het dorp Meeuwen in het Land van Heusden en Altena. Meeuwen is een kerk- dorpje met enkele honderden inwoners, dat tot de gemeente Eethen behoort. Welnu, in dat Meeuwen huist direct naast het oer-Hollandse bouwwerk een bedrijf, dat uniek is in zijn werkmethode, omdat een bepaald facet van dat bedrijf enig in ons land kan worden genoemd. De heren Cees, Gerrit, Wim en Kor Vos leiders van het naar de witte molen genoemde veevoederbedrijf voor kleine huisdieren - zijn idealisten. Een niet meer zoveel voorkomende eigenschap in onze sterk vermaterialiseerde wereld. Het kwartet geeft jaar lijks zo'n 15.000 jonge duiven weg. Snelle vliegers van een uitstekend ras, die hun weg over heel Ne derland vinden. Oudste directeur Cees Vos van „De Witte Molen" v/h J. K. Vos en Zonen wil dat idealisme wel toe lichten. „De potsduivenhouderij is een hobby van de kleine man. Ze ker 90% van de duivenmelkers be staat uit arbeiders. Ook die mensen willen wel eens een goede duif heb ben. Zij kunnen er echter geen 150 tot 200 voor neertellen bij een fokker. Toch worden die be dragen gevraagd en nog betaald cok. Dat is -'oor ons aanleiding ge weest deze categorie mensen de helpende hand toe te steken. We kochten een serie goede rasduiven en gingen ermeer aan het fokken. Het resultaat is ernaar geweest. Elf jaar geleden gaven we 150 duiven weg. Vorig jaar waren het er zo'n 15.000." Natuurlijk betekent dat fokken van duiven voor „De Witte Molen" maar een bijkomstigheid. Maar dan wel een waarin alle directie- en personeelsleden veel plezier hebben. Als reclamestunt is het echter een hoogvlieger gebleken, om in de ter men van de duivensport te blijven. Toch vormt die fokkerij op het fa brieksterrein een integrerend onder deel van het complex. Een groot aantal binnenhokken en buiten- kooien - tesamen een fraai afge rond geheel vormend - is bijna we. kelijks doelwit voor geïteresseerden, die er speciaal voor naar Meeuwen komen. De geopperde mogelijkheid, dat zakelijk gewin hoofdoorzaak is van de wijze van handelen wordt door de heer Vos gedecideerd afgewim peld. „De mensen krijgen de dieren van ons zo goed als cadeau. Iedere fokker, die 300 kilogram of meer voer van ons afneemt, krijgt tegen een zeer geringe vergoeding zo'n duif van ons. Als je de werkelijke kosten, die wij van die fokkerij heb ben, afweegt tegen hetgeen ervoor terugkomt dan zul je zien, dat ik niet overdrijf. Natuurlijk je kweekt er goodwill mee. Het plezier, dat wij zelf beleven aan het helpen van minder draagkrachtige duivenlief- hebbers weegt echter veel zwaar der." „De Witte Molen" is voor duiven, liefhebbers uit Nederland, Duits land, België en andere landen een belangrijk onderdeel van een uit- gaansdagje geworden. Voor veel bezoekers betekent die reis naar Meeuwen tevens het inwisselen van wat geschenkkaarten voor zo'n 24 dagen oude vogels. De fokkerij van „De Witte Molen" draait op dit ogenblik op volle toeren. Tussen fe bruari en augustus namelijk wor den de jonge vogels geboren. De rest van het jaar staat die aanwas stil. E enstrenge medische selectie staat er borg voor, dat de duivenliefheb- bers ook goede dieren krijgen. Be richtjes uit alle windstreken, dat de „Witte Molen"-duiven prijzen heb ben gewonnen, bevestigen dat al leen maar In de uit 1740 stammende molen - een grondzeiler - is altijd de maal derij van de familie Vos gevestigd geweest. Een vijftien tal jaren ge leden besloten de broers Vos hun bedrijf om te zetten in een fabriek \oor vogelvoeder. De concentraties in de mengvoederwereld deden hen besluiten zich geheel te gaan toe leggen op de hobbysector, tot dat ogenblik een weinig ontgonnen ge bied maar waarvan men veel le venskracht verwachtte. „Toch heeft de werkelijke groei van ons bedrijf nog zo'n vijf jaar op zich laten wachten. Het heeft echt even ge duurd voor de gang erin zat. Eer lijk gezegd heeft dat weggeven van duiven onze naam wel van mond tot mond doen gaan. Pas later zijn we cok voeder voor de zgn. kleindieren- sector - marmotten enz - gaan ma. ken". De heer Vos haait hierbij de prijslijst op tafel. Dit ter illustratie van hetgeen zijn bedrijf zoal maakt. Deze lijst bevat de typeaanduiding voor maar liefst 300 verschillende artikelen. De grondstoffen (veelal zaden), die „De Witte Molen" verwerkt, ko men allemaal uit het buitenland. In combinatie met meelsoorten of bei de zaken apart worden ze in de fa briek verwerkt tot allerlei voedsel voor een zeer grote groep dieren. Van Philips en de Staasmijnen wor. den veel vitaminen en aminozuren verwerkt. Hetgeen er uit het be drijf komt - veel werd' en wordt nog door eigen wetenschapsmensen ontwikkeld - betekent een gezonde voeding voor alle huisdieren Jaar lijks gaat er ruim 15 miljoen kilo de deur uit. Voor de verkoop hier van heeft men een eigen apparaat ontwikkeld: 5 vertegenwoordigers in Nederland, 2 in Duitsland, 1 in België en importeurs in Zwitser land, Frankrijk en Italië. De totale personeelsbezetting is zo'n 70 men- „De Witte Molen", vijf jaar gele den van een firma omgezet in een N.V. met een gesloten karakter, V/Ordt geleid door vier broers, die ieder een eigen taak hebben. De beer C. Vos heeft als oudste direc teur de algemeene leiding. Hij is ook bijzonder veel onderweg. Wim Vos is de technische man, die het machi nepark beheert. Als produktieleider treedt Gerrit Vos op. Kor Vos ten slotte zorgt voor de verkoop in het binnenland. Van de 15 miljoen kilo voeder blijft zo'n 60% in Nederland, terwijl 40% naar enkele landen wordt geëxporteerd. In de ruim vijftien jaar dat men nu voeder voor kleine dieren maakt, heeft het bedrijf een snelle expansie doorgemaakt. Dat resulteerde te vens in steeds weer nieuwe uitbrei dingen. Zo bekronen enkele zeer hoge silo's het silhouet van het be drijf in Meeuwen, waarvan de mo len overigens toch de grootste blik vanger blijft Ook echter voor ad ministratie, directie en laboratorium werden nieuwe ruimten geschapen. Nog niet zolang geleden werd dit deel van de nieuwbouw in gebruik genomen. Het land var Heusden en Altena is ons ten zuiden van de Bergsche Maas wat vreemd. In wezen weet de doorsnee Langstrater er maar heel weinig vanaf. Het wijdse en vlakke land met leuke, intieme dorpjes. Vooral de noordrand heeft veel charme. Rijdend over de dijk van Heusden naar Woudrichem vindt men er de alleraardigste ver. gezichten, leuke oude boerderijtjes, die steeds meer in eer worden her steld. Daar in dat tot voor kort nog vrijwel geïsoleerd liggende gebied - door het ontbreken van vlotte uit valswegen naar b.v. Gorinchem - heeft zich altijd veel ondernemers- lust en -zin ontplooid. „De Witte Molen" van Meeuwen is er 'n voor beeld van. Ook,echter conservenfa- biiek Hak in Giessen, veevoeder bedrijf Schouten in Andel, een groot Zie onze waardevolle advertentie elders in dit blad. Stationsstraat 88, WAALWIJK Dezer dagen is een aanvang ge maakt met de stad Waalwijk te voorzien van een nieuw type PTT- brievenbus. In afwijking van de tot nu toe gebruikte brievenbussen is dit nieuwe type voorzien van 2 in- werpgleuven. Een der inwerpgleu- ven is bestemd voor de terpostbe zorging van de correspondentie voor de stad Waalwijk, terwijl de andere gleuf is bestemd voor de correspon dentie met overige bestemmingen. Het ligt danook in de bedoeling, dat het publiek bij het posten een duidelijke splitsing maakt tussen de post voor de stad en die voor de rest van het land. Van de zijde van de plaatselijke PTT- directie maakt men er ons op attent, dat een nauwkeurige opvol ging van de gesplitste terpostbe zorging heel wat narigheid met be trekking tot optredende vertragin gen kan voorkomen. Vooral bij bus- Lchtingen welke vanuit een cen traal punt (b.v. Den Bosch) worden uitgevoerd, zal zich het euvel van vertraging als gevolg van onjuiste terpostbezorging sterk doen gevoe len. In dit verband wordt tevens nogmaals een beroep gedaan op de medewerking van het publiek om aanduidingen als „Ter plaatse", „E/V", „Alhier" e.d. in adressen van lokale stukken niet meer te gebruiken. A11^ nieuwe bussen werden of wor. den aangebracht op de zelfde plaats waar de oude zich bevond. Hierop is evenwel één uitzondering. De brievenbus namelijk, welke zich bevond aan het voormalige post agentschap Besoyen (Grotestraat 65) is verplaatst naar de Tempelier straat/hoek Grotestraat aantal bedrijven in Werkendam hebben zich hier ontplooid tot fir ma's met nationale, Europese en wereldfaam. Het is vrij well ondoenlijk van de. ze ondernemersdrift in een tot voor kort nog sterk geïsoleerd liggende sieek in Nederland een oorzaak aan te wijzen. Zoals overal vind je ook in het Land van Heusden en Altena mensen met een ongebreidelde on dernemersgeest. In het gebied over de rivier, dat sterk agrarisch was en nog is, concentreerde de handels geest zich merkwaardigerwijs voor al tot de plaatsen Veen en Werken dam. Met z'n allen echter heeft men het Land van Heusden en Altena een verantwoorde basis gegeven voor een verder voortbestaan, een leven in welvaart voor grote groe pen mensen, die kunnen bouwen op een gezond bedrijfsleven in de streek. *K J' /i j WAALWIJK Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn Openbare vergadering Van woens dag 10 juni besloten de maxima van de arbeidstijden in de tuinbouw in overeenstemming te brengen met de reeds in de uitvoeringsbesluiten toegepase arbeidsstijden. Dit komt neer op een verlaging van 2300 tot 2260 uur per jaar. De werkweek voor de arbeiders, die tuinbonw- werkzaamheden verrichten, werd vastgesteld op maximaal 47,5 uur ((was 5o uur) en minimaal 37,5 uur twas 38 uur). Deze werktijdenver ordening geldt voor de duur van één jaar. IHHMHIIM M HMtt, i i i i i i i HEEFT HET blouses, rokken, shawls, vesten, jumpers, pantalons, zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. DOET HET plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, gespen enz. in naar: Heuvelstraat 14 jfï Linksboven: een gezicht op de fraaie molen met de fabriek. Onder en rechts: de heldere, ruime buiten- en binnenkooien met de duiven, waarnaar veel duivenliefhebbers komen kijken. WAALWIJK Tijdens de warme dagen in de week van 8-12 juni hebben vliegende coloradokevers zich over Nederland verspreid. In het gehele land moeten de telers van aardappelen, zowel landbou wers als particulieren, er rekening mee houden dat ook in hün aardap pelen coloradokevers kunnen zijn neergestreken om daar eieren af te zetten. De bestrijding van de kever heeft op dit moment niet veel zin, omdat nog enige tijd nieuwe kevers kunnen aanvliegen die ook weer eieren op de aardappelplanten kun nen afzetten (gele hoopjes eieren aan de onderzijde va de bladeren). Bijna alle kevers sterven na de pe- r^Mje^un^af zetting. Uit de eitjes komen, afhankelijk van de temperatuur, na 8-14 dagen de donkerrode larfj es met zwarte kop, die zich over de plant versprei den en deze snel kaal kunnen vre ten. De bestrijding moet op deze larven worden gericht. Iedere aard appelteler wordt daarom aangera den de komende weken zijn aardap pelen te controleren op de aanwe zigheid van de larven en bij het aantreffen deze te bestrijden. Op kleine aardappelveldjes of bij aan tasting van enkele planten kan dit gebeuren door wegvangen met de hand. Bij aantasting van grote opper vlakten zal men over moeten gaan tot bespuitingen. Hiervoor kan ge bruik worden gemaakt van lindaan-, cndosulfan, Chloorfenvinfos- of hep- tachloor-, dieldrin- DDT bevatten de middelen Het juiste tijdstip voor de bestrijding van de larven is aan gebroken als ze ongeveer de groot te van een tarwekorrel hebben be reikt. Particulieren met kleine opper vlakten aardappelen zullen door gaans het beste gebruik kunnen ma ken van de middelen die speciaal bestemd zijn voor insectenbestrij- ding in moestuinen. Deze middelen zijn o.a. verkrijgbaar 'bij vele zaad handelaren, dierenwinkels, drogis terijen en dergelijke. Indien geen, of voldoende bestrijding van de lar ven wordt uitgevoerd, of men doet dit zo laat dat reeds larven voor verpopping in de grond zijn gekro pen, dan is men in overtreding van de wettelijke voorschriften en kan een vervolging worden ingesteld.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1