wAAl wijkse en UnqstRAAtse couRAnt Havens brachten in Langstraatse gemeenten vele jaren welvaart Deltaplan brengt Waspik en Capelle moeilijkheden VAN MIL 1 Hengelaars VERGANE GLORIE OPNIEUW OP TE BOUWEN l K. Verhuist VADER aardbeienvla Banketbakkerij DE BAZAR 5 f 63,- Moeilijkheden gmmmmtm V.S.-troepen uit mmmm Waalwijk Labbegat Heren ringen Verzanden Gegraven Oude Maasje Jachthaven Waspik Keersluis Jordaanse twist ongunstig voor Israël Europa naar huis? Grote droogte brengt schade voor boeren 10 miljoen uit STER-pot voor dagbladen Voor al uw hengelsport artikelen, ook voor zee, naar: HoogeindelO Waalwijk Tel. 3618 DONDERDAGAVOND 18 JUNI '70 93e JAARGANG No. 49 De teho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent. Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inck.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJs.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" WAALWIJK Het Brabantse land is van oudsher niet zo ruim begiftigd geweest met water. Op school wordt het al geleerd. Zandgrond gemengd bedrijf en weinig rijkdom. Toch heeft de noordrand van de pro vincie echter niet zoveel te klagen. Sinds jaar en dag ligt daar namelijk de Maas, een van de grote rivieren die het deltagebied, dat Nederland heet, z'n gezicht heeft gegeven. De Maas is als regenrivier onmisken baar een bron van leven. In het verleden voor de Germanen, Batavieren en andere volksstammen, die in de delta leefden. Zij vingen er hun vis, gebruikten het aan de oever groeiende riet voor tal van doelein den, terwijl de vette klei aan de boorden van de stroom een rijke oogst van o.a. graansoorten garan deerde. Een oude foto van de drukte in de haven van Waalwijk. De foto werd gemaakt direct bij de Hervormde kerk aan de haven. De haven van Waalwijk is sinds enkele jaren een nieuw tijdperk binnengegaan. Daar namelijk werd een rechtstreekse verbinding gegra ven met de Bergsche Maas waar door de vaarweg aanzienlijk werd bekort. Het havenbekken werd ver. der uitgegraven en hoeft mede door de sluizen constructie niet meer te worden uitgebaggerd. Bij het dich ten van het Volkerrak zal ook de eb- en vloedbeweging van het Maas water verdwijnen met daarmee de kans op slibvorming voor de ha venmond. Diezelfde Maas heeft ook z'n to pografische betekenis. Rivieren, bergen, dalen, oerwouden enz. zijn namelijk als natuurlijke grens van oen land of streek van niet te ver waarlozen betekenis. In vroeger eeuwen is dit ook met de Maas zo geweest. De situering van de ves tingstadjes aan die rivieren - Den Eosch, Heugden, Woudrichem, Go- rinchem, Geertruidenberg enz. - onderstreept dat alleen maar extra. Die Maas was derhalve vaak getui ge van de verbitterde strijd tussen zuidelijke en noordelijke troepen, evenroed als ook in de laatste we reldbrand de rivieren vaak nog on overkomelijke barrières waren. De rivier en dus ook de Maas is van uitzonderlijke betekenis op tal van gebied. Over een van die facet ten gaat nu eigenlijk dit verhaal, namelijk over de talrijke havens. Van oudsher al. Neem nu eens dè Langstraat alleen. De keten van ha vens begint in Den Bosch en loopt via de Langstraat tot aan de zee- monding toe. Met wisselend succes hebben die havens zich kunnen handhaven. Die van Haarsteeg was in het begin van deze eeuw nog van belang maar is thans onder in vloed van de ruilverkaveling totaal reeds vanaf met Onix steen UW JUWELIER MET HET KLOKKENSPEL Grotestraat 260 Waalwijk Tel. 04160 - 4681 verdwenen. Onlangs werd het oude siuizencomplex dat midden in de weilanden lag nog door de genie opgeblazen. Heusdens rijksvlucht- haven en eigenlijk de hele rivier kant van de stad heeft een nieuwe dimensie gekregen door de plan nen om te komen tot de aanleg van een grote jachthaven. De volgende in de rij is de haven van Waalwijk. Deze liep in vroeger dagen door tot aan de oude Hervormde kerk. Fo to's uit het begin van de eeuw le ren dat het er vaak zeer druk was van in. en uitgaande schepen. Met de aanleg van de Maasroute werd bet laatste deel van de haven afge hakt. Ervoor in de plaats is een mo dern complex met sluis gekomen. Voor Waalwijk als ook voor de havens van Sprang, Capelle en Was pik gold de eeuwige strijd tegen de modder. De eb- en vloedbeweging van het Maaswater namelijk voer de elk etmaal twee keer een' grote hoeveelheid slib mee, die dan in de verre havenarmen en met name voor de ingang ervan bezonk en •daar regelmatig een dikke brij vormde, die een hindernis was voor de toegang tot de havens. Regelma tig moest er dan ook worden gebag gerd om die drempel op te heffen. Daarbij kwam, dat de meeste ha vens - Capelse haven, Labbegatse- haven in Sprang en Vrouwkesvaart- sehaven in Waspik - alleen bij hoog tij binnen te varen waren. De situering van Oude Maasje en Bergsche Maas verdient enige ver duidelijking. Van origine heeft de Maas namelijk een heel andere loop dan op dit ogenblik. Bij Pannerden komt de stroom ons land binnen. In het stroombed tot en met Den Bosch is nooit zoveel verandering geko men. Ter hoogte van Well en Bok hoven echter werd enkele eeuwen geleden als repressaillemaatregelen van de Bosschenaren tegen Heusden een dam opgeworpen, die de Maas een heel andere loop gaf. Daarvoor liep de rivier door tot de stad Heus den, maakte een zwaai naar het noorden en kwam via Wijk en Aal. burg, Veen, Andel Giessen, Rijswijk bij Woudrichem in de Merwede uit. De verschillende stroombedden zijn er oorzaak van dat het dorp Neder- hemert op een eiland ligt. Later werd de dam bij Well weliswaar weer doorbroken en Heusden had z'n rivier weer, maar iets van die oude bedding is nog steeds te zien. Rond de eeuwwisseling deed zich ■echter een nieuwe situatie voor. Toen namelijk werd begonnen, met de realisering van een plan, dat al jaren bestond. Met mankracht en machines begon men namelijk de verbinding te graven tussen Heus den en Keizersveer. Dwars doo het agrarische land kwam een breed en diep kanaal, dat de naam Bergsche Maas meekreeg. Nu was er al wel een oud riviertje dat van Heusden naar Keizersveer liep, maar dit had vrijwel geen betekenis, zeker niet tussen Heusden en Waalwijk waar het als vaarwater niet telde. Voor Waalwijk, Sprang, Capelle en Waspik is dat Oude Maasje ech ter van betekenis gebleven. Het gaf namelijk vanuit het westen een toe. voerweg over water naar de eigen havens. Dat betekende dat genoem de plaatsen vanuit bv. Rotterdam vlot te bereiken waren, maar wan neer een schipper uit het oosten kwam dan moest hij zich een forse omweg getroosten om deze plaatsen te kunnen bereiken. De gemeente Sprang-Capelle was met twee havens nogal rijk bedeeld. Sinds jaar en dag werden ze ge bruikt door vooral schippers met 'n taak in de agrarische sector zoals het laden van bieten, vervoer van hooi enz. De Labbegatsehaven in Sprang was niet zo erg in trek. Dat blijkt uit de meest recente cijfers. In '50 bezochten 63 schepen de ha ven, in '51 waren het er 75. Hoogte punt was '52 met 98 schepen. In '60 er '61 waren het er echter nog maar 47 en 36. Toen werd de haven opgeheven en dichtgegooid. De Capelse haven heeft altijd iets meer in de belangstelling gestaan, mede door de daar gevestigde be drijven. In '52 bezochten er 124 sche. pen de haven, in '60 waren het er 152 en in '61 waren het er 80. Deze haven werd gehandhaafd Men kwam zelfs tot het uitgraven van 'n soort zwaaikom aan de rand waar van een stijger werd gebouwd met ligplaats voor zo'n dertig plezier vaartuigen. Dit laatste lijkt voorlo pig een mislukking. De stijger werd namelijk zo goed als niet gebruikt. Bekend is verder, dat de gemeente Sprang-Capelle met het plan loopt aan dit havenbekken een industrie. terrein(tje) te beginnen. Of dit ooit zal worden gerealiseerd, is moei lijk te voorspellen. De haven van Waspik werd enke le jaren geleden nieuw leven inge blazen. Vlot achter elkaar verrezen er enige bedrijven, die voor een deel zijn aangewezen op vervoer over water. De kade werd er wat aangepast en de toegangsweg sterk verbeterd. Van enige activiteit ge tuigt ook het scheepswerfje, dat nogal wat vaartuigen trekt. Was pik was trouwens - evenals Capelle - voorheen de walplaats van een gro te groep schippers. Van de oudere garde wonen er nog steeds. Het hui. dige schippersgeslacht zocht later z'n domicilie echter elders. De ha vens in Capelle en Waspik zullen v/el blijven bestaan. Dat laatste is natuurlijk vlot ge steld. Hierbij speelt echter één fac tor een voorname rol, namelijk de beslissing over de wijze waarop het Oude Maasje ter hoogte van Kei zersveer zal worden afgesloten of A s In Jordanië woedt een broeder strijd, die op het oog gunstig lijkt voor Israël, doch dit in wezen niet is. Menigeen zou denken dat ver deeldheid en strijd in de Arabische wereld de strijd tegen Israël niet ten goede komt, doch het tegendeel is waar. Tot op heden was koning Hoessein van Jordanië een westers georiënteerde en gematigde vorst, die, waar dat mogelijk was, tracht te de fanatieke, guerilla's van de di verse verzetsorganisaties in zijn land in toom te houden. Deze houding van de vorst is in wezen aanleiding tot de strijd. De Arabische guerilla's wensen de'vol ledige vije hand te hebben in de landen, die genzen aan1 Israël. Een voorspel hiervan zagen we reeds in Libanon, waar de gematigde rege ring ook al de handen vol heeft om de guerilla's te beteugelen. In Jordanië is het nu uitgelopen op een rechtstreeks treffen en in weerwil van een compromis, geslo ten tussen koning Hoessein ener zijds en Arafat, de leider der gueril la's anderzijds, blijkt nu, dat de ex tremen van beide zijden niet rusten, voordat er een definitieve beslissing is gevallen. Dat zou een escalatie van de strijd tussen Israël en de Arabische buurlanden tot gevolg kunnen hebben. In de Verenigde Staten is een voorstel ingediend in het Huis van Afgevaardigden om 50.000 man Amerikaanse troepen uit Europa te rug te trekken Dit zou de defensie- last van de VS belangrijk verlich ten. In de NATO is men van mening, dat een dergelijke terugtrekking het huidige militaire evenwicht tussen oost en west ernstig zou verstoren. Er circuleren geruchten, dat de NA- TO-landen het voornemen koeste ren om de V.S. een vergoeding aan te bieden, wanneer zij deze troe pen in Europa laten. Ook wordt overwogen, of de NATO-landen zelf hun defensieve kracht zouden kunnen opvoeren, om op die manier het evenwicht te bewaren. Veel zal echter afhangen van de diverse re geringen van de aangesloen part- nerlanden. De V.S. menen, dat nu 25 jaar na de oorlog en bij de heer sende welvaart in Europa het toch niet meer nodig zou moeten zijn, dat de Amerikaanse troepen zo'n belangrijk deel van de verdediging van West-Europa voor 'hun rekening nemen. De Europese NATO-landen zouden nu toch zelf in staat moeten zijn hun eigen verdediging in stand te houden, met de VS als reserve. Een en ander zal echter nog een moeilijk oplosbare kwestie worden. met afgesloten. Het sluiten van het Volkerrak in het kader van de Del tawerken vergt namelijk een aantal aanpassingen in het stroomgebied van de Maas. Zo ook in de Lang straat. Het is een bekend feit, dat met name door de gemeentebestu ren veel wordt aangedrongen op het maken van haast met bedoelde aanpassingswerkzaamheden, ten eerste ten gerieve van de gemeen telijke industrieterreinen en en ha vens en ten tweede terwille van de agrarische bevolking, die in het ge bied ten noorden van de Maasroute nog bouw- en weidegrond heeft lig gen. Afdamming van het Oude Maasje betekent een ramp voor de industrie die op vervoer over water is aangewezen. Een keersluis, die alleen behoeft te worden gebruikt bij sporadische extra hoge water standen verdient veruit de voor keur. Van de beslissing van Rijks waterstaat met name is de toekomst van het noordelijke deel van de Langstraat afhankelijk. Insiders zijn het er echter allemaal over eens ■dat in wezen de verwachte beslis sing te laat komt. Men had al bezig moeten zijn met het werk. De Capelse haven moest en moet nog regelmatig van z'n aanslibsel worden ontdaan. Op de foto is duidelijk te zien welke problemen een lage waterstand voor het binnenvaren met zich meebrengt. Een (boterletter) voor dat is een fijn idee of een frisse voor een zonnige dag! GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160 - 2312 De langdurige droogte van de af gelopen weken - circa 30 dagen - betekent een ramp voor vele boe ren. In de gebieden van de zware kleigronden moet men rekenen op een halve oogst. De schade is uiteraard pas te be rekenen, als de oogst is binnenge haald. Toch staat nu al vast, dat die schade vele miljoenen guldens groot zal zijn. De graanoogst is slecht en de bietenoogst dreigt zelfs geheel verloren te gaan. De ooorzaak ligt aan de lange winter, gevolgd door een zeer natte periode, zodat men pas laat kon gaan zaaien. Kort daarop volgde echter de droogteperiode, waardoor het zaad weinig kans kreeg om te kiemen. De planten, die wel boven de grond komen, groeien nauwelijks door gebrek aan water. Ook de veehouders hebben proble men, want waar het gras verdwijnt wordt de grond geel en kaal. Het vee moet worden bijgevoerd, het geen grote kosten met zich brengt. Het kabinet heeft besloten de dagbladen voor de jaren 1970, 1971 en 1972, jaarlijks tien miljoen gul den uit de opbrengst van de STER- reclame ter beschikking te stellen. Van dit bedrag zal vijf miljoen gul den onder alle dagbladen worden verdeeld, terwijl de andere vijf mil joen gulden zullen worden verdeeld onder die dagbladen, die kunnen aantonen, dat zij zich nog niet vol doende hebben kunnen aanpassen 'aan de situatie, die is ontstaan na de invoering van de reclame op ra dio en televisie Hiervoor zal naar schatting ongeveer eenderde deel der dagbladen in aanmerking ko men. Op die manier hoopt de rege ring een bijdrage te leveren tot het in stand houden van de zo fraai de mocratisch gevarieerde Nederland se pers. ALLEENVERKOOP VOOR WAALWIJK VAN KENZO-ARTIKELEN

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5