wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Voor Turken van Lips N.V. nieuwe huizen in Elshout roei- •riljant Katholiek Maatschappelijk Centrum wil regionale samenwerking VADERDAG Juwelier STASSAR NORBERTUSGESTICHT WORDT AFGEBROKEN Twee gedeelten Bevolking Nieuw Waalwijks instituut in jaarverslag 1969 Aktiviteiten Tien procent van personeei buiten landers Woonhuizen KADO-TIP: Fa. W. Hens Zn Klooster S sitegratie Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil. Beginprijs reeds vanaf 126,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant. U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort., zo groeit uw bezit! Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groei-briljant II Opname van hulpdienst mogelijk Van de grond Jaarverslag Ideale vloerbedekking I 25.— I 29.— f 42.- aliia PARKET Pakketje met o.a. pillen verloren Hulpdienst Hulpeenheden Sf Geef Vader g een persoonlijk cadeau g Dit weekeinde huldiging van Wit Zwart B r a ha n t—Zee i a n d op MEO-terrein Waspik DONDERDAGAVOND 18 JUNI '70 93e JAARGANG No. 49 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIEI .EN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" ELSHOUT - De huisvesting van buitenlandse gastarbeiders, die in dienst van de N.V. Lips in Drunen zijn, zal grondig worden veranderd. Het Tur kenpension aan de Kerkstraat in het dorp Elshout - het voormalige Nor- bertusgesticht - zal namelijk worden afgebroken. Ervoor in de plaats komen vier woonhuizen waarin de buitenlandse arbeiders, die hier zonder hun gezin vertoeven, onderdak zullen gaan vinden. De houten barakken in Elshout, waarin een andere groep arbeiders is ondergebracht, zal blij ven gehandhaafd. "Het is naar mijn smaak absoluut niet goed om de hier verblijvende buiten landse arbeiders een versnelde inte gratie in het Nederlandse volk op te dwingen. Als je dat erdoor drukt dan schep je hemelhoge problemen. Denk alleen maar eens aan de enorme af stand die erdoor ontstaat tussen de hier werkende man en zijn nog in Turkije, Marokko, Griekenland of waar dan ook verblijvende gezin. Als die man in zijn land terugkomt dan zal hij een enorme mentale en mate riële stap terug moeten maken. Als je hem in z'n eigen doen laat, z'n eigen huisvesting laat verzorgen, z'n eigen potje laat koken, dan went zo'n man veel geleidelijker in Nederland en de omgang met landgenoten maakt later, als hij besluit terug te gaan naar z'n land, de afstand niet zo groot". Als personeelschef hij de N.V. Lips in Drunen heeft de heer J. Hand- graaf bijna dagelijks met gastarbei ders te maken. Vanaf 1966, toen de eerste buitenlandse arbeiders in het bedrijf in Drunen hun intrede maak ten, heeft hij zich verdiept in de pro blemen, die de gastarbeiders met zich brachten. Niet alleen in Nederland echter had hij contact met de gast arbeider. Ook was hij enkele keren in o.a. Turkije, waar hij de werving van nieuwe groepen regelde. Met na me tijdens die wervingscampagnes deed hij veel ervaring op. Een levens wijsheid, die helemaal tot uitdrukking komt in zijn standpunt over deze ma terie. Deze zaak komt aan de orde bij een gesprekje over de béhuizing van het allerbelangrijkste deel van de buiten landse arbeiders. Het merendeel van de circa 140 Turken en 19 Marokka nen, die in Drunen werk gevonden hebben, is gehuisvest in het voorma lige Norbertusgesticht, 'n oud kloos ter in het dorp Elshout. op enkele kilometers van Drunen. Een Norber tusgesticht dat overigens- zal ophou den te bestaan. De firma Lips heeft namelijk grote plannen waar dit de huisvesting van de gastarbeiders betreft. Het oude gesticht gaat tegen de grond. Ervoor in de plaats komen vier aangepaste woonhuizen waar de mannen een nieuw en riant onderkomen hebben. "We doen dit echter beslist niet om dat het oude klooster niet meer aan de voorwaarden zou voldoen. Elk jaar wordt op ons verzoek de huisvesting in Elshout door het ministerie van Sociale Zaken gecontroleerd. Nog geen enkele keer zijn er van deze kant klachten gekomen over de kwaliteit van de behuizing. Wat voor ons ver der belangrijk was, was dat de be woners ervan nooit klaagden. Naar mijn smaak hebben ze het best naar hun zin. Ik dacht ook, dat ermee be antwoord wordt aan mijn eerste op merking, n.l. vrijheid in doen en la ten en veel contact met landgenoten". De huisvesting in Elshout bestaat Een reproduktie met of zonder OMLIJSTING LIJSTENMAKERIJ Grotestraat 163 i Waalwijk Tel. 04160-2370 eigenlijk uit twee gedeelten. Zo is er het oude klooster waar ongeveer de helft van de gastarbeiders onderdak vinden. En daarnaast is er een com plex houten barakken waarin 'n an dere groep onderdak vindt. Die ba rakken, die nog nieuw zijn en alle comfort hébben, zullen blijven be staan. De vier woningen komen op de plaats van het klooster. Nieuwbouw en barakken zullen echter een geheel, een gemeenschap blijven vormen. Door slechts weinig inwoners van Huize Norbertus zal dit als een ver lies gekarakteriseerd worden. Tiental len jaren geleden kwam het van de grond om de fraters, die met name voor het onderwijs ter plaatse zorg den, te kunnen huisvesten. Toen de religieuzen vertrokken, kwam het na de oorlog - tussen '40 en '45 waren er nogal wat onderduikers verstopt - nog geruime tijd beschikbaar als huisvesting voor 166 gerepatrieerden uit Indonesië. In '66 tenslotte werd het ingericht als woonruimte voor de gastarbeiders. Toch wil de heer Handgraaf nog wel een voorbeeld van een harmonische integratie geven. "In Drunen hebben we daarvan een voorbeeld. Daar heb ben we namelijk dertien Turkse en twee Marokkaanse gezinnen 'n eigen woning kunnen geven. In zo'n geval ligt de situatie anders. Deze mensen zijn hier dan met vrouw en kinderen. Die kun je door de gemeenschap la ten opnemen, omdat dan de vrouw en ook de kinderen meegroeien in het nieuwe leefmilieu. Wanneer zo'n ge zin onverhoopt terug gaat naar het land van herkomst - velen blijven hier overigens dan geeft dat veel minder problemen als wanneer je zo'n afstand schept tussen man en vrouw apart". Over de wijze, waarop de gastarbei ders door de inwoners van het dorp Elshout zijn opgevangen, wil de heer Handgraaf nog wel iets kwijt. "Di verse mensen hebben al opgebeld om te vragen of de Turken vertrekken gingen. Dat zouden ze zeer spijtig vinden. En niet alleen commerciële belangen spelen hierin mee. Men heeft de groep vreemdelingen leren waarderen en volledig geaccepteerd. En tot slot nog even dit. Een van de kruideniers in Elshout heeft zelfs 'n heel assortiment artikelen aange schaft om aan de wensen van de bui tenlandse kopers te kunnen voldoen. De mensen uit het pension vertellen het door en op dit ogenblik komt men al uit de hele streek om wat etens waren te kepen, die uit het land van herkomst komen. De geste van die plaatselijke kruidenier wordt bijzon der op prijs gesteld". I J. K. VERHULST Uw juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk Tel. 04160-4681 WAALWIJK - De nog zeer jonge Stichting Katholiek Maatschappelijk Centrum in Waalwijk heeft deze week het eerste jaarverslag uitgebracht. De behandelde materie had betrekking op de gebeurtenissen sinds de start in '69 van dit overkoepelende orgaan in Waalwijk. Dinsdagavond werd het bestuur tijdens een bijeenkomst in de Herman Broerenschool officieel aan de aanwezigen voorgesteld. Daarnaast werd de adviesraad van de stichting gëïnstalleerd. Drs. A. Stadhouders, direkteur van het Diocesaan Maatschappelijk Centrum en samensteller van het structuur rapport naar aanleiding waarvan het KMC van de grond kwam, hield er een inleiding. Over de gebeurtenissen dinsdag elders meer. Los daarvan bleek de heer A. de Waal, voorzitter van het stichtings bestuur, bereid enkele zaken nader toe te lichten. Het hanteren van de aanduiding Katholiek in de naam van de stichting heeft als oorzaak, dat het nu van de grond gekomen initiatief nog zuiver op r.k.-basis is geschoeid. Men bundelde in de stichting name lijk de instituten die per parochie al veel langer bestonden. Daarbij komt nog, dat de protestants christelijke gemeenschap nog niet zo lang gele den met een eigen regionaal interker kelijke instituut van start gingen. "Wij pretenderen niet voor de hele gemeenschap te werken. Dat inter kerkelijke orgaan en onze stichting bestaan voorlopig nog naast elkaar". De heer De Waal zegt echter graag verder te zien. "We zijn nu in de ge meente Waalwijk gekomen tot een Maatschappelijk Centrum. We zou den graaig tot een regionaal samen werkingsverband 'k'omen. In Drunen en Kaatsheuvel zou er wel belang stelling voor bestaan. Waarschijnlijk zullen besprekingen binnenkort op gang kunnen komen. Missschien ook dat aan deze materie via het stadsge west iets kan worden gedaan. De pro testantse gemeenschap in de streek is ons op dit punt voor. Ik hoop echt, dat als wij regionale samenwerking met deze groep op gang kan komen". Mej. M. Hoffmans, hoofd van het bureau, dat in het voormalige, zieken huis is ondergebracht, wil nlog iets kwijt over het verleden. "Het maat schappelijk werk was voorheen paro chieel gebonden. De man of vrouw, die zich hiermee bezig hield, moest zoiets als een duizendpoot zijn. Hij of zij had een omvangrijke taak. In de nieuwe constructie kan aan de zeer eigen taak van de uitvoerende kracht die de maatschappelijk werkster of werker toch is veel meer relief wor den gegeven. Binnen ons instituut zijn we dan ook tot een bepaalde taakverdeling gekomen. Wat mij erg pleziert, is dat we nu aan de echte ge meenschappelijke zaken veel meer aandacht kunnen besteden. Als team kom je er veel makkelijker toe leem ten in ons bestel te signaleren en te trachten zo'n gat op te vullen. Denk alléén maar eens aan de noodzaak te komen tot coördinatie van alle be staande voorzieningen, waar Iemand die hulp behoeft mee te maken krijgt. Drie mensen hebben zich na het ge reedkomen van het structuurrapport - de opdracht was daartoe verstrekt door het Stedelijk Charitatief Cen trum, dat reeds als overkoepelend or gaan fungeerde - bijzonder inge spannen om het Kafh. Maatschappe lijk Centrum van de grond te helpen. Dat zijn de heren J. A. de Waal, J. A. Swarts en pastoor P. Maessen. Zij zochten de mensen aan, die deel zouden moeten gaan uitmaken van de adviesraad. Dat zijn er nu ruim dertig. De heer De Waal hierover: "Wij hebben bewust gezodht naar mensen met bepaalde maatschappelij ke functies, die als adviseur(se) van uit die maatschappelijke positie een bepaalde inbreng z:ouden kunnen heb ben. Ik dacht dat we daarin heel goed waren geslaagd". De heer De Waal vertelt nog te rekenen op veel inbreng van de zijde der adviesraad. De Stichting Kath. Maatschappelijk Centrum heeft inmiddels een jaarver slag uitgebracht. Daarin komt tot uit drukking dat men zich ten doel stelt namens en in open communicatie met de bevolking ter plaatse een goede sociale dienstverlening te realiseren aan personen, gezinnen en groepen mensen. Dit met inachtneming van reeds op dit terrein werkzame vereni gingen ,en instellingen. Om zoveel mogelijk mensen te bereiken houdt men op verschillende plaatsen spreek uur, namelijk in het gebouw aan de Grotestraat 244a (dagelijks van 9 tot 10 uur, maandagavond van 6 tot 9 uur en dinsdag- en vrijdagmiddag van 2 tot 3 uur), Mr. Sprenger van Eyk- straat 2a (maandag van 7 tot 8 uur), dunvloeren mozaïek 9 mm stroken 22 mm vanaf PARKET Per m Vraagf gratis prospectus Bezoekt onze showroom, ook's zaterdags geopend Haven H 17, Breda 01600 - 37160* WAALWIJK Pas maandag j.l. is ontdekt, dat op vrijdag 12 juni in "Waalwijk een pakketje geneesmid delen is verloren. Dit moet zijn ge. beurd tussen Apotheek Pollman aan de Grotestraat en het St. Nicolaas Ziekenhuis. De inhoud bestond o.a. uit pillen, die bij overdosering ge waar voor de gezondheid kunnen op leveren. De vinder kan het pakketje alsnog afgeven bij het ziekenhuis of de politie. Loeffstraat 54 (achter) (woensdag morgen van 9 tot 10 uur) Alb. Thijm- straat 25 (dinsdag Van 2 tot 3 uur) en Burg. Verwielstraat 2 (woensdag van 2 tot 3 uur). Op verzoek van de heer P. van Vliet, initiatiefnemer en promotor van de particuliere hulpdienst ter plaatse, worden de mogelijkheden onderzocht te komen tot een voortzetten en doel matig functioneren van deze instel ling. Volledige integratie in 'het KMC is niet uitgesloten. Ook kent men voor dit jaar een aktieprogramma. Daarop staan verbetering van de fi nanciële positie van het KMC, per soneelsuitbreiding en bureauvoorzie ningen, verbetering van de pensioen voorzieningen voor het personeel, presentatie van het KMC, voorlich ting over taak en doelstelling, bevor dering van de samenwerking tussen personen en instellingen werkzaam op het terrein van de sociale hulpver lening, hulp bij de uitbouw van de stedelijke hulpdienst, realisering van het maatschappelijk werk tJb.v. zie kenhuispatiënten, nader beraad en studie over de mogelijkheden van het KMC om een bijdrage te leveren aan het plaatselijke en regionale welzijns beleid. In het jaarverslag komt men tot een opsomming van het werk, dat gedu rende 1969 werd verricht. Hierin komt tot uitdrukking, dat men in to taal een 6600 contacten met en over een cliënt had. De spreiding daarvan over de vijf parochies in Waalwijk is ongeveer evenredig. De meeste contacten had men op het bureau zelf of tijdens huisbezoeken. Men streeft er overigens naar zoveel mo gelijk mensen op het bureau te ont vangen. De 258 keren, dat er een nieuw contact in '69 tot stand kwam, gebeurde dit 171 keer op eigen ini tiatief, terwijl dat contact 8 keer op een andere manier werd aangeknoopt. Vanuit en via het KMC had men deel aan een aantal activiteiten in stad en streëk. Zo was er deelname in de werkgroep bijstand buitenlandse ar beiders. Ook neemt men deel in de studiegroep Open Bejaarden Werk. De gemeenschapsopbouw was een an der facet waarin men meesprak. Zo wel in Waalwijk Zuid als in Oost zijn er op dit punt initiatieven ontwik keld. Daarnaast begaf men zich op tal van gebied, zoals Bureau Huisvesting Kath. Gezinszorg, Invalidenhond en Thuisfront om op enigerlei wijze te kunnen bijdragen in de maatschappe lijke ontwikkeling van Waalwijk. (r« Zie onze waardevolle advertentie elders in $y| dit blad JC X Stationsstraat 88, WAALWIJK O SPRANG-CAPELLE - Ter gelegen- hend van 't behaalde kampioenschap van de vierde klas A en de promotie naar de derde klas KNVB speelt Wit Zwart morgenavond (vrijdag 19 juni) om zeven uur een huldigingswedstrijd tegen het eerste elftal van SSC. Het belooft een interessante ontmoeting te worden, waarvoor ongetwijfeld 'n grote belangstelling zal bestaan. De voetbalvereniging Wit Zwart houdt zaterdagmiddag ter gelegen heid van het kampioenschap van vier tot zes uur receptie in café De Ruij- ter. Op 26 juni zal de kampioenen met de reservespelers een feestavond worden aangeboden door Café De Ruijter. Een feestavond voor alle se nioren van Wit-Zwart is er cp 14 augustus. Voor de junioren staat een dagje-uit op het programma. De da tum is nog niet vastgesteld. Zaterdagmiddag om vier uur speelt hét zaterdagelftal van de afdeling Brabant tegen het elftal van de afde ling Zeeland. De wedstrijd wordt ge leid door de heer J. Maas uit Tilburg. GrenreChters zijn de heren C. en H. Faro. Voor het Brabants elftal zijn door de KNVB de volgende spelers uitgen'odigd: H. Aartsen, J. Aartsen en A. Raams, Post Boys; C. Geuze en P. Mijnshrugge, DEB; J. Bax en C. Timmermans, SSC; P. Deijkers, DVO G. van Dongen, Olympiia; P. Schip pers, Kogelvangers; J. van Strien, R. van der Vaart en A. Wintermans, Good Luck en M. Quirijns, NEO '25. SUCCES VOOR ATAK Op een tournooi in Uden drong het Waspikse Atak in de hoogste af deling door tot de tweede plaats in de eindrangschikking. Ook de jeugd deed van zich spreken met een le en een 2e prijs. KERKDIENSTEN Zondag 21 juni, Ned. Herv. Kerk, 9.30 uur ds. Schrijver, 18.30 uur ds. J. Ravesloot uit Veen. MEDISCHE DIENST Zaterdag 20 en zondag 21 juni neemt dokter R Wijffels de medi sche dienst in Waspik waar, tel. 250. WIJKVERPLEGING Gedurende het aanstaande week einde neemt zuster Vissers uit Geer. kruidenberg de wijkverpleging in Waspik waar. Tel. 01621-2292. AVOND-DRIEDAAGSE Donderdag 25 juni aanstaande gaat in Waspik weer de avonddrie- daagse van start. Er worden 2 rou tes uitgeschreven door de stichting Jeugdbelangen, één van 8 km en één van 15 km voor meer bedreven ■wandelaars. Voor deelname aan de 8 km tocht is een minimumleeftijd van 8 jaar gesteld Voor de 15 km komen alleen 11 jarigen of ouderen tot 2G' juni mogelijk bij H. van Doin- in aanmerking. Een leeftijdsgrens naar boven is er niet. Inschrijving is gen Bazar, Kerkstraat 10 en bij C. van Hooren, Carmelietenstraat 45. Op de dag dat het evenement start worden na 5 uur beslist geen deel nemers meer ingeschreven. Men vertrekt dit jaar weer vanaf de voormalige jongensschool in de Schoolstraat. Voor het eerst dit jaar vragen de organisatoren speciale aandacht voor het groepslopen Een speciale onderscheiding in de vorm van een beker wordt beschikbaar gesteld voor die groep welke zich het beste presenteert en die de bes te indruk maakt.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9