waalwijkse en lanqstRAAtse coimnt TREKPLEISTER IN COMBINATIE MET HAARSTEEGSE WIEL Vervoer van gehandicapte kinderen vaak kostbaar 1 Van Thulden-expositie in Noord Brabants Museum b Vestingen OUDERS WORDEN OP HOGE LASTEN GEJAAGD In Den Bosch van 3 juii - 14 september Speciaal voor de rust gestelde kampeerder Pachter Toestemming Historie Samenvoeging Apart type rechtsgeldig- Geen heid Hoger beroep Artïsten voor de maand juni Trio Bruno Gaccela Charlotte Opal Niarconic THE BLUE NOTE Tilburg WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 SPITSKOOL SLAVINKEN WORTELTJES MAANDAG 22 JUNI 1970 93e JAARGANG No. 50 \;\n het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredakteur: JAN TIEIJ5N Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2 ct. incJk.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJs.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Voor Fort Hedikhuizen in nabije toekomst recreatieve bestemming HEDIKHUIZEN Het werk achter de Hoge Maasdijk de officiële betiteling van Fort Hedikhuizen in het gelijknamige dorp dat tot de gemeente Heusden behoort - zal op korte termijn een geheel nieuwe be stemming krijgen. De Stichting VVV Heusden en Omgeving, die het fort met gracht, omliggende grond en fortwachterswoning van Domei nen huurde, is namelijk voornemens van het complex een camping te maken. Of de stichting het projekt zelf zal gaan runnen, is overigens een dubieuze zaak. Naar verluidt heeft men een particulier bereid ge vonden de exploitatie voor z'n rekening te nemen. In het plan zijn op genomen het scheppen van standplaatsen voor 50 caravans, de bouw van een aantal weekend-huisjes, enkele terreinen voor het plaatsen van tenten - binnen de wallen - het onderbrengen van diverse cam pingvoorzieningen als winkel, sanitair, administratie, toiletten enz. Twee objecten met een recreatie ve bestemming aan de voet van de Hoge Maasdijk tussen Hedikhuizen en Haarsteeg zullen - indien dit mogelijk is - tesamen tot ontwikke ling worden gebracht. Naast de camping in Fort Hedikhuizen is dat de Haarsteegse of Nieuwe Wiel. Een enorme waterplas, die achter bleef nadat een groot aantal jaren geleden een enorm gat sloeg in de Maasdijk en er een enorme massa water met groot geweld de achter liggende polder binnendrong. Na dat het water was weggevloeid, bleek er ter plaatse een reusachtig gat in de aardbodem achter te zijn gebleven. Door de jaren heen is er rond deze wiel een fraai stuk na tuurschoon gegroeid met fraaie bos- sages, dat nog maar door weinigen werd ontdekt. Ondanks het feit, dat de Haar steegse of Nieuwe Wiel op grond van de gemeente Vlijmen ligt, heeft de VVV van Heusden wel degelijk aan een combinatie met het fort gedacht toen men begon te werken aan de realisering van een cam ping. De coördinatie van beide pro- jekten leverde echter toch wel pro blemen op. Fort en wiel liggen echter zo dicht bij elkaar dat je het een niet van het ander los kunt denken. Inmiddels heeft men in Vlijmen ook niet stil gezeten. Zo is de wa terplas met omliggende grond in middels van eigenaar veranderd. De heer Van Wagenberg Festen uit Vlijmen verkocht het complex na melijk aan de gemeente Vlijmen. Deze liet een recreatieplan voor de wiel uitwerken. Dit voorziet in o.a. het scheppen van visplaatsen rond om, zwemgelegenheid, zonneweiden enz. In een later stadium zal het complex voorzieningen er mis schien kunnen worden uitgebreid. "UgB Tijdens de aanloopperiode onder vond de Stichting VVV nog een an dere moeilijkheid. Van Domeinen konden fort en omliggende grond wel worden gehuurd, maar zelf moest men tot een akkoord zien te komen met de man die het al eer der had gepacht. Dit lukte aanvan kelijk niet zo best, maar met hulp van de gemeente kwam men toch tot een vergelijk. De ambtelijke molen was daar mee in beweging gekomen. Voor verbouwing van dit bolwerk uit vroeger dagen krijgshistorisch is het overigens van niet zoveel belang geweest had men namelijk weer toestemming nodig van de „Menno van Coehoorn"-stiehting. Ook deze hindernis werd genomen. Er kwam de vereiste goedkeuring, mits men echter alles zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat zou laten. Ford Hedikhuizen dateert van 1861 en ligt binnendijks. In de annalen van Domeinen en de landmacht staat er het volgende over geschreven. Het fort bestaat uit een ronde aar den wal met weinig gelegenheid tot 't uitbrengen van flankerend vuur. In het werk op het terreiplein is in 1861 een bomvrije kazerne ge bouwd voor logies. Het fort diende om de inundatiesluit in de dijk van de oude Maasram ter plaatse te kun nen bestrijken met vuur. Het fort maakt deel uit van het zgn. Zuider- frontier, een reeks verdedigings werken van Bergen op Zoom tot en met Grave. Dit diende om zowel 'n aanval uit het zuiden (Frankrijk) te keren als om de troepen te dekken, die zich gereed maakten om naar 't zuiden op te rukken. Dit frontier kan grotendeels door inundatiën worden geedkt. Tot 1701 berustte de passieve ver dediging Frond Zuid voornamelijk vanuit enkele grote vestigingen als Bergen op Zoom, Breda, 's-Herto genbosch en Grave. In 1701 begon men volgens de plannen van gene raal Menno van Coehoorn met het sterker maken en moderniseren van die linie. Zo werden de inundatie mogelijkheden verbeterd en werden er kleinere werken aangelegd. Deze forten tussen de bestaande ves tingstelsels dienden nu eens voor het afsluiten van de schaarse wegen, dan weer ter verzekering van de inundatiemogelijkheden. Dit totale systeem had de naam Zuiderwater linie. Dit lag toen in de voorste of eerste lijn. Toen Zuid- en Noord-Nederland in 1815 werden samengevoegd, nam het belang van die eerste lijn af. Tegen de Franse grens aan werd namelijk een versterkte linie aange legd. Deze heeft in wezen maar tot 1830 dienst gedaan. In dat jaar na melijk kwam de afschaffing van Bel gië met politieke en militaire steun van Frankrijk. Het Zuiderfrontier kwam toen weer in de eerste linie te liggen. De verbeteringen die men daar toen begon aan te leggen, leidden tot de bouw van Fort Hedikhuizen. Bij K.B. van 9 oktober 1952 werd het werk ,als zodanig pas opgeheven. Voor de Stichting „Menno van Coe hoorn" een gezelschap leden was hier op zaterdag 13 juni j.l. nog op excursie geldt Fort Hedikhuizen door zijn ligging in het landschap, z'n esthetische geheel en de histo rie tot de weinige monumenten van geschiedenis en cultuur. De in Fort Hedikhuizen gedachte recreatieve voorzieningen zullen toch wel van een heel apart type moeten worden. Massa-recreatie en een zeer grote camping zijn geen haalbare kaart. De exploitant zal meer moeten mikken op de lang- kampeerder, die houdt van stilte, natuur, watersport en rust. De Maas is zeer dicht bij en ook de wiel biedt uitstekende hengelsportmogelij khe- den. De grote stad Den Bosch ligt op maar enkele minuten rijden met de auto en de in restauratie zijnde vesting Heusden is een van de an dere toeristische attracties op een steenworp afstand. De vervoerskosten van gehandicapte kinderen wegens schoolbezoek kunnen soms zeer hoog oplopen. De overheid houdt het aantal b.l.o.- scholen zo beperkt mogelijk uit economische overwegingen en daardoor worden de afstanden groter. Ouders van gehandicapte kinderen, die dikwijls toch al extra kosten hebben, staan daarom soms voor grote uitgaven van hun kinderen. Weliswaar opent artikel 13 van de Lager Onderwijswet 1920 de mogelijkheid, dat ouders, voogden of verzorgers van schoolgaande kinderen uit de gemeentekas een vergoeding kunnen krijgen voor de aan het schoolbezoek verbonden vervoerskosten, maar deze tegemoetkoming wordt in principe slechts verleend wanneer de financiële toestand van de betrokkenen daartoe aanleiding geeft. Het probleem is nu dat dit artikel door de diverse gemeenten heel ver schillend wordt geïnterpreteerd. In vele gemeenten worden de ver voerskosten van gehandicapte kinderen tot een sluitstuk van de be groting gemaakt. In het blad „Nederlandse Gedachten", een orgaan van de Anti Revolutionaire Partij, noemt drs. D. Koning het een schande, dat sommige gemeenten hun inwoners laten opdraaien voor de hoge vervoerskosten naar school. De entree tot het binnenste van het fort bestaat uit een onderaardse passage met aan begin en einde een zware deur. Terecht stelt drs. Koning dat meestal vervoersproblemen hebben ouders van gehandicapte kinderen wanneer hun kind naar school moet. De oorzaken zijn duidelijk. Ge meenten bouwen in iedere stads wijk en in ieder dorp tal van scho len voor gezonde kinderen. Maar uit economische overwegingen doet een gemeente dit niet in deze mate voor gehandicapte kinderen. Terwijl de gemiddelde afstand voor een gezond schoolkind mis schien 500 meter is, moet een kind dat bijvoorbeeld een Mytylschool bezoekt wellicht 20 km afleggen. Bij dergelijke afstanden komen uiteraard vervoersproblemen naar voren. Dit zou voor gezonde kinde ren ook het geval zijn, maar zij kunnen gebruik maken van het openbaar vervoer. Bij lichamelijk gehandicapte kinderen ligt dat meestal anders. Zij zijn op grond van hun handicap veelal aangewe zen op speciale busjes of op taxi vervoer. De kosten hiervan lopen gemakkelijk op tot zo'n 150, per maand. Op grond van art. 13 der Lagere Onderwijswet vergoeden sommige gemeenten de vervoerskosten voor het overgrote deel of soms hele maal. Maar andere gemeenten, gaan hiertoe alleen over, wanneer de ouders van het gehandicapte kind een zeer laag inkomen hebben. „Zolang de ouders geen droog brood eten, worden zij geacht de vervoerskosten zelf te kunnen be talen". Iedere gemeente interpreteert 't betreffende wetsartikel dus op zijn eigen manier. Voor de toch al zo Het interieur van Fort Hedikhuizen verkeert in puike conditie. Er zijn meer van dit soort ruimten, die bij ombouw tot camping voor tal van doeleinden gebruikt kunnen worden. zwaar belaste ouders van gehandi capte kinderen is er dus geen rechtsgelijkheid. Drs. Koning haalt het geval aan van een ambtenaar, die van de gemeente slechts de helft van de taxikosten voor zijn kind 100,per maand) vergoed kreeg. Hij had de pech in de ver keerde gemeente te wonen. De man maakt later een promotie en ver huist naar een andere gemeente. Daar behoeft hij voor de reiskosten van zijn kind slechts een bijdrage van 6,50 te betalen. Kortom, dat scheelt hem liefst f 38,50 Het ministerie van onderwijs kan op deze feiten geen commentaar geven. De interpretatie van art. 13 van de Lager Onderwijswet wordt nu eenmaal aan de gemeenten over gelaten. Maar drs. Koning wil graag van dit stuk gemeentelijke autonomie af. Hij meent dat het betreffende wetsartikel in sommige gemeenten niet op een eigentijdse wijze wordt uitgelegd. Een minder sociaal voelend gemeentebestuur kan de wettekst op enge manier in terpreteren en dat gebeurt in de praktijk maar al te dikwijls. Drs. Koning pleit voor wijziging van de wet in die zin, dat de ge meenten verplicht worden de ver voerskosten te betalen. Wanneer de overheid uit economische overwe gingen het aantal b.l.o.-scholen zo beperkt mogelijk houdt, zodat de afstanden voor de gehandicapte kinderen groter worden, dan moet dezelfde overheid de ouders niet la- Den Bosch - Van 3 juli tot 14 sep tember organiseert het Noord-Bra bants Museum te 's-Hertogenbosch een tentoonstelling van het werk van Theodoor van Thulden, die on geveer 300 jaar geleden op 63 jarige leeftijd overleed en op 12 juli 1669 in zijn vaderstad, den Bosch werd begraven. Hij was de oudste zoon van de Bossche lakenkoopman Jaco bus van Thulden en reeds op 20 ja rige leeftijd verwierf hij de mees tertitel als schilder bllijkens het re gister van het Lucasgilde. Op grond van één enkele latijnse vermelding neemt men aan dat van Thulden leerling van Rubens is ge weest al staat slechts vast dat hij - zoals zo vele anderen - stellig diens invloed onderging en mogelijk zelfs zijn medewerker is geweest in Antwerpen, in welke stad hij huw de met Rubens petekind Maria van Balen (1635). Reeds voor 1635 had van Thulden in Parijs en Fontaine- bleau gewerkt. Na deken van het Antwerpsche schidersgilde te zijn geweest ver huisde hij omstreeks 1644 naar Oir- schot, maar enkele jaren daarna woonde hij in 's-Hertogenbosch waar hij - met een mogelijke on derbreking voor de vervaardiging van de schilderijen voor Huis ten Bosch (in Antwerpen geschilderd?) - verder tot zijn dood verbleef. Hoewel Theodoor van Thulden ze ker niet behoort tot de Groten der schilderkunst uit onze gouden Eeuw is zijn werk interessant genoeg om het eens onder de aandacht van een groter publiek te brengen, temeer omdat het meest belangrijke wer ken voor dat grotere publiek ge woonlijk ontoegankelijk zijn. Door bijzondere welwillende medewer king van het Gemeentebestuur is het namelijk mogelijk geworden een aantal belangrijke werken uit het stadhuis, die op dit ogenblik nog in restaurant zijn, te exposeren, al vorens zij hun vaste plaats in de Burgemeesterskamer weer gaan in nemen. ten opdraaien voor de stijgende vervoerskosten. Nu is een wetswijziging altijd 'n tijdrovende zaak. Daarom meent drs. Koning dat onwillige gemeen tebesturen door Gedeputeerde Sta ten en/of het ministerie van onder wijs gedwongen moeten worden de vervoerskosten voor hun rekening te nemen. Ouders van een schoolgaand ge handicapt kind, die bij het gemeen tebestuur nul op het rekwest krij gen, doen er goed aan hoger be roep te tekenen bij Gedeputeerde Staten en eventueel daarna bij de Kroon. Ouderverenigingen moeten bij de minister en de Kamer de aan dacht voor deze zaak wakker pro beren te roepen. En is deze materie ook niet iets voor televisie-ombuds man Drs. van Dam? Het is niet mogelijk de grote wer ken van zijn hand uit de Oranje zaal van Huis ten Bosch elders te exposeren Daarom zal gedurende de -tentoonstelling in de aula van het museum een permanente diaprojek- tie plaatsvinden waarin een uitge breide reportage van deze zaal is opgenomen. Voor de Mariakapel van de Brussel se St. Goedele heeft van Thulden in 1656 de ontwerpen voor de ramen gemaakt. In 1771 zijn deze cartons teruggevonden en van één der ra men zal een deel van de op ware grootte getekende voorstudie wor den tentoongesteld. De van van Thulden bekende en aan hem toegeschreven tekeningen benevens 3 bundels gravures zullen eveneens aanwezig zijn. Hieronder valt de spektakulaire uitgave van de Pompa, de „Blijde Intrede" van Ferdinand van Oostenrijk in Ant werpen die op 7 april 1635 plaats vond. Onder leiding van Rubens werd de stad feestelijk versierd met poorten, en van Thulden kreeg op dracht van het stadsbestuur dit feest in een met gravures verlucht boek te vereeuwigen. Door allerlei oorzaken is dit werk eerst in janu ari 1643 uitgegeven. MUZIEK STRIPTEASE en JONGLEUR Geopend van 22.00 uur tot 04.00 uur. VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 39 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1