Koninklijke verdienste bij ere-penning van ij 80-jarig bestaan Waalwijkse vestigden zwemmers(sters) nieuwe records Geslaagde elfde J. de Rooy wandelmars door Spr.-Capelle GYRJ Telefoniste NU de meest onderscheiden harmonie van ons land 2 DE ECHO VAN HET, ZUIDEN VAN MAANDAG 22 JUNI 1970 2 3 Bn Loon op Zand op muzikaal gebied veel mogelijk De plechtankers Centrum van cultuur Wimpel Bortdsinsignes Geschiedenis Auto-rally Loon op Zand IN ZAMEL AKTIE VOOR HET NEDERLANDSE RODE KRUIE CARAVAN LOONOPZAND Met de mars .Fadango' van Fr. Perkins door de ju bilerende harmonie werd zaterdagmiddag de huldigingsbijeenkomst in zaal Convordia geopend onder leiding van haar dirigent de heer Sef. rijpers. Het deed de voorzitter van het feestcomité, dhr. Eijkemans genoegen dat deze huldiging in het eigen home van Concordia werd gehouden. Hij deed een korte terugblik naar de voorbije periode en zei dat het korps een bijzondere levensvatbaarheid heeft gehad. De harmonie heeft veel vererende uitnodigingen gehad, zodat haar bestaan in het land en zelfs erbuiten een ieder zowat bekend is. De inspanning die de muzi kanten en het bestuur zich heeft getroost is niet tevergeefs geweest. Hij hoopte dat het corps zich op het huidige niveau zal blijven handha ven. Namens het comité overhandigde hij een trompet aan de Ere voorzitter, de heer Van Hoorn sr. Dit is bijeengebracht door de actie onder de bevolking. Om ook de overleden muzikanten te gedenken speelde Concordia „In termezzo Symphonica" van Mascag- ni, een deel uit Cavaleria Rusticana. Hierop kreeg burgemeester L. van Erp het woord om bij de mijlpaal van 6o jaar even stil te staan. Bij 't 50-jarig jubilée is uitbundig gefeest, maar nu is het ook op zijn plaats, aldus de burgemeester, het corps te fêteren. Het is een boeiende zaak in de gemeente twee korpsen te heb ben in het kleinste deel van de ge meente, in Loonopzand-dorp, maar vooral te zien hoe deze musiceren. Het is bijna in Nederland onmoge lijk, maar in deze kleine gemeen schap Loonopzand gaat het. De geschiedenis aanhalend, dat voor meer dan ÏC'O jaar de twee bierbestaande harmonieën; Het Hoonn- en Veldmuziek door het pa- tricaat op het kasteel bijeenge- -bradht om er één goede harmonie van te maken was een samenbunde ling van krachten, maar dit is niet gebleven. In 1910 splitste een deel hiervan af in de vorm van een zatiggvereniging welke ook eens muziek ging maken. De naam was ras gekozen: ondanks de tweespalt werd het een Concordia of Een dracht Dit laatste dankte de nieu we harmonie aan het overgenomen vaandel en instrumenten van Ne- derthe-mert, 'die terziele was. Zij nam de naam over, om de toekomst in te gaan. De burgemeester stelde dat de naam nu eendrachtig geldt voor het hele dorp, om zo samen - de bevol king - voor te gaan en beide corp sen bestaanszekerheid te verschaf fen. Er is een Koninklijke- en een Koninklijke Erkende Harmonie; 't zijn juridische termen, maar op de ze dag - 20 juni 1970 - 'heeft de Ccxm- misaris van de Koningin van Noor- Brabant, de heer Ko-rtmann bemid deld ook een koninklijke titel aan Concordia te verlenen. HJVI. de Ko ningin heeft n.l. aan Concordia De Ere-penning van Verdienste, dat 'n koninklijke verlening is, laten uit reiken. (dezelfde verdienste die Feijenoord onlangs heeft verkregen voor buitengewone aangelegenhe den in 's Lands belang). Voor Con cordia gelden de prestaties hi,er op muzikaal gebied. Die burgemeester overhandigde de penning met oorkonde aan de heer van Hoorn sr. en 'bracht hierop een toast uit voor het welzijn van deze harmonie welke ZO' hoog staat aan geschreven. Een telegram van de Commissaris vrerd voorgelezen. De burgemeester was nog sajet aan het einde van zijn latijn, want hij had een cadeau voor de heer Koos van Loon (81), welke de enigste overlevende oprichter van de harmonie is. Dan was een hulde aan de heer 'Sef Pijpers op zijn plaats. Hij noemde hem een eminen te musicus uit het Brabants Orkest welke zijn kunde uitdraagt in de harmonie. Hij bewonderde de heer Pijpers als artiest en de wijze waar. op hij 'zijn talent benut. De gemeen^ telijke overheid had voor hem een presentje in de vorm van een cou vert met inhoud. Dan waren er ntog mensen die de opleiding en de al gehele leiding in het corps verzor gen. Het waren de heren Karei Jansen, tweede dirigent en Harry van Breugel. De eerste kreeg de zil veren medaille verbonden aan de Orde Van Oranje Nassau en de tweede het brons in deze orde. De heer van Breugel heeft zich bijz'on- der verdienstelijk gemaakt voor de lessen van de jongere muzikanten. Direct hierop werden de onderschei dingen opgespeld en werd door het corps Het Wilhelmus gespeeld. De burgemeester heeft op deze dag oog in oog willen staan met vele Loonse mensen en heeft dat in zijn felioitatierede heel wel laten uitkomen. Hij vroeg om een Con- cordiale samenwerking tussen de corpsen, de opleiding van muzikan ten-, de Stichting Jeugdbelangen, 't concertbezoek en- ontplooiing van muziekkansen. Mogelijk is er toe komst voor snaarinstrumenten-op leiding in gemeente. Pastoor Simons kreeg het woord en huldigde het corps op zijn ge ëigende wijze. Ook deze sprak over de j eug-d vorming, het onderling 'ge noegen en ontplooiing. Hij zei dat de muziek het centrum is van cul tuur in de Loonse gemeenschap. Beide corpsen moeten elkaar in evenwicht houden willen zij de hoogste trap blijven behouden. Dit alles w,erd onderstreept met het eer ste deel van „Drieluik" van Oscar van Hemel. De heer Sweens, voorzitter van de R.K. Federatie van Muziekgezel schappen zei dat hij met graagte naar Loon was gekomen gezien de vele relaties die hij hier had. Zijn komst had voor insiders de hoogste betekenis, want Concordia is uit de voorgeselecteerde concoursen als hoögste uit de bus gekomen. Hij zei, dat Concordia de primus interparis is, want zij heeft verreweg de mees te onderscheidingen bekomen. Het werk van de heer Pijpers aan Con cordia besteed is ten volle beloond. Hij heeft Concordia gevormd naar zijn hand Het is geen platonische liefdesverklaring dié Men voor dit corps heeft, het is een echte liefdes verklaring van de Federatie aan de ze harmonie. Concordia heeft hier een maatschappelijke betekenis en hiervoor geldt, dat een nuttige vrije tijdsbesteding even belangrijk is dan de arbeid. Spreker zag graag dat Afgelopen zaterdag 20 juni nam de Waalwijkse Zwemvereniging met 32 zwemmers en zwemsters deel aan de tweede rayonwedstrijd te Dongen. Op de recordlijst, in nieuwe opzet, konden weer 3 nieuwe Waalwijkse records bijgeschreven worden. Peter Schalken tekende voor 'n nieuw record op de 100 m vrijeslag voor jongens onder 14 jaar en bracht het op 1.30.4. De 4 x 50 m vrijeslag es tafetteploeg, jongens onder 14 jaar, werd eerste met een tijd van 2.44.4, wat tevens een nieuwe Waalwijks re cord is. De ploeg bestond uit: Peter Schalken, Wil fried de Mul, René de Bruyn en Jos Klerks. Het kwartet onder 12 jaar bracht het record 4 x 50 m vrijeslag estafette op haar naam met 3.39.9. Het kivartet bestond uit Jack Mutsaers, Jan Houweling, Fr. v. d. Wiel en Arie Louter. De gehele uitslagen voor WZV RB zijn: 50 m vrijeslag jongens onder 10 j: Laurens Pelk 1.21.4. 50 m schoolslag meisjes onder 12 j: Margo van Veldhoven 54.1; Truus Timmermans 54.4; Marie-Louise van Outheusden 56.2; Jolanda Vermeer 59.6; Maria Schalken 1.01.0; Gon- ny van Haren 1.04.1; Karin van de Lee 1.11.7; Wilma Brok 1.11.8. 4 x 50 m vrijeslag est. jongens o. 14 j Wilfried de Mul, Peter Schalken, Jos Klerks, René de Bruyn 2.44.4 (nieuw Waalwijks record). Wim Mutsaers, Jack Mutsaers, Jan Kools, Willy Hofs 3.27.8. 100 m schoolslag meisjes onder 16 j. Dorry Bekke 1.55.2; Marjo Süoss 1.50.8. 100 m vrijeslag jongens onder 16 j. Gerry Thomassen 1.27.3; P. Schal ken 1.30.4 (nieuw Waalwijks record onder 14 j.) Wilfried de Mul 1.40.9. 100 m rugslag dames: Ria Bekke 1.53.2; Hélène Somers 2.06.0. 50 m vlinderslag heren: Frits van Gelder 41.8; Bert Spitters 41.9; Gerry Thomassen 45.2. 4 x 50 m vrijeslag est. jongens o. 12 j Jack Mutsaers, Jan Houweling, Fr. v. d. Wiel, Ariè Louter 3.39.9 (nieuw Waalwijks record onder 12 jaar). 50 m rugslag meisjes onder 14 j: Titia de Bruyn 57.0; Toos Schuur- Mans 58.4; Laura van de Ven 1.02.4 Margo- van Veldhoven 1.04.0; José Heester 1.08.0. Foto boven: Federatie voorzitter Dr. Sweens feliciteert d - wnd. voorzit ter J. v. Lier van Concordia met het behalen van het kampioenschap. Foto beneden: De onderscheiden jubilarissen. V.Ln.r C. v.d. Sanden (40 jaar lid)Koos v Loon (60 jaar ,lid en mede-oprichter)Karei Jan sen (40 jaar lid)Mevrouw v d. Sanden - wegens posthume hulde voor haar overleden echtgenoot (40 jaar lid); H. v. Breugel (50 jaar lid). dit corps straks in de overkoepeling van -de vier muziekbond-en zijn rïaam- weer hoog te houden-. Aam de heer Pijpers reikte dr. Sweens de zevende wimpel in suc cessie uit welke 'hem op zijn beurt aan heit vaanrel van Concordia hing. De heer Sweens, kon als voorzit ter van de Federatie zelf de bonds- insignes uitreiken. Het gouden in signe met robijn was voor Koos van Loon (60 jaar lid) en het goud met smaragd insigne was voor Nelis van der Sanden 40 jaar lid) terwijl me vrouw Van der Sanden-Aarts post- huum het insigne mocht ontvangen voor haar zo pas overleden man Bernard van der Sanden. Dit ge deelte werd onderstreept door het corps met „Ouverture Facel" van Cordon Jacob. Na de woorden van dr. Sweens sprak de voorzitter van de Brabant se Bond mr. Roels die feliciteerde namens de aangesloten corpsen van de bond en voor de Koninklijke on derscheidingen, voor de Koninklijke Verdienste legpenning en voor de behaalde wimpel. Namens de kon. Harmonie So phia's Vereniging sprak dhr. Van Esch o-ver de prestaties van de zus tervereniging. Bij de viering van Sophia's 10O-jarig bestaan in 1964 was Concordia spotaan bereid het ■openingsconcert te geven Dit 'ge tuigde Van -goede samenwerking op muzikaal gebied. Ook nu was So phia het die vrijdag dit eveneens deed. Hij zei da-t hij van een goede belangstelling voor bei-de corpsen overtuigd was in het dorp en, ver daarbuiten, waardoor het mogelijk werd gemaakt de muzikaliteit in dit kleine dorp zo hoog óp te voeren. De Noor-se Raphsadie" van Sven- sen was de instemming die het Corps ha-d -met deze spreker. De heer Karei Jansen maakte van de gelegenheid gebruik - allen te dan-ken voor de ko-niniklijke en an dere onderscheidingen, welke im mers af zullen stralen o-p het hele corps. De gehuldigden zijn de pijlers waarop de verenigin-g is gebouwd. Helaas zijn er 10 leden de laatste jaren- vrij plotseling de vereniging ontvall-en, waardoor d-e vereniging heel veel heeft geleden. Mevr. van Loon-Kok (82) hield een korte toespraak waarin zij dank bracht voor het werk van de harmo nie in de gemeenschap. Zij bood na mens 'de echtgenoten van de over leden leden een couvert aan als ge schenk. Het was de ere-voorzit-ter, de heer E. van Hoorn, die all'e sprekers har telijk dank bracht. Hij was het die toch nog diep in de geschiedenis van het corps doo-k. Vooral do mu zikale prestaties werden door he-m genoemd en niet minder interessant was het te vernemen hoe déze wer den behaald en onder welke leiding De -grote suksessen zijn begonnen in de crisisjaren rond 1930. In Drie bergen werd 'n volmaakt werk ge speeld waarvoor de te verdienen 150 punten geheel voor Concordia waren. De hr. v. Hoorn noemde nog de dirigenten die verbonden waren aan het corps en de concour sen waar de wimpel werd behaald. Zo -trots als zij waren op de Bra bantse Wimpel van de Proruvincie Zaterdag werd door de wandel- i Wandelsportgroepen 5 km. sportvereniging „Er op uit" voor de le pr. Ons Verbond te 's-Hertogen- elfde maal de Jan Hendrik de Rooy. j bosch 637 pnt.; 2e pr. Marijke, Ba- mars gehouden, waaraan werd deel- rendreoht 630 pnt.; 3e pr. OWV, Ois- voor „schone kunsten" zo blij was hij nu me-t de koninklijke penning van verdienste, welke zop as is ver leend. In zijn -betoog betrok hij de sprekers van -de dag in de vriend schappelijke muzikale sfeer welke dit groots feest voor Concordia sier. de. Tevens memoreerde hij nog de eervolle aanbieding om op 4 augus tus a.s. het wereldmuziekfestival te Kdrkrade te komen openen. De aan kondiging werd nog 'gedaan dat het corps zondag een rondwandeling zal ■maken door het dorp met de in het nieuw gestoken majoretteneorps, waaraan mevr. Van de Ven-van Loon c.s. een groot aandeel hadden bij het ontwerp en de vervaardi ging. Na deze indrukwekkende woorden dankte de heer Harry van Breugel voor de ontvangen onder- schedingen in het corps. Veel dank ha-d 'hij voor de leerlingen die op leiding van hem ontvingen en nu het corps bevolken. De dames van de overleden leden van de harmo nie dankte hij speciaal. Dit alles werd- gesloten met The Ti- 'gcrak van La Rocca, een waardig 'besluit voor deze huldiging van de Ko-n. Erk. Harmonie Concordia. Om de dag te besluiten werd na het of ficiële deel een receptie gehouden waaraan velen uit het dorp- en daar. buiten deelnamen. Alle Loonse ver enigingen -waren hierbij present. Hieruit blijkt de goede gezindheid -en samenwerking van de diverse verenigingen in het dorp. Zondagmorgen deed de harmonie haar aangekondigd" rondwandeling in en de door zon overgoten straten, In de middag werd een autoralley gehouden welke de start had aan 't Cultureel Centrum. Aan de rally hebben 62 equipes deelgenomen. De inhoud van de rit was bijzonder ge- genomen door ruim 1600 wande laars (sters). Gezien het vrij warme weer, waardoor velen zich hadden teruggetrokken van deelname en liever een duik namen in 't water, is dit deelnemersaantal nog zeer goed. In de morgenuren waren de deel nemers voor de 40 km.-afstand ver trokken voor het parcours via Doe veren en Waalwijk, om vervolgens aansluiting te zoeken bij het par cours van de 25 km. Voorzitter P. Hamers sprak een welkomstwoord tot burgemeester v. Prooijen, de wethouders Jac. Vos en L. v. d. Made, alsmede de gemeen te-secretaris, de heer A. Zonneveld. Tevens verwelkomede hij de ge meenteraadsleden, notaris Knoop met echtgenote en de overige leden van het ere-comité, terwijl hij te vens een hartelijk welkom toeriep aan de wandelaars zowel van dicht bij als van verre en hij wenste hen allen een sportieve en prettige wan delmiddag toe. Spreker vond het verheugend dat er van de zijde van de bevolking ook zoveel belangstelling was voor de wandelsportvereniging „Er op uit". Hierna -gaf hij het woord aan burgem. Van Pr-ooijen, die zei, met genoegen deze elfde Jan Hendrik de Rooymars met een kort woord te willen openen op deze dag, die nu met dit prachtige weer voor de vele wandelaars vol fleur een vreugde volle dag is. Namens het gemeentebestuur al len hartelijk welkom in Sprang-Ca- pelle op deze wandeltocht, of men nu komt uit eigen gemeente of uit de regio of ver daarbuiten, allen welkom in onze gemeente, waarvan de bevolking met genoegen u zal gadeslaan en met u meeleeft. Wij wensen u allen een sportief genoe gen en hopen als u vanavond naar uw eigen woonstede gaat, u met blijdschap en verheugenis zult mo gen zijn over de deelname aan deze Jan Hendrik de Rooymars. Namens het gemeentebestuur dank aan de organiserende vereniging „Er op uit", die deze wandeldag tot in de puntjes weet te verzorgen en tracht alles zo correct mogelijk te doen Verlopen. Moge het voor allen een succesvolle dag worden. De voorzitter van „Er op uit" sprak een dankwoord tot de burge meester, waarna de deelnemers van start -gingen. De wandelaars werden uitgeleide gedaan door de beide plaatselijke muziekgezelschappen „Marijke" en „Sirena". Na -binnenkomst der groepen wer den de prijzen uitgereikt, welke voor deze elfde J. H. de Rooymars als volgt waren: Niet wandelsportgroepen 5 km. le pr. ONI, 's-Gravenmoer 648 pnt.; 2e pr. Zonnehoek, -groep van mevr. v. Riel 629 pnt.; 3e pr. Kleuterschool Beatrix (Schrevelstraat) 628 pnt.; 4e pr. Pro Patria 627 pnt.; 5e pr. Zonnehoek, groep mevr. Sehoonder- mark 622 pnt.; 6e pr. Chr. Kleuter school Capelle, mej. v. d. Giessen zellig; dit stond immers voorop. Veel moeilijkheden hebben zich er niet bij voorgedaan, alleen moesten de deelnemers goed lezen en alles niet te licht schikken. De rit is uit gezet door de heren C. v. d. Ven en L. van Loon alhier. De gezellige rit, waaraan veel jeugd heeft deelgeno men eindigde met een bal in 't Cul tureel Centrum waar onder de to nen van The Big Band iedereen aan zijn of haar trekken kwam. Om pim. 10 uur konden de prijzen wor den uitgereikt. Hiermede is een einde gekomen aan de feestelijke viering van Concor dia's 6o jaar. Het was een beschei den feest, dat een pracht feest is geweest met als -hoogepunt de grootse huldiging en de koninklijke onderscheiding. Velen zullen er nog lang op terugzien. 621 pnt. terwijw 623 pnt. Niet-wandelsportgroepen 10 km. le pr. Pro Patria 647 pnt.; 2e pr. ONI 's-Gravenmoer 637 pnt.; 3e pr. Welpen Kon. Willem II Groep R'- veer 636 pnt.; 4e pr. ONI 's-Graven moer 634 pnt.; 5e pr. SS-S Nieuwen- dijk 633 pnt.; 6e pr. Pro Patria 632 pnt. Wandelsportgroepen 10 km. le pr. OWV Oisterwij'k 648 punten (tevens wisselbeker)2e pr. Ons Verbond, 's-Bosch 644 pnt.; 3e pr. De Globetrotters, Boxtel 641 pnt.; 4e prijs WSV Heukelen uit Heu- kelen 640 pnt. Niet-wandelsportgroepen 15 km. le pr. SS-S groep A uit Nieuwendijk 661 pnt. (tevens wisselbeker)2e pr. Pro Patria 654 pnt. Wandelsportgroepen 15 km. le pr. OWV Oisterwijk 657 -pnt.; 2e pr. De Globetrotters, Boxtel 656 pt.; 3e pr. Sarto Ariëns, Tilburg 655 pt. Op de afstand van de 25 km. werd de eerste prijs -behaald door de WSV Marijke uit Barendrecht, die hiermee tevens de wisselbeker won, die -beide voorgaande jaren was ge wonnen door de WSV. Bij -het -binnenkomen der groepen tuss-en 6 en 8 uur, zorgden de beide plaatselijke muziekverenigingen an dermaal voor vrolijke marsmuziek. Tot slot van deze wandeling sprak voorzitter Hamers een dankwoord tot allen die op enigerlei wijze hun medewerking hadden verleend om deze mars weer zo goed te doen sla gen, o.a. gemeentebestuur, politie, EHBO etc. Bestuur en leden van de WSV „Er op uit" kunnen met genoegen terugzien op een goed geslaagde wandelmars. De jaarlijkse inzamelaktie van 't Nederlandse Rode Kruis in de afd. Loon op ZandKaatsheuvel, zal deze week worden gehouden. De zakjes zullen door de schoolkinde ren worden rondgebracht huis-aan- huis en door de leden van 't Rode Kruis-bestuur direct worden opge haald. Het plaatselijk bestuur hoopt dat men dit jaar eens -goed 't Rode Kruis zal bedenken, want gezien de vele noodtoestanden die o-p de we reld heersen, is een goede inzame ling zeker op -zijn plaats. Denk aan Peru, Cambodja, Vietnam, Midden- Oosten e.d. De bloedtransfusiedienst van deze afdeling is goed geweest; deze inzameling kost geen extra moeite, alleen maar even in de zak tasten. Iedereen die meedoet, helpt het Rode Kruis helpen. BOERINNENBOND De leden van de Boerinnenbond van deze plaats gaan woensdag 1 juli a.s. met de kinderen naar de speeltuin van 't Bosbad te Hoeven, 's Morgens wordt om 10 uur afge reisd aan de bushalte in de Kerk straat. WANDELCLUB De wandelclub van de stichting Jeugdbelangen heeft zondag deelge nomen aan de wandelwedstrijden te Niste-lrode. Op de 15 km. werd de eerste prijs behaald, een -beker kon mee naar huis worden genomen. Op de 10 km. werd Loduka vier de. De deelnemers hebben een her inneringsmedaille meegekregen. Op de 5 km. werd de vereniging tweede en mocht ook hiervoor een beker incasseren. TE KOOP of TE HUUR 4-persoons Te bevragen: D. Kuijsten v. d. Duinstraat 1 Sprang-Capelle Wegens uitbreiding zoeken wij voor bediening van onze telefooncentrale een Enige kennis van de Duitse taal is vereist. Telefonische of schriftelijke sollicitaties kunnen wor den gericht aan de afd. Personeelszaken, Vredesplein 4, Waalwijk, telefoon 04160 -3141 KILOWATTUUR METERS, AFSTANDSBESTURING, WARMTE- TECHNIEK, TOONFREQUENTTECHNIEK, KERNFYSICA. Hoofdzetel: Zug, Zwitserland. Vestigingen over de gehele wereld.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 2