Grasduiners slaan tijdens lustrum tocht spijkers met koppen WAALWIJK Toei- •riljant }p& Antoinette Tiemessen gast- soliste in populair programma Eindelijk toestemming voor aanpassingswerken in Waspik Hoe laat is het? Kijk op uw Pnsma horloge! ESÏe*® BlJ' OPEN OOG Constructieve diagnoses na een zonnige trekdag Algehele ontleding Kermismatinee „Oefening en Vermaak" Na twee en half jaar touwtrekken ecslol'° 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 25 JUNI 1970 7 Te veel feiten kennis Verouderd Berusting Commissie Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaarl Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur ai waardevastheid bij inruU. Beginprijs reeds vanaf 128,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant. U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort... zo. groeit uw bezit l Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groci-briljant I IVIexico De SER niet een stemmig over minimumloon Gevarieerd programma Solisten Boven 65 jaar Kosten voorlopig voor rekening van gemeente PRISMA Woningbouw Sprang-Capelle WAALWIJK Een zestigtal Grasduiners slechts dit jaar - een ietwat tegenvallend aantal gezien onder meer de grote campagne die eraan vooraf ging en het sympathieke en tevens urgente gespreksonder werp: de vormings- en scholingsmogelijkheden voor de werkende jeugd. Paradoxaal genoeg echter kan men de geringe opkomst beschou wen als een onderstreping van de noodzaak dat over de situatie der werkende jongeren veel gedacht gaat worden: hoe komt de werkende jeugd zo ongeïnteresseerd in haar eigen leefsituatie en to komstmoge lijkheden heen? Wat kan e gedaan worden om van deze jongeren kri tische en zelfstandige mensen te maken? Deze vragen nu stonden centraal tijdens de Iustrumtocht van Gras duinen, ditmaal georganiseerd door een twintigtal KWJ-ers uit het stadsgewest Waalwijk. En niemand, die kan volhouden, dat er deze zon nige trekdag (voornaamste ingre diënten waren de traditionele wan deltocht van „Dukdalf" dwars door het bos- en duingebied naar de Bie- zenmortel, alsmede een plenaire discussie) geen spijkers met koppen zijn geslagen. Het 'gezelschap was, verdeeld over groepen van zes a acht man, reeds om negen uur uit Waalwijk ver trokken en het zal misschien aan 't vroege uur te danken zijn geweest - de zonnewarmte kreeg nog geen kans om actieve impulsen te on derdrukken - dat de onderscheiden groepen zich uiterst serieus kweten van hun taak: een algehele ontle ding der oorzaken van de passivi teit en onverschilligheid van de v; erkende jongeren, een zoeken naar mogelijkheden om hierin ver andering te brengen. Toen dan in 't dorpszaaltje van Biezenmortel het tijdstip van inventarisatie daar was, kon een constructieve diagnose, op gesteld worden. De discussie stond onder leiding van Wim Bos, lande lijk voorzitter van de KWJ, en werd, behalve door de Grasduiners zelf, bijgewoond door onder meer afgevaardigden van besturen van vormingscentra, van vakbonden, politieke partijen en bedrijfsleven. Enkele conclusies nu van de ge sprekken van onderweg. De lagere school werd verantwoordelijk ge steld voor het gebrek aan kennis en interesse van wprkende jeugd voor haar eigen problematiek. In, het ver leden werden vaak onnodige angst complexen gekweekt, en was het lager onderwijs zó ingericht, dat ve len na hun. schooltijd er niets voor voelden nog langer te studeren en liefst zo spoedig mogelijk gingen werken. Later kreeg men hiervan vaak weer spijt. Arbeidsjeugd paste vaak niet in het patroon en kreeg te maken met een gebrek aan mede werking en waardering. Enkele schoolhoofden in het gezelschap be toogden, dat de inadequate aanpak zich snel wijzigde, maar toch werd de vinger gelegd op een zeer bij zonder plek in de school- samenleving: de ontoereikende op leiding voor onderwijzers, die nog steeds gekenmerkt zou worden door een huiver voor experiment. Ar beiderskinderen zou met name niet bijgebracht worden zich behoorlijk uit te drukken, en de klassen zijn nog altijd te groot. De school doet te weing aan persoonsvorming, legt te veel de nadruk op feitenkennis. Vervolgens werd serieus ingegaan op het idee van een .middenschool', die ieder tot zeventien a achttien jaar (eventueel in combinatie met zijn werk) zou moeten volgen. Voornaamste taken zouden zijn het observeren van leerlingen om een passend emplooy te adviseren, uit gebreide beroepenvoorlichting, een brok maatschappijleer en algemene vorming, kortom een algemene per- soons- en bewustzijnsvorming voor de „minder intelligenten" die mo menteel het kwetstbaarst zijn. Ook kwamen de verouderde fa cetten van de huishoud- en nijver heidsscholen ter sprake. Een direc trice van een huishoudschool be toogde dat het moeilijk is, financieel gezien, om de snelle ontwikkelingen op huishoudgebied bij te houden, waardoor de meisjes nu nog bijvoor beeld het wassen door middel van een wasbord geleerd wordt. Sommi gen vroegen zich af of de huishoud- R.K. MEISJES-M.A.V.O. „MARIA KONINGIN ÏAXANDRIAWEG - WAALWIJK Toelatingsexamen Voor het toelatingsexamen slaagden voor bovenvermelde school: Angelique Coomans, Anke van Eeten, Anja Fitters, Ria van de Griendt, Miranda de Koning, Bica van der Lee, Nicolet van Mierlo, Yvonne Müller, Irma Schreuder, Lian Snoeren, Pieternel van Tuyl, Laura van de Ven, Marion van Enk huizen, Lilly Sohön, Anja van der Aa, José Blonk, Anja Braun, Lia Casteleyns, Tootje Pullens, Wilma Bergmans, Jeannette Schalken, Do- rothe van .Son, Lilianne Couwen- berg, Janny van Gelder, Cristine Massuger, Wally Verhoeven, Lian- neke Meeder, Titia de Bruyn, Mieke Schapendonk, Cisca van Damme, Hanniy Trommelen, Ingrid van der Werff, Sonja Verhoofstad, Karien Zijlmans, Maria Bruystens, José van Gelder, Betsie de Haan, Elise Klerx, Carla Leijtens, Antoinet Marij nis sen, Vera Moonen, Marjoleine Eike lenboom, Mieke Hamers, José van de Heuvel, Diane Maarschalker- weerd, Elise Maarschalkreweerd, Marjolein van 't Noordende, Inge Popelier, Margot Schalken, Anneke van Eyl, Ria Schilders, Sjanneke v. Boxel, Petra van de Heuvel, Joze-v fien Broeders, Lianne van Raven- stein, Gerry van Drunen, Mar ie-Jo sé van Staveren, Antonet de Hart, Liesje Rijborz, Anja Duindam, Joy ce Ottenhof, Mieke Claessen, Emil- lie Aerts, Linda Mauer, Inge van Zaeterschoodt, Woudette Bakker, Inéke van Wijk, allen uit Waalwijk. Marian Kamp. Corrie Zijlmans, Gerry Selders, Jeanne Loonen uit Waspik. Ine van Amelsvoort, Nelly v. Ley- den, Ingrid Hochwald, Karin van den Oord. I'raktijkexamen machineschrijven Voor het praktijkexamen machi neschrijven slaagden: M. Zijlmans, D. de Bont, M. de Bont, J. Loonen, C. Roksnoer, C. op de Weegh, allen uit Waspik. M van Haaren, C. Proveniers, Th. Smits, E. van Zundert, Th. van Amelsvoort, H. Mulders, A. van de Steen, G. van der Velden, W. Vrin- ten, L. van de Wiel, W Heeren, W. van de Heuvel, K. van Tuyl, allen uit Waalwijk. Eindexamen Voor het eindexamen slaagden aan bovenvermelde school: Ch. v d. Aa, J. du Bois, A. Claasen, M. van Delft, C. van Huiten, D. van Kuyk, C w d Lee, J. Leytens, M. v. Loon, J Berkelmans, C. Buys, C. de Dekker, Y Elias, C. van Engelen, A. Heemskerk, P. van Heeswijk, J. Kouwelaar, H. v. d. Leur, Ilse Roos, D Pullens, A. Sars, E. Sohoemans, W. Sehrouwers, J. Snels, E. Vesters, M. Vugts, H. Alessie, W. Barendregt, C. Brok, M Hulbers, W. van Mook, C. de Ruyter, M. van Tuyl, W. v. d. Toorn, M. Verhoeven, C v. d. Vel den, P. de Vries, alle uit Waalwijk. H. Loonen, M. Maas, H. de Nijs, M. Pullens, A van Roessel, A. Se- bregts, M. Span, J. Va,rgha, R. Veels, C. v. d'. Westen, E. Spitters, L Rij borz, J. de Wit, P. de Bont, O. Ver- duyn, W. Zijlmans, J. van Dongen, C. van Dongen, C. Savelkouls, alle uit Waspik. M. de Gaaf, C. Terhorst, beide uit Kaatsheuevl. 1 Eindexamen Streek-Avond MAVO Voor het eindexamen Streek-Avond M.A.V.O te Waalwijk slaagden: Dhr. de Folter, Dhr. van Wezen beek, Dhr. Hulsenboom, allen uit Waalwijk. Dhr. van Hooft ut Heusden. Dhr. Schouten uit Nieuwendijk. Mej. de Wit uit Drunen. Dhr. S. Sanders, Mej. Rozenlbrand, beide uit Sprang-Capelle Dhr. W. Heijblom uit 's-Graven- moer. Mej. Soeterboek, Dhr. van Heesch, beide uit Kaatsheuvel. Dr. MOLLERCOLLEGE WAALWIJK Eindexamens Dr Mollercolege Voor het eindexamen Gymnasium B slaagden de volgende kandidaten: Katelijn Peters uit Waalwijk en Pe ter van Wezenbeek uit Kaatsheuvel. ST. MICHAëL-MAVA Examenresultaten Michaël-MAVO ULO-examen B 100%! Marco Adraanse, Wim v. Beers, Fred Berendsen, Gerard v. d. Berg, Lambert v. d. Broek, Kees Bruur- mijn, Jan v. Bokhoven, Ad v. Hees- wijk, Leo v. d. Heuvel, Ad. Kelder, ■Hans Kobben, Kees de Louw, Jan Moerlands, Gerard Rodewij'k, Ton Rodewijk, Rudi Sars, Erik schoma- ker, Johan Sperber, Guus v. d. Valk, Paul Verwiel, Loed Vos, alle uit Waalwijk. Bertus Kops uit Heusden. Aanvullers B: Aad (V. Djshoeck, Gert Jan Geers en Jan Verhoeven, alle uit Waalwijk. Afgewezen: 1. ULO-examen A: Leo Jongbloed, Jan Vonk, Kees van Wezenbeek, Jan Bert Aarts, Ad v. d. Aker, Peter Beerens, Frans DaL leu, Peter v. Huiten, Allan Johan, Arnold Kleyngeld, Ad Knuist, Ber tus Langermans, Jac. Leytens, Wal ter v. d. Mee, Bert Mulders, Jan v. Nunen, Rens v. Nunen, Hans v. Oers, Kees Pot, Jos v. Riel, Willy v. Schijndel, Ton v. d. Steen, Harrie Stokwielder, Jac Verhoeven, Peter v. d. Zande, alle uit Waalwijk. Dilie Snaphaan uit Kaatsheuvel. Jan Zijlmans uit Heusden. Afgewezen: 1 Alle candidaten kregen voorts de vrijstelling voor het Middenstands examen m.u.v. M. Adriaanse, J. Vonk, H Kobben, A. v. Heeswijk, A. Johan, Sj. Verhoeven, P. v. Huiten en A. v. d Aker. school geen opleiding betekent tot keukenslavinnen, of de nijverheid- school niets meer is dan een rekru- teringsveld voor de industrieën. Al gemene ontwikkeling en vorming zou meer voorrang moeten krijgen, ook hier. Vele deelnemers vroegen zich af, of de „tevredenheid" van de wer kende jongeren in feite niet een be rusting is, of er geen sprake is van een vicieuze cirkel; doordat het de ze groep met name niet bijgebracht is zich behoorlijk te uiten, doordat men tevens zich al te gauw tevre den stelt met brommer, radio, t.v., etc. komt men in een situatie, waar in kritiek op eigen leefwereld niet naar buiten komt. Dit werd treffend geïllustreerd toen Wim Bos opriep aan ieder zijn konkrete grieven en ervaringen in het openbaar kenbaar te maken. Slechts twee reakties (echte sprekende) volgden, een povere afspiegeling van wat de jon geren gedurende de tocht wel ge spuit hadden. Onvrede is er beslist. De aanwezige bestuurders van de vormingsinstituten in het gewest (Levens- en Mater Amabilisscho- len) betuigden hun grote instem ming met een plan van de aktie- groep van werkende jongeren te vens organiserend comité van Gras duinen, dat voorgesteld werd door de voorzitter van de KWJ Waalwijk, de heer L. van Vliet. Deze 'bericht te de vorming van een commissie ,,met als exclusieve taak de verken ning en advisering omtrent moge lijkheden tot vergroten van deelna mekansen en van structuurrwijzigin gen of samenwerkingsvormen, die 'kunnen leiden tot optimalisering van het effect van het aanwezige en verkrijgbare potentieel aan man kracht, lokaliteiten en outillage en tot versterking van het immage en de gespreksmogelijkheden naar bui ten." De commissie zal aanvankelijk 'n jaar in functie zijn en is bedoeld naast de KWJ-ers J. van Vliet en R. de Werdt te gaan omvatten de heer A. Ising, directeur Vorming Bedrijfsjeugd, de. heer E. Dalderop, voormalig vormingsleider der Ka tholieke Levensschool te Waalwijk, de heer J. Rosendaal (in principe), verbonden aan het stadsgewest Waalwijk, alsmede een vertegen woordiger uit de groep werkende jongeren van veertien tot achttien jaar en een vrouwelijk lid der KWJ. Ook het NW betuigde zijn grote in stemming met het plan van de ak- tiegroep. I J. K. VERHULST Uw juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk Tel. 04160 - 34681 Na een korte gebedsdienst werd aan de finale van Mexico1 alle aan dacht geschonken. Een gezelige avond besloot het evenement Gras duinen, dat, door de aan de com missie toebedeelde taken, naast de directe vruchten voor de deelne mers, ook voor de hele vormingssi tuatie in het Waalwij ks.e nog veel nut kan 'hébben. De Sociaal-Economische Raad heeft zich sterk verdeeld getoond over het minimumloon. Weliswaar sprak de SER zich eenstemmig uit voor aanpassing van het minimum loon aan de gemiddelde prijsstij ging, waardoor dit minimumloon dus welvaartsvast zou worden, maar over de datum van invoering en enkele andere belangrijke pun ten bleek men het moeilijk eens te kunnen worden. De vakbeweging wenst, dat een en ander zal ingaan per 1 juli a.s., de werkgevers menen dat 1 juli 1971 het beste tijdstip zou zijn. De vakbeweging wenst bovendien een extra verhoging van 'het minimum loon en daling van de leeftijd van 24 naar 21 jaar. De werkgevers zijn tegen deze laatste twee voorstellen gekant. Een 'compromisvoorstel van de kroonleden kon het echter helaas ook niet halen. Zo blijft de SER in wezen verdeeld over deze materie. De Liedertaf et Oefening en Vermaak heeft voor haar traditionele kermis matinee een bijzondere gaste kunnen contracteren: de sopraan Antoinette Tiemessen. Naast een aantal "eigen krachten" zal zij solistisch meewerken aan het zeer gevariëerde populaire programma op zondag 12 juli cos. om 12.00 uur in Musis Sacrum. Nog een bijzonderheid is, dat iedereen boven 65 jaar voor de speciale prijs van 1,- toegang heeft tot het concert. Direkteur Louis Sars heeft voor dit kermismatinee een gevarieerd pro gramma samengesteld; naast gedeel ten uit musicals komen daarop voor soli, duetten en koren uit opera's en operettes, zoals het bekende duet uit De Parelvissers van Bizet. aria's uit Nabucco van Verdi, Tosca van Puc cini en Die Fledermaus van Johan Strauss. Uiteindelijk hebben ook het mannenkoor en het gemengd koor een groot aandeel in het geheel, met onder meer het bekende Le Montana- ra, het lied van de Italiaanse berg beklimmers, verschillende opera-ko ren en een selectie uit lm Weissen Röss'l tot plaatsbespreken op zaterdag 11 is de sopraan Antoinette Tiemessen, die op 'het ogenblik in Nederland is in verband met een concert-tournee met bet Brabants Orkest. Na haar zangstudie in Amsterdam en Wenen, begon zij haar carrière in Augsburg, daarna zong zij in Mündben en ver volgens was zij vijf jaar verhonden GEBED VAN EEN GRASDUINER Heer God, wij leven in een wereldstad, die grijs ent vuil is; de lucht is bedorvenhet water is besmet en het groen is verdwenen; het leven is er een sleur geworden. Wij zijn vandaag even een klein stukje buiten die wereldstad ge weest; we waren in uw natuur, mooi en bijna nog onbedorven; het was er nog schoon; de lucht rook zo lekker; er was volop groen; en we waren uit de sleur van alledag. We waren dicht bij ti, Heer, terwijl de zon scheen en we praten over veranderingen in de wereld stad. Want, Heer, wij leven niet alleen om zaken te doen, niet alleen om te werken en geld te verdienen. De grijze stad moet schoon gemaakt worden. Wij werkende jongeren willen daar iets aan doen. De stad zou zuiver gespoten moeten worden. Maar onze brandspuit werkt niet goed; hij loopt op olie, hij hapert, hij laat giftige stoffen in de lucht verdwijnen, de slang is oud en zit vol lekken; aan het spuit- stuk komt alleen nog een straaltje vuil water uit. Heer, wij willen er aan werken, dat de machine weer geruisloos loopt, zonder dat hij hapert en vuile gassen achter laat. Wij zouden alle gaatjes, die verschillende stromingen veroorzaken, willen dich ten, of het hele stuk vernieuwen, zodat er aan het eind van de slang een sterkej in dezelfde richting voortbewegende straal mooi zuiver water de wereldstad schoon spuit. Wij zouden willen, Heer, dat de wereldstad weer nieuwblinkend wordt, door zon overgoten; een wereldstad, vol met groen, met mensen, die elkaar liefhebben en vrede hebben in hun nieuwe stad; een stad, die van ui is. Dit alles, Heer, kunnen we alleen samen bereiken, allemaal hand in handhand in hand met U, Heer! Daarom vragen wij hier om uw hulp! Al meer dan 2 Vi jaar dringt het gemeentebestuur van Waspik er bij de bevoegde instanties op aan een oplossing aan de hand te doen voor de afvoer van rioolwater als in september het Haringvliet zal worden af gesloten. Daarmee komt n.l. de getijdenbeweging in de Kerkvaartse haven en in het Oude Maasje te vervallen zodat geen doorstroming van het afvalwater naar de Bergse Maas nieer zal kunnen plaatsvinden. Eindelijk is nu het verzoek binnen gekomen een zuiveringsinstallatie ïe bouwen, waarvan de kosten zijn begroot op één miljoen gulden. Dit bedrag zal t.z.t. volledig door het op te richten, waterschap West Brabant worden overgenomen. aan de Nederlandse Opera, waar zij in 22 opera's de vrouwelijke hoofd rollen vertolkte, terwijl ze zowel in binnen- als buitenland talrijke radio- en t.v.-concerten gaf. Haar reportoire cmvat tlhans 36 grote rollen. Sedert 1965 is zij eerste sopraan bij de Stadtisch Bühnen K r ef e I d M nch e n - Gladbaöh. Op het matinee zingt zij o.a. de bekende Czardas uit Die Fle dermaus. Vissi d'Arte uit Tosca en samen met de bas Sjef Langerwerf en het koor een fragment uit La For- za del Destino van Verdi. Marcel Maas en Ton de Bont zingen onder meer het duet uit De Parelvissers. De begeleiding is in handen van Kees van Houten. Vooruitlopend op plannen voor een speciaal concert is besloten de toe gangsprijs voor boven de 65-jarigen te stellen op f 1,-. Er is gelegenheid tot plaatsbespreken op zaterdag 12 juli van 4 tot 5 uur aan de zaal. Res terende toegangsbewijzen zijn ver krijgbaar vóór de aanvang van het concert, dus zondag 12 juli vanaf 11.30 uur. Omdat de rioolwaterzuiveringsinstal latie bij het Oude Maasje zal komen te liggen dient ook een persleiding met stalen gemaal te worden aange legd om het rioolwater naar dit punt te pompen. De kosten hiervan zijn be groot op 500.000,- inclusief scha devergoeding, kosten, renteverlies, enz. Mogelijk is voor dit bedrag nog een bijdrage te. verwachten, maar voorlopig komen de kosten hiervan volledig voor rekening van de ge meente. Daarom zal de raad donder dagavond een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds aan de minis ter vragen. Ook voor de aanpassing van de Kerkvaartse haven en de daaraan ge legen loswal aan het nieuwe water regime is thans toestemming ver leend. De aanpassing van de haven tot aan de zuidgrens van het indus trieterrein gaat 297.750,- vergen, maar ook dit bedrag komt geheel ten laste van het Rijk. De aanpassing van de loswal 252.500,- gaat de ge meente 37.875,- kosten, omdat de Delta-dienst van het Rijk hiervoor te recht een bepaald percentage 'nieuw voor oud" in rekening brengt. Het college van 'b. en w. vraagt de raad vervolgens om een krediet van 18.500,- voor het planklaarmakten van het bestemmingsplan Buitenge bied en nog eens een bedrag van 10.000,- om een nieuw bestem- doublé dameshorloge, exclusief model 105,- mingsplan in gereedheid te brengen in Waspik-Kom. De raad zal donderdag ook haar me dewerking moeten verlenen aan de realisering van het toegewezen wo ningcontingent 1970, dat in de vorm van 12 keuzewoningen voor de helft in Waspik-Boven ten zuiden van de Carmölietenstraat en voor de andere helft aan de Bruhezestraat in plan Noord zal worden gebouwd. Een ex tra toewijzing van 6 corporatiewonin gen zal oók als keuzewoningen aan de zuidzijde van de Bruhezestraat ge realiseerd wofden. WIT-ZWART BREIDT ZICH STERK UIT De voetbalvereniging Wit-Zwart te Sprang-Capelle breidt zich steeds meer uit. De laatste weken kreeg de clulb er tien nieuwe spelers bij. Onder ben bevinden zich: Dick van Beek, de reserve-doelman van NEO; Oer- lemans, de reserve-doelman van Don gen; Witmond, halfspeler in het eer ste elftal van de 2e klasser KEV uit Heerlen; van der Wiel van Vlijmen- se Boys; Langerman van White Boys en de gebroeders Kemenai van Don gen. Indien Wit-Zwart de beschikking had over meer velden zou het komend sei zoen met zes seniorenelftallen aan de competitie kunnen deelnemen. Bur gemeester M. van Prooijen heeft Wit Zwart de toezegging gedaan dat zo spoedig mogelijk zal worden begon nen met de uitbreiding van het sport complex in Capelle. WEDSTRIJD VOOR ANJERFONDS Een Sprang-Capels elftal, samenge steld uit spelers van de v.v. NEO, SSC, Wit-Zwart en HNC speelt za terdagavond om zeven uur op het ter rein van SSC een wedstrijd tegen de Waalwijkse le klasser RKC. De op brengst van deze ontmoeting, die zal wofden opgeluisterd door de harmo nie Marijke, is voor het Anjerfonds. GERARD VAN DE WIEL MASSEUR BIJ N.A.C. De heer Gerard van de Wiel uit Sprang-Capelle, masseur - verzorger bij de v.v. SSC, is met ingang van augustus benoemd tot masseur-ver zorger bij de eredivisieclub NAC uit Breda.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5