waaLwrjkse en UnqstRAAtse couRant In Waalwijk-oost is een „Stichting Samenlevingsopbouw" in oprichting Bouwen in natuurgebieden in Drunen blijft verboden Telefoonnummers in Waalwijk voortaan 5-cijferig Echte zilveren geschenken J. K. VERHULST Cake Oriëntale Banketbakkerij VAN MIL Voor behoud gemeenschapshuis en welzijnszorg in de wijk Voorsteilen vrijdag in de raad Geertruud Charpentier exposeert vanaf 11 juli in Schoenenmuseum Beroepskracht is hard nodig Taken Mogelijkheden Bestuur Waal wij kse raad maakt excursie naar Shopping Center in Genk fHlgr. Bekkers-gilde sportkampioen van Nederland In toekomst bestemmingsplan Vaasjes Kandelaars Broodmanden Bonbonmandjes Servethanden Lepeldoosjes Fotolijsten Roomstellen Schenkkurken Suikertangen en -schepjes Rammelaars Taartvorkjes Theelepels UW JUWELIER MET 'T KLOKKENSPEL Grotestraat 260 - Waalwijk - Telefoon 34681 Woningbouw Gemeentehuis Cake Royale, Madeira Cake, Amandel Cake, Cake Arriba Het huursubsidie- beleid van minister Schut Kaatsheuvel De Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent DONDERDAGAVOND 25 JUNI '70 93e JAARGANG No. 51 v^n Zuióen Abonnement p. week (0,33+ 2ct. incJr.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inci.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" WAALWIJK - Vorige week werd in het gemeenschapshuis te Baardwijk een vergadering gehouden van de werkgroep en de adviescommissie, die een half jaar geleden in het leven is geroepen ter bestudering en uit werking van de1 toekomstplannen inzake het gemeenschapshuis Baardwijk. Bij deze vergadering waren verder nog aanwezig de heer Drs. C. Tiele- mans van de Ned. Bond voor Soc. Cultureel Vormingswerk (N.B.V.) en enkele andere geïnteresseerden en deskundigen uit de wijk. Op deze ver gadering is als het belangrijkste punt het besluit genomen om te komen tot oprichting van een zgn. "Stichting Samenlevingsopbouw" (kortweg Stichting "S.L.O."). Uit het onlangs aan b. en w. van Waalwijk aangeboden rapport over Waalwijk-oost van de onderzoekcom missie der Sociale Academie "Mar- kendaal" te Breda, lijkt - zoals al eerder gepubliceerd - dat Baardivijk (voor de import"-Baardwijkers lie- ver Waalwijk-oost) veel verenigingen en aktiviteiten telt, die niet meer weg leren van deze zelfwerkzaamheid kritisch denken over zichzelf en de noemt men opbouwwerk. 2. de taken van een instelling voor plaatselijke samenlevingsopbouw zijn onder meer: a) het geven of doen geven van voor lichting en informatie op het gebied van o.a. politiek, sociale en culturele ontwikkelingen, alsmede dezelfde en creatieve mogelijkheden b) de bevolking helpen bewust maken te denken zijn uit de wijk en waar- i van maatschappelijke belemmerin gen, welke de mens als mondig en zidh creatief ontplooiend wezen in de weg staan; c) het mede helpen bevorderen van gezonde verhoudingen tussen groe pen en individuen, tussen bevolking en overheid; d) het - zoveel al sgewenst wordt en mogelijk is - service bieden aan bestaande verenigingen, instellingen, aktie- en werkgroepen, alsmede het aktivferen en stimuleren van nieuwe aktiviteiten; e) het scheppen van voorwaarden en benutten van mogelijkheden, waar door akties en aktiviteiten van de be volking zo efficiënt mogelijk kun nen plaats vinden, met name o.a. het in dienst stellen van een opbouwwer ker, het hanteren van subsidie-rege lingen, het oprichten en/of beheren van een door de bevolking noodzake lijk geachte ruimtelijke voorziening (in dit geval dus het gemeenschaps huis). In het kort komt het er dus op neer dat een stichting voor samenlevings opbouw als voornaamste taak heeft de behartiging van alle belangen van de gehele bevolking, de verenigingen en instellingen in de wijk. voor veel belangstelling en behoefte bestaat. Daardoor is ook het behoud van het gemeenschapshuis noodzake lijk, waarbij komt, dat door reorgani satie en de op te richten stichting kan worden gekomen tot nieuwe aktivi teiten, waardoor het gemeenschaps huis optimaal gebruikt kan gaan worden. Daarvoor zou als beroepskracht een opbouwwerker (eventueel in samen werking met "Zuid") aangesteld die nen te worden en subsidie verleend moeten worden door Rijk en Ge meente. Dit is echter alleen mogelijk via de op te richten nieuwe stichting. Door de deskundige op het gebied van sociaal-cultureel buurtwerk, Drs. C. Tielemans, werd gesteld, dat het in het leven roepen van een stichting SLO niet alleen een vereiste is om uit de financiële impasse van het ge meenschapshuis te komen, maar voor het gehele welzijn en de leefbaarheid van een wijk alls Waalwijk-Oost met zo'n 7000 inwoners zeer veel kan en moet betekenen. Er werd gesteld, dat door de oprichting van een derge lijke stichting het mes dus van twee kanten snijdt. De heer Tielemans ging vervolgens nadare in op de inhoud en de taak van een Stichting SLO welke punten hij als volgt omschreef: 1. samenlevingsopbouw is het door zelfwerkzaamheid van de bevolking, in een veranderende en te veranderen maatschappij, komen tot een meer samenlevinghet aktiveren en stimu- Uit de diverse alternatieve mogelijk heden met betrekking tot het gemeen schapshuis Baardwijk in het bijzon der en de plannen van de op te rich ten stichting in het algemeen is door de financieel-deskundige van de NBV te Utrecht als de meest gun stige oplossing naar voren gebracht het door de op te richten Stichting SLO aankopen van het gebouw van de gemeente Waalwijk. Met dit uit gangspunt als basis is door deze des kundige een voorlopige begroting op gesteld, welke op korte termijn aan b. en w. van Waalwijk zal worden aangeboden. Uit de 15 aanwezigen op de verga dering (5 andere geïnteresseerden die hun medewerking hebben toegezegd, waren verhinderd deze vergadering bij te wonen) is een voorlopig dage lijks bestuur gekozen, bestaande uit: de heer A. Vissers, voorzitter; mevr. M, Bayens-den Bieman, secretaresse; de heer H. Kortum, penningmeester en de heer J. van Lier als afgevaar digde van het bestuur "Stichting Ge- meenschapshuis Baardwijk' De werkgroep en de adviescommissie, alsmede het huidige bestuur van de Stichting Gemeenschapshuis zullen - als de plannen op eerder genoem de basis verewzenlijkt worden te zijner tijd opgaan in de Stichting Sa menlevingsopbouw Waalwijk-Oost. Als een van de eerste taken van het voorlopige bestuur werd gesteld het onderhandelen met het gemeentebe stuur van Waalwijk over de gemaakte plannen en de gedane voorstellen. De heer Drs. J. Rosendaal merkte nog op, dat het zaak is om zo spoedig mo gelijk in principe met de gemeente tot een akkoord te komen en de aan vraag voor subsidie vóór 1 oktober a.s. bij het Rijk in te dienen. Het voorlopige bestuur zal op de eerst volgende vergadering van de gehele groep - welke zo spoedig mogelijk na de vakanties zal worden gehou den - verslag uitbrengen van de te voeren besprekingen met b. en w. WAALWIJK Het Shopping Center van de Belgische stad Genk staat volop in de belangstelling van Waahvijks vroede vaderen. Aan het begin van dit jaar heeft burgemees ter J. Teijssen meegedeeld, dat het college van b. en w. met plannen rond loopt om de opzet van het vier jaar geleden geïntroduceerde city plan van Waalwijk te wijzigen. Men wil een nieuwe opzet; een winkelcentrum dat geheel overkapt is Een dergelijk centrum is in Bel gië en Nederland alleen in Gen.k te vinden. Over dit Genkse Shopping Center publiceerden wij onlangs vrij uitvoerig. Blijkbaar is daardoor de belangstelling van de raadsleden nog groter geworden, want het jaar lijkse uitstapje dat de leden van de gemeenteraad en het college van b. en w. a.s. maandag maken gaat naar Genk. Het hoofddoel van de reis is uiteraard een bezoek aan dit Shop ping Center WAALWIJK Het Mgr. Bek- kersgilde-Jong Nederland uit Waal wijk heeft een groot aantal sportie ve leden. Afgelopen zondag werd een groep van dit gild" namelijk sportkampioen van Nederland. Dat gebeurde in Helden (bij Venlo) waar zes gilden in de finale om het kampioenschap kampten. Vanaf januari hebben de gilden al aan de voorronden van dit sport - tournooi deelgenomen. Men moest maandelijks opdrachten uitvoeren: Het Mgr. Bekkersgilde kwalificeer, de zich met twee groepen in de fi nale. Groep 1 werd landskampien, groep 2 eindigde op de derde plaats. Een uitstekend resultaat. De kam pioenen werden dinsdagavond tij dens een feestje gehuldigd. De groep die de landstitel greep be stond uit Martin Didden, Toni van Turnhout, Peter van Bokhoven, Jo- han van Wezenbeeg, Han Adriaan- sen, Iwan van de Gouw, Marion v. Delft en Fr. van Nooy. (Van onze verslaggever) DRUNEN - Door het ministerie zijn enkele jaren geleden de natuur gebieden voor Noord Brabant vastgesteld. Voor wat de gemeente betreft korrien op deze lijst voor de Loonse en Drunense Duinen, met een groot gedeelte van het aangrenzend bosgebied, het gebied van de Hooibroeken en Elshoutse Dijk met aangrenzend wielengebied, alsmede het gebied rondom het kasteel. Voor deze gebieden geldt een meldingsplicht. Dat betekent dat van alle uit te voeren werken in deze gebieden mededeling moet worden gedaan. Nu deze meldingsplicht met ingang van 1 augustus vervalt verzoekt het ministerie om bestemmingsplannen vast te stellen. Het college van b. 'en w. van Drunen doet de raad daarover een voorstel, dat vrijdagavond in de raadsvergadering wordt behandeld. De bestemmingsplannen moeten er voor zorgen dat bescherming van de In de nacht van 26 op 27 juni a.s. (omstreeks 24.00 uur) zullen de tele foonnummers van het telefoonnet Waalwijk 5-cijferig worden door plaat sing van een 3 (drie) voor het bestaande telefoonnummer dat begint met een 2, 3, 4 en 5. In de telefoongids voor het district s-Hertogenbosch, uitgaaf juni 1970, zullen de gewijzigde telefoonnummers worden opgenomen. Abonnees die na genoemd tijdstip nog een oud telefoonnummer kiezen ivorden voorzover mogelijk d.m.v. een berichtenautomaat ingelicht over deze nummerwijziging. De Tentoostelling van Grafische Kunst van Brabantse Kunstenaars in de Kunstgalerie Waalwijk van 't Schoenenmuseum duurt tot en met zaterdag 27 juni. Van zaterdag 11 juli tot half augus tus wordt deze opgevolgd door een voor Waalwijk zeer interessante en unieke tentoonstelling. De van huis uit Waalwijkse schil deres Geetruud Charpentier, die ge trouwd is met de bekende kunstcri ticus Lambert Tegenbosch, die we kelijks zijn zeer interessante kunst rubriek in de Volkskrant schrijft, zal dan haar werk in de Kunstgale rie Waalwijk van het Schoenenmu seum exposeren. Kort geleden had zij in Amster dam een tentoonstelling van haar werk, die zeer de aandacht getrok ken heeft en een uitstekende pers had. Wij hopen dat deze tentoonstelling, die vrijdag 10 juli om 4 uur ge opend zal worden, ook veel belang stelling zal trekken van kijkers en kopers, daar kunstliefhebbers uit Waalwijk en omgeving vooral, nog veel meer deze unieke Kunstgalerie moesten bezoeken. Ook de deze week nog geopende expositie van moderne Grafische Kunst is een be zoek ten volle waard. Van 10 juli tot half augustus volgt dus de tentoonstelling van het werk van Geertruud Charpentier en ge durende de hele maand september wordt de tentoonstelling „Kunst in het klein", de schoonheid van oude tegels, gehouden. betrokken natuurgebieden ook na 1 augustus is verzekerd. Omdat de vaststelling van een bestemmingsplan een tijdrovende procedure is en voor vele gemeenten niet tijdig haalbaar is, wordt geadviseerd om, vooruitlo pende op de vaststelling van het of ficiële bestemmingsplan voor 1 augustus een zgn. voorbereidingsbe- sluit te nemen en daarbij voorschrif ten vast te stellen ter bescherming van de onderhavige gebieden. Het college van b. en w. stelt de raad voor om een besluit te nemen, waarhij wordt verklaard, dat 'n bestemmings plan wordt voorbereid voor de door 't college aangegeven gebieden. Ver der wil men de bepaling op nemen, dat het verboden is binnen deze ge bieden zonder of in afwijking van 'n schriftelijke vergunning van b. en w. de in het concept ibesluit genoemde werken, geen bouwwerken zijnde, of werkzaamheden, geen normale on derhoudswerkzaamheden zijnde, uit te voeren, te doen of te laten uitvoe ren. De Stichting Woningbouw Drunen heeft een aantal bouwplannen ont wikkeld. In plan Vennen Oost wor gen bouwen voor de verhuur, voorna- Verder wil men 45 eengezinswonin gen bouwen voor de verhur, voorna melijk bestemd voor personeel van Lips N.V. Deze huizen komen langs de Zonnebloemlaan. De totale stidh- tingskosten van dit laatste opject worden geraamd op 1.850.000,-. Om deze kosten te kunnen financi eren worden twee leningen aange gaan. Eén van 200.000,- met Lips N.V. en één van 1.650.00,- waar voor de gemeente garant staat. De huidige telefooncentrale op het gemeentehuis heeft een capaciteit van drie netlijnen. Aangezien alle 3 de lijnen regelmatig bezet zijn en er zo stagnatie optreedt, stellen b. en w. de raad voor de centrale uit te brei den tot 5 lijnen. De kosten daarvan bedragen 18.460,-. Ook vraagt men een krediet van 6250,- voor de aan schaf van een nieuw foto-copieer- apparaat. Op het eerste gezicht doet deze cake wat „duister" aan. Maar dit wordt veroorzaakt door de kruiden. Deze Cake Oriëntale is een volkomen nieuwe smaak in 't cake-assortiment. Een zachte, kruidige cake, die (zoals de naam al aangeeft) met het uit India afkomstige cardamon is gearomatiseerd. Goed ook voor de gezondheid en voor hen die minder boter willen gebruiken. In India wordt nauwelijks boter ge bruikt. De Cake Oriëntale is één van de vijf cakes, die wij onder uw aandacht willen brengen. Er zijn er nog vier, n.l. GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160 - 32312 De Tweede Kamer heeft haar in. stemming- betuigd met het voorstel van minister Schut (Volkshuisves ting) om te komen tot het verlenen van huursubsidies en wel om ge zinnen met een laag inkomen, die een hoge huur verwonen, enigs zins tegemoet te komen in deze bij zondere kosten. Het komt er nu op neer, dat wan neer men in een woning woont die gebouwd is na 1960 en men heeft een nettoinkomen Van maximaal 15.000 per jaar en men verwoont 17% hiervan of meer, men in aan merking kan komen voor huursub sidie, die afhankelijk van de ver houdingen kan variëren van 120,- tot 900,- per jaar. Uit de Kamer kwamen wel stem men, die meenden, dat dit beleid riet beperkt mocht blijven tot men sen, die wonen in woningen, die na 1960 zijn gebouwd, doch dat dit be leid zich dient uit te strekken tot alle wo ningen. Minster Schut wil de hier voorlopig echter nog niet P.V. DE LUCHTBODE De P.V. De Luchtbode hield haar vlucht vanuit St. Denis, afstand 357 km Deelnam,e 128 duiven, gelost om 7.00 uur. Aankomst eerste duif 12.36.36 uur met W.-wind; laatste prijsduif 13.34.9 uur. De uitslag is als volgt: K. Aarts 1; H. v. d. Linden 2 17 21 30; A. v. Noye 3; K. Aarts 4; Hooy- mayers 5 6 11; A. v. d. Velden 7 15; H. M. v. d. Velden 8; J Boons 9 20 24; C. Ypelaar 10; Henk v. d. Vel den 12 26; C. M. v. d. Velden 13 22; W. v. Noye 14 29; J. v. Broekhoven 16; A v. Laarhoven 18; A. J. v Don gen 18 28; G. Ypelaar 13A; P. v. Dongen 25; A. Leermakers 27; M. Aarts 31; M. Vera 32 en overduif. Uitslag serie 2: W. van Noye 1; J. Boons 2; Uitslag serie 3: J. Boons 1; Hooymayers 2. A.s. Zaterdag inmanden voor jonge duiven van 16.30 tot 17.00 uur in café De Echo der Duinen. In dezelf de zaal zaterdag inmanden van 15.30 tot 17.00 uur voor de drie Bel gische vluchten met jonge duiven.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 7