waaLwijkse en UnqstRAAtse couRant 'mM Openbare kleuterschool aan L. de Colignystraat in Sprang-Capelle Stassar DRUNEN Grootse huldiging voor jubilerende onderwijzer L. Poldervaart I NOG 1 SEPTEMBER OPEN? Natuurgebieden Financiën Hoofd Openbare School Sprang Capelle Ouders Elshout Wondermooi zoals het een bij' het ander past Aarcpassingswerken Deze maand wordt verhoging AOW- AWW verrekend ALUMINIUM JALOEZIEËN FL. 25.- PER M PLUS FL. 20.- ^-««15= VOpR HET MECHANISME VERKRIJGBAAR A. C. v. d. VOORT BIJ: Gemeente denkt aan nieuwe school én centrum Inspektie Zonnebrillen en verrekijkers Capelle DONDERDAGAVOND 2 JULI '70 93e JAARGANG No. 53 SN l>0. De rcho van het Zuióen Uitgever: Waalwyksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TEELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 yp. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 P-kwrt. p.post ƒ4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief 'Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" In de openbare vergadering van de raad van Sprang-Capelle van vrij dagavond werd besloten tot stichting van een openbare kleuterschool op een terrein gelegen op de hoek van de Louise de Colignystraat en de Willem de Zwijgerstraat, zulks op verzoek van de ouders en voog den van 37 kinderen uit onze gemeente en Loonopzand. Op een vraag van de heer de Vos hoveel kinderen er over blijven aan de openbare kleuterschool te Capelle, antwoordde de voorzitter, burgemeester M. van Prooyen, breedvoerig, en sprak als zijn verwachting uit de school aan de Schrevclstraat niet ontvolkt zou worden, doordat het aantal leerlingen in de loop van het jaar weer tot een veertigtal zou stijgen I)e heer de Vries sprak er zijn blijdschap over uit dat b. en w. met dit voorstel zijn gekomen en drong erop aan dat dé nieuwe school per 1 september zou kunnen worden geopend. De voorzitter had tegen de datum geen bezwaar, maar kon niet met zekerheid zeggen of men dan reeds de beschikking over een lokaaal zou hebben. Hij zou daarvoor een zogenaam de salonwagen willen gebruiken, omdat een noodgebouw bezwaren heeft en een permanent gebouw lang op zich zou laten wachten. De burgemeester wilde proberen de school per 1 september te openen, maar ook de directrice van het on derwijs moet daarmede instemmen. De heer Kuijsten vond een salonwa gen een behoorlijk appartement en ook de heer Dekkers voelde voor 'n salonwagen, want met een nood- school had men aan de Schrevel- straat geen goede ervaring, maar dit was een semi-permanente school zei de voorzitter en dat maakte wel verschil. Aan de Prov. Noord-Brabantse Eond van het Wit-Gele Kruis en de Prov. Noord-Brabantse Vereniging „Het Groene Kruis" werd op hun verzoek een subsidie verleend, voor 1970 groot 0,35 per inwoner, voor het medisch-opvoedkundig bureau, de sociaal psychiatrische dienst en het sociaal-geneeskundig adviesbu reau voor het gehandicapte kind. De financiële positie laat niet toe f 0,74 per inwoner, zoals gevraagd werd, te geven, maar b. en w. stellen voor het subsidiebedrag jaarlijks op te voeren. De heer Winkelman zei voorstander te zijn, maar vroeg of men bij 'het verzoek hierop ant woordde dat alleen enkele totaalcij fers waren verstrekt, die voor het college niet zo toegankelijk waren. Op een vraag van de heer Winkel man omtrent de prestaties van de kruisverenigingen ten deze, kon de voorzitter mededelen dat gebleken was dat in een aantal gemeenten goed werk was verricht. Waar het voor de stichting Dorps huis uiterst moeilijk bleek een geld lening te verkrijgen, besloot de raad op voorstel van b. en w. aan de stichting van gemeentewege 'n geldlening groot 18.000,te ver. strekken voor de verbouwing van het cultureel centrum „Zidewinde", waarvoor in de vergadering van 4 niaart jl. een gemeentelijke subsidie van 9.0G'0,was toegekend. Bij het voorstel tot het nemen van een besluit als bedoeld in arti kel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (Voorbereidingsbesluit) was de heer de Bie het er niet mee eens dat in de natuurgebieden waar het hier over gaat, nl. de Duiver, 't Eendennest en De Binnenpolder van Sprang aan weerszijden van de Winterdijk ten oosten van Labbe- gat, niet zou mogen worden ge bouwd en het de boeren moeilijk zou worden gemaakt bij het kappen van hout. De voorzitter zei dat het in het algemeen belang is dat bos- WMF Hardpleetcouverts en luxe artikelen. Een begrip in kwaliteit en vormgeving. Ook qua prijs zeer aantrekkelijk. MOOB. AMSTERDAMS*» JUWELIER STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK en natuurgebieden in deze staat blijven en dat er met de belangen voor de boeren wel rekening gehou den zal worden. De heer Winkel man zei dat hier zeldzame planten voorkomen, een overblijfsel uit de ijstijd en hij zou het jammer vin den uit natuur-historisch oogpunt wanneer dit gebied verloren zou gaan. Ook de heer de Vos wilde het voorstel van b. en w. om dit na tuurgebied te behouden steunen, maar hij vond het een rare zaak dat verschillende van die gebieden door niemand betreden mogen worden. Hij zou willen dat de gemeente een verzoek tot openstelling tot de in stanties richtte om openstelling. De voorzitter meende echter dat het in dit geval meer een broedplaats van watervogels betreft en zeer moeras sig is. Met de stem van de heer de Bie tegen, werd het voorstel aange nomen. Een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot ontbinding van pacht met dhr. J. de Man, nodig voor reconstructie van het Tram- pad en woningbouw, werd goedge keurd, alsmede een tweetal over eenkomsten tot ontbinding van pacht met de heren van Pas en Pruijssers te Waspik, nodig voor de uitbreiding van de sportvelden aan de Juffrouwsteeg. Het in de vorige vergadering genomen besluit tot verhuur van een perceel aan de Kerkstraat voor het bouwen van 'n noodwinkel aan de heer van Til burg werd ingetrokken en besloten werd bedoeld perceel thans aan ge noemde firma te verkopen voor de bouw van een permanent winkel pand, tegen een prijs van 33.000,-, op voorwaarde dat binnen 2 jaar 'n - definitief pand zal worden opge richt. Het voorstel inzake de aanpas singswerkzaamheden ten behoeve van de Capelse haven lichtte de voorzitter nog nader toe. In het ka der van de Deltawerken zal in sep tember de afsluiting van het Ha- iingvliet een feit worden en als ge volg hiervan zal de werking van eb en vloed verdwijnen, zodat een con stant peil zal bestaan, waardoor de Capelse haven zal moeten worden aangepast aan dit nieuwe waterre giem. De uitvoering van deze aan passingswerkzaamheden, waartoe eerder reeds was besloten, nl. het uitdiepen van de Capelse haven, een gedeelte ter lengte van 40m3 vanaf de Hoofdstraat dempen, de resterende loswal aanpassen en aan de westzijde verlengen met een nieuwe loswal tot 170m, zijn ge raamd op 452.000,welk bedrag nog met 25 000,moet worden verhoogd voor bijkomende werken. Het rijk zal 90% van de kosten bijdragen, terwijl de bijkomende kosten voor rekening van de ge meente komen, zodat in totaal 7G\000,voor rekening van de ge meente komen. Een bedrag van 60.000,is hiervoor reeds gere serveerd, welk bedrag van de pro vincie werd ontvangen bij de af sluiting van de Labbegatse haven. De voorzitter deelde mede dat ge zamenlijk met de gemeente Was pik, een en ander kan worden uit gevoerd, waardoor men goedkoper uitkwam, maar het zal de vraag zijn of bedoelde werken nog tijdig voor september a.s. zullen klaar zijn. Op de vraag van de heer Rijken naar de grootte van de schepen die de haven zullen kunnen aandoen, zei de voorzitter dat schepen gela den tot 350 ton dan de haven zul len kunnen binnenkomen. Die konden nu alleen bij hoog water binnenkomen. De haven biedt dan ook mogelijkheden voor het indu strieterrein. De heer Heij meende b. en w. lof te kunnen toezwaaien voor hun beleid in deze, daar voor vrijwel het hele werk subsidie zal worden ontvangen. De toekomst is belangrijker als het verleden, zegt spreker. De heer de Bie was bang dat wanneer de haven uitgediept zou zijn, er toch nog geen boot in kan komen, omdat naar zijn mening de bagger uit het Oude Maasje in de haven zal komen. De voorzitter be- loogde dit nog nader onder de aan dacht van de betrokken instanties te zullen brengen. Ook de heer Win kelman wilde het college lof toe zwaaien dat het de subsidie heeft losgekregen. Voor de subsidietoe zegging door Waterstaat zou men wat de heer de Bie zegt, wel heb ben bekeken, meende hij. Ook de heer de Vos was verheugd dat we de aanpassingswerkzaamheden krij gen en ook hij dankte daarvoor het college, maar hij vroeg hoe het zat met het Oude Maasje, wordt dit af gesloten of wat gebeurt er, want zal de waterhuishouding op tijd klaar zijn. De voorzitter antwoordde dat het gebied wel beschermd is, maar bij een samenloop van omstandig heden zouden de polders mogelijk nog dienst moeten doen als boe- zemgebied. De ruilverkaveling zal geen boerderijen en tuinbouw in de polders vestigen als deze niet voor 100% watervrij zijn. Voor de afsluiting van het Oude Maasje komt een keersluis, waar voor het Rijk 75% bijdraagt, de pro vincie 12,5 en de betrokken gemeen ten en het waterschap 7,5 en 5% resp. De bijdrage van de gemeenten zal ponds-pondsgewijze worden ver deeld. Mocht het rijk geen 75% bij dragen dan zal het verschil door de provincie moeten worden vergoed, maar daarover is nog geen beslis- In de loop van juli zullen de AOW- gepensioneerden en de weduwen die AWW ontvangen, in hun uitke ringen de verhogingen berekend krijgen, waarop zij - op grond van wettelijke wijzigingen met terug werkende kracht - recht hebben. Na juli volgen definitief vastgestelde bedragen. De maand-uitkering in juli be draagt voor ongehuwde AOW-ge- pensioneerden en weduwen zonder kinderen 393 gulden en voor ge huwde bejaarden en weduwen met kinderen 560,50 gulden. Voor volle wezen geldt tot 10 jaar een uitke ring van 125 gulden, van 10 tot 16 jaar van 188,50 gulden en van 16 tot 27 jaar van 243 gulden. In augustus zijn bedragen voor ongehuwde AOW-gepensioneerden en weduwen zonder kinderen 336 gulden en voor de gehuwde bejaar den en weduwen met kinderen 477 gulden. Voor volle wezen gelden dan uitkeringen van respectievelijk 107, 159 en 207 gulden. sing genomen. Op een vraag van de heer Dekkers wat er gebeurt voor de bevloeiing van de binnenpolder bij laag water, zei de voorzitter dat dan uit de Donge water zal moeten worden ingelaten. De begrotingswijzigingen werden goedgekeurd, aangevuld met de le ning voor het Dorpshuis, de notulen werden goedgekeurd. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Op nader door het col lege te bepalen tijdstip werd eervol ontslag verleend met dank voor de bewezen diensten aan mej. C. J. Sieger als hoofdleidster van de openbare kleuterschool. GROTESTRAAT 389, WAALWIJK - Udenhout, Kreitenmolenstraat 105 - 10 dagen levertijd. TEL. 04160-3246 Tel. 04241-596 DOKTERSDIENST Vanaf zaterdagmorgen 11 uur tot en met maandagmorgen 8 uur, uitslui tend voor spoedgevallen: Dr. Over- gaag, Grotestraat 89, tel. 2589. PUPILLEN RKDVC In het afgelopen weekend hebben de Al pupillen van RKDVC uit Drunen met succes deelgenomen aan een door St. Michielsgestel georganiseerd tour- nooi. In totaal speelden 10 verenigin gen mee verdeeld over 2 poules. Door overwinningen op Boxtel (2-0), BMC (1-0), Den Dungen (1-0) en 'n gelijkspel tegen Irene (0-0), kwamen de Drunense voetballertjes in de fi- Een bijzonder grootse hulde is de heer L Poldervaart dinsdagavond in het cultureel centrum Zidewinde ten deel gevallen i.v.m. de viering van zijn 40-jarige ambtsjubileum als onderwijzer. Om 8 uur hadden prac- tisch alle ouders van de leerlingen der openbare lagere school te Capel le alsmede vele kennissen en genodigden plaats genomen in de grote zaal van voornoemd centrum die als het ware was omgetoverd in een bloementuin. Even over 8 uur werd de heer Poldervaart met zijn echt genote en familie verwelkomd door burgemeester van Prooyen in de foyer van Zidewinde en door een haag van kinderen werd daarna de feestzaal binnengetreden. Burgemeester van Prooyen heette allen wel kom en deelde mede, dat de schoolkinderen, vooraleer het officiële ge deelte een aanvang nam, enkele liederen ten gehore zouden brengen. Wat in een bijzonder korte periode van voorbereiding door de kinde ren naar voren werd gebracht dwong ieders bewondering af. De muzi kale omlijsting was in handen van Mevr. Poldervaart. Nadat de kinde- i-en hun kleine programma hadden afgewerkt kwam het officiële ge deelte Allereerst werd het woord ge voerd door burgemeester van Trocyen. Met kennis van grote za ken schetste spr. de loopbaan van de heer Poldervaart. Nadat op 23 juni 1930 de akte van bekwaamheid werd behaald volgde reeds per 1 juli d.a.v. een tijdelijke aanstelling aan de 2e O.L. school te Capelle aan de IJssel. Uw grote kennis van zaken leidde ertoe, dat U reeds spoedig werd aangesteld tot le on derwijzer en vervanger van het Hoofd der school. U bent, aldus spr. een schoomeester pur sang, die als het ware de maarschalksstaf in han den heeft. Op 1 september 1946 bent U in dienst gekomen als hoofd der school in de gemeente Sprang-Ca pelle. Wij hebben U in die tijd le ren kennen als mens, eerlijk, open hartig en betrouwbaar. Als onder wijzer zie ik in U een uitstekende kracht die als het ware spelender wijs de kinderen onderricht. U bent een man met gezag op school en de resultaten die U met Uw school boekt zijn zeer gunstig te noemen. Burgemeester van Prooyen haakte even in op de grote wens van de heer Poldervaart om in het centrum der gemeente een nieuwe school te bouwen. De combinatie van man en vrouw die samen op dezelfde school les geven is in onze gemeente ideaal te noemen. Verder memoreerde spr. nog de vele activi teiten van de jubilaris op velerlei terrein o.a. voorzitter departement van 't Nut afd. Waalwijk; voorzitter van de O.V. Wilhelmina en van het bejaardencomité. Namens het ge meentebestuur bood de burgemees ter de jubilaris een zeer fraai ca deau aan, waarin de bekende enve loppe met inhoud. Namens het ge- meentepersoneel overhandigde spr. de heer Poldervaart een boeken bom Na burgemeester van Prooyen was het woord aan de inspecteur van het L.O. in de inspectie Waal wijk, de heer Otten. Spr. wees in zijn rede o.m. op de zware taak die een onderwijzer en vooral een hoofdonderwijzer heeft. In de afge lopen 40 jaren hebt U getoond be kwaam te zijn als onderwijzer, waarvoor eenieder U veel dank ver schuldigd is. De heer Otten deelde mede gaarne nog eens terug te ko men om dan het jubileum van de heer Poldervaart mede te maken als het feit zal worden herdacht dat de heer Poldervaart zijn 25-jarig ambtsjubileum viert als Hoofd der school. De oud-inspecteur van het onder wijs in de inspectie Waalwijk, de heer Warnars sprak als vriend van de jubilaris en bood hem eveneens een cadeau aan. Namens de hoof den der scholen in de gemeente Sprang-Capelle en Zuidhollandse dijk sprak de heer Hoevenberg. Hij liet zijn felicitatie vergezeld gaan van een fraai bloemstuk. Namens de ABOP werd het woord gevoerd door de heer Ruys. Zijn felicitaties liet spr. vergezeld gaan van een boekenbon. De voorzitter van de Oudercom missie, de heer Wagemakers, sprak eveneens waarderende woorden tot de jubilaris en overhandigde hem namens de schoolkinderen een fiets. Als laatste spr. kwam aan bod de heer Kommers, die de jubilaris de felicitaties overbracht namens de O.V. Wilhelmina en het bejaarden- comité. Spr. sprak ook nog een kort persoonlijk woord tot de jubilaris. Namens beide verenigingen bood de heer Kommers een tiunstoel aan en bloemen aan Mevr. Poldervaart. Tot slot was het woord zelf aan de jubilaris. De heer Poldervaart haalde in zijn dankwoord nog vele ervaringen op uit de afgelopen pe riode. In zijn dankwoord kwam één L. Poldervaart zaak wel speciaal naar voren nl. de wens, dat in de toekomst een rabbi, een dominee en een pastoor samen op het schoolplein zouden kunnen wandelen. Spr. zei dat hij hoopte dat er nog eens een school voor de gehele gemeenschap mocht komen en hij stelde daarbij landen als Zweden en Canada tot voorbeeld. Er moet geen onderlinge strijd zijn maar een goede samenwerking. Spr. dankte tot slot allen die deze avond het woord hadden gevoerd en daarbij wel speciaal burgemeester van Prooyen voor diens mooie rede. Naast de cadeaus die de jubilaris tijdens de huldiging mocht ontvan gen waren hem in de loop van de dag reeds zeer vele cadeaus, fruit manden en bloemstukken toebe deeld. De bevolking van Capelle heeft de heer Poldervaart op bijzon dere wijze gehuldigd, een huldiging die hem nog vele jaren zal verheu gen. Gratis brilverzekering nale. Hierin moest men uitkomen te gen Boxtel 1. Na een spanende wed strijd wisten de RKDVC-ertjes een 2-0 overwinning te behalen en hier door kwamen zij voor een jaar in het bezit van een prachtige wiselbeker. Zondag sloten de pupillenelftallen 't seizoen af met onderlinge wedstrij den in het sportpark. Voor de aan vang hiervan werd uit elk van de vijf elftallen de sportman van het jaar gekozen. De drie elftallen die het af gelopen seizoen kampioen in hun af deling geworden zijn, n.l. A2, Bl en B2 kregen na afloop nog een koffie tafel aangeboden. ZWEMDIPLOMA'S De geslaagden zijn: Diploma A: Bob Kuikhoven, Kees van Boxtel, Mieke Knippels, Leo Koutstaal, Erna Koutstaal, Frits van de Berg, Antoon Werter, Tonnie de Bodt, Petrus van Bokhoven, Hendy Kuijpers, Christa Hakkennes, Peter van de Wiel, Jack van de Wiel, Margriet Ansems, Jo- landa Coesmans, Carla de Graaf, Ineke Brok, Magda Arnoldus, Ineke Aarts, Jos Jansen, Johan v. d. Wiel, Luc. Spierings, Wilma de Leest, Net tie van Leest, Henk v. d. Putten, Li- an Verhoeven, Geert v. d. Putten, Jos de Krieger, J. Bruurmijn, Ine van Steenis, Sjan Damen, José Oomen, Henk Klijn, Elly Brok, Pieter Kou- wenberg, Henriëtte de Bruyn, Rini Pulles, Antoinette van Helvert, Hen ry Wassink, Joke Arnoldus, Henk Arnoldus, Mariëlle van Ballekom, Gerrit Hofstra, Jan van Drunen, A. Knippels, A. van Drunen, A. Tim mermans, D. van Logten, J. v. Noort, L. v. d. Voort, L. van Spijk, N. van Delft, T. Vermeulen, H. Verhoeven, C. Jansen, Ans Rijpert. Diploma B: Paul Hoevenaars, Adri v. d. Putten, Bart de Geus, Rudi Lankhorst, Dik Werter, Gerard Hesselmans, Elly Heselmans, Jan Verhoeven, Henk Hulscher, Arno van Weert, Jack Romsom, Bert de Vaan, John Kot tier, Jan Emmers, Marie van Leeu wen, Marcel Kop, Henk Dekkens, Carla Jetzetsick, Peter Nelis, Gera Gelsing, Rolant Kop, Ribert v. Hees- wijk, Gert-Jan van Delft, J. v. Oir- sChot, C. v. d. Sanden, H. Rijpert, H. Keuninx, H. Ammerlaan, J. van Hooft. Diploma C: Elly Kok. Diploma D: Trudy Raaymakers. CONCOURS Zondag a.s. organiseert Ónze Lieve Vrouwe Schuts een concours waar aan zullen deelnemen de verenigin gen uit Herpt, Besoyen, Genderen en Drunen. Dit concours vindt plaats bij café Pulles, aanvang 13.00 uur. PV DE LUCHTVAART Voor de PV De Luchtvaart staat er a.s. zondag een wedvlucht op het programma vanuit Duffel, afstand 80 km, voor jonge duiven. Inkorven 4 juli a.s. in café De Witte Brug.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13