wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Handelsavondschool wordt wellicht uitgebreid met avond-MAVO Middenoosten opnieuw een kruitvat De zwembad affaire in Spr.-Capelle 10 tot 50 golden Kater Korting Kalter DIREKTEUR H. VAN WELL NA 35 JAAR MET PENSIOEN BIJ M.H.A.S. IN WAALWIJK 0 BestuursBSd van ^Yïlierlo Kl]k Ml Tilburg Handelsavondschool wordt na 1975 aangepast Ideale vloerbedekking alma parket rj Overgang 8n 1935 Funkties Avond-MAVO Dankbaar Kamer maakt haast met het minimum-loon Moskou wil met de NATO praten Kostuums, sportkombinaties, regenjassen en jongenskleding voor fantastisch lage prijzen I Heuvelstraat 36. DONDERDAGAVOND 2 JULI '70 93e JAARGANG No. 53 cho VAI1 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel. Dr. van Beurdenstraat 8. Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Wie in Waalwijk over de Middelbare Handelsavondschool (bij velen beter bekend als dn van Beurdenschool) praat, verbindt daar direkt de naam aan van de heer H. kL. van Well, die sinds 193j als direkteur met de dagelijkse leiding van de school is belast. Met ingang van 1 oktober komt daar veran dering in. De heer van Well bereikt dan de pensioengerechtigde leeftijd en wordt opgevolgd door drs. A. lansen. Helemaal afscheid nemen van het onderwijs in Waalwijk kan de heer van U ell echter met. Als e- stuurslid zal hij zich in blijven zetten voor de Handelsavondschool, voor welk onderwijs-instituut hij nog een grote toekomst weggelegd ziet. Aangezien de spanning in het Midden-Oosten de laatste tijd weer in ernstige mate toenam, hebben de V.S. een nieuw vredesplan gelan ceerd. In wezen verschilde het niet zoveel met vorige voorstellen. Ame rika adviseerde dat Israël alle be zette gebieden zou teruggeven, met uitzondering van de Golan-hoog- vlakte bij Syrië, omdat Syrië zich het meest onverzoenlijke toont. Het vredesplan heeft in de Ara bische wereld geen gehoor gevon den, want president Nasser van Egypte eiste, dat ook de hoogvlakte van Golan ontruimd diende te wor den. Gesterkt door de geweldige Sow- jethulp liet de Egyptische president zefs ernstige bedreigingen horen. Zo deelde hij mede, dat het Egyptische leger dadelijk, wanneer zich daar de gelegenheid toe voordeed, het Suezkanaal zou overschrijden, om de Israëli's te verjagen. De Arabieren staan er momen teel veel gunstiger voor dan ooit het geval is geweest. Egypte kan stellen, dat zijn legers weer geheel op de been zijn en goed bewapend en getraind en in staat zijn tot of fensieve akties, temeer, daar zij zich momenteel gedekt weten door Rus sische luchtsteun. Voorts hebben de guerilla's in Jordanië hun positie aanzienlijk we. ten te versterken, doordat koning Hoessein, een ommezwaai heeft moeten maken na de laatste moei lijkheden in zijn land. Het nieuwe Jordaanse kabinet staat volledig achter de Palestijnse commando's en koning Hoessein heeft hen allo steun toegezegd. Zelfs heeft hij er op aangedrongen, dat het zal komen tot een nauwere samenwerking tus sen de guerilla's en de geregelde Jordaanse troepen, terwijl hij daar naast de guerilla's alle vrijheid van handelen geeft, hetgeen voordien niet het geval was. In het zuidelijk deel van Libanon hebben de guerilla's eveneens vaste bases, zodat Israël zich momenteel omringd weet door vijanden, die het moment afwachten, waarop zij van alle kanten tegelijk kunnen toe slaan. Tot nu toe kon Israël zich hand haven, dank zij het feit, dat het 'n overwicht in de lucht bezat. De Is raëlische vliegers zijn uiterst be kwaam en bleken tot nu toe de meerdere van de Arabische vlie gers. Sinds echter de Russen de lucht- beveiliging van Egypte voor hun re kening hebben genomen, is het voor de Israëli's aanzienlijk moeilijker geworden. De Arabische landen zijn volgepompt met het modernste oor logsmateriaal van de Sovjets, ter- v/ijl deze ook gezorgd hebben voor Kie nodige instructeurs en wat de luchtmacht betreft zelfs voor Rus sische vliegers. Op die manier wordt geprobeerd een oplossing te force ren in het voordeel van de Arabi sche staten. Tot nu toe hebben de Verenigde Staten zich, in weerwil van veel verzoeken van Israël, wat achteraf gehouden. De bedoeling hiervan was escalatie te voorkomen. Maar de Sovjets hebben dit juist als een aanmoediging beschouwd en zijn doorgegaan met uitgebreide steun verlening. Dat heeft er nu toe ge leid, dat ook de V.S. bereid zijn om Israël tegemoet te komen en wel door de levering van een aantal vliegtuigen, waaronder een beperkt aantal van het type Phantom. Israël, dat ondervonden heeft, dat de aanval tot nu toe de beste verde diging blijkt te zijn, wacht nog even af. Maar de mogelijkheid is niet uit gesloten, dat het binnenkort in het Midden-Oosten wederom tot een al gemeen treffen al komen. Wij waren benieuwd hoe de man, die zich altijd met het onderwijs bezig gehouden heeft, in deze "branche terecht is gekomen. "Och, bij mij lag het al in de eerste klas van de lagere school vast. Toen zei ik thuis al, dat ik "mister" wilde worden. Nou, met veel opofferingen van mijn ouders en dank. zij het feit, dat ik de jongste ivas van negen, is dat gelukt. Ik was pas 18 toen ik drie dagen na het be halen van mijn 'hulpakte' mijn intre de deed in de lagere school te Am- merzoden. Ik kwam toen te staan voor een klas van 52 leerlingen, 4e en 5e klas samen. Nou, dan leer je met vallen en opstaan het vak wel. Een bijzonder boeiend vak met veel variatie. Men werkt immers met jon ge mensen die elke dag anders zijn en die je elke dag in hun totaal en in hun individualiteit anders moet be naderen. Het verwondert de heer van Well nog altijd dat hij in Waalwijk is te recht gekomen. "Voor 'n Bosschenaar was de Langstraat vroeger "terra in cognita". Je kwam door heel Bra bant met de fiets, maar je dacht er niet aan de Langstraat in te gaan. Al die kinderkcppen en bovendien fiets kaarten. Voor ik er voor goed heen ging, was ik twee keer in Waalwijk geweest: één keer als jongen met moeder ter bedevaart naar St. Anto- nius en één keer om te gaan voetbal len in Kaatsheuvel. 'In Ammerzoden heb ik een heel ple zierige tijd doorgebracht. Het was er wel hard werkenaltijd 4e en 5e klas gecombineerd en nooit minder dan 50 leerlingen samen. Maar ondanks dat was het mij in de jaren gelukt twee middelbare aktes te halen. In oktober 1934 werd ik benoemd tot tijdelijk leraar handelsvakken aan de handelsavondschool in Waalwijk. Toen de heer Siemer het jaar daarop ontslag nam als leraar aan de HBS en als direkteur van de Handels avondschool, solliciteerde ik naar die twee betrekkingen". GA\if) dunvloeren I 25,- moxaïek 9 mm I 29,— stroken 22 mm f 42,— Vraagt gratis prospectus Bezoekt onze showroom, ook's zaterdags geopend. Haven H 17, Breda 01600 - 37160* 'Dat was een hele overgang", zegt de heer van Well, "maar ik had het geluk enige maanden te kunnen wer ken aan een ULO-school in Amster dam. Dat maakte de overgang wat gemakkelijker. Fijne jongens daar in Amsterdam, lui die je niet vergeet, al heb je er maar heel korf mee gewerkt. Eigenaardig trouwens, dat je de leer- Direkteur H. van Well dankbaar lingen die je het eerst op een school gehad hebt, het best onthoudt. Ik kan nog de namen opnoemen van alle leerlingen, die 52, die ik in Ammer zoden in de klas had. Zo ken ik ook nog de namen van alle leerlingen die ik in Waalwijk in de 5e klas voor het eerst aantrof. Nu reken ik aan de hand van het jaar waarin hij examen deed, nog vaak uit hoe een oud-leer ling is". In het gesprek dat wij met de heer van Well hadden nam de Handels avondschool naturlijk 'n grote plaats in Het onderwijs ligt hier immers ook anders dan bij het dagonderwijs. De heer van Well vertelt hier over: "Omdat ze overdag werken, zijn ze meer volwassen, minder schooljon gen. Over het algemeen zal hun I.Q. wel wat lager liggen, maar wat ze te pakken hebbenhouden ze beter vast. Velen van hen hebben ook meer door zettingsvermogen en dat is enorm be langrijk". "Toen ilc in 1935 de heer Siemer als direkteur opvolgde telde de Handels avondschool 88 leerlingen. Het was een drie-jarige school met vervolg- klassen voor het behalen van prak tijkdiploma's. De cursus liep van september tot eind mei. Ik trof er col lega's aan die ik niet vergeten kan: mej. Meeuwese, de heren van Imbeek Odekerken, Laarakker. Bovenal trof ik er iemand die mij van begin al n vriend, een adviseur en een niet te overtreffen helper was: de onverge telijke concierge Willem Verhoeven. Wat die man voor de school gedaan heeft, is ondenkbaar en dat alles voor een vergoeding van ongeveer 150,- in negen maanden" "Enfin, ik heb op de Handelsavond school al die 35 jaar ontzettend pret tig gewerkt en eerlijkheidshalve moet ik zeggen dat mijn hart als leraar meer uitging naar de avond- dan naar de dagschool. Het was op de avond school vaak zo'n dankbaar werk. Je bent er ook niet aan zulke strakke regels gebonden als bij het dagon derwijs. Zo kun je er experimente ren". Bij velen leeft de veronderstelling dat de handelsavondscholen in 1975 op geheven worden. De heer van Well heeft daar een duidelijk antwoord op. "Gelukkig niet; ze worden veranderd, aangepast. Als handelsavondschool houden ze formeel op te bestaan in 1975. Dat geldt ook voor de MMS, die opgaat in de HAVO-soholen al dus de heer van Well die wel iets van de sluier wil oplichten die rond de Waahvijkse avondschool hangt. den, namelijk 50,- per jaar voor 12 lesuren per week". "Op vrijdag 31 juli van 7-9 uur en op zaterdag 1 augustus van 11 tot 1 uur kan men zich aanmelden als leerlingen voor de Mavo, als ook voor de ander opleidingen. Ik zou het een prachtig slot vinden van m'n 35-jarig avondschool directoraat, als mijn op volger, drs. J. Jansen, half augustus ook met een avcnd-Mavo kan begin- nen Het gebouw van de Middelbare Handelsavondschool in Waalwijk aan de Mr. van Coothstraat. "Als je lang aan een bepaalde tak van onderwijs verbonden bent, krijg je veel ervaring en dan willen colle gae wel van die ervaring gaan profi teren. Om dat te kunnen doen hebben ze me 'n jaar of 15 geleden gekozen tot voorzitter van KLEMO, Kath. Ver. van Leraren bij het Economisch en het Middenstandsonderwijs. De I meeste adviezen over dit soort onder wijs geef en gaf ik in het Klemo- maandblad "Ons Handelsonderwijs". Dat blad wordt ook elders gelezen en zo zat ik al gauw namens Klemo in 't bestuur van de Katholieke School raad; in dat van de Ned. Associatie voor Praktijkexamens; in de Stichting Handelsexamens en in de Advies commissie ter voorbereiding van het ontwerp Mammoetwet en in enige werkgroepen ter voorbereiding van de Mammoetwet, de zgn. Lcchemse werkgroepen". "Vorige week hebben we in 'n kleine commissie van zeven personen de toe komst van de handelsavondscholen bekeken; ook die van Waalwijk. Zo als het er nu voorstaat zou ik zeggen dat de handelsavondscholen een goe de toekomst tegemoet gaan en hun zegenrijk en vruchtbaar werk voor de ejugd niet alleen kunnen voortzetten, maar ook uitbreiden", aldus de heer van Well. In het gesprek met hem halen wij ook de vaak genoemde om zetting tot avond-Mavo aan. Daarover zegt de heer van Well: "Men denkt wel in die richting. Voor Waalwijk is die kwestie zelfs urgent". "In Waalwijk is er enkele jaren ge leden een ongesubsidieerde avond- Mavo opgericht. Deze avond-Mavo heeft kontakt gezocht met het Avond Lyceum in Den Bosch om als depen dance daarvan erkend te worden. Dit is door de regering niet goedgekeurd, zodat de leerlingen van die school naar Den Bosch moeten reizen. De bedoeling is nu bij het begin van het nieuwe schooljaar een avond-Mavo te verbinden aan de Handelsavond school. Zoiets kan gerealiseerd wor den met het vakkenpakket van de Handelsavondschool en zou voor de leerlingen heel wat goedkoper wor- Met de vraag of de heer van Well zijn pensionering zich in het geheel niet meer met de handelsavondschool bemoeit raken we 'n teer punt. "Och, eersten ben ik door een twee jarig ziekteverlof al enigszins los gewor den van de school, maar van de an dere kant denk ik wel, dat mijn op volger graag zal profiteren van mijn ervaringen en vrije tijd. Vooral als er een Mavo bijkomt, brengt dit veel ex tra werk mee. Ik stel me voor, dat de heer Jansen wel eens een beroep zal doen op mijn vrije tijd. Bovendien schijnt het de bedoeling te zijn dat ik na 1 oktober opgenomen wordt in het bestuur van de school. Voorlopig blijft er dus nog wel een band be staan. Iets waarmee je 35 jaar ver bonden bent, kun je zo maar niet gauw even achter laten". "Welke gedachte speelt bij u nu 'n hoofdrol bij het heengaan?" is onze laatste vraag aan de heer van Well. "Het is misschien gek, maar één ge dachte, 'n gevoel van dankbaaiheid. Niet in de eerste plaats tegenover 't bestuur of de leraren maar tegenover de leerlingen, die mij al die jaren de kans hebben willen geven mee te wer ken aan hun vorming. Door mijn werk ben ik zelf meer mens gewor den. Door het werk met de jeugd ben ik zelf, zeker in mijn opvattingen jeugdig kunnen blijven. Door de jon gelui te mogen vormen heb ik me zelf gevormd. Voor dat alles ben ik de leerlingen zeer dankbaar". Het ziet er naar uit, dat de leden van de Tweede Kamer bereid zullen zijn het zomerreces te onderbreken, om terug te komen voor de behan deling van enkele wetswijzigingen in verband met het minimumloon. Ook minister Roolvink heeft zich bereid verklaard in dat geval te komen. De minimumloon blijken sinds mei 1968 ongeveer 3 tot 4 gulden per week te zijn achtergebleven bij de CAO-lonen. Een en ander maakt het nodig dat deze lonen worden opgetrokken, maar de wijze waarop en in welke mate, daar is men het tot nu toe niet over eens. Toch wil de Tweede Kamer deze kwestie rond hebben en dat is de reden dat men bereid is het zomerreces te on derbreken om deze materie af te handelen. ■£*cluaieoe cLlerenkledlng WAALWUK De NATO te Brussel heeft een me morandum ontvangen van de lan den van het Warschaupact, waarin werd aangeboden om met de NATO te praten over een eventuele ver mindering van het aantal buiten landse troepen in Europa. Het ziet er naar uit, dat de NATO- landen zich bereid zullen tonen om tot dit gesprek te komen, omdat men de Russen wil tonen bereid te zijn tot spreken, met de mogelijk heid om te komen tot een betere verstandhouding, ook al zal dat niet eenvoudig zijn, omdat men in de twee kampen van verschillende standpunten uitgaat. Vermindering van buitenlandse troepen in Europa, zou volgens het oosten kunnen be tekenen, terugtrekking van Ameri kaanse troepen, zonder dat men in het Warschaupact daar iets tegen over behoeft te stellen, want de Russische bezettingstroepen in Oost-Europa zijn Europese troepen. SPRANG-CAPELLE Dat de „krakers" van het zwembad in Sprang-Capelle zondagmiddag het bad op ordelijke wijze verlaten heb ben, is te danken geweest aan het optreden van burgemeester M. van Prooijen. Direkt nadat bekend was, dat een aantal jongelui over de hek ken van het zwembad waren ge klommen, begaf de burgemeester zich naar Zidewinde. In het bad sprak de burgemeester met de jongelui. Hij vertelde hen dat ze in overtreding waren en daarvoor ook gestrafd zouden kun nen worden. De zwemlustigen ver telden de burgemeester dat ze ogen blikkelijk het bad zouden verlaten. Dat is ook gebeurd. Het persoonlijk optreden van burgemeester van Prooijen in deze zwembad-affaire ondervindt in de gemeente veel waardering. Wij stellen het dan ook op prijs In dit bericht een juiste weergave van het optreden van de burgemees ter kunnen geven, omdat in een maandag gepubliceerd bericht de indruk gewekt zou kunnen zijn dat de burgemeester zich alleen maar op de hoogte kwam stellen. De heer van Prooijen heeft bij de overtre ding van de jongelui echter zelf in gegrepen. 16 JULI a.s.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1