wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt (aCt ampe Cam pc i Geen drugs op popfestival in Oerle Nederland blijft aan de top met belastingheffing "DRIELUIK-PLAN" IN KAATSHEUVEL VOOR GEMEENSCHAPSHUIS, SPORTHAL EN BIBLIOTHEEK Ouderwetse staking in ouderwetse havens Ministerie verleende subsidie NIEUWE BELASTINGPLANNEN van <=Tlfljierlo Bouw op terrein nabij Berndijksestr. en Huygensstraat Subsidie Bevolkangsbijdrage Sndelüng Exploitatie I I I I I I I 'n Goed adres» 'n Uniek adres» in Tilburg: Verlaging loon- inkomstenbelasting Sociaal-Cultureel werker Bam-raad" Éi In EEG-verband DONDERDAGAVOND 23 JULI '70 De tcho van 93e JAARGANG No. 50 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Zuióen Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8. Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inci.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1.55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJc.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" In najaar wordt begonnen met bouw Gemeenschapshuis „De Werft" De 47000 Britse havenarbeiders sta ken om voor buitenstaanders vrijwel ondoorgrondelijke redenen. Formeel gaat het om een verhoging van het basisloon van elf pond één schilling en acht pennies met tachtig procent naar 20 pond van 96 gulden naar 174 gulden. Dat lijkt heel wat, maar het zijn bedragen die niet veel te ma ken hebben met wat de havenarbei ders in feite mee naar huis nemen: dat is gemiddeld een 35 pond per week, of ruim driehonderd gulden, een bedrag dat aanzienlijk minder re den tot medelijden geeft. Deze vreemde loonstructuur heeft echter wel een nadeel dat naar men zegt sterk bijdraagt tot de stakings- iust. Een havenarbeider die een hy potheek voor een huis of een krediet bij de aankoop van een auto of zo vraagt, kan de bank alleen maar to nen dat hij nog geen hlonderd gulden in de week heeft wat de animo om hem geld te lenen uiteraard niet ver hoogt. Dat vooral zou beter worden als dat basisloon maar werd opgetrok ken. De consequenties voor de werkgevers in de haven echter zijn akeliger: de stuklonen die Voornamelijk het loon zakje van de dokwerkers vullen, gaan navenant mee omhoog met het basis loon en dat gaat oplopen. Als daar nu maar een verhoging van de pro- duktiviteit tegenover stond was dat nog tot daar aan toe, maar ervarin gen uit het verleden geven daar niet veel hoop op. De misère is dat de Britse havens be rucht zijn om hun geringe produkti- viteiten dat van verwezenlijking van de moderniseringsplannen - het De- vlinplan - tot dusver weinig komt. In zekere zin is men in de haven blij dat het nu eens op buigen of barsten aankomt, omdat slechts daarmee mis schien de modernisering in de ar beidsverhoudingen en in de werkmo- raal afgedwongen kunnen worden. Maar minder blij zal de regering zijn. De onofficiële havenstaking van Lon den en Liverpool in de herfst van '67 wordt wél beschouwd als de doorslag gevende reden waarom het Labour- kabinet het pond moest devalueren. Niet dat op lange termijn de gevol gen van dit soort stakingen zo fu nest zijn. Per jaar loopt zo'n 150 miljard gul den aan in- en uitvoer door de ha vens en menige Britse producent ver liest ergens wel wat klanten, waar tegenover staat de menige leverancier aan Engeland zijn klant nu ziet over gaan naar een Brits bedrijf, wat de stroppen en voordelen wellicht onge veer even groot maakt. En zodra al les weer normaal is, zo leert de er varing, is de schade vrij snel beke ken. Maar op korte termijn zijn de reacties anders: een paar slechte maanden met tekorten op de handels balans waren ex al en nu dit - het kan allemaal genoeg zijn om het ver trouwen in het pond dat onder La bour in de laatste maanden was her steld weer te laten, verdwijnen. Dan komt weer een kapitaalexport van lieden die het zekere voor het on zekere nemen en dat kan weer leiden tot verzwakking van de positie van Vooraanzicht van het gemeenschapshuis De Werft. (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Het gemeenschappshuist waarnaar de Kaatsheuvelse bevolking al vele jaren reikhalzend heeft uitgezien, gaat er komen. En kele weken geleden heeft het Stichtingsbestuur van De Werft bericht ont vangen van het Ministerie van CuReMa, dat de gevraagde rijkssubsidie op dit plan wordt verleend. Dit was het sein om het architektenbureau van de Ned. Heidemij. opdracht te geven het plan bestekklaar te maken. Men heeft goede hoop dat dit najaar met de bouw kan worden begonnen. Het gemeenschapshuis is het eerste onderdeel van het "drieluik"-gemeen schapshuis, sporthal en bibliotheek-leeszaal, dat de Stichting De Werft wil realiseren. Er zijn al heel wat plannen op tafel geweest voordat men tot de opzet van het huidige drieluikis gekomen. Het gebrek aan ruimte voor een goed verenigingsleven deed vele jaren ge leden reeds het plan rijpen om het oude patronaatsgebouw aan de Hoofdstraat, dat niet meer gebruikt iverd, voor dit doel aan te wenden. Te kostbare investeringen deden dit plan weer snel verdwijnen. Een on derzoek van het Provinciaal Opbouw- orgaan had echter aangetoond dat er behoefte was aan een dergelijk cen trum. Met die wetenschap is de werkgroep doorgegaan. Daarbij het idee lance rend om één centroum te creëeren waarin zowel het gemeenschapshuis als ook de sporthal (waar de gemeen te plannen voor had) en de biblio theek annex leeszaal (waarvoor een stichtingsbestuur ijverde) onder te brengen was. Een geschikt terrein vond men nabij de Berndijksestraat, Juliana van Stolbergstraat, Oranje Nassaustraat en Huygensstraat. Dit braakliggend terrein is eigenlijk van de gemeente en is in het uitbreidings plan ook aangegeven als zijnde be stemd voor "openbare gebouwen". Het nieuwe plan, opgezet door de Ned. Heidemij., werd uitvoerig door gesproken met vertegenwoordigers van 't ministerie van CuReMa. Daar bij werd al snel duidelijk dat van een spoedige realisatie van 't totale 'drie luik-plan" geen sprake was. De on derdelen sporthal en bibliotheek leeszaal brengen namelijk voor de ge meente enorme financiële lasten mee. In de huidige gemeentelijke begro- tingsopzet was dan ook geen sporthal en bibliotheek onder te brengen. De bouw van het eerste onderdeel, het gemeenschapshuis, was wel op korte termijn te verwezenlijken. Zekerheid daarover verkreeg men op vrijdag 3 juli toen het ministerie be richtte dat 'n subsidie verleend wordt. Het eerste onderdeel, het gemeen schapshuis, kan dus verwezenlijkt het pond sterling met alle aanver wante narigheden. Maar dat is zuiver een kwestie van vertrouwen waarbij intuïtie meer telt dan bewijzen. En wellicht slaagt Heath erin om dat ver trouwen wel levendig te houden. worden. Gezien de budgettaire posi tie van de gemeente verwacht men over twee jaar een aanvang te kun nen maken met de bouw van de sport hal alsmede met de bibliotheek. In het gemeenschapshuis worden name lijk al voorzieningen aangebracht die ook bestemd zijn voor deze twee on derdelen. De bouw van het gemeenschapshuis vergt een investering van ruim 730 duizend gulden. Daarbij komt dan nog anderhalve ton voor de voorzie ningen die getroffen moeten worden in veiband met de later te realiseren sporthal, waarmee 1,3 miljoen gul den gemoeid is. De bibliotheek gaat dan nog eens vier ton kosten, wat be tekent dat met het gehele projekt een investering van ruim 2,5 miljoen gul den gemoeid is. Aan de subsidietoekenning van het ministerie (voor het gemeenschaps huis) zit een "maar" aan. De bevol king moet namelijk 10% 70.000) op tafel brengen. De resterende 90% is dan rijks-, gemeente- en provin ciale subsidie. Voor de sporthal kan op een subsidie van ongeveer 3 ton worden gerëkend, wat betekent dat er een lening van 1 miljoen gulden af gesloten moet worden. De lasten hier van komen geheel voor rekening van de gemeente. Zo zal ook de exploita tie van de bibliotheek geheel door de gemeente gedragen moeten worden. De heer A. van Riél, bestuurslid van de Stichting De Werft, vertelde ons dat de stiéhting de bouw van het ge meenschapshuis na de vakantie hoopt aan te besteden. Als de gemeente de grond bouwrijp heeft gemaakt, kan in het najaar met de bouw worden be gonnen. Het is dan reëel om te ver onderstellen dat het gebouw in de tweede helft van 1971 gereed komt. Twee jaar later moet daar dan de sporthal en de bibliotheek-leeszaal bijkomen. -- - -1'riirftÜift Het ziet er ook naar uit, dat de "be- volkingsbijdrage" van 70.000,- er komt. Een loterij 'en de oud-papier- aktie brachten reeds 32.000,- op. Uit de nog lopende oud-papier-aktie komt zeker nog 8.000,- wat het ge heel op 40.000,- brengt. Het dan nog ontbrekende gedeelte hoopt men met een super-aktie bijeen te krijgen. Die aktie, waarbij opnieuw een be roep gedaan zal worden op de bevol king, wordt pas op stapel gezet als met de bouw is begonnen. "Dan spreekt een dergelijk initiatief ook meer aan' aldus de heer van Riel. Het gemeenschapshuis, dat de naam 'De Werft'' gaat dragen gaat bestaan uit een aantal ruimten die door mid del van vouwwanden met elkaar te verbinden zijn. De grote zaal (21 bij 18 m) gaat plaats bieden aan ca. 400 personen. Er komt een verplaatsbaar podium in. De tweede ruime zaal is er een van ruim 80 m2. Dan vindt men er twee zaaltjes van ieder 25 m2, hobbyruimten van 55 m2 en 35 m2, alsmede een ruime foyer van 160 m2, die in een open verbinding staat met de hal. Natuurlijk ontbreekt ook de keuken niet. Voor de verenigingen die van het gebouw gebruik maken komt er een afzonderlijke bergingsruimte, met boxen. Het bestuur van De Werft wordt over enkele maanden uitgebreid. Men wil de stichting voor elk onderdeel van dit "drie-luik" deskundigen. Het plan daarvoor komt in september in de "nieuwe raad". In de laatste raads vergadering is reeds over de exploi tatie gesproken. Men is er van over tuigd dat het gebouw niet voor 100% rendabel te maken is. Zeker in het begin niet, als 'ook het verenigings-w leven nog tot bloei moet komen. In KWALITEIT stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma ken, inkorten enz. enz. enz. VAKWERK jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, Heuvelstraat 14 S EINDHOVEN - In opdracht van het ministerie van Justitie zal op het popfestival, dat vrijdagnacht en za terdag in Oerle bij Eindhoven wordt gehouden, worden opgetreden tegen het gebruik van drugs. Dit in tegenstelling tot het jongste popfestival in Rotterdam, dat wel di rect aanleiding voor dit veibod tot gebruik van drugs is geweest. Vol gens de korpschef van de Rijkspolitie hoofdinspecteur Hustinx luidt de op dracht van het ministerie: verbod op soft, zowel als hard drugs. Staatssecretaris Grapperhaus van fi nanciën is opnieuw met zijn plan voor belastingverschuiving voor de dag ge- een vroeger raadsbesluit was vastge legd, dat de gemeente slechts voor 'n deel van het exploitatieverlies garant zou staan. In de laatste raadsverga dering heeft men deze restrictie la ten vallen. Uit de programmaraad van De Werft en het Kath. Instituut voor Maat schappelijk Werk te Kaatsheuvel is begin van dit jaar een werkgroep ge formeerd met als taak de mogelijk heden van het sociale leven in de plaats te bezien. Deze werkgroep heeft de gemeenteraad voorgesteld op korte termijn over te gaan tot de aanstelling van een sociaal-cultureel werker, die als taak zou krijgen de begeleiding en stimulering van het verenigingsleven. De man moet con- takten gaan onderhouden met alle or ganisaties in de plaats. f Vorig jaar is er ook een aktiecomité gevormd dat de aktiviteiten van het gemeenschapsleven wil stimuleren, in afwachting van de realisatie van het gemeenschapshuis. In deze "Dam- raad" hebben zitting, leden van De Werft en van de Stichting Jeugdbe- langen van de drie Kaatsheuvelse pa- ïochies. "Dam-raad" brengt de acti viteiten van de verenigingen onder in het voormalige gemeentehuis aan dc Hoofdstraat. Het afgelopen sei zoen vond men daar onder meer de KW], Provadya, handenarbeidclubs, terwijl de ruimten ook gebruikt wer den als repetitielokaal voor bandjes en cursuslokaal voor de Volksuniver- siteit. Het oude gemeentehuis dat voor de sloop is bestemd, verdwijnt niet voordat 't nieuwe gemeenschaps huis De Werft gereed is. Op deze plaats komt het "drie-luik", gemeenschaphuis, sporthal en bibliotheek-leeszaal. komen. Hij is voornemens zich in te zetten voor een verlaging van de hon en inkomensbelasting en voor een verhoging van de indirecte belastin gen. Wij moeten echter niet denken dat wij daarmee zoveel beter af zijn. Jaarlijks stijgt het nationale inkomen en daarmee ook het individuele inko men. Als men nu de totale belastingdruk hetzelfde laat kan men de verhoogde te verwaohten opbrengst uit de in komsten- en loonbelasting aanwenden om de belastingvrije voet hoger te ma ken. Daarmee vallen dan elk jaar een aantal mensen buiten de heffing van de directe loon- en inkomstenbelas ting, waardoor een bijdrage wordt ge leverd aan het nivelleren van de re- ele inkomensverschillen. De staatsse cretaris heeft er niet bij verteld wel ke verhogingen van de indirecte be lastingen daar tegenover zouden staan. Evenmin zijn er in zijn uitspraken verwerkt de invloeden van de ver hoogde indirecte belastingen op het loon- en prijspeil. Via deze prijs- en derhalve loonsverhogingen vallen wij toch weer in een hoger belastingta rief en dan blijven wij hangen in de toplast. Nederland blijft aan de top met de belastingheffing. Het blijft eveneens aan de top in het nakomen van har monisatieverplichtingen in het kader van de EEG. In het beleid voor Euro pese eenheid werden wij zelfs door ons fiscaal regiem gehinderd. Als wij meewerken aan het vergemakkelijken van internationale fusies kan het ge beuren dat door de binding aan een buitenlands bedrijf een Nederlandse onderneming gaat profiteren van een lager buitenlands tarief. Dat is tegen het nationaal belang meent de be windsman. Zou het niet tegen het na tionaal belang zijn wanneer fusie de kracht van een bedrijf kan groter ma ken en dit wordt tegengehouden door de hier heersende belastingtarieven? Als de staatsbaten door de bevorde ring van de Europese eenheid groter v/orden is onze regering er als de kip pen bij. Men zie naar de voortvarend heid waarmee nieuwe omzetbelasting wordt ingevoerd. In Italië wacht men er rustig mee tot in 1972. Laten wij nu anderen eens de spits afbijten en even het prijzenfront tot rust laten komen. xcluóleve ctyerenkledlng WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1