Ondanks vakanties vergadert Raad Waspik donderdagavond WASPIK Hoe laat is het? Kijk op uw Prisma horloge! Stass££ Alleen voor bewoners gesubsidieerde woningen, gebouwd^na 1959 TIJLOOS „Bernarda" DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 23 JULI 1970 individuele huursubsidie voor lager betaalden Sprang-Capelle Voor inkomens beneden f 15.000.- Huurbelasting Voldoende DS CÖHC\ERCZ HEEFT IETS BEHOORD Voor het eerst sinds 1959 ziet de ge. meente Waspik kans een rekening te presenteren welke sluit op een, zij het gering, netto-voordelig saldo. Het betreft hier de gemeentereke ning van 1968 welke in de vergade ring van donderdag 23 juli de le den van de raad zal worden aange boden. Ondanks de zeer precaire fi nanciële positie van de gemeente Waspik gedurende de laatste jaren sluit de rekening 1968 voor wat de gewone dienst betreft voordelig op f 14.556,56, zij het dan nog met een aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds. Het is wel frappant dat het na het in werking treden van de Financiële Verhoudingswet 1960 nog 8 jaar heeft moeten duren voordat de re kening van inkomsten en uitgaven in Waspik sluitend was. Hoe dan ook, dit werkstuk zal donderdag 'n commissie van onderzoek worden toegespeeld die op haar beurt om trent haar bevindingen verslag zal uitbrengen. Een ander voorstel voor deze vergadering, welke wegens af wezigheid van burgemeester Wel ling zal worden voorgezeten door loco-burgemeester R. van Dongen, heeft betrekking op de verordening welke de vergoeding en verzekering regelt van de leden van de plaatse lijke vrijwillige brandweer. Over eenkomstig het advies van een com missie van de regionale brandweer Midden-Brabant stellen B. en W. voor art. 3 van de verordening wel ke in 1969 werd vastgesteld te wij zigen in die zin dat een vergoeding van f 25.- wordt toegekend aan per soneelsleden onder de rang van commandant en onder-commandant die in het bezit zijn of komen van het diploma adembescherming. Een zelfde vergoeding is al in de veror dening opgenomen voor bezitters van het diploma pompbediener. De vergoedingen zullen, zo hoopt men, een stimulans zijn voor het lager personeel om in het bezit van een dergelijk niet te onderschatten di ploma te komen. Tenslotte zullen van de nieuw ge kozen raadsleden de geloofsbrieven worden onderzocht. KERKDIENSTEN Zondag 26 juli: Ned. Herv. Kerk, Waspik 11 uur, ds. Zaal uit 's-Gre- velduin-Capelle; 18.30 uur: candi- daat Vlasblom uit Rotterdam. WIJKVERPLEGING v ui? i >u -i--i jOiAi S'iS.eii Zaterdag 25 en zondag 26 juli, Was pik, Zr. van Elten uit Hank, telef. 390. MEDISCHE DIENST Zaterdag en zondag Waspik, dokter R. Wijffels, tel. 250. TWEE GEKOZEN RAADSLEDEN AANVAARDEN FUNCTIE NIET Twee bij de laatste raadsverkiezin gen gekozen kandidaten voor de ge meenteraad van Waspik zullen hun zetel in september niet gaan bezet ten. Het zijn mej. H. Vermeer en en de heer Th. Zijlmans die wegens ver gevorderde plannen met betrekking tot hun vertrek naar de ontwikke lingslanden verstek moeten laten gaan. Mej. Vermeeren werd geko zen als vertegenwoordigster van de jongerenpartij, de heer Zijlmans vertegenwoordigde op de gecombi neerde lijst van Modern Bestuur de agrariërs. De jongerenpartij zal nu naast haar lijsttrekker J. de Glas de heer R. Reuvers, onderwijzer, af vaardigen terwijl de NCB nu behal ve door de heer H. de Bont verte genwoordigd gaat worden door de heer W. Wagenmakers, tuinder te Waspik-Boven. - v:'.*** I FIETS NIET AFGEHAALD De organisatoren van de grote an tiek- en vlooienmarkt te Waspik hebben na de sluiting van dit groots opgezette gebeuren maar één pro bleem overgehouden. Een gloed nieuwe vouwfiets, 's zaterdags bij 't rad van avontuur geloot is nog niet afgehaald. Tot 30 juli a.s. kan de bezitter van lot nr. 255-geel zich bij de heer H. v. Wagenberg, Juliana- straat, tel. 579 melden. Er zijn enorme zaken gedaan. De kas van het comité Kindercarnaval werd aardig gespekt terwijl de po nyclub De Kleine Hoefjes een ste vige basis legde voor de financie ring van een te bouwen overdekte manege. De 120 medewerkers die dit evenement deden slagen zullen 7 augustus in De Statie worden ge nodigd. DUIVENSPORT P.V. Waspik, uitslag Neufvilles: C. de Rooy 1 10 15 27 44, D. Lan- germans 2 32 41, Th. Smits 3 25, F. van Onzenoort 4 19 23 24 28 38, P. v. d. Mosselaar 5 52, P. de Graauw jr. 6, A. v. d. Mosselaar 7 30 37 41 51, J. Oerlemans 8 22, F. v. d. Mos selaar 9 45 50, W. Donks 9 12 14 17 23 35 42, G. Kuyten 11 13 26 36, J. Gommers 16 29 40, J. Timmers 18 43, P. de Graauw 20 34 49, A. van Tilborgh 21 39 47, A. Faro 31, M. Timmers 37, J. C. v. d. Hooven 46 48. Uitslag Bordeaux: P. de Graauw 1, H. Treffers 2, A. Faro 3. C. SCHMITZ DISTR. KAMPIOEN De handboogschutterij Hercules te Waspik heeft een districtskampioen voortgebracht. Het is de heer C. Schmitz die in district 3 de titel greep in klasse D. Zaterdag a.s. zal de heer Schmitz in Helden-Gras- hoek op de nationale titelwedstrij- den uitkomen om daar de kleuren van district 3 te verdedigen. PAARDENSPORT Op de New Forestkeuring in Den Bosch behaalde de heer P. Verschu ren uit Waspik een 2e premie bij de eenjarige merries en de heer P. de Bont een 3e premie in de ring van merrieveulens vergezeld van moe der. PRISMA doublé dameshorloge, exclusief uiodel 105,- De veel omstreden minister Schut van Volkshuisvesting zal de geschiedenis met ingaan als een groot bewindsman. De cijfers wijzen uit, dat onder zijn beleid de woningnood geen stap dichter bij een oplossing is gekomen. De zwakheden van zijn bewind worden echter een klein beetje verzocht door de per 1 juli ingevoerde regeling voor aanvullende huursubsidies ten behoeve van huurders van gesubsidieerde woningen, die in verhouding tot hun inkomen een hoge huur betalen. Door individuele huursubsidies wordt het lager be taalden nu mogelijk gemaakt in de dure nieuwbouw te wonen. Deze maat regel moet beslist worden toegejuicht, te meer omdat veel hoger betaalden het vertikken om hun relatief goedkope woning te verlaten en plaats te ma ken voor lager betaalden. Maar dat wil nog niet zeggen, dat met deze sub sidieregeling aléén alle problemen zijn opgelost. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Martinus A, zv A J de Rooij en M G Kuijsten; Albertus zv A Hartman en B Tilborgh; Ma- rinus zv J Ph Schoondermark en C Schaap; Nicoiina AdvCL deRooij en J J Kozenbrand; Hendrik zv B van Genderen en K Brouwers. Overlijden: j Kamp, e.v. Verschu- re, 82 jaar; P Burgnout, e.v. Mole- graaf, 65 jaar. Ingekomen: A J Laros van Vught. Vertrokken: W. Kamphorst naar Den Bosch; R V Heijnneman naar Loon op Zand; J W van Broekhoven en echig. naar Waalwijk. In Amsterdam is op een filiaal van de Amro-bank een roofover val gepleegd door twee jongeman nen, die er met ruim 25.000 gulden vandoor gingen. Behalve de bankbe dienden heeft niemand de overval lers gezien. Een bejaard echtpaar )82 en 81) is in Schagen door kolendampver giftiging om het leven gekomen. De huursubsidieregeling geldt voor huurders met een belastbaar jaarin komen beneden f 15.000,-. De huur subsidies worden slechts verleend aan huurders van gesubsidieerde wonin gen, die in de laatste tien jaar zijn gebouivd. Het uitgangspunt is dat die huurders meer dan 15 a 17% van hun belastbaar inkomen voor hun wo ning betalen. De subsidie wordt ver leend in de vorm van een bijdrage, die van jaar tot jaar wordt vastge steld aan de hand van het inkomen en de huur en die kan uiteenlopen van f 120 tot 900 per jaar, afhan kelijk van de verhouding inkomen- huur. De bijdrage moet worden aan gevraagd bij de gemeente. Op zich moet deze maatregel dus worden toegejuicht, omdat hierdoor vele lager betaalden in de tamelijk du re nieuwbouw kunnen wonen, waar huren worden gevraagd, die anders een te groot deel van hun inkomen in beslag zouden nemen. Maar toch moet men deze regeling zien als een éérste stap op weg naar een veel meer omvattend systeem. Zo wordt thans nog de beperking gemaakt, dat alleen bewoners van gesubsidieerde wonin gen voor een dergelijke individuele huursubsidie in aanmerking komen. Bewoners van niet-gesubsidieerde wo ningen behoeven nergens op te reke nen. Het lijkt ons billijk dat ook deze groep eventueel voor overheidsteun in aanmerking komt. Voorts vallen onder de subsidierege ling alleen bewoners van huizen, die derdaad zijn die woningen over het algemeen bet duurst. Maar toch zijn de laatste tien jaar zijn gebouwd. In- er ook veel mensen met lagere inko mens, die in vóór 1960 gebouwde wo ningen wonen en die in verhouding tot hun inkomen ook teveel huur be talen. Ons inziens zouden deze men sen ook geholpen moeten worden. Zij die er bezwaar tegen hebben dat deze subsidies allemaal uit de over heidsgelden worden gefinancieerd, zouden moeten bedenken dat deze subsidies mede noodzakelijk zijn om dat mensen, die gezien hun inkomen wèl een hogere huur kunnen betalen, vaak in goedkope woningen blijven zitten. Daardoor komen lager betaal den (niet zelden jongere echtparen) terecht in woningen, die feitelijk voor hen (nog) te duur zijn. Wij zouden er beslist voor zijn dat de gelden, die nu van overheidszijde worden aangewend om lager betaal den die in dure nieuwbouw wonen te steunen, zouden worden 'verhaald' op beter betaalden die niet naar duur dere woningen willen doorstromen. Dat is mogelijk door het invoeren van een huurbelasting. Minister Söhut heeft enkele jaren geleden een des betreffend voorstel in de Kamer ver dedigd, maar dat heeft helaas de eindstreep niet gehaald. Maar nooh- thans lijkt het ons een rechtvaardige zaak dat degenen, die ondanks hun relatief hoog inkomen in goedkope huizen blijven zitten, dan maar door middel van een fikse huurbelasting gedwongen moeten worden mee te be talen aan de subsidie, die men lager betaalden moet geven om in de dure nieuwbouw te kunnen wonen. Stemt de invoering van een regeling tot aanvullende huursubsidies aan lager betaalden tot (gematigde) te vredenheid, men kan zich wel afvra gen of de in de regeling genoemde subsidies (120 tot 900 gulden per jaar) voldoende hoog zijn om het al le lager betaalden mogelijk te maken in een nieuwbouwening te wonen. Voor de laagstbetaalden is deze sub sidie ten enenmale onvoldoende, zij zullen ook dan nog een onevenredig groot deel van hun inkomen aan huur moeten betalen. Of zij zullen een voudig ondanks de subsidie niet de gevraagde huurprijs kunnen opbren gen. Waar moeten deze dan wonen, wanneer er in hun woonplaats niet voldoende goedkope woningen voor handen zijn? De regeling bepaalt verder, dat de bijdrage geleidelijk Wordt verminderd vanaf het tijdstip waarop de betrok kene een hem beter passende woning kan betrekken. Maar wat is precies een 'passende woning?" Dat moet hel •'cmeentebestuur uitmaken. Daar over zullen ongel wijf eld konf lieten ontstaan. De term 'passende woning' is veel te vaag, de gemeente kan er alle kanten mee op. Tenslotte achten wij het onjuistdat de vakantietoeslag bij het belastbare inkomen wordt gerekend. De vakan tietoeslag is bestemd voor vakantie en alleen daarvoor. Maar kennelijk von den parlement en regering, dat de la ger betaalden hun vakantietoeslag maar voor de huur moeten besteden Een anachronistisch .standpunt in een tijd, dat vakantie niet meer als een gunst, doch als een recht wordt be schouwd. OEI OEI J JOCWEMS KOMT ER AAM HET GELUID KWAM UIT ZAAL C, GELOOF IK- CC*. TOCKMl luotcrj FEUILLETON door: A. SCHMIDT 12. „Zo heb je dat niet", richtte de man zich nu weer dreigend tot de vrouw. „En waar mag het dan wel geble ven zijn? Nou, vertel op, waar is 't? Je hebt de hele week bij Sternen- wirt gewassen Ik zal je leren te gen me te liegen!" Met een half-dronken zwaai wend de hij zich weer tot Hans. „Nou, hoe is 't? Ga je nog, of moet ik je d'r uit trappen? Publiek hebben we hier niet nodig, begrepen!" „Ik heb al gezegd dat ik er niet over denk, voordat.." „O nee? Meneer denkt er niet over? Wacht maar, dan help ik je wel 'n handje", en de arm van Joseph Steinmeier ging weer omhoog. Zijn troebele ogen puildlen bijna uit hun kassen van woede en zijn gezicht was blauwrood aangelopen. Zo stond de dronkaard als de beli chaming van dierlijke woede en ruwe kracht dreigend tegenover Hans Lukas die er met zijn tengere gestalte en fijnbesneden gelaat als een knaap tegen afstak. Maar ook thans verroerde deze zich niet. Hij was bleek geworden, maar op zijn gezicht lag een rustige wel willende uitdrukking; zijn ogen drukten echter medelijden uit en hij hield ze strak op die van de ander gevestigd. Verward liet deze lang zaam zijn arm zakken; zijn woede scheen uit hem weg te vloeien en bijna schuw en met tegenzin deed hij een stap achteruit. „Wat is er? Waarom kijkt u me zo aan? Wat wilt u eigenlijk van me?" stamelde hij onzeker. „Niets bijzonders", antwoordde Hans zacht .„Ik zou er u alleen aan wil len herinneren dat u een man bent; een man die zijn vrouw niet slaat. U bent niet slecht van aard, dat ziet men gemakkelijk en ook houdt u wel degelijk van uw vrouw en kin deren. Waarom vergeet u dat dan? Weet u niet dat Christus gezegd heeft „Hebt elkander lief'. En dat woord geldt toch zeker in de eerste plaats voor man en vrouw". Terwijl hij sprak, straalde er een vurig licht uit zijn ogen, en lang zaam trok de opgewonden kleur uit het gezicht van de man tegenover hem weg en verloren diens ogen de troebele blik. Toen zuchtte deze diep en wreef zich over het voor hoofd alsof hij daar iets weg wilde vegen. „Waarom praat u op die manier?" mompelde hij. „Bent u dominee?" „Nee, maar ik moest dat wel zeg gen, omdat u daarnet immers een ogenblik vergeten was dat u een mens was, dat wil zeggen, een even beeld van God". Steinmeier staarde Hans zwijgend aan. Toen maakte hij een wanhopig gebaar. „Nee, nee, neen! Dat geldt hiet voor mij, een uitgestotene ben ik, een vervloekte! Die kan nooit goed zijn. Voor zo iemand als ik bestaat er geen geluk en geen vrede". Hij sloeg de handen voor het ge zicht en zonk met schokkende schouders op een stoel neer. „Zeg jij 't hem", zei hij schor tegen zijn vrouw en wierp haar een wanhopi ge blik toe. „Nee, ik ben niet slecht, maar de mensen hebben me zo ge maakt". Ook Hans Lukas ging nu zitten en keek vragend naar de vrouw die hem met zaohte stem het verhaal van hun jammerlijke tegenslag be gon te doen. Ze waren beiden van goede afkomst, de man zoon van 'n veearts, zij dochter van een onder wijzer. Ze waren uit liefde met el kaar getrouwd en de eerste driejaar waren ze erg gelukkig geweest. Toen was, zonder enige aanmoedi ging van haar kant, een douanebe ambte die vlak bij hen was komen wonen, verliefd op haar geworden, en op alle mogelijke manieren had deze getracht haar te na te komen. Het had lang geduurd voordat ze dit aan haar man had durven ver tellen aangezien deze vrij driftig van aard was. Tenslotte had ze evenwel toch zijn bescherming moe ten inroepen en natuurlijk was Jo seph woest geweest. Hij was naar de ander toegestapt en had hem ge waarschuwd bij zijn vrouw vandaan te blijven. Doch deze had slechts spottend gelachen en van allerlei krenkende dingen gezegd, 't Eind was geweest dat hij Joseph had toe gevoegd „dan maar eens op te ko men als hij durfde". En in het hier- opvolgende gevecht had Joseph door drift verblind, de ander doodgesto ken. Zes jaar had hij hiervoor ge kregen, waarbij de verzachtende omstandigheden in aanmerking ge nomen dat de douanebeambte was begonnen. Tijdens zijn gevangenschap had zij met moeite door naaien en wassen in haar onderhoud en dat van de kinderen voorzien. Maar het kleine stuk land dat ze bezaten en de paar koeien had ze moeten verko pen. Alleen het huisje had ze kun nen behouden. Toen haar man weer was thuis ge komen, hadden ze een nieuw leven willen beginnen en zich door hard werken weer een goed bestaan wil len verschaffen. En nog altijd had den ze van elkaar gehouden. Maar het vinden van werk was Joseph niet gelukt. Niemand wilde hem in dienst nemen: het kainsteken van de gevangenis sloot alle wegen voor hem af. Dat verbitterde hem en hij werd stuurs en stug en hij begon te drinken. Langzamerhand verdronk hij al het geld dat zij met hard wer ken verdiende. En wanneer hij dan dronken thuis kwam, mishandelde hij haar en de kinderen. Was hij weer nuchter dan schaamde hij zich diep en bad haar op zijn knieën om vergeving. Maar zodra hij met een of ander karweitje weer een klei nigheid verdiend had, begon de el lende van voren af aan. Hans Lukas had ontdaan zitten luis teren. Zijn begrip voor de afschu welijke toestand waarin dit gezin was geraakt, deed hem de man diens ruwe handelwijze nu dan ook wel verontschuldigen. Maar met be grip en verontschuldiging schoot Steinmeier niet veel op, dacht hij. En hij peinsde over een manier waarop hij daadwerkelijk hulp zou kunn enbieden. Geregeld werk zo dat een verzekerd bestaan mogelijk werd, was natuurlijk de beste op lossing. Zou hij bij de firma Zeiler niet een gaatje weten waar Stein meier op zijn plaats was? Enkele dagen geleden had hun nachtwaker een andere betrekking aangenomen en had tegen de eerste van de vol gende maand opgezegd. Misschien zou dat wat zijn? „Mag ik u nog iets vragen, vrouw Steinmeier? Heeft uw man ook vroeger niet graag een glaasje ge lust?" „O neen, meneer, nooit; dat kan ik met m'n hand op m'n hart verzeke ren. Nee, een drinker is hij nooit ge weest en in een kroeg kwam hij ze ker niet. U kunt me gerust gelo ven, meneer; alleen de ellendige omstandigheden hebben hem daar toe gebracht. Weet u, als hij nuch ter is, kan hij 't gewoon niet ver dragen te zien hoe ik me moet af sloven terwijl hijzelf geen werk heeft. Dan loopt hij 't huis uit en hij drinkt en drinkt, alleen om te kunnen vergeten". Hans wendde zich tot Steinmeier wiens roes voorbij scheen te zijn en die nu slap en gebroken op zijn stoel hing. (Wordt vervolgd) 7

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 3