wAAlwijkse en UnqstRAAtse couR^nt WAO-ers in kwetsbare positie roei- riljant JP®> Hoe laat is het? Kijk op uw Prisma horloge! s Loon op Zand heeft nu beschikking over een fraaie sportzaal VAN MIL VELEN KOMEN MOEILIJK AAN PASSEND WERK p OFFICIËLE OPENING EIND AUGUSTUS CHRISTOFFEL- TAART: HAK-NOUGAT Banketbakkerij Ontslag na lange ziekte mogelijk na herstel Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Een werknemers, die in de ziektewet loopt of - wanneer hij langer dan een jaar ziek is - een uitkering ontvangt op grond van de arbeids ongeschiktheidswet (WAO) kan tijdens zijn ziekte niet worden ontslagen. Maar wanneer hij is hersteld, kan de werkgever hem met inachtneming van de normale opzegtermijn (veelal een maand) ontslag aanzeggen. Dit ontslag moet dan door de directeur van het arbeidsbureau worden goed gekeurd. Vooral wanneer de werknemer al twee jaar of langer ziek is ge weest (dus een jaar van de ziektewet 'en minimaal een jaar van de WAO heeft getrokken) zal dit ontslag in 99 van de 100 gevallen worden goed gekeurd, omdat van de werkgever in redelijkheid niet kan worden ver wacht, dat hij de opengevallen plaats zó lang heeft vrijgehouden. Wordt het ontslag een feit, dan bestaat de kans dat de betrokken werknemer met de werkloosheidswet te maken krijgt. Ook W AO-trekkers, die slechts ten dele arbeidsongeschikt zijn verklaard en dus niet de volle WAO-uitkering krijgen, verkeren in een kwetsbare positie. Ook zij lopen de kans met de werkloosheidswetten te maken te krijgen en wat zijn dan hun rechten? Nemen we nu het geval van de werk nemer, die zeer lange tijd wegens ziekte niet heeft kunnen en mogen iverken. Het eerste jaar heeft hij een uitkering krachtens de ziektewet ont vangendaarna ontving hij 'n WAO- uitkering, die gebaseerd is op 80% van zijn laatstgenoten loon. Het is natuurlijk logisch, dat zijn werkgever op de duur andere krachten moet zoe ken om de werkzaamheden te kunnen vervullen, die voorheen door de ziek geworden werknemer werden verricht. Hij zal een nieuwe kracht aanstel len, het werk door losse of free lance krachten laten doen, het is natuurlijk ook mogelijk dat in de loop der tijd de situatie in het bedrijf zodanig ver- dert, dat de funktie die eens door de zieke werknemer werd vervuld, overbodig is geworden. Is de betrokken werknemer volledig herstëld en ontvangt hij geen WAO- Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaarl Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inrutL Beginprijs reeds vanaf 126,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort... zo. groeit uw bezit! Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groe^Driljaii^^^ liar htwe/ter mei 't /z/eüA&i-S/oei' Telefoon 34681 uitkering meer, dan kan hij nochtans worden ontslagen op grond van bo vengenoemde feiten. In dat geval is hij onvrijwillig werkloos geworden en dus zal hij dan in de regel in aan merking komen voor een uitkering krachtens de werkloosheidswet, die eveneens 80 van het laatstverdien de dagloon bedraagt. Maar deze uit kering duurt slechts een half jaar. Heeft hij dan nog geen passend werk gevonden, dan kan hij in aanmerking klomen voor een uitkering krachtens de wet werkloos'hends-voorziening (75% van het laatstgenoten dagloon). Deze uitkering duurt maximaal twee jaar. Evenwel 'kan de gemeentelijke dienst van sociale zaken, die deze wet uit voert, de betrokkene tewerkstellen bij een sociale werkplaats, in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening. Weigert de 'betrokkene dit, dan kan hem dat zijn uitkering kosten. Gaat hij in WSW-verband werken, dan ontvangt hij een loon, dat veelal op het niveau van het minimumloon ligt, al is plaatsing in een hogere loon- groep mogelijk op grond van presta ties, vooropleiding e.d. Dit loon zal echter vloor 3/4 gekort worden op de uitkering Wet Werkloosheidsvoorzie ning. Na twee jaar vervalt deze werk- loosheidsgeldsuppletie en dan moet de betrokkene leven van zijn loon, dat hij verdient in het kader van de so ciale werkvoorziening. Gedeeltelijk ongeschikt Het is waarschijnlijk dat vele (ex-)- WAO-ers op de duur in een dergelijk werkverband terecht komen. Wie ja ren uit het werkproces verwijderd is geweest, blijft moeilijk bij in zijn vak. Hoe triest het ook is, de werkgevers zitten om dergelijke krachten niet te springen, al zal dit bij het ene beroep meer gelden dan bij het andere be roep. Bovendien komen deze men sen, omdat zij zolang uit het arbeids proces zijn geweest, ook moeilijker aan een nieuwe baan en daarom is het toch belangrijk dat er een socia le werkvoorziening bestaat, die deze mensen dan wel geen glanzende car rière, maar toch een redelijk bestaan biedt. Wel moeten we degenen, die in een werkloosheidswet terecht ko men, er op wijzen dat zij in dat geval geen nieuwe 'bijverdiensten mogen beginnen, die worden n.l. van de uit kering afgetrokken. Maar er zijn ook mensen, die tijde lijk volledig arbeidsongeschikt waren, maar die later gedeeltelijk arbeids geschikt worden bevonden. Hun ar beidsgeschiktheid wordt dan op een bepaald percentage geschat en dat be tekant dat zij geen volledige, doch slechts een gedeeltelijke WAO-uit kering krijgen. Daarvan kunnen zij veelal niet bestaan, dus moeten ze toch aan het werk. Maar de werkge vers zijn op dergelijke gedeeltelijk ar beidsongeschikte krachten ook weer niet zo verzot. Veelal moeten zij ge noegen nemen met een baan beneden het niveau, waarop zij vroeger werk ten. Of zij vinden helemaal geen baan Zijn zij dientengevolge onvrijwillig iverkloos, ivelke rechten hebben zij dan? Reduktie-stelsel Ingeval van gedeeltelijke arbeidson geschiktheid geldt een zgn. reductie stelsel voor de berekening van de gouden dameshorloge klassieke uitvoering 129.- H OR*-oG jr verhulst Vt'wSSensP™'1 t 260, WaaWUfc Gr0teTel.a04l60 - *681 (Van onze verslaggever) LOON OP ZAND - De sportzaal waarnaar men in het kerkdorp Loon op Zand zo lang heeft uitgezien is gereed. Ln de tweede helft van augustus hoopt men het gebouw officieel in gebruik te kunnen nenien. In Loon be staat een grote behoefte aan een goede permanente accommodatie ten be hoeve van de lichamelijke opvoeding en sport. Tot nu toe kon op de beide lagere scholen nauwelijks aandacht worden besteed aan het vak lichame lijke opvoeding, omdat men niet de beschikking had over een gymnastiek lokaal. Met ingang van het nieuwe schooljaar komt idaar echter, dankzij de sportzaal, verandering in. Ook het verenigingsleven krijgt dan alle mo gelijkheid voor binnensport-activiteiten. Sportzaal voor gymnastiek onderwijs Voor de buitenschoolse activiteiten op het terrein van de binnensport en gymnastiek was men in Loon op Zand aangewezen op de grote zaal, die deel uitmaakt van het Cultureel Centrum. Deze zaal is echter gebouwd en inge richt voor sociaal-culturele doelein den, zodat men in de sportbeoefening in de vrije tijd eveneens in ernstige mate werd beperkt. Teneinde in de behoefte aan accommodatie te kun nen voorzien had enige jaren gele den de Stichting Cultureel Centrum Loon op Zand een plan ontworpen, dat voorzag in de bouw van een gym nastieklokaal aan de achterzijde van het bestaande gebouw. Dit ontwerp miste een toeschouwers accommodatie en had een beperkte kleedgelegenheid. In feite zou dit plan slechts voldoen aan de eisen, ge steld voor het geven van gymnastiek onderwijs aan de leerlingen van la gere scholen. Voor de buitenschoolse activiteiten, zoals volleybal en hand bal zou dit lokaal beslist onvolde zijn, in verband met de veldafmetingen en andere accommodatie. Ook was de situering van dit gebouw, uit stede bouwkundig oogpunt bezien, niet erg gelukkig. Jarino-zaal Het gemeentebestuur was van mening dat ook voor de kern Loon redelijke voorzieningen moesten worden ge troffen, om bepaalde binnensporten ontplooiingsmogelijkheden te bieden. Een hieraan beantwoordend plan om vattende een sportzaal, ontworpen door Jarino N.V., werd door het ge meentebestuur aan het bestuur van 't Cultureel Centrum aangeboden. Dit plan is nu gerealiseerd. De sportzaal staat aan de Tuinstraat, nabij Leder- fabriek Verschuren n.v. De zaal die in het centrum van het dorp ligt, is voor jong en oud gemakkelijk bereik baar. Bovendien is er voldoende par keerruimte. Indeling Het nieuwe gebouw omvat een sport zaal van 13 bij 22 meter; de vrije speelhoogte is zeven meter. Voorts vindt men er 2 kleedlokalen van elk 32 m2, 2 waslokalen van elk 24 m2 en 6 douces. Ten behoeve van het on derwijs kunnen beide waslokalen door het opentrekken van de vouwwand tot één wasruimte worden gemaakt. Op de bovenverdieping, boven de kleed accommodatie is een toeschouwerac- commodatie voor ongeveer 200 per sonen. Op deze verdieping is een af zonderlijke garderobe en toiletgroep. In het gebouw is verder een toestel- leriberging van 40 m2, een EHBO- en administratiekamer, alsmede een conservatieruimte, waarin de sport beoefenaren na afloop van de com petitiewedstrijden - waartoe de zaal alle mogelijkheid biedt - nog wat kunnen napraten. Onderwijs In de nieuwe zaal kunnen verschei dene binnensporten, zoals volleybal, basketbal, badminton, gymnastiek, etc. worden beoefend. Voor het gym nastiekonderwijs aan alle leerlingen van de bijzondere scholen voor lager onderwijs uit Loon op Zand en de openbare school uit De Moer is deze zaal ook een uitstekende accommo datie. In totaal zullen ruim 600 kin deren gymnastiekonderwijs kunnen ontvangen, die zij in het verleden na genoeg hebben moeten missen. Ge middeld 33 uur per week zal de zaal voor het onderwijs in gebruik zijn. Met de bouw is een bedrag van onge veer 500.000,- gemoeid. In de jaar lijkse lasten draagt het rijk bij. De nieuwe sportzaal in Loon zal eind augustus officieel worden geopend. Een programma daarvoor is in voor bereiding. werkloosheidsuitkering. Dit stelsel geldt slechts voor werknemers, die na 1 juli 1967 arbeidsongeschikt zijn ge worden. Het effect van deze regeling komt in het kort hierop neer, dat wanneer de betrokkene ingevolge de WAO èn ingevolge de WW uitke ring geniet, deze uitkering in totaal 80% van 't WAO-dagloon bedraagt. Kortom, wanneer een WAO-trekker na verloop van tijd volledig of ge deeltelijk is hersteld, maar nochtans geen werk kan krijgen, dan kan hij rechten lontlenen aan de werkloos heidswet, nadien aan de wet werk loosheidsvoorziening. Krijgt hij een uitkering krachtens de laatstgenoem de wet, dan moet hij echter er reke ning mee houden dat hij moet wer ken in het kader van de sociale werk voorziening en dat de suppletie, die hij dan naast zijn loon ontvangt, na maximaal twee jaar ophoudt, hetgeen veelal vermindering van inkomsten impliceert. Maar in de praktijk kiomt het gelukkig ook voor dat sommige mensen, die in de sociale werkvoor ziening werken, toch weer 'n plaats in het vrije bedrijfsleven veroveren. Rest te vermelden, dat ook WAO-ers, die volledig arbeidsongeschikt zijn verklaard, in de sociale werkvoorzie ning kunnen worden opgenomen. Zij ontvangen dan natuurlijk voor deze arbeid loon, maar hun WAO-uitke- ring wordt dan verminderd met een zeker bedrag. Doch uiteindelijk wor den zij er natuurlijk nooit slechter van. 'n luchtig samenspel van progrès, slagroom en pittige chocolade. (montelimar) vol met geroosterde amandelen en hazelnoten Het prijsbeleid y/m; Beelden van de sportzaal in Loon op Zand. Boven en onder: de zaal en tribune. Midden: het fraaie gebouw aan de Tuinstraat. DONDERDAGAVOND 23 JULI '70 93e JAARGANG No. 59 De tcho yam het Zuióen Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 pJcwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertentiesspeciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: ,Kcho" Grotestraat 260 Waalwijk PRISMA GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160-32312 De prijzen zijn in de eerste vijf maanden met 3.3 procent gestegen, terwijl voor het gehele jaar slechts op een stijging van 4 procent was gerekend. Minister Nelisssen van Econ. Zaken heeft tot heden een straf prijsbeleid gevoerd. Wel heeft hij prijsverhogingen moeten toe staan maar deze werden alleen toe gepast met overheidstoestemming als de rendabiliteit zover daalde dat een rente van 7 procent over het eig envermogen niet meer haalbaar was. Anderzijds is het duidelijk dat de bewindsman ook geen keus had. Hij weet dat er tientallen bedrijven op een verbetering van hun rende mentspositie zitten te wachten. Die verwachtingen zal hij in de komen de maanden moeten honoreren. On geacht of dit de vakbonden of de consumenten welgevallig is. Want men kan het prij zenpatroon niet willekeurig naar zijn hand zetten. Bij alle zorg om de prijzen heeft de regering het voornemen om de BTW met 1 januari 1971 te verhogen. Wij zullen ervaren dat met deze ver hoging weer een extra prijsonrust wordt verwekt die een groot aantal ondernemers hun zaak kan kosten wegens tegenvallende resultaten in het begin van 1971.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5