waaLwijkse en Lanqstpaatse counant Waalwijk-Zuid blij met nieuwe 7-klassige Pieter Wijtenschool Pietro Mascagni schepper van Cavalleria Rusticana Jan Krekels laat Caballero zien wat hij waard is Cor van de Wiel ver weg? 2 uur rijden 1/4 uur rust 25 JAAR GELEDEN OVERLEDEN JAN JANSSEN GRIJPT OPNIEUW NAAST ZEGE IN DE "ACHT VAN CHAAM" Laatste Nieuws Gipsy-Bird Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent DONDERDAGAVOND 23 JULI '70 93e JAARGANG No. 59 Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 jJcwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Voor iedere klas een binnen- en buiten Beslokaal (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In Waalwijks nieuwste wijk Groenewoud houdt de scho lenbouw gelukkig gelijke tred met de woningbouw. In het najaar komt op de hoek van de Berkenlaan en de Eijkenlaan de nieuwe Pieter Wijtenschool gereed. Deze 7-klassige lagere school betekent een uitkomst in het zui delijk gedeelte van Waalwijk, waar ivekelijks woningen worden- opgeleverd die voor een groot gedeelte door jonge gezinnen worden bewoond. Voor de opvang van deze jeugd was dringend een nieuwe lagere school nodig. -ff bouwen. Hieruit blijkt wel dat de ac tiviteit in deze wijk, groot is. Het architektenbureau Magis en Wit- lox uit Helmond ontwierp een bijzon der fraai gebouw, dat 'ongetwijfeld als voorbeeld zal dienen bij de bouw van andere scholen. Het Dninense aannemersbedrijf Fa. Gebr. de Wit is in maart met de voorbereidingen voor de bouw begonnen. Nu is men zover dat na de bouwvakvakantie, begin augustus, drie lokalen opgeleverd kunnen worden. In augustus komen 3 leslokalen gereed De Pieter Wijtenschool (genoemd naar de man die het mogelijk maakte dat de broeders - en zo het onder wijs - naar Waalwijk kwamen) is de vijfde school die het schoolbestuur van de Antoniusparochie heeft laten Boven: exterieur van de Pieter Wijtenschool. Onder: de lager liggende aula in het midden van de school. Voorlopig In deze lokalen kan men dan voorlo pig een aantal leerlingen opvangen. Hierdoor krijgt de overbezette Burg. Moonenschool wat meer ruimte. In de drie lokalen, die provisorisch wor den ingericht, komt een eerste klas, een gecombineerde tweede en derde klas en een gecombineerde vierde en vijfde klas. Wanneer begin december de overige vier lokalen gereed ko men zal dit eerste gedeelte worden af gewerkt. Aannemer De Wit verwacht dat na de Kerstvakantie de gehele school in- ge'bruik genomen kan worden. Dat is dan nog betrekkelijk snel, zeker als men weet, dat het bouwplan is gewij zigd. De oorspronkelijke opzet voor zag in de houw van een 6-klassige school. De gestadige groei van 't aan tal leerlingen in Waahvijk-Zuid deed het schoolbestuur echter besluiten 't gebouw met een zevende lokaal uit te breiden. Met dit bouwprojekt is 'n bedrag van 345.835,- gemoeid. Modern De architekten Magis en Witlox heb ben er naar gestreefd een zo doelma tig mogelijk gebouw te ontwerpen. De fraaie dakpunten, dié de school in deze wijk een eigen aanzicht ge ven, brengen in de lokalen veel dag licht. Iedere klas heeft de beschikking over zowel een binnen- als buitenlo kaal, ieder ca. 55 m2 groot. De bui tenlokalen maken het mogelijk bij ho ge temperaturen ook in de buitenlucht les te geven. Deze buitenlokalen zijn door middel van grote bloembakken en straks ook door beplanting, afge scheiden van de omliggende straat. Aula Behalve een lerarenkamer, bergingen, 4 toiletgroepen omvat de Pieter Wij tenschool ook een grote aula, van ruim 100 m2. Deze ruimte ligt on geveer 70 cm beneden de gangvloe ren. De aula is met schuifwanden van de overige ruimten af te scheiden. Deze recreatie-kelderis in de toe komst voor allerlei doeleinden te ge bruiken en kan in deze wijk wellicht nog als gemeenschapsruimte dienen. Telegram-adres: „Echo' t<oaootooic o-jq övQ otoo$ootoo«oo*oo^ H Brillenmode - Brillenspecialist „ALL-IN" SERVICE OP BRILLEN GRATIS BRILVERZEKERING CONTACT- en SERVICE-ADRES VAN BOXTEL HOORAPPARATEN uvyv-^V) Brillenspecialist - Stationsstraat 54 SSflf* WaalwiJk - Tel- 32648 i wee augustus is het 25 jaar geleden, dat de Italiaanse operacomponist Pietro Mascagni overleed. Hij is het prototype van de kunstenaar, die zijn gehele leven een grote produktiviteit aan de dag heeft gelegd, maar ten slotte dankzij slechts één werk wereldberoemd is geworden. Wie de "naam Mascagni uitspreekt, denkt aan de opera Cavalleria Rusticana, misschien niet een der briljantste maar wel een van de meest populaire opera's, die er ooit is geschreven. Door deze opera was Mascagni reeds op zijn 26ste levensjaar een beroemd man, die gedurende de rest van zijn lange leven geen materiële zorgen meer heeft gekend. Maar in artistiek opzicht was zijn leven een tragedie, omdat zijn latere werk nooit de erkenning heeft gevonden, die het in sommige opzichten toch zou verdienen. Beroemd dankzij één werk De in Livorno geboren Mascagni moest van zijn vader, een broodbak ker, advocaat worden, maar hij volg de stiekum muzieklessen aan het con servatorium in zijn geboortestad. La ter trok hij naar het conservatorium te Milaan, maar het academisch wer ken beviel hem allerminst. Hij zwierf enkele jaren als musicus door Italië en werd benoemd tot direkteur van het muzieklyceum in Cerignola. In 1889 komt dan het hoogtepunt in zijn leven. Hij wint met zijn opera Cavalleria Rusticana de eerste prijs in een muziekwedstrijd, die door een uitgever was uitgeschreven. Een half jaar later gaat de première en het wordt meteen een daverend succes. Als vertegenwoordiger van een natu ralistische groep Italiaanse componis ten kwam Mascagni met een opera- verhaal vol wraak, liefde en harts tocht dat werd uitgewerkt in 'n merk waardige mengeling van fin-de-siècle I naturalisme en Italiaanse pathos in 'n mooie, zinnenstrelende melodie. Mascagni toont zich in de Cavalleria een volbloed musicus, die de traditie van 'het Italiaanse bel canto voortzet zonder dat hij overigens over de dra matische kwaliteiten van een Verdi of Puccini beschikt. Maar zijn melodie- en veroverden alle operaliefhebbers. Het kerkkoor en het koor der land lieden behoren tot de meest geliefde operakoren, het intermezzo tussen de eerste en tweede acte werd een best seller, evenals de romance van Lucia en het drinklied van Turrido. Onbegrepen Met deze opera bereikte Mascagni reeds op jeugdige leeftijd het top punt van zijn roem. Hij reisde de ge hele aarde rond om zijn opera zelf te dirigeren en met zijn compositie had hij grote invloed op andere meesters zoals Leoncavallo, die zijn wereld naam ook aan slechts één opera (Pal jas) heeft te danken. (Van onze verslaggever) CHAAM - Na drie weken lang via radio en televisie met 's-werelds beste wielrenners geconfronteerd te zijn geweest, wil het wielerpubliek de sterren wel eens met eigen ogen zien. Dat kan in Nederland, drie dagen nadat in Parijs het doek over de Tour is gevallen, ieder jaar in Chaam. Dit kleine dorpje onder de rook van Breda herbergde gisteren naar schat ting zo'n 50.000 tot 80.000 enthousiastelingen die van 's morgens 11 uur tot 's avonds 7 uur het kleurrijke spektakel van de "Acht van Ohaam" volgden. Acht van Chaam trok meer dan 50.000 bezoekers Als er weddenschappen afgesloten konden worden - de bookmakers ontbreken echter nog in de wieler sport - dan was er veel geld neer gelegd voor Jan Janssen, Harry Ste vens of Joop Zoetemelk. De kenners hadden het staan op iemand van dit trio. Immers, zo redeneerde men, Jan Janssen wil na vier tweede plaatsen in de Tour in eigen streek, waar hij enorm populair is, wel eens winnen; Stevens ging de laatste wedstrijdda gen steeds beter rijden en Joop Zoe temelk moet zich nu eens voor eigen volk waar maken. De koffiedik-kijkers hadden het dit jaar bijna bij het goede eind. Immers halverwege koers - er moesten 120 km worden afgelegd - sprongen 8 van de 73 beroepsrenners weg. Bij die groep bevonden zich Janssen, Rentmeester, Krekels, Poortvliet, Ste vens en Zoetemelk. Met de eindstreep in zicht zag het er ook naar uit, dat de winnaar onder deze coureurs moest zijn. Geen geluk voor Jan Janssen Er werd enthousiast gejuichd voor Janssen. Men gunde de man, die de Nederlandse wielervlag zo lang heeft hoog gehouden, graag de eindzege in Chaam. Ook Jan wilde wel, want op zijn ere-lijst ontbrak nog Chaam. Twee jaar geleden was het hem bijna gelukt. Als kersverse Tour-winnaar stevende hij toen recht op de meet af, met de armen omhoog. Janssen had toen buiten Wagtmans gerekend, die afspraken vergat en zelf de eindzege in Chaam opeiste. Wagtmans was er dit keer niet bij en Rentmeester, Ste vens en Zoetemelk mochten dan rap pe jongens zijn, Jan Janssen kan toch ook altijd nog spurten, moet men ge dacht hebben. Eindspurt Maar ook in 1970 was het geluk niet met Janssen. Vier kilometer voor de finish reeds de ex-wereldkampioen plat. Er was niet snel genoeg hulp en Janssen kon geen aansluiting meer krijgen bij zijn vijf collega's. In dit groepje rook Jan Krekels zijn kans. Deze Caballero-renner, die door zijn ploegleiding niet goed bevonden was voor de Tour, ondanks een uit stekend seizoen, zocht revanche. Hij wilde Caballero wel eens laten zien, dat men er verkeerd aan gedaan had hem thuis te laten. In de eindspurt bleek hij over de langste adem te be schikken en Krekels drukte zijn wiel vóór Stevens, Poorvliet, Zoetemelk en Rentmeester over de eindstreep. 18 seconden later arriveerde onder luid applaus Jan Janssen. Matje Ger- ritse won de sprint van het peloton. Peter Post Onder de 73 beroepsrenners die vele malen de "Acht" draaiden bevond zich ook Peter Post. Deze baancou- reur bij uitstek, die van de winter door een ernstige ziekte werd geveld, kwam na vijf maanden weer in een wedstrijd uii. Post gaat met Sercu in september weer zes-daagsen rijden. De komende maand vindt men hem in criteria. Ondermeer volgende week in Ulvenhout. De zes-daagse keizer ver telde voor de start zich in deze cour- sen niet te willen forceren. Toch maakte hij de 120 km bijna vol, ware het niet dat 20 km voor het einde 'n lekke band hem uit de strijd wierp. De uitslag van de profkoers was: 1. Jan Krekels de 120 km in 2.41,03 2. Harry Stevens z.t.; 3. Leen Poort vliet z.t.; 4. Joop Zoetemelk z.t.; 5. Cees Rentmeester zt; 6 Jan Janssen op 18 sec.; 7. Matje Gerrits op 2.11; 8. Peter Kissner; 9. Richard Buckaki 10. Jan van Katwijk; 11. Rini Wagt mans; 12. Gerard Vianen; 13. Harm Ottenbros; 14. Roger Roosiers (Bel.); 15. Eric Leman (Bel.); 16. Franco Bitossi (It.); 17. Luis Ocana (Sp.); 18. Evert Dolman; 19. Jules van de Flaes (Bel.); 20. Harry Jansen, allen dezelfde tijd als Gerrits. Het publiek was dus tevreden, maar Mascagni zelf niet. Hij wilde meer componeren, meer experimenteren ook, maar hij realiseerde zich niet voldoende dat juist zijn succes met de Cavalleria wel eens andere successen in de weg zou kunnen staan. Het pu bliek had van hem een bepaald ver wachtingspatroon en daaraan moest en zou hij beantwoorden. Wanneer ruim een jaar na zijn Cavalleria zijn opera Amico Fritz in première gaat, reageert het publiek bijzonder koel. Dit idyllische werk, dat mooie frag- menteny bevat, wordt onmiddellijk met de Cavalleria vergeleken en krijgt nauwelijks een eerlijke kans. Zijn vol gende opera I Ranfczau valt als een baksteen. Omdat hij nu eindelijk wel eens een succesje wil, imiteert Mas cagni in de opera Silvano de Caval leria, maar dat wordt een jammerlijke mislukking. En zo blijft Mascagni vechten tegen de onwil van het pu bliek, dat niets anders dan Cavalle- ri'a van hem wil. Oosters Gelukkig kan Mascagni zijn debacles op het operatoneel materieel incasse ren. De Cavalleria levert immers vol doende op en bovendien is hij 'n be kwaam muziekpedagoog, die eerst als direkteur van het muzieklyceum in Pesaro zijn brood verdient en later zelfs directeur van de muziekschool te Rome wordt. Toch kan hij het com poneren niet laten. Kort voor de eeuwwisseling presenteert hij z'n ope ra "Iris" aan het publiek. Als vele van zijn tijdgenoten koesterde Mas cagni een grote belangstelling voor oosterse gegevens (vergelijk Puccini's Turandot). Iris is een klinkende de licatesse met een oosterse smaak, maar helaas bereikte ook met deze opera Mascagni geen succes. De teleurgestelde meester blijft expe rimenteren, maar wat hij ook compo neert, het publiek wordt niet geboeid. (advertentie) Gisteren kwam Carmen met het nieuwste modeparuikje op de markt. Vandaag hebben wij er de gehele serie van in huis. Het is een pruikje met werkelijk alle mogelijkheden voor de popu laire prijs van slechts 79. Een foto kunnen wij U er nog niet van tonen, maar U weet het, geheel vrijblijvend kunt U ze bij ons ko men passen. Dames- en Heren Haarwerken Grotestraat 174, Waalwijk Telefoon 04160 -32623 De vxn het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9