w/AAlwiikse en lAnqstRAAtse couRAnt Nasser, de paladijn OPLEIDINGEN-CENTRUM IN DRUNEN STAAT OOK OPEN VOOR WERKNEMERS VAN ANDERE BEDRIJVEN ZoweB technische- als kantoor opleidingen LTS-MAVO De opleiding Promotie-beBeid Kantoor-opleiding 40 jaar geleden Aluminium Research Rijwielhandel TOON AARTS vakantie DONDERDAGAVOND 30 JULI '70 93e JAARGANG No 61 VAn Uitgever: Waal wijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Zuióen Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) 0,39 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJt.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Lips N.V. besteedt jaarlijks half miljoen gulden voor opleiding van personeel Telegram-adres: „ECHO' Reeds geruime tijd is er sprake van, dat de Engelsen zich zullen te rugtrekken uit het gebied rond de Perzische Golf. Een en ander is het logisch gevolg van het ineenstorten van het Britse imperium. De Engel sen kunnen eenvoudig niet meer de kosten opbrengen om een mili taire macht zover van huis te hand haven. Eerst verdwenen zij reeds uit het Verre Oosten en nu is het Nabije Oosten aan de beurt. De afspraak was, dat bij vertrek van de Engelsen de eigen troepen in de desbetreffende landen, zoals Irak en Saodië-Arabië de bases en installaties van de Britten zouden overnemen. Nu de socialistische regering van Wilson is vervangen door de con servatieve van Heath is er sprake van, dat de Engelse nog even willen wachten met hun vertrek uit dit gebied. Dadelijk liet president Nasser van Egypte een waarschuwing horen. Hij deelde mede, dat de Arabische wereld zal vechten om de Britten uit het gebied rond de Perzische Golf te verwijderen. Ongetwijfeld zal deze uitlating van Nasser niet nagelaten hebben in Londen een glimlach te veroorzaken want president Nasser liet zich hiermee wel duidelijk in zijn kaart kijken. Om te beginnen heeft Egypte met de landen rond de Perzische Golf niets te maken. Zij liggen te ver van elkaar af. Bovendien kan Nas ser moeilijk spreken uit naam van alle Arabieren. Hij doet dit overi gens erg graag, omdat hem dit de illusie geeft dat hij de leider der Arabieren zou zijn, maar de werke lijkheid toont aan, dat dit niet het geval is en dat er in het Arabische kamp een bijzonder grote verdeeld heid heerst. Zijn grote tegenstan der binnen het Arabische kamp, de koning van Saodië-Arabië, zal nooit hulp van Nasser aanvaarden, bo vendien is deze vorost heel goed zelf in staat zijn zaken te regelen. Hetzelfde geldt voor de Sjah van Iran (Perzië), die niets met Nasser te maken wil hebben en eveneens elke Egyptische hulp zou afwijzen. Waarom heeft Nasser deze uitlating dan gedaan? Het antwoord is een voudig; hij sprak op last van Mos kou, wiens trouwe paladijn hij langzamerhand is geworden Het zijn de Sowjets, die het grootste belang hebben bij een spoedig ver dwijnen van de Engelsen uit het gebied rond de Perzische Golf. Nu zij via Nasser een stevige greep hebben op het gebied rond het Su- ezkanaal (duizenden Russen, tech nici en vliegers verblijven reeds langs het kanaal), zien zij een schit terende mogelijkheid om door te stoten naar de Indische Oceaan en deze weg loopt via de Perzische Golf. Sinds bekend werd dat de Britten daar zouden verdwijnen, maakte men in Moskou al plannen om op de een of andere manier de Engelsen daar te gaan vervangen, ongeacht of de daar liggende landen dat wen sen of niet. Het verdwijnen van de Engelse macht zal volgens de Rus sen een machtvacuum tot gevolg hebben, omdat de landen daar niet snel genoeg met eigen middelen een en ander zullen kunnen opvan gen. Dat zou voor de Russen een prachtige gelegenheid zijn om daar op slinkse wijze te penetreren. Dit moet echter op korte termijn gebeuren, om gebruik te maken van de huidige algemene apathie die er in de vrije wereld heerst. Daarom is voor de Sowjets ieder u:tstel van het verdwijnen van de Engelsen daar een hinderlijke zaak. Door middel van de trouwe vazal Nasser die zichzelf en zijn land aan de Sowjets heeft verkocht, trach ten zij pressie op de Britten uit te oefenen Het spel is echter te door zichtig en Londen zal er zeker niet inlopen. Dit kleine voorval maakt echter duidelijk, hoe belangrijk de aan wezigheid van Engelse troepen in het gebied rond de Perzische Golf in wezen is. De nieuwe kolonialis ten in Moskou liggen al op de loer om de resten van het Britse impe rium over te nemen! (Van onze verslaggever) DRUNEN - Op de bedrijfsbegroting van Nederlands grootste scheepsschroeven fabrikant en producent van alluminium-fabrikatent de n.v. Lips in Drunen, komt voor 1970 een bedrag van ruim een half miljoen gulden voor, dat is bestemd voor de opleidingen van het per soneel. Uit dit bedrag blijkt dat men bij Lips n.v. enorm veel waarde hecht aan de opleiding en de vorming van de werknemers. Daarvoor is dem ook een opleidingen centrum in het leven geroepen, van waaruit alle moge lijke cursussen voor de 1700 werknemers worden ge organiseerd. Op het bedrijfsterrein van 165.000 m2 wordt momenteel gewerkt aan de bouw van een nieuw opleidingencentrum. Aan de vakopleidingen in het ka der van het leerlingen-stelsel nemen 100 jongens deel, de kantooropleiding wordt door 20 meisjes gevolgd. Het opmerkelijke hierbij is, dat de deelnemer aan een van de Lips-cursussen niet bij dit bedrijf in dienst be hoeft te zijn. Iedereen kan - dan uiteraard tegen een kostenvergoeding - profiteren van de opleidingsmoge lijkheden bij dit Drunense bedrijf. Het produktie-programma van Lips n.v. omvat een groot aantal onderde len, waarop de opleidingen zijn afge stemd. Zo kent Lips de fabricage van vaste scheepsschroeven, van verstel bare schroeven, boegschroevent af standsbediening; extrusie van draad-, band- en stafmateriaal van koper-le geringen; walsen van plaat van ko perlegeringen; fabricage van naadlo ze pijp en koper, extrusie van buis-, band- en staf van aluminium en alu minium legeringen; walsen van alu- minium-legeringen; het vervaardigen van eind-produkten uit aluminium en aluminium half fabricaten, als bal konhekken, lichtmasten, vlaggemas- ten, kassen, betuiningsband, geprefa briceerde gevelelementen, enz., het fabriceren van betontegels voor vloe ren die zwaar belast worden Het opleidingencentrum van Lips, dat onder leiding staat van de heer A. J. Pol, heeft beschikking over 4 leerkrachten in full-time dienst en 9 leeikradhten in part-time dienst. Dit team heeft ieder jaar de zorg ever honderden werknemers die een vak opleiding volgen, bij studeren, of hun algemene vorming willen bijschaven. Al in 1953 deed de eerste vakoplei ding zijn intrede, toen Lips in dat jaar startte met de produktie van messing-band. „Als we over de vakopleiding van jeugdigen praten, dan kennen we tien valkken: metaaldraaien, metaalfrai- zen, metaalkotteren en metaalscha ven, stempelmaker, gereedschapma ker. machinebankwerker, constructie- bankwerker, plaatbankwerker en alu minium bankwerker. Al deze oplei dingen geven we in samenwerking met de LTS of het leerlingstelsel" vertelt de heer Pol. De voorlichting die hij de afgelopen maanden weer aan vele ouders heeft gegeven, werpt vruchten af. In september, als het opleidingsjaar begint, zijn er 50 nieuwe leerlingen. „Och, de belangstelling is altijd groot genoeg, maar wij willen zoveel mogelijk jongens opvangen. Jammer is het, dat nog veel ouders een ver keerde instelling hebben. Als je bin nenkomt is het eerste, ,,wat kan onze jongen verdienen". Dat is natuurlijk geen uitgangspunt voor iemand die een doelgerichte vakopleiding wil gaan volgen. Wij geven de jongelui een volledige 2-jarige opleiding, in welke periode men een goed loon ontvangt." De jongelui die in september met de nieuwe opleidingen starten hebben als ondergrond allemaal een volledi ge LTS- of Mavo-opleiding achter de rug. „Deze jongens gaan zich eerst twee maanden oriënteren" zo zegt de heer Pol. „Na die periode maken zij hun keuze. Wijst ook de beroepskeu ze-test in dezelfde richting dan gaat men in de gekozen richting verder. In het eerste jaar van de opleiding kan de jongeman, als het hem niet bevalt, altijd nog wisselen". De leerlingen van de Lips-bedrijfs- school krijgen per week drie dagen praktijkonderricht in speciale ruim- theoretisch via een 2-jarige VMTO- cursus die de basis legt voor de MTS- opleiding, waarna men een volwaar dig MTS-dipIoma kan behalen. Wie nog een stapje verder wil gaat daar na de leraren-opleiding volgen. Daar waar nodig verleent Lips ook alle fa ciliteiten aan werknemers die naar 'n HTS willen. Lips n.v. in Drunen besteedt ock alle aandacht aan om- of bijscholing van ouderen. Zo leert men in 13 we ken het vak metaaldraaier. Van deze opleiding maken veel mensen gebruik die uit een andere bedrijfstak bij Een kijkje in een onderdeel van de bedrijfsschool. ten in het bedrijf. Onder toezicht van bevoegde leraren wordt hier gewerkt. In de opleiding krijgt trien direkt te maken met produktief werk waardoor de jongelui kennis maken alle facet ten van het vak en ook niet bespaard blijven van moeilijke opgaven. Een premie-punten systeem maakt de ho norering aantrekkelijk. Bovendien zijn er voor de beste leerlingen nog (landelijke) wedstrijden. Verder gaat men één dag naar de part-itme LTS in Den Bosch en wordt één dag de Levensschool in Drunen bezocht. Na afloop van de 2-jarige opleiding doet men een examen dat wordt afgenomen door examinatoren in het kader van het leerling-stelsel. Voor de fijn-metaalvakken volgt dan nog een derde jaar. Wie de eerste 2 jaar met succes heeft gevolgd kan verder studeren. Ook daar biedt Lips alle mogelijkhe den voor. Praktisoh gebeurt dat vol gens de gezel- of meesteropleiding, Het Lips-complex in Drunen (Foto KLM Aerocarto N.V.) Lips binnen stappen. Lips kan nog altijd 300 werknemers gebruiken. ,,Het hele opleidingssysteem binnen ons bedrijf vergroot ook de kansen op interne promotie. Ons hele promo- tie-beleid is daar op afgestemd. Wie wil, kan verder op. We investeren im mers niet voor niets een half miljoen gulden (exclusief investeringen voor machines)" aldus de heer Pol. Het scheepsschroeven- en aluminium- bedrijf van Lips is een mannenzaak. Het bedrijf heeft „slechts" 120 da mes in dienst. Ook voor hen zijn er opleidingen. Ieder jaar trekt men 20 meisjes aan die van de MULO of Middelbare school komen. Zij gaan de 2-jarige kantooropleiding volgen waarna men examen dcet in de vak ken typen, steno en handelscorres pondentie in het Nederlands, Frans, Duits en Engels. Na een oriëntatie periode van 2 maanden waarin de meisjes op alle afdelingen te werk worden gesteld kan. men zelf kiezen op welke afdeling men wil wei ken. In de avonduren verzorgt 't opleidingen centrum nog AVO-cursussen, zoals conversatie in de moderne talen voor beginners en gevorderden, moderne wiskunde, EHEO, brandweer. Voegt men daarbij de applicatie-cursussen zcals voor kraandrijver, vorktruckrij- der en die voor elektronica-monteurs, dan is het duidelijk dat Lips een alles omvattend opleidingen pakket kent. Het is nu ruim 40 jaar geleden Onder leiding van een volledig bevoegde leerkracht werken de Lips-leer- lingen hier aan de draaibank. Deze les-werkruimte is volkomen afgeschei den van de produktie-afdelingen. dat het Scheepsschroeven bedrijf Lips naar Drunen kwam. De geschiedenis van Lips N.V. begint in 1928. In dat jaar vestigde de heer M. M. C. Lips sr. in 's Hertogen bosch een bedrijf dat de fabricage van scheepsschroeven ter hand nam. Na zes jaar werd de leiding overge nomen door zijn zoon M. M. H. Lips, die nu President-Directeur van het bedrijf is. Toen de bedrijfsruimte, die in 's Hertogenbosch beschikbaar was, te klein werd, vond de heetLips 'n geschikte plaats in Drunen (N.Br.), naar welke plaats het bedrijf in 1939 verhuisde. In het begin werden er slechts kleine schroeven voor binnen schepen, kustvaarders en vissersche pen gemaakt, maar later, vooral na de Tweede Wereldoorlog werd de fa bricage van grote schroeven voor zee schepen een steeds belangrijker deel van het produktie-programma van het bedrijf. Tot 1950 waren scheepsschroeven 't enige dat gefabriceerd werd. Nadien echter heeft het bedrijf ook activitei ten ontwikkeld op ander göbied, vooral cp het gebied van de produk tie en veikc-op van non-ferro half fabrikaten. De direkte aanleiding tot deze ont wikkeling, kan terug gevoerd worden tot de Koreaanse oorlog, welke een geweldig tekort aan koper veroor zaakte. Koper is een van de belang rijkste materialen voor scheeps schroeven en om de continuïteit van de productie te garanderen, begon Lips de raffinage van non-ferro schroot. Aangezien de capaciteit van deze metaalraffinaderij beduidend groter was dan de behoefte van het schroevenbedrijf, werd een gedeelte van de produktie verkocht in de voim van ingots van koperlegeringen. Dit heeft ten slotte geleid tot de fa bricage van andere non-ferro giet- s tukken en halffabrikaten. In 1952 begon Lips met de pro duktie van messing-band, waarna in 1953 het eerste messing-staf mate riaal werd afgeleverd. In 1960 be gon een moderne koperfabriek de productie van draad, plaat en staf materiaal van koperlegeringen. Ondertussen werd voorzien dat ook in West-Europa het gebruik van alu minium voor verschillende doelein den sterk zou toenemen. Om gelijke tred te houden met deze ontwikke ling, begon Lips in 1959 met de ont wikkeling van een aluminium-bedrijf. In hetzelfde jaar werd een proeffa briek in bedrijf gesteld voor het wal sen van aluminium plaat. Sinds 1961 is de produktie capa citeit voor alumium halffabrikaten beduidend uitgebreid. Door het plaat sen van een nieuwe, grotere extrusie- pers kon de productie van aluminium profielen, verviervoudigd worden. In dat jaar werd de proeffabriek voor het walsen van aluminium ver vangen door een compleet warm- en koudwals bedrijf. Door deze laatste uitbreiding werd Lips Aluminium N.V. de grootste Aluminium verwerkende industrie in Nederland. Momenteel wordt een produktie bereikt van 36.000 ton per jaar. Gedurende de laatste jaren werd veel aandacht besteed aan een verdere ontwikkeling van alle be drijfstakken, waarin Lips werkzaam is. In het schroevenbedrijf worden niet alleen vaste schroeven gemaakt, maar cok worden er verstelbare- en boegschroeven gemaakt voor steeds grotere vermogens. Op het göbied van de aluminium produktie wordt er grote aandacht besteed aan de ont wikkeling van nieuwe produktie fa ciliteiten en aan het onderzoek voor nieuwe toepassingen van aluminium halfprodukten. In 1968 heeft Lips alle activiteiten cp het gebied van aluminium geconcentreerd in Lips- Aluminium N.V. Deze N.V. werd te- samen met Alcoa en Elkem opge richt. Research is onontbeerlijk voor 'n bedrijf dat zich beweegt op het ge bied van de metallurgie. Voor dit doel beschikt Lips over een metallurgisch laboratorium, uitgerust met quantometer en spectrometer, waarmee een zeer nauwkeurige en zeer snelle materiaal-analyse ge maakt kan worden. Dit laboratorium wordt niet alleen gebruikt voor een voortdurende controle van de pro duktie-processen, maar het laborato rium heeft tevens een taak in het ont wikkelen van nieuwe materialen. Speciale apparatuur werd ontwikkeld voor het testen van materialen op ca- vitatie - erosie, spannings-corrosie en galvanische corrosie in zeewater. Het mechanische laboratorium be schikt over apparatuur, voor het me ten van o.a. de uiterste treksterkte, rekgrens, kerfslagwaarde, alsmede over appatuur voor het testen van de levensduur van het materiaal met een hydraulische en pneumatische con trole-installatie. Deze mogelijkheden hebben Lips in staat gesteld om speciale giettechnie- ken en speciale legeringen te ontwik kelen. Grotestraat 322, Waalwijk van 3 tot 17 augustus Deze foto toont het theorielokaal, waar op het moment dat onze fotograaf dit plaatje schoot, een groep meisjes de opleiding tot kantoor-assistente bij Lips volgde.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1