vvAAlwijkse en UnqstRaatse courant Ondernemers zoeken koortsachtig naar nieuwe organisatievormen Ook Waalwijk krijgt verordening op de logeerinrichtingen Prinses Irene viert woensdag 31 ste verjaardag Drie jonge Brabanders schreven verzamelbundel «Konstateringen» supermarkt FRANCHISERS IN OPKOMST Ondernemers in kettinghedrijven SCHOENENMUSEUM VOORSTEL DINSDAG IN DE RAAD 1.79 Hoe werkt dat Voorzichtig Expositie Een lijn gestemmsngsplan Meerdiijk wordt gewijzigd Restauratie N.Ho-kerk Meerdijk" Ongeluk Water Toekomst Dylan Thomas Mijn moeder WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT SAVOYE KOOL Roomschnitzels WORTELTJES MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 93e JAARGANG No. 62 het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO' Ondanks het voortdurend aantal bedrijfssluitingen blijven onderne mers in midden- en kleinbedrijf koortsachtig zoeken naar organisa tievormen en methoden waarmee zij zich beter kunnen handhaven. Fu sie is een tijdlang als de enige oplossing gezien maar de praktijk heeft geleerd dat ook de fusiebomen niet tot in de hemel groeien. Voor kleinere eenheden brengt fusie al zo geen oplossing omdat twee ge fuseerde eenheden nog te klein zijn en de individualistische instelling \an kleine ondernemers tot confllicten aanleiding geeft. Bij het mid denbedrijf worden aan dit front meer successen geboekt, maar ook bier ziet men dikwijls dat het integreren van twee ondernemingen rnet een verschillende organisatie tot grote moeilijkheden leidt. Bij de vele andere mogelijkheden om tot samenwerking te komen treffen we de laatste tijd weer een nieuw gezicht aan nl. dat van de franchiser. Franchisers zijn onder nemers die concessies verlenen aan andere ondernemers. Zij geven niet een produkt in licentie, maar een complete verkooporganisatie. Eigen lijk hebben zij zich verdiept in het opbouwen van een perfekt marke- ting-systeem voor een bepaalde dis- tributielijn. Sommigen passen het eerst toe in een eigen vestiging en bouwen het dan later uit door ver koop aan derden. In Amerika be staat het al lang en eigenlijk kennen wij het ook wel in Europa, zij het in gewijzigde vorm. De Amerikaanse franchisers heb ben zich trouwens reeds lang in ons oude werelddeel gevestigd. Wij vin den ze in tal van bedrijfstakken. Iedereen heeft wel eens iets gehoord of gelezen van Avis en Hertz, die auto's verhuren waarbij men de wagen in de ene plaats haalt om in een heel andere plaats weer te rug te brengen. Ook in het hotelbe- drijf heeft de franchising een grote vlucht genomen. Een bekend voor beeld vinden wij daar in de Holiday- Inn's, die zich ook in Nederland ge vestigd hebben. Het principe werkt aldus dat in beginsel de medewerkende onder nemer zijn eigen baas is. Hij drijft zelf zijn zaak en draagt daarvoor de financiële verantwoordelijkheid. Hij heeft echter een contract met zijn franchiser. Deze levert hem de naam van zijn bedrijf, helpt hem met behulp van een gedegen markt onderzoek een goede vestigings plaats te vinden, bindt hem al dan niet aan een bepaald prijspatroon en levert hem eveneens een com plete organisatie voor het beheer van zijn bedrijf met inbegrip van de middelen voor verkoopbevorde ring. Het actief bewerken van een bepaalde markt is voor het fran- chising-systeem essentieel. Daaraan ontleent het zijn aantrekkingskracht in onze tijd. De agressiviteit van het systeem wordt groter naarmate men er in slaagt meer deelnemers te vinden. Al die deelnemers werken immers onder dezelfde naam en met dezelf de marktpresentaties. Bij snelle ex pansie van een bepaalde franchising ontstaat op deze wijze een bekend marktbeeld dat de suggestie wekt cp een grote schaal te opereren. In zekere zin is dit ook het geval Door intensief samengaan kan men immers al de voordelen van het grootbedrijf incasseren zonder als risicodrager van de markt te ver dwijnen. aanhoudt. Eigen paden bewandelen, al lijkt dit aantrekkelijk, is uitge sloten. Daarmee wordt immers de eenheid van presentatie verbroken. Het franchise-verlenende bedrijf heeft daarom de beschikking over een inspectiedienst, die zorgt dat bij alle deelnemers de uitgestippel de presentatie wordt gevolgd. Het is geen wonder dat dit systeem juist ingang heeft gevonden in be drijfstakken waar die presentatie aan het publiek zo essentieel is voor het slagen van de onderneming, b.v. in de horeca. In de V.S. zijn al hele lange hotelketens gevormd. Men noemt de uitgestippelde werkwijze dan ook wel kettingsysteem. Een bepaald percentage van omzet en/ of winst vloeit naar de franchiser. Voor het al dan niet slagen van de deelnemer moet aan verschillende voorwaarden zijn voldaan. De in stelling van de deelnemende onder nemer moet zo zijn dat hij zich in het systeem kan voegen. Hij is be heerder van zijn bedrijf en geen inspirator. De inspiratie komt van elders. Voorts moet de deelnemer zich tot in details overtuigen van zijn bereidheid om met een systeem* in zee te gaan. Hij kan niet zonder schade oP zijn schreden terugkeren. Hij moet goed contracten kunnen lezen en niet schromen van zeer deskundige juridische hulp gebruik te maken. Ook andere adviseurs zouden in de voorbereidende werk zaamheden een rol moeten spelen, want er zijn vanzelfsprekend voet angels en klemmen. De deelnemer aan franchising zit met name in de klem als de organi satie niet deugt, niet dynamisch is of niet past voor de branche waarin men werkt. Want bij al de geest drift waarmee ook deze samenwer kingsvorm soms als het ei van Co lumbus ontvangen wordt, moet men er oog voor hebben dat in de V.S. cok vele franchise-organisaties ter ziele zijn gegaan. Wel kan het zo zijn dat door de ruime deskundig heid een dosis voorlichting beschik baar is die een eenling onmogelijk kan verzamelen. Opnieuw worden wij dus gecon fronteerd met een deels nieuwe vorm van samenwerking. Wij vin den er vele of enkele elementen van terug in hetgeen reeds bestaat. Wij denken aan de vrijwillige fili aalbedrijven en aan tal van in- of verkooporganisaties, aan kartels etc. Wanneer binnen het verband van een verbruikersmarkt een kleine zakenman de verkoop in een afde ling voor eigen rekening neemt, be tekent dit in feite een vorm van beperkte franchising. Zij is niet nieuw in de zin van origineel, maar wel in de vorm van presentatie. De nieuwe „intercity"-lijnen van de Ned. Spoorwegen zijn dat evenmin. Zij beogen nieuwe impulsen te ge- T en aan een oud bedrijf. Op dezelf de wijze kunnen wellicht vele za kenmensen door deel te nemen aan franchising, hun bedrijfsvoering vernieuwen en daardoor de strijd binnen de voortschrijdende schaal vergroting vol houden. GEERTRUI CHARPENTIER in de kunstgalerie van het Het succes-bepalende van het sy steem is echter dat men de mars orde van het franchise-systeem (Van onze verslaggever) WAALWIJK De gemeente Waalwijk gaat een „verordening op de logeerinrichtingen" vast stellen. Het ontwerpbesluit hiertoe wordt dins dagavond door de gemeenteraad behandeld. De sterke stijging van het aantal buitenlandse werknemers in Waalwijk heeft tot deze maatregel geleid. In het pré-advies aan de raad schrijven b. en w. dat het bedrijfs leven voor een goede huisvesting moet zorgen. „In bepaalde gevallen blijkt dit een minimale zorg te zijn en wordt volstaan met een zeer be perkte en primitieve huisvesting van de mensen die met deze, vaak tegen een abnormaal hoog kostgeld te verkrijgen ruimte, genoegen nemen." „Het behoeft geen betoog, dat deze wijze van huisvesting onaanvaard baar is", schrijven b. en w. Een en ander kan worden voorkomen door het onderwerpen van deze kosthui zen aan een streng en regelmatig toezicht, zulks op basis en ter uit voering van een door de gemeente raad vast te stellen verordening. Bij de regeling die de gemeente Waalwijk voorstelt is contact opge nomen met diverse andere gemeen ten, wier ervaringen op dit gebied goed basismateriaal leverden. Het systeem van de verordening is aldus, dat voor ieder „pension" een vergunning is vereist. Deze vergun ning wordt alleen verleend, indien het pension voldoet aan de in de verordening gestelde eisen met be trekking tot een minimaal comfort voor de kostganger. De verordening is niet van toepassing op bejaarden en verpleegtehuizen, hotels, motels, etc. Er worden speciale eisen ge steld ten aanzien van de oppervlak te van de slaapvertrekken, de aan wezigheid van een dagverblijf bij meer dan 5 personen, het aantal was- en douchegelegenheden, de toiletten en het afsluitbaar zijn van kasten en deuren. In de dinsdag te houden raadsver gadering wordt ook een verzoek be handeld van het bestuur van de Kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente van Besoijen om een ge meentelijke bijdrage in de restaura tiekosten van de consistoriekamer van de kerk. Er moeten enkele voorzieningen worden getroffen. Zo moet het dak worden hersteld. De kosten worden geraamd op 7720 gulden. Aangezien de kerk onder monumentenzorg valt wordt 50 pro cent gesubsidieerd. B. en w. stellen voor 30 procent van de kosten te dragen, zijnde f 2316.-. Ten einde ernstige lekkages te voor komen heeft het kerkbestuur ook de leibedekking van kerk- en toren dak laten vernieuwen. Deze onder - houdspost vergde een bedrag van 3640.-. Ook hiervoor verleent het ministerie van CuReMa een subsi die van 50 procent, zodat b. en w. de raad voorstellen 30 pet., zijnde 1092.- beschikbaar te stellen. De provincie verleent een subsidie van 10 pet. zijnde 364.-. De n.v. Bouwbedrijf Hazenberg uit Vught gaat 32 riante laagbouwwo- ningen in blokken van 2 bouwen op een terrein ten oosten van de Hol landsingel. Het bouwterrein heeft een oppervlakte van 11.967 m2. B. en W. stellen de raad voor dit ter rein voor 633.600.-, aan Bouwbe drijf Hazenberg te verkopen. Pinses Irene. Haar naam betekent „vrede". Sinds haar huwelijk in 1964 heeft zij echter weinig vrede gekend. Om met prins Carlos te huwen moest zij afstand doen van haar rechten op de troon in Nederland. Uit het vaderland van haar man is zij verjaagdnadat deze een paar uitla tingen deed die de gramschap van generaal Franco opwektem Prins Carlos werd het land uitgezet en prinses Irene volgde haar echtge noot. Tegenwoordig wonen zij in een klein plaatsje in het zuiden van Frankrijk. Ondanks alle sombere wolken die bo ven hun hoofden samenpakten was er ook nog zonneschijn. Kwam dit jaar niet hun eerste kind ter wereld? Of de jonge prins ooit de Spaanse troon zal bestijgen blijft een groot vraagte ken. Het zal de prinses echter voor lopig voldoende zijn haar zoon op te voeden en al de vreugden te beleven die daarmee samenhangen. Wij wensen de prinses die woensdag 5 augustus haar 31e verjaardag viert een prettige dag toe( temidden van haar gezin en haar familieleden. WAALWIJK - Binnenkort ver schijnt er een verzamelbundel van gedichten onder de titel „Konsta teringen". Deze bundel is samenge steld en geschreven door Thea de Graag (21) uit Heusden, Hans van Rasteren (21) uit Vught en Pierre Crefcoeur (23) uit Den Bosch. Dit drietal geeft de bundel in eigen be heer uit. De verzamelbundel zal zo wel poëzie als enkele korte proza verhalen bevatten. Als de bundel in de boekhandel verkrijgbaar is komen we er nader op terug. Om onze lezers al vast een indruk te geven van het werk van deze drie jeugdige Brabanders publiceren wij hier enkele gedichten uit de bundel „Konstateringen" van Pierre Cref coeur. De vraag naar woningen op kleine re percelen neemt toe. Dit heeft b. en w. er toe bewogen de raad voor te stellen het bestemmingsplan „Bungalow- en villapark Meerdijk" te herzien. Hier mogen alleen wo ningen gebouwd worden, als de breedte van ieder bouwperceel 15 meter bedraagt, de inhoud van de woning 500 m3 is, de breedte van de woning tenminste 7 meter is en de afstand van ieder blok (van 2 woningen) tot de zijdelingse per- ceelsgrens tenminste 6 meter zal be dragen. Voor veel aspirant bouwers en kopers zijn deze eisen onaan vaardbaar, vandaar dat het college het plan wil herzien en zo de bouw op dit terrein, omsloten door de Brabantlaan, de Gelrelaan, de Burg. Smeelelaan en de Vlaanderenlaan mogelijk te maken. vier wielen, één slappe band. aan de kant van de smalle weg een teken: voor hen die vielen versuikerd glas een donkere plas bloed. rails van gras, negatief. geweken onder druk. drie bomen wuiven naar de duiven in een laatste gloed. een afscheidsgroet p. c. - konstateringen later kwam het water, stromend en dromend naar zee. later kwam het water en nam de geliefde mee in de immer kolkende zee. p. c. - konstateringen een kleurig visioen vervolmaakte snelheid de tijd heelt alle narigheid uit het verleden. schimmen komen in het heden, veranderen in bomen die het leven vertalkt beheersen. verwerven in ontelbare schaduwen, heersen stenen stenen over natuur. door holle straten glijden verschraalde skeletten en praten. en een klok slaat het laatste uur automatisch. p. c. - konstateringen dronken van vreugde onderging hij het leven waaraan hij tenonder ging uiterlijk: een onopgemaakt bed. innerlijk: tracht hij HET worstelen te verwoorden. gevolg: een DELIRIUM. p. c. uit: Proëzie (1969) klein zit ze ?an tafel en verstelt ondergoed. wereldproblemen kruipen door het oog van de naald. zij leest alleen de ongelukken en overlijdensberichten. mij heeft ze het leven geschonken. ik heb haar gehaat. toch hou ik van haar. ondanks alles. beste brave moeder. je zult me nooit begrijpen en ik jou niet. moeder p. c. ongepubliceerd pierre crefcooeur - ps.: p.c. den bosch - 1970 f I EM-TE DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1