Waalwijks machinefabriek Wed. Joh. Verhulst Zonen N.V. bestaat 150 jaar Toeristische tips uit het Hart van Brabant Gemeenteraad Waalwijk vergadert dinsdag RWB en Baardwijk deelden de punten ver weg? ykilé* A. SSC en WSC gaven elkaar niets toe: 2-2 Sprang-Capelle 2 uur rijden V4 uur rust 'JBruilolt vieren IN 1820 BEGONNEN ALS DORPSSMEDERIJ gouden i£eeuw« iv ,,Uet einde"! DEECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 Gespecialiseerd in verwarmings apparaten Waspik (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Op 18 september a.s. is het precies 150 jaar geleden dat de Machinefabriek Wed. Joh. Verhulst en Zonen werd opgericht. Het bedrijf is in 1820 gestart als dorpssmederij, waarbij naast opdrachten voor burgers en boeren ook werkzaamheden voor aannemers e.d. werden uit gevoerd. Later werden ook gehele zogenaamde Brabantse plattebuis- kachels vervaardigd. Ook het beslaan van paarden behoorde in de begin jaren tot de aktiviteiten. Toen rond de eeuwwisseling in Waalwijk de schoen- en lederindus trie ontstond uit het oude hand- werkvak schakelde ook Verhulst om. Tot het produktieprogram ging toen behoren het fabriceren ,van komplete stof afzuiginstallaties, drooginstallaties en transportban den. Op kleinere schaal werden ook machines voor de schoenindustrie vervaardigd. Een groot deel van de werknemers vond zijn bezigheid in het uitvoeren van reparaties vooi bovengenoemde industrieën. Reeds lang voor de tweede we reldoorlog werden stalen ribben- buizen vervaardigd en centrale ver warmingsinstallaties aangelegd. Deze laatste bezigheden hebben er toe geleid dat na 1945 het bedrijf zich geheel is gaan specialiseren op de fabrikage van apparaten voor de centrale verwarming, zoals boilers, drukvaten e.d. Later zijn enkele produkten uit dit programma geschrapt, maar daar voor zijn in de plaats gekomen kom plete luchtbehandelingskasten voor klimatiseerinstallaties en plaatsta len kanalen. Het bedrijf is er trots op, dat het als een der eerste spiraal gefelste ron de kanalen in Nederland op de markt bracht. Voor de fabrikage van rechthoekige plaatstalen kanalen is onlangs een gehele fabrikagestraat in Amerika gekocht en deze installatie is de eerste welke in deze vorm buiten Amerika is geleverd. Met deze zg. kanalenstraat kunnen op zeer ra tionele wijze rechte plaatstalen ka nalen gefabriceerd worden. Voor heen was dit geheel handwerk. Een uitgebreide tekenkamer en ont werpbureau zorgen ervoor dat de produkten van Verhulst steeds up to date zijn. Dit laatste is vooral van belang omdat de gehele lucht techniek snel evolueert. De installaties, al of niet met eigen monteurs aangebracht zijn te vin den in vele grote en belangrijke ge bouwen in Nederland. We noemen hiervan enkele: Nederlandse Bank te Amsterdam, Kath. Universiteit Nijmegen, Rijksuniversiteit Utrecht, Economische Hogeschool Tilburg, Universiteit Amsterdam, Ziekenhuis Gouda, Kinderziekenhuis Utrecht, Confeotiecentrum Amsterdam, Pro vinciehuis te 's-Hertogenbosch, Post- Cheque en Girodienst te Arnhem, Rijksinstituut voor de Volksgezond heid te Bilthoven. De onderneming verschaft momen teel aan ca. 150 werknemers werk gelegenheid. Ter gelegenheid van dit unieke ju bileum zal de direktie op 18 sep tember a.s. een receptie houden. Hilvarenbeek toont een beziens waardigheid met zijn oude dorps plein „Het Vrijthof", omgeven door 400 jaar oude linden. In de Doelen straat vlakbij liggen twee molens: „De Doorenboom" en de „Beltko renmolen". De kerk aan het Vrijt hof is een driebeukige laatgotische kruiskerk met een veertien eeuws schip. De toren is een prachtig ge restaureerd juweel van Brabantse torenbouwkunst. Bezichtiging: van 3.00 tot 18.00 uur. Oisterwijk heeft achter het stad huis - Oisterwijk is een stad! - een limde staan die duizend jaar oud is. Voorts ligt daar het karakteristieke „trouwlaantje", de Lind genaamd, omzoomd door bomen uit de vijf tiende eeuw. In 1796 werd daar de Vrijheidseik geplant bij gelegen heid van de Franse Revolutie, die er nog staat. Een andere beziens waardigheid is het fraai gerestau reerde huisje „In St. Joriske", dat dateert uit 1769. Het is nu een toon- kamer van de stijlmeubels in oud eikenhout van het Atelier voor Am bachtelijke Kunst. Voorts is in Ois terwijk bezienswaardig de neo-go- tische kerk „St. Petrus Banden" uit 1879. Het natuurschoon van Oister wijk is alom bekend. Oirschot heeft met de St. Pieters kerk een van de fraaiste bouwwer ken van de Kempische gothiek. Het is een monumentale kruisbasiliek en vooral de toren is indrukwek kend, men kan die al van ver in het landschap zien staan. De Markt van Oirschot heeft nog dezelfde vorm als in de middeleeuwen. Het raadhuis stamt uit 1513 en bezit een grote raadskelder. In de Gasthuis straat op nr: 27 is een antiekhuis, geheel op de oude manier ingericht met allerlei gebruiksartikelen van vroeger,-die men gratis kan bezich tigen. Wandeltochten De Streek - VW Brabants Centrum geeft handlei dingen uit voor acht verschillende wandeltochten langs de mooiste plekjes, langs de vennen en beziens waardigheden van Oisterwijk. Voor deze tochten kan men zowel in Ois terwijk als in Tilburg bij de VVV- kantoren beschrijvingen krijgen voor f 1.25. EEUWFEESTEN. 1600 jaar Diessen. De Diessenaren hebben onder lei ding van hun actieve komité voor zitter, de heer B. Verhulst, voor de ze viering een uitstekend program ma in elkaar gezet. Een en ander komt dan ook tot uiting in een ju bileumboekwerkje dat een duide lijke inzage in de diverse ontwik kelingen van Diessen en omgeving geeft. Dit boekwerkje is verkrijg baar bij de Streek - VW Brabants Centrum voor de prijs van f 1.- per suk. Tevens geeft hetzelfde aktie- komité om dezelfde reden een bron zen legpenning uit. De penning ver meldt de huidige leeftijd van Dies sen en aan de keerzijde de beelte nis van Hercules Deusoniensi. En wie dat is, kunt u weer lezen in het boekje „1600 jaar Diessen". Prijs legpenning f 2.50, eveneens ver krijgbaar bij de Streek - VVV Bra bants Centrum. Evenementen in de week van 2 tot en met 9 augustus 1970 2 augustus: Goirle: Wielerwedstrijd Ronde van Goirle, voor nieuwelin gen, amateurs en profs. Haarden: Sporthal 15.00 uur. Optreden Jeugd- circus II Grigio. Inlichtingen: tel. 04117-215. Moergestel: Den Boo gaard, 19.00 uur: Dansen m.m.v. „Eicht Mare" 5 augustus: Oisterwijk: Groot Speyck, 19.00 uur: VW-wandelin- gen onder leiding van de VVV. 6 augustus: Tilburg: Braderie in de Juliana van Stolbergstraat van 10.30 tot 21.00 uur. De gehele straat is gevuld met versierde kramen waar op winkeliers hun waar te koop aanbieden. Op straat wordt wijn ge schonken en bier getapt. 7 augustus: Haaren: Kasteel Nemer. laer, 21.00: Jazz Club Story Ville. Tilburg: Braderie in de Juliana van Stolbergstraat (zie 6 augustus) 9 augustus: Boxtel: Motorwegraces. Diessen: Gildefeesten. Inlichtingen: Feestcomité Diessen. Moergestel: Den Boogaard, 19.00 uur: Dansen m.m.v. Pandora's Box. *2)uó een goed begin oan huwelijk. Receptie en diner in aparte sfeervolle zalen. Ruime Keuze uit voortreffelijke menu's in alle prijsklassen en zeker niet duurder dan elders. Vraag vrijblijvend inlichtingen. Tel. 04160-32330 ^otel <V9ruilel c]Oaalu,yk Grotestraat 208 GEMEENTERAADS VERGADERING A.s. vrijdagavond 7 augustus komt om half acht de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen ter be handeling van onderstaande agenda: 1 Opening 2 Notulen 3 Ingekomen stukken 4 Toelating nieuw benoemde raads leden 5 Verlenen van een uitkering-in- eensaan het gemeentepersoneel i.v.m. de nacaculatie van de loon ontwikkeling in het jaar 1970 6 Verlenen van medewerking ex. artikel 72 der Lager-onderwijs- wet 1920 t.b.v. de bijzondere voor g.l.o. aan de Nieuwevaart 7 Aangaan van een overeenkomst tot ontbiding van pacht 8 Bouwrijpmaken industrieterrein aan de Raadhuisstraat 9 Wijziging van de begroting van 't gmeentelijk grondbedrijf en de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1970 10 Mededelingen 11 Rondvraag 12 Sluiting JEUGDVIERDAAGSE Vorige week namen een tweetal groe pen van de wandelsportverenigingen ,,Er op uit" deel aan de Jeugdvier- daagse te Breda, n.l. één groep op de 10 km en één-groep op de 15 km. Zaterdagmiddag was het de laatste middag voor deze jeugdige wande- laars(sters) en alvorens zij défileer- den in 't centrum der stad vond eerst de bloemenhulde plaats, waarbij door ouders, familieleden, etc. aan de deelnemers(sters) bloemen werden uitgereikt. Namens het bestuur van ,,Er op uit" waren hier aanwezig de heren P. Ha mers, G. van Tilborg en P. Vos. Aan de deelnemers van de groepen van „Er op uitwerd een versnape ring uitgereikt, en aan de leiding werden bloemen overhandigd. Bij de terugkomst in Sprang-Capelle zaterdagavond werden in het café van W. Kuis de deelnemers nog onthaald op een consumptie, terwijl de heer P. Hamers namens het bestuur zijn ge lukwensen aan de deelnemers over bracht en tevens dank bracht aan de personen die zich beschikbaar had den gesteld voor de leiding en verzor ging. De leiding was in handen van de heer J. Pieterse, terwijl de groeps leidsters waren mejuffr. R. Hoefna gel en C. de Bie. Het echtpaar Koe nen en mevr. de Rooij waren deze week belast geweest met de verzor ging. Aan leiding en verzorging bood de voorzitter een attentie aan. De heer Pieterse sprak namens de deel nemers een dankwoord aan het be stuur voor de ondervonden medewer king. DE LUCHTVAART Afgelopen zondhag hield de P.V. De Luchtvaart een wedvlucht vanuit Noyon, afstand 270 km. De uitslag was als volgt: C. de Cloe 1 8 13 22 23 31 47; J. v. Oosterhout 2 17; A. v. Beek 3; B. Pols 4 9 18 20; A. Tactor 5 40; C Blok 6 24; H Verduyn 7 12 19 33 36 39; A. Bakkeren 10 11 38 46; D. de Jong 14 29; A. v. Oosterhout 15; J. Nieuwenhuizen 16 48; van Dam 21 25 26 27 30 43; B. v. Pelt 28; R. v. Raamsdonk 32; A. v. Iersel 37; L. Vos 35; P. Rutters 41; A. Ram- steyn 42 44; Jac. Verduyn 49; W. de Rooij 50. P.V. NOOIT GEDACHT De postduivenvereniging „Nooit Ge dacht' hield j.l. zaterdag een wed vlucht vanaf Ternier waarbij de prij zen als volgt werden behaald: A. Nieuwenhuizen 1 14 36 76; A. Heilblom 2 35 39; D. van der Schans^ 3 56 58 59; M. Netten 4 40 57 62; W. Nieuwenhuizen 5 6 33 43 55; F. Tactor 7 37 51 78; A. van Gooi 8 44; Aïb. v. Zeist 9 45; A. Treffers 10; P. Blom 11; D. Smits 12 27 38 41 46 72; A. Tactor 13 54 68; G. Röbenibrand 15 34 73; N. Treffers 16 52 74 75 77; A. Leeegangers 17 23 63; J. Spuybroek 18 19 24 53; A. van Campen 20 21 48 66 79; Joh. van Campen 22; C. van Tilborgh 25; C. Broeks 26; M. de Jong 28; M. Mesch 29 69; H. Spuybroek 30 60 64; D. van Os 31; A. Spierings 32 71; Joh. Sterrenburg 42; A. van Tig- gelen 47 65 67; P. Meter 80. Het horloge dat geschonken was door de fam. W. Kuis werd gewonnen door de eerste prijswinnaar de heer A. Nieuwenhuizen. A.s. donderdagavond is het tussen 7 en 8.15 uur inmanden voor een wed vlucht vanaf P. A. St. Max. Vrijdag avond is het tussen 8 en 9 uur in manden van oude en jonge duiven voor een oefenvlucht vanaf Breda. WAALWIJK - De leden van de gemeente Waalwijk komen bijeen voor een openbare vergadering, op dinsdag 4 augustus te 19.30, ten stadhuize. De agenda luidt: 1- Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken: a Van Gedeputeerde Staten: 1. besluit van 24 juni 1970 tot ver. gadering van de beslissing op het raadsbesluit van 25 maart 1970 tot aankoop van het pand Tweede Zeine 12 van mevrouw A. J. M. de Rooy-Van Gogh; 2. besluit van 24 juni 1970 tot ver daging van de beslissing op het raadsbesluit van 25 maart 1970 tot verkoop van grond, gelegen aan de Gelrelaan, aan W. C. Pij nenburg; 3. goedgekeurd raadsbesluit van 28 mei 1970 tot vaststelling van het Algemeen Kasgeldbesluit 3e kwartaal 1970. b. Overzicht besluiten van burge- meeser en wethouders tot het garanderen van de betaling van rente en aflossing van hypothe caire geldleningen. c. Brief van mej. H. M. Besters en mej. L. C. H. Th. Koppens dd. 18 juni 1970 inzake de kwaliteit van het water van het zwembad „Het Hoefsven". d. Brief van de Stichting Waak zaamheid Drinkwater dd. 11 mei 1970 inzake fluoridering van het drinkwater. e. Brief van de Woningbouwvereni ging Baardwijk dd. 4 juli 1970: Jaarverslagen 1968 en 1969. L Van de voorzitter van de Regi onale Brandweer Midden-Bra bant: Begroting 1971 en rekening 1969. g. Overzicht goedgekeurde raads besluiten inzake aankoop, ver koop en ruiling van grond enz. h. Van het dagelijks bestuur van het Zuidnederlands Instituut voor Gemeentepolitieoipfleiding: Jaarverslag 1969. i. Overzicht goedgekeurde begro tingswij zen. j. Controleverslagen rekenplichten. k. Van de President van de Arron dissementsrechtbank te 's-Her togenbosch: Vonnis kort geding dd. 23 juni 1970 inzake de wijk- 1 RWB en Baardwijk speelden zon dagmiddag in het kader van 't door RWB te houden nederlaagtoernooi. Het vrij wanne zomerweer nodigde nu niet bepaald uit om er eens flink tegenaan te gaan. Ondanks dat, is het toch een vrij behoorlijke partij voetbal geworden en vooral van Baardwijkzijde werd vooral vóór de rust meer inzet getoond dan bij de thuisclub. Beide ploegen hielden el kaar lange tijd goed in evenwicht, doch Baardwijk kwam het eerst met 'n doelpunt, waaraan de RWB. doelman niet geheel vrijuit ging en de bal onder zich door liet glippen na een lage schuiver van Mulders. Voordien had echter doelman Mort- ko voortreffelijk keeperswerk laten zien. RWB was iets bedachtzamer met aanvallen, maar twee keer te gen de staander en lat was niet vol doende voor een doelpunt. Baard wijk kwam zelfs op 20 door een goede en snelle aanval, uitgevoerd over rechts en afgerond door Braat. Na rust kreeg Baardwijk de ge legenheid nog verder uit te lopen. Een niet opzettelijke handsbal werd op appellatie van de spelers door de scheidsrechter alsnog berecht met een strafschop. Baardwijk miste die kans door tegen de staander te schieten. RWB begon hierna Baard wijk wat terug te dringen, maar in de RWB-voorhoede wilde het niet zo best. Toen de speeltijd al aardig begon te verstrijken, was het Huub Bruurmijn die toch nog vrij onver wacht het eerste tegendoelpunt scoorde. Baardwijk liet zich even gaan, want kort na 't eerste RWB- doelpunt lepelde Han Bruurmijn de bal over de Baardwijkdoelman en het was gelijk. Hiermee was de strijd dan ook wel beslecht en geen van de 22 spelers zal het erg ge vonden hebben toen de scheidsrech ter het eindsignaal floot. Zaterdag j.l. speelden WSC en SSC een vriendschappelijke wed strijd ter voorbereiding op de nieu we competitie en deelden broeder lijk de punten. Geen van beide ploe gen zouden dan ook aanspraken op de overwinning gehad mogen heb ben, aangezien teveel kansen om zeep werden gebracht. Vóór rust hielden beide partijen zich in even wicht en werd er niet gescoord, al hoewel zich aan beide zijden legio kansen voordeden. De beide doel mannen hadden er weinig moeite mee de vijandelijke aanvallen on schadelijk te maken, zodat met een 00 stand de rust aanbrak. Reeds vrij snel na de hervatting scoorde Spiering de openingstreffer voor SSC en binnen een kwartier kwam de stand zelfs op 20 in het voordeel van SSC, toen Kuysten doelman H. v. d. Ven wist te ver schalken. WSC liet het hierbij niet zitten en begon feller te attaqueren. Het meeste gevaar in de voorhoede, die vrij onsamenhangend speelde, moest komen van H. v. d. Nieuwe- giessen, die dan ook de achterstand tot 21 terugbracht, na voordien enkele goede kansen niet benut te hebben. Sjef v. d. Steen wist onge veer een kwartier voor het einde nog een gelijke stand te bereiken, welk doelpunt in een geheide bui tenspelpositie werd gescoord. De scheidsrechter bleef echter positief bij zijn eenmaal genomen standpunt verwarming Laageinde II Burgemeester en wethouder stel len voor: 1. De stukken vermeld onder a, b, d t/m k voor kennisgeving aan te nemen. 2. De brief vermeld onder c. even eens voor kennisgeving aan te nemen onder mededeling, dat uit de ter inzage liggende onderzoek rapporten van het Waterleiding laboratorium te Breda blijkt, dat het water van het zwembad „Het Hoefsven" voldoet aan de daar aan te stellen eien. De desbetref fende monsters zijn telkens ge nomen met een tussenliggende periode van 2 weken. Inmiddels zijn de nodige maatregelen ge nomen waardoor het kiemgetal van het water sterk is gedaald. Verder moge nog worden opge merkt, dat het technisch niet mogelijk is de bassins van het zwembad voor de verversing van het water geheel leeg te pompen. Om het resterende „vuil" uit de bassins te verwijderen wordt ge bruik gemaakt van de diensten van de gemeentelijke brandweer, die het vuil met behulp van een keldermondstuk, passend op een autospuit, wegzuigt 3. Voorstel tot toekenning van een subsidie van 2.316.. aan de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente van Besoijen in de restauratiekosten van de consis toriekamer van de Kerk. 4. Voorstel tot toekenning van 'n subsidie van 1.092.- aan de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente van Waalwijk in de restauratiekosten van het dak van de kerk aan de haven. 5. Voorstel tot vaststelling van een „Verordening op de Logeerin- richtingen". 6. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten zuiden van de Groe- newoudlaan van A. M. A. Smeur te Dtunen. 7. Voorstel tot verkoop van bouw terrein, gelegen in 'f plan Meer- dijk, aan N.V. Bouwbedrijf Ha zenberg te Vught voor de bouw van 32 woningen. 8. Voorstel tot vaststelling van een voorbereidingsbesluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor een gedeelte van het bestemmings plan „Bungalow- en Villapark Meerdijk". 9. Wijziging begroting. INZAMELING KLEREN De leerlingen van de Waspikse lagere scholen gaan zuster Marina die binnenkort naar Nieuw Guinea gaat vertrekken de helpende hand toesteken. Woensdagmiddag 12 au gustus aanstaande zullen de jongens en meisjes van de 5e en 6e klassen zowel in Waspik-Boven als in Was pik-Beneden huis aan hhuis gedra gen kledingsstukken komen inza melen, waarvoor zuster Marina in nieuwe omgeving straks zeker een bestemming voor zal hebben. Het gaat uiteraard vooral om zomerkle ding. De jeugd zal het resultaat van haar activiteiten naar het gemeen schapshuis in de Kerkstraat trans porteren, waar het verder wordt verwerkt. BEAT BIJ WHITE GIRLS The White Girls, de dames van de handbalvereniging van Waspik- Boven, gaan zaterdagavond 8 augus tus een grandioos beatfestijn orga niseren in het gemeenschapshuis aldaar. Behalve het beatgenoegen hopen the girls van deze avond nog wat financiën over te houden om het komende seizoen te kunnen runnen. KERKDIENSTEN Waspik, Ned. Herv. Kerk, zondag 9 augustus 9.30 uur, de heer Stolk uit Babyloniënbroek. 14.30 ds. Schrijver uit Waspik. MEDISCHE DIENST Waspik, 8 en 9 augustus dokter R. Wijffels, tel 250. WIJKVERPLEGING Waspik, 8 en9 augustus zuster van Elten uit Hank, tel. 390. en wuifde elk protest van de SSC- line-man weg. H. v. d. Nieuwegiessen had enke le minuten vóór het einde nog een voorsprong voor WSC kunnen be werkstelligen, doch zijn diagonale schot ging maar enkele centimeters naast. Hierdoor bleef de stand dus 22, waarmee beide ploegen vrede konden hebben,.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 3