wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Waspik wacht op uitvoering aanpassingswerken voor haven Het moeilijke gesprek Grootste probleem voor Waspik is de woningbouw NU OOK NIEUWE PERSLEIDINGEN EN WATERZUIVERINGSINSTALLATIE VOOR RIOLERING Tot ÏOOO ton van C$T[ierlo Rij ks waterstaat moet begroting nog goedkeuren Krediet te boven Riolering Nieuwe installaties Industrieën En Waspik opvallend veel particuliere bouw Pluspunten Jachtsteiger De jeugd DONDERDAGAVOND 13 AUGUSTUS 1970 93e JAARGANG No. 65 De tcho vAn het Zuióert Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p, week (0,33+ 2ct. incJt.) ƒ0,38 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,58 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4.08 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" De wereld heeft een zucht van verlichting geslaakt, toen ook Is raël het plan-Rogers aanvaardde en bereid bleek om tot een gesprek te komen met de andere aanvaarders te weten; Egypte en Jordanië. Voor lopig zal er in elk geval aan het Suezkanaal, waar steeds het felst werd gestreden, een bestand van drie maanden van kracht zijn en tot nu toe ziet het er naar uit, dat Egyp. te zich hieraan houdt. Langs de grens met Jordanië ko men nog incidenten voor. Het zijn Palestijnse guerilla's die vanuit Jor danië opereren en die door koning Hoessein niet onder controle kun nen worden gehouden, omdat de commando's in zijn land een staat in de staat vormen, waartegen hij met zijn geregelde troepen niet is opge wassen. Ook langs de andere grenzen van Israël blijft het onrustig, maar dat is een begrijpelijke zaak, omdat zo wel Syrië als Libanon het plan-Ro gers niet hebben aanvaard. Al deze faktoren wijzen er op, hoe moeilijk het gesprek gaat worden tussen de drie, die het plan aan vaardden. De V.N. bemiddelaar, Jar ring, zal het dan ook niet gemakke lijk krijgen, omdat het bestand op een labiele basis staat. Maar dat neemt niet weg, dat zonder meer van groot belang is, dat de voor naamste tegenstanders, Israël en Egypte bereid zijn tot een gesprek. President Nasser heeft zich na het aanvaarden van het plan-Rogers scherp gedistancieerd van de Pale stijnse guerilla's. Toch mag men niet verhelen, dat de kansen op succes van het gesprek maar heel erg klein zijn. Onder druk van de Verenigde Staten en de So wj et-Unie is het bestand door de partijen aanvaard, maar of men er blij mee is, blijft een open vraag. Nasser zal zonder enige twijfel grote eisen stellen, zoals volledige ontruiming van de door Israël be zette gebieden, terwijl de Israëli's menen dat de oude grenzen van hun land hen onvoldoende veiligheid waarborgen. Over dit punt alleen al zal veel en lang worden gespro ken en dat, terwijl de drie maan den van 'het bestand in wezen erg kort zijn De tijd vliegt om en wat zal er gebeuren, wanneer men bin nen die tijd niet tot een compromis gekomen is? Bij deze eis van Nasser blijft het niet. Men mag niet vergeten, waar om de strijd in wezen is begonnen. Egypte zal toch minstens ook ver langen, dat er op de een of andere manier iets zal worden gedaan voor de Palestij nen, waarbij Israël we derom belangrijke concessies zal moeten doen, die zelfs het wezen van de Joodse staat aantasten. Of daartoe bereid zal zijn is sterk de vraag. Zo bezien is de kans op succes uiterst gering. Gebleken is echter, dat men de invloed van de V.S. en de Sowjet-Unie op de gesprekspart ners niet moet onderschatten. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat onder deze druk beide partijen be paalde concessies moeten doen en er toch een compromis tot stand komt. Dat betekent echter, dat bei. de partijen daar eigenlijk niet te vreden mee zijn. De kans is groot, dat 'het de Pa lestij nen zullen zijn. die bij zo'n compromis het slachtoffer zullen worden. Dat is ook hetgeen zij ver wachten en waarom zij het plan-Ro gers in meerderheid niet wensen te aanvaarden. In dat geval ziet het er naar uit, dat zij de guerillastrijd tegen Israël zullen voorzetten, terwijl de grote strijd tussen Egypte en Jordanië enerzijds en Israël anderzijds ge staakt is. Vanuit Syrië en Libanon 2ullen zij kunnen blijven infiltreren en voor Israël zou dit betekenen, dat de strijd op beperkte schaal voor onbeperkte tijd blijft voort gaan. Of Nasser, die zich zo graag beschouwt als de grote leider der Arabieren, zich dan afzijdig zal blij ven houden is de vaag. Dit betekent, dat ook al zou het gespek succes hebben, Israël nog geen vrede en veiligheid zal kennen. (van onze verslaggever) WASPIK De Kerkvaartsehaven in Waspik wordt waarschijnlijk enige tijd voor het scheep vaartverkeer afgesloten. Dit zal nodig zijn in verband met het uitvoeren van de aanpassings werken die in het kader van de afsluiting van t Volkerrak moeten worden uitgevoerd. Overigens is dit werk het uitbaggeren van de haven en het maken van nieuwe loswallen nog steeds niet gegund. De Delta-dienst van Rijkswaterstaat moet haar goedkeuring nog verlenen aan de ge wijzigde begroting. De aanbestedingwaarmee Hoewel men verwacht spoedig 'n begin te kunnen maken met de aan passingswerken in de Waspikse ha ven, is men in feite al veel te laat. De werkzaamheden hadden in het begin van dit jaar uitgevoerd moe ten zijn. „Dat was inderdaad ook de opzet" zegt burgemeester Welling. „Zoals bekend zijn de kosten van de aanpassingswerken grotendeels voor het rijk. De provincie zou hierbij coördinerend optreden en de plan nen voorbereiden. Samen met mijn collega uit Sprang-Capelle heb ik G.S. de laatste jaren op de hier te treffen maatregelen gewezen. Zon der resultaat overigens, want een reactie bleef uit." „Dit jaar heeft een gesprek met Gedeputeerde Staten verhelderd gewerkt. De provincie ging er mee akkoord, dat de aanpassingswerken door de gemeenten zouden worden uitgevoerd. De Nederlandse Heide Maatschappij heeft van ons - lees Waspik én Sprang-Capelle - direkt de opdracht gehad, de zaak bestek klaar te laten maken. Zelf hadden we de nodige gronden al aange kocht, nodig voor het afsnijden van enkele bochten. Met hoogwater kunnen nu schepen met een laad vermogen tot 1000 ton Waspik be reiken. Dat is, na afsluiting van het Volkerrak onmogelijk. De water stand is dan 1.20 meter lager." Waspik wil zijn haven niet mis sen. Burgemeester Welling is daar duidelijk over; Waspik is door de eeuwen heen voor veel binnen schippers een thuishaven. Het in dustrie ligt dicht bij de haven, zo dat voor verschillende bedrijven de aanvoer van grondstoffen via het water loopt. We hebben er dan ook geen moment over gedacht om de haven te dempen." Er moet nogal wat gebaggerd wor den om de toegangsweg tot de haven op peil te houden. Deze vaart moet minimaal 2.50 diep zijn. Bovendien moeten de kaden naar het oosten worden verplaatst. Het baggéren gebeurt straks door de n.v. „Bies- bosch" uit Nieuwendijk. Dit bedrijf schreef in voor f 239.300,De los- v. allen worden aangelegd door het aannemingsbedrijf n.v. C. Wijnen uit Papendrecht dat een offerte in diende voor 350.000,-. Beide aan nemers voeren ook de werkzaam heden in Sprang-Capelle uit. De re sultaten van de openbare aanbeste ding zijn de beide gemeentebestu- len nog al tegengevallen. Men is 't een bedrag van ruim 7 ton is gemoeidviel na melijk hoger uit dan was begroot. De werken in Waspik worden tegelijkertijd met die in de Capelse haven uitgevoerd. De constante waterstand over enige tijd in de Waspikse haven, maakt het ook noodzakelijk dat het riolerings systeem wordt gewijzigd. Er komt, zo vertelde ons burgemeester H. C. Wellingeen waterzuive ringsinstallatie. Samen met de aan te leggen persleidingen vergt dit een investering van ruim 1 miljoen gulden. Met de komst van „stilstaand wa ter" in Waspik raakt ook het riole ringssysteem in gevaar. Momenteel wordt het vuil rioleringswater ge loosd in de Kerkvaartsehaven. Dan Ian in de toekomst uiteraard niet meer. Bovendien wordt het zuide lijk gedeelte van de haven gedempt. Men heeft hiertoe besloten na het besluit van scheepswerf Ruitenberg om de zaak in Waspik te sluiten. Burgemeester H. C. Welling door rijkswaterstaat verleende kre diet te boven gegaan. „Dat is ook niet vreemd. In eerste opzet zouden de werken in het voorjaar worden uitgevoerd. Nu gebeurt dat in het najaar en dat betekent extra kos ten voor de aannemer" zegt burge meester Welling. Als Rijkswater staat met de begroting akkoord gaat hoopt men in september te kunnen Starten. „Wat nu met onze riolering? We hebben het plan gelanceerd om een persleiding aan te leggen naar het Oude Maasje. Rijkswaterstaat heeft hierop terecht, negatief gereageerd. Waspik zou dan immers een be langrijke bijdrage leveren aan de vervuiling van oppervlakte water. Iets, wat van alle zijden wordt te gen gegaan. Met de afwijziging van dat plan kwam echter niets nieuws op tafel. Ook voor de nieuwe afvoer op de Westerschelde kwam Waspik net niet in aanmerking." „Uiteindelijk kregen we toestem ming voor de bouw van een water zuiveringsinstallatie. De kosten hiervan worden gedragen door het Deze foto toont het centrum van Waspik. Boven: een kijkje op het gemeentehuis, met daarvoor een fraai plantsoen. Onder: op de achter grond de fraaie Waterstaatskerk. Waterschap „West Brabant". In een razendsnel tempo zijn we de plan nen nu aan het uitwerken. Stel je voor, dat we met onze riolering zou den blijven steken. Dankzij de me dewerking van de gemeente Slie- drecht - die ons een installatie ter beschikking stelde - kunnen we over veertien dagen beginnen. Dan is ook die ellende opgelost" ver zucht Waspiks burgervader. We schreven al dat verschillende bedrijven gebruik maken van de haven. Daarbij is sinds kort een nieuweling. De Oliehandel Smetsers - die vestiginggen in Oirschot en Sprang-Capelle heeft - heeft in Waspik twee tanks neergelegd, ieder met een inhoud van 2500 kub. De komst van deze oliehandel bete kent dat Waspik nu regelmatig door tankschepen zal worden aangedaan. Ook een eventuele uitbreiding van de n.v. Nabi-betonindustrie van Lips-Drunen - kan de haven nieuwe impulsen geven. Burgemeester Welling betreurt 't, dat Scheepswerf Ruitenberg in Was pik sluit. „Elke werkgelegenheid die je kwijt raakt is zonder meer jammer. Hier gaat het echter ook om een verdwijnen van een traditie. Door de eeuwen heen heeft Waspik in de - kleine - scheepsbouw mee gespeeld. Hierdoor was het dorp de thuishaven voor veel binnenschip pers." €xcluóieue ctyerenklediuc) WAALWIJK (Van onze verslaggever) WASPIK In stadsgewestelijk verband is Waspik de funktie van v. oongemeente toebedacht. Dat be tekent dat de plaats ook aantrekke lijk en beslist leefbaar moet zijn voor de inwoners en nieuwkomers. Het gemeentebestuur houdt zich dat ook steeds voor ogen. „Geld ge brek is er de oorzaak van geweest, dat bepaalde plannen niet gereali seerd konden worden. Maar de in woners van Waspik zijn geen twee- de-rangs burgers. Zij willen ook hun voorzieningen." zegt burgemeester Welling. Jarenlang heeft Waspik met een groot gebrek aan woningen ge kampt. Vorig jaar is er op dit ter rein wat verbetering ingetreden. Burgemeester Welling bekijkt de zaak niet meer zo somber. Aan de rand van het tennispark zijn onlangs elf drive-in woningen gereed geko men. Op het programma staan ver der nog de bouw van 6 premie-wo ningen en 12 woningwetwoningen. De bouwvereniging, die het plan uitwerkt, heeft de zaak financieel rond. Opvallend veel particulieren be sluiten een woning te bouwen. Aan de Ambachtsherenlaan loopt een projekt van premiewoningen. In 't Hof van Polanen, ten noorden van het tenniscomplex, vordert de bun- galowbouw. „Als we de woning bouw van de laatste jaren bekijken, dan komt als groot pluspunt zeker naar voren, dat we de krepeerge- vallen hebben opgelost" zegt bur gemeester Welling. „Bij blijven gaat echter niet, voor al door de krotopruiming. We ko pen regelmatig woningen die be stemd zijn voor de sloop. De bewo ners daarvan moeten aan een nieuw onderdak geholpen worden. Als je het zo bekijkt is iedere nieuwe wo ning eigenlijk maar een druppel op een gloeiende plaat." „Natuurlijk moeten we nu ook weer niet veel klagen. In Waspik hebben we een uitstekende riole ring en een ver doorgevoerd trot toirplan. Dat zijn toch ook belang rijke onderdelen in de samenleving. Veel dorpen zijn in dit opzicht ja- luurs op ons. Wensen heeft immers iedereen. We hebben een bestek- klaar plan voor een instruktiebad, maar of het er komt? Een grote wens is ook een sportzaal. De bin nensportverenigingen kunnen in Waspik geen competitiewedstrijden spelen." Heel geleidelijk neemt het jacht- liaventje (zeg maar jacht-steiger, merkt de burgemeester op) vastere vormen aan. De aanlegsteiger is vernieuwd. Als men een elektricit eitskabel kan trekken dan krijgt 'n botenhuis meer betekenis. Goed nieuws is er ook voor de jeugd. Na de succesvolle rommel en antiekmarkt lijken de plannen om de ponyclub een manege te ge ven reëel. Voor het binnen-jeugd- werk komt de vroegere jongens school aan de Schoolstraat beschik baar. Hier wordt een clubwerkge bouw van gemaakt. Bovendien wordt er een lokaliteit ingericht voor de bejaarden. Waspik bouwt voort op de jeugd maar vergeet daarbij de ouderen niet. De Waspikse haven moest en moet nog regelmatig van z'n aanslibsel worden ontdaan. Oo de foto is duidelijk te zien welke problemen een lage waterstand voor het binnenvaren met zich meebrengt.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1