wAalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt FRAIM5 E IE KOK irooig&ieJdig kxrpm, I CVIUO „Groep van 7" geelt versterking [aan schoennijverheid gewest Waalwijk Zaterdag vakantie jeugddag in Waalwijk-Noord Wie wil de fijnste job van Waalwijk?? h.o5" - INITIATIEF NOOROSTRAAT-COMMISSIE TWEEDE GROOTSTE LAND VAN DE WERELD MET „SLECHTS" 20 MILJOEN INWONERS een I platenverkoopster G.A.B.-direkteur A. Maas belicht£hoopvolle situaties DONDERDAGAVOND 13 AUGUSTUS 1970 93e JAARGANG No. 65 Onze medewerker Ben Ouwerkerk bezocht Canada Groot land 1 Niagara Falls Ford-museum Televisie Werkloosheid Per 1 oktober of eerder, zoeken wij MEISJE van 17 jaar, die veel van muziek houdt en opgeleid wil worden tot Grotestraat 209 - Waalwijk - Telefoon 32591 Corruptie-schandaal in Indonesië kan staatsbezoek van pres. Soeharto ontluisteren Ideale vloerbedekking alma parket Krap geld voor het volgende kabinet Italië heeft een nieuw kabinet Nieuw Beven in schoenindustrie Groepvorming Vraag en aanbod Vraag naar jeugd De rcho \;\n het Zuióen Titcrpver: Waalwiikschp Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TTELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160^32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8. Tri. H41S7.9»n-,' Abonnement p. week (0,33+ 2 ct inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 oJcwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Grootste probleem vao Canada Is de werkloosheid WAALWIJK Onze medewerker Ben Ouwerkerk heeft een bezoek gebracht aan Canada. Zijn belevenissen tijdens deze reis heeft hij in een verhaal vastgelegd. Vakantie doorbrengen in een ander werelddeel is een geheel andere belevenis dan in Europa blijven. In dit geval ging de reis naar Cana da, wat een intercontinentale vlucht was, met een Boeing 707 van de Sabena. Het vliegen op zich bracht geen moeilijkheden met zich mee cn je realiseert je nauwelijks, dat er aan gewicht zo'n 160 ton de lucht ingaat, waarvan alleen al 60 ton kerosine (vliegtuigbenzine), terwijl het vliegtuig een gewicht heeft van zo'n 94 ton. Het aantal passagiers, dat met een dergelijke vlucht meegaat is 173, waarbij dan nog komt een tiental bemanningsleden. Het was een chartervlucht geor ganiseerd door de Vofem, een ver eniging, die zich ondermeer ten doel stelt het organiseren van reizen naar famlieleden in den vreemde. Na het opstijgen schuift Brussel al snel onder de passagiers door. Het was die dag zeer helder en duide lijk konden de verschillende steden gezien worden, zoals Newcastle en Glasgow. Daarna duurt het een he le tijd voor dat IJsland bereikt wordt, welk land zijn naam eer aan doet. Groenland komt dan in zicht en geeft een weids, doch ver pano rama. Al snel na Groenland meldt de piloot dan dat het vasteland van Canada er is en wel Labrador in 't noordoosten van Canada. Lang duurt het dan nog voor Toronto, de eindbestemming van de vlucht, er is en duidelijk heeft dan de passagier reeds kennis kunner maken met 't landschap van Canada en met de steden Quebec City en Montreal. Als men dan in Toronto is, heeft de Boeing een afstand afgelegd van 650o km en gevlogen op een hoogte van 10.000 m met een kruissnelheid van 900 km per uur. Op die hoogte vliegend is de buitentemperatuur -40 graden C. Al met al is er dan nog geen 8 uur verlopen na het ver trek uit Brussel, 's Morgens tegen 10 uur weggaan in Brussel betekent, met het tijdsverchil in aanmerking genomen, dat men om 12.30 uur in Toronto landt. Het duurt dan nog een hele tijd voor men de verschik lende diensten gepasseerd is, waar bij speciaal „het pokken-briefje" aan een nauwgezet onderzoek wordt onderworpen. Maar dan is men dan toch eindelijk in Canada en kan de begroeting met de familieleden plaatshebben, voor velen na een zeer lange tijd. In mijn geval betekende het nog een afstand van 120 mijl 1 mijl 1,6 km) naar Lodon, een stad van mee dan 200.000 inwoners. Toronto overigens heeft bijna 2 miljoen in woners. Het landschap is wat heu velachtig en hier en daar ontwaart men een huis of een boerderij. Bos sen en landbouwgronden met voor al mais en tabak en niet te vergeten graan ziet men er in overvloed. De maximumsnelheid op de grote high ways is overigens maar 70 mijl per uur. Canada is in oppervlakte het tv/eede grootste land van de we reld met 3.845.774 vierkante mijlen. Het inwonertal is relatief en ook ab soluut gezien laag en bedraagt nog geen 20 miljoen, waarbij dan nog in aanmerking genomen moet wor den, dat in de provincie Ontario veruit de meeste mensen wonen. Er zijn 10 provincies en twee territo ria. Canada is lid van de Common wealth en erkent als staatshoofd Koningin Elisabeth II van Engeland. Canada is een federatie hetgeen be. tekent, dat iedere provincie zijn eigen autonoom bestuur heeft. Ca nada strekt zich uit van de Atlanti sche naar de Grote en Stille Oceaan en wordt in het zuiden geheel be grensd door de Verenigde Staten. De provincie Quebec is nagenoeg Frans georiënteerd, terwijl Ontario het grote Engels sprekend gedeelte vormt en tevens ook het meest ge ïndustrialiseerd is. In Canada zijn vele bezienswaar digheden en het is niet te doen om de meeste in het toch korte tijdsbe stek te bezoeken. Het moet dan blij ven bij de grootste en de meest in teressante. Het gemeentehuis van Toronto is al een bezienswaardig heid op zich en zeker als het in de avonduren verlicht is. Bij een be zoek aan Canada mag natuurlijk niet ontbreken een bezoek aan Nia gara Flls. Dit is werkelijk een adembene mend schouwspel. Het water valt er meer dan 50 meter naar bene den. Er zijn twee Falls. De ene, de Canadese, is de grootste en is in de vorm van een hoefijzer. Vlak bij is de American Falls, op grondgebied van de Verenigde Staten en kleiner van omvang. De kracht waarmee 't water naar beneden komt wordt aangewend om electriciteit op te wekken. Nog mooier worden de Falls bij avond, als ze verlicht wor den. Bij de Falls is een grote toren, van waaruit men niet alleen 'n nog mooier gezicht van de watervallen heeft, maar ook de stad Buffalo in Amerika kan overzien. Teveel om op te noemen waren nog de vele mooie dingen in Cana da, maar toch zou ik nog enkele v/oorden willen wijden aan een be zoek aan Detroit City in de Ver enigde Staten en wel aan het Ford Museum daar ter plaatse. Rijdend over de „Ambassador Bridge" van Canada naar Amerika krijgt men al een goed overzicht van de stadt De troit met zijn vele wolkenkrabbers. Dc Amerikaanse douane passeren levert veel meer moeilijkheden op dan van Nederland naar België, maar het lukte toch allemaal. Er is duidelijk een verschil tussen Ame rika en Canada al is het dan opper vlakkig gezien door de ogen van 'n toerist. Dit is dan het gedrag van de verkeersdeelnemers, de meer bonte en schreeuwerige reclame en het grote aantal negers. Meer dan de helft van de inwoners van de stad Detroit (6 miljoen) bestaat uit ne gers. In het Ford Museum komt de Amerikaanse geschiedenis voor de bezoeker tot leven. Het museum heeft een oppervlakte van 14 acres (1 acre 2% ha) en is volledig overkapt en parket bedekt alle vloe ren. Het museum, gesticht in 1929, be vat een uitgebreid portret van de meest in het oog springende aspec ten van de groei en ontwikkeling van het gehele land van de pioniers tot op heden. Het museum is ver deeld in drie hoofdafdelingen: de coratieve kunst, Amerikaanse win kels uit vroeger dagen en allerlei soorten machines. De laatstgenoemde hoofdafdeling is niet alleen de grootste maar ook de indrukwekkendste. Men kan er niet alleen alles ten aanzien van de landbouwmachines zien van eeuwen terug tot nu, maar ook stoommachi nes, communicatiemiddelen, ver lichting en allerlei vervoersmidde len, uiteenlopend van de copie van de „Spirit of St. Louis", waar mee Lindgergh de oceaan over vloog, tot de nieuwste Mercedes- Benz sportwagen; van een enorm grote locomotief (795 pk) tot de nieuwste racefiets. T.V. kent men in Canada en Ame rika ook en daar begint men 's mor gens om half zeven al met de. uit zendingen, terwijl men doorgaat tot diep in de nacht. Veel films worden er vertoond en ook veel shows, al les steeds onderbroken door recla me. In vergelijking met Nederland cn Duitsland laat de kwaliteit van de programma's toch wel te wen sen over. Kleurentelevisie is in Europa duidelijk beter. Baseball is de favoriete sport van de Ameri kanen en ook football. Het Euro pese voetbal, wat men daar „soccer" noemt, heeft weinig of niets te be tekenen. In Canada is het vooral tijdens de winter alles ijshockey wat de klok slaat. Het moge paradoxaal klinken, maar in Canada, met de grote mo gelijkheden op industriëel gebied en ook voor wat betreft de landbouw, met zo weinig inwoners op zo'n gro te oppervlakte, is het grootste pro bleem van dit ogenblik de werke loosheid. En dan te bedenken dat in Nederland nog nauwelijks 1% van de mannelijke beroepsbevolking zonder werk is. N'a een voorspoedige reis vanaf Toronto-Airport wordt Brussel in 7 uur bereikt en wel 's morgens even over elf. Iets fascinerends en nau welijks in woorden uit te drukken is het vliegen van de nacht in de dag. Geslapen is er dan ook door weinigen in het vliegtuig om zo niets te missen. Al met al was het een vakantie om nooit meer te ver geten. BEN OUWERKERK i- s. 4 In het begin van september zal de Indonesische president Soeharto 'n staatsbezoek brengen aan ons land. Hij heeft de wens te kennen gege ven bij die gelegenheid ook kontakt te hebben met ons parlement. Het is duidelijk, dat de Indonesische presi dent er prijs op stelt via dit kon- takt te weten wat er in Nederland met betrekking tot Indonesië leeft. Zonder dit kontakt zou hij geen kennis kunnen nemen van de echte stem van Nederland. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat deze confrontatie met ons parlement voor de Indonesische president ook minder aangename kanten kan hebben, want niet alle groepen in ons parlement zijn het eens met de politiek van Soeharto. Daarnaast tobt de president momen teel in eigen land met de strijd, die hij moet voeren tegen de corruptie, waarbij gebleken is, dat een aantal van zijn naaste medewerkers zich daaraan schuldig hebben gemaakt. In Djakarta zelf overlegt men in verband daarmede trouwens nog of het staatsbezoek van president Soe harto aan Nederland wel door kan gaan. Want wanneer het samenvalt met een schandaal in Indonesië zou dit het staatsbezoek ontluisteren. Een bezoek vol voetangels en klem men dus. Telegram-adres: „Echo" moxaïelc 9 mm 29,— stroken 22 mm 42.— PARKET per m2 Vraagt gratis prospectus Bezoekt onze showroom, ook's zaterdags geopend. I H Haven H 17, Breda 01600 - 37160* Specialisten van de drie christe lijke partijen in ons land hebben fi nanciële berekeningen gemaakt en kwamen tot de conclusie, dat een volgend kabinet, dat het kabinet-De Jong opvolgt, het financieel moei lijk zal krijgen, omdat het krap in het geld zal zitten. De belastingen kunnen niet voort durend opgevoerd worden, maar de Kosten stijgen ende politieke partijen hebben steeds meer wen sen die zij gerealiseerd willen zien. De regering zal daar natuurlijk aan willen voldoen, maar zal daar niet toe in staat zijn, omdat er eenvou dig geen geld voor is. Er zal dan ook gewerkt moeten worden met prioriteiten en het gevolg zal zijn, dat er bepaalde wensen niet in ver vulling kunnen gaan en dat er dus mensen ontevreden zullen blijven. De kabinetscrisis in Italië is ten emde. Deze keer is Colombo eerste minister geworden en het ziet er naar uit, dat hij hiervoor de nodige kwaliteiten bezit en het beter zal doen dan zijn voorganger Rumor. De socialisten, die wederom met de christen-democraten in het ka binet zitting hebben, dringen er op aan, dat men voorlopig moet trach ten een kabinetscrisis te voorko men. Zij wensen dat er nu eerst eens geruime tijd een periode van lust aanbreekt, waarin de nieuwe regering rustig zal kunnen werken, zonder dat deze continuïteit voort durende door kabinetscrises wordt onderbroken. Ook voor Europa is 't goed, wanneer er in Italië een rusti ge periode aanbreekt. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in het gewest Waalwijk bedroeg eind juli 362. Dat dit percentage ten opzich te van juni tot 1,5 procent gestegenis, is te wijten aan enkele toevals- verhogingen. Dit zei de heer A. Maas, direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Waalwijk, maandagmiddag bij het bekendmaken van de cijfers over de vraag en aanbod van mannen per eind juli 1970. Daarbij toonde hij zich duidelijk verheugd om ook over de schoenin dustrie positieve berichten te kunnen geven. Het zal voor velen bekend zijn dat de schoenindustrie in het ge west Waalwijk ongeveer het derde deel van de totale werkgelegenheid vormt. Het is eveneens niet te ont kennen dat in deze bedrijfstak de laatste jaren nogal wat moeilijkhe den te constateren waren. Momen teel zijn deze werkgelegenheidspro- lemen inzake bedrijfssluitingen en sanering nog steeds niet geheel op gelost. Toch behoefde GAB-direk- teur A. Maas niet alleen negatieve situaties toe te lichten. Hij toonde namelijk aan dat er in de huidige toestand in de schoenindustrie vol doende leven zit om zich te handha ven, terwijl zelfs een verbetering in de situatie zeer reëel is. De direkteur van het Gewestelij ke Arbeidsbureau wat tot deze op vattingen gekomen door een drietal positieve aspekten in ogenschouw te nemen. Allereerst noemde hjj de zogenaamde Groep van Zeven. Hier bij zijn een 7-tal belangrijke bedrij ven in de schoenindustrie tot een bepaalde groepsvorming overge gaan. Hoewel er niet van fusie spra ke is, hebben zij wel een program- rapport opgesteld waarbij verschil lende aspekten van de schoennnij- verheid gezamenlijk opgezet wor den. „Dit is een aanzienlijke ver sterking in deze industrietak", ver zekerde de heer Maas ons. Hierbij kan gedacht worden aan een gezamenlijke verkoop. Intussen is ook een andere groep bedrijven in andere schakeringen reeds met sa- Reeds voor de derde keer heeft de Noordstraat-commissie een va- kantiejeugddag georganiseerd voor de kinderen van 4 t.m. 12 jaar van Noordstraat, Doelenstraat en Tem pelierstraat. Dit jaar zal deze jeugd dag worden gehouden a.s. zaterdag 15 augustus. Ook nu weer zullen on geveer 100 kinderen hieraan deel nemen. Daar de Noordstraat-commissie geen buurtvereniging is en dus geen vaste inkomsten heeft uit contribu ties e.d. werd de bewoners uit de wijk een financiële bijdrage ge vraagd. De medewerking was zo geweldig dat a.s. zaterdag elk kind een prijs en traktatie ontvangt. Het programma van deze vakan- tiejeugddag ziet er als volgt uit: 9.3G-10.30 uur: Voetbalwedstrijd om wisselbeker voor jongens en meis jes van 8 t.m. 12 jaar Doelenstraat- Noordstraat. De wisselbeker is voor de eerste maal in het bezit van de Doelenstraat; 11.00-12.15 uur: Straattekenwed strijd voor jongens en meisjes van 4 t.m. 12 jaar; 14.00-16.00 uur: Kinderspelen voor jongens en meisjes van 4 t.m. 7 jaar; 14.00-16.00 uur: Speurvoettocht voor jongens en meisjes van 8 t.m. 12 jaar; 17.00 uur: Ballon wedstrijd en daar na prijsuitreiking. Als extra attraktie kunnen de kinderen van Waalwijk-Noord of belangstellende kinderen uit de om geving die dag pony-rijden voor de prijs van een kwartje. Van de op brengst zullen de kosten van deze dag mede worden gedekt. Het gehele evenement zal zich af spelen op het terrein hoek Kruis- straat-N'oordstraat. Als het weer meewerkt zal ook deze jeugddag weer een werkelijke feestdag wor- Extra voetbalwedstrijd Voor de voetbalwedstrijd Doelen straat-Noordstraat bestond zeer veel belangstelling van jeugd die de la gere school reeds heeft verlaten. Daarom heeft de Noordstraat-com missie besloten evenals vorig jaar voor deze jeugd d.w.z. t.m. 15 jaar a.s. zondag 16 augustus om 14.30 u. een vriendschappelijke wedstrijd te organiseren, eveneens op het ter rein Kruisstraat-Noordstraat. Al met al blijkt wel, dat deze wijkcom missie, die haar bestaansrecht be slist wel bewezen heeft, veelzijdig actief is. menwerking begonnen. Een derde positieve faktor is de ex. portbevordering door de Kamer van Koophandel. Daar is immers een speciale consulent voor de export gekomen, waardoor inderdaad be paalde aspekten verbeterd zijn en hoopvolle verwachtingen geopperd mogen worden. Te zijner tijd zal hierdoor, aldus de GAB-direkteur, een exclusieve exportgroep kunnen ontstaan. Verder sprak hij ook nog van inci dentele aktiviteiten, bijvoorbeeld op het gebied van werkzaamheid voor Russische orders. Het geregistreerde arbeidsaanbod van 362 mannen eind juli geeft ove rigens een enigszins vertekend beeld. Hiertoe behoort immers de gro te groep van 158 mind er-ges chikten en minder-validen. Van de overblij- venden zijn 75 mannen 50 jaar of •ouder, terwijl een 20-tal jeugdigen tot 19 jaar tot de gewestelijke ar beidsreserve behoren. Het reëel voor het bedrijfsleven beschikbaar aanbod van volwassenen tussen 20 en 50 jaar bedraagt daardoor 110. De reële grootte van het aanbod reemt niet weg dat de stijging van de arbeidsreserve t.o.v. eind juli met 27 mannen gestegen is. Vergeleken met eind juli van het vorig jaar is er van een daling van 105 personen te spreken. Dit is niet te zeggen van de vraag naar arbeidskrachten. Deze steeg in juli naar 1279, 292 meer dan in de daaraan voorafgaande maand. De grootste stijging toonde de sektor metaal waarvan bij het GAB een vraag naar 458 (in juni 363) man nen bekend was. Ook de vraag in de bedrijfstakken bouw en schoen en leder namen met respectievelijk 124 en 132 een groot deel van de stijging voor hun rekening. GAB-direkteur A. Maas bena drukte dat bij de aanmerkelijke vraag naar personeel de vraag naar jeugd de stijging aangeeft. Deze be draagt bijna de helft van het tota le aantal vraag. Vooral de wens om schoolverlaters in het bedrijf op te nemen is bijzonder gToot. „Bovendien onttrekt de jeugdak- tiviteit zich wat aan de cijfers die wij over werkgelegenheid in het gewest Waalwijk opstellen. Dit komt o.a. door de leerlingenstel- stels. Toch hebben wij wel zuivere getallen kunnen geven", aldus de beer Maas.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5