wAalwijkse en UnqstRAAtse couRant Ondanks de atoombom is China nog steeds onderontwikkeld Geen flatbouw in plan „Vennen-Oost" in Drunen Dorpje Herpt viert op grootse wijze het 1000-jarig bestaan Opnieuw Joegoslaven voor Bloch Stibbe in Waalwijk VEEL ONRUST ONDER 700 MILJOEN INWONERS VAN DE CHINESE VOLKSREPUBLIEK Wijziging bestemmingsplan vrijdag in de raad MET ONDERMEER HISTORISCH WAGENSPEL NA GOEDE ERVARINGEN Middeleeuwse methoden in de landbouw Vijfjarenplan Toch grootmacht Breuk met Rusland Landbouwsector Tegenstelling Festiviteiten voor iedereen Wagenspel Feestprogramma Groep van 23 meis jes en 20 mannen uit Servië „Braken-Oost" Huisvesting Selectie WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 SAVOYE KOOL Roomschnitzels WORTELTJES MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 93e JAAGANG No. 66 Uitgever: Waalwfjksche Stoomdrukker^ Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent An het Zuióen Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inck.) ƒ0,38 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1.88 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4.08 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mrn Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO PEKING-Na eenentwintig jaren socialisme en ondanks het feit in het bezit te zijn van de atoombom is de Chinese volksrepu bliek nog altijd een onderontwikkeld gebied. Het is een zware op gave om het Chinese volk - dat meer dan 700 miljoen inwoners telt - naar een gelukkig leven te leiden en om ons economisch en Op het 9e partijcongres van de Chinese communistische partij, openbaarde zich de macht van een tot in de top bevestigde, in al haar organen vernieuwde en omgebouw de partij, met als steunpunt en rug- pegraat tevens de gewapende macht, het leger. Steeds duidelijker eist deze partij rie leiding op het internationale, communistische kamp en het zoge naamde: „Maoisme" is als een zelf standige partijleer, doctrine op het zelfde vlak als die van het Marxis- me-Leninisme gekomen. Hoe staat echter deze eis tegenover die van de economische realiteit in de zich noemende volksrepubliek? De communisten namen op 1 ok tober 1969 de erfenis over van maarschalk Tsjang Kai Tsjek en daarbij kwam ondermeer aan het licht, dat de industrie van het Chi nese reuzenrijk slechts op enkele plaatsen aan de kust gelegen, ge vestigd was; de landbouw naar mid deleeuwse methoden en met dito middelen gevoerd, op sterven lag en dat het wegen- en spoorwegnet niet niet de tijd was mee gegaan. Door de rode machthebbers werd zeven tig procent van de totale landbouw grond onteigend om daarna onde- ?Ö0 miljoen kleine boeren te wor den verdeeld. Bij de instelling van het eerste vijfjarenplan (1953-1957) werd, naar Russisch voorbeeld, in alle opzich ten aan de zware industrie priori teit verleend, hetgeen trouwens ook bij het tweede vijfjarenplan (1958- 1962) het geval was. Het was de pe riode van de „campagne va volksstaal" geheel compleet met „achtertiunhoogovens" en van de instelling van 24.000 zogenaamde „volkscommune's" waarvan 120 mil joen Chinese families deel uitmaak ten. Dit tweede vijfjarenplan stort te ineen na het mislukken van de rijstogsten in 1959 en 1960 en de daaruit voortvloeiende fysische en psychise lusteloosheid van het Chi nese volk. Tengevolge hiervan werd het derde vijfjarenplan verschoven naar de periode van 1966-1970, waar in meer aandacht werd besteed aan de in discrediet geraakte landbouw sector. Doch ook dit derde vijfjarenplan wordt tengevolge van de zogenaam de cultuurevolutie slechts met hor ten en stoten uitgevoerd. Uit dit al les kan worden geconcludeerd dat de tot op heden door rood-China ge voerde economische en handelspo litiek evenals zulks in andere zich socialistisch noemende landen het geval is, ondergeschikt werd en wordt gemaakt aan de zogenaamde ideo logische doelstellingen van de partij, hetgeen ondermeer tot ge volg heeft, dat geen afdoend ant woord kan worden gegeven op de vraag hoe sterk in militair en eco nomisch opzicht gezien China in werkelijkheid wel is. Indien wij echter aandacht willen schenken aan de toegenomen Chi nese uitvoer naar landen behorende tot het westelijk blok; aan 't steeds groter wordend aantal aanbiedingen van goederen van uitstekende kwa liteit en van Chinese fabrikaat doch welke in het eigen land eenvoudig weg onbetaalbaar zijn, welke goede ren ons werden getoond op de jaar beurs in Kanton; aan het verlenen van credieten met een zeer lange looptijd aan diverse zogenaamde „ontwikkelingslanden" en de aan bieding van Peking aan die landen •gedaan met betrekking tot techni sche hulp; aan de aanmaak en het tot explosie brengen van de atoom- en waterstofbom in het nabije ver leden en ten slotte aan de militaire en politieke confrontaties tussen Rusland en rood-China dan komen we tot de uiteindelijke conclusie, dat de volksrepubliek China kan worden geacht een „grootmacht in opkomst" te zijn. Ideologische meningsverschillen met de Sovjet-Unie veroorzaakten in 1959-'60 een breuk tussen Moskou en Peking. De ruim 12 000 Russische deskundigen verlieten China en de Russische financiële injecties, die op het moment van het verbreken der vriendschapsbanden een totaal bedrag had bereikt van rond twee en een half miljard dollar namen 'n einde. De totale Chinese uitvoer naar de oostelijke blokstaten bedroeg voor deze breuk zeventig procent. Deze landen annuleerden hun orders doch de opengevallen plaatsen werden daarop Japan, Hongkong en vooral door de Westduitse bondsrepubliek opgevuld. De volksrepubliek heeft in totaal 17 staal- en 'hoogovenbedrijven die met hulp van Russische deskundigen van 1950-1959 uit de grond werden gestampt en waar per jaar gemid deld 15 miljoen ton staal wordt ge produceerd, welke produktie echter, gelet op het aantal inwoners, te lang is te achten. Een gelijk beeld geeft ons de win ning van ruwe olie te zien en welke wordt geschat op 10 a 12 miljoen ton per jaar. Alleen in de landbouwsector is een vergelijking met de westerse landen mogelijk en zijn de chinezen :n staat bij normale oogsten in de voedselvoorziening van de bevol king te voorzien, waarbij vastge steld moet worden dat de dagelijk se rijst- en brood voeding meer en meer wordt vervangen door groen ten en ander hoogwaardig voedsel. Toch zou de totale productie in de Chinese landbouw meer kunnen worden opgevoerd indien gebruik zou worden gemaakt van moderne landbouwwerktuigen en dito bewer kingsmethoden van de bodem. In het ruim twintigjarig bestaan van de Chinese volksrebupliek is het de rode machthebbers niet gelukt een cultureel achtergebleven land tot 'n machtig en, vanuit een cul tureel oogpunt gezien, ontwikkeld land te maken, aldus verklaar de Mao Tsje Tjoeng enkele dagen voor de stichting van de volks republiek China op 1 oktober WW en het zijn deze woorden van Mao die aan actualiteit nog niets hebben verloren. uitgebalanceerde en evenwichtige verhouding tussen industrialisatie en een gezond gemaakte landbouw en een daaruit voortvloeiende han delspolitiek in het land te vestigen. Zolang 85 procent van de bevol king moet leven van hetgeen op ei gen bodem wordt geproduceerd en deze productiviteit bovendien nog te laag blijkt te zijn, zolang commu nistische politiek en dito ideologie voorrang hebben ten opzichte van de economisch-politieke vraagsttuk- ken: landbouw, industrie en handel betreffende, zal he nog zeer lang duren voordat uit 't ontwikkelings land China een goedontwikkelde en goed-funktionerende industriestaat ontstaan zal. Peking heeft spectaculaire succes sen nodig, niet alleen om het ver trouwen van het eigen volk blijvend te kunnen behouden, doch ook om dit van andere onderontwikkelde staten te winnen; daarom atoom onderzoeken bekroond met atoom- en waterstofbomexploties, het ge heel omlijst door schermutselingen tussen Chinese militairen en Russi sche grenstroepen. Het feit dat China zich thans tot een atoommacht kon optrekken, staat in schrille tegenstelling met de industriële en agrarische ontwikke ling in het land zelf en zolang deze tegenstelling blijft voortbestaan, is van een grootmacht en industrie staat China geen sprake. (Van onze verslaggever) DRUNEN In het bestemmings plan "Venne Oost" in Drunen is ook flatbouw geprojekteerd. Men dacht hierbij aan hoogbouw in 6 of 8 la gen, ten zuiden van de Vnestraat. De Kroon gaf echter geen goedkeu ring voor dit plan, omdat men van mening is, dat hoogbouw niet past in deze omgeving en omdat op een te korte afstand eensgezinswonin gen waren geprojekteerd, die reeds in aanbouw waren. Het bestem mingsplan zal dan ook gewijzigd moeten worden en het voorstel daartoe behandeld de gemeenteraad vrijdagavond. Ook aan de zuidzijde van de Mo- zartlaan waren twee flatgebouwen, ieder van 12 hoog, geprojekteerd. De gemeente heeft ook hier een wijzi ging voorbereid. Een nieuw concept plan voorziet in de bouw van een 20-tal villa's in plaats van deze flats. Aan de noordzijde zouden een aan tal woningen worden gepland in open bebouwing als afscheiding van het terrein bestemd voor bedrijven B. en W. vragen de raad om een uit spraak over deze plannen. HERPT Op vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 augustus wordt er in het maar enkele honderden in woners tellende dorp Herpt, bij Heusden, feestgevierd. In de afgelo pen maanden heeft het stichtings bestuur zich intensief gebogen over de mogelijkheden, die er voor een gemeenschap van een zo kleine om vang lagen. Het programma rond de viering van het 1000-jarig bestaan van Herpt is officieel aan de open baarheid prijsgegeven. Pater Buis van „Mariënkroon" uit Nieuwkuyk heeft becijferd, dat het 1000 jaar ge leden moet zijn dat het dorp Herpt van de grond kwam. Uit de koker is nu een plan gekomen dat er zijn mag. Het biedt arm en rijk, oud en jong, inwoner of niet-inwoner een keur van festiviteiten, die luister zullen bijzetten aan het bijzondere jubileum. Het hart van het dorp Herpt zal voor deze gelegenheid voor alle ver keer worden afgesloten. Op 't feest terrein komen te staan: een grote tent van 400 vierkante meter, een kleine tent, de muziekschelp uit Keusden en tal van tentjes. Er wordt over gedacht deze kraamjes „aan te kleden". Op die manier hoopt men, een straatje met oude geveltjes te kunnen creëren. In een deel van de pastorie richt men een expositie in van o.a. archeologische vondsten, die iets kunnen vertellen over de historie van Herpt en om geving. Onderdeel van de feestviering wordt een met name op de vrijdag avond om negen, tien en elf uur op te voeren wagenspel. Deze oude vorm van publieke vermakelijkheid wil men door een van de plaatselij ke verenigingen laten verzorgen. Een van de paters van abdij „Ma riënkroon" in Nieuwkuyk zal voor deze gelegenheid een stukje van vijftien tot twintig minuten schrij ven. Daarin zal dan o.a. aandacht worden besteed aan de historie van Heipt. Zaterdag wordt een reünie gehou den van mensen die de naam Herpt dragen. Er zijn reeds 200 inschrij vingen binnen. Het programma voor deze gebeur tenis, dat door de stichting Dorps huis Herpt Hedikhuizen werd opge zet, ziet er als volgt uit: Vrijdag 28 augustus 20.00 uur: feestelijke ope ning door burgemeester G. M. Scholten; 20.30 uur opening fancy fair; 19.30 uur Tiroler kapel „De Mostaards", ui Drunen; 20.30 uur Herpts boerenkapel „De Hoempa's"; 21.00 uur: wagenspel. Zaterdag 29 augustus: 11.00 uur opening reünie; 14.00-17.00 uur groots kinderfeest; 18.00 uur fancy fair; 20.00 uur beat- band The Shuffles uit Rosmalen; 20.00 uur: Herpts boerenkapel „De Hoempa's' en optreden gemengde zangvereniging „Levenslust" uit Herpt; 20.30 uur: Rad van Avon tuur. Zondag 30 augustus: 10.00 uur: H. Mis; 11.00 tot 18.00 uur: concours bandboogsohutterijen; 14.00 uur rol schaatsen; 14.00 uur fancy fair; 20.00 uur grote Brabantse feestavond in.m.v. carnavalskapel „De Bossche Kuukskes"; 10.00 uur: Herpts boe renkapel „De Hoempa's"; 23.30 uur officiële sluiting van de festdagen i.v.m. het 1000-jarig bestaan van Herpt met een groots vuurwerk. (Van onze verslaggever) WAALWIJK De Nederlandse industrie is bijzonder tevreden over de werkkrachten uit Joegoslavië. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het be sluit van de Waalwijkse schoenfa briek Bloch Stibbe n.v. om 23 meisjes en 20 mannen uit Joego- slavia naar Nederland te halen. De meisjes komen over enkele weken, Ook in plan Braken Oost zijn nog enkele wijzigingen. Aan de Zonne bloemlaan worden, zoals in juni is meegedeeld 45 premiewoningen ge bouwd voor de verhuur, ten behoe ve van wreknemers van Lips n.v. Dit bouwplan betekent een afwij king van het bestemmingsplan om dat oorspronkelijk hier flats zijn geprojekteerd. Voorts zal er nog een wijziging van het bestemmingsplan moeten komen, zo delen b. en w. mee, voor het terrein ten oosten van de Oranjestraat voor de bouw van de definitieve St. Paulusschool en de kleuterschool. Aan de Zonnebloemlaan zullen de voorschriften verder zodanig wor den gewijzigd, dat aan de noordzij, cc ook de bouw van dubbele bun- 'galows zal worden toegelaten, voor zover het terrein thans reeds voor bungalows bestemd is. Tijdens de vergadering van vrij dag worden verder de geloofsbrie ven van de nieuw benoemd ver klaarde raadsleden onderzocht. Van de scheidende raadsleden zal af scheid worden genomen. Verder buigt de raad zich nog over enkele onderwijsvoorzieningen, komt de loonsverhoging voor het gemeente- personeel aan de orde en zullen een aantal grondverkopen ten behoeve van de woningbouw worden behan deld. bouw hebben, is het probleem van de ontspanning ook van de baan" vertelt de heer A. oP 't Hoog, hoofd personeelszaken. terwijl hun mannelijke landgenoten, uitsluitend vakmensen, in de loop van dit jaar arriveren. Vorig jaar november werd de groep buitenlandse werknemers bij Bloch Stibbe uitgebreid met 27 Joegoslavische meisjes. „Onze erva ringen met hen zijn bijzonder goed. De meisjes voelen zich in het be drijf en ook in Waalwijk bijzonder goed thuis. Ze zijn gehuisvest in drie woningen en dat voldoet uit stekend. Nu de meisjes sinds enke le maanden ook een verenigingsge- IVJet de bedrijfsvakantie in de schoenindustrie zijn de Joegoslavi sche meisjes naar hun vaderland op vakantie geweest. Ongetwijfeld zul len ze in hun geboortestreek Lozica over Bloch Stibbe hebben ver teld. Uit deze streek in Servië, dicht bij de bekende toeristenplaats Ban- ja Koviljaca, komen ook de nieuwe 23 werkneemsters. Voor hen zijn drie flatwoningen gereserveerd aan het Distelplein (Bloemenoord) in Waalwijk. Bloch Stibbe heeft de ze woningen gekregen dankzij de medewerking van de Comm. Hui-s vesting van de Kamer van Koop handel. Ook de gemeente heeft bij zonder veel medewerking verleend. Onder de nieuwe groep bevinden zich verschillende meisjes met een goede schoolopleiding. In Joegosla vië zijn ze door de heer Op 't Hoog getest. Dat gebeurt straks ook met de technici die Bloch Stibbe in Joegoslavië hoopt te werven. Met deze buitenlandse werknemers voorziet de schoenfabriek in het grote tekort aan arbeidskrachten. EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1