wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt Mogelijkheid tot ontspanning E.S.R.O. heeft plannen voor satelliet als vliegtuig-loods BEVOLKING VAN ELSHOUT GAAT ZUSTERS ZONDAG 30 AUGUSTUS HULDIGEN van SJTlierlo EUROPESE ORGANISATIE toe 1 Congregatie van Liefdezusters 133 jaar geleden opgericht in Maastricht Onderwijs Sinds 1920 Wijkverpleging M aatschappel ij ke taken Kloosterleven 30 augustus feestdag Radarstation Treedt Zweden tot EEG? DONDERDAGAVOND 20 AUGUSTUS 1970 93e JAARGANG No. 67 i De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inci.) ƒ9,13 p. mnd. (1,43+10 ct. inc.k.) ƒ1.53 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4.03 p.kwrt. p.post 4,75 bü girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Zusters van Elshout» halve eeuw aktief in onderwijs en verpleging Er is in de afgelopen tijd reeds zoveel gesproken over de mogelijk heid van een Europese-veligheids- conferentie, dat men eigenlijk het houden van zo'n conferentie binnen niet al te lange tijd gaat verwach ten. Oostenrijk heeft reeds zijn hoofdstad als conferentie-oord aan geboden en ook Finland steekt niet cnder stoelen of banken dat het bij zonder ingenomen zou zijn, wan neer deze conferentie in Helsinki zou plaatsvinden. De kans op een dergelijke confe rentie verbeterde nog door de be langrijke concessies van de War schau Pact-staten op hun conferen tie in Boedapest in juni j.l. Tot die tijd meende de Warschau-Pactlan- den, dat de conferentie zich diende te beperken tot een verdrag waar bij partijen afzagen van geweld, terwijl men voorts zou aansturen op meer politieke, economische en wetenschappelijke contacten. In juni bleken zij echter bereid de agenda uit te breiden tot weder zijdse vermindering van „buiten landse troepen" en sindsdien heb ben de communistische diplomaten er geen twijfel over laten bestaan, dat Moskou bereid is te spreken over wederzijdse vermindering der strijdkrachten aan het centrale front in Europa; ook stelden zij, dat het tijd werd de bilaterale pogingen van afzonderlijke Oost- en Westeurope- se landen (het verdrag Bonn-Mos kou b.v.) door een multilaterale dis cussie af te ronden. Volgens bedoelde diplomaten zou een conferentie zelf zich niet met strijdkrachtredactie moeten bezig houden, doch zou men daarvoor een orgaan moeten vormen. Dit voorstel staat niet ver af van een permanen te commissie voor Oost-West-vraag- stukken, zoals Engeland op de NA- VO-conferentie in december 1969 voorstelde. In het Westen weet men nog niet in hoeverre het Russische verlan gen naar een Veiligheidsconferen tie in werkelijkheid is. Moskou wenst een dergelijke conferentie, dat is zeker, maar is het misschien de bedoeling van het Kremlin om er een spektakelstuk van te maken, zonder wezenlijk resultaat! Als er tot een conferentie wordt besloten, kan de Sowjetleiding dit aan het volk tonen als een diplomatieke overwinning en „bewijs" van de eigen vreedzame politiek. Aange zien Oost-Duitsland er ook aanwe zig zou zijn, is zo'n conferentie te vens een statusverhogende zaak voor de DDR. Voorts kan Moskou overwegen, dat wanneer de conferentie tot een spektakelstuk wordt gemaakt, het Westen zoals steeds in het nadeel 2al zijn. De oppositie in de Wester se landen zou haar regeringen al thans voor een deel de schuld ge ven voor het mislukken van de con ferentie. Daar staat echter tegenover, dat de andere Oosteuropese landen werkelijk een vermindering der strijdkrachten en ontspanning in Europa wensen. Het risico voor Moskou bestaat dus, dat mocht zo'n conferentie mislukken, dit zou lij ken op het drijven van een wig door het Westen, tussen Moskou en zijn satelieten. Deze en dergelijke overwegingen treft men in alle NAVO-landen aan, maar men weet ook, dat Moskou waarschijnlijk heel graag de eigen militaire uitgaven zou willen be snoeien en dat - nu de Salt-bespre- kingen, het verdrag Bonn-Moskou en de gesprekken van de Bondsre publiek m.et Warschau en Oost- Berlijn en de Viermogendhedenbe- sprekingen in Berlijn gelijktijdig plaatsvinden - er een situatie be staat met goede kansen op ontspan ning, welke niet mogen worden ge mist. Een voorbereidende bijeenkomst, gevolgd door een conferentie bin nen enige tijd, lijkt nu een reële mogelijkheid te worden. (Van een onzer verslaggevers) ELSHOUT - Volgende week zondag 30 augustus wordt in Elshout het gouden feest van "de zusters van Els- hout" gevierd. Een daartoe opgericht feestcomité heeft de voorbereidende werkzaamheden achter de rug 'en mag zich nu bezighouden met de aanschaf van een passend cadeau. De Elshoutse bevolking en enkele inci dentele gevers van elders hebben hun waardering voor het vele goede werk van de zusters getoond door met royale hemd financiële medewerking aan de plannen van het comité te verlenen. Het bevolkingscadeau zal tij dens de receptie, die om 3 uur 's middags in het Elshoutse parochiehuis begint, aan de jubilerende zusterorde aangeboden worden. De Zusters van Elshout behoren tot de Congregatie van de liefdezusters van de H. Carolus Borromeus. Deze orde vond 133 jaar geleden haar oor sprong in Maastricht. De stichteres, Maria Elisabeth Gruyters, werd tegen het einde van de 18e eeuw in het Bel gisch plaatsje Leut geboren als doch ter van de rentmeester van Willem van Mewen, de heer van Leut. Geleidelijkaan was bij haar ihet plan gerijpt om een klooster te stichten het kleuteronderwijs en in de wijkver pleging. Toen op 1 september 1920 de meis jesschool geopend werd, konden de zusters slechts 60 meisjes verwelko men. Vrij spoedig daarna groeiden de lagere en de kleuterschool echter uit tot volwaardige scholen. Zuster Jo anna werd het eerste hoofd van de toen van een naam voorziene 'Maria- school'. Na haar zijn er nog 3 hoofd zusters geweest. In september 1963 kwam op aandringen van onderwijs- inspekteur Wamars een fusie tussen de meisjes- en de jongensschool tot stand. Hoofd van de nieuwe combi natie, de r.k. Gemengde Lagere Het „Klooster van de Zusters" aan de Kerkstraat in Elshout. dat zorg zou dragen voor onderwijs en ziekenverpleging. In samenwer king met de toenmalige deken van Maastricht werd in een huis aan de Lenculenstraat met de Congregatie van de zgn. Zusters van "Onder de Bogen" begonnen. Op 27 augustus 1920, volgende week donderdag pre cies 50 jaar geleden, kwamen de eer ste zusters van deze nieuwe orde naar 't Oost-Langstraatse dorpje Elshout. Pater Buys van de heemkundekring "Onsenoort" heeft deze overkomst in het heemkundëblad 'Met gansen trou' uitvoerig belicht. In 1920 was de eer waarde heer Willems kapelaan van Elshout. De burgemeester (Elshout is pas in 1935 bij de gemeente Drunen gekomen) en 'hij stonden tezamen met vele Elshoutenaren op het station Drunen-Elshout op de trein te wach ten, die de eerste zeven zusters van uit Maastricht naar Elshout zou bren gen. Het hele dorp vierde feest want de meisjesschool zou aan de zorgen van de zusters worden toevertrouwd. In het dorp aangekomen werden de zusters nogmaal verwelkomd door pastoor Wirtz, die al vanaf 1917 ge probeerd had zusters naar zijn pa rochie te halen. Behalve in het tegen woordig geheten basisonderwijs lagen er voor de zusters ook taken open in ■^xclualeve cfyerenklediHg °\v ~4\: WAALWIJK School, werd de in Drunen wonende heer P. Jansen. Behalve voor het onderwijs in het dorp Elshout, hebben de liefdezusters ook veel gedaan voor de wijkverple ging. Met deze thuisverpleging van de zieke mens werd eveneens in 1920 begonnen. Een jaar later werden deze aktiviteiten al uitgebreid tot in Dru nen. In datzelfde jaar 1921 werd in beide plaatsen een afdeling van het Wit Gele Kruis opgericht. In 1933 waren de wijkzusters weer betrokken bij de oprichting van een consultatie bureau voor zuigelingen in de dorpen Drunen en Elshout samen. Vandaag de dag hoeven de moeders uit Elshout niet meer naar Drunen, omdat er nu ook in Elshout naast de Levensschool aan de Th. Rijkenstraat een wijkge- bouw met zuigelingenbureau staat. Momenteel zijn er 12 zusters in het in 1966-67 geheel verbouwde en ge moderniseerde klooster aan de Els houtse Kerkstraat gehuisvest. Zus ter Salomeadie de administratie en mede wat huishoudelijk werk ver zorgt, is de hoofdleidster. Zij kwam in november 1966 als moeder-overste in Elshout. "Deze benaming is hele maal uit de tijd. We zijn gewoon zus ters onder elkaar en spreken elkaar ook gelijkwaardig aan. Met meer dan 12 zusters zijn we nooit geweest. Er ging wel eens iemand weg, maar daarvoor kwam vaak een ander in de plaats. Nu er echter geen toeloop meer van jonge krachten is, zal dat straks niet meer mogelijk zijn", verklaarde de overigens rustige zuster Salomea. Voorlopig is er voor hen op o.a. so ciaal gebied nogal wat te doen. Bij. het basisonderwijs te Elshout zijn 3 zusters werkzaam, het hoofd van de kleuterschool is een zuster, twee zit ten in de kraamzorg en een in de wijkverpleging. De overige zusters houden zich bezig met de huishoude lijke diensten in het klooster. Ook voor ziekenbezoek, visites aan Ouden van Dagen en kontakten met mensen uit het hele dorp, maar vooral uit de buurt, zijn de zusters nogal wat uur tjes kwijt. Het klooster is voor de bevolking lang niet meer zo'n geheimzinnig ge bouw als vroeger. De kontakten tus sen kloosterlingen en burgerij zijn veel opener geworden. Zo kunnen in wederzijdse bezoeken ook de leefwij zen beter begrepen worden. De zus ters hebben ieder een eigen kamertje, waar ze geheel zichzelf kunnen zijn. In een fraaie recreatiekamer hebben ze 's avonds na het werk wat ontspan ning en gezelligheid. Ook de kapel die pas geheel vernieuwd is, straalt mede door zijn vaste vloerbedekking wat meer huiselijkheid uit. Zuster Salomea bekent dat er daarom voorlopig geen veranderingen of ver bouwingen in het klooster zullen plaatsvinden. "Het doet allemaal prettig aan en is best leefbaar", aldus de leidinggevende vrouw. De gemid delde leeftijd van de 12 zusters ligt tussen de 45 en 50 jaar. Zij hoopt dat er nog jongeren zullen komen. "Ik denk dat het aan de tijd ligt. Ve len hébben er geen notie van wat er allemaal in de wereld gebeurt. Over al heerst onzekerheid. Als de tijden wat rustiger worden, geloof ik beslist dat er weer jongeren komen die zich beschikbaar willen stellen. De inkom sten van de zusters worden gezamen lijk gedeeld. We moeten samen leven en in het onderhoud van het tehuis voorzien. Ieder krijgt een bepaald be drag voor kleding, eigen onderhoud en reisgeld. Hiermee kunnen we wel rondkomen. Ik vind het echter nog maal jammer, dat er geen jongere krachten zijn. Vooral op het gebied Een kijkje in de eetzaal en recreatiezaal van de zusters. van bejaarden- en gezinszorg hebben wij behoefte aan hulp". De in een soort commune levende zusters van Elshout zullen voorlopig nog wel in Elshout blijven. In heel Nederland bevinden zich dergelijke communiteiten van de liefdezusters van de H. Carolus Borromeus. Ook in o.a. Valkenswaard, Wychen en Nijmegen (Radboud- en Canisiuszie- kenhuizen) doen zij veel goeds. Dit hebben de Elshoutenaren al 50 jaar lang ervaren en zij willen hun dank daarvoor ook op 30 augustus a.s. to nen. De opbrengst van de huis aan huis kollekte is het feestcomité bij zonder veel meegevallen. Om half 10 's morgens zal de Elshoutse drum band St. Jan de zusters bij 't klooster afhalen. Om 10 uur begint in de pa rochiekerk de feestelijke Eucharistie viering. Na deze H. Mis zal door fanfare, drumband, schuts en zang vereniging een serenade gebracht worden. In de namiddag zal tijdens de receptie in het parochiehuis, even eens gelegen aan de Kerkstraat, een nieuw televisietoestel, namens de be volking, aangeboden worden. Ten slotte is het best mogelijk dat ook de schoolkinderen een verrassing ont vangen. Wanneer we spreken over satel lieten, e.d., dan denkt men tegen woordig dadelijk aan de werkzaam heden van de Amerikaanse organi satie NASA, want zij hebben de grootste ervaring en de meest spec taculaire lanceringen op hun naam staan. In Europa kennen we echter de F.SRO (Europese Space Research Organisation). Zij heeft tot nu toe vier satelieten in de ruimte ge bracht en deze functioneren allen voortreffelijk. ESRO treedt niet zo in de publi citeit als de NASA, maar haar werk is er daarom zeker niet minder om. Bij ESRO bestudeert men welke De fraaie kapel moglijkheden satelieten nog kun nen bieden tot nut van ons en men koestert plannen om te zijner tijd te komen tot de lancering van een satelliet, die dienst kan doen als lcods voor vliegtuigen bij transat lantische vluchten. Tot nu toe missen de piloten bij transatlantische vluchten de moge lijkheid van een juiste plaatsbepa ling, zoals dat boven land wel mo gelijk is door middel van radarsta tions. Dat betekent, dat er boven de Oceaan dikwijls niet efficiënt ge vlogen kan worden. Men maakt dikwijls omwegen e.d. ESRO meent, dat het mogelijk moet zijn in de toekomst een satelliet te lanceren, die voor de vliegtuigen dienst kan doen als loods, waardoor zij bij der gelijke vluchten over de Atlantische Oceaan in staat zijn precies hun po sitie en daardoor hun nauwkeurige koers te bepalen. Ook denkt men over een mogelijkheid om een satel liet te lanceren, die in staat is nog onbekende bodemschatten te ont dekken. Een ruimtelijke schotont dekker dus. De Zweedse regering heeft be kend gemaakt, dat zij tijdens ae in de komende herfst in Brussel te be ginnen onderhandelingen naar hechte samenwerking met de EEG zal streven. Zweden heeft hiertoe een speciaal verzoek ingediend. Aan het slot van de besprekingen, die parallel met die met Noorwegen en Denemarken zouden moeten worden gevoerd, wil men beslissen over de vorm van aansluiting bij de EEG. Men heeft namelijk de keuze uit volledig lidmaatschap of associ atie met de EEG. Voor de Zweden zijn de voornaamste punten, dat zij niet van hun noytraliteitspolitie be hoeven af te wijken en dat in hun land de weg voor verdere sociale hervormingen open blijft.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1