r Trim-aktie in Drunen wordt enorm succes Zeven Cisterciënzen patera van .Mariënkroon' jubileerden Schoenhandel C. LEUT ENS in TOPPER DISCOUNT DELLEN Verenigde Staten sturen in 1972 werkwinkel de ruimte in faChristof/e collectie dames, heren, jongens, meisjes en kinderschoenen. In kader van Skylab-programma nu een Saturnus werkwinkel OP DONDERDAGAVOND EN ZATERDAGMORGEN Vrijdag 21 aug. 's-morgens om 9 uur zullen we dan weer van start gaan, met een geweldige luxe damestassen, boodschappentassen en schooltassen. moderne riemen. En dit alles tegen TOPPERPRIJZEN. 10% op al onze AANBIEDINGEN. Ja Ja Topperschoenen modieuse, maar toch voordelige schoenen C:'r? DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 20 AUGUSTUS 1970 TeHesc^ojp Sn observatorium Binactieve periode Experimenten Model Bezuiniging Een begrip voor stijlvolle disgenoten. De avond Kiesinger büijft tegenstander van niet-aanvaEsverdrag Nieuwkuijk Tevens vindt U bij ons, Daarnaast nog een pracht collectie Tevens ter gelegenheid van de opening in de week van 21 t/m 29 augustus. LET OP. Oude gezinskaarlen zijn tof 21 sepf. geldig. Daarna niet meer De NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart is van plan in 1972 een experimenteel ruimtestation in een baan om de aarde te brengen, dat gelanceerd zal worden onder de naam Saturn work shop - „Saturnus Werkwinkel". Doel hiervan is een beter inzicht te krijgen in die zaken, die nodig zijn voor een permanent bemand sta tion in de ruimte. Deze „werkwinkel" zal gebruik maken van capsules, raketten en technieken die gedurende het (nog niet afgelopen) Apollo-programma zijn ontwikkeld. De raket, die liet gelieed de ruimte in moet stoten, bestaat uit twee trappen van een Saturnus-V. De derde trap (de S- 1 VB) wordt de uiteindelijke „werkwinkel", volledig veranderd, aange past en uitgerust met woon- en weikverblijven, die plaats bieden aan drie astronauten. Naast de ervaring die de NASA wil opdoen om een zo goed mogelijk ruimtestation te kunnen bouwen, is de werkwinkel ook van belang voor bemande vluchten naar planeten. Zoals bekend wordt al gewerkt aan een reis naar Mars. Aan de „Werkwinkel" is beves tigd een bescheiden observatorium, uitgerust met een telescoop, de A polio Telescope Mount. Een lucht buis cn daaraan verbonden adap- er, stellen de astronauten in staat van de Apollo-capsule naar de „Werkwinkel" te gaan, zonder dat de Apollo aan het luchtledige moet worden blootgesteld. Het geheel (Werkwinkel, Apollo Telescope Mount, Appollo-capsule, luchtsluis en de adapter) wordt Skylab ge noemd. Eén Sarturnus V en drie Satur- rus LB-raketten zullen worden ge bruikt om de eerste onderdelen van Skylab in een baan om de aarde te biengen. De Werkwinkel, A.T.M., luchtsluis en 1VLD.A. (Multiple Boeking Adapter) worden onbe mand gelanceerd met een Saturnus V vanaf complex 39 op Kaap Ken nedy. Eén of twee dagen later volgt een driekoppige bemanning in een Apolüo-capsule, die gemonteerd wordt op een Saturnus LB. De astronauten brengen een rendez vous met de Werkwinkel tot stand en koppelen aan de M.D.A. Dan gaan ze de Werkwinkel binnen voor een verblijf van 28 dagen. Ongeveer twee maanden later ke ren opnieuw drie ruimtevaarders naar de Werkwinkel terug, nu even wel voor een (nog steeds experi menteel) verblijf van 56 dagen, twee maal zolang dus als hun voor gangers. Nadat deze bemanning weer op aarde geland is, gaat een derde naar Skylab. Ook zij blijven 56 dagen in de ruimte. Aan het eind van iedere missie stellen de astronauten het instru mentarium van Skylab in op een inactieve periode en keren dan met do verkregen gegevens terug. De geplande operationele tijd van de „Werkwinkel" is bepaald op acht maanden. Een eerder door de NASA ontworpen plan betreffende Skylab beschrijft hoe de laatste trap zelf in een baan om de aarde moest zien te komen (als deel van een Saturnus 1B), waarna het door de ruimte vaarders zou worden schoonge maakt, uitgerust en bewoonbaar ge maakt. De ATM zou dan afzonder lijk met een tweede Saturnus IB werden gelanceerd, waarna onmid dellijk na het bereiken van de aard baan een rendez-vous en koppeling automatisch tot stand moest komen. In het gewijzigde plan worden zo wel de „Werkwinkel" als de ATM tegelijk met de grotere en krachti ger Saturnus V de ruimte ingeslin- gerd. De astronauten kunnen vrij wel meteen als zij gekoppeld zijn, hun verblijven innemen. De experimenten die in de „Werk winkel" worden uitgevoerd, moeten gegevens opleveren over psycholo gische en fysiologische reacties van de mens in de ruimte. Bovendien hoopt men meer gedetailleerde in formatie te krijgen over de vraag of de mens zeer lange ruimtereizen kan ondernemen. Daarnaast worden rond 50 expe rimenten ontwikkeld, die in de „Werkwinkel" moeten worden uit gevoerd. Het wonen en leven in de ruimte wordt onder de loep geno men, de medische kant van deze za ken wordt bekeken, evenals wordt nagegaan hoe de mens zich het bes te kan bewegen in eengewichtloze omgeving. Er worden verscheidene metingen verricht, die wetenschap pelijke opdrachten uitgevoerd, ter wijl het onderzoek van de zon en het Melkwegstelsel met de A.T.M. gedaan. Een model van een complete .Werkwinkel staat in het Marshall Space Flight Center, in Alabama. Daar ondergaat hij een van de vele grondige onderzoeken wat betreft de verlichting, ventilatie, akoestiek en het ontwerp voor de vloer en het plafond. Tal van testen waarbij veel be weging nodig is, zijn nagebootst in een tank, gevuld met water. Een man in een drukpak wordt zo zwaar belast, dat hij stijgt noch zinkt in het water. Aldus uitgerust kan hij werken in een omgeving, die overeenkomt met een gewicht loze ruimte. Natuurlijk belemmert het water hem in zijn bewegingen, maar een betere manier om derge lijke zaken na te bootsen bestaat momenteel nog niet. Elektrische energie wordt gele verd via zonnecellen. Vorige maand maakte het Marshall Centrum be kend, dat ingenieurs daar de groot- ste zonnecel hadden ontworpen, die ooit voor een ruimtevoertuig is ge bruikt. Zij zullen dienst gaan doen voor de „Werkwinkel" en de Apol- lo Telescope Mount. Al deze plannen hebben al vrij vaste vormen aangenomen. In het najaar van 1972 moet de eerste ra ket in het kader van het Skylab- programma het geblakerde beton van Kaap Kennedy verlaten, opweg naar de ruimte. Maar besnoeiingen in het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma doen de vraag rijzen, in hoeverre wel licht ook op dit onderdeel bezuinigd i.al worden. Wordt misschien één van de drie vluchten afgelast? Wie zal het zeggen. Maar als de V.S. werkelijk van plan zijn vluchten naar planeten te ondernemen, die een half jaar of meer vergen, kun nen zij niet onder een dergelijk ex periment uit. Nederland heeft 750.000,- ge schonken voor hulp aan de honger- slachtoffers in Jemen. Door overname van een aantal textielzaken door de Centrum Bank in Den Haag, zullen om tot sanering t.e komen, verschillende bedrijven o.a. van Gerzon, Bischoff, Lingerie en Schroder, gesloten worden. -- In Leusden zijn 2 meisjes, die de straat overliepen naar een schoolbus, door een andere auto doodgereden. De VARA heeft de heer Kloos, voorzitter van het N.V.V. gevraagd het voorzittersschap van die omroep op zich te nemen, als de heer Broekx met pensioen gaat. Hij heeft het in beraad gehouden. De Etna te Breda en Tiel en de DRU te Ulft met te samen 4000 man personeel en een omzet van 200 miljoen gulden hebben volledige fusie gesloten. Zij vervaardigen haarden, fornuizen, verwarmings apparaten. J. K. VERHULST (Uw juwelier met het klokkenspel) Grotestraat 260 WAALWIJK telefoon 34681 Enige weken voor de vakantie heeft de Sportraad een enquête ge houden onder de Drunense bevol king met betrekking tot de blang- sielling voor het Trimmen Een zeer groot aantal Drunenaren bleek be langstellend voor deze vorm van li chaamsbeweging die in deze tijd zo zeer gepropageerd wordt door Ne derlandse Sport Federatie en de Nederlandse Hartstichting. In zeer vele plaatsen in Nederland bestaat er reeds een aktieve trimbe- weging en zeer binnenkort zal dat ook het gval zijn in Drunen. Twee leraren lichamelijke opvoe ding bleken bereid de leiding van de Drunense trimbeweging op zich te nemen, het gheel onder supervisie van de plaatselijke sportraad. De heer H. Pijper, leraar aan het Dr. Mollercollege cn de heer A. van 'Osch, leraar aan de Drunense le vensschool, in de lichamelijke op voeding zullen in het begin van de maand' september met de trimaktie van start gaan. De sportraad die de gehele trimak tie op de voet zal blijven volgen kampt nog met de moeilijkheid dat niet tijdig alle medische keuringen kunnen worden gerealiseerd. Het medische sportkeuringsbureau kampt juist in deze tijd met een zeer groot aantal aanvragen. Vele gega digden hebben zich echter verze kerd van de toestemming van hun huisarts en dat is natuurlijk de meest aangewezen weg. omdat de huisarts vaak 't best op de hoogte is van de reden van de trimaktiviteiten van de betrokkene Onder de aan meldingen treft men niet alleen belangstellenden uit Drunen en Fishout maar ook uit Waalwijk, Heusden, Herpt en Vlijmen. De leeftijd van de trimmers en trimsters is gemiddeld 45 jaar en de dames -zijn even sterk vertegen woordigd als de heren. Alle belangstellenden hebben een vrensenformulier ontvangen waar op zij hun voorkeur duidelijk kon den maken voor de inhoud van de trimaktiviteiten en de avond/mor gen waarop deze zouden moeten plaatsvinden. Enkelen die zich té eenzijdig wilden gaan ontspannen is aangeraden lid van een vereni ging te worden die de betreffende tak van sport beoefent. Het was niet moeilijk om de avond vast te stellen omdat het grootste deel van de belangstellenden voor de donderdagavond koos, maar ook omdat de leraar deze avond als waarschijnlijk de enigste mogelijke opgaf. De tweede mogelijkheid zal worden geboden op zaterdagmorgen. Bij het nalezen van de formulieren werd het al direkt duidelijk dat 'n bepaalde groep nimmer op zater dagmorgen van de partij zou kun nen zijn. Zeer binnenkort zullen al len die zich hebben opgegeven be richt ontvangen over de plaats van de eerste samenkomst. Inlichtingen betreffende de trim aktiviteiten kan men verkrijgen bij het secretariaat van de sportraad: Wilheminastraat 51, tel. 2146. Oud-bondskanselier Kiezinger, nu de voorman van de Westduitse op positie, kan het niet eens worden met het kortgeleden door kanselier Brandt gesloten niet-aanvalsverdrag met de Sovjet-Unie. Volgens hem zal de oppositie voort gaan met het verdrag te kritiseren. Volgens Kiesinger effent dit ver drag de weg voor terugtrekking 0p grote schaal van Amerikaanse troe pen uit West-Europa. Het gevolg hiervan zal zijn, de vestiging van 'n Russische hegmonie in dit deel van het continent. Veel Duitsers delen de mening van Kiesinger echter niet. Zij zijn enthousiast over het door Brandt en Scheel bereikte resultaat. ZONNEBLOEM BOOTTOCHT Vrijdag vertrok om 9 uur vanuit Den Bosch de „Alex van Wayen- burg" met aan boord ongeveer 120 bejaarden en invaliden uit de ge meenten Nieuwkuyk, Vlijmen en Haarsteeg. Zij maakten een boot tocht van Engelen naar Heusden en Loevesteijn en arriveerden óm ongeveer 18.0C* uur weer op hun vertrekpunt. Aan boord ontbrak het hun aan niets, gezien het aantal Russische hegemonie in dit deel van aanwezige helpsters, ook voor het en zelfs een loterij met aantrekke lijke prijzen ontbrak niet. Met een zeer druk bezochte re ceptie hebben zeven cisterciënzer paters van de abdij „Mariënkroon" in Nieuwkuyk zaterdag him zilve ren priesterjubileum gevierd. De jubilarissen zijn Henricus van Hoorn, Raymundes van Kessel, Al- heritus Bak, Grabiëlmus van de Broek, Gummaris Meijs, Dionysins van Doornmalen en Robertus Cor- nclissen. De receptie in de abdij zaterdag vormde overigens de enige feestelijkheid op deze dag. Wel waren er al voor enkele en komen er nog voor enkele paters bijeenkomsten voor familie en vrienden waarin aan elk van de ze ven gebeurtenissen apart aandacht wordt besteed. De abdij gemeenschap viert zelf op zaterdag 19 september de jubilea. Ken zeer groot aantal mensen kwam zaterdag de hand van de jubilaris sen drukken. Daarbij waren burge meester mr. L. Schweitzer van Vlij men, zijn wethouders en de ge meentesecretaris, curatorium van het Dr. Mollercollege in Waalwijk, rector Noorman van der Dussen van dit college, leraren en leerlin gen, schoolbesturen uit Den Bosch en Tilburg, gestelij kheid uit een zeer groot gebied, vertegenwoordi gers van jeugdorganisaties in de streek, priesterstudenten en vele anderen. De verbondenheid van elk van de jubilarissen op zich met een eigen werkkring bracht de komst van een gelieerd gezelschap met zich Pater van Hoorn, geboren in het dorp Elshout, assisteert in de parochiei Haarsteeg en had vroeger de super visie over de boerderij van de abdij. Pater van Kessel geniet alom veel bekendheid als beeldend kunste naar. Veel van zijn werk - vooral keramiek - vond een weg naar openbare gebouwen in de streek. Hij assisteert verder in de parochie En gelen. Pater Bak is werkzaam als leraar godsdienst aan het Moller college in Waalwijk, een taak die hij reeds twaalf jaar vervult. Pater van de Broek is aalmozenier van de jeugdbeweging in Waalwijk en- geeft godsdienstles aan twee MAVO scholen in Den Bosch. Verder is hij econoom van de abdij. Pater Meijs .s godsdienstleraar aan het Paules lyceum in Tilburg en fungeert als redacteur van het blad „Kruispunt" Daarvoor zet ook pater Cornelissen zich in. Pater van Doornmalen ten slotte werkt in de drukkerij van de abdij. heropent

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 6