roei- bfVërhidst Gemeenteraad Vlijmen vergadert vanavond Circus Toni Boltini in en Kaatsheuvel Vlijmen i Dagverblijf voor geestelijk gehandicapten naar Waspik Voorzitter M. Bruurmijn roemde club-geest Dr. Mollercollege-Waalwijk wacht op goedkeuring uitbreidingsplannen PONTIAC Sprang-Capelle DANSSCHOOL Ei GRIJSBACH inschrijving nieuwe danslessen! Volgend schooljaar loopt de zaak volkomen vast Gevarieerd top-programma VOOR KINDEREN NIEUWBOUW IN RAAMSDONKSVEER JAARVERGADERING RWB 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 20 AUGUSTUS 1970 7 School! heeft nu 940 leerlingen Terrein vol Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk I Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil. Beginprijs reeds vanaf 126,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort., zo. groeit uw bezit! Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groci-briljant hur hute/ier m&t 't /c/M&isp&C Nieuwe pBannen een natuurlijk bij: TAUSCH Juwelier föebouw moet l december worden opgeleverd Raamsdercksveer Firogramma Paarden Clowns Aktsetf (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK - In praktisch alle plaatsen in Nederland is in de voorbije of in deze week het onderwijs aan kleuter-, basis- en middelbare scholen weer van start gegaan. Trouivens in het hele voortgezette onderwijs is men al begonnen met of prepareert men zich op het nieuwe schooljaar 1970- 1971. Zo ook in Waalwijk. Maar liefst 220 kinderen hebben deze week voor de eerste keer in hun nog jonge leven als leerling(e) in de school banken van het Waalwijkse Dr. Mollercollege vertoefd. Rector Drs. Th. H. Noorman van de Dussen vertelde met gemengde gevoelens dat er wel geteld 8 eerste klassen zijn gekomen. Het leerlingenaantal van 't Dr. Mol lercollege heeft een enorme uitbrei ding ondergaan. Het aantal leerlin gen dat vorig jaar nog 850 bedroeg, is nu op 940 gekomen. Het meren deel hiervan komt van buiten de stad Waalwijk. Het Dr. Mollercollege aan de Burg. Mconenlaan, heeft door haar 520 leerlingen uit omringende plaatsen dus een grote streekfunktie te vervullen. Omdat de belangstelling voor deze vorm van voortgezet onderwijs nog steeds toeneemt en omdat er ook nog geen afname van het aantal jeugdige leerplichtigen te constateren valt, zal de leiding van het Dr. Mollercollege bij de aanvang van het volgende schooljaar voor waarschijnlijk grote moeilijkheden komen te staan. Men heeft deze ontzaglijke leerlin- gentoename al geruime tijd aan zien komen. In het najaar van 1969 zijn op het terrein van 't Moller" nog 6 noodlokalen neergezet. Daarmee was het totaal van in barakken onder gebrachte noodlokalen tot 12 uitge breid. Het beschikbare bouwterrein was hiermee echter volkomen volge- raakt. In maart van dit jaar zijn bij hot onderwijsdepartement in Den Haag de bestekklare plannen voor 'n definitieve uitbreiding ingediend. 'Het wachten is nu alleen nog op de goedkeuring", aldus rector Noorman v. d. Dusson. Hij was daarover echter pessimistisch gestemd. "De afdeling bouwzaken van het ministerie werkt traag in de afhandeling van de inge diende aanvragen. Dit komt voor een aanzienlijk deel door de vele Mavo- scholen die zich uit willen breiden en die hun plannon sinds de invoering van de Mammoetwet op 1 augustus 19G8 cvoncons ter ministeriële goed keuring aan moeton bieden. Wij zit- Grotestraat 260 Waalwijk Telefoon 34681 ten echter op goedkeuring te sprin gen. Volgend jaar kunnen we er geen nieuwe noodlokalen meer bij zetten en zal de zaak, vooral wat betreft praktische vakken als natuurkunde, scheikunde en ook nog gymnastiek volkomen vastlopen". De heer Noorman v. d. Dussen was deze mening toegedaan omdat hij er vanuit gaat dat een wachttijd van één jaar normaal is geworden. Bovendien zal met de uitvoering van de plannen zelf zeker een jaar gemoeid zijn, zo- 1 dat het volgende schooljaar waar schijnlijk elders leerlingen onderge bracht zullen moeten worden. Behalve een totale nieuwbouw van meer dan 20 lokalen, aangevuld met aanpas singen van decsntenruimten en admi nistratiekamer, zullen ook in het be staande gebouw, genoemd naar Dr. H. W. S. Moller (1869-1940), ver bouwingen moeten geschieden. Het totale lerarenkorps bedraagt mo menteel immers 70 personen. Vooral inzake de exacte vakken als natuur- en scheikunde zijn er nog leerkrach ten nodig. De rector - sinds 6 jaar als zodanig werkzaam - beseft ech ter dat het een landelijk verschijnsel is dat er moeilijk aan dergelijke on derwijsmensen te komen is. Mogelijk zal een spoedige realisering van de uitbreidingsplannen in beide genoem de problemen lichtpunten brengen BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk zv A II van den Berg en M M van Pelt. Gehuwd: P Zijderveld en H Hoef nagel. Ingekomen B Henshall met echtg van Hellevoetsluis; F M van den Berg ev Snikkenburg van Den Haag; M Roo mer van Utrecht; A A van der Schans van Breda; A L Emmers van Alphen a.d. Rijn; G J de Jong van Gelder- malsen; A E van Weelden van Gel- dermalsen; L Timmermans met gezin van Waalwijk; M E G J Giskes wv Kok van Amsterdam. Vetrokken: P de Rooij naar Waal wijk; J C M Naalden naar Veldho ven; J Boot wv de Bas naar H en L Zwaluwe; H Hoefnagel naar 's-Her- togenbcsch; A van Peer wv Versteeg naar Breda; C J Siegers ev Haak naar Zweden; S Haak naar Zweden; A M Mandemakers naar Gouda; H Hoefnagel ev Zijderveld naar Veen. Grotestraat 231 A Waalwijk telefoon 32625 VLIJMEN De raad van de ge meente Vlijmen komt vanavond in vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen; 2. Ingekomen stukken en mededelin gen; 3. Voorstel tot het garanderen van de tijdige betaling van rente en aflos sing van een door de beer J. A. van Beusekom, Pieter de Hooghweg 127 te Rotterdam bij de Bceren-Hypo- theekfbank te Eindhoven onder ver band van eerste hypotheek aan te ga- ne geldlening; 4. Voorstel tot aankoop van 't pand Wilhelminastraat 28 van de wed. M. Dekkers-Kuypers. 5. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ex art. 50 der Kleuteron derwijswet aan het bestuur van de R.K. Kleuterschool te Haarsteeg voor ZAAL „ZIDEWINDE", SPRANG-CAPELLE OA NS SCHOOI Gelegenheid tot inschrijving dagelijks bij de beheerder van zaal „Zidewinde", de heer Pruijssers. De lessen starten half september in bovengenoemde zaal. (Van onz verslaggever) VkjIJMEN-KAATSIIEUVEL - Cir cus Toni Boltini komt volgende week naar de Langstraat. Dinsdag avond geeft het een uitvoering in Vlijmen, woensdag in Kaatsheuvel. Circus Boltini heeft het moeilijk met de steeds stijgende lasten en vooral met de door hem als een groot onrecht aangevoelde drukken de vermakelijkshedenbelastingen. Dankzij in het buitenland aange boorde bronnen bestaat echter zijn nationale Nederlandse circus nog en - wat bijna even belangrijk is - dit jaar het programma en de entoura ge uitgebreider en beter dan ooit. Ook de accommodatie voor het pu bliek is verbeterd. Boltini brengt in zijn programma weer tal van grote spektakels. Zo is het luchtruim van de grote circus tent ditmaal wel zeer goed bezt. Het begint al met de zes Hergotti's. Hongaren die de meest gewaagde stunts uithalen aan hun roterende luchtcaroussel. Dan is er nog de Hongaar Cardona, aan een slinge rend touw, de 5 Arcturus aan de vliegende trapeze en het trio Car dona met lucht acrobatiek. Hier en daar krijgt het program ma van Boltini een exotisch tintje. Dit gebeurt ondermeer bij het bin- renleiden van twee zeeboes, een watussi en een guanaco. Een tropi sche schemering valt daarna in, maar bij het oplichten ontwaart WASPIK De stichting Welzijn Geestelijk Gehandicapten te Ooster bout heeft besloten het dagverblijf voor ouderen dat momenteel in Dongen is gevestigd naar Waspik over te brengen. Het is niet verant woord ook nog maar één winter door te brengen in het pand waarin we in Donger zijn gehuisvest, aldus burgemeester II. C Welling van Waspik, sinds vijf jaar voorzitter van de stichting Welzijn Geestelijk Gehandicapten. Het dagverblijf zal in Waspik wor den opgetrokken op de hoek De Roonlaan-van Duvenvoordestraat. Hiertoe gaat de stichting in Was pik ruim 2000 m2 grond aankopen waarop een semie-permanent ge bouw gaat verrijzen. De firma Sa- velkouls in Waspik zal de funde ringen storten en de betonnen on dervlier aanbrengen waarna het houtbedrijf De Oude IJssel uit Ter Borg het houten gebouw zal monte ren dat in elementen gepréfabri- ceerd overkomt. Het bevat 5 groeps- lckalen waarin in elk acht pupillen zullen worden kunnen onderge bracht. Daarnaast een afdeling voor de staf, keukens, kleed- en douche ruimten en een gymzaaltje. Het bestuur van de stichting hoopt op 1 december het dagverblijf in Waspik gereed te hebben en de 40 ouderen, vanaf 15 jaar, die aan haar zorgen zijn toevertrouwd naar de eisen des tijds te kunnen huis vesten. Dan zal „Het Heem" in Don gen worden gesloten. Het bestuur koos voor Waspik omdat deze ge meente een geschikt stuk grond te gen lage prijs kon aanbieden, 21,25 gulden per m2 Omdat ook de zorg voor de geestelijke volksgezondheid danig in beweging is kan moeilijk worden voorspeld hoe de situatie ziah zal gaan ontwikkelen. Het is b.v. gelijk dat het over een aantal jaren dienstig is in groter verband te werken. Daarom ook is een se mie-permanent verblijf dat over 30 jaar is afgeschreven, momenteel 'n geschikte oplossing. Momenteel strekt de stichting haar werkzaam heden uit over 22 gemeenten waar in Waspik aardig centraal ligt. De pupillen komen van Made tot Dru- nen en Heusden, uit Oosterhout, Dorst en Loon op Zand en uit het hele Land van Heusden en Altena, en worden met 5 busjes vervoerd. De staf in Waspik zal uit 11 perso nen bestaan: hoofdleider de heer C. van Ham uit Oosterhout, daarnaast 9 leidsters en een persoon voor de huishoudelijke dienst. De kleintjes tot 15 jaar zijn mo menteel ondergebracht in een pand in Oosterhout „Het Overstapje". Deze naamgeving suggereert al dat het hier een tijdelijk onderkomen betreft. Op de bestuurstafel prijkt al een fraaie makette voor een nieuwbouw waarvan de kosten zo'n 9 ton zullen gaan bedragen. Hier voor heeft men het oog gericht op een perceel grond in Raamsdonks- veer bij het tunneltje nabij De Maasroute en Rijksweg 17. Het principe voor deze bouw van een dagverblijf voor de kleintjes is al volledig door het ministerie aan vaard. Bij het ontwerp gaat men uit van een besloten openheid; er zijn 4 absolute eenheden, 4 huisjes met eetkamer, speelkamer, keuken enz. maar via straatjes en pleintjes be reiken de kinderen vanuit hun eigen huisjes de centrale voorzie ningen als speelzaal, speelbad en zandbak. Elk huisje zal straks door 6 tot 8 kinderen worden bewoond. Hoofdleidster, leidster en assis tenten zullen de kinderen al spe lend de elementen water en zand doen leren kennen. Het programma voor elke dag is afgestemd op alles wat dienstbaar kan zijn of worden gemaakt om de sociale redbaarheid te verbeteren, als zwemmen, wan delen en sport, expressie in veler lei vorm, legpuzzels, reageren op sig nalen, ligt handwerk en huishoudde- ujk werk, alles met zoveel mogelijk verschillende bewegingen achter el kaar. Het is overigens momenteel nog niet te bepalen wanneer met de nieuwbouw in Raamsdonksveer zal kunnen worden begonnen In „Het Overstapje in Oosterhout waarvoor het gemeentebestuur aldaar de grootst mogelijke medewerking ver leende werkt de staf thans met 14 kindren. Maar als we straks over \erblijven met meer capaciteit be schikken, over moderne en goed in gerichte gebouwen met een adegua- te personeelsbezetting dan zal de toeloop beslist toenemen, aldus voorzitter Welling. men enkele donkere danseressen, die 's avonds in topless kostuum bij ïckkellicht hun inheemse limbo dan sen uitvoeren. Liefhebbers van paarden kunnen hun hart ophalen bij de aanblik van Boltini's nieuwste aanwinst: twaalf piachtige Lippizahners in perfecte vrijheidsdressuur; die nu hun fraaie samenspel ook afzonderlijk steige rend door de piste schrijden. In dit verband mogen wij ook de andere paardennummers met ere noemen. Zo de klassieke hogeschool van An toinette Boltini op Tafta en het be faamde jookeynummer van de Frankello's. Meer in het komische genre ligt het amateur-rijden, waarbij vrij willi gt st)ers uit het publiek zich - mee stal vergeefs een ronde lang staèn- de pogen te houden op de rug van een deinend paard. De beroemde Spaanse clowns, 3 Rivels, is het maken van grollen en grappen toevertrouwd. En passant blijken het tevens grote musici te zijn. Komisch is ook het grote Cha rivari-nummer aan het begin van het programma, terwijl het geva rieerde antipode-jongleernummer van de Vassalo's naast perfect kun nen een vrolijke presentatie heeft. Razendsnel en buitengewoon acro batisch tenslotte zijn de 8 springers van de Marokkaanse Hassani- Troupe, die tevens in toptempo menselijke piramides bouwen. En aan is er nog de Chipperfield leeu- v.-engroep. de aanschaf van nieuwe overgordij nen. 6. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ex art. 50 der Kleuter onderwijswet aan het betsuur van de R.K. Kleuterschool te Haarsteeg voor de le inrichting van het 3e lokaal. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet groot 6.700,- vcor het verplaatsen van een noodlökaal van Nieuwkuyk naar de R.K. Kleu terschool te Haarsteeg; 8. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ex art. 72 der Lager-on- derwijswet 1920 aan het'bestuur van de R.K. Jongensschool voor basison derwijs te Vlijmen voor de aanschaf van 2 ringenstellen en 1 stel trape- zoiden t.b.v. het gymnastieklokaal; 9. Voorstel tot huur van 2 speel-leer- lokalen, te bouwen bij het schoolge bouw voor basisonderwijs aan de Nas- saulaan, hoek Jan Steenstraat, en be schikbaarstelling van een krediet, groot 17.000,- voor de bijkomende voorzieningen; 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet groot 227.249,32 t.'b.v. het treffen van diverse voorzie ningen aan het gasdistriibutienet en 't gasontvangststation 11. Voorstel tot beschikbaarstelling van 'n krediet groot 24.086,- t.b.v. het realiseren van een kleedaccommo datie op het sportpark de Hoge Hei de; 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van 'n krediet groot 12.500,- t.b.v. het aanbrengen van openbare verlich ting op de Bad weg; 13. Voorstel tot toekenning van een uitkering ineens van 2,78% aan het personeel in dienst der gemeente we gens nacalculatie trend 1970; 14 Begrotingswijzigingen; 15. Voorstel tot vaststelling van een verordening regelende de bevoegdhe den en samenstelling van de vaste commissies van advies en hijstand aan burgemeester en wethouders, be deeld in art. 62, 2e lid der gemeente wet. 16. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer C. A. Berkel- mans als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. De NAM (Nederlandse Aard olie Mij.) heeft in de Noordzee gas aangeboord dat vermoedelijk ex ploiteerbaar is. Het leven werd in ons land in de eerste zeven maanden van 1970 3.6% duurder of 0,4% minder dan de raming van 4% over het hele jaar. Doordat een auto nabij Dord recht t.egen een overstekende hond aanreed werd een persoon gedood en vijf personen ernstig gewond. De omgekomene was mevr. v. R., 45 jaar, uit Tilburg. Het aantal pondelaars in de bouwvakken naar Duitsland wordt in Limburp en Brabant geschat op minstens 50000. Tem Okker heeft het interna tionale kampioenschap tennissen van West-Duitsland gewonnen. In juli zijn in ons land 66 men sen verdronken, 51 mannen en 15 vrouwen, tegen 101 vorig jaar. Voorzitter M. Bruurmijn van RWB, kon dinsdagavond een niet slecht bezochte jaarvergadering openen. Hij deed dit op de hem eigen pret tige wijze, met een kleine terugblik op het afgelopen jaar. De notulen werden goedgekeurd en een goed verzorgd jaarverslag van secretaris Treffers kreeg applaus van de ver gadering. Door de heer Sulsters werd een financieel verslag uitgebracht waar duidelijk de accuratesse van pen ningmeester v. Baardwijk uit te voorschijn kwam, die dan ook weer zijn zaken keurig in orde had. Na mens de juniorencommissie bracht de heer J. Bruurmijn enkele wen sen naar voren. Jeugdsecretaris Did- den bracht verslag uit van de jeugd afdeling Dit verslag liet weer veel activiteiten zien. Er waren diverse tcurnooien, een geslaagde jeugd reis. St. Nicolaasfeest, sportkamp en sportdagen. De A- en B-junioren werden kampioen. Voor dit alles hadden voorzitter Bruurmijn en de vergadering veel waardering en mag RWB op de jeugdleiders trots zijn. Het bestuur onderging enkele wij zigingen. Doordat secretaris Tref fers zich niet meer beschikbaar kon stellen, evenals de heer P. v. d. Ven moesten enkele candidaten hiervoor komen. De heer W. Knippels werd de nieuwe secretaris, terwijl de 'he ren E. Bergmans en P. Avontuur eveneens werden gekozen. Er kwam dit jaar zelfs een elftal commissie uit de bus, iets wat al di verse malen niet was gelukt. Voorzitter Bruurmijn zei niet bang te zijn voor de toekomst van RWB, want als er nog leden zijn zo als b.v. spelers van het derde elf tal, die zelf een tournoai organise ren en helemaal voorbereiden, spe ciaal voor spelers van lagere elf tallen, dan is die toekomst en die geest goed. Verder waren er nog méér optimis tische geluiden. Er was weer .een flinke ledenstijging, een stijging van de totogelden, de dit jaar gestar te veteranenafdeling, de aanleg van centrale verwarming in het ge hele complex door de eigen werk groep van RWB, de zgn. Elzenhoven Boys, die ook de terreinen en wat er bij hoort zó keurig verzorgen, dat dit zelfs de bezoekende vereni gingen opvalt en die dit dan ook meermalen laten horen. De voorzitter roemde ook nog de cantinebeheerder W. v. d. Gouw en zijn vrouw. De rondvraag bracht verder weinig schokkends en zo kon de voorzitter een vruchtbare ver gadering afsluiten.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 7