waalwijkse en UnqstRAatse couRant Jongeren-oriëntatiecentrum - Waalwijk staat open voor 17- tot 25-jarigen Aanpassingswerken in Waspik bijna 1'l2 ton hoger dan begroot Zaterdag rijdt het Langstraat-treintje weer Meer mogelijkheden voor liefhebbers van Het Brabants Orkest EM-TE supermarkt DONDERDAG 3 SEPTEMBER „OPEN AVOND" INSTELLING FINANCIËLE COMMISSIE Snelheidswedstrijd tussen trein en oude auto's Solisten Deelnemersbestuur voortaan ook in Stichtingsbestuur Gezellige kursussen Deelnemersbestuur Open avond Eègen inbreng Losse kursussen Creativiteit Minister Beernink wenst invoering gewestbelasting Aanbesteding riolering onder de begroting „Porgy and Bess" Meer bezoekers Winkelsluiting Grondverkopen WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 SAVOYE KOOL SLAVINKEN WORTELTJES MAANDAG 24 AUGUSTUS 1970 93e JAARGANG No. 68 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k) ƒ0,33 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inck.) ƒ4,05 o.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo' Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK - Het Jongeren Oriëntatie Centrum, voorheen Vormings centrum voor Jongvolwassenen genoemd, gaat weer draaien. Iedereen van af 17 jaar die hiervoor belangstelling heeft en zich alsnog op wil geven, is wekelijks op maandag- of ivoensdagavond van 7 tot 9 uur welkom in het JOC - de af korting voor de naam "het Jongeren Oriëntatie Centrum" - in de houten barakken van het voormalige ziekenhuis achter de Kombi aan de Wilhelminastraat 2a te Waalwijk. Behalve de nog te formeren vaste groepen, die één avond per week bij elkaar komen, en de eveneens reeds langer bekende open avonden voor iedereen" wil het JOC in het op volgende week donderdagavond te openen nieuwe seizoen 1970-1971 ook starten met een drietal zgn. kort-verband-kursussen. WASPIK De reed van Waspiik moest donderdagavond in haar ver gadering het krediet van 550.250,dat het eind juni voor de aan passingswerkzaamheden van Kerkvaartsehaven en loswal voteerde, op voeren tot liefst 690.000,De begroting, opgesteld uit gegevens van de Ned. Heide Mij., bleek derhalve een kleine anderhalve ton lager dan voor de openbare aanbesteding werdl bepaald. Rijkswaterstaat zal dan voor de openbare aanbesteding werd bepaald. Rijkswaterstaat zal lenen op basis van bedragen die aanmerkelijk hoger zijn uitgepakt. Het college van B. en W. en ook de raad, bij monde van de heer Kools, spraken hun ongenoegen uit aan het adres van de Heide Mij., welke instantie al te lichtvaardig omsprong met het budgetrecht van de raad. De dagelijkse staf van het JOC wordt gevormd door vormingsleidster M. Hoffmans en vormingsleider F. van Ballegooy, beiden in dienst van het Jongeren Oriëntatie Centrum. Zij hebben de vurige hoop dat de aanmel dingen en de deelname dit jaar groot zullen zijn. Gezien de mogelijkheid dat de deelnemers aan de groepen n geheel eigen gezicht" kunnen geven, vindt de heer Van Ballegooy een gro te deelname niet onmogelijk: "Het moet wel kunnen, men kan er immers van maken wat men zelf wil. Het JOC is een centrum waar meisjes en jongens van 17 tot 25 jaar zich op allerlei terreinen kunnen oriënteren. De deelname staat open voor zowel werkende als studerende jongeren. Het is helemaal geen school en ook geen echte kursus. De eigen interesse kan helemaal in het samen op te stel len programma uitkomen". De staf van het JOC geeft dus met nadruk te kennen dat de zgn. kursus sen niet als een echte school, maar veeleer als een gezellig samenzijn van jongeren gezien moeten worden. Zij meent namelijk dat er ibij veel Waal- wijkse jeugdigen een verkeerd idee over 't JOC leeft. De huidige opzet heeft immers een schoolse" historie. Vroeger was 't jongvolwassenenwerk een kursus van het nijverheidsonder wijs. Sinds 3 jaar heeft men echter 'n zelfstandige kursus buiten het nijver heidsonderwijs om opgezet. Aanvan kelijk werd aleen met meisjes ge draaid. Toch werd aan de wens om de groepen gemengd te maken voldaan door jongens te inviteren. Vorig jaar september ging het Vormingswerk voor Jongvolwassenen officieel ook met jongens werken. In het afgelopen jaar werden er acht groepen met in totaal ongeveer 115 jongeren gevormd. Eén groep bijvoor beeld bestond uit de 12 Joegoslavi sche meisjes die bij Landis Gyr n.v. werken. Van de overige deelname maakten de jongens circa 't 1/3 deel uit. In januari startte men met een zgn. deelnemersbestuur, waarin elke groep een afgevaardigde mocht heb ben. In dit deelnemersbestuur kregen mej. T. Peffer, mej. C. v. Tuyl, mej. M. Peynenborgh, de heer R. v. Sam- beek en de heer S. Versteeg zitting. Zij hebben als taak de ideeën die in de groep leven, bij de staf naar voren te brengen. „Het is onmogelijk dat v/ij de volledige tijd bij elke groep aanwezig zijn. Deze deelnemersaf vaardiging kan dus ook gezien wor den als een soort communicitievorm", aldus de 'heer Van Ballegooy. In sep tember zullen drie jongeren van het deelnemersbestuur in het Stichtings bestuur van 't JOC gekozen worden. Vanaf mei heeft de kursus in verband met vakanties en door het mooie weer afnemende belangstelling, stilgelegen In de zomermaanden zijn er in het al gemeen gesproken geen bijeenkom sten. Nu staat er echter weer een nieuw jaar voor de boeg. Vanaf 15 augustus konden belangstellenden, vaak na een bezoek aan het jongeren centrum, zich voor deelname aanmel den. Deze mogelijkheid blijft in elk geval nog tot de volgende week don derdag 3 september bestaan. Dan wordt in Romantica" aan de Olym- piaweg een „Open Avond" gehouden waarvoor iedereen die zich heeft op gegeven of die belangstelling hier voor heeft, welkom is. Aan het begin van elk kursusjaar wordt een open avond georganiseerd. Dan worden de groopen geformeerd. Deze mogen uit minimaal 10 en maximaal 15 perso nen bestaan. Daardan gaan de groe pen zelf een programma samenstellen en een wekelijkse bijeenkomst-avond plannen. Creativiteit, maatschappelijke en cul turele onderwerpen zijn de 3 hoofd thema's van het samen te stellen pro gramma. De deelnemers van de vaste groepen kunnen kiezen uit zeer veel mogelijkheden. Bijvoorbeeld wat be treft het aspekt levensvragen: Mede menselijkheid, leven na de dood, oor log en vrede, inspraak, reclame, is gezag hetzelfde als macht? etc. Be halve het naar de schouwburg gaan en het organiseren van festiviteiten, kan men ook aktief bezig zijn met to neelt pantomime, fotografie en diver se vormen van handenarbeid. Nieuw zijn de kort-verband-kursus- sen, die pl.m. 10-11 weken kunnen duren. Het JOC denkt hierbij aan kursussen voor jonge huisvrouwen, voor uitsluitend meisjes over bijvoor beeld huidverzorging, make-up, mo de, prijsbewustworden, versieringen maken e.d. en voor verloofden en jonggehuwden. In verband met de toekenning van subsidie, mogen de deelnemers niet ouder zijn dan 25 j. en zullen er per losse kursus minstens 10 opgaven moeten komen. Het Rijk en de gemeente subsidiëren per uur per deelnemer elk 40% van de kos ten. Daar de provincie nog 10% sub sidie verleent, behoeven de deelne mers per jaar slechts 1/10 deel als bijdrage uit eigen baten te betalen. Tenslotte voorziet 't JOC ook nog in de mogelijkheid om iemand die niet bij een vaste groep aangesloten is, el ke woensdagavond op eigen gelegen heid creatief bezig te laten zijn, 'bij voorbeeld met kleien, schilderen, leerbewerken, mozaïken etc. Verder wordt er iedere maand, gewoonlijk in de aula van de B.L.O.-school aan de Taxandriaweg, nog een open avond gehouden. De leiding en het deelnemersbestuur van het Jongeren-Oriëntatie-Centrum willen van de komende seizoenen Minister Beernink koestert plan nen om Nederland naast gemeen ten en provincies ook onder te ver delen in gewesten. Deze gewesten zouden dan gebieden moeten zijn waar sprake is van een geheel van belangen en van evenwichte ont wikkeling van het betrokken ge bied. De gewesten zullen niet wor den gevormd door de overheid, maar kunnen gevormd worden, wanneer bepaalde gemeenten in zo'n gebied menen dat zij tot ge westvorming moeten besluiten, om op die manier hun gemenschappe- lijk belangen meer gebundeld te kunnen bevorderen. goedbezochte jaren maken. Het ver spreiden van folders, 't vertonen van een JOC-dia in de bioscoop en het aanbrengen van door Toos Peffer en Rob v. Sambeek ontworpen affiches, mogen daartoe de uiterlijke sympto men zijn. In dit verband pleitte de heer Kools ook voor het instellen van een fi- (van onze verslaggever) WAALWIJK Zaterdag 29 augustus rijdt het Langstraat-treintje weer. Het wordt zelfs een drukke spoordag, want twee treinen zullen het oude stationnetje in Waalwijk aandoen, 's Morgens vertrekt uit Waalwijk n.l. een door de Lederfabriek De Amstcl gehuurde trein, die de werknemers van dit bedrijf die het jaarlijkse uitstapje maken naar Arnhem brengt. Later op de dag doet de N.S. nogmaals Waalwijk aan. Nu echter met een wedstrijd-trein die het opneemt tegen oude vehikels. De Streek V.V.V. Brabants Centrum uit Tilburg kwam het ter ore, dat de direktie van de Nederlandse Spoorwegen met het plan rondliep om weer eens een treintje te laten rijden van Vlijmen naar Raamsdonksveer. Omdat de bewoners van de Langstraat nog steeds hopen dat er opnieuw een treinverbinding tussen Waalwijk en Den Bosch komt, zag de VVV er een goede stunt in. De dieseltrein gaat het opnemen tegen verschillende oude auto's en een autobus uit 1936. De trein, die met geen hogere snelheid mag rijden dan 30 km. per uur, wordt bevolkt door 150 spoorwegliefhebbers, die de auto liever aan de kant laten staan. In Raamsdonksveer zal de trein, en na tuurlijk ook de auto's, met veel gejuich worden begroet. Er staat een boerenkapel klaar voor een serenade. De trein maakt ook via Waspik, Capelle, Waalwijk en Drunen de reis terug naar Vlijmen. Onderweg zal een restaurateur langs de spoorlijn een openlucht-koffietafel inrichten voor de deelnemers aan deze snelheidswedstrijd. Men hoopt op veel pu blieke belangstelling langs de lijn. Wellicht doet deze eenmalige reis de Nederlandse Spoorwegen besluiten om dit noordelijkste deel van Noord Brabant opnieuw van een treinver binding te voorzien. (Van onze verslaggever) DEN BOSCH - De komende dagen ontvangen de regelmatige bezoekers van Het Brabants Orkest het pro gramma voor het seizoen 1970-'71. Dat programma wijkt nogal af van wat men de laatste jaren gewend is. Het publiek stelt voortaan zelf de concert-serie vast. Men kan eën keu ze maken uit een groot aantal concer ten. Het Brabants Orkest is regelma tig te beluisteren in de Schouwburgen van de vier grote Brabantse steden Eindhoven, Tilburg, Breda en Den Bosch. Ook de kleinere gemeenten worden niet vergeten. In 't program ma zijn Helmond, Roosendaal en Bergen op Zoom opgenomen. Hoe wel de data nog niet vastgesteld zijn komt het Brabants Orkest ook naar Waalwijk. De tien concerten zijn erg gevarieerd. Het seizoen wordt geopend met Por gy and Bess, in concertvorm. Naast H.B.O. werkt hieraan mee het Phi lips Philharmonisch Koor en de so listen Klesie Kelly, John Swift, De- bria Brown, William du Pre en Wil liam Shores. In Eindhoven waar Por gy and Bess reeds vorig jaar werd gebracht komt H.B.O. met Daniël Wayenbergt die twee pianoconcerten speelt. In Helmond is een zondag middagconcert voor het gehele met Herman Krebbers. In bijna alle "concert-steden" komt een jubileumconcert met als solist Pierre Jetteur (die 15 jaar eerste con certmeester is) die het tweede viool concert van Prokoffiel speelt. Ande re "toppers" zijn de concerten met o.m. Arthur Grumiaux (viool en pi ano), Theo Olof (viool), Jean Louis Hardy (cello), John Sekreve (solo al tist), Ingrid Haebler (piano) en Clau de Frank (piano). On dinsdag 15 september wordt er in de Basiliek van St. Jan een concert gegeven ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het Rode Kruis in Den Bosch. Aan dit concert (toe gangsprijs 10,- per plaats) werken mee Huub ten Hacken (orgel), Eli sabeth Cooymans (alt) en Het Bra bants Orkest o.l.v. Hein Jordans. Het totale bezoe kaan concertuitvoe ringen door Het Brabants Orkest is het vorige seizoen met 15 pet. geste gen tot 92.859. Er werden in totaal 142 concerten gegeven. Het gemid delde bezoekersaantal bij alle abon nementsconcerten steeg van 511 naar 538. Opmerkelijk is vooral de stijging in Breda (ruim 30 pet.) wat zijn oor zaak vindt in de ingebruikname van Het Turfschip als concertgebouw. In het seizoen 1968-1969 waren er ruim 5000 bezoekers bij de speciale jeugdconcerten. Het afgelopen jaar waren er dat driemaal zoveel. Men wil in de toekomst het aantal jeugd concerten nog uitbreiden. Nog voor januari hoopt Het Brabants Orkest het nieuwe gebouw (repetitie lokaal alsmede administratiegebouw) in gebruik te kunnen nemen. De re petitiezaal is ook geschikt voor ka merconcerten. De nieuwbouw alsme de de voortdurende uitbouw van het orkest vergt grote investeringen. Het bestuur van Het Brabants Orkest dringt er bij de ministerie dan ook re gelmatig op aan om de subsidie op de salarispost van de musici te verho gen. nanciële commissie uit de raad, om in minder doorzichtige zaken als deze, toch een juist oordeel te kun nen vormen. Dit voorstel wilde bur gemeester Welling graag verwezen lijken in de nieuwe raad. In deze verwarde aangelegenheid bleken de inschrijvers overigens wel zeer scherp te hebben gerekend, ge zien het feit dat b.v. voor de aan passing van de loswal drie aanne mers op de cent af gelijk inschre ven op 352.000,Met een aan besteding bij open begroting bleek minder aan de strijkstok te blijven hangen, want de aanbesteding van rioolwerkzaamheden en persleiding naar het Oude Maasje bleef ruim onder het bedrag van de begroting. Uit de ingekomen stukken bleek o.m. dat provinciale waterstaat als nog een gesloten wegdek zal aan brengen bij de voormalige Vrouw- kensvaartse haven, zodat deze kwes tie tot tevredenheid zal worden op gelost. Een commissie uit de raad bracht een advies uit met betrekking tot het te voeren subsidiebeleid in de komende jaren. De voorzitter dank te de leden, de heren Kools, De Bont en Kanters voor dit gedegen werkstuk. Vandaag (maandag) zal in 't Ge meenschapshuis in Waspik-Boven om 8 uur een bespreking worden gehouden over het saneringsplan Schotse Hooglandersstraat, waar voor burgemeester Welling alle be trokkenen en belangstellenden nog eens graag uitnodigde. De gemeenterekening 1968, onder zocht door de heren Kools, De Bont en Kamp, werd vastgesteld met een batig saldo, maar altijd nog met 'n bijdrage van een ton uit het aan vullingsfonds. De commissie sprak in het begeleidende rapport haar voldoening uit over het gevoerde financieel beleid. De winkelsluitingswet onderging een verordening in die zin, dat de bakkersvereniging haar verzoek zag ingewilligd om de uitzondering van de dinsdagmiddagsluiting uit te breiden tot die winkels, waar in hoofdzaak brood en banket wordt verwocht. De heer v. d. Wassenberg was in deze gereserveerd, omdat naar zijn mening oneerlijke kon- kurrentie zou ontstaan, omdat de meeste bakkers ook kruideniersar tikelen verkopen. De raad ging in deze echter af op een advies van de Kamer van Koophandel, dat de bak kers gunstig gezind was. We moe ten de zelfstandigen in deze zaken ook meer vrijheid geven, aldus de voorzitter. Aan de stichting Welzijn Geeste lijk Gehandicapten te Oosterhout, verkocht de raad 1696 mJ grond op de hoek de Roonlaan-v. Duvenvoor- destraat voor 21,25 ma t.b.v. de bouw van een dagverblijf voor ou deren. De heer Van Hooren infor meerde bij de rondvraag naar de (vervolgd op pag. 3) DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 39 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1