waaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Een langzaam pokerspel Waalwijker werkt aan proefschrift over bodemgeschiedenis Drunense duinen WAALWIJKSE LERAAR VERZAMELT, INVENTARISEERT EN BEWERKT GESTEENTEN DRS. A. V. BEZOOYEN ONTDEKTE VEENLAAG BIJ UDENHOUT Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent DONDERDAGAVOND 27 AUGUSTUS 1970 93e JAARGANG No. 69 Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04100-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct inc.k.) ƒ0,33 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 "ïJrwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" De strijdenden in het Midden-Oos ten, althans de belangrijksten, heb ben de wapens neergelegd en zijn overgegaan tot een langzaam poker spel, dat achter de schermen wordt gespeeld. Niemand weet, wat de vol gende slag zal zijn, maar alle vier spelers, Cairo, Moskou, Jeruzalem en Washington, weten dat er poli tieke stappen komen in plaats van militaire. Ondanks de verplaatsing van raketten, is Egypte niet in een voordeliger situatie gekomen. Alle betrokken landen beseffen maar al te goed, dat Israël niet door mili taire middelen uit de Sinaï-woe- stijn verdreven kan worden. Vandaar dat men overgaat tot po litieke middelen en in dit geval staat Israël alleen en is het drie tegen één, omdat waar het gaat om poli tieke onderhandelingen, Washing ton tot veel consessies 'bereid is, in tegenstelling tot Israël. De Israëlische regering en de op positie in Israël beseffen, dat de Amerikanen de algehele terugtrek king van Israël wensen uit alle door dit land bezette gebieden. Minister Abba Eban van Israël houdt zich liever aan de opvatting van UNO-bemiddelaar Jarring, die zich in het openbaar voorstander verklaarde van het standpunt, dat de Labourpartij bij de jongste ver kiezingen innam. Dit hield in, dat Israël zeggenschap zou houden over de Shar el Sheikh en een toegangs weg daarheen. Voorts zou de Jor- daan voor Israël een veiligheids- grens moeten vormen, maar geen politieke grens. Ook zou Israël Oost- Jeruzalem, de hoogten van Golan en tenminse een steunpunt bij Gaza mogen behouden. Maar hoe staan Egypte en Jordanië hier tegenover? Niemand in Israël verwacht, dat er spoedig een werkelijke vrede met uitwisseling van ambassadeurs en handelsbetrekkingen zal voort komen uit de besprekingen met Jarring. Israël zal zich met minder tevreden moeten stellen en om de Israëli's daartoe te bewegen, zullen de Amerikanen waarschijnlijk de nodige financiële en militaire druk uitoefenen op Israël. Bij gebrek aan werkelijke vrede, zal Abba Eban waarschijnlijk con crete stappen voorstellen. In de eer ste plaats uitwisseling van gevan genen, daarna opheffing van het oostelijk front en een of andere vorm van gezamenlijk optreden te gen de guerillastrijders. Tenslotte zal hij er ongetwijfeld naar streven, dat Russsische offi cieren zich terugtrekken uit de ope rationele akties in Egypte. Dit is in wezen niet zo moeilijk als het misschien mag lijken, want de Russen hebben nooit toegegeven, dat hun mensen in aktieve dienst zijn en zij zouden dit dus officieus kunnen toezeggen. Hoeveel zal Iraël van de oor spronkelijke eisen afwijken, als het deze verlangens naaa- voren brengt? Sinds de leden van de Gahalpartij de regering hebben, verlaten, lijkt deze regering bijzonder eensgezind en kan men niet spreken over ha vikken en duiven. Maar wanneer er in de toekomst moeilijkheden zouden komen, krijgt men toch een scheiding der geesten en komen de onverzettelijke elementen tegen over de meer soepele te staan. Een van de meest onverzettelijke is wel mevrouw Golda Meir, de premier van Israël. Zij is nooit her steld van de grote schok die zij kreeg, toen in 1967 de VN-troepen zich zonder meer van de grenzen teruggetrokken, ondanks de Ame rikaanse garanties, waarna de strijd losbrak. Dezelfde opvattin gen vinden we bij generaad Dayan en de ministers Gallili, Peres, Al- rr.ogi en Wahrhaftig. Soepeler stel len zich op de ministers Eban van buitenlandse zaken, vice-premier Allen en voorts de ministers Pin- has Sapir, Burg en Kol. Een en ander blijkt uit uitlatin gen van deze mensen in een perio de dat er nog geen sprake is van deze mensen in een periode dat er nog geen sprake is van een crisis. Maar niemand kan voorspellen wat er gaat gebeuren, als Israël werke lijk onder druk komt te staan. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK - Naar aanleiding van de zaterdag in Drunen te houden Fellenoord-wandeltochien spraken ivij met drs. A. van Bezooyen uit Waal wijk, mede-organisator van dit wandelevenement en secretaris-penning meester van de stichting "Vrienden van de Fellenoord" (Zie hiervoor de daarover handelende artikelen elders in deze Echo-editie). Gaandeweg het gesprek kwamen desgevraagd vrij unieke aspekten uit het leven van deze 53-jarige Waalwijker naar voren die de volle aandacht meer dan waard zijn. De onlangs als doctorandus in de op de stoffelijke natuur betrekking hebbende aardrijkskunde afgestudeerde heer Van Bezooyen - en hierop zijn wij elders ook dieper ingegaan - heeft naast zijn leraarschap aan het Willem van Oranje College te Waalwijk een enorm tijdrovende hobby: het verzamelen, inventariseren en bewerken van allerlei soorten gesteenten. Naast werk en studie mineralogie als hobby "Ik ben via mijn studie voor de fy sische geografie (vrij vertaald als na tuurkundige aardrijkskunde - red.) vanzelf bij de mineralogie, de kennis van uit de grond voortgekomen delf stoffen, terechtgekomen. Een grote belangstelling voor stenen werd mijn hobby". Deze verklaring maakt ons duidelijk waarom drs. Van Bezooyen kasten vol stenen bezit. Deze stenen zijn voornamelijk afkomstig uit Zuid- Limburg, Duitslandde Ardennen en Scandinavië (Zweden en Noorwegen) Echter ook uit Amerika geimporteer- de stenen en door relaties uit Achter- Indië en China meegebrachte grond monsters behoren tot de ongetwijfeld talrijke soorten gesteenten van de Waalwijkse aardrijkskundige. Scandinavië "Als je er interesse in hebt, dan ben je verloren als je er aan begint. Voor beginnelingen is 'Het Keienboek' van P. van der Lijn aan te bevelen. Ik waarschuw er echter wel bij dat er mensen zijn die gegrepen worden door hun belangstelling voor gesteenten. Men noemt dat dan de dode natuur, maar dat is het niet", aldus de heer Van Bezooyen. Hij heeft bovendien op een aan zijn gezinsomstandighe den aangepaste wijze aangetoond hoe het nuttige met het aangename te ver enigen is. In de jongste zomervakan tie is hij met zijn vrouw 4 Vz week in Scandinavië geweest. In deze werk vakantie heeft hij alle daar reeds ver richte bodemonderzoekingen geïnven tariseerd. Toch meent de heer Van Bezooyen dat er in Scandinavië op 't gebied van het bodemonderzoek nog wel werkterrein bloot ligt. „Stenen-Mekka" In voorgaande jaren is hij in verband met zijn studie in opeenvolgende zo mervakanties 4 weken in de Arden nen en in totaal 13 weken in Duits land geweest. Vooral over deze 2 jaar in Duitsland toont hij zich bijzonder verheugd: "Wij zijn die tijd steeds in de nabijheid van de Moezel ter hoog te van Cochem geweest. Ik was daar voor vervoer aangewezen op een van thuis meegenomen bromfiets. Rug zakken vol monsters moest ik vaak over voor auto's onbegaanbare weg getjes meesjouwen. De prachtigste Een greep uit de talrijke stenen-verzameling"Aan de kettinkjes de bewerkte half-edelstenen. De ronde vor men zijn geoden (gasholten in vulkanische lava). De donkere bladvorm is een carboon fossiel. De grote blok rechts is een ogengneis. Op de achtergrond een armethyst-geode. herinneringen heb ik echter aan het zogenaamde 'Mekka van de stenen', een stenengëbied bij Idar-Oberstein in het gebied de Na'he ten zuiden van Bingen. Daar zijn naast veel half edelstenen ook diverse fossielen ge vonden. Het Heimatmuseum toont dat duidelijk aan. Zelf heb ik er ook gesteenten vandaan gehaald of soms van arbeiders gekocht". Zaagmachine De gesteenten welke de Waalwijkse verzamelaar thuis heeft, dienen niet alleen voor het aanleggen van verza melingen en het doen van onderzoe kingen. Bepaalde soorten steen wor den gebruikt voor het maken van sie raden en voor de 'verharding' van slijpplaatjes. Behalve de op bijgaande foto afgebeelde zaagmachine heeft de heer Van Bezooyen ook 'n hele tand artsboorinstallatie aangeschaft. Hier door kan hij eveneens kleine boringen verrichten. Het werken aan de zaag machine heeft hij o.a. in Duitsland geleerd. "Ik kan ér wel mee overweg, maar je kunt het pas als je jarenlang les gekregen hebt. De zaag moet goed nat gehouden worden omdat de tem peratuur van het zaagblad anders zo hoog wordt, dat deze smelt", verdui delijkte hij. De bladen van de zaag zijn desondanks bezet met heel fijne diamantjes om de hardheid te vergro ten. Verzamelingen Drs. A. van Bezooyen heeft zelfs ook een slijpinstallatie, waarmee bijvoor beeld verscheidene soorten half-edel stenen 'bijgewerkt' worden. Het ge beurt wel eens dat juweliers hulp ko men vragen. Op bijgaande overzichts foto zijn eindvormen van diverse aan vankelijk ruwe stenen te zien. Zij zijn verwerkt tot gladde, kostbare siera den. De heer Van Bezooyen had een greep uit zijn grote voorraadgedaan o.a. ogengneiss (deze on gekristalli seerde graniet wordt in bouwwerken verwerkt), baryt (een steen met een hoog soortelijk gewicht die tot poeder gemalen als verzwaringsmateriaal bij b.v. olieboringen dienst doet), mala chiet (voor sieraden), band-achaten, granaat (in amfiboliet), carboon-fos sielen, opaal-stenen en diverse ge- oden (opvullingen van vulkanische holten) geven eigenlijk nog geen vol doende beeld van zijn gecultiveerde verzamelwoede (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK - Op 1 juni 1970 studeerde de Waalwijker A. van Be zooyen, sinds 1955 leraar aan het Willem van Oranjecollege te Waalwijk, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht af als doctorandus in de fysische geo grafie. Na dit met goed gevolg afgelegd doctoraal examen wil drs. Van Bezooyen nog verder gaan. Hij heeft zichzelf een termijn van 5 jaar ge steld om daarna bij goedkeuring tot doctor te promoveren. Het onderwerp van zijn te maken dissertatie "De morfologie van de Loonse en Drunense Duinen en omgeving" is geaccepteerd. Drs. Van Bezooyen bij zijn zaagma chine. In zijn handen een stuk ogen gneis uit Noorwegen. EXTRA BIJLAGE Voetbalkrant '70 WAALWIJK Als speciale bijlage ontvangen de abonnees van De Echo van het Zuiden vandaag de VOETBALKRANT '70. Dit sport blad is geheel gewijd aan het ama teur-voetbal in de Langstraat. Men vindt er verhalen over alle clubs uit de omgeving. Ook is de voetbal kalender opgenomen. In de Voet balkrant '70 kan men verder lezen over de toekomst van het Neder lands elftal en over de keepers- perikelen bij onze topclubs Feije- noord en Ajax. De redaktie van De Echo van het Zuiden wenst de sportliefhebbers veel leesgenoegen met deze VOET BALKRANT. Studie als hobby "Ik ben met de studie begonnen om dat ik het leuk vind en omdat ik als leraar fris wil blijven. Zo was mijn hoofdscriptie voor het doctoraal sa mengesteld naar aanleiding van expe rimenten die in de loop der jaren in niet te grote klassen in het Willem van Oranjecollege gehouden zijn. Als titel droeg het werkstuk: 'Experimen ten in de fysische aardrijkskunde in het onderwijs'. Over de resultaten van deze experi menten en over de gehouden demon straties zal binnenkort in vaktijd schriften een artikel verschijnen. Het voor de studie vereiste 'veldwerk' en de ook nog voor elk der bijvakken te maken scripties hebben de meeste tijd gekost. In de 8 jaar dat ik met mijn doctoraal bezig ben geweest, heb ik enorm veel geluk gehad en van alle zijden veel medewerking ondervon den", bekende de 53-jarige heer Van Bezooyen. Deze 'bekentenis' doet ech ter niets af aan de grote ijver en vol harding, waarmee hij zijn studies al tijd te lijf gegaan is. Onderwijs Op 20-jarige leeftijd slaagde hij in 1937 voor de onderwijsakte. Omdat dat juist in de crisistijd was, kwam hij nergens aan werk. Vanuit Dordrecht waar hij toen woonde, solliciteerde hij in 1939 naar 'n betrekking in Naald wijk. Voor 40,- per maand kon hij als kwekeling-met-akte (KMA) be ginnen. Pas in januari 1942 kreeg hij aan deze christelijke school een vaste aanstelling als onderwijzer voor 80 gulden per maand. Intussen was hij getrouw, had schriftelijk de hoofdak te 'gëhaald' en had voor de beide LO- akten Engels en Duits nauwelijks 2 jaar nodig gehad om ze in zijn 'bezit te krijgen. Nadat hij ook geslaagd was voor de akte Engels MO-A werd hij in 1947 bij het christelijk MULO in Leerdam benoemd. Het waren gro te klassen, hij had nog weinig erva ring en heeft deze tijd dan ode be leefd als de zwaarste in zijn onder- wijscarrière. In deze periode is hij nog even bezig geweest met MO-B Engels en met het volgen van de col leges voor pedagogiek en psycholo gie. Hier stopte de heer Van Bezooy en echter voortijdig mee, omdat hij alleen de studie voor een akte kon volgen, waarbij zijn leraarambt nor maal te vervullen had. Bovendien had het echtpaar Van Bezooyxen toen al twee kinderen. M.O. aardrijks kunde Het werd de middelbare akte aard rijkskunde in Utrecht. Daarvoor startte hij met een grote groep col lega's in de colleges van professor De Vooys (sociale geografie), professor Jacoba Hol (fysische geografie) en professor Fischer (volkenkunde). Bij de examens in september '55 waren er nog maar 5 kandidaten over. Le raar A. van Bezooyen - hij was in middels van 1953-1955 bij het Mulo in Den Bosch werkzaam geweest slaagde en kwam in datzelfde jaar naar het Willem van Oranjecollege in Waalwijk als leraar aardrijkskunde, voor welk vak hij door zijn onge splitste akte de volledige bevoegxd- heid had gekregen. Aanvankelijk do ceerde hij nog alleen het vak aard rijkskunde; momenteel is hiervoor 'n tweede leraar bijgekomen. Universiteit De toestemming op de vraag aan pro fessor Hol om in de fysische geogra fie verder te mogen gaan, stuitte af op haar eisen dat hij elke dag colle ges en veelvuldig het laboratorium meest bezoeken. Na enkele jaren ge wacht te hebben, kreeg MÓ'er Van Bezooyen in 1962 zijn kans: profes sor Zonneveld, een gewezen geoloog, was prof. Hol opgevolgd in de fy sische geografie. De heer Van Be zooyen vertelde rustig verder: "Deze prof. Zonneveld wilde helpen. Het ene jaar heb ik op maandag, het vol gende op dinsdag en het andere op woensdag colleges gelopen. Na 2 jaar haalde ik in '64 mijn kandidaats, waarbij ik vrijstellingen van bepaalde colleges kreeg. Scripties Wel heb ik alle practica en tentamens afgelegd die nodig waren, o.a. land meetkunde en geologisch carteren ge durende een hele augustusmaand in de Ardennen in België. Het practi cum luchtfotografie lukteterwijl ik in Montfoort 8 weken lang, behalve de zaterdagen, een boorpracticum ge daan heb. Al deze studies 'en practica die ik opgenoemd heb, zijn gelukt dankzij de medewerkingen van de di- rekteuren van de scholen, waaraan ik als leraar verbonden was. Zonder medewerking zou ik allang "ge smoord" zijn. Bovendien moet je ook fysiek keihard zijn". Na zijn kandidaats koos Van Bezooy en de goedgekeurde bijvakken pré historie en palcobotanie, wat zoveel wil zeggen als het volgen van colle ges over de zgn. flora van vroeger, waarbij veel pollenanalyses gemaakt moeten worden. In het gewezen fort Hoogdijk bij Utrecht gaf dr. Punt hem hierin een persoonlijke kursus. (Vervolg op pag. 5) VAn het Zui6en Drs. A. v. Bezooyen is verzot op verzamelen historische stenen

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1