waalwijkse en LanqstRaatse coimant Gedenksteen verankerd in Boerenleenbankgebouw te Waalwijk AMBTENAREN BEPLEITEN HERZIENING PENSIOENFONDS NIEUWBOUW KAN OVER 2 MAANDEN KLAAR ZIJN Korting op de ambtenaren- pensioenen Verhoudingen herziening Miljarden Reserve Inbouw EPralktajk ff Burgem. Teijssen bijgestaan door 2 prijswinnaars Vooruitgang Kunstwerken Bestuurswisseling in KVP-fraktie Provinciale Staten Funkties WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 RODE KOOL SLAVINKEN HUTSPOT MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 De ïcho VAM 93e JAARGANG No. 72 Uitgever: Waalwjjksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Zuióen Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 ")kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" Bestaat er een kwalijk gemotiveerde rust op het pensioenfonds? Onder de titel "Kwalijk gemotiveerde(?) rust op het pensioenfront?" wordt in het wekelijks orgaan van de Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren van 28 augustus j.l. een beschouwing gewijd pan het pensioen- vraagstuk en meer in het bijzonder aan de korting op de ambtenarenpen- sioenen. De samensteller is van oordeel dat ook een beschouwing in de pers over de effekten van pensioenbijdrage en korting enderzelver morele Zéér velen achten het niet billijk en blijven 't niet billijk vinden, dat amb telijke pensioenen met maximaal 80 procent van het AOW-bedrag worden verminderd. De Algemene burgerlijke pensioenwet spreekt in hoofdzaak J, par. 2 over een "inbouwbedrag" maar dat is een juridische fictie ("wordt geacht deel uit te maken van het be drag van zijn pensioen" (art. J 6 le lid). Krachtens die fictie wordt een zeker bedrag door het pensioenfonds achtergehouden. Dat heeft gevolgen voor het fonds 'en heus geen onplezie rige. Wij vertellen er straks iets over. Wij wilden namelijk de aa>ndacht ves tigen op twee publikaties die èn voor aktief ambtenaar èn voor gepensio neerd ambtenaar de moeite van ken nisneming waard zijn. Men oordele zelf. In "De ambtenaar" van 17 juli 1970 is een beschouwing gewijd aan "Pen sioenverhoudingen". Hieruit wordt o.a. genoteerd: "De extra verhogin gen van de AOW (en AWW) zoals die dit en volgend jaar tot stand zul len komen, wijzigen opnieuw de pen sioenverhoudingen binnen het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Het voordeel voor de over- heidsgepensioneerden is nihil; binnen het ABP vindt een verschuiving van de pensioenlasten plaats, die relatief in het voordeel is van de hogere pen sioeninkomens". Het blad vervolgt dan met de opmerking, dat het ABP- deel van het totaal pensioen inkomen minder is, naarmate men een meer bescheiden overheidspositie vervulde. Bij 40 voor pensioen geldige dienst jaren is het ABP-deel voor bijv. een loongroep-4-man 40 procent, voor 'n adjunct-commissie 51 procent, voor een referendaris 76 procent en voor een directeur 87 procent". De tweede puibliikatie betreft de ope ningsrede tijdens de algemene verga dering van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden, op 12 mei 1970 te Utrecht gehouden, waar de voorzitter, de heer C. J. van As, afscheid nam. Hij zei o.m.: "Van de hoog nodige vereenvoudiging en verduidelijking van de pensioenmaatregelen merkten wij niets. Wél constateerden wij, dat de moeilijkheden, welke de pensioen wetten met zich brachten als gevolg van de kortingsmaatregelen, toena men. Zij zullen eerlang moeten leiden tot radicale herziening van deze wet ten, zowel in het belang van de oud ambtenaren als in dit van de overheid en de uitvoeringsorganen. Het steeds opgevoerde minimumicon is straks 8.580,-. Met de 6 procent vakan tietoeslag wordt de pensioen-(bere- kennings-)grondslag 9.094,80. De artikelen F. 7 (2 procent per dienst jaar) en J.l2 (verzachting korting voor lagere funkties) kunnen niet verhinderen, dat de meeste ambtena ren steeds méér pensioenbijdragen moeten betalen voor steeds minder te genieten pensioen. Over de oudere gepensioneerden, die geen minimumloongrens hebben ge- kendt en die derhalve ook lang niet aan de minimumpensioenen vcvn nieu we gepensioneerden toekomen, spre ken we dan nog maar niet. Voor hen wordt de rest van het ambtelijk pen sioen vrijwel te verwaarlozen, zodat zij gelijk staan met de AOW-ers, die nooit een cent hebben geofferd voor hun oudedagsvoorziening. De heer Van As wees er nu verder op de grote sommen, die mede door de deelnemersbijdragen in het A.B.P. te recht komen. Men hore: „Het ABP had volgens het jaarver slag over 1968 'n aantal van 625.000 deelnemende aktief dienende ambte naren. De voor die ambtenaren door de overheid-werkgeefster opgebrachte bijdragen liepen op tot 2,4 miljard gulden zijnde 24 procent van de tota le loonsom. Die loonsom was derhal ve rond 10 miljard gulden. De 625.000 ambtenaren hebben bij dragen moeten betalen aan de werk geefster ral. 10 procent van het loon bedrag boven het premievrije loon Van f 5.136.-. De premievrije loonsom van de 625.000 ambtenaren was in totaal f 3.360.000.000.- zodat de premieopbrengst ad 10 procent moet zijn geweest f 664 miljoen zijnde een tegemoetkoming in de 2.4 miljard gulden, welke de overheid-werkgeef ster aan het ABP heeft moeten beta len. De overheid behield zo een last voor de pensioenen van f 1.736 mil jard. Zij betaalde bovendien nog 10.6 procent premie voor de AOW-AWW is f 1.060 miljard, dat maakt een to taal aan premie voor deze pensioe nen van f 2.796 miljard. Het ABP kreeg van dat bedrag f 2.400 miljard. Het ABP hield op de pensioenen als korting in f 417.300.000.-. Het ABP ontving uit dien hoofde in totaal f 2.817.300.000.-. Het betaalde aan pensioenen uit f 943.800.000.-. Het ABP verdiende op zijn cliënten, dat zijn wij, 1.873.500.000 plus de ren te van de 2.4 miljard gulden, welke de overheid weer van het ABP ter leen ontving tegen een hoog rente percentage. Wij achten deze aangelegenheid van zodanig belang, dat de ambtenaren en gepensioneerde ambtenaren van deze cijfers wel eens kennis mogen nemen en zich afvragen, waartoe deze voort gezette kapitaalvorming dient. Men zal zeggen: natuurlijk, omdat het ka pitaaldekkingssysteem nu eenmaal vordert, dat een flinke reserve wordt aangelegd en beheerd, waaruit t.z.t. de pensioenen kunnen worden geput. Nog zegt de heer van As; „Het zou allemaal eenvoudiger en veel minder kostbaar zijn, met een aanzienlijke winst voor de overheid. Zoals het nu in ons land gaat, is het in elk geval niet goed. Het ABP speelt een rol op het economische en financiële vlak, welke met de overheidspensioenen slechts heel weinig te maken heeft. Wie dit systeem heeft uitgedacht mag wat mij betreft het predicaat „uitge kookt" opeisen. rechtvaardigheid veel misverstand bij het publiek zal kunnen wegnemen. Het gaat om u, lezer", aldus vangt het artikel aan, "onverschillig of u reeds gepensioneerd ambtenaar bent of nog in aktieve dienst of wacht gelder. Wij menen hier iveer eens te mogen optreden voor hen die zich door de befaamde "inbouw", of laten we liever en ook reëler zeggen, de korting op de ambtenaars pensioenen zien getroffen. In het artikel gaat men nog even terug naar de „inbouw", gracieuzer woord voor korting". Het Tweede Kamerlid Fiévez vroeg aan de staats secretaris van Veen (28-4-70) of de laatstgenoemde kon mededelen, in hoeverre door de steeds groeiende in bouw van de AOW in de Algemene burgerlijke pensioenwet in het bijzon der voor de laagstbetaalde overheids dienaren de revenueen uit het ABP onevenredig worden ten aanzien van de op te brengen premie voor de ABP of, indien deze veronderstelling reëel is, de bewindsman deze situatie in overleg met de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken nader wilde bezien, en of de bewindsman bij dat onderzoek eveneens de financiële positie van de reeds gepensioneerden zou willen be trekken. De staatssecretaris antwoordde op 22 mei 1970, dat in de vraag onvoldoen de rekening is gehouden met het in tegratiebeginsel (de inbouw). En daarom vond hij het .,in beginsel" niet juist, mede gezien de met dat be ginsel samenhagende voldoening van de door de ambtenaar ter zake van zijn ambtelijk inkomen verschuldigde AOW-premie door de werkgever, uit sluitend een relatie te leggen tussen de krachtens de ABP op te brengen premie ('t premieverhaal op de amb tenaar) en de „revenuen" uit 't ABP. Indien al enig verband zou kunnen en dienen te bestaan tussen hetgeen aan pensioen zal worden ontvangen en hetgeen door de ambtenaar aan pre mie wordt betaald, zal gelet moeten worden op de verhouding enerzijds tussen het totale pensioen en ander zijds de voor het totale pensioen te ontvangen premie (maar hoe was het dan vóór 1963?). Het artikel geeft tenslotte een voor beeld van wat men al zo kan tegen komen. „Wij spraken met een ontwikkeld „particulier", die zich hoogst ver wonderd toonde dat 80 procent van het AOW-bedrag op het pensioen wordt gekort. „U hebt 40 dienstja ren?" Ik zei: „Ja, eigenlijk 42, maar meer dan 40 krijgen wij niet mee." „Maar de AOW bestaat toch nog maar zo'n 12 jaar?" „Eigenlijk 13, maar dat maakt geen verschil". „Hoe kunnen ze u dan 80 procent van de AOW afnemen?" Ik antwoordde: „Ik was sinds 1928 in dienst, dus u zou zeggen ze houden maar 26 procent en niet 80 procent? Mis mijnheer, óók korting voor de jaren waarin niemand AOW-premie betaalde, omdat er nog geen AOW bestond". „Dat vind ik onrechtvaardig. En ge beurt daar dan helemaal niets aan?" „Jawel, er wordt echt op deze zaak gestudeerd. We hebben vak- en amb- tenarencentralesmet onderorganisa ties en die hebben weer hun eigen studiecommissies. Dat alles duurt na tuurlijk een hele tijd." „Zegt u dat wel. En intussen zijn al duizenden van de patiënten overleden„Laat dat zo zijn, maar een zaak moet toch behoorlijk bekeken en beslist worden. Ik geloof, dat het kamerlid Beernink destijds al voor een behoorlijke ver zachtingsmaatregel pleitte. Die heeft hij niet kunnen bereiken, maar hij is nu minister. Wie weet wat er vóór z'n aftreden nog uit de bus komt." (Van onze verslaggever) WAALWIJK Er moesten donderdagmiddag meer nijvere handen aan te pas komen om de door burgemeester J. Teyssen en de Waal- wijkse schooljongens Hans Broos en Ilans Dingemans te leggen gedenk steen in de nieuwe in aanbouw zijnde Boerenleenbank in het centrum van Waalwijk op zijn plaats te krijgen. Het leggen van de in een me talen koker geborgen oorkonde in 'n nis in een der binnenmuren van de nieuwbouw en het met de gedenksteen dichtmetselen van deze nis door de 3 daarvoor uitgenodigde personen waren de officiële gebeur- tennissen die in de naar verwachting eind oktober-begin november ge reedkomend bankgebouw plaatsvonden. Hans Broos is druk bezig met het inmetselen van de gedenksteen. Rechts Hans Dingemans; links kijkt burgemeester Teyssen toe. Daarvoor had J. H. van der Mee, president van de raad van toezicht van de Waalwijkse Boerenleenbank, in zijn welkomstwoord in Hotel Ver- wiel de vele genodigden begroet. Hiertoe behoorden de winnaars van de schilderswedstrijd, Hans Dinge mans en Hans Broos uit Waalwijk met hun ouders, burgemeester en wethouders van Waalwijk, oud voorzitter van het bestuur de heer Klerks, de distriktsdirekteur uit Breda, de aannemers Couwenberg en Kleyngeld, de achitecten ir. Van Huiten en ir. Schiks uit Waalwijk, de raad van toezicht, het bestuur en het voltallige personeel van de Waalwijkse boerenleenbank. Nadat de heer Van der Mee de oorkonde waarop de officiële ge beurtenis beschreven stond, voor gelezen had, werden de handteke ningen van de daarbij betrokken personen geplaatst en werd de oor konde door de twee schooljongens meegenomen naar het nieuwe bankgebouw. Daar toonden zij dat het omgaan met cement en troffel voor hen geen onbekende bezigheid was. Zij waren dan ook "'n goede steun voor burgemeester Teyssen bij het inmetselen van de gedenk steen. Terug in hotel Verwiel noemde de heer J. van der Mee dat het uitzicht op een definitieve vestiging van de F.oerenleenbank aan de Markt te Waalwijk de afsluiting betekent van een tijdperk van omzwervingen. Hij herinnerde er nog aan dat zoals op zoveel plaatsen ook in Waalwijk be- begonnen is in de huiskamer van de toenmalige kassier. „Toen het pro ces van de maatschappelijke voor uitgang op gang kwam, ontwikkel de zich ook de Boerenleenbank en breidde de hulp voor de kassier zich eveneens uit. We hebben nu 24 personeelsleden en zijn blij dat de plannen voor de nieuwbouw gei liseerd worden. De bank in het voormalige ziekenhuis ligt wel gun stig, maar er moet vaak onder moei lijke omstandigheden gewerkt wor den. Daarentegen heeft de vertra ging in de uitvoering van de nieuw bouw de kans geboden om de nieuwste banksnufjes op te nemen." Daana bood hij Hans Broos, Hans Dingemans, burgemeester J. Teys sen en drs. A. J. Bierings, direkteur van het distrikt Breda, elk een ke ramisch kunstwerk aan. Deze 4 kunstwerken zijn gemaakt door pa ter Van Kessel uit de abdij Mariën- kroon te Nieuwkuyk en stellen een gelukkig gezin voor dat maatschap- In de op 2 september j.l. gehouden vergadering van de KVP-fraktie in de Provinciale Saten van Noord- Brabant is een definitief bestuur ge kozen, waarin slechts 2 personen zittng hebben, die deeluitmaken van het bestuur in de vorige zit tingsperiode. De heer J. L. P. M. Teijssen, se dert 1958 voorzitter der fraktie, heeft reeds vóór de Statenverkie zingen medegedeeld zich niet meer voor de leiding van de fraktie be schikbaar te stellen. Hij heeft tot heden als fungerend voorzitter met een voorlopig bestuur aan de nieu we fraktie leiding gegeven en zal dit blijven doen tot l januari a.s. om dan de taak aan de nieuwe voor zitter over te dragen. Het bestuur is als volgt samenge steld: Voorzitter: Drs. J. J. F. M. van der Heijden, 's-Hertogenbosch. Vi ce-voorzitters: Mevrouw Mr. J. J. M. S. Leijten-de Wijkersloot de Weerdesteyn te Tilburg en Ir. F. C. de Jong te Roosendaal. Secretaris: A. J. C. Wagemakers te 'sHertogen- bosch. Penningmeester: L. J. J. van Hezewijk te Udén. Leden: M. C. M. Aerts te Eindhoven, Ir. J. G. Gooden te Breda, H. M. van Kuik te Mier- lo en J. M. Th. C. Raymakers te Helmond. De voorzitter en de beide vice- voorzitters vormen tesamen het presidium der fraktie. De nieuwe fraktievoorzitter is 9 november 1932 te 's-Hertogenbosch geboren, drs. economische en be stuurswetenschappen, thans werk zaam als directeur van het plaat singsbureau van de Katholieke Ho geschool te Tilburg en als algemeen secretaris van de Radboudstichtng Wetenschappelijk Ondewijsfonds en op 1 september j.l. gekozen tot wet houder van 's-Hertogenbosch. Voor heen was hij stafmedewerker van het partijbureau der KVP te 's-Gra- venhage voor economische-, sociale- en financiële vraagstukken. Tot 1 januari 1969 trad hij op als secreta ris van de bekende „Groep van Achttien". Hij is redacteur van het KVP-maandblad „Politiek" en lid van de sociaal-economische com missie van de KVP. Sedert 3 juni j.l. is hij lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant. pelijke vooruitgang geboekt heeft, r-e twee eerste prijswinnaar van de schilder wedstrijd, waarvan nog werkstukken te zien zijn op de schutting bij de aanbouw zijnde bank, kregen bovendien van de Boerenleenbank Waalwijk ider een bankcheque van f 25,-. Burgemeester Teyssen noemde 't nieuwe pand een riant gebouw uiterlijk en een ruim gebouw inner lijk. „Relatief gezien zijn dergelijke bedrijven", zo sprak hij, „door hun administratief kantoorwerk belang rijke bedrijven. De bank heeft een sociale en een economische funktie. Sociaal doordat de aktiviteiten van het sparen bevorder worden. Te zij ner tijd kan dat gespaarde geld dan aangewend worden voor sociale doeleinden zoals het verkijgen van een eigen woning e.d. Economisch is het bankwezen van nationaal be lang doordat de overheid o.a. inves- leringen kan doen. „Met het bereik te resultaat wil ik direktie, raad van toezich en personeel dan ook van harte gelukwensen." De distriktsdirekteur drs. A. J. Bie rings tonode zich verheugd over de aanwezigheid van het dagelijks be stuur van de gemeente Waalwijk. Hij zei dat door het uitstel van de verlening van de bouwvergunning de inrichting veel moderner kan worden dan oorspronkelijk gedacht was. Naar zijn mening vindt de ves tiging van de Boerenleenbank in Waalwijk op een uniek punt plaats. „Tevens verleent de bank werkge legenheid aan 25 personen, die straks nog intensiever in de mooie gemeente Waalwijk kunnen werken' aldus besloot het distriktsbestuurs- lid. EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 39 ct. panklaar, p. rak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1