waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt MET GEBRUIK VAN MATERIALEN ZOALS IN GROOTMOEDERS TIJD Pokerspel in Middenoosten Schoenfederaties niet gebaat met prijsverhogingen van c'ïïlierlo Via spitse en stompe leest naar simpelheid IVKooge Imitatie Kleuren Veters en riemen Wreefbanden Laarzen Meer bezoekers dan vorig jaar Volksgezondheid Offers Prins Johan Friso wordt 2 jaar v> Sirukfuuroinderzoek Detaillisten DONDERDAGAVOND 24 SEPTEMBER 1970 93e JAARGANG No. 77 De tcho n het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05- p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,5J o. kwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra 2002 Telegram-adres: „Echo" Nieuwe vormgeving in de schoenenmode is in zeer korte tijd tot stand gekomen Hoe gevaarlijk een ontwikkeling, in willekeurig welk deel van de we reld ook, voor de wereldvrede kan zijn, blijkt wel uit wat er momen teel in het Midden-Oosten gebeurt. Koning Hoessein, een gematigd vorst, die samen met Egypte het plan Rogers voor een oplossing van de problemen in het Midden-Oosten steunde, kreeg bijzonder veel moei lijkheden met de in zijn land ver blijvende Palestijnse guerilla's, die in Jordanië als het ware een staat in de staat vormen. Reeds vele ma len was het tot een treffen tussen commando's en geregelde Jordaan se troepen gekomen en het was reeds lang duidelijk, dat het ten slotte tot een open treffen moest komen. Jordanië leeft in een toestand van burgeroorlog, sinds het Jordaanse leger begon, de al te aktieve gueril la's te beteugelen. Nadat de hoofd stad Amman gezuiverd was, spitste de strijd zich toe op het noorden van Jordanië, waar de guerilla's bijzonder veel invloed hebben en waar hele gebieden aan hun macht waren onderworpen. In dit gebied, dat aan Syrië grenst, kwamen de moeilijkheden. De in Jordanië ge legerde Iraakse troepen, hadden toegezegd de guerilla's te zullen steunen, doch op last van Bagdad, dat weer onder druk staat van Mos kou, hebben de Iraakse troepen zich niet met de strijd ingelaten. De Syriërs, die beschouwd worden als de felste anti-Israel-strijders in het Arabische kamp, kwamen ech ter met geregelde troepen met tanks en zware artillerie de guerilla's te hulp, hetgeen voor de troepen van koning Hoessein een zware opgave betekende. Zowel Washington als Moskou wensen om verschillende redenen, rust in het Midden-Oosten en dat was de reden, dat Egypte en Jor danië het plan-Rogers aanvaardden en bereid waren met Israël te spre ken. Egypte, op last van Moskou, toonde zich bereid' en Jordanië om dat koning Hoessein steeds een re delijke oplossing had voorgestaan. Dat is ook de reden, dat de V.S., zowel als de Sowjet-Unie graag zien, dat koning Hoessein kans ziet orde op zaken in zijn land te stel len. Nu Syrië zich met de Jordaanse aangelegenheden bemoeit, dreigen de V.S. met ingrijpen. Zij verster ken momenteel hun zesde vloot in de Middellandse Zee en ook andere middelen worden bij de haijd ge houden, om wanneer dat nodig zou zijn in te grijpen. De Amerikanen namen kontakt op met Moskou en verzochten de Russen om de rege ring in Damascus onder druk te zetten, om de Syrische interventie te stoppen. Moskou reageerde hier op met een veroordeling van elke vorm van interventie. Dat was een slimme diplomatieke zet van de Sowjets, want daarmee keurden zij niet alleen de Syrische interventie af, maar waarschuwden zij tevens de Amerikanen, om zich niet mili tair met de Jordaanse zaak in te laten op straffe van Russische tegen maatregelen. Een kleine vonk is slechts nodig om het kruitvat in het Midden-Oosten te doen ontploffen en te leiden tot een wereldbrand. De enige gerust stelling die men kan hebben, is het feit, dat de V.S. zowel als de Sow jet-Unie momenteel geen confron tatie wensen. Men zal aan beide zijden ongetwijfeld alles in het werk stellen, om een ernstige crisis te voorkomen. Dat neemt echter niet weg, dat beide partijen zullen trach ten via allerlei manipulaties toch winst uit deze kwestie te behalen. De vraag blijft momenteel of de Amerikaanse dreiging een kwestie van bluf en intimidatie is, of dat de Amerikanen het serieus menen en bereid zijn tot een herhaling van de Cuba-crisis van enige jaren geleden. Zoals altijd, in een pokerspel, blijft de vraag wat de tegenpartij zal doen. Wanneer de Russen hun ge zicht in het Midden-Oosten moeten gaan verliezen, zullen ze gedwon gen zijn om terug te slaan. (Van een speciale medewerkster) WAALWIJK - Met de kleding is iets gaande, met de schoenen is ook iets gaande. Er is een evolutie in de mode en daarom vraagt menige vrouw zich af: Wat kun je nog dragen en wat niet meer?" Het beeld van de huidige schoen wordt bepaald door hoofdcontouren, niet meer door de- tads. De nieuwe vormgeving van de leest, die stijlvoller 'en fijner is ge worden heeft zich in zeer korte tijd voltrokken. Als we bedenken dat de spitse leest met spitse hak nog maar zeven jaar oud is en dat ons in 1969 de zeer stompe leest werd voorgeschoteld, dan is het verschil inderdaad enorm. Gelukkig zijn we weer van deze stompe, zeer lelijke leest af. De leest van nu is heel mooi, simpel, haast streng van lijn, vloeiend van vorm met een hoog front. De hak is gema tigd. lichter, met iets meer gebogen 'of uitgeholde lijnen en toch strak en eenvoudig van contour. Het front van de hak is recht. De neuspartij is ron der, minder zwaar en veel eleganter van vorm geworden. Insiders zijn er van overtuigd dat de ze stijl, die misschien wat 'bruut lijkt, maar in wezen fijn is en waar we nu wellicht nog even wat onwennig te gen aankijken, over een half jaar als heel normaal gezien wordt. De huidi ge schoenenmede is gebaseerd op mo de die we al langer kennen en daar om is er bij de vervaardiging van de schoenen gebruik gemaakt van mate riaal waarin de schoen vroeger, in de tijd van onze grootmoeders dus, het best verkocht werd. Een bepaalde mo de vraagt nu eenmaal om bepaald ma teriaal. En het is daarom dat suède en lak beiden ook nu weer succes zijn en zullen worden. Suède, velours, wordt niet alleen ge bruikt vcor de semi-sportieve, doch ook voor de elegante schoenen. Lak en alle andere brillant glanzende leer soorten worden meer en meer ver werkt. In zogenaamd "uitpoetsleer", geitenleer of chevreau, zit goed en daarom is het zulks dankbaar leer voor de huidige modieuze schoen. Ook schoentjes van reptiel zijn zeer geliefd. Onbereikbaar voor de mees ten van ons? Nee. want tmen is zeer verstandig geworden. Een reptiel schoentje hoeft niet meer van echt reptiel te zijn. Men kijkt alleen naar wat mooi is en daarbij heeft men ont dekt dat een goede imitatie beter is dan slecht echt reptielleder. Dat neemt niet weg dat er natuurlijk nog genoeg echte reptielschoentjes, we zagen bijvoorbeeld een beeldschoon struisvogel paartje, te vinden zijn. Bij de kleuren, waarin natuurlijk 'zwart' niet ontbreekt, is een gamma bruin van mocca, via dadel, naar roestbruin, en een groep rode kleuren die doorloopt in violet en aubergine. Aubergine is wel "de" modekleur. Daarnaast is er blauw, die kleur hoort er nu eenmaal bij en hier en daar duikt ook groen even op. De laarzen hebben een afwijkend kleurengamma, want daar moet nu echt "wit" bij. Wit, waar vrij veel van verwacht wordt. Koperen versieringen zijn spaarzaam. Wèl zien we nikkelen gespen en nikkelen haakjes en nestel gaatjes voor de veters, die veelal van leer of fluweel zijn. Modieuze garne ringen zijn verder nog "zilveren" randjes langs de hak en ajour-uitsnij- dingen in het leer. Deze laatste gar nering grijpt ook terug naar oude tij den en wordt steeds meer toegepast. Schoenen met kousen in bijpassende kleur vormen een zeer beheerst ge heel. Er zijn wel zes a zeven typen €xcluóieve herenkleding schoenen te onderkennen deze win ter. een feit dat nauw samenhangt met verschillende karakters in de kle- dingmode. Nemens we eerst de sportieve of se mi-sportieve schoen eens onder de loupe. Ogenschijnlijk is het hetzelfde van proporties als de sportieve schoen waar we de laatste jaren een gewend waren. Maar niets is minder waar. De modieuze schoen is simpeler en de fantasie er aan wordt gevonden in een stevige veter en riemen en niet meer in gespen. De modellen zijn een voudig en stoer, de neus doet heel even denken aan voetbalschoenen. Velours schoenen hebben soms witte crèpe-zolen en -hakken. De echte mo lières of veter-rijgschoenen worden met veel ringen, hoog opgeregen. Hoe hoger hoe liever. Ze vormen "het voorbeeld van de nieuwe mede, ge ënt op de mode van grootmoeder, ge moderniseerd en volledig aangepast aan het moderne karakter. De nieuwe mode is wat eleganter geworden, min der zwaar, terwijl de neuzen toch nog rond zijn en de hak fors, zij het met rechte lijnen. De wreefsühoen lijkt zó uit grootmoe ders kast te voorschijn te komen. Het meest typische van deze schoen is dat hij een jaar geleden een volledige sof zou zijn geweest, terwijl hij nu zonder meer geaccepteerd wordt door 'n goed aanvoelen en meeleven van en met de mode. Het is een extreme schoen, die in zijn huidige vorm verantwoord wordt gébracht. Meestal zijn ze van chevreaux leer of lak en lijken zo te zijn weggestapt uit een modeplaat omtrent de eeuwwis seling. Wreefbandjes 'hébben soms een simpel handje, soms een a-syme- trische band over de wreef, en ook zijn frêle bandschoentjes, schoentjes met vrij hoge hak en smalle bandjes die wat uit elkaar liggen en voorzien zijn van lichte knoopjes. De extréme hoog-front schoenen vormen wéér 'n groep apart. Ze hebben 'n merkwaar dige vorm, namelijk een vrij spitse leest en een forse hak. Ze sluiten hoog op de voet. En dan is er altijd nog een heel aan trekkelijke groep, de klassieke schoe nen. De schoenen die een tikkeltje uit het modebeeld vallen en toch altijd in de mode blijven. De schoen die altijd goed is en overal opvalt door de mooie snit. Modébeelden uit Parijs laten ons ge loven dat er deze winter alleen maar laarzen gedragen zullen worden. Dat is natuurlijk niet waar. Wèl waar is dat laarzen het ons wel iets gemak kelijker maken de midi-mode te ac cepteren. Waar is ook, dat als we laarzen dragen, het onbetwistbaar het mooiste is als die laarzen nèt onder de rok vallen. Ze zijn er in verschillende hoogten, lang, kuithoogte en even er onder. De laatste passen vooral bij de nieu we ballonbroeken. Ja, de hoogte van de laarzen houdt nauw veihand met de kledinglengte. Ook bij de laarzen zijn de hakken wat hoger. Het meest opvallende element van de modieuze laars is de vetersluiting. Gespsluitin- gen zijn, als garnering, onder aan de laars geplaatst. Dat is doelbewust ge daan met liet oog op de langere rok ken. Crêpe onderwerk voor laarzen is nieuw, evenals twee kleuren voor het bovenwerk. De nieuwe laars, we kun nen bij laarzen eigenlijk niet van mo de spreken omdat "mode" een komen en gaan betekent, sluit strak om het been, is dus een versiering van het been. De materialen voor laarzen zijn nog al uiteenlopend. Zien we in Parijs ook laarzen van satijn, jersey, tweed en fluweel, bij ons in Holland hou den we het voorlopig nog op zachte nappa, fijne suède, sportief hunting, juchtleer, lak en suède. Al met al is de nieuwe schoenenmode een fijne, heel goed toe te passen mode. De mo dieuze schoen is een simpele schoen die zijn kracht ontleent aan de vorm geving. Schoenexpo 1970 te Utrecht toonde winkeliers nieuwe mode-kollekties (Van onze verslaggever) UTRECHT - De derde internationale Schoenexpo Nederland behoort tot het verleden. Gisteravond werd de bijna 5.000 m2 netto expositieruimte, welke op de parterre en de 2e etage in het nieuwe Beatrixgebouu) van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht voor deze Schoenexpo '70 ingericht was, voor het publiek gesloten. Hiermede hebben de belangrijk ste schoenfabrikanten en -importeurs drie dagen lang hun kollektie voor 1971 getoond. Immers in nauwe samenwerking met de Federatie van Schoenwinkeliersverenigingen in Nederland heeft de Koninklijke Neder- branche georganiseerd om speciaal inkopende detaillisten gelegenheid te geven impressies op te doen van het nieuwe schoenenmodebeeld. WAALWIJK Volgens de verwachtingen van de or ganisatoren zijn er meer bezoekers geweest dan in 1969 toen de Schoen expo door 3300 mensen bezocht werd. Maandag waren er al 1200 en dins dag ruim 2100 bezoekers. Gisteren, de laatste dag, was het nadr de me ning van verscheidene standhouders "stil" in de Schoenexpo. In totaal exposeerden 122 firma's, inclusief die van de permanente beurs in het Scboenencentrum Nederland, welke ook in de Jaarbeursgebouwen ondergebracht is. Door de meeste be zoekende detaillisten werden afspra ken gemaakt voor onderhandelingen ever orders en bestellingen. In zeke re zin word tijdens dergelijke expo sities een hint gegeven in welke rich ting het modöbeeld "op straat" ge bracht zal worden. Zoals wij vorige week donderdag reeds schreven is de internationale modewereld het niet géheel eens over de tendenzen. Zo zal de mini-look in het voorjaar en de zomer van 1971 beslist niet verdwijnen, alhoewel de komende najaars- en wintermaanden langere kleding een doorbraak zal krijgen. De hoogfront-sohoentjes krij gen hierdoor weer vetertjes en strik jes. de hakken wwden iets hoger en hebben de neiging naar een ietwat slankere lijn. Toch blijft de moderne leest nog tamelijk breed, omdat het accent bij de langere rok niet meer valt op het been, maar op de voet en speciaal op de voorvoet. De schoenin dustrie heeft rekening gehouden met de veelheid van modestijlen en kan gewoonlijk steeds de juiste mode schoen leveren. Dat houdt in, dat de schoenmode aan het publiek de mo gelijkheden biedt, om naast de alge mene modetendenzen ook het eigen inzicht een plaats te geven. Er wordt beweerd dat de huidige mode niet dic tatoriaal is, zoals dat in vroeger jaren wel het geval was. Op deze materie ging de voorzitter van de Federatie van schoenwinke- liersverenigingen in Nederland, de heer Th. J. L. Engelen, onlangs in naar aanleiding van de gehouden schoenexpo. Hij stelde dat het bij het publiek gaat om het feit wat de win keliers van de fabrikanten inkopen. "Het ondernemer zijn vraagt 'n brede oriëntatie, niet alleen op economische gronden, niet alleen de mode-aspek- ten, maar ook de sociale achtergron den. Als schoenwinkeliers zijn wij n.l. in onze zaken (het nauwste betrokken bij de voeten. Voeten die U en ons voortbewegen dag in, dag uit. Het is in feite pas 100 jaar geleden dat wij confectieschoenen zijn gaan dragen. De verontrusting bij de artsen en de voetspecialisten is groot over de wijze waarop er met onze voeten wordt om gesprongen. Hoeveel voeten zijn er bij een bepaalde leeftijd niet ver knoeid dcor niet goed passende schoenen in de jeugdjaren? Dagelijks komen via de artsen bij de schoenwin keliers verzoeken binnen om met na me bij kinderschoenen te letten op de pasvorm", aldus de heer Engelen. Hij pleitte daarom voor een verzwaring van de eisen aan de (mensen die schoe nen verkopen. De verhoging van de BTW naar 14% noemde hij weer een grotere uitgave- post voor het gezin. Hij stelde echter dat de speciale kinderschoenen, bij voorbeeld de steunschoenen, die op medisch advies gedragen moeten wor den, niet onder de term duurzame verbruiksgoederen vallen, maar een dagelijkse levensbehoefte zijn en tot de 4% BTW-regeling zouden moeten behoren. Verder wees de Federatie-voorzitter op de achteruitgang van de rentabili teit van de schoenenbranche wat hij LHÏ Op vrijdag 25 september viert Prins Johan Friso, de tweede zoon van Prinses Beatrix en Prins Claus, zijn tweede verjaardag. voor een groot deel toeschreef aan 't prijsbeleid van de regering en waar voor het bedrijfsleven offers moet brengen. Het is niet onwaarschijnlijk dat het onderhavige struktuuronder- zoek in de schoenindustrie straks de zwakke plekken aan zal wijzen. De detaillisten vragen zich dan ook af in hoeverre de Nederlandse industrie zijn prijzen kan handhaven. Bij ver hogingen zijn noch de winkeliers, noch de consument göbaat. De heer W. Soeterboek uit Kaatsheu vel, voorzitter van de Exposantenver eniging Schoenencentrum Nederland en lid van het presidium van de Fe deratie van Nederlandse Schoenfa brikanten heeft zich naar aanleiding van de Schoenexpo 1970 uitgelaten over de problemen die de Nederland se schoenindustrie ondervindt. Hier toe böhoren de personeelsvoorzienin gen, waarin een grote en acute vraag naar arbeidskrachten bestaat, en de sterke loon- en kostenstijgingen. De ze groeien ver beven het niveau van concurrerende EEG-landen uit om van landen buiten de EEG, zoals de "lage-loonlanden" Spanje, Portugal, Joegoslavië. Hongkong, Japan e.d. nog maar niet te spreken. Toch is op de Utrechtse schoenen'beurs beweZen dat een aanzienlijk aantal Nederland se schoenfabrikanten er in geslaagd is om kollekties te presenteren die, wat betreft modische kwaliteit en prijs, de toets van de internationale vergelijking ruimschoots doorstaan kunnen. Volgens de heer Soeterboek zal een van de uitkomsten van het struktuuronderzoek ongetwijfeld de raad tot samenwerking zijn. Deze samenwerking moet dan voor komen tussen schoenproduktiebedrij- ven onderling en tussen industrie en handel als zodanig. Vervolgens ver onderstelde hij dat het totale aanbod aan schoenen op de Schoenexpo com pleet was, waardoor alle winkeliers zo breed mogelijk geïnformeerd kon den wiorden. Tenslotte mag nog gesteld worden dat het vaak een half jaar duurt voor dat de investeringen, welke een fa briek voor grondstoffen e.d. aan moet gaan om de schoenenmode te kunnen volgen, weer bij het bedrijf terugko men. In Nederland zijn nog ongeveer 300 schoenfabrikanten met in ttotaal circa 16.000 werknemers. Hierbij zijn ook loonstikkerijen, -stanzerijen, hak- kenfabrieken en fourniturenbedrijven inbegrepen. Het aantal detaillisten, oftewel vaste verkooppunten in Ne derland schommelt tussen de 4500 en 4700. Mode-deskundige mevrouw Wolfs winkel uit Amsterdam vond het niet overdreven dat detaillisten eens kon- takt met collega's en andersoortige schoenenbranche-zaken cpnemen om enkele lichtpunten over toekomstige modetendenzen op te doen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1