waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Symbolische daad burgemeester startte havenwerken te Waspik Hoe laat Is het? Kijk op uw Prisma horloge! snvA Stassar In centrum Kaatsheuvel komt nieuwbouw voor Boerenleenbank en Pepping NV «Hoe wordt het basisonderwijs?» Stassiu iHOÏW»— BU' DINSDAGMIDDAG WERD EERSTE DAMPLANK GESLAGEN Gemeenteraad akkoord met herziening Probleemstelling in onderwijsbijeenkomsten: 0 -i'mWSt Aanpassing noodzakelijk door Deltawerken Haringvliet Loswal 120 m. Brillenmode - Brïllenspecialist „ALL-IN" SERVICE op BRILLEN GRATIS BRILVERZEKERING CONTACT- en SERVICE-ADRES VAN BOXTEL HOORAPPARATEN iOOO-tonners biljoen gulden PYT-kantoor misschien over 2 jaar klaar Grondprijs Dienstverlening Jaarvergadering K.O.B. dinsdag te Kaatsheuvel Onderwijsdag Cabaret Reaktie Sprang-Capelle DONDERDAGAVOND 24 SEPTEMBER 1970 93e JAARGANG No. 77 vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" r "Beveiligd" met een helm op het hoofd en "gewapend" met een schaar in de hand, knipte burgemeester Welling van Waspik het lint stuk, waar door officieel begonnen worden met de aanpassingswerkzaamheden van de Waspikse haven. (Van onze verslaggever) WASPIK - Toen de heer C. van Wijnen uit Papendrecht dinsdagmiddag aan de Waspikse haven als "gereedschap" aan de burgemeester van Was pik, de heer H. Welling, een helm en een schaar overhandigde, kon deze op symbolische wijze de aanpassingswerkzaamheden in de haven laten be ginnen. Enkele minuten later knipte de Waspikse burgemeester immers het met de heistelling verbonden rode lint door, waarna de zware massieve heiblok met een denderende klap een der zwarte, stalen damplanken voor de toekomstige loskade enkele centimeters dieper de havenbodem injoeg. Even daarvoor had de heer Welling erop gewezen dat het Waspikse ge meentebestuur blij was om deze klap eindelijk te kunnen laten geven. In 1963 werd hij als inkomend burge meester van Waspik immers gecon fronteerd met de aanpassingswerk zaamheden. Het heeft echter jaren geduurd voordat van de Rijkswater staat het bericht afkwam dat de ge meente zelf het werk maar uit moest voeren. En zelfs toen de Heidemij, het werk plan al geruime tijd rond had, moest toöh tot juni 1970 gewacht worden voordat de goedkeuring werd ver leend. In aanwezigheid van de aan nemers van de werkzaamheden, ver tegenwoordigers van de Heidemij. en de Waspikse wethouders tekende de burgemeester bij zijn officiële daad aan dat de damwand het sluitstuk voor de nieuwe loswal gaat vormen. Hierdoor is er toekomst voor de ha ven en de industrie van Waspik ge bleven. De aanpassingswerken aan de Was pikse haven, evenals die aan de haven van Sprang-Capelle waarmee men momenteel eveneens bezig is, zijn het logische gevolg van de Deltawerken. Door de afsluiting van het Haring vliet op 1 november aanstaande wordt de waterstand in de betrokken havens gewijzigd. Terwijl er nu nog grotere versohillen tussen eb en vloed merk baar zijn, wordt het verschil tussen de hoogste en de laagste stand dan voortaan gemiddeld 30 centimeter. Door die verlaging van de hoogwater stand is het echter niet meer mogelijk om met dezelfde schepen als nu het geval is de haven van Waspik in te varen. Daarom moet een deel van de haven uitgediept worden. Omdat men echter ook meteen de ha ven goed wil laten funktioneren en er een zekere continuïteit vcor wil waar borgen, worden drastische verande ringen aangebracht. Allereerst wordt door de N.V. C. H. van Wijnen uit Papendrecht, 'n 120 meter lange los wal "geslagen". Hiervan zullen 110 meter produktief zijn (bestaande uit stalen damplaten voorzien van een betonnen dekschild) en de resterende 10 meter wordt gevormd door de bei de, naar de havendijk toelopende söhuine loswalvleugels. Deze stalen damwand is noodzakelijk om de standzekerheid van de loswal en daar door de laad- en losmogelijkheden te handhaven. Immers aansluitend op dit werk zal over een vijftal weken met het uitdiepen van de 1500 meter lange havenarm tot aan het Oude Maasje begonnen worden. Van de 1.50 m nu wil de N.V. Brabantse BiesbosCh uit Nieuwendijk, welke de baggerwerkzaamheden verricht, ko men tot een diepte van 2.50 m t.o.v. NAP. Om het profiel breder te ma ken zal oök de kade vergraven wor- t<OOSOüfOOÏC 1 0*0 0*Q 0*00*00*00*00^ X A Brillenspecialist - Stationsstraat 54 Waalwijk Tel. 32648 Voordat de Waspikse burgemeester zijn symbolische handeling verrichtte, ging hij nog even in op het jammer lijke feit dat de realisering van het plan zo lang moest duren. den terwijl 800 meter van de huidige havenarm tot aan de Provinciale Langstraatweg gedicht zal worden. Volgens ir. F. C. Erhart, woordvoer der namens de Ned. Heidemij welke de direktieverzorging van de uitvoe ring heeft, denkt de gemeente Waspik nog aan het uitdiepen van de straks gemetamorfoseerde haven tot 'n ©ver diepte van 50 centimeter, waardoor ook 1350-tonners binnen kunnen va ren. Door de huidige aanpassing kun nen schepen met een laadvermogen van 1000 ton het Waspikse industrie terrein aandoen. Momenteel is de ha ven afgesloten. Daar dit ongeveer 5 maanden zal duren, hebben de aanwe zige industrieën in overleg met de gemeente buffervoorraden aangelegd. PRISMA edelataal herenhorloge met datum, waterdicht 109.- (edeluta&l herenhorloges reeds vanaf 80.-) JUWELIER Stationsstraa Eventuele tekorten zullen via weg transport aangevuld worden. Naar de mening van het Waspikse gemeentebestuur heeft de traagheid van de Rijkswaterstaat nog een na delige kostenfaktor in de hand ge werkt: i.v.m. de komende winterpe riode zal het werk langer duren dan bij de bedoelde uitvoering in de zo mermaanden het geval geweest zou zijn. Desondanks worden de werken in principe voor 100door het Rijk gesubsidieerd. Doordat echter een klein gedeelte van de loswal in slech te staat verkeerde en vernieuivd moest worden, kreeg ook Waspik 14% van de loswalprijs te financieren. Teza men met de havenaanpassing in de gemeente Sprang-Capelle, waar de haven over 2,5 km uitgediept wordt en een stalen damwand van 180 m geslagen wordts is in totaal 1 miljoen gulden nodig. De beide gemeentebe sturen verwachten daarentegen dat de industrievestiging gestimuleerd zal worden en de scheepvaart naar dc beide havens toe zal nemen. KAATSHEUVEL Dinsdagavond hield de Gemeenteraad van Loon op Zand haar tweede vergadering in dc nieuwe samenstelling. Naast de gebruikelijke rondvraag telde de agenda maar een negental punten, welke voor de leden van de raad geen onoverkomelijke bezwaren op leverden en dan ook alle werden goedgekeurd. Het voorstel tot onbewoonbaar verklaring van een tweetal wonin gen in de Peperstraat werd aange nomen Over het voorstel tot ver koop aan de Staat der Nederlanden ten behoeve van de aanleg van Rijksweg 62 werd door de heer Eike mans gevraagd wanneer uiteinde lijk de aanbesteding zou plaatsvin den en hoe oP dit moment de situa tie was met betrekking tot de inge diende bezwaarschriften. Burgemeester van Erp antwoord de hem, dat hij goede hoop had, dat de aanbesteding in het najaar zou kunnen plaatsvinden. De materie omtrent de bezwaarschriften noem de hij 'n zaak uitsluitend ter compe tentie van Rijkswaterstaat. Door enkele raadsleden werden aanmerkingen gemaakt op het voor stel tot verkoop van grond aan de Markt aan de Staat der Nederlanden ten aanzien van de bouw van een nieuw potskantoor. De heer Horn- man had uit de stukken begrepen, dat de prijs van de grond lager was dan voor de nieuwbouw voor Boe renleenbank en de N.V. Pepping. De heren Beerens en Eikemans vroegen zich af, waarom zo snel overstag gegaan was met betrekking tot deze prijs. Burgemeester van Erp stelde in zijn antwoord, dat het bestemmings plan alsmede de exploitatieopzet zijn goedgekeurd door Gedeputeer de Staten. Hij gaf aan, dat er ver schil in prijs bestaat naar aanleiding van het commerciële element welke de nieuwbouw moet gaan vervullen. De PTT is daarentegen een dienst verlenend bedrijf, wat enkel behoef te heeft aan een goed pand en een goede parkeergelegenheid. Dit be hoeft in het geval van Loon op Zand iniet persé de Markt te zijn. Twijfel was er bij hem verder wel, dat een (Van onze verslaggever WAALWIJK - Het is voor onderwijzend personeel niet voldoende om alleen maar de uren, dat men in de school les moet geven, daadwerkelijk aan het onderwijs te besteden. Ook buiten de schooluren om is er, zoals ongetwijfeld bekend is, nogal het een en ander te doen. En speciaal voor degenen die collegiale kontakten willen hebben en bij willen blijven in de tendens naar onderwijsaanpassing is er een vergadering en een onderwijs- dag op til. Allereerst worden volgende week dinsdag alle leden van de Katholieke Onderwijzersbond van de afdeling Waalivijk-Heusden van de KOB in het bisdom 's-Hertogenbosch uitge nodigd in de zaal van "Leon" in de Heeswijksestraat 96 te Kaatsheuvel. Het bestuur van deze afdeling heeft daar vanaf 19.30 uur zijn jaarverga dering gepland. Na de opening door de voorzitter, de heer Peters uit Vlijmen, het voorlezen van de notulen van de vorige verga dering door de heer M. Joosen uit Waalwijk en de mededelingen volgt een korte bespreking over de ophef fing van de Katholieke Onderwijzers bond in het bisdom 's-Hertogenbosch en het oprichten van de landelijke Katholieke Onderwijs Vereniging KOV. Dit onderwerp vormt een agen dapunt in de vergadering van de af gevaardigden van de diocesane ver eniging op 17 oktpber a.s. waarvoor dinsdag de vertegenwoordigers van de afdeling Waalwijk-Heusden gekozen moeten worden. Als agendapunten worden verder vermeld het kiezen van de afgevaardigden naar de vergade ring van 30 december, het verslag van de kernvergadering en de rond vraag. De heer Chris S. H. Jansen, medewerker van het Nederlands Ka tholiek Pedagogisch Centrum, zal de Langstraatse onderwijskrachten dins dagavond na de vergadering toespre ken over het thema "Op weg naar 'n nieuwe basisschool". Voor de leerkrachten werkzaam in 't kleuter- en het basisonderwijs, wordt op woensdag 7 oktober a.s. ih het Casino in Den Bosch de 28ste Ka tholieke Onderwijsdag 1970 gehou den. Deze dag opent met een Eucha ristieviering in de kathedrale basiliek van St. Jan te Den Bosch. Daarna wordt om 10 uur de och tendbijeen - komst in de grote zaal van de Bos sche Stadsschouwburg geopend door de heer Jan Naaijkens, voorzitter van het comité. De heer J. Leijten, bis schoppelijk gedelegeerde voor het Katholiek Onderwijs in het bisdom 's-Hertogenbosch, houdt vervolgens een korte toespraak. Hierna spreekt Drs. C. Barendse, di- rekteur van de Pedagogische Acade mie 'Peter Kanis" uit Nijmegen over het onderwerp "Waarheen gaan we met het basisonderwijs, mede in ver band met het kleuteronderwijs?" Im mers in de nabije en verdere toekomst staan in onderwijskundig en peda gogisch opzicht grote wijzigingen te verwachten. Een nieuwe aanzet hier toe was reeds het onderwerp van de nieuwe onderwijswet welke onlangs ter discussie werd gesteld. In de namiddag wordt in het Casino voor de aanwezigen "de Knollentuin" opgevoerd, een kakelvers en piepjong cabaretprogramma van de cabaretier Rients Gratama, dat pas veertien da gen geleden met groot succes in pre mière gegaan is. Rients Gratama heeft de medewerking van de caba retière Mady Misset. Daarvóór is tij dens de middagpauze de in de och tenduren geopende tentoonstelling te bezoeken. In deze expositie van leer middelen en schooibehoeften zullen verschillende uitgeverijen, boekhan del, schoolinstallatie-, onderhouds- en schoonmaakartikelen-, schrijf- en te kenmaterialen-, handenarbeid, speci ale leermiddelen-, schoolmeubelen- en kantoormachinebedrijven als exposan ten aanwezig zijn. en ander gerealiseerd zou zijn bin nen twee jaren. Een voorstel tot het verklaren dat wordt voorbereid een herzie ning van het bestemmingsplan Markt-Kom Kaatsheuvel, ontlokte wel enkele reakties, maar burge meester van Erp wees erop, dat inen publiekrechterlijk gezien nog in overleg was met de NV Pepping en dat het voorliggende voorstel no dig was om later een definitief be sluit te kunnen nemen omtrent de feitelijke nieuwbouw, die doorgaat, maar waarvan nog niet vaststaat in gevolgd wordt, zal weinig vertraging gevolgd word, zal weinig vertraging opleveren bij de realisering van de nieuwbouw van de N.V. Pepping. PV NOOIT GEDACHT De kampioenschappen 1970 bij de PV Nooit Gedacht zijn als volgt: Vitesse: 2 onaangewezen1. A. Tac- tor; 2. G. Rozenbrand; 3. A. Leeg- gangers; 4. H. Spuybroek; 5. D. van Os; 6. A. Spierings; 7. M. de Jong; 8. P. Blom; 9. P. Meter. 2 aangewezen: 1. H. Spuybroek; 2. A. Tactor; 3. M. de Jong; 4. C. Ver hagen; 5. D. van Os; 6. G. Rosen brand; 7. F. Tactor; 8. A. Leeggan- gers; 9. P. Blom. Duif kampioen Vitesse: 1. A. Nieu- wenhuizen; 2. A. Tactor; 3. P. Blom; 4. N. Treffers. Midfond: 2 onaangewezen: 1. D. van Os; 2. G. Rosenbrand; 3. P. Blom; 4. H. Spuybroek; 5. N. Treffers; 6. J. Spuybroek; 7. W. Nieuwenhuizen; 8. D. van der Schans; 9. G. Molen graaf; 10. M. de Jong. 2 aangewezen: 1 D. van Os; 2. P. Blom; 3. W. Nieuwenhuizen; 4. D. van der Schans; 5. J. Spuybroek; 6. G. Molengraaf; 7. N. Treffers; 8. A. Tactor; 9. J. Kramer; 10. A. Hei blom. Duif kampioen Midfond: 1. D. van Os; 2. G. Rosenbrand; 3. J. Spuy broek; 4. G. Molengraaf; 5. J. Spuy broek; 6. A. Tactor. Fond: 2 onaangewezen: 1. G. Rosen brand; 2. H. Spuybroek; 3. A. Hei bloem. 2 aangewezen: 1. G. Rosenbrand; 2. H. Spuybroek; 3. A. Leeggangers. Duif kampioen fond: 1 en 2 G. Ro senbrand; 3. A. Heibloem; 4. H. Spuybroek. Jonge duiven: 2 onaangewezen: 1 N. Treffers; 2. W. Nieuwenhuizen; 3. C. Broeks; 4. A. van Campen; 5. A. Nieuwenhuizen; 6. A. Treffers; 7. D. van de Schans; 8. A. Tactor; 9. P. Blom; 10. A. van Zeist 2 aangewezen: 1. A. Treffers; 2. D. van de Schans; 3. C. van Tilborgh; 4. P. Blom; 5. J. Spuybroek; 6. M. de Jong; 7. A. van Campen; 8. N. Treffers; 9. A. Leeggangers; 10. D. Smits. Duif kampioen jonge duiven: 1. A. van Tiggelen; 2. 4. 10. A. van Cam pen; 3. A. Treffers; 5. D. van de Schans; 6. A. Treffers; 7 8. A. van Zeist; 9. D. Smits Generaal kampioen: 2 onaangeivezen 1 G. Rozenbrand; 2. D. van Os; 3. H. Spuybroek; 4. A. Tactor; 5. P. Blom; 6. W Nieuwenhuizen; 7. N. Treffers; 8. D. van de Schans; 9. A. Leeggangers; 10. J. Spuybroek. 2 aangewezen: 1. D. van Os; 2. P. Blom; 3. A. Tactor; 4. H. Spuybroek 5. J. Spuybroek; 6. D. van de Schans 7. A. Leeggangers; 8 G. Rosenbrand; 9. W. Nieuwenhuizen; 10. N. Tref fers. Generaal duif kampioen: 1. D. van Os; 2. G. Rosenbrand; 3. A. Tactor. A.s. vrijdagavond (morgen) zal in het clublokaal van de heer W. Kuis in de Raadhuisstr. de prijsuitreiking plaats vinden, aanvang half acht. Het be stuur verzoekt de leden om hun da mes mede te brengen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9