waalwrjkse en Ungstmatse coimnt Duivenhouder ios Monsieurs - Kaatsheuvel won ruim f2250,- Woningbouwvereniging Baardwijk voorziet in een grote behoefte RAAD WAALWIJK WIL f 2.850.000,- LENEN VOOR ONDERWIJSDOELEINDEN Ere-voorzitterschap voor scheidende voorzitter WJ. v.d. Mee Raad wil toezicht op verbruiksregeling gymnastieklokalen VerwarmSngs- procedure Discriminatie Vermakelijkheid Verkoop groenstrook frioofdwinkel- centrum 1 «M Groot verlies Behuizing WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.78 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 SAVOYE KOOL SLAVINKEN WORTELTJES MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 93e JAARGANF No. 78 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" Gemeente gaat spoedig procederen bij uit blijvende betaling verwarmingskosten Laageinde (Van onze verslaggever) l WAALWIJK Dc gemeenteraad vin Waalwijk Is donderdagavond akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om bijna 3 miljoen gul den te lenen. Als onderdeel van de financiering van kapitaalsuitgaven in de sektor onderwijs, heeft de gemeente Waalwijk een offerte voor vaste geldleningen verkregen tot een totaalbedrag van 2.850.000, Behoudens schriftelijke goedkeuring door gedeputeerde staten van N. Brabant, wil het Waalwijkse gemeentebestuur deze gelden aanwenden voor de bouw van een gymzaal, gekoppeld aan de Burgemeester Moo- nenschool in Waalwijk-zuid, de bouw van een gymnastieklokaal bij de Pastoor van Haarenschool in Waalwijk-oost en de bouw van een nieu we S.I.O.-school voor kinderen met leer - en opvoedingsmoeilijkheden, welke aan het Rembrandtpark, eveneens in Waalwijk-zuid, gepland is Deze 3 projekten stipte burgemeester Teijssen aan, als antwoord op de vraag van raadslid Lardinois, waarvoor de geldlening nodig was. Het gymnastieklokaal bij de Past. v. Haarenschool aan de De Jonghe- straat wordt een herhaling van de reeds bij de St. Jozefschool aan de Van Duvenvoordestraat gestichte gymzaal. Het schoolbestuur in de St. Clemensparochie vindt dat plan eveneens goed. Raadslid De Groot noemde het beraamde bedrag (hij sprak van 560.000,—) tamelijk hoog. „Daarvoor is een 6-klassige school te bouwen", zei hij. Wethou der Van Eijl antwoordde hem dat de dienst gemeentewerken tot dat be drag is gekomen, omdat er niet van systeembouw sprake is en er o.a. voor inrichting nogal wat geld op tafel moet komen. De raad stelde 't benodigde krediet dan ook beschikbaar, maar wilde wel graag ver nemen dat te zijner tijd zorg zal worden besteed aan een gebruiksre- geling. Voor het gymnastieklokaal bij de St. Jozefschool werd hiertoe donderdagavond besloten. De St. Jozef-, St. Bernadette. en Nassau- school mogen de zaal gebruiken. De raad wilde echter ook nader geïnformeerd worden over het ge bruik buiten schoolverband. Immers de sporthal kan alle buitenschoolse sportgebeurtenissen onmogelijk nog opvangen. Daarom zullen er in de verbruiksovereenkomsten van de gymlokalen bij scholen clausules worden opgenomen, waarin bij evt. wangebruiken de hurende vereni gingen aansprakelijk gesteld kunnen worden. Ten aanzien van b.v. het gymnastieklokaal van de Herman Broerenschool aan de Taxandria- weg, heeft de gemeente tegen vol doening van een jaarlijkse vergoe ding voor de extra exploitatie-las ten het recht gekregen om dat lo kaal na de schooltijden te exploi teren. In principe is de gemeente daar dus aansprakelijk. Hierop zul len voortaan aanvullingen komen. Verder werd op onderwijsgebied 561,beschikbaar gesteld voor 'n nieuwe leesmethode in de St. The- resiaschool en werd aan het r.k. kerk- en schoolbestuur van de pa rochie van de H. Antonius van Pa dua te Waalwijk een voorschot ver leend op de gemeentelijke vergoe ding voor de gedeeltelijke nieuw- geopende Pieter Wijtenschool. Daarvoor was er in het begin van de gemeenteraadsvergadering uit voerig gediscussieerd over de door het comité Laageinde II aan het ge meentebestuur gezonden brief over de verwarmingsaffaire in het plan Laageinde II te Waalwijk. In de orief werd weer aangedrongen om de kwestie voor het gerecht te bren gen. De raadsleden van de kleine frakties KVP, D'66 en CDU toonden zich ook voor een spoedige oplossing van het geschil. De heer Trommelen constateerde dat de leefsfeer in Waalwijk onprettig is zolang de zaak hangende blijft. Mr. van Es vroeg, welke de mening van de raadsman van de gemeente is, ter wijl mevr. Schut duidelijkheid wil de over wie de aangebrachte ver warming voorgesteld heeft: de ge meente of de bouwonderneming Cord am. Op dit laatste antwoordde weth. C. van den Hoven, dat de verwar ming op verzoek van Cordam aan gesloten is. Verder zei hij, dat de affaire met de raadsman mondeling is doorgenomen en dat diens me ning is: doorgaan! Een procedure kan echter achterwege blijven als de gemeente zowel in Laageinde I als II met de betrokkenen tot een akkoord kan komen. Gebeurt dit niet, dan wordt Waalwijk binnen korte tijd geconfronteerd met een proces tussen overheid en burgerij. Wethouder Van den Hoven stelde immers, dat binnen een maand aan de bewoners van Laageinde I en II afrekeningen gepresenteerd zullen worden. Worden dan gegarandeerde wijzigingen geconstateerd en volgen er weigeren tot betalen, dan zal er volgens het college-lid beslist ge procedeerd worden. „De procedure gaat door!" stelde hij met veel na druk vast. De beschikbaarstelling van een krediet van 242.000,voor de aanleg en riolering van een gedeel te van de Brabantlaan en de Maas landstraat, ontlokte bij de heer J. Meijs (KVP) de opmerking, dat er bij particuliere woningen eerder straten worden gelegd dan bij wo ningwetwoningen. Wethouder Van Eijl was het daar niet mee eens en zei, dat de toplaag op de wegen pas gelegd wordt als de huizen er al staan. Hij stelde, dat de bedoelde werken beslist moeten doorgaan en dat het werk weer door die ene, door de gemeente aangetrokken, Waalwijkse aannemer zal worden uitgevoerd. Bij toneelvoorstellingen en dans gelegenheden met niet-winstgeven- de bedoelingen blijft het mogelijk dat geen vermakelijkheidsbelasting hoeft te worden betaald. Burgem. Teijssen kon op de vraag van mevr. Schut (D'66) wanneer dan wel en wanneer dan niet echter geen posi tief antwoord geven. „In de prak tijk bestaat er een tarief tegen en tree en een tarief tegen niet-entree. Voor dit laatste wordt f 0,50 per m2 dansvloer gerekend. Bij het tarief tegen entree echter is 50% van de entree-opbrengst verschuldigd. Als men nu een symbolisch tarief van 5 of 10 cent gaat vragen, is dat een miskenning van de bedoeling van de heffing en een oneerlijke concur rentie. Het tarief tegen entree blijft ongewijzigd. Er komt echter een sluitstuk in de verordening bij, waardoor deze ontduiking niet meer mogelijk wordt", aldus de burge meester. Voortaan zal de vermake lijkheidsbelasting voor bals en dans partijen, waarvoor entree geheven wordt, nooit minder bedragen dan de belasting, welke verschuldigd zou zijn, indien het dansen niet tegen entree plaats vindt. Wat betreft een event, verlaging van de bioscoop belasting, moet men wachten tot het wetsvoorstel daartoe bekend wordt. „Als bij het plannen maken de beide wegen dichter bij elkaar ge legd zouden zijn, zou er een klei nere groenstrook ontstaan. Boven dien is er geen ruimte meer om huizen neer te zetten, hetgeen ove rigens enorme protesten van de be woners aan de Blyde Incomstelaan zou uitlokken. Voor wandelen vlak achter de huizen is het ook niet ge schikt en de privacy van de men sen zou daarbij niet gebaat zijn. Wel blijft er een doorgang gehandhaafd, terwijl wat betreft de opbrengst, de middenweg van vraag en aanbod gevonden is". Dit zei wethouder M. van Eijl te gen de gemeenteraadsleden vanwe ge hun kanttekeningen bij de ver koop van een groenstrook, die tus sen de Blyde Incomstelaan en de Woeringenlaan in het bestemmings plan Meerdijk ligt en die nu be stemd is voor de uitbreiding van de tuinen van de eigenaren van de aan grenzende percelen. Voor de eerste 100 m-' zal 5,per m- en voor elke volgende m2 2,50 betaald moeten worden. Hierdoor brengt deze strook grond, welke dus oor spronkelijk als openbaar groen ge- projekteerd was, de gemeente bijna 14.000,op. Mevr. Schut noemde deze wijziging een planologische misvatting, Dercksen stipte 't voor deel voor de gemeente aan en Döll vond de verkoop een jammerlijke zaak. De „oppositie-groeperingen" in de Waalwijkse gemeenteraad stelden Dij monde van mevr. Schut ook nog vragen over het stadium van orga nisatie en planning waarin 't hoofd winkelcentrum verkeert en waarom de aankoop van het pand Stations straat 14 nodig was. Raadsvoorzitter J. Teijssen wees er op dat de aan koop van de panden nodig is om 'n doorbraak voor de Stationsstraat naar de Mr. van Coothstraat moge lijk te maken. „Die doorbraak is al tijd nodig. Ongeacht welke bestem ming en voorzieningen er ook ko men. Voor het hoofdwinkelcentrum is immers het gebied Stationsstraat- Grotestraat-Mr. v. Coothstraat-Ju- lianastraat in de voorbereidingen betrokken. In de commissie van onderzoek voor de gemeente- en bedrijfsreke- ningen 1968, werden de voor deze vergadering verhinderde K. v. Laak, A. Dercksen en J. Buys met resp. 16, 15 en 16 stemmen gekozen. De commissie van onderzoek voor de gemeente, en bedrijfsbegroting'1971 zal uit 5 leden bestaan, dit in tegen stelling tot de vorige commissie die 7 raadsleden telde. Nu werden hier voor benoemd de raadsleden P. Brouwer (14 stemmen), Lardinois (16), De Groot, Van Es en Tromme len (alle drie 17 st.). Verder werden er een groot aan tal voorstellen als hamerstukken aangenomen. Hiertoe behoren o.a. een krediet van bijna 48.000, voor gas-, elektriciteit- en water voorzieningen in de Brabantlaan, 'n krediet van 24.600,voor de bouw van een hoogspanningsinstal latie aan de Elzenweg, 6 mille voor de inrichting van 3 wethouderska mers, het eervol ontslag aan de heer M. van den Heuvel als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, de verkoop van aan de Akkerlaan gelegen grond aan C. Appels, ver koop van de woningwetwoning Pas toor Kuypersstraat 4 aan mej. J. Berkelmans en de wijziging van de Uitkerings- en Pensioenverordening voor de wethouders van de gemeen te Waalwijk. In het bestuur van de Woningbouwvereniging Baardwijkzulten per 1 oktober wijzigingen optreden en wel in die zin, dat de voorzitter, de heer W. J. van de Mee en secretaris-penningmeestert de heer W. C. Caspers zullen aftreden. De heer Van de Mee is reeds lid van het bestuur sinds 1935 en bekleedt het voorzitterschap sedert een twaalftal jaren. Zijn ver gevorderde leeftijd is voor hem aanleiding geweest om zich terug te trek- kenken uit zijn functie, mede ook gezien de toenemende activiteiten binnen de vereniging. De heer Caspers heeft een functie aanvaard buiten de ge meente'Waalwijk en het is voor hem daarom niet meer mogelijk zijn werk zaamheden voor de woningbouuwereniging voort te zetten. De heer Van de Mee heeft de ont zaglijke groei van de woningbouwver eniging van nabij meegemaakt en wel van 'n bestand van 80 naar momen teel 400 woningen. Onder zijn voor zitterschap is de vereniging goed ge leid geworden en dit wordt be schouwd als een grote verdienste. Hetzelfde geldt in feite voor de heer Caspers, alhoewel deze een minder aantal jaren zijn beste krachten heeft kunnen geven. Hij bezit een groot or ganisatietalent en daarnaast een be- Foto links Voorzitter W. J. van de Mee kwaamheid om op te treden als secre- Tis-penningmeester van deze steeds groeiende vereniging. Vele avonden heeft de heer Caspers opgeofferd om de woningbouwvereniging mee te la ten doen uitgroeien tot wat ze nu is. Hij moest in feite alles doen; vanaf toewijzing van de woningen tot en met de exploitatie ervan. Het heen gaan van beiden is dan ook een zeer groot verlies. Een en ander geschiedde eerst nog in primitieve omstandigheden ten aanzien van de behuizing. Maar de (vervolg op pag. 3) (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Toende20-ja- rige Jos Monsieurs uit de Kaatsheu- velse Leliestraat een aantal weken ge leden met zijn duiven inschreef voor de grote derby-vlucht op Corbeil heeft hij alleen maar gehoopt dat de wedstrijd voor z'n statige vogels voor spoedig zou verlopen. Het pakte ech ter heel anders uit. Na de „lossing" in de Franse plaats Cofbeil bleek dat op die bewuste dag een van zijn duiven het snelste terug was. Hiervoor werd hem onlangs door de voorzitter van de Brabantse Bond van Postduivenhouders, de heer P. Stoopen uit Tilburg, te Tilburg 'n herinneringsbeker, een horloge en een geldbedrag van 2271.- aangeboden. De heer Monsieurs is lid van de post duivenvereniging Kaatsheuvel-West, waarvan de heer Th. van den Hout voorzitter is. Deze C.C. Kaatsheuvel- West, die op 14 november a.s. in het Bemdijkse café Leo Snoeren 'n ten- toonstëlling organiseert, heeft onge veer 50 leden en heeft ook wel eens eerste prijzen behaald in Unionvluch- ten en op bondsconcoursen. Boven dien eindigde de heer Heeren uit Waalwijk in de 300 kilometer lange GorbeiTderby met zijn duiven op de derde plaats. In de vlucht deden 5500 duiven mee. Bovenstaande foto verbeeld de prijs uitreiking aan de gelukkige Kaats- heuvelse winnaar (l.) door de (voorzit ter van de Brabantse Bond van post- duivenhouders, de heer Stoopen te Tilburg. Rechts de ouders van ejug- dige Jos Monsieurs. Secretaris- penningmeester W. C. Caspers EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 39 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1