wAalwijkse en LanqstRaatse couRant Er komen in Nederland steeds meer arbeidsongeschikten IN 1975 MOET NIEUWE OPZET HANDELSAVONDONDERWIJS GEVONDEN ZIJN VOORAL DOOR LONGAANDOENINGEN 1.79 MAANDAG 5 OKTOBER 1970 93e JAARGANG No. 80 Oud-direkteur gaf toekomstvisie bij afscheid Hanzecursus Onwil praktijk Toekomst Uitdaging Vernieuwingen Vooral oudere werknemers vaak „ongeschikt" Vervoer Natuurmonumenten boekte lOO.OOOste lid „Labeling" WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.78 ANDIJVIE GEHAKT SAVOYE KOOL Roomschnitzels RODE KOOL YAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 4- 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetalinfi Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 01167 -2002 Telegram-adres: „Echo" Leerlingen Dr. van Beurdenschool Waalwijk krijgen inspraak in vernieuwingen (Van onze verslaggever) WAALWIJK Het is bij menigeen bekend dat er de laatste tijd in sa menwerking tussen ministerie, inspektie en betreffende organisaties hard gewerkt wordt om de toekomst van vele tegenwoordige handels avondscholen - om het zo maar eens te zeggen - veilig te stellen. In verband met wettelijke, en vooral met maatschappelijke en opvoedkun dige eisen zal dit niet kunnen zonder veranderingen in dit soort scho len en dit soort onderwijs aan te brengen. Drs. J. Jansen, nieuwe direk- De heer v. Well concludeerde dat bestaande scholen zullen moeten na gaan wat ze kunnen doen om nieu we, reële kansen aan de leerlingen te bieden en welke nieuwe vormen daarbij gevonden moeten worden. Hij sprak van combinaties met an dere bestaande scholen, een soort filiaalsysteem met „hoofdkantoor", combinaties van beperkt mondeling onderwijs met schriftelijke lessen, combinaties met een bestaande dag school van hetzelfde type of met een bestaande avóndscholengemeen- schap. Daarbij dient men wel te be denken, aldus' de 65-jarige ex-direk- teur, dat men over een ruim aantal leerlingen moet beschikken, daar men anders onmogelijk de leerling zijn eigen vakkenpakket kan laten opbouwen en men hem of haar toch weer een bepaalde richting in gaat dringen. In zijn lezing over het handels- avondonderwijs, was de heer v. Well begonnen met een historische be schrijving. Daarbij stelde hij, dat in 1907 in Waalwijk een zgn. Hanze cursus was gekomen, welke geleid werd door het bestuur van de toen malige diocesane middenstandsbond. De cursus leidde op voor een soort middenstandsdiploma, dat toen nog niet vereist was. Van 1907 tot 1924 werd voornamelijk onder leiding van de heren Laarackers en Schoen makers in het algemeen goed werk geleverd. In 1924 werd de Hanze cursus omgezet in middelbaar han- delsavondonderwijs met een eigen diploma, omdat er toen immers nog geen centraal rijksdiploma bestond. Na de strijd waar de handelsavond scholen wettelijk ondergebracht moesten worden, kwamen zij onder de wet van het middelbaar onder wijs. Geleidelijk aan werden echte examens met vastgestelde eisen e.d. ingesteld en was het handelsonder wijs „school" geworden. Al die tijd is de heer v. Well di- rekteur geweest en het is daarom niet verwonderlijk dat zijn grote verdiensten bij zijn afscheid uitvoe rig uit de doeken werden gedaan. Hoewel tijdens zijn 35-jarig direk- teurschap honderden leerlingen ge diplomeerd de Dr. v. Beurdenschool hebben verlaten, was hij toch wat pessimistisch gestemd. Immers, in tegenstelling tot het toenemende aantal leerlingen aan bv. avondlycea waar ook minimaal 12 uren onder wijs moeten worden gevolgd, kan het er bij hem maar niet in dat er geen grote belangstelling meer voor het handelsavondonderwijs lijkt te bestaan. Hij dacht niet dat vooruit- willende mensen geen zin meer heb ben om 's avonds naar school te gaan en huiswerk te maken. Hij meende één grote reden voor de schijnbare achteruitgang te hebben gevonden: „Het diploma voor de 5- en 3-jarige handelsavondschool is in de praktijk niet aangeslagen en is door de prak tijk niet gewild, zoals de bedoeling was. Het was te onbekend. In de praktijk bedrijf en kantoor heeft men zich teveel ingesteld op de vlugge specialisatie zoals bv. de diploma's voor bpekhouden of Ne derlands. Men heeft zich daarbij echter niet gerealiseerd dat de jon gelui van de handelsavondschool hebben bewezen 5 of 3 jaar lang wekelijks 12 uur naar school te zijn gegaan, veel huiswerk maakten en doorzettingsvermogen hebben ge toond. Men vergat dat het niet al leen de kennis is die belangrijk is, maar ook de karaktervastheid". Op de vraag wat er nu in de toe komst dient te gebeuren, gaf dhr v. Well te kennen, dat hierover nog geen vastomlijnde bepalingen be staan. In de wet op het voortgezet onderwijs wordt de handelsavond school niet genoemd. In de over gangswet van de in uitvoering zijn de mammoetwet is een artikel op genomen, waarin staat dat het mid delbaar handelsavondonderwijs tot 1975 blijft bestaan zoals het nu is en dat men in die tussentijd een middel gevonden hoopt te hebben om de status er van te veranderen, bv. meer in de richting van het be roepsonderwijs. „De handelsavondscholen worden in 1975 dus omgezet of omgevormd en krijgen een ander jasje. De in stituten als zodanig kunnen echter goed werk blijven doen en houden echt niet op te bestaan, zoals sommige mensen zijn gaan denken", voegde hij hier haastig aan toe. „De veranderingen zullen echter uit de school zelf moeten voortkomen. De leerlingen zelf zullen daarvoor ei sen moeten stellen. Men mag im mers niet zeggen dat de jongeren niet meer willen leren. Men wil dat echter op andere manieren, bv. door middel van T.V., radio. Ook is één van mijn meningen om de eerste 3. jaren van het handelsavondonder wijs tot avond-mavo te maken en dan de studie verder met 2 jaar be roepsonderwijs te voltooien. We moeten een opleiding krijgen voor een gericht en algemeen vormend geheel met grotere variaties van vakken. Het accent hierbij komt ui teraard op de vakken in de middel baar economisch-administratieve sfeer. De diploma's dienen gelijk te zijn aan die van de dag-MEAO's. Bovendien moeten we loskomen van het vastomlijnde cursusjaar. Er moe ten flexibeler onderwijsvormen ge zocht worden. Hiervoor nu is samen, werking nodig. Er zal in de regio gekeken moeten worden met opzij zetten van ale plaatselijke rivalitei ten. Waarom zou Waalwijk geen fi- teur van Dr. van Beurdenschool te Waalwijk waar middelbaar handels avondonderwijs gegeven wordt, verklaarde op de vooravond van zijn benoeming tot direkteur enigszins op de hoogte te zijn van de komende vernieuwingen. Hij deed dit naar aanleiding van de rede over verleden, heden en toekomst van het handelsavondonderwijs die de heer H. van Well bij zijn afscheid als direkteur van de Dr. van Beurdenschool enke le dagen geleden uitgesproken heeft. liaal in Kaatsheuvel kunnen heb ben? Er zijn meerdere combinaties mogelijk", aldus direkteur H. van Well. Hij was er van overtuigd dat er in de toekomst nog lange behoefte aan aanvullend avondonderwijs zal blijven bestaan voor mensen, die gedurende de leerplichtige jaren niet in staat zijn geweest, om welke reden dan ook, voldoende onderwijs te ontvangen; voor personen die wel een brede algemene vorming heb ben ontvangen, maar in de praktijk meer nodig blijken te hebben om een betere positie te verkrijgen en voor mensen die in verband met de wisseling van beroep of werkkring, of om andere redenen, her- of bij scholing behoeven. Een laatste goe de raad wilde hij daarbij nog aan 't adres van de leraren zenden: „De aanvullende vorming moet steeds in het licht van een voortdurende edu catie of opvoeding van de mens ge zien worden. Alles wat we meema ken, moet een leer zijn voor volgen de jaren. Wat wij als leraren zelf meemaken, moet doorgegeven wor den aan jonge mensen die we op voeden. Daarbij moet echter niet worden gehoopt dat zij hetzelfde zullen meemaken. Immers, het hele leven is een uitdaging. Wij kunnen daarbij studielust, kennis en promo tiemogelijkheden geven. Het han delsavondonderwijs, dat formeel in 1975 verdwijnt, verdient daarom een eresaluut". De nieuwe direkteur, die per 1 oktober zijn funktie aanvaardde, heeft reeds 21 jaar les gegeven aan de middelbare handelsavondschool te Waalwijk. Daarnaast is hij leraar De Dr. v. Beurdenschool is reeds zeer veel jaren gehuisvest in de ge bouwen van de voormalige Dr. Moller HBS aan de Mr. van Coothstraat te Waalwijk. In dit gebouw zal drs. Jansen, de nieuwe direkteur van de middelbare handelsavondschool, proberen om in samenspraak met zijn leraren en oud-collega Van Well uitvoerbare vernieuwingsideëen in de praktijk te brengen. Duits aan het Dr. Mollercollege. Deze drs. J. Jansen is bovendien reeds 2 jaar waarnemend direkteur van de Dr. van Beurdenschool ge weest. Het doorvoeren van de ver nieuwingen zijn formeel een taak van het schoolbestuur, waarin oud- direkteur van Well zitting heeft ge nomen. De realisering komt daar entegen gewoonlijk op de schouders van de direkteur neer. Voor de Waalwijks middelb. handelsavond school kan de toekomst echter met toch wel een gematigd optimisme tegemoet worden gezien, daar de moderne onderwijsideeën, welke uit voerbaar zijn, gesteund zullen wor den door de heer Jansen, die daar bij verzekerd is van de steun van de heer Van Well. Naar ruwe schatting zijn er momenteel in Nederland 145.000 personen met een maximale arbeidsongeschiktheidsuitkering. Dat is een indruk wekkend getal als we bedenken dat alleen werknemers, die na 1 juli 1967 arbeidsongeschikt zijn geworden, in deze verzekering zijn opge nomen. Zo rond de 40.000 werknemers per jaar worden voor 80 tot 100% arbeidsongeschikt verklaard. Dit betekent dat het aantal niet- werkende kostwinners groeiende is. Een groot deel van hen komt niet weer aan de slag of gaat te zijner tijd werken in het kader van de sociale werkvoorziening, waar het aantal werknemers sinds 1950 ver dubbeld is van 22.000 tot 45.000. Wat is de reden van deze enorme stijging van het aantal arbeidsonge schikten en bij welke leeftijdskategorie komt ze het meest voor? Vooral onder de oudere werkne mers (55 jaar en ouder) neemt het aantal arbeidsongeschikten sterk toe. Maar ook in de leeftijdsgroep van 45 tot 54 jaar is er een duide lijke stijging van het aantal ar beidsongeschikten. In de leeftijds groep 3544 jaar is de stijging min der, maar vooral onder de groep werknemers van 40 en ouder neemt toch ook het aantal arbeidsonge schikten sterker toe dan een jaar of tien geleden het geval was. Wat zijn de oorzaken van deze stijging? Dat is niet zo eenvoudig te zeggen, maar er zijn toch wel en kele ernstige ziekten die er uitsprin gen. De toename bijvoorbeeld van het aantal hartinfarkten is zeker van invloed op de stijging van het aantal arbeidsongeschikten en die toename manifesteert zich zelfs al onder de werknemers van 35 tot 44 en neemt natuurlijk onder de oude re werknemers alleen nog maar toe. Andere ziekten die bij duurzame arbeidsongeschiktheid een rol spe len zijn de chronische bronchitus en astma, de rugaandoeningen en de geestesziekten. Speciaal de long aandoeningen zijn verantwoordelijk voor een forse stijging van het aan tal arbeidsongeschikten. Daarbij komt dat dankzij de verbeterde be handelingsmethoden nu min of meer ernstige patiënten door hun ziekte heenkomen, die vroeger zonder eni ge twijfel zouden zijn gestorven. Nu blijven deze mensen leven, maar worden' arbeidsongeschikt; vroeger gingen ze dood. Of zouden de sociale verzekerings wetten debet zijn aan de toenemen de arbeidsongeschiktheid? Wordt 't de mensen te gemakkelijk gemaakt om thuis te blijven? Dr. C. van Nerren (bedrijfsarts), zei hierover tijdens de A.V.O.-con- ferentie: „Uit hoofde van mijn be roep spreek ik voortdurend mensen die bekend staan om hun frekwent en langdurig verzuim. Zeer grote uitzonderingen buiten beschouwing latend, kan ik zeggen dat de men sen nooit thuis blijven omdat ze dat zo fijn vinden, maar omdat ze zich beroerd voelen". Een toenemend aantal personen verdwijnt dus voorgoed uit het ar beidsbestel of wordt niet toegela ten. Jongeren die afkomstig zijn van B.L.O.. of Mytylschool, maken weinig kans op een plaats in het be drijfsleven. Zeventig procent van hen komt nooit aan de slag, ook niet in de sociale werkvoorziening. Mensen boven de 55 met een vol jaar verzuim, kunnen we zeker als blijvend invalide beschouwen. Er zijn er die weer aan het werk gaan, maar dat percentage is heel erg klein. Van jaar tot jaar valt onge veer zo'n 5% van de zestigers defi nitief uit door invaliditeit en dat percentage stijgt nog steeds. Toch zou een groter aantal ar beidsongeschikten nog wel hele of halve dagen kunnen werken, wan neer er niet een vervoersprobleem bestond. Een groot probleem bij de hervatting van het werk door lang durige ziekten is het vervoer. De mensen komen steeds verder van hun werk af te wonen. Voor invali den is het openbaar vervoer ook niet altijd mogelijk, omdat de bus- en stationhaltes te ver van hun wo ning afliggen. Een eigen auto is de beste oplossing en via de W.A.O. kan aan sommige invaliden een auto worden verstrekt. Maar dan rijst de vraag waar zij die wagen moeten parkeren. Dat blijkt soms een on overkomelijk probleem te zijn. Ook worden soms aan hartpatiënten ver- De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland heeft dezer dagen haar lOO.OOOste lid ingeschreven, een inwoner van Amsterdam. In de afgelopen jaren heeft deze vereniging een snelle groei te zien gegeven: in 1965 was het ledental nog ca. 50 000. Natuurmonumenten is opgericht in 1906 en heeft zich als landelijke par ticuliere organisatie ingezet voor 't behoud van natuurgebieden, bossen, landgoederen e.d. in ons land. Tot nu toe werd met steun van vele Nederlanders en ook van de over heid ca. 25.000 ha verworven. Een aankoop die enige jaren geleden veel aandacht trok, was die van het Deelerwoud (115o ha) in Gelder land. In totaal bezit de vereniging nu 110 verschillende natuurmonumen ten, waaronder de Loonse en Dru- ncnse Duinen (bijna 1200 ha), land goed Plantloon (155 ha), bossen en vennen in Oisterwijk en de Campi- nasche Heide. De vereniging is in het natuurbeschermingsjaar 1970 gestart met de uitgave van een3- maandelijkse periodiek „Natuurbe houd", waarmee aan leden veel in formatie wordt verschaft. gunningen verstrekt voor parkeren op het fabrieksterrein, maar dan blijken er dikwijls meer vergunnin gen dan beschikbare plaatsen te zijn Het aantal arbeidsongeschikten neemt dus toe. Maar is hier alleen sprake van een gehandicaptenpro bleem? Drs. J. Josten maakte hier over enkele interessante opmerkin gen op de bestuursconferentie van de Ned. Ver. Sociale Zorg voor min- der-validen. Zijns inziens is er spra ke van een inkrimping van de hoe veelheid beschikbare arbeid. En men verhult dit proces door het „la belen" van steeds nieuwe categorie- en van werkers als arbeidsonge schikt. Eerst de gehandicapten, toen de ouderen, nu de ongeschoolden, straks weer een nieuwe categorie (misschien de neurotici of de soci aal-onaangepasten? Met dit proces van „labeling" wordt een probleem van algemene maat schappelijke strekking gecamou fleerd. Er is een essentiële verande ring in de samenleving gaande, waarbij arbeid zijn centrale plaats als tijd vullende, normerende en zin gevende activiteit verliest. Door la bels te plakken op degenen die dit gebeuren het eerst aan den lijve on dervinden, kan men vasthouden aan de bestaande gedragslijn. Veel eer lijker is het om verminderd arbeids aanbod te durven bekennen en dus niet door te gaan met het „labelen" van categorieën ongeschikten. EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1