waalwijkse en lanqstRaatse coupant Waalwijkse Muziekschool slaat met streekfunktie aan in alle bevolkingslagen Waspikse gemeenteraadstrakties vonden elkaar bij vorming van commissies Gemeente Loon op Zand treedt toe tot Bouwfonds Zuid-Nederland N.V. supermarkt ONTWIKKELING DANKZIJ GOODWILL VAN SUBSIDIËRENDE GEMEENTEBESTUREN Cultureel BURGEMEESTER WELLING WMRSCHIIWDE TEGEN DEGRADATIE GEMEENTERAAD LOCO-SECRETARIS J. VAN GENNIP BEËDIGD 1.79 MAANDAG 12 OKTOBER 197C 93e JAARGANG No. 82 In komende maanden drie uitvoeringen Vakonderwijs Regeling Dependances Ensembles Streekfunktie Geheimhouding in discussie Burgemeester Loon op Zand: „Mag ik u ver zoeken te gaan staan Vergadering gemeenteraad duurde kort Onderwijs Informeel WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.78 SPINAZIE diepvries - 450 gr. 69 ct. GEHAKT SAVOYE KOOL HAMBURGERS WORTELTJES De tcho vAn het Zui6en Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 -f 2 ct. inc.k.) 0,3! p. kwrt. (3,95 -f 10 ct. inc.k.) 4,0! p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5j o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetalinj Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarie: Brieven onder nummer 50 ct. extr: Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167- Opgericht 1878 2002 Telegram-adres: „Echo' (van onze verslaggever) Waalwijk Het muziekonderwijs in Waalwijk en omstreken is de laat ste jaren In steeds betere banen geleid. In scholen voor voortgezet on derwijs zijn het vakleerkrachten die „de toon" aangeven, terwijl ook in de scholen voor basisonderwijs de muzieklessen meer en meer wor den gegeven door die leerkrachten die daarvoor de bevoegdheid heb ben of die van het muziekonderwijs ook inderdaad iets terecht brengen. Dat lagere schoolkinderen en middelbare scholieren daarvan profijt hebben, blijkt wel uit de enorm toenemende belangstelling voor de zo genoemde Waalwijkse Muziekschool, die behalve de lessen in het hoofdgebouw aan de Wilhelminastraat te Waalwijk, ook muziekonder wijs geeft in dependances te Drunen (De Hoge Braken), Kaatsheuvel (Bernardusschool), Waspik (Jacintaschool), Sprang-Capelle (Prinses Wilhelminaschool) en Heusden (Openbare School). Behalve de door ons reeds aange kondigde balletuitvoering woens dagavond in „De Hoge Braken" te Drunen, heeft de Waalwijkse Mu ziekschool in de vorm van uitvoe ringen nog meer openbare aktivitei- ten in petto. Allereerst medio no vember een uitvoering in 't Lido te Waalwijk door het Waalwijks Sym fonieorkest en een aantal ensembles van de Muziekschool. Voor de pau ze van die muzikale avond, zullen de ensembles hun kunnen tonen, terwijl daarna het Symfonie-orkest zal optreden, aangevuld met leer lingen van de Waalwijkse Muziek school. Vervolgens is in het tijdsbestek tussen St. Nicolaas en Kerstmis een Kestcantate in 4 kerken gepland, uit te voeren door de muziekschoolleer lingen, in samenwerking met paro chiële kinderkoren. Dit muziekeve nement is door Jos Wuytack gecom poneerd, is gebaseerd op het Kerst evangelie en is tevens oecumenisch van opzet. De uitvoeringen zullen vermoedelijk worden gehouden in de Hervormde Kerk te Waalwijk west, Bernadettekerk (centrum), Clemenskerk te Waalwijk-oost en Antoniuskerk te Waalwijk-zuid. In deze grootse kerstcantate komt naast het zingen door het kinderkoor een verteller en aan het begin en einde een orgelspel voor. Deze uitvoeringen zullen 'n teken zijn van het floreren van de Waal wijkse Muziekschool. Het aantal leerlingen is met rasse schreden toe genomen en het heeft er alle schijn van dat de school in alle lagen van de bevolking aanspreekt. De heer H. Timm uit Waalwijk is nu bijna 5^ jaar direkteur en zei, dat bij de oprichting op 1 mei 1965 niet ver wacht was dat de reakties zo posi tief zouden worden. Dat meende hij omdat in de Langstraat iets cultu reels met een dergelijke omvang bij na nooit stand heeft kunnen hou den. „Nu is de Waalwijkse Muziek school van groot belang en is niet meer weg te denken in het culturele patroon van de regio", aldus direk teur Timm. Op 1 september j.l. is het zesde schooljaar ingegaan met circa 1315 leerlingen, waaraan per week 230 klokuren les wordt gegeven door in totaal 29 leerkrachten. Sommige van hen geven les in meer dan één vak, terwijl er voor verschillende vak ken meerdere leerkrachten beschik baar zijn. Het vak blokfluit bijvoor beeld wordt door 10 muziekdocen ten aan 290 leerlingen gegeven. Al gemene Muzikale Vorming (AMV) wordt echter door 560 leerlingen ge volgd, waarbij 7 leerkrachten be trokken zijn. Voor de overige vak ken zijn deze cijfers: piano 6 leer krachten - 120 leerlingen, viool 3- 25, klein koper 2-15, accordeon 1-30, orgel 1-30, klarinet 1-25, gitaar 1-15, zang 1-8, dwarsfluit 1-6, cello 1-5, hobo 1-2 en ballet 1-95. Bovendien worden nog aan alles tesamen 125 leerlingen ensemble-lessen gegeven. Van de 29 aan de Waalwijkse Mu ziekschool verbonden leerkrachten, v/onen de meeste (10) in Waalwijk. Naast de 5 docenten uit Drunen, is de rest verspreid woonachtig in j).a. Den Bosch, Breda, Waspik, Vlijmen en Vught. Het zijn overwegend part-timers die b.v. 's morgens el ders als muziekleerkracht werkzaam zijn of lessen geven in combinatie met andere muziekscholen. De Waal wijkse Muziekschool, waar hoofdza kelijk alleen in de namiddag en vroege avonduren muzieklessen ge geven worden, heeft behalve direk teur H. Timm toch 3 personen met een full-time betrekking in dienst: uit Waalwijk W. van den Heuvel voor A.M.V., gitaar en blokfluit en mevr. L. Verhoeven-v. Gent voor piano en uit Drunen mevr. J. Rie- mens-de Broyer, eveneens voor pia no. De belangrijkste dependance i- Drunen, waar wekelijks in De Hoge Braken 325 kinderen les halen. Er zijn daarnaast ook nog Drunense kinderen die b.v. omdat ze in Waal wijk op een middelbare school zit ten, aldaar in het hoofdgebouw van de Waalwijkse Muziekschool onder richt krijgen. De Drunense afdeling bestaat pas sinds 1 januari j.l., toen een aantal lokalen in het Drunense gemeenschapscentrum geschikt ge maakt werden voor muziekonder wijs en er instrumentarium en in ventaris zoals piano's, een vleugel en leerlingensets kwamen. Zoals be kend, nam de Muziekschool op ver zoek van het Drunense gemeentebe stuur sinds 1 mei ook de ballet- Het hoofdgebouw van de Waalwijkse Muziekschool aan de Wilhelmina straat te Waalwijk school van mevr. Verhelst-v. Eeten uit Drunen op. De ontwikkeling in Drunen is ontzettend snel verlopen, mede dankzij de subsidie die de ge meente Drunen verstrekt. Ten aan zien van het muziekonderwijs, is met de gemeente Drunen een ge meenschappelijke regeling tot stand gekomen. Tesamen met de gemeen te Waalwijk subsidieert Drunen vol ledig. In de dependance in de Openbare Lagere School te Heusden ontvan gen 40 leerlingen AMV- en blok- fluitles, waarvoor de ouders hét grootste deel zelf bijdragen, omdat de gemeente Heusden geen subsidie verleent. Ditzelfde geldt voor Spr.- Capelle, waar ongeveer 50 kinderen muzikale vorming genieten. Het ge meentebestuur van Loon op Zand financiert gedeeltelijk voor de 70 leerlingen (AMV, blokfluit en ac cordeon) van de Waalwijkse Mu ziekschool in de St. Bernardusschool aan het Dr. Ariënsplein. Waspik tenslotte (Jacintaschool) kent behalve AMV en blokfluit ook de vakken klarinet en klein koper. In Waspik bestaat trouwens 'n grote belangstelling (90 kinderen), welke door een goede financiële regeling gevoed wordt. Het gemeentebestuur subsidieert daar de harmonie Volks vlijt en Volksvermaak, die de oplei ding voor klarinet en klein koper mede verzorgt. Er is trouwens in de meeste plaat sen een prettige doorstroming van de leerlingen naar amateuristische muziekgezelschappen te constateren. Hiervoor bestaat overigens een zgn. HAFA-opleiding van leerlingen voor harmonie- en fanfaregezelschappen, welke eveneens een ontwikkeling ten goede kent. Momenteel zijn daarvoor 43 leerlingen, verdeeld over de Harmonie Drunen (28), Volksvlijt en Volksvermaak uit Waspik (10) en Harmonie St. Cris- WASPIK In haar jongste vergadering, donderdagavond, formeerde de raad van Waspik een viertal adviescommissies. Hierbij bleken do verschillende frakties in een overlag dermate tot elkaar te zijn ge komen dat geen der groeperingen buiten spel bleef staan. Dit voor overleg bleek zelfs zo intensief le zijn geweest dat de voorzitter meen de te moeten waarschuwen de raadsvergadering als zodanig niet tot een formaliteit te degraderen. pijn uit Waalwijk (5). Naast de hoofdelijke instruktieles ontvangen de leerlingen ook nog training om zoveel 'mogelijk geza menlijk te musiceren. Daardoor wordt het optreden in een muziek groep gestimuleerd. Elk instrument dat de Waalwijkse Muziekschool kent, heeft wel een dergelijk ensem ble. Dat heeft voordelen voor b.v. het Waalwijkse Symfonie-orkest, 't Waalwijkse Accordeonorkest Accor. deola en Harmonie St. Crispijn. Direkteur H. Timm windt er geen doekjes om dat de Waalwijkse Mu ziekschool bestaat bij de goodwill van de subsidiërende gemeentebe sturen. De bijdragen van provincie en rijk zijn immers niet zo groot. Hoewel de school steeds meer een streekfunktie gekregen heeft, is zij destijds opgezet als Stichting Waal wijkse Muziekschool, waardoor een eventuele naamsaanpassing veel werkzaamheden met zich brengt. Hoe de naam ook moge zijn, het muziekonderwijs staat onder streng toezicht van de rijksinspektie van het muziekonderwijs en het is op gehangen aan een gradensysteem, waarbij om verstarring te voorko men een schools studie-element in gebracht is. Dat dit alles heeft mee gewerkt aan een enorme leerlingen toename van de Waalwijkse Muziek school, hoeft geen betoog meer. Wa ren er aan het begin van het eerste schooljaar, 1 september 1965, 517 leerlingen ingeschreven en werden er 122 klokuren les gegeven, v*a 575 in 1966, 671 in 1967, 915 in 1968 en 983 op 1 september 1969, de groot ste sprong kwam dit jaar. Door de komst van de geheel zelfstandige afdeling in Drunen en de opname van de balletschool, alsmede de ani mo elders, bedraagt het aantal inge schreven leerlingen momenteel zo als reeds gezegd is, ruim 1300. We kunnen dan ook besluiten met de worden van direkteur Timm- „Do school groeit en bloeit". De heer Glas kon er zich niet mee verenigen dat commissieleden tot gdheimhouding verplicht werden en pleitte voor openbare bijeenkom sten van de commissies. Openheid moet meer zijn dan een kreet. Bur gemeester Welling toonde zich wel een voorstander van openheid maar dan in de raadsvergadering en door middel van hearings. Niet echter voordat adviezen door de commis sies waren uitgebracht. Ook de heer Kools had enige be denkingen tegen de wijze waarop ue geheimhouding was omschreven maar voelde toch niet voor open bare commissievergaderingen om dat een dergelijk overleg dan eind punt zou worden en derhalve weer geheim vooroverleg zou uitlokken. De voorzitter zegde toe de redakti0 meromtrent te zullen doen afzwak ken. Van de noodzaak van een com missie strafverordeningen zoals die werd voorgesteld was de jongeren- partij niet overtuigd. De heer De Glas zag bijvoorbeeld belangrijker werk voor een commissie publiexe werken en breidde zijn suggestie uit door te stellen: „Voeg de com missie ter bevordering van indu strialisatie samen met die van finan ciële aangelegenheden en verruim haar werkzaamheden tot economi sche aangelegenheden. Maak het aantal commissies niet te groot zo- (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - De raads vergadering van de gemeente Loon op Zand te Kaatsheuvel donderdagavond was binnen drie kwartier een feit. Schijn baar had hier niet iedereen op gerekend want ongeveer 10 minuten over acht ging de deur van de grote raadszaal open en traden twee mannen binnen. Juist toen deze op de stoelen van de publieke tribu ne, waar reeds twee belang stellende inwoners zaten, plaatsgenomen hadden, be sloot burgemeester L. van Erp met een laatste hamerklap de vergadering en verzocht de aanwezigen te gaan staan voor het afslüitswoord. (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - De raad van de gemeente Loon op Zand had don derdagavond weinig moeite de haar voorgelegde voorstellen goed te keuren. Met uitzondering van het voorstel betreffende de toetreding tot het Bouwfonds Zuid-Nededind N.V., waarover de raadsleden het naadje van de kous wilden weien, was gemeenteraadsvoorzitter bnr- gemeester L. van Erp in een minium aan tijd door de raadsagerda heen. Zonder tot hoofdelijke stemning te hoeven overgaan heeft dc ge meenteraad besloten om to* het Bouwfonds Zuid-Nederland N.V. toe te treden. Hierdoor zullen de inwoners van de gemeente Loon op Zand voortaan ook geholpen kun nen worden door financierings mo gelijkheden en de bouwkundige ser vice van het bouwfonds. Dit is bijna 4 jaar geleden do:-i* een aantal gemeenten in Noord-B: a b?nt en Limburg opgericht en er mogen alleen gemeenten uit deze provi* - cies lid van worden als zij het voor geschreven £antal aandelen hebben genomen, wat neeerkomt op een ge drag van f2- per inwoner in die ge meente. Voor de gemeente Loon op Zauü betekent dit een aandelenpakket "an f34.000- Hierop dient 10% oi- tewel f 3400 - te worden gestort. dat de leden het werk waar ze voor gesteld woden goed kunnen doen". „Adviescommissies", aldus de heer Kools, „geven de raad mogelijkhe den tot inspraak in de bestuursvoor- bereiding". Hij noemde als wense lijk bijv. een commissie ruimtelijke ordening waaronder zouden kunnen ressorteren bestemmingsplan, open bare werken, saneringsplan en der gelijke zaken. De stemmingen kregen uiteindelijk het volgende resultaat: commissie beheer gemeente eigendommen: J. van Dongen, H. de Bont, R. Reuvers. Commissie bevordering industrali- satie: A. IJpelaar, A. Kools, J. de Glas. Commissie financiële aange legenheden: A. IJpelaar, A. Kools en J. de Glas. Commissie strafver ordeningen: Mevr. P. v. d. Avoird- Fijneman, A. de Graauw en W. Wa lemakers. Als afgevaardigde van de raad in het algemeen bestuur van de tuinbouwstichting werd gekozen W. Wagemakers. De Waspikse tuin ders worden hierin vertegenwoor digd door de heer A. van Ilooren. Burgemeester en wethouders van Loon op Zend achtten doel, werx- wijze en opz-et van het Bouwfonds van dien aard dat toetreding ge rechtvaardigd is. Bijvoorbeeld rii or tussenkomst van het bouwfonds gil len diegenen die een woning w 'ien bouwen of aankopen tot maximaal 50% van de stichtingskosten laar van een hypothecaire geldlening af kunnen sluiten. Bovendien kan de technische dienst van het Bouw fonds bouwkundige bijstand ver lenen. Deze zal onder meer bestaan uit het adviseren bij de keuze v .n een bouwplan, het opzetten van een voorlopige kostenraming, het ver zorgen van de administratieve bouwvoorbc-reiding, het controleren van de bouwprijs, het verrichten van de betalingen aan de aannemer het uitoefenen van toezicht op de uitvoering \an de bouw en het op nemen van de gereedgekomen wo ning. Het gemeentebestuur van Loon op Zand gaat medewerking verlenen aan het bestuur van de kleuter school „De Zonnebloem" in Loon op Zand voor het plaatsen van twee rijwielhekken op de speelplaats van die kleuterschool. Daarnaast draagt dc gemeente de helft van de kosten bij voor de aanschaf van een nieu we leesmethode in de St. Leonar- dusschool te Kaatsheuvel. Drie jaar geleden is de gemeentelijke bijdra ge per leerling verhoogd van f 62,50 tot f 80,-, zodat vanaf dat jaar de schoolbesturen geacht werden de nodige reserves voor nieuwe metho des aan te leggen. Daar voor de nieuwe leesmethode echter een 6- jarige afschrijving geldt, verleent de gemeente nu medewerking voor de helft van de kosten. Het gebied gelegen tussen Ak kerstraat, Markstraat en Hilsestraat zal in de naaste toekomst het eerst bebouwd worden. Om dit mogelijk te maken heeft de gemeenteraad verklaard dat voor dit gebied een herziening van een bestemmings plan wordt voorbereid. Het nieuwe plan sluit aan op het binnen afzien- (vervolg op pag. 3) EM-TE DINSDAG 500 gram WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG 2 stuks 89 ct. per zak 49 ct. met gratis peterselie

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1