wAAlwijkse en lanqstRAAtse counant Brandt's problemen INTEGRATIE VAN GASTARBEIDERS IN LEEFMILIEU WAALWIJK EN OMSTREKEN NIEUW GEZICHTSPUNT Stichting van CTI2ierlo Aanwezigheid heeft dubbele economische motieven Onderscheid Noodoplossing Grotere welvaart m 1 Centra DONDERDAGAVOND 15 OKTOBER 1970 93e JAARGANG No.83 De tcho an het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 01167 -2002 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,i p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,1; p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,1 i p. kwrt. p.post 4,75 by girobetalir Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tari< Brieven onder nummer 50 ct. extH Telegram-adres: „Echo Toenemend aantal buitenlandse arbeidskrachten geeft nog meer aanpassingsmoeilijkheden De regering in de Bondsrepubliek wordt gevormd door een coalitie tussen de Socialisten en de Libera len, een coalitie waarvan men reeds bij het begin geen lang leven ver wachtte, omdat de meerderheid in de Bondsdag slechts bescheiden was. Toch heeft Brandt in weerwil van deze kleine meerderheid kans gezien de oppositie van de CDU het hoofd te bieden. Plotseling is er nu een wijziging in de toestand gekomen die don kere wolken samenpakt boven het hoofd van de Bondskanselier en zijn regering. Niet minder dan drie Li beralen, waaronder de leider der Liberalen Mende, hebben het roer omgegooid en zijn overgelopen naar de ODU-oppositie. De oorzaak van deze verandering moet worden ge zocht in de politiek die Brandt voert ten aanzien van het Oosten, de zo genaamde „Ostpolitik". De tege moetkomende houding van Brandt ten opzichte van Moskou, de satel- iietlanden en de DDR in het 'bijzon der bevallen de opposanten niet. Zij vrezen dat hierdoor een hereniging van Duitsland in de toekomst op losse schroeven zal komen te staan cn dat willen zij ten koste van wat ook voorkomen. Door het verdwijnen van drie le den van de regeringscoalitie is de meerderheid van de regering in de Bondsdag tot een uiterst minimum geslonken en daarmee is de situatie voor Brandt er kritiek op geworden. De vraag is nu of de situatie in wer kelijkheid zo kritiek is voor de bondsregering. Brandt meent per soonlijk van niet. Hij ziet het niet allemaal zo donker in. Uiteraard kan men zijn uitlatingen zien als een vorm van politiek; een zich niet in de kaart willen laten kijken In wezen zijn er toch voordelen ver bonden aan de huidige gang van zaken. De aanvaarding van het ver drag met Moskou hangt voor een belangrijk deel af van eventuele concessies die de Russen zullen moe ten doen ten aanzien van Berlijn. De Sowjetpolitiek kennende, is het duidelijk dat de Russen zo weinig mogelijk concessies willen doen en zal, om dit aanvaardbaar voor Bonn te maken, trachten een en ander zo lang mogelijk uit te stel len, waardoor Bonn langzamerhand bereid wordt om met minder ge noegen te nemen. Onder de huidige omstandigheden zal dit politieke spel niet kunnen worden gespeeld. Wanneer de Sow- jets werkelijk serieuze belangstel ling hebben voor het verdrag, dan zullen zij momenteel beseffen, dat zij het ijzer moeten smeden nu het heet is. Dat wil zeggen dat er geen vertragingspolitiek kon worden ge voerd en dat men ook niet op even tuele concessies kan afdingen, om dat daar tijd voor ontbreekt. Mos kou beseft heel goed, dat het voort bestaan van de regering Brandt kor ter duurt naarmate zij touwtrekt ever het verdrag en wat daaraan vast zit. Maar wanneer de regering- Brandt zou vallen, betekent dit dat oe oppositie, met name de CDU het roer zal overnemen en dan is het gehele verdrag zeer waarschijnlijk van de baan en 'behouden de Rus sen een lege dop. i Komen zij 'daarentegen snel met brandt tot een overeenkomst en wordt het verdrag geratificeerd, dan betekent dit een succes voor de Bondskanselier, waardoor hij wat steviger in het zadel komt te zitten. Een eventueel nader tot elkaar ko men is dan in de toekomst niet uit gesloten. Zeer waarschijnlijk is dit laatste voor Moskou van belang en daar om zijn de Sowjets door het gebeur de in een moeilijker parket geko men dan Brandt. Politiek gezien is de positie van Brandt nog niet zo slecht, want de oppositie kan tegenover zijn „Ost politik" geen aanvaardbaar alter natief stellen. Bovendien is een be langrijk deel van het bedrijfsleven in de Bondsrepubliek wel gepor teerd voor nauwere economische kontakten met het Oosten, omdat dit nieuwe mogelijkheden voor de economie biedt. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - 'IK gastarbeider ben! Ik in Olland Iwerke!" Hoe vaak is een zinsnede met een dergelijk gebrekkig Nederlands al aangehaald om op de lachspieren te werken? Nationaal zeer bekende Cabaretiers, confe renciers en showprogramma-makers hebben zich tot op de dag van van daag menigmaal verlaten in een sketch over een tot voor 'enkele jaren te rug nog tamelijk nieuw aspekt uit het maatschappelijk leven: de aanwezig heid van buitenlandse arbeiders in Nederland. En deze op een humoristi sche manier gebrachte maar ook tevens op een cynische leest geschoeide programmaatjes waren niet zonder succes. Men komt zetegenwoordig praktisch niet meer tegen. Het schijnt dat het grappige eraf is! Tenminste, veel mensen lachen er niet meer om. Wat voorheen nog sporadisch voor- Menigeen van ons heeft daarom trent ongetijfeld wel eens de gedach ten laten gaan en waarschijnlijk voor zichzelf geconcludeerd dat dit werk gele genheidsas pekt niet tot de een voudigste zaken van de wereld be hoort. Het aantal gastarbeiders is im mers aanzienlijk toegenomen, waar door de door velen daaraan vastge- koppelde problematiek eveneens een grotere omvang aangenomen heeft. De meningen zijn verdeeld en het leek ons goed hieraan een nadere be- Perscnele Zaken van een zeer groot Langstraats bedrijf in een geheel an dere industriële sektor bevestigt daar entegen dat het een noodoplossing is. Hij zegt dat er bij Lips N.V. te Dru- nen voorlopig geen gastarbeiders meer bijkomen omdat het te moeilijk wordt. In het pension te Elshout wo nen in totaal 129 Turken en 24 Ma rokkanen bij elkaar. "Maar ze vor men geen verstoring van de Elshout- se gemeenschap, persé niet!" aldus de woordvoerder van de metaalgigant Lips N.V. Eén van de eerste instanties die ge confronteerd wordt met de komst Ook bij Lips N.V. te Drunen zijn buitenlandse werknemers omisbaar ge worden in het produktieproces. Y an het gehele personeelsbestand maken Turken en Marokkanen ongeveer 8% uit. In sommige afdelingen echter meer dan 50%. Hier twee Turken aan het werk in de avondploeg. schouwing te wijden. Immers ook on ze regio en zelfs bijna elke plaats in de Langstraat is "internationaal" ge worden. Een week geleden becijferde de heer A. Maas, direkteur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Waalwijk, tijdens een persconferentie een toe name van 66 buitenlandse arbeids krachten in de maand september. De arbeidsmarkt in ogenschouw ne mend, noemde hij dat echter een rioodoplossing. Naar zijn zeggen is de ruimte in Nederland immers be perkt en brengt de komst van de gast arbeiders zowel op sociaal gebied als op het terrein van begeleiding en huisvesting moeilijkheden met zich mee. „Het is beslist geen noodoplossing" zegt de heer A. op 't Hoog, perso neelschef van Bloch en Stibbe-Hol- landia N.V. te Waalwijk, in welk be drijf meer dan 100 gastarbeiders werkzaam zijn. "Deze mensen leve ren ook een bijdrage aan onze wel vaart. Dit m'cet niet vergeten worden. Daarom moet het 'kunnen dat de plaatselijke bevolking ook eens de positieve kant van de overigens wel een grote zorg en begeleiding ver eisende gastarbeiders-aanwezigheid gaat zien. En gelukkig gebeurt dat nu al veel meer dan voorheen". Deze woorden van een van de mensen die zeer nauw bij het overigens toch als probleem gekenschetste gebeuren betrokken zijn, liegen er niet om. Een van de topmensen van de afdeling van buitenlandse arbeidskrachten naar onze streek is het Gewestelijk Arbeidsbureau te Waalwijk. Deze in stantie moet als onderdeel van het Ministerie van Sociale Zaken immers de werkvergunningen afgeven. Ge zien de gehele bevolking van deze streek kan van een behoorlijke en vergeleken met de absolute beroeps bevolking in de regio kan van een ta melijk grote groep buitenlandse ar beiders gesproken worden. De hon derden pendelende Belgen niet mee gerekend zijn het er naar de mening van het Arbeidsbureau tegen de dui zend. Het secretariaat van het stads gewest Waalwijk noemde in het jaar verslag over 1969 zelfs 1051 inwo ners met een vreemde nationaliteit. De grootste groep gastarbeiders wordt gevormd door Turken,waarvan de meesten in Waalwijk en Drunen wonen. Evenwel ook in de gemeente Loon op Zand en in enkele plaatsen in het Land van Heusden en Altena zijn Turken ondergebracht. Bedui dend minder, maar dit jaar toch wel enorm in omvang gegroeid is het aan tal door Joegoslavische mensen be zette arbeidsplaatsen. Van de ruim 200 in Joegoslavië geworven perso nen zijn de meeste meisjes. De Joe goslavische arbeiders en arbeidsters zijn gehuisvest in Heusden, Waal wijk, Kaatsheuvel, Drunen en enkele andere plaatsen o.a. in het Land van Heusden en Altena. In Waalwijk bij voorbeeld leven toch altijd een 30-tal Joegoslaven en een 50-tal Joegosla vische meisjes. Het aantal Marokka nen in het gebied van het Geweste- kwam en terloops op het leefpatroon van ons Nederlanders appeleerde, wil nu opgenomen worden in het dagelijkse leven: de intergratie Ivan bui tenlandse werknemers. Er komen steeds meer van deze in het Nederlandse bedrijfsleven werkza me arbeidskrachten die naar de mening van menigeen eigenlijk in een heel ander land thuishoren. Daartegenover staat de opvatting van velen dat een Nederlandse economie zonder buitenlanders niet meer mogelijk is. Hieruit blijkt reeds dat het aanvankelijk lachwekkende probeersel van (van uit vreemde landen aangetrokken mensen om onze taal te spreken een we zenlijk facet is geworden van een gecompliceerd geheel: het probleem van de gastarbeiders. lijk Arbeidsbureau werkzaam, loopt op tot ruim 140, waarvan er veel in Vlijmen en Drunen wonen. Verder zijn er nog tientallen overige werkne mers van verschillende andere natio naliteiten. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Waalwijk is men van mening van het een economische noodzaak is dat het Nederlandse bedrijfsleven deze mensen te werk stelt vanwege de sa menstelling van onze beroepsbevol- volking. Het opleidingsniveau van de Nederlandse werknemers stijgt. Het aantal arbeidsplaatsen in de sektor ongeschoolde arbeidskrachten is niet evenredig gedaald zodat er een soort vacuum ontstaan is dat opgevuld dient te worden. Hiervoor bieden zich bui tenlandse arbeidskrachten aan, voor hen gewoonlijk eveneens een econo mische noodzaak", zo wordt door GAB-funktionarissen verklaard. Het appelleren cp deze dubbele1 economische motieven betekent even wel geen uit de weg ruimen van bij komende moeilijkheden. In de ar beidskrachten schuilt immers ook al tijd nog zoiets als het begrip "mens". Deze levende mens moet in de samen leving kunnen funktioneren, anders is hij geen mens. En hierbij komen juist de problemen te voorschijn: de gastarbeiders kennen praktisch niets van onze taal en zijn slecht op de hoogte van onze cultuur. En nu zou menigeen kunnen fluiste ren: "Maar dat hoeft toch ook niet persé. De gastarbeiders hebben mees tal geen of een heel slechte voorop leiding gehad en komen alleen maar enkele jaren naar hier om veel geld te verdienen. De konsekwenties daar van moeten zij op de koop toe ne men!" Het staat echter om de eerderge noemde motieven te betwijfelen of dit wel helemaal juist is. Alhoewel de meeste gastarbeiders immers de voor ons eenvoudigste werkzaamheden ko men verrichten is het een vraag of dat zo kan blijven. Sommigen hebben na enkele jaren wat van de Neder landse taal geleerd, doorzien hun funktie in het arbeidsproces en begrij pen dat ze in feite op de onderste sporten van de maatschappelijke lad der staan. Gaat men dan terug naar het eigen land dan wordt de mindere welvaart, waarvan men ondanks al les hier toch geproefd heeft, een vaak pijnlijke confrontatie waarmee men nog meer onvrede dan voorheen heeft waardoor de drang om hier te rug te komen en te blijven steeds gro ter wordt en nogal eens realiteit kan worden. Zoals alle minderheidsgroe pen wil men dan op een gegeven mo ment ook een woordje meespreken. En nuchter beschouwd niet ten on rechte. Zie daar de aanzet tot een zekere cyclus waarmee rekening ge houden moet worden. Vele mensen willen deze mogelijke integratie van gastarbeiders in het leefklimaat van onze regio en van ons land een noodzakelijke begeleiding geven. Ruim een jaar geleden is op initiatief van de Waalwijkse bedrijfs- aalmoezenier Van Berkel het comité Buitenlandse Werknemers Waalwijk c.a. opgericht dat aan de problema tiek van het gastarbeidersschap tege moetkomingen wilde doen. Er bleek echter enorm veel werk te verrichten, waardoor men o.a. genoodzaakt was toe te treden tot de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers in Midcïen Brabant, welke als het ware gespecia liseerd maatschappelijk werk verricht onder de buitenlanders individueel en druk bezochte spreekuren die deze Stichting om de twee weken met twee medewerkers in Waalwijk boudt, ko men alle mogelijke problemen aan de orde. ^xcluaieve herenkleding WAALWIJK De grote rode draad door al die moeilijkheden", aldus de le funktio- naris van die Stichting, de heer Van Alphen uit Dongen, "is de communi catie-stoornis. Dat uit zich in feite in de ontzaglijke taalbarrière en de bot sing van de culturen. Men kent elkaar niet, men kan elkaar niet benaderen en niet aanvoelen omdat de achter gronden van de beschaving van met name Turken, Marokkanen, Joego slaven, Grieken en Spanjaarden, to taal anders zijn". Hij is van mening dat de gastarbeiders nogal eens te weinig informatie en introduktie ont vangen, waardoor met het toenemen van het aantal buitenlanders ook de aanvragen om hulpverlening toene men. "De overheid evenwel heeft reeds een nieuwe stap in de goede richting gedaan door het werk van de Stichting per 1 januari a.s. voortaan met 95% te subsidiëren", voegde de heer Van Alphen daaraan toe. Bovendien is hij van mening dat de komende 5 a 10 jaar het aantal gast arbeiders ongetwijfeld toe zal nemen .'Met name in nieuwe industrieën, waarvoor vaak ongeschoolde arbeids krachten nodig zijn, en ook in de leer- en textielindustrie kan men steeds moeilijker jonge Nederlandse werknemers krijgen waardoor, men wel genoodzaakt is buitenlanders aan te trekken. Bij de begeleiding daarvan is o.a. de Stichting Bijstand Buiten landse Werknemers betrokken. De aktiviteiten bewegen zich op het ge bied van vorming, voorlichting en vrije tijdsbesteding. In deze onder vinden wij evenwel steeds meer be grip bij de gemeenschap, die in het algemeen gesproken meer gaat ac cepteren." Zo is men in samenwer king met het comité te Waalwijk druk zoekende naar een ruimte om Turken een ontmoetingscentrum te geven. Onder andere over het gemeen schapshuis te Baardwijk wordt druk (vervolg op pag. 3) De Joegoslavische meisjes die bij Bloch en Stibbe-Hollandia N.V. werkzaam zijn, worden zoveel mogelijk in flats en woningen ondergebracht om nog wat van de huiselijke sfeer te benaderen. Hier een aantal gastarbeid- sters in hun pas gereedgekomen flat aan het Distelplein te Waalivijk. Ook zij moeten hun vrije tijd na de arbeid overdag doorkomen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1