waalwijkse en UnqstRaatse couRant Nieuwe regeling voor de inkomstenbelasting bevordert het kopen van eigen woningen Verzamelbundel «Konstateringen» van drie jonge Brabanders is verschenen Het nieuwe tarief van de PTT i NETTO-OPBRENGSTEN KOMEN VAST TE STAAN Prijzen van Waspikse bouwterreinen worden verhoogd Algemene Bank Nederland GEMEENTERAAD ZAG NOODZAAK VERHOGINGEN IN Bedoeld voor eigen bewoning van nieuwe huizen De huurbeperking De liberalisering Nieuwe regeling Meer grond voor openbare doeleinden Kostprijsbepaling Commissies Enige bijkomende bepalingen Gevolgen Poëzie met eigen gezicht Voor Ronald Frustratie Haar handen WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.78 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 SAVOYE KOOL SLAVINKEN WORTELTJES MAANDAG 19 OKTOBER 1970 93e JAARGANG No. 84 De tcho vv\n het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus. Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f n. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra 2002 Telegram-adres: „Echo" Niet alleen vereenvoudiging is het motief voor het opnemen van een nieu we, forfaitaire regeling voor de eigen woning in de recente wetsontwerpen tot belastingherziening. Door de uitwerking van de bepalingen van de huurbeperking en de latere, gedeeltelijke, liberalisering op dat gebied was op het fiscale terrein een toestand van grote ongelijkheid ontstaan die al jaren om aanpassing schreeuwt. Tot goed begrip daarom eerst hog 'n kort woord over de oude, thans nog bestaandetoestand. De thans nog bestaande regeling sluit aan bij de vooroorlogse toestand van vrije huurprijzen. Deze kwamen op een vrije markt door vraag 'en aanbod tot stand en bedroegen dus door el kaar de prijs van het wonen, d.w.z. 'n rente over de waarde van het huis, 'n vergoeding van de vaste lasten en het onderhoud en van de afschrijving. Naar de tegenwoordige omstandighe den zou men die percentages kunnen stellen op 8% rente, 3% onderhoud en 1V2% afschrijving bij een levens duur van 70 jaar. Nemen we een langere levensduur, zodat het afschrijvingspercentage daalt, dan moet daartegenover het percentage veor lasten, onderhoud en verzekering weer hoger dan 3 worden gesteld. Een vrije huur zou dus thans rond 12 Vè ofwel een achtste deel van de waarde van het huis moeten bedragen om de eigenaar de 8% ren te op te leveren, die hij overal elders ook kan krijgen voor zijn geld. En het is dit bedrag dat de bouwer van een eigen huis per jaar dus ook in feite betaalt voor zijn wonen. Daartegen over staat dat hij het vermogensver- lies door de waardedaling van het geld ontstaat, hetgeen weer enige procenten scheelt. Door de huurbeperking zijn voor vele categorieën huizen de huren be perkt tot soms de helft van de reëele kostprijs. Dit geldt ook voor met sub sidie gebouwde huizen die door de eigennaar bewoond worden. Wie zulk een huis verhuurt moet uiteraard die huur (minus kosten en afschrijving) als inkomen aangeven. Voor de eige naar geldt in geval van zelfbewoning de z.g. huurwaarde als bate, welke uiteraard niet hoger gesteld kan wor den dan wat hij hij verhuur mag vra gen. Vcor vrije-sektor-woningen, waarvoor de huren vrij zijn zou dus I alleen de volle 12 moeten worden gerekend. Dit zou zodanig grote verschillen I te zien hebben gegeven, dat normen 1 zijn vastgesteld voor deze diverse ca- 1 tegorieën woningen met als uitgangs punt de 'bevroren geschatte huurwaar den zoals die voor de personele be lasting gelden en met ook nog ver schillende percentages naar gelang van de bouwjaren, omdat de nieuw bouw meestal ook al weer duurder is dan enkele jaren oudere, doch overi gens gelijke woningen. De chaos op het gebied van de werkelijke betaalde prijzen voor het wonen werd aldus beperkt op het fiscale vlak, doch geenszins weggenomen. De liberalisering in de gebieden zonder woningnood doorkruiste ook het systeem van deze normen weer, doordat ook voor subsidieerde huizen thans vrije huren konden worden be dongen, zodat ze in feite gelijk kwa men te staan met vrije-sektor-wonin- gen. Bij twee eigenaren van volkomen gelijke woningen kan het thans dus voorkomen dat de één een hogere huurwaarde tot zijn inkomen moet re kenen dan de ander, en waarom? Om dat hij niet net als die ander vroeger een subsidie heeft gekregen bij de bouw van zijn huis! Is wat de bruto-opbrengst, de huurwaarde betreft, rèeds een onop losbare chaos ontstaan, ook aan de zijde van de aftrekbare kosten is dat zo. Uitgaande van de vooroorlogse toestand staat de wet nog altijd af trek toe van de volle kosten van on derhoud, dus ook van binnenschilder- werk, behang, tuinonderhoud e.d. De verhuurder is meer bereid deze kosten voor zijn rekening te nemen, zodat ze nu reeds 25 jaar tot de nor male huurderslasten behoren. Alleen de bewoners van een eigen huis kun- ze nog aftrekkenwat ook een onbe vredigende ongelijkheid oplevert; zij het nu in hun voordeel. Om al die onrechtvaardigheden in één klap weg te nemen is nu een for faitaire opbrengstbepaling, d.w.z. 'n dwingend voorgeschreven geschat ge middelde aan netto-opbrengst, vast gesteld. Wordt dit wet, dan zal worden aan genomen dat de netto-opbrengsten, dus huurwaarde minus kosten van on derhoud en verzekering, vaste lasten en afschrijving jaarlijks zullen bedra gen voor woningen met een waarde tot 30.000: 150,- daarboven tot 60.000: 300,— daarboven tot 120.000: 600, - daarboven 1200,-. Daarnaast blijven kosten en renten van hypotheekschuld op de woning apart aftrekbaar, zoals al deze uitga ven terzake van alle leningen altijd aftrekbaar waren en blijven voor WASPIK In haar donderdagavond gehouden vergadering zag de raad van de gemeente Waspik zich genoodzaakt de uitgifteprijzen van de bouw terreinen in het bestemmingsplan Waspik-Beneden, Noordelijk gedeelte, te verhogen. De geldende prijzen zijn van april 1968. Bij de na-calculatie bleek het berekende rente-verlies ontoerekend, enerzijds als gevolg van 't steeds stijgen van de gemiddelde rente-omslag, anderzijds omdat de ver koop van bouwterreinen langzamer verliep dan aanvankelijk werd ver wacht. Met name in '68 en '69 bleef de verkoop beneden de verwachtingen. Momenteel gaat het met de uitgifte van bouwgronden zeer gunstig, aldus de burgemeester. Eind 1973 zal dit bestemmingsplan volledig zijn uitver kocht. Een andere oorzaak voor de prijs verhoging vormden de uitkomsten van opmetingen van de landmeetkun dige dienst welke dezer dagen werden ontvangen. Voor openbare doelein den als straten, pleinen, parkeerge- legenheden, plantsoenen en groen stroken is nl. 5500 m2 meer gebruikt dan was voorzien, voornamelijk om dat men is ingegaan op een advies van G.S. straten te verbreden en meer parkeerhavens te maken. Bovendien is het complex bejaardenwoningen ruimer opgezet. Weliswaar werd door al deze veranderingen de leefbaarheid in plan noord verbeterd maar een ge volg wat dat minder bouwgrond kon worden uitgegeven waardoor de ge middelde prijs moest stijgen. De heren J. Rombouts en Hh. v. d. Hoven verschaften de raadsleden in zicht in de materie van de kostprijs bepaling van de gronden. De gemid delde prijs, in 1968 bepaald op 25,-, stelde men nu op 28,70. De gron den, bestemd voor een winkelgalerij, bleven op 49,50 staan, enerzijds omdat de firma Korteweg (de Koe pel) hierop optie heeft maar vooral ook "om ons zelf niet uit de markt te gooien" zoals de heer Kools het stelde. Aan de Emondstraat en de Mozartlaan gaat de prijs van 31,90 naar 35, -De strook tussen Schubertlaan en Chopinlaan zakt van 31,90 naar 31,-. Was deze strook aanvankelijk bedoeld voor 5 landhuizen op percelen van 1000 m2 elk, nu worden er 15 woningen op geprojekteerd. Geen strookbouw ech ter om het aangrenzende park niet af te sluiten, maar woonblokjes, speels over de ruimte verspreid. De overige 29.000 m2, voorheen te koop voor 21,25 per m2, moet nu 26,70 per m2 gaan opbrengen. De commissies, in de vorige verga dering geformeerd, kregen van B. en W. de volgende voorzitters: A. v. d. Broek, gemeente eigendommen; R. v. Dongen financiële aangelegenheden en industrialisatie, burg. Welling strafverordeningen. De geheimhou dingsplicht van de commissieleden werd afgezwakt tot "voorzover B. en W. dit nodig achten." loon- en inkomstenbelasting, ook wanneer het leningen, b.v. koop op afbetaling, voor consumptieve doel einden betreft. Is de regeling dus in opzet een voudig, er zijn toch enige bijkomende bepalingen nodig. Hij zal ook gelden indien de woning tot de eigen onder neming van de eigenaar behoort. Ook behoeven we geen juridisch eigenaar te zijn, als we maar het volledig ge bruiksrecht hébben en alle kosten, lasten en afschrijvingen moeten dra gen, zoals bij coöperatieve flatvereni gingen. Studeerkamers e.d. behoren tot de woning, niet echter zuiver praktijkgedeelten van artsen e.d. Voor degenen, die tussen 31 de cember 1968 en 1 september 1970 'n woning hebben gekocht (het gaat om de koop en niet om de notariële overdracht) in de verwachting dat ze onderhoudskosten zouden kunnen af trekken, is een speciale overgangsre geling getroffen: zij kunnen voor 1971 nog het oude systeem van af trek van de werkelijke kosten kiezen. Voor de overigen zal de nieuwe rege ling - als het ontwerp wordt aange nomen - met ingang van 1971 gelden. Voor de schatkist worden de gevol gen van dit wetsvoorstel op nihil ge schat. Dat wil echter nog niet zeggen, dat dit ook per eigenaar het geval is. In het algemeen zal de regeling voordeliger zijn voor hen met nieuwe woningen, waarop relatief nog weinig onderhoud drukt, en nadelig voor de eigenaren-beivoners van oude huizen, waarbij relatief veel onderhoud zijn aftrekbaarheid verliest. Het kopen van nieuwe huizen voor eigen bewo ning wordt dus bevorderd. Ook de doe-het-zelvers krijgen Jn extra stimulans, doordat de uitge spaarde kosten nu helemaal verdiend zijn, terwijl ze vroeger in feite bij het inkomen kwamen. De behangers schilders 'enz. zullen het dus ivel mer ken, al dat in deze tijden van over vloedig werk wellicht zo zwaar niet drukken. Wellicht dat de kan-het- niet-zelvers nu 'niet meer zo lang be hoeven te wachten. Fijn dus voor de kan-niet-wachters. Salaris op de bank? Een ABN-salarisrekening verlost u van veel kopzorgen U bent welkom bij de Waalwijk: Grotestraat 180, telefoon (04160) 35441 Sprang-Capelle v. d. Duinstraat 67, telefoon (041 é7) 3023 WAALWIJK - De enkele maanden geleden door ons aangekondigde verzamelbundel van gedichten onder de titel "Konstateringen" is onlangs verschenen. Konstateringen" is samengesteld, geschreven en in eigen be heer uitgegeven door een drietal jonge mensen, die hiermee hun gevoel en schrijf wijze voor en van poëzie en proza aan het publiek voorleggen. Het zijn Thea de .Graag (21) uit Heusden, Hans van Kasteren (21) uit Vught en Pierre Crefcoeur (23) uit Den Bosch, die een offset-uitgave van 200 exemplaren aangedurfd hebben. Naast een groot aantal boekhandelaren elders in Noord-Brabant is de bundel, zo verzekerde ons Pierre Crefcoeur, ook te koop te Waalwijk bij de boekhandel in de Grotestraat. Thea de Graag heeft haar ontboe zemingen opgedragen aan Adinda en een fles dimple, ongetwijfeld voor de buitenstaander een merkwaardige combinatie. Na haar Paganini de dui velskunstenaar, onder watervoor lau, voor mijn schoolvriendje komt haar gedachtenwisseling" met Ro nald, welke wij onderstaand weerge ven. Het geschrevene van de Heusdense is in het algemeen genomen opge bouwd uit de langste, in Konstaterin gen voorkomende, zinskonstrukties. Hans van Kasteren heeft een aantal vrij korte kernachtige aspekten in zijn vaak in beeldspraak gevatte gedich ten opgenomen. Pierre Crefcoeur, de enkele jaren ge leden als onderwijzer afgestudeerde Bosschenaar, begint zijn poëzie met de aanhef: "Voor alle wetenschaps mensen, die nog gevoel bezitten in naam der wetenschapkonsta- tering". Hij heeft de formule van korte, felle zinskonstruktie gekozen waarmee hij menigmaal gedachten- sprongen suggereert. eens zal er een tijd zijn waarin wij alles vergeten waarin wij elkaar kussen zonder gedachten eens zal er tijd zijn waarin wij gedachteloos leven Begin het volgend jaar zal de PTT haar tarieven ingrijpend gaan wijzigen. In eerste instantie komt het er voor velen op neer, dat het larief van de locale gesprekken verhoogd zal worden van 7 cent per gesprek tot 10 cent. Dat bete kent een verhoging met niet minder dan liefst 43%. Daar staan echter verlagingen te genover, die zonder meer ook var. belang zijn. Zo krijgt men een inde ling in basistariefsektoren. Dat wil zeggen, dat het gebied waarin men onbeperkte tijd voor slechts 10 cent per gesprek kan telefoneren sterk wordt uitgebreid. Viel men tot nu toe, wanneer men een ander net nummer moest draaien automatisch in een duurder tarief, nu kan men óe plaatsen in de naaste omgeving ook opbellen tegen het basistarief van 10 cent per gesprek, hetgeen uiteraard een groot voordeel is voor hen ,die veel met andere plaatsen in de naaste omgeving moeten tele foneren. Ook het lange-afstand-ta lief wordt goedkoper, terwijl tevens het telefoneren 's avonds, dat nu reeds 'n reduktie kent van 331/3%, zelfs 50% goedkoper wordt. PTT heeft berekend, dat het bedrijf zelf aan het nieuwe tarief niet meer verdient dan anders, maar er ook geen schade van ondervindt. De nieuwe indeling en tarieven hebben tot bedoeling 'het interlocaal ken- takt goedkoper te maken, waar dan een verhoging van het basisttanef tegenover staat. Zonder enige twijfel hebben zij, die veel interlocaal telefoneren hier voordeel aan. Maar een groot deel van de minder draagkrachttige aan geslotenen, zoals gepensioneerden, arbeiders e.d., die juist veel locaal bellen, krijgen ongetwijfeld hogere kosten. waarin wij elkaar beminnen zonder angst dan zullen de vogels zingen en de zon zal stralen van vuur dan zullen wij samen denken en koesteren onze avonden van toen 2. wanneer de laatste bossen van de aarde verdwenen zijn zullen wij rennen door de open vlakte zullen wij samen zijn in het hoge warme gras zullen onze ogen zien hie we werkelijk zijn en zullen onze lippen een zijn voor altijd 3. jou heb ik lief tot mijn lippen verdorren en mijn ogen sterven alleen met jou leef ik en mijn leven zal kort zijn van verborgen uren en tedere nachten waar ik nu bang voor ben maar later zal de tijd onze liefde aaneenrijgen tot een wondere zonnedag waarop wij samen oud zijn t.d.g. - konstateringen Ik voel mij ongeveer als een stuk dor, zwart hout vergeefs vechtend tegen een stroom die met ontstuitbaar geweld alles meesleurt of als in een dicht woud een toch eenzame boom die, door de rest geveld, tot dor, zwart hout verkleurt h.v.k. - konstateringen haar handen zijn als: gotische gewelven, bewegende kathedraal de slankheid zelve, omhullende foudraal strelende belofte, kronkelende reptielen een zalige gelofte, verbonden zielen toekomstgedachten, wisselende lijnen twee geslachten, liefdeswijnenals onverbrekelijke banden zijn haar handen p.c. - konstateringen EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. T.ak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 39 ct. panklaar, p. rak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1