wAalwijkse en lAnqstRAAtse couraiu Waalwijkse raad is voor uitwerking plannen combi-bad in recreatiepark Waalwijk gaat uitgifte eigen voorlichtingsblad bestuderen Oudere werknemers werkloosheid moeilijk komen aan de na slag 2 RAADSLEDEN TEGEN VOORBEREIDINGSKREDIET VAN F. 14.400,- Stassar VEERTIG JAAR IS SOMS AL TE OUD Projekt mag ongeveer 1 miljoen kosten Onderzoek Bezinning Haalbare kaart Hoefsven Boven de 50 wordt het helemaal moeilijk Eerder pensioen Herziening werk loosheidswetten WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.78 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 PREI HAMBURGERS RODE KOOL MAANDAG 1 NOVEMBER 1970 93e JAARGANG No. 88 De tcho vAn het Zui6en Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Uoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 -j- 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 01167 -2002 Telegram-adres: „Echo" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het gemeentebestuur van Waalwijk wil haast gaan maken met realisering van de plannen voor een overdekt 'zwembad. Het heeft wethouder M. van Eijl in de gemeenteraadsvergadering donderdagavond echter heel wat moeite en woorden gekost om nog enkele raadsleden ervan te overtuigen dat dat toekomstige overdekte zwembad zowel wat betreft kwaliteit als financiën een haalbare kaart moet zijn. Er moet sterk be zuinigd worden en van de andere kant moet er toch een aan alle eisen voldoend bad komen. We kunnen er immers van op aan dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een negatief advies geeft, als het ontwerp voor een nieuw bad te duur of te klein uit zal vallen. Er is al 'n kast vol plannen en mogelijkheden. Het is nu echter zaak een haalbaar plan te maken. Daarom moeten we een onderzoek laten verrichtenDe strekking daarvan is het laten nagaan of het huidige zwembad mogelijkheden geeft tot overdekking voor een instruktiebad". Met uitzondering van mevrouw Schut (D'66) en de heer C. Döll (VVD) ging de raad tenslotte accoord met de beschikbaarstelling van een voorbereidingskrediet van 11.400,- voor de bouw van een overdekt zwembad. Voor dit bedrag zal de Koninklijke Nederlandse Heidemij.door wie ook het bestaande openluchtbad ontwor pen is, onderzoeken in hoeverre het mogelijk is om met gebruikmaking van de bestaande accommodatie van Het Hoefsven tot een overdekt bad te komen. Burgemeester en wethouders van Waalwijk verwachten dat dit door de Heidemij. uit te brengen rapport eind januari 1971 klaar zal zijn. "Geven de kostenberekeningen mogelijkheden aan tot ongeveer één miljoen gulden, dan valt er verder te praten", aldus wethouder Van Eijl. Immers daarna kan het gemeentebestuur de opdracht verstrekken voor het opstellen van 'n voorlopig ontwerp. De suggestie om op deze wijze tot 'n overdekt instruktiebad te komen is pas enkele weken oud en is afkom stig van de heer Kobben, direkteur van de Dienst Gemeentewerken. In de vergaderingen van de gemeente raad is reeds enige malen gesproken over de bouw van een overdekt bad. Bij het overleg over deze aangelegen heid zijn de gedachten evenwel steeds uitgegaan naar de bouw van een ge heel nieuwe accommodatie los van 't bestaande openluchtbad in het recrea tiepark 't Hoefsven. Nu is echter overwogen dat de voorkeur gegeven dient te worden aan een zogenaamd combibad, de combinatie van 'n over dekt bad met het openluchtbad. Dit naar aanleiding van te verwachten geringere stichtingskosten, snellere realisering en eenvoudiger exploitatie (personeelsbezetting, enz.). In een oriënterend gesprek met de Heidemij. kwam men tot de conclusie dat deze gedachtengang - om latere teleur stellingen te voorkomen - uitgewerkt moest worden in een programma van eisen en mogelijkheden. Inclusief de in 1971 geldende 14% omzetbelasting begrootte de Heidemij daarvoor een bedrag van 11.400,-, het donderdagavond aan de raad ge vraagde voorbereidingskrediet. Alhoewel deze door b. en w. voorge stelde procedure door de uit de Waal wijkse gemeenteraad gevormde com missie voor de bouw van een overdekt bad goedgekeurd was, toonde niet elk raadslid zich ingenomen met het aan gevraagde krediet. Mevr. E. Schut- Hummelman juichte wel de totstand koming van een overdekt bad toe, maar was niet bereid ruim 11.000,- neer te tellen voor een uit te brengen advies dat volgens haar onhoudbaar zal blijken en waarvoor zij niet naliet door middel van scherpe tegenargu menten medestanders-raadsleden te >t winnen Het meest negatieve van het toekom stige bad vond mevr. Schut de situe ring: "Het komt te liggen in een deel van Waalwijk dat als donker en on betrouwbaar bekend staat. Dit is niet alleen mijn moederlijke mening, nee, deze mening wordt gedeeld dooi; tal van huisvrouwen die mij benaderd hebben en smeekten om dit toch maar niet door te laten gaan". Bovendien meende zij dat door de décentrale lig ging een negatieve exploitatie het ge volg zal zijn. Ook haalde zij aan dat de Heidemij geen ervaring heeft in de exploitatie van baden. "Er zijn zelfs andere instanties die U benaderd zou den hebben en aanboden de hele zaak zowel als de financiëring te organi seren op voorwaarde dat U zich ga rant stelt voor een eventueel exploi tatie-tekort e.d. U bent hier volgens de inlichtingen die ik heb ontvangen jammer genoeg niet op ingegaan", al dus het zelfverzekerde raadslid tot de gemeenteraadsvoorzitter burgemees ter J. Teijssen. Zij stelde voor om de bevolking door middel van 'n enquête inspraak te laten hebben en een on afhankelijk niet financieel betrokken instantie rapport uit te laten brengen. Haar uitspraak: "De toevoeging van nog een rhaand wachten onder het motto 'bezint eer ge begint' kan geen kwaad bij de tien jaar die al 'gedob berd' worden", was een van de laat ste stellingen in haar uitvoerig plei dooi voor een andere werkwijze. Burgemeester Teijssen ontkende ten stelligste dat er al 10 jaar over de bouw van een instruktiebad gespro ken wordt. Wel herhaalde hij dat bij het door mevrouw Schut bedoelde Sportfondsenbad de gemeente geen organisatielasten heeft, maar dat wel garant gestaan moet worden voor eventuele tekorten en dat het gemeen tebestuur dan helemaal geen inspraak meer in het bad heeft. Wethouder M. van Eijl verklaarde dat er de laatste jaren al heel wat gebeurd is op het gebied van de instruktiebad-plannen. Zo bestaan er o.a. reeds tekeningen voor de aanvankelijk toebedachte plaats tussen Romantica en de tennis banen aan de Olympiaweg meer in 't centrum van de gemeente Waalwijk. Dat bad zou behoorlijk geoutilleerd moeten zijn voor de wedstrijden, schoolzwemmen, enz. "Deze miljoe nenzaak is echter niet haalbaar meer" aldus de heer Van Eijl. "Doordat de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten in veihand met de te verwachten groei voor Waalwijk een overdekt bad van 25 bij 12 meter en een eveneens overdekt instruktiebad geadviseerd heeft, zal ook een klein instruktiebad van 400.000,- nooit goedgekeurd worden", bracht hij als argumentatie te berde tegen de door raadslid J. de Groot (VVD) ter sprake gebrachte en met documentatiemateriaal toegelich te "goedkopere' baden. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De pers kan ook een taak hebben in de bevordering van het kontakt overheid - burger. Het moet gezegd worden dat de pers alle aandacht besteedt aan zowel grote als kleine punten van de gemeente Waalwijk. Daarom moet voorkomen worden dat de lokale en regionale ko lommen inkrimpen. Nieuwsverschaffing komt immers primair aan de pers toe. Wel moet de voorlichting over de gemeente omvangrijker zijn! Het kardinale punt is derhalve: Moet deze voorlichting ook door een eigen ge meentelijk blad opgenomen worden?" Dit zei Waalwijks burgemeester J. Teijssen donderdagavond in de 5 uur durende gemeenteraadsvergadering tot de raadsleden nadat hij hun reakties over een gemeentelijk voorlich tingsblad gehoord had. Het door b. en w. aangestipte combi- bad zou zomer en winter te gebruiken zijn, waardoor het schoolzwemmen in Waalwijk, waar nu geen snars van te recht komt, aldus wethouder Van Eijl ook eens van de grond kan komen. "Immers 2 diepe baden en een klein bad van 't Hoefsven blijven open, ter wijl van het bestaande bad slechts 'n gedeelte overkoepeld zal worden", verduidelijkt hij. De waarschuwing van de heer C. Döll dat daardoor de kwaliteit van het water snel zou ver slechteren, werd door het betrokken collegelid verzwakt met de opmerking dat het benodigde water daarvoor niet aan het ven onttrokken zal worden. In repliek op het door mevr. Schut gestelde werd aangehaald dat het schoolzwemmen met busvervoer ge paard zal gaan, en dat mensen die an deren en opgroeiende jongelui lastig willen vallen, overal opereren: "De politie-rapporten behelzen echt geen grotere cijfers daarover voor het na- tuurrecreatiepark" was de toevoeging van burgemeester Teijssen. Raadslid J. Verhoeven (Alg. Werk- nemerslijst) noemde de uitspraak van mevr. Schut dat de geplande plaats van het combibad een onverantwoor delijke zaak was waar nagenoeg alle scholen evenals de schoolinspektie te gen waren, sterk overdreven en zei dat "half Waalwijk" blij is dat het in struktiebad op de gewrochte plaats zal komen. Met uitzondering van de twee eerder genoemde raadsleden keurden uiteindelijk alle aanwezige raadsleden het voorstel voor 'n voor bereidingskrediet goed, zodat nu af- geivacht dient te worden met welke realiseringsmogelijkheden over enkele maanden voor de dag gekomen wordt. De personeelsadvertenties geven het duidelijk aan: werknemers bo ven de 40 jaar worden zelden gevraagd. Is iemand pas „officieel oud, wanneer hij de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, als werknemer ben je al oud, wanneer je de vier kruisjes bent gepasseerd. In een tijd van hoogconjunctuur en maximale werkgelegenheid kan de werknemers boven de veertig jaar (circa 43% van de beroepsbevolking) niet zoveel gebeuren, maar zodra de conjunctuurlijn daalt en het spook van werk loosheid om de hoek komt kijken, vallen de slachtoffers in de eerste plaats in deze groep. Van de werklozen, die langer dan één jaar werkloos zijn, is 80% 40 jaar of ouder. De ervaring leert, dat vooral de ouderen in deze groep (50 jaar en ouder) heel moeilijk weer aan de slag komen. Het is zeker niet denkbeeldig dat in de naaste toekomst, mede door de toenemende automatisering, de werkloosheid onder deze grote groep werknemers nog sterker zal toenemen. Hoe helpt men deze mensen, en is onze so ciale wetgeving hierop berekend? Het heeft er soms de schijn van dat de oudere werknemers in het bedrijfsleven nauwelijks in tel zijn. Voor de vervulling van diverse va catures stelt men de leeftijdsgrens van 40 jaar, niet zelden zelfs de leeftijdsgrens van 35 jaar. Veelal gaat het hier ook nog om leidende funkties, waarvoor de meeste bedrijven bij voorkeur jon gere krachten schijnen aan te trek ken. Voor de oudere werknemers is deze ontwikkeling moeilijk te ver teren. Zij beroepen zich op hun langere ervaring en zijn van me ning, dat die ervaring onvoldoende wordt gehonoreerd, wanneer hun werkgevers de leidende funkties toebedelen aan jongere, soms aan zienlijk jongere, krachten. De ar beidsvreugde van menig oudere werknemer wordt hierdoor vergald, hij voelt zich miskend in zijn waar de. De grieven van de ouderen zijn be- De burgemeester beloofde de van de raad verkregen suggesties te gebrui ken, een nader gesprek te hebben met de pers en in de volgende gemeente raadsvergadering op 26 november a.s. met 'n nader uitgeiverkt voorstel over een voorlichtingsblad te komen. "Alhoewel een dergelijk blad in het algemeen wel urgentie heeft, moet er weer ruimschoots kunnen compen seren en dat komt gelukkig ook veel voor. Maar komen zij onver hoopt toch zonder werk te zitten, dan hebben zij vaak de grootste moeite om weer aan de slag te ko men. Bij een nieuwe werkgever komen de vooroordelen om de hoek kijken: zij hebben minder opleiding gehad dan de jongere krachten, bij scholing gaat moeilijk enz. enz. Het valt te vrezen en het is hier en daar ook reeds bewezen, dat vele werknemers van boven-de- veertig, die werkloos worden, niet meer aan werk zullen komen. En wanneer zij bijvoorbeeld de 50 zijn gepasseerd, dan is die kans nog veel geringer. Vooral in periodes dat de werkgelegenheid terugloopt, kan dit uitgroeien tot een immers so ciaal probleem. Men zou enkele ernstige kanten van dit probleem kunnen ondervan gen door het instellen van een glij dende pensioengerechtigde leeftijd, waardoor de oudere werknemers vroeger met pensioen kunnen gaan. Ook een korting van de arbeids tijden voor werknemers van boven de 60 zou kunnen worden overwo gen. Zelfs zou men kunnen denken aan een verlaging van de pensioen gerechtigde leeftijd tot bijvoorbeeld 60 jaar. Vooral de laatste oplossing brengt echter niet geringe finan ciële konsekwenties met zich mee. De AOW-premie zou zeer aanzien lijk moeten stijgen om tienduizen den nieuwe AOW-trekkers een ou derdomspensioen te kunnen geven. Bovendien zou lang niet iedere werknemer het op prijs stellen om op zijn 60ste reeds met pensioen te gaan envoortaan als „bejaar de" door het leven te gaan. grijpelijk maar helaas niet helemaal reël. Ervaring is weliswaar een mooi ding, maar opleiding en werk tempo, en vooral zin voor vernieu wing, zijn eveneens belangrijke fac toren. Het bedrijfsleven moet met de tijd meegaan, is daarom onder hevig aan snelle en ingrijpende veranderingen. De opleiding van de jongeren is hierop veel meer inge steld dan die van de meeste oude ren, die bovendien vaak die ver anderingen innelijk afwijzen. Zij menen dat het vroeger allemaal be ter was en deze mentaliteit is niet geschikt om de noodzakelijke ver anderingen in het bedrijf te leiden en te stimuleren. Ook voor oudere werknemers in niet-leidende funkties wordt het moeilijker. Oudere werknemers die worden ingeschakeld in ploegen diensten kunnen die taak vaak fy siek niet aan en over het algemeen stellen de snelle veranderingen in het bedrijfsleven ook aan de werk nemers van het lagere kader hoge eisen en niet ieder van hen beschikt in dat geval ovër een adekwaat aanpassingsvermogen. Daar staat dan meestal tegenover, dat de oudere werknemers door hun langere ervaring in het bedrijf hun hierboven gesignaleerde tekorten Ook in de werkloosheidwet is een garantieregeling opgenomen, welke werknemers die gedwongen worden een nieuwe werkkring met een la ger loon te accepteren, een werk loosheidsuitkering op grond van hun vorig (en hoger salaris) garan deert wanneer zij onverhoopt wéér werkloos mochten worden. Het ziet er echter naar uit dat in de naaste toekomst de werkloos heidswet en de wet werkloosheids voorziening herzien mo'eten wor den, wanneer blijkt dat het aantal oudere, werkloze werknemers sterk toeneemt. Zij hebben het eerste half jaar recht op een w.w.-uitkering en daarna twee jaar recht op een wwv-uitkering. Zijn zij dan nog werkloos, dan kunnen zij alleen nog in aanmerking komen voor een uit kering krachtens de groepsregeling werkloze werknemers, waarmee zij op een bestaansminimum zouden zijn teruggeworpen. Een herziening van de werkloos- heidwetten, zeker voorzover zij van toepassing zijn op oudere werkne mers, kan noodzakelijk worden in de toekomst om de gedupeerden al thans nog een redelijk bestaanskli- maat te waarborgen. Hierbij kan men kiezen tussen verschillende mogelijkheden zoals verlenging van de uitkeringstermijnen, verhoging van het percentage van het laatst genoten loon (nu is dat voor de w.w. en w.w.v. resp. 80 en 75%). toch uitgezocht worden op welke ma nier het effekt sorteert", besloot de edelachtbare heer Teijssen zijn ant woord op de vele vragen en opmer kingen. De aanleiding tot de hele dis cussie was de brief van raadslid me vrouw E. Schut-Hummelman aan het gemeentebestuur van Waalwijk waar in zij om de instelling van een ge meentelijk voorlichtingsblad vroeg. Dat was als agendapunt voor de raadsvergadering opgenomen, maar toen dat facet aan de orde was toon de de stelster van de vraag zich hele maal niet ingenomen met het ant woord, in het pré-advies door het col lege van burgemeester en wethouders gegeven. Daarin concludeerden de college-leden dat wanneer ook van ge meentewege via een voorlichtingsblad aan allerlei zaken bekendheid wordt gegeven, dat het gevolg zal hébben, dat de pers ziêh op dat gebied min of meer terugtrekt, omdat haar informa tie dan geen nieuws meer zou zijn. De gedachten van mevrouw Schut gaan echter uit naar een zuiver voorlich tingsblad, dat juist die informaties geeft, welke naar haar mening voor een nieuwsblad van weinig belang zijn. Zij stelde dan ook dat de zojuist aangehaalde conclusie onjuist is. "Want het is mij bekend, dat U bij de redakteuren van onze plaatselijke bla den uw licht niet opgestoken heeft, maar dat U zélf, bij voorbaat, de re akties van de pers al heeft bepaald", zo luidde haar tegenpleidooi. Het door b. en w. geopperde dat niet al tijd voldoende kopij voorhanden zou zijn, dat een specifiek gemeentelijke voorlichtingsambtenaar ontbreekt werd door haar niet steekhoudend ge noemd. Betreffende verwerving en verwerving van kopij had zij gedacht aan wat tijd, moeite en zorg van en kele raadsleden, ambtenaren en der den. waarbij b. en w. de eindredaktie voert. "De gemeente kan dan zelf al le voorlichting selekteren in het voor lichtingsblad" spiegelde mevr. Schut voor. Mej. mr. A. van Doom (Kath. Unie) vertelde dat reeds herhaaldelijk gewe zen was op een gemeentelijk voorlich tingsblad, maar dat zij wel graag een uitvoeriger voorstel en een kostenra ming daarover wenste. De heer A. Dercksen (PCG) was er zelfs verwon derd over dat b. eti w. in hun pré-ad vies niet gezinspeeld hadden op reeds ter inzage gegeven voorlichtingsbla den van elders. Wel was hij het er mee eens dat die zgn. vrieskast open gebroken moest worden. Gemeente raadslid P. Brouwer vond de aange haalde voorbeelden nog te vaag en zag ook liever 'n uitgewerkt voorstel. "Wel mag het enkele centen kosten als de gemeenschap ermee gebaat is", stelde hij. De volgende gemeente raadsvergadering kan dus, zoals bur gemeester Teijssen mevr. Schut tevre den stelde, een nader voorstel tot een voorlichtingsblad verwacht worden. Stationsstraat 88 Telefoon 04160-33037 Waalwijk EM-TÉ supermarkt DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 39 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct. panklaar, p. zak 39 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1