Loongrens ziekenfonds stijgt 1 januari 1971 naar f 17.000.- DRUNEN 15 november St. Nicolaas- intocht in Waalwijk Stichting Samenlevingsopbouw Waalwijk-Zuid ontvangt rijkssubsidie Bedrijfsapostolaat kent als thema: Welvaart-Welzijn <7Bruilo\t vieren »<tDs <§ouden eeuw« CIRCA 200.000 MÉÉR VERPLICHT VERZEKERDEN Nieuwkuijk ió „het einde 3 3 Betere dekking tegen kosten huis arts en apotheek Volksverzekering Discriminatie? Discussies Nightclub Cabaret - Dancing THE BLUE NOTE Tilburg november Los Brujos Duo Polgar Dou- Dou EVIirna Haque Capelle Ledenvergadering Vlijmen Belangrijkheid samenlevings opbouw in Zuid Eerste akties Stimulans Loon op Zand <zDuó een goed begin oan d Wuioelyk. Waalwijk DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 WAALWIJK - Met ingang van 1 januari 1971 zal de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering worden verhoogd van f 14.850 tot f 17.000. Alle werknemers, die op 1 november 1970 minder verdienen dan dit bedrag zullen dan verplicht in het ziekenfonds zijn verzekerd. De premiebaten van de ziekenfondsen zullen met bijna 100 miljoen gulden stijgen, want door deze fikse loongrensverhoging keren ruim 45.000 werknemers in de verplichte verzekering terug. Ook hun ge zinsleden zijn dan automatisch verzekerd en dat betekent dat de zie kenfondsen er het komend jaar zo om en nabij de 200.000 klanten bij krijgen. Vooral voor de gezinnen met kinderen kan deze terugkeer naar de ver zekering vele guldens „winst" betekenen. Voor de vrijgezellen en echt paren zonder kinderen is dat voordeel geringer, maar de betere dek king tegen de kosten van huisarts, tandarts en apotheek zal ook hen welkom zijn. Bovendien moeten we m aanmerking nemen dat de ziek tekosten in de naaste toekomst slechts bij uitzondering nog aftrekbaar zijn als buitengewone last voor de belasting en dan wordt een ver plichte verzekering vooral voor degenen, die veel ziektekosten hebben, nog eens extra aantrekkelijk. De ziektekosten zijn de afgelopen jaren sterker gestegen dan de netto lonen. Het gevolg hiervan was, dat ook de particulier verzekerden (wier inkomen dus boven de loon grens lag) steeds hogere premies moeten betalen om zichzelf en hun gezinsleden tegen ziektekosten te dekken. Ook de regelmatige verhogingen van de huisartsenhonoraria en de prijsstijgingen in de medicamenteu ze sektor konfronteerde hen met soms zeer hoge kosten. Vooral in gezinnen met kinderen knabbelden de ziektekosten steeds meer af van het reëel beschikbare inkomen. Bij een particuliere verzekering moet immers premie worden betaald voor ieder gezinslid (zij het meestal voor met meer dan drie kinderen) en voor menij gezin betekent een pre miestijging dan oök een volkomen te niet-doen van de ontvangen loons verhoging, of erger. Het is duidelijk dat vooral degenen, wier inkomen niet ver boven de loongrens uitkomt, een zware tol aan deze ziektekostenstijging moes ten betalen. Iemand, die f 15.000,- verdient zou beter f 150,- per jaar minder kunnen verdienen, dan zit hij in de verplichte verzekering en ■betaalt de helft van de premie (7,5%), terwijl zijn werkgever de rest voor zijn rekening neemt. Hij i™? <i«k te allen tijde verzekerd tegen de van huisarts en medicijnen. De bedoeling van de voorgestelde loongrensverhoging is nu om een grote groep mensen, wier inkomen net iets boven de huidige grens ligt, de kans te bieden een betere dek king te verkrijgen tegen de kosten van huisarts, tandarts en medicij nen. Voor de gezinnen met kinde ren kan het een verbetering zijn. Het hangt er tenslotte ook maar van af, hoe vaak men een dokter of een apotheek nodig heeft, en wie kan dat vooraf voorspellen? In januari 1971 zal het aantal ver plicht verzekerden in ons land stij gen van 6,6 naar plm. 6,8 miljoen. Daarnaast zijn er nog zo'n 1,5 mil joen vrijwillig verzekerden, die eveneens gebonden zijn aan de loongrens. Tenslotte zijn er nog zo'n 850.000 bejaarden, die in een zieken fonds zijn verzekerd. Kortom, ver uit het grootste deel van de bevol king (rond 70%) zit in 'het zieken fonds. De vraag kan worden gesteld, of we met langzaam maar zeker naar een volksverzekering voor alle genees kundige risico's (de algemene wet bijzondere ziektekosten) en het heeft weinig gescheeld of ook de kosten van ziekenhuisverpleging gedurende het eerste jaar waren in deze volksverzekering opgenomen, met name van de zijde van de mid denstand was men hiervoor gepor teerd). En als men al zover is dat men dit ernstig overweegt, dan zou ook overwogen kunnen worden, of men andere geneeskundige risico's niet in één grote volksverzekering onderbrengt. Minister Veldkamp's gedachten gingen destijds reeds de ze richting uit, maar hij kon toen de Kamer niet meekrijgen voor zijn plannen. Of moeten we zeggen: nog niet meekrijgen? Een volksverzekering voor genees kundige risico's zou waarschijnlijk evenveel bijval als kritiek, ontmoe ten, hoewel, gezien het groot aan tal ziekenfondsverzekerden in ons land, de bijval vermoedelijk groter zou zijn dat de kritiek. En zouden trouwens vele particulier verzeker den, die straks weer zo'n 16 a 18% meer premie gaan betalen, met zo'n olksverzekering niet evengoed of beter uit zijn? Een voordeel zou in elk geval zijn dat het onderscheid tussen fonds en particuliere patiënten gaat ver dwijnen. Tegen dit onderscheid is de laatste jaren steeds krachtiger verzet gerezen. Vele fondspatiën ten, toch altijd nog het grootste deel van elke huisartsenpraktijk, voe len zich gediscrimineerd en menen zelfs dat zij minder zorgvuldig wor den behandeld dan de particuliere patiënten. Nu is dit laatste noch be wezen, noch waarschijnlijk, maar het feit dat vele fondspatiënten dit denken heeft reeds ongunstige in vloed op de relatie huisarts-patiënt. En dat komt onze volksgezondheid zeker niet ten goede. Sommige art sen hebben ook begrepen dat het onderscheid tussen fonds- en parti culiere patiënten, zoals zich dat ma nifesteert in verschillende spreek uren, een ongunstige psychologisch effekt heeft en zij hebben die ver schillende spreekuren gelukkig af geschaft. Keiaas zien sommige mensen in hun particulier verzekerd zijn ook een soort statussymbool. Zij generen zjch gewoon om met een fondspa tiënt op één lijn te worden gesteld! Zo verschijnt de dwaasheid zelfs aan ons ziekbed. Maar het is duide lijk dat de overheid zich niet door de dwaasheid mag laten leiden en de vraag op welke wijze de bevol king het best tegen ziektenkosten verzekerd zou kunnen worden, wor den dus beantwoord los van status- overwegingen, waaraan sommige mensen blijkbaar zo'n behoefte heb ben. Met de loongrensverhoging per 1 januari zullen de discussies over de stijgende ziektenkosten zeker niet ten einde zijn. In een land, waar notabene elk jaar nog gekollekteerd moet worden voor de bestrijding van hartziekten en kanker, welke driekwart van alle sterfgevallen veroorzaken, kan men zich dat ook niet permiteren. BRIDGECLUB DRUNEN De bridgeclub Drunen is begonnen met de interne kompetitie, met als in zet een wisselbeker. De uitslag van de eerste ronde voor de A-groep is als volgt: 1 3e Sercr. Kofotlman. 87 d.: 2 en 3 de heer en mevr. du Bois en de heer en mevrouw van Doremalen, 78 p.; 4 De heer en mevr. Van Roozen- daal, 77 p.; 5 De heer en mevr. Si- monis, 74 p.; 6 De heer en mevr. Wijma, 65 p.; 7 De heer en mevr. Clercx, 59 p.; 8 De heren Heynen- Van der Eerden, 58 p. De B-groep heeft na 2 ronden de vol gende stand: 1 De heer en ver. Leene 189 p. (Ie ronde 86 p., 2e ronde 103 p.); 2 Mevr. Kuhlman-dhr. De Heus 188 p. (Ie ronde 83 p.. 2e ronde 105 p.); 3 De heer en mevr. Padmos 176 p. (Ie ronde 97 p., 2e ronde 79 p.). VERLICHTINGSAKTIE GROOT SUCCES ENHARD NODIG GEBLEKEN De zaterdag gehouden verlich- tingsaktie is voor twee personeelsle den van het Drunens Automobielbe drijf een continu-werk geweest van vijf uren. Ongeveer 60 wagens pas seerden de verlichtingsapparatuur van het automobielbedrijf. Kennelijk waren de meeste autobezitters ervan overtuigd, dat hun verlichting niet in orde was, want slechts twee auto's vertoonden geen afwijkingen in de stand van hun koplampen! Velig Ver keer Nederland (voorheen Verbond WAALWIJK.- Naar wij uit het hoofdkwartier van St. Nicolaas ver nemen is de Sint van plan op zondag 15 november a.s. zijn intocht in Waalwijk te doen. Om 14.00 uur n.m. zal het schip "de Zilvermeeuw" afmeren aan de oostkade van de Waalwijkse haven, waarna de Sint zijn paard zal bestijgen om in een feestelijke optocht te trekken naar het gemeentehuis, alwaar hij ontvangen zal worden door de burgemeester. De Sint heeft wel de hoop uitge sproken, dat hij alle Waalwijkse kin deren bij zijn intocht verwacht. Hij heeft de Pieten opdracht gegeven om evenals vorig jaar aan de kleine kin deren lootjes uit te delen om dan la ter op het bordes van het gemeente huis 3 geschenken te verloten. Voor de bemanning van de boot heeft de Sint wederom een verzoekje gericht aan de watergidsen van de Stichting Andreas Zijlmans Groep. Deze meis jes zullen tijdens de bootreis zorgen voor koffie en boordjes voor de Sint en zijn personeel. Ook heeft de Sint verzoekjes gericht aan het jacht hoornkorps, harmonie St. Chrispijn en de ponyclub om dit jaar wederom de optoéht op te luisteren. Toen wij Sinterklaas telefonisch vroegen hoe hij erover dacht de route te kiezen antwoordde hij; "Ik ga het liefste vanaf de havenkade over het viadukt naar de Grotestraat, daar zie ik al tijd heel veel bekenden uit mijn vrien denkring. Zo wil ik dan rijden via Wilhelminastraat, langs de St. Jan's kerk en door de Stationsstraat naar het gemeentehuis, waar ik dan alle Waalwijkse kinderen vanaf het bor des wil toespreken." Ongetwijfeld zal het op zondag 15 november weer een blijde intocht worden en als U deze week het St. Nicolaas-intocht geldzakje in uw bus vindt, stop er dan goed wat in, en leg het klaar want ze worden spoedig bij U aan huis opge haald. voor Veilig Verkeer) heeft derhalve midden in de roos geschoten met de ze aktie. Deze jonge afdeling Drunen in oprichting is reeds enthousiast van start gegaan. Afgelopen weken zijn twee avonden georganiseerd voor ouders van kleuters in het kader van ie veilig verkeersweek, onder het motto: "Kinci op ae weg". Op 11 No vember is de eerste kennismaking met de hele Drunense bevolking. Dan is er in de Hoge Braken een grote film avond, waarbij het een en ander ge toond zal worden over Veilig Ver keer Nederland. Omdat afgelopen zaterdag velen niet konden worden geholpen vanwege tijdgebrek probeert de afdeling Dru nen van Veilig Verkeer Nederland op nog een zaterdag is samenwerking met DAB een dergelijke aktie te hou den. Vermoedlijk zal dit zijn op za terdag 7 november. Dit zal dan tij dig definitief bekend gemaakt wor den. AKTIE "GEEF GAS" In de week van 2 tot en met 9 no vember zal de jeugd van Elshout (K.M.G.. welpen en verkenners) een steunkaartenaktie ondernemen om de aanleg van gas-verwarming in hun pas gerestaureerde clubhuis mogelijk te maken. Mede door deze restauratie is het hen met mogelijk deze aanleg uit eigen middelen te bekostigen. De gemeente heeft hen de beschikking gegeven over een zestal gaskachels, waar voor zij haar zeer erkentelijk zijn. De aanlegkosten zijn echter van dien aard dat een steunkaartenaktie nood zakelijk bleek. Zij hopen dat de op brengst van deze aktie hen letterlijk en figuurlijk niet in de kou zal laten staan, zodat het mogelijk wordt gedu rende de winter in het clubhuis te ver blijven. VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 PRESENTEERT VOOR internationaal programma. Spaans dans-attraction dobbel-jongleur en striptease. strip-danseres De bekende danseres met begeleiding van 't orkest EPAMINONDO Elke dag geopend van 22.00 tot 04.00 uur (ook 's zondags) Waalwijk Begin augustus van dit jaar diende het bestuur van de Stichting Samenlevingsopbouw Waalwijk-zuid in oprichting, een sub sidie-aanvraag in aan het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. Met vreugde kan het bestuur der Stichting thans meedelen dat de minister op grond van de doelstelling en het karak ter der Stichting bereid is subsidie te verlenen. GEWICHTHEFFEN Zaterdagavond namen Joop van Alphen. Jan Treffers en Jan Oerle- mans deel aan de wedstrijd RKV, Raamsdonksveer tegen "BGV, Bre da. Deze wedstrijd werd gewonnen door RKV met 88 kg verschil. Joop van Alphen (68 kg) kwam met drukken tot 70 kg, trekken 65 kg en toten tot 90 kg (persoonlijk record), Hij bracht zijn totaal van 215 tot 225 kg, een flinke vooruitgang. Jan Tref fers (81 kg) kwam tot 85 kg met drukken, 80 kg trekken en 105 kg stoten. Hij bereikte hiermede een to taal van 270 kg. Jan Oerlemans (81 kg) bracht het tot 100 kg drukken, 92,5 kg trekken en 117,5 kg stoten, wat totaal betekende 310 kg. Aan- rtaade zaterdag wacht de uitwedstrijd tegen "Atlas;' Maastricht, waaraan onze atleten weer mee zullen doen en deze wedstrijd zal gewonnen moeten worden om aansluiting met koploper "Helios" uit Simpelveld niet te ver liezen De vereniging voor Christelijk Volksonderwijs in Sprang komt op woensdag 11 november a.s. des avonds om acht uur in de gemeen schapsruimte van de Prins Willem Alexanderschool in leddenvergade- ring bijeen ter behandeling van on derstaande agenda: 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Jaarverslag secretaris. 4. Jaarverslag penningmeester. 5. Verkiezing voorzitter, waarvoor aftredend en herkiesbaar zijn de he ren W. Mandemakers en H. Huys- man. 7. "Wat zal er gaan veranderen bij de invoering van de nieuwe wet op 't basisonderwijs", onderwerp dat be handeld zal worden door het hoofd der school de heer H. J. Overweel. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. RIKCONCOURS De supportersclub Vlijmense Boys hield in café H. Boom-v. d. Wiel 'n rikconcours waarvoor veel belang stelling was. De leiding hadden de heren L. Peynenburg en Klokgie ter. De dagprijzen werden als volgt behaald: 1. mevr. v. d. Wiel, Haar steeg 206 pt., 2. V. Tiggelen, Eind hoven, 3. C. van Esch, Drunen, 4. W. Eekels, Vlijmen, 5. B. Herman 6 W. Klokgieter. De troostprijs was voor J. de Wijs met 33 pt. Zondag was de 3e week. GOUDEN PAAR M. VAN SON-VAN SPIJK Aan de Nieuwkuyksestraat van uit de richting Drunen vlak voor het centrum van Nieuwkuyk heeft het buurtcomité, dat t.b.v. het 50-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Van Son-Van Spijk in het leven geroe pen was, deze week een prachtige ereboog opgericht. Tevens was de weg naar de kerk aan beide zijden versierd met de bekende boompjes. Het gouden feest werd gisteren on der grote belangstelling gevierd. Het echtpaar, dat 8 kinderen en 26 kleinkinderen hebben, konden o.a. burgemeester Schweizer van Vlij men, secretaris Blaauwhof, abt Van Engelen van abdij Mariënkroon en vele vrienden en bekenden verwei- komen. Behalve deze felicitaties, bracht harmonie De Eendracht uit Nieuw kuyk gisterenavond een uitbundige serenade. Een belangrijk gebied van Waal wijk-zuid is nieuw. Een groot ge deelte moet nog worden gebouwd en bewoond. In dit sterk groeiend stadsdeel moeten nieuwe bewoners zich thuis gaan voelen. De direkte woon- en leefomgeving bepaalt in belangrijke mate het welzijn van de bewoners. Daarom is het zo belang rijk dat er bij de bewoners een kri tische houding groeit ten aanzien van de woon- en leefomgeving. Die kritische houding kan uitgroeien naar door de bewoners zelf gevoer de akties en aktiviteiten, die o.m. gericht kunnen zijn op door hen zelf gewenst geachte maatschappe lijke veranderingen. Dat het ministerie het met 't Stich tingsbestuur eens is dat samenle vingsopbouw in Waalwijk-zuid drin gend noodzakelijk is, leidt het be stuur af uit het feit, dat de subsidie aanvraag in zeer korte tijd door het ministerie werd bestudeerd en toe gewezen. Toekenning van subsidie betekent voor de Stichting de start van een aantal dringende aktiviteiten. Zo zal de Stichting „in oprichting" rechts persoonlijkheid moeten krijgen. Op korte termijn zal ook een beroeps kracht worden aangetrokken die 't Stichtingsbestuur met raad en daad in het opbouwwerk zal bijstaan. Met de jeugd- en bejaardenorgani saties in Waalwijk-zuid zullen kon takten moeten worden uitgebreid, omdat bij deze instanties door ge brek aan geld en gebrek aan aktie- ve medewerkers en medewerksters bestaande aktiviteiten worden be moeilijkt en nieuwe aktiviteiten niet kunnen worden gerealiseerd. Zo zal ook met de gemeentelijke overheid nauwere kontakten moe ten worden ontwikkeld ten aanzien van gemeenschappelijke voorzienin gen in bestaande en nieuwe wo- ningbouwprojekten, zoals plan Meer- dijk en plan Zanddonk. De erkenning van de noodzaak van samenlevingsopbouw en de finan ciële steun van de minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, moeten voor de bevolking van Waalwijk-zuid een stimulans zijn daadwerkelijk aan samenlevingsop bouw dus aan het leefbaar ma ken van Waalwijk-zuid deel te nemen. Het aanmoedigen en bege leiden hiervan rekent 't Stichtings bestuur als een van haar eerste ta ken. JUBILEUM HERWONNEN LEVENSKRACHT Op 28 november zal een feest wor den gehouden voor Herwonnen Le venskracht, onderafdeling van het NKV. Deze afdeling bestaat dan in Loon op Zand 50 jaar. Het wordt gevierd met een gezellige middag voor alle langdurige zieken die dona teur van H. L. zijn. Inmiddels zullen weer loten worden verkocht. by Receptie en diner in aparte sfeervolle zalen. Ruime keuze uit voortreffelijke menu's in alle prijsklassen en zeker niet duurder dan elders. Vraag vrijblijvend inlichtingen. Tel. 04160-32330 ^Verioiel - clDaalioyk Grotestraat 208 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Stichting Be drijfsapostolaat Waalwijk e.o. heeft een dezer dagen het jaarverslag 1969/1970 het licht doen zien. In het kleine boekwerkje wordt een inzicht verschaft in de concrete werkzaamheden van bedrijf saaimoe- zenier Van Berkel en zijn - vrij willige - medewerkers. De stichting meent dat uit het aktiviteitenver- slag blijkt dat het werk voorziet in een aanwijsbare behoefte van de mens in het bedrijfsleven. Zij stelt daarbij echter dat het gezien de veelheid van bedrijven in Waalwijk en omgeving niet mo gelijk is in de afzonderlijke bedrij ven werkzaamheden te ontplooien. De aalmoezenier richt zich daarom tot het brede publiek van het ge hele bedrijfsleven. Daar het w-2rk niet voor overheidssubsidie in aan merking komt, kwamen de onkos ten geheel voor rekening van het particulier initiatief. Voor ongeveer de helft werden de inkomsten be steed aan de bevordering van de onderlinge communicatie (Grasdui nen, Bosbomen, Eijsbreken), voor bijna een kwart aan meningsvor ming in de vorm van publicaties en voor een kwart aan bezinning en overleg (gespreksgroepen en aktie- comité voor buitenlandse werkne mers). Tot nu toe trad de aalmoezenier zijn inkomsten uit hoofde van zijn werkzaamheden in het kader van het plaatselijke vormingswerk voor werkende jongeren. Door fusering van de Levensschool te Waalwijk met die te Drunen komt een taak in dit kader echter per 1 januari a.s. te vervallen. De vrijkomende tijd kan en moet besteed worden aan de direkte bedrijfsapostolaat, maar de inkomsten die daar tegen over moeten staan, moeten nog ver kregen worden. Vanuit het bestuur van de Stichting waarvan G. J. Roorda voorzitter en C. M. Schutte secretaris zijn, wordt verklaard dat het bedrijfsapostolaat Zich niet baseert op vaststaande maatschappelijke standen en dat het er niet vanuit gaat of een gegeven maatschappijvorm goed of niet goed is. „Voor alles wil het bedrijfsapos tolaat de mens zien in zijn werk omgeving en op zijn welzijn letten", aldus de stichtingssecretaris. Het bestuur kenschetst de aktivi teiten van het bedrijfsapostolaat in het afgelopen jaar met de funktie- aanduiding „trefcentrum van men sen en meningen''. In het jaarverslag worden alle ak tiviteiten nader belicht. Zo wordt gesproken over Bosbomen (4 okt. '69), Eysbreken (1 febr. '70) Grasduinen (21 juni '70), Buiten landse Werknemers, Open Oog (een wekelijkse rubriek in de Echo van het Zuiden), Gespeksgroepen, vor mingsinstituten, vakbond, KWJ, Kleine Kerk, Studie en bezinning, terwijl ook toekomstplannen aange duid worden. In het voorliggende werkjaar wil- 'en de medewerkers aan het be drijfsapostolaat vooral aandacht schenken aan het thema welvaart welzijn. Het communicatie-kanaal Bosbomen is reeds gebruikt, terwijl ook Eijsbrek enen Grasduinen in 't programma opgenomen zullen wor den. Bovendien gaan aspekten uit het voorbije jaar ook nu weer die- perinwerkend door. Nieuw zullen echter zijn een be- drijfsontmoeting van artsen en spe cialisten en een studiebijeenkomst voor priesters en predikanten met daarbij aansluitend het plan voor een industrie-zondag. WILLEM VAN ORANJE COLLEGE WAALWIJK Vijfde klassers van het Willem van Oranje College bezochten Pa rijs. Voor de leerlingen van de vijfde klas werd door het Willem van Qranje College te Waalwijk in de week van 5 tot 10 oktober een werk week naar Parijs georganiseerd. Op het programma stonden o.a. een be zoek aan het Louvre, de Notre Da me, de Sacré Coeur op Montmart-e. het Koninklijk Paleis te Versai'ies en een leerzame middag aan een Franse school.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 3