wAalwijkse en LanqstRAAtse couRant Door nationale bestedingsbeperking worden f 400,- weer «teruggehaald» [&Campe\ Echo-kruiswoord puzzel „El Paso"-soos is up to date In gemeente Drunen zaterdag voor 15e maal B.B.-oefening Wielercross in Loon op Zand jCampe Stassar jS>amc.n. uit 'aman 4 20,r TJciiaiat. B.T.W.-VERHOGING ONZEKERE FAKTOR CADEAUBON JEUGOACGOMMDDATIE LOON OP ZAND DDNOERDAGAVOND 19 NOVEMBERR 1970 93e JAARGANG No. 93 Lagere inkomens krijgen het zwaar te verduren Toelichting BTW-verhoging Middengroepen Toekomst Sociale premies I in Tilburg HamkmM I I I I I jfi Alsof vliegtuig neergestort is De rcho van het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,05 p. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205. Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" Minister Witteveen hoopte als de kampioen van de belastingverlaging de geschiedenis in te gaan. Zijn ambities in deze richting waren onmiskenbaar, maar inmiddels heeft de liberale bewindsman moeten erkennen dat econo mische wetten sterker zijn dan de politieke idealen. En zo wil de ironie van het lott dat uitgerekend minister Witteveen "wellicht tot leedvermaak van zijn politieke tegenstanders" in de Kamer een fors pakket van belas tingverhogingen moet verdedigen, die onze oververhitte economie moeten afkoelen. Weliswaar gaat de tweede tranche van de verlaging van de hon en inkomstenbelasting (groot 300 miljoen gulden) door, maar deze verla ging is natuurlijk een lachertje geworden, nu anderzijds de tarieven voor deze belastingen over de gehele linie met 3% zullen worden verhoogd. Voorts staat ons in 1971, dat wel eens een roerig jaar in onze sociale ge schiedenis zou kannen worden, weer een verhoging van de toch al aller minst populaire B.T.W. te wachten en gaat ook de verbruiksbelasting en vennootschapbelasting behoren eveneens tot de geschenken, die uit Witte- veens's ministershoed getoverd zullen worden. De werknemers mogen verwachten, dat art. 10 van de Loonwet van toe passing wordt verklaard en dat bete kent dat volgden jaar het reëel vrije beschikbare inkomen van de werkne mers in 1971 met slechts 2% zal kunnen stijgen. De met veel moeite verkregen extra uitkering van 400 kunnen stijgen. De met veel moeite verkregen extra uitkering van 400 wordt als het ware weer terugge haald". Deze ingreep in de economische ontwikkeling zal dan nog alleen het gewenste effekt kunnen sorteren, wanneer de vakorganisaties, het be drijfsleven en de inviduele burgers meewerken. En dat is nog allerminst zeker. In de afgelopen maanden heeft er aan het loonfront een onrust geheerst, die wij in deze omvang sinds 1947 niet meer hebben gekend. De stakin gen zijn achter de rug, een groot deel Tijdens het weekeind Dineren in een sfeervol restaurant bij candle-light en zachte muziek 'n borreltje vooraf een lekker bord soep bij de smakelijke hoofdschotel een goed glas wijn hierna een toetje en een kopje koffie tot besluit. Voor 2 personen 4 2.5- Bediening en B.T.W. inbegrepen. peieMip Lekker eten zonder te koken! heerlijke crèmesoep 'n hoofdschotel om te smullen hierbij voor ieder 1 glas wijn en een lekker nagerecht Voor 2 personen aan huis bezorgd alles inbegrepen Meer personen, prijs naar even redigheid. Waalwijk Grotestraat 208 Telefoon 04160 - 32330 Verras Uw ouders, kinderen of vrienden met een voor een dinertje met z'n tweeën. v. d. Nederlandse werknemers kreeg zijn 400 en was voorlopig tevre den. Maar hoe zal de reaktie zijn, wanneer men in 1971 tot de pijnlijke ontdekking komt, dat deze extra-uit kering weer volledig "teruggehaald" zal worden door uitstel van nieuwe loonstijging? Het reëel beschikbare inkomen van werknemers zal in 1971 niet met 3,5% maar slechts met 2% stijgen, aldus minister Witteveen in een nadere toelichting, en het is dan nog de vraag of de ramingen van de minster werkelijk uit zullen komen. De nominale loonstijging voor 1971 stelt hij op 7% en hij verwacht een prijsstijging van 5%. Maar wie zegt, dat het bij een prijsstijging van 5% zal blijven? Twee jaar geleden heeft de regering zich ook pijnlijk vergist in het effekt van de B.T.W. en ging minister De Block, die later aftrad, pas optreden tegen de prijs stijgingen, toen het eigenlijk al te laat was. En wie zorgt, dat dit nu weer niet zou kunnen gebeuren en hoe zullen de vakbonden en de indi viduele burgers reageren, wanneer de prijsstijgingen boven de huidige ra mingen uitgaan? Het B.T.W.-tarief zou aanvankelijk van 12 naar 13 procent gaan, maar het wordt 14%. Gelukkig blijft het lager tarief op 4 staan om de kosten van levensonderhoud niet al te zeer te doen stijgenmaar nochtans brengt een tariefsverhoging van 2% onrust aan het prijzenfront. Daar komt bij dat een verhoging van de indirekte belastingen meer drukt op de lagere dan op de hogere inkomens. Meer dan de helft van de Nederlandse werkne mers plus een niet onaanzienlijk aan tal zelfstandigen en bejaarden heeft een inkomen beneden de welstands- grens. De B.T.W.-verhoging zal daar hard aankomen en dit zal ongetwijfeld weer veel ontevredenheid zaaien. En dat vlak voor de Kamerverkiezingen. Deze ontevredenheid kan nog ge voed worden door het feit, dat de vermogensbelasting en de dividendbe lasting niet worden opgetrokken. Zelfs al zou een dergelijke verhoging niet zoveel miljoenen opleveren, ze zou wel een gunstig psycologisch ef fekt kunnen hebben. Nu wordt bij de lagere inkomens de indruk gewekt dat de meestvermogen- den gespaard moeten worden. Hier door wordt de psychologische weer stand tegen de regeringsmaatregelen alleen maar groter. Het zou natuurlijk ook mogelijk geweest zijn om een verhoging van 't BTW-tarief achterwege te laten, maar in dat geval had er weinig anders op gezeten dan de tweede tranche van de belastingverlaging te annuleren. En daarmee zou men vooral de midden groepen hebben gedupeerd. Die gaan in 1971 toch al meer loon- en in komstenbelasting betalen dan in 1970. Immers, naast deze belasting verlaging staat vreemd genoeg een (tijdelijke) verhoging van het tarief met 3%. En die verhoging kan door de belastingverlaging niet worden ge compenseerd. Iemand die gehuwd is en twee kin deren heeft zal bij een inkomen van 15.000 al meer'belasting gaan be talen dan in 1970. Een vrijgezel gaat bij een inkomen van 10.000 al meer betalen dan nu. Zou de tweede tranche van de belastingverlaging niet doorgaan, dan zouden de midden groepen wel erg zwaar worden belast. Zij zouden dan het cadeautje van mi nister Witteveen missen en bovendien 3% meer belasting gaan betalen. Dat zou teveel offers van deze groep ver gen. Daar komt nog bij dat juist de middengroepen naar verhouding een wel zeer fors deel van hun inkomen aan de sociale premiepot moeten af staan. Ook de nffiddenstand heeft waar schijnlijk geen glorieus jaar voor de boeg. Bestedingsbeperking betekent minder omzet. Bovendien hangt een opheffing van de vertikale prijsbin ding in de lucht en in dat geval kun nen vooral de grote concerns (waren huizen e.d.) als prijsbrekers fungeren, zulks ten gerieve van de consument maar bepaald niet ten gerieve van tal loze zelfstandige detaillisten. Ander zijds heeft de middenstand er alle be lang 'bij dat de "hardheid" van de gulden wordt beschermd, hetgeen me de een van de bedoelingen van de re geringsmaatregelen is. De verwachting is dat ook in 1971 enkele sociale premies zullen moeten stijgen. Hoewel de inkomensgrens voor de verplichte ziekenfondsverze- ring vermoedelijk tot minstens I VOORajouren, stoppen, plisseren VOORrepareren, inkorten, borduren VOOR stof knopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naar 17.000 zal worden opgetrokken en de ziekenfondskassen dus danig wor den versterkt, zal naar alle waar schijnlijkheid toch een premieverho ging van ca. 0,3% noodzakelijk zijn. Ook de premiepercentages van de W.A.O. en de wet bijzondere ziekte kosten zullen vermoedelijk niet op het huidige niveau gehandhaafd kunnen blijven. De A.O.W.-premie is in juli 1970 reeds fors opgetrokken en een lichte stijging van de ziektewet-premie moet al eveneens worden overwogen. Dat zou ook een fikse premieverhoging impliceren, hetgeen een reden kan zijn om er voorlopig nog maar van af te zien. Zo zal er dus van welvaartsverhoging in 1971 geen sprake kunnen zijn. Maar terecht heeft de regering de be strijding van de inflatie voorop gezet. Of deze nationale bestedingsbeper king succes zal hebben, moet worden afgewacht. Horizontaal: 1 vogel; 7 beroeps werkzaamheid v. e. dokter; 13 onzin, nonsens; 14 verworpeling (figuur lijk); 15 algemene voorschriften (afk.) 17 deel v. e. boom; 19 tuime ling; 20 Ned. Spoorwegen (afk'); 21 duinvallei; 23 op hetzelfde tijdstip; 26 vochtig; 27 onduidelijk; 29 plaats in 't Gooi; 30 afgestoken stuk gras; 31 muziekinstrument; 33 niet beves tigd; 34 gevleugeld dier; 35 plaats op de Veluwe; 36 eminentie (afk.); 38 chemisch symbool; 39 vlakte maat; 40 duivenhok; 41 tropische vleermuis; 44 Roemeense munt; 45 soortelijk gewicht (afk.); 46 kort muziekstuk; 47 rijksdaalder (spreek taal); 49 de onbekende (afk. La tijn); 50 Chinees vaartuig; 51 roof dier; 52 per felicitatie (afk.); 54 schrede; 56 licht weefsel; 57 Mili taire Politie (afk.); 59 geslacht van mensen of dieren; 61 roodhuid; 63 vlechtwerk van een metaaldraad; 64 boomloot; 65 bijbeldeel (afk.); 66 chemische symbool; 67 buurt onder Gramsbergen (O.); 68 ophaalgor- dijn; 70 lofdicht; 72 mechanische mens; 74 vloeibare spijs; 75 honderd gulden (Bargoens); 77 stof; 78 meis jesspeelgoed; 79 knijpbril; 81 me taal; 82 voor de middag (afk. La tijn); 83 laagte tussen bergen; 84 gevangenis (Bargoens); 86 ex tem pore (voor de vuist) (afk.); 87 leng temaat; 89 meubelstuk; 91 op geen enkele plaats; 92 plaats in Zeeland. Verticaal: 1 stap voor stap; 2 ou de lengteëenheid; 3 knaagdier; 4 kieine eeltachtige uitwas; 5 vrucht van zekere boom; 6 muzieknoot; 7 per procuratie (afk.); 8 bergkloof; 9 rijstbrandewijn; 10 waterkoud; 11 chemisch symbool; 12 herbergier; 16 behendig, bedreven; 18 vak, am bacht; 20 dichterbij komen; 22 spij ker met smalle kop; 24 bittere vloeistof; 25 onderricht; 26 tame lijk; 28 persoonlijk voornaamwoord; 30 op deze wijze; 32 weefsel; 34 pad vinder v. e. bepaalde leeftijd; 37 in het oog vallend; 38 voorman der ar beiders aan een hei; 42 motorschip (afk.); 43 titel (afk.); 46 bosgewas; 48 onderdeel v. e. tennispartij52 isolatiemateriaal; 53 spook; 55 per dag (afk.); 56 oeverdam; 57 een stemmig gezang zonder instrumen tale begeleiding; 58 aanmatiging; 60 stenen opstap; 62 verfstof; 63 lang opperkleed van kloosterlingen; 69 antwoord betaald (afk. op telegram men); 70 sterk ijzerhoudende grond; 7l telwoord; 73 oostzijde (afk.); 75 specifieke Hollandse bezienswaar digheid voor vreemdelingen; 76 op brengst van belegd kapitaal; 79 schuifbak; 80 klank met standvastig aantal trillingen; 83 tijdruimte van 24 uur; 85 sierlijk dier; 87 vrouwe lijk (afk.); 88 motorschip (afk.); 89 de oudere (afk. Latijn); 90 den le zer heil (afk. Latijn). LOON OP ZAND - El Paso, de Loonse jeugdsociëteit. heeft haar clublokaal in het Cultureel Centrum aan de van Rijckevorselstraat intern volledig gemoderniseerd. Het inte rieur is afgestemd op de smaak en de opvattingen van de huidige jeugd en de inrichting is zodanig opgezet dat feestavonden van de meest uiteenlo pende soort gehouden kunnen wor den. Het sociëteitslokaal beschikt over een grote bar, is voorzien van een disco installatie en bovendien is rekening gehouden met het optreden van bands en artiesten. Het volkomen gemoderniseerde clublokaal wordt morgen vrijdag 20 november in gebruik genomen. Op deze avond, die om 19.30 uur begint, zal bet hier in de streek wel bekende ensemble "BZN" optreden. De populaire discjockey "Schramme tje" zal aan een vlot en gezellig ver loop van de avond medewerken. Uiteraard zal deze voor El Paso be langrijke vrijdagavond beginnen met een ceremonieële opening, waarbij o.a. de voorzitter van de Stichting Jeugdbelangen te Loon op Zand en enkele andere notabelen het woord zullen voeren. Dit woord zal echter bijzonder beknopt zijn met het oog op de daarna volgende feestvreugde. Iedereen is welkom. Zaterdag wordt in de nieuwe omgeving zoals ook in het verleden de gewoonte was, een disco-avond gehouden. In de toekomst wordt El Paso een besloten jeugdsociëteit, waar uitslui tend eigen leden en hun introducé's worden toegelaten. Dit zal zaterdag 19 december ingaan. Voor bijzondere avonden zal van le den en introducé's ter financiering daarvan een speciale extra bijdrage worden gevraagd die door het bestuur wordt vastgesteld en tevoren bekend gemaakt. Degenen die lid willen worden van El Paso kunnen zich vóór 19 december 1970 op iedere dinsdag- en woens dagavond tussen 20.30 en 22.00 uur aanmelden bij Theo van der Ven, Willibrordusstraat 35 te Loon op Zand en bij P. v. d. Hoek, Leliestraat 3 te Kaatsheuvel. Zij die zich aanmelden worden ver zocht 2 pasfoto's mede te brengen. De één is nodig voor het archief, de andere foto voor het lidmaatschaps pasje. Prachtige gouden ring met bloedkoralen 106,— Gouden band- ringen voor jongeren, met divej-se edelstenen vanaf 36, Forse gouden herenring met opgelegd monogram 120,50 JUWELIER Stationsstraat 88, Waalwijk tel. 04160 - 3037 Tijdens onze St. Nicolaas- aktie, ontvangt U gratis extra W.M.F.-cadeaus. DRUNEN - "De B.B.-organisatie is in verband met de oorlogstoestand in staat van paraatheid gebracht. Vliegtuigaktiviteiten worden steeds meer waargenomen. Op zaterdag 21 november 1970 (a.s. zaterdag red.) omstreeks de middaguren is bij lucht gevechten boven de gemeente Drunen een vliegtuig brandend neergestort in de omgeving van de Lederwarenfa- briek Lemi van de Bebr. Mimpen, Grotestraat waarbij branden zijn ont staan en vermoedelijk een aantal per sonen zijn gewond'enlof gedood". Dit is de letterlijke onderstelling voor de plaatselijke oefening voor de zelfbeschermingsploegen welke zater dag in samenwerking met de vrijwilli ge brandweer en politie in Drunen gehouden zal worden. Rond 2 uur 's middags zullen na bo venstaande fiktieve melding sirenes 't begin van de B.B-oefening aangeven, welke tot ongeveer 4 uur duurt, waarna in café De Sport aan de Gro testraat aan deelnemers en genodig den een verversing aangeboden wordt, 's Avonds vangt om 8 uur in de zaal van Hotel Royal een' cabaretavond aan waarbij tevens herdacht zal wor den dat het dit jaar de vijftiende keer is dat in de gemeente Drunen een B.B.-oefening gehouden wordt. Zoals ook vorig jaar berust de leiding van de oefening bij de heer H. M. Portier, het plaatselijke hoofd van de Zelfbescherming Bevolking uit de A- kring Noord-Brabant C. Er zal een noodhospitaal worden in gericht, E.H.I.O.'ers worden inge schakeld en ook de brandweer moet met alle beschikbaar zijnde materiaal inrukken naar de omgeving van pand Grotestraat 3 te Drunen-West. LOON OP ZAND - Op zondag 22 november zal achter café De Spoel in Loon op Zand een wielercross ver reden worden. Deze zal geheel in het landelijk gebied plaatshebben. Spon sor hiervan is de heer Vromans van "De Spoel". De cross begint om 12.30 uur. Aan deze cross kan ieder een deelnemen. De gelegenheid staat open voor de z.g. gentlemenrenners" en wordt verreden in vier categorieën. Deze zijn: om 12.30 uur voor jeugd - renners van 8 t.m. 12 jaar, 5 km; om 13.00 uur voor de seniorenrenners van 45 jaar en ouder, die 10 km rij den; om 13.30 uur voor renners van 35 t.m. 44 jaar, 15 km; om 14.30 u. voor renners van 18 t.m. 35 jaar, 20 km. In de jeugdcategorie zijn 5 bekerprij- zen en in de andere categorieën 10 bekerprijzen. Als deelnemende renners worden ge noemd Moonen uit Udenhout, V. d. Hoven, Loon op Zand, Vermetten Rijen, Hultermans Rijen, Oprins Dongen, Van straten Rotterdam, De Rijk, Seist, Schellekens. Theewissen, Primus, Geerts en Gebrs. In 't Ven allen uit België. De entree is gratis. De opgave van de renners kan geschieden voor de aan vang van de onderscheidene catego rieën in Café De Spoel, waar ook de prijsuitreiking zal zijn. Voor Loon op Zand is het iets geheel nieuws en de organisatoren waaron der de heer A. van Gennip uit Don gen, hopen danook op een goed pu bliek. Ondanks het eventuele slechte weer zal de cross toch doorgaan.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5