wAalwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt VIERTAL GEMEENTEBELASTINGEN GAAN OMHOOG Europese olieproblemen <a>^xa><©xa> Behandeling in 2 vergaderingen Sta ssar van lYlierlo DONDERDAGAVOND 3 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 97 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 10,35 p. kwrt. (3,95 -j- 10 ct. inc.k.) 4,03 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) 1,51 o. kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" Geel gouden VERLOVINGS RINGEN 00 3.K.UERHULST (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De begroting van de gemeente Waalwijk voor het ko mende jaar 1971 is niet sluitend. Meer dan een half miljoen gulden komen burgemeester en wethouders van deze Langstraatse kerngemeente tekort om een evenwicht te krijgen tussen geraamde inkomsten en uitgaven. In feite, zo wordt door het bestuurscollege gesteld, is dit doorslaan van de financiële weegschaal naar de verkeerde kant van het budgettaire beeld te wijten aan de grote lasten waarmee de gemeente Waalwijk opgescheept zit door de gerealiseerde havenwerken. Deze zijn, aldus de mening van het college, niet alleen van belang voor Waalwijk, maar voor meerderen: De uitvoering van deze havenwerken moet gezien worden als een bijdrage in de verbetering van de infrastruktuur van geheel Midden-Brabant"De hieraan verbonden kosten zijn de draagkracht van Waalwijk te boven ge gaan, waardoor b. en w. ervan overtuigd zijn dat een aanvullende uitke ring uit het gemeentefonds - dat haar gelden verkrijgt uit belastingen, reinigings en 's Rijks kas - zonder meer gerechtvaardigd is. Voor de jaren 1968 en 1969 is een dergelijke aanvulling reeds toegekend, terwijl het onderzoek voor het jaar 1970 daarvoor nog niet is afgerond. Geschenken- tips Wondermooi zoals het een bij het ander past Sierlijk roomstel 76, llardpleet couvert 37,50 In begroting 1971: meer stroomafgifte, minder winst; verbruik water geljk, meer winst. Oorzaak zit in uitgevoerde havenwerken Het is dus duidelijk dat het gemeen tebestuur van Waalwijk met een ver langende blik naar het gemeentefonds kijkt, iets dat in deze tijd van het jaar waarin bijna iedereen met verlang lijstjes rondloopt, als een natuurlijke zaak beschouwd zou kunnen worden. Een begroting heeft overigens wel iets weg van een verlanglijstje, maar dan wel van een duur. Daarnaast toont 'het twee "wenskan- ten": aan de ene zijde heel veel uit gaven waarmee de gemeente in '71 een zo groot mogelijk aantal verlan gens in vervulling wil laten gaan en aan de andere kant de vaak als min der prettig ervaren, maar even nood zakelijke, uitgestippelde "wensen" om aan de financiën daarvoor te komen. Van beiden is de gemeenteraad van Waalwijk onlangs in kennis gesteld door middel van de haar aangeboden voorlopige begroting van de inkom sten en uitgaven van de gemeente Waalwijk voor het dienstjaar 1971 met de daarbij behorende begroting van de onderscheidene gemeentelijke diensten en bedrijven. Dat werkstuk waarin de inkomsten en uitgaven voor het komende begrotingsjaar nauw keurig zijn verantwoord, is evenwel voor de meeste raadsleden en de door snee-burger moeilijk leesbaar. Zoals gebruikelijk lieten burgemeester en wethouders van Waalwijk daarom de begroting met zijn uitputtende verza melingen cijfers en getallen ook dit jaar vergezeld gaan van een zoge naamde Nota van Aanbieding. Aanbiedingsnota In die aanbiedingsnota geeft het col lege een algemene toelichting en een aantal beschouwingen ten aanzien van het financiële beeld der gemeente, welke bedoeld zijn om uiteen te zetten wat b. en w. in 1971 denken te beste den om de stad Waalwijk draaiende en prettig leefbaar te maken c.q. te houden. Zij vinden het ook niet leuk dat er evenals in de jaren 1963 tot en met 1967 en in de laatste twee jaren nu opnieuw een nadelig saldo is: "Hoewel wij er ernstig naar gestreefd hebben om het noodzakelijke even wicht tussen de geraamde inkomsten en uitgaven te verkrijgen, zonder 'het bestaande voorzieningenniveau aan te tasten, moeten wij evenals in voor gaande jaren konstateren, dat de be groting een tekort vertoont en wel tot een bedrag van 584.530,-". Zoals reeds aangeduid is, wordt het deficit veroorzaakt door de kapitaalslasten met betrekking tot de uitgevoerde ha venwerken, waarvoor men graag een aanvullende uitkering uit het gemeen tefonds wil hebben. Om aan de normen die daarvoor door de minister van binnenlandse zaken gesteld zijn te voldoenmoeten een viertal gemeentelijke belastingen ver hoogd worden. Het zijn de straat- en rioolbelasting, de reinigingsrechten en de opcenten voor personele belasting. Hierdoor denkt men in 1971 bijna 44.000,- meer in het gemeentelijke laatje te krijgen. Overigens is het to tale budget van 1971 ten opzichte van dat van 1970 met 955.100,- geste gen. Gemeentefonds In de begroting van Waalwijk voor 1971 is reeds rekening gehouden met een verhoogde uitkering uit het ge meentefonds. Deze stijging is ge raamd op 5,6% oftewel 309.148, waardoor de algemene uitkering 5.799.892,- zal bedragen. De uitke ring uit het gemeentefonds voor het basis, en buitengewoon onderwijs, is l met bijna 27,8% gestegen tot en be drag van 1.317.163,56. De voor naamste wijzigingen zijn de verhoging van het normbedrag per leerling van 66,50 tot 77,85 en de stijging van 5% van de normbedragen in de ex ploitatiesfeer. Verder is voor het eerst in de begrotingshistorie van Waalwijk een bedrag van 15.000 uitgetrok ken voor de tewerkstelling van vak leerkrachten lichamelijke oefening voor de vijfde en zesde klassen van de basisscholen, dit met ingang van het schooljaar 1971-1972. „Sociaal" nadeel Volgens burgemeester en wethouders van Waalwijk zal de stijging, die in de afgelopen jaren is gekonstateerd in de uitgaven wegens periodieke uit keringen in de Algemene Bijstands wet aan thuiswonenden, zich in 1971 in vertraagde mate voortzetten. Door een op 1 januari aanstaande in te ga- ne nieuwe subsidieregeling voor deze sociale zorg en maatschappelijk werk zal voortaan 80% van deze kosten door het rijk aan de gemeente ver goed worden. De gemeentelijke las ten verminderen daardoor met 'n be drag van 148.660,-, maar door de ze lastenverschuiving naar de riikr' groting verminderen de inkomsten uit het gemeentefonds hiervoor aanzien lijk waardoor Waalwijk er volgens 'n berekening van b. en w. een nadeel van 162.768 aan heeft. JUWELIER Stationsstraat 88, Waalwijk tel. 04160 - 3037 Tijdens onze St. Nicolaas- aktie, ontvangt U gratis extra W.M.F.-cadeaus. Gemeentebedrijven Voor dit jaar de kennen de gemeente bedrijven nog een batig exploitatie raming van ruim 17.000. Voor '71 zijn door de steeds toenemende kos tenstijgingen van salarissen, lonen, materiaalprijzen e.d. er oorzaak van dat er een nadelig saldo van bijna 93.000,- ontstaat, waardoor het na deliger exploitatieresultaat van de ge meentebedrijven exclusief de sociale dienst en de sociale werkplaats meer dan 11.000 zal bedragen. Dit komt door 'n verhoging in de tekorten van zweminrichting en sportbedrijf en in een vermindering van de baten in ge meentelijk slachthuis, water-, elektri- citeits- en gasbedrijf. Licht, gas en water Waarschijnlijk zal het elektriciteits bedrijf in 1971 een recordstroomaf- gifte van 36 miljoen kWh bereiken. Toch spreken b. en w. van een da lende rentabiliteit tot een brutomarge van 46 naar 32% vanwege de toe passing van de PNEM-tarieven voor grootverbruikers. Bovendien is de ruim een maand geleden door de ge meenteraad vastgestelde nieuwe ta- rievenverordening, welke tot een ver dere daling van de winstmarge zal leiden, nog niet in de begroting ver- (vervolg op pag. 9) ■0*c luóieue V-ter enkledina "De toegang (schutsluis) tot het begrotingstekort (haven Waalwijk) (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Twee avonden zijn er voor uitgetrokken om de ge meente- en bedrijfsbegrotingen 1971 vast te stellen. Woensdagavond 16 december komen burgemeester en wethouders, gemeentesecretaris en -raadselden voor de eerste keer bijeen, waarna enkele dagen later op maandag 21 december a.s., eveneens half acht, de "tweede ronde" gehouden worden. Uit een oogpunt van een ordelijke en doelmatige behandeling van de begroting, achten burgemeester en wethouders het noodzakelijk, dat in tweede termijn geen onderwerpen aan de orde worden gesteld, die in eerste termijn niet aan de orde zijn ge weest. Daarmee willen zij voorkomen dat eventuele nieuwe onderwer pen een min of meer geïmproviseerde behandeling van het college zouden krijgen waardoor de beantwoording mogelijk niet geheel tot zijn recht zou kunnen komen. In de vergaderingen komen aan de orde de algemene beschouwingende behandeling van het rapport van de commissie van onderzoek, de nota van antwoord van burge meester en wethouders, de vaststelling van de bedrijf sbegrotingen, de behandeling van de subsidie-aanvragen, de vaststelling van de ge meentebegroting 'en last but not least het voorstel tot verhoging van de tarieven straatbelasting, riool- en reinigingsrechten en de opcen ten op de personele belasting. De raadstukken voor deze veelomvat tende thema's liggen vanaf a.s. vrijdag 11 december 's avonds voor geïnteresseerde inwoners in de gemeentesecretarie ter inzage. De tcho vAn het Zuióen Tekort «verlanglijstje» gemeente Waalwijk in 1971 op ruim een half miljoen begroot Langzamerhand begint men zich in Europa te realiseren, dat de economi sche vooruitzichten rechtstreeks ver bonden zijn met de mogelijkheid van de olietoevoer uit het Midden-Oosten. Nieuwe embargo's van de Arabische olieproducenten zouden de toekomst van West-Europa danig in gevaar kun nen brengen. Bovendien blijkt uit EEG- en OESO-stu- dies, dat er waarschijnlijk een tekort aan olietankers te verwachten is, wan neer de kortere route door het Suez- kanaal niet binnen afzienbare tijd wordt heropend. Veel meer dan in de V.S. wordt aardolie in West-Europa benut als brandstof voor de industrie. Slechts 15% is in Europa bestemd voor vervoersdoelein- den, tegen 50% in de V.S. Men had ge hoopt, dat de ontwikkeling van andere energiebronnen de afhankelijkheid van de olie zou verminderen, maar al neemt de aardgasproduktie toe, de kolenpro- duktie neemt sterk af en de produktie van kernenergie is achtergebleven bij de oorspronkelijke schema's. West- Europa is meer afhankelijk van de aardolie, dan men voor deze periode had voorzien. De Noordzee blijkt het gat niet te kunnen vullen, evenmin als de thans toenemende Nigeriaanse produktie en de nieuwe velden in Angola. Op de Noordamerikaanse en Venezolaanse voorraden kan Europa niet terugvallen en de geweldige Sovjetrussische reser ves zijn nog niet beschikbaar. Het ge volg is, dat men voornamelijk afhanke lijk is van de olie uit het Midden-Oos ten. De industrie groeit zodanig, dat West- Europa zich een grotere olietoevoer moet verzekeren, ook al vloeit de stroom uit Libië en Irak rijkelijker dan was verwacht. Experts spreken reeds over de vermoedelijk "vernietigende" gevolgen voor de Europese economie, wanneer Libië en Irak om een of andere reden de aardolieproduktie zouden na tionaliseren, of aanzienlijke prijsstijgin gen zouden afdwingen. De gevaren zijn tot nu toe afgewend, maar de situatie blijft ongemakkelijk. De sluiting van het Suezkanaal heeft de wereld en vooral Europa gedwongen tot aanpassing van de tankervloot. On danks de bouw van geweldige super tankers heeft men echter een sterk be roep moeten gaan doen op de Europe se olievoorraden. De scheepswerven hebben voor de bouw van tankers or derportefeuilles die gevuld zijn tot 1974, maar dankzij de industriële groei, blijft de vraag naar olie het aanbod overtref fen. Zo valt er een potentiële schaduw over de welvaart van West-Europa. De olievervoerstarieven vanaf de Perzische Golf zijn nu reeds zesmaal zo hoog als in het voorjaar van 1967, voordat het Suezkanaal werd gesloten. Vandaar de geleidelijke wijziging van de Europese Midden-Oostenpolitiek en een steeds sterker streven naar enig compromis, dat een vrijere, goedkopere olietoevoer kan verzekeren. Hoewel er in de Europese hoofdste den weinig geneigdheid bestaat, om in olietermen over vrede te spreken, wor den de oliebelangen niet geheel buiten beschouwing gelaten. Uw Juwelier met 't Klokkenspel GlOtestiMt 260 Waalwijk Tel 04160 34681 WMF Hardpleetcouverts en luie artikelen. Een begrip in kwaliteit en vormgeving. Ook qua prijs zeer aantrekkelijk. MOCCL AMSTERDAM 6700 I WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1